Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten onredelijken dwang door gemeente raden, wanneer de gemeentewet gewijzigd zou worden in den ver langden zin. Vandaar dat geen daartoe strekkende voorstellen van de regee- ring verwacht mogen worden. Mr. Verschuur, minister van Eco nomische Zaken, die den laatsten tijd lijdende was aan een niersteen' aandoening, heeft aan H.M. de Konin gin ontheffing verzocht uit zijn ambt, welke onfheffing hem in deze om standigheden natuurlijk werdverleend. Het aftreden van minister Verschuur beteekent ongetwijfeld een handicap voor het kabinet, want Economische Zaken is in de huidige tijdsomstan digheden een der belangrijkste depar tementen en de heer Verschuur was iemand, die enorm veel wist te ver zetten. De aftredende is geboren in 1886. Hij werd na zijn universitaire studiën redacteur-Kamerverslaggever van de Maasbode, was vervolgens werkzaam als voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda en heeft sedert 1929 zitting gehad in de landsregeering. De heer Baars, als leider van zijn Fascistenbond buiten de deur gezet, heeft zich gehaast om weer een nieuwe partij te stichten en wel eene van meer extreme richting. Hij belooft met zijn volgelingen meer militant te zullen optreden tegen de regeerings- maatregelen. Dat belooft dus wat meer „keet" voor de toekomst, het eenige, waaraan we nog behoefte hadden. Tegen de regeeringsvoornemens inzake de steunverlaging blijft verzet rijzen. In Enschedé hebben de socia listen en modernen Zondag j.I. ge manifesteerd tegen de verlaging, welke voor Twente reeds is door gevoerd. Meer linksche elementen, als Ospers en communisten hadden beloofd, dat ze de leiding van de demonstratie zouden „veroveren", maar dat is door allerlei ordemaat regelen verhinderd kunnen worden. De concurrentie heeft geen vat gekregen op het geval. Haagsche burgemeesters kennen blijkbaar de waaide van het spreek woord, dat degenen, die het dichtst bij hét vuur zitten, zich het gemak kelijkst kunnen verwarmen. De burgemeester Patijn en van Karnebeek zouden het. kunnen ge tuigen. Thans gaat ook burgemeeste'r Mr. Dr. Bosch ridder van Rosenthal, die nog maar enkele jaren in Den Haag resideert, de hofstad verlaten; hij wordt Commissaris van de Koningin in Utrecht. De bekwaam heden van den benoemde staan overigens ongetwijfeld vast. In Soerabaja gaat het slot van het drama der Zeven Provinciën. Zeven tien officieren staan er terecht wegens plichtsverzaking. De houding der beklaagden zal inderdaad niet bij dragen tot vulling van het helden boek onzer historie. Hoe eerder echter deze affaire nu maar achter d»n rug is, hoe beter. Dan kan vergeten worden en ook clementie worden betracht tegenover al degenen van hoog én laag, die nu een onbezonnenheid of onachtzaamheid zoo zwaar boeten. Ook de Nederlandsche cement- industrie gaat beschermd worden en wel door contingenteerlng het betreffende besluit werd afgekondigd. In de zaak-Onnes zal de volgende week requisitor worden genomen, maar we vermoeden, dat daarmee het slot van de affaire nog lang niet zal zijn ingeluid. VENRAY. 21 April 1934 25-Jarig jubileum R. K. Tabaks bewerkersbond te Yenray. Om 7.30 in de stralende lentezon, waren de leden van den R. K. Tabaksbewerkersbond op het Hensenlusplein bijeen gekomen, om vandaar gezamenlijk op te trekken naar onze aloude schoone Parochie kerk tot bijwoning der H. Mis, door den Bondsadviseut den Wel- eerw. heer Kapelaan Geurts op te dragen tot dankzegging voor Gods zegen over dit 25-jarig bestaan. Het vaandel der Vereenlging prijkte in het Priesterkoor tijdens de H. Mis, waaronder alle leden tot de H. Tafel naderden. Een mooi voorbeeld van echt Katholiek leven. Na de H. Mis had in de zaal van het Kruisverbond een gezamen lijk ontbijt plaats, waarbij de Wel- eerw. heer Adviseur op zijn eigen gevoelvolle wijze de vereeniging met dit jubileum feliciteerde en tevens de jubilarissen G. van Houdt, Mart. Willems en M. van Rooy huldigde, voor hun 25 jaar trouw lidmaatschap, waarbij zij de hitte des daags man moedig gedragen hebben. In de feestelijk versierde Wilhelmina zaal had des avonds een grootë feestvergadering plaats, waarbij de leden hun dames meebrachten. Het was er echt vroolijk en gezellig, dank zij de prettige muziek, die door een kapel ten gehoore werd gebracht. De Voorzitter dhr. Beerkens, sprak het openingswoord en richt een woord van welkom tot den H. E. Heer Deken, den Weleerw. Heer Geestelijk Adviseur, den Weleerw. Heer Rector van den Bosch, die zoo straks het woord zal voeren en het Hoofdbestuurslid van den Boom, die ock het spreekgestoelte be klimmen zal. Ook de leden met hun familie roept hij een hartelijk welkom toe. Den dag, waarop voor 25 jaar de Tabaksbewerkersbond werd op gericht mocht niet ongemerkt voor bijgaan. Het doet deugd al het lief en leed, dat de Bond in die jaren meemaakte nog eens aan het oog voorbij te laten gaan en zeker zullen de leden, die reeds 25 jaren lang. dus van de oprichting af, trouw het Bondsvaandel hooghielden, hierover kunnen meepraten. Gaarne stelt hij hen den anderen leden tot voorbeeld. Nadat de muziek een lang zullen zij leven, ter eere der jubilarissen ten gehoore gebracht had, dankt de Voorzitter de Sprekers, die zoo bereidwillig waren vanavond het woord te komen voeren. Na het zingen van het Strijdlied, deelde de Voorzitter mede, dat de E. A. Heer Burgemeester en de Weleerw. Heer Kapelaan Theunissen verhinderd waren deze vergadering bij te wonen. Allereerst voerde thans het woord de Geestelijke Adviseur Kapelaan Geurts, die er op wees, dat hij reeds des morgens de vereeniging en jubilarissen te hebben gefeliciteerd met dit zilveren feest en thans kan hij er met groote vreugde op wijzen, dat heel de R. K. Werklieden- vereeniging meeleeft met het feit, dat een harer onderafdeelingen haar zilveren feest viert. Gaarne wil hij er op wijzen, wat een moed er voor 25 jaar noodig was om het schelmstuk te bestaan lid te worden van een bond en gevolg te geven aan den oproep des Pausen. Dankbaarheid kan ons thans slechts voor dit feit bezielen. Als in andere landen geheime machten alles in het werk stellen om onder allerlei drogredenen de arbeiders van de Kerk te vervreem den, hier in ons Vaderland blijven de arbeiders den Priesters trouw, die belangeloos en trouw hun beste belangen dienen. Gaarne wijst hij erop, dat dank de ingevoerde sociale verzekeringen de Bond thans als een andere Jozef van Egypte kan ingrijpen om in de magere jaren te deelen van het bewaarde uit de vette jaren. Daarom wijst de H. Kerk de arbeiders steeds op hun plicht tot organiseeren, waarin hun kracht ligt. Hierna werd het woord gevoerd door den H. E. Heer Deken Thielenb die als Pastoor der Parochie deelt in vreugde en leed van elk parochiaan, elk huisgezin maar ook van elke vereeniging. Daarom wil hij jan ook gaarne van zijn sympathie doen blijken en feliciteert hij de feest vierende vereeniging, doch speciaal de zilveren jubilarissen. Een terug blik op de afgeloopen periode zal den leden toonen, de groote vooruit gang, die et gekomen is op elk gebied dank zij 't werken en streven van Uw bond en het is dan ook goed gezien, om dezen morgen een H. Mis te doen opdragen tot dank baarheid jegens den Gever van alle goeds. Zeker de bond bloeit in dagen van voorspoed maar de bond is het meest noodig in dagen van crisis en malaise. Hij wekt den leden dan ook vooral op om thans trouw te blijven aan hun bond, die zoowel het stoffelijk als het geestelijk welzijn zijner leden bevordert. Het verraadt dan ook een klein geloof, als men den moed verliest. God laat wel toe, dat de mensch beproefd wordt, doch nooit boven zijn krachten. God laat ons niet aan ons lot over. Blijf daarom trouw aan Uw organisatie en vier heden met blijden moed Uw zilveren Bondsfeest. De Weleerw. Heer Rector van den Bosch sloot zich hierna aan bij de woorden van den H. E. Heer Deken. Ook hij wilde de leden op wekken tot trouw aan hun bond ou het lijkt of al het geploeter der voorbije 25 jaren vergeefs geweest is en toch is de sociale zaak juist door de huidige crisis, dichter bij de oplossing gebracht dan men ver moeden zou. Let eens op de veranderde mentaliteit der laatste 40 jaren en bedenk dan wel, dat de patroons niet toegevend zijn geworden uit goedheid doch genoodzaakt door de kracht der organisatie. Zeker, alles is nog niet ideaal maar vooruitgang valt er te be speuren. Het moest echter niet kunnen gebeuren, dat er nieuwe sigarenfabrieken gebouwd worden, die volgestopt worden met Dultsche werkkrachten. In Nederland zijn genoeg geschoolde krachten, (applaus) Waar anderen hun levensbeschou wing zonder God of gebod ons op dringen, laten wij katholieken, die toch DE levensbeschouwing hebben, die de eenig juiste is en die ook beslist de eindoverwinning zal be halen, dan toch niet achterblijven maar fier en vrij onze overtuigiog uitdragen. Blijf trouw aan Uw leiders en Uwe priesters, die slechts voor uw belang op de bres staan. Trouw aan Uw vakbond en standsorganisatiesteun overeen komstig het verlangen des Pausen het retraitewerk tot heil van Uw stand en Uw persoon. Dan spreekt het lid van het Hoofdbestuur, dhr. v. d. Boom namens het Hoofdbestuur geluk- wenschen aan tot de feestvierende vereeniging en jubilarissen, die hij gaarne Helden noemt voor hun gezin en stand, om 25 jaar geleden toe te treden tot bun bond en ondanks alles hieraan trouw te blijven. In den breede schildert Spreker de toestanden in werkplaats en fabriek uit dien tijd, terwijl de werktijd nog verlengd moest worden met langen huisarbeid, om tot een tamelijk loon te komen, dat eenmaal verdiend nog moest worden besteed in den winkel van den werkgever. Dank het werken van organisatie en priesters is hier veel verbeterd en hij bezweert dan ook de ver« gaderlng toch niet te luisteren naar de nieuw-lichters, die onder allerlei schoonklinkende leuzen de arbeiders van hun ingeslagen juisten weg willen afbrengen. De Voorzitter der R. K. Werk liedenvereniging, dhr. Odenhoven, kan dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Jarenlang is de Tabaksbewerkersbond de eenige hier bestaande vakbond geweest. Met den wensch dat de tijd beter zal worden en de eenlgste industrie voor Venray behouden zal blijven, sluit spr. De heer v. Boven, oud voorz. der feestende vereeniging, zegt dat zijn hart nog warm klopt voor den bond Van harte feliciteert hij vereeniging en jubilarissen en onderstreept de woorden van den heer v.d. Boom. Laat men in Duitschland roepen „Heil Hitier" wij Roomsche arbeiders roepen „Heil onze Priesters." Verder werd nog het woord ge voerd door Wethouder Pubben, namens de Jonge Boerende heeien v.d. Ven, voor de Werkliedenver- eeniging en Jacobs, namens de beek- en havenwerkers. De Voorzitter dankt de verschil lende Sprekers voor hun schoone woorden, waarna de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts namens de jubila rissen, die een prachtige bloemen mand ontvingen, hun diepgevoelden dank uitsprak, waar zij dit zelf over stelpt van aandoeningen niet ver mochten. De verdere avond werd doorge bracht met muziek en voordrachten en sloot op waardige wijze dezen schoonen dag van het zilveren feest, waarop een heilwensch tot in de lengte der dagen volgen mag. Algemeene Vergadering Stoomzuivelfabriek „H. Maria" te Oostrum. De Voorzitter de heer Litjens te Wacssum opent de vergadering met den Christelijken groet en een harte lijk woord van welkom aan Bestuurs' leden, leden van den Raad van Toezicht en leden, die in groote getale zijn opgekomen, en speciaal aan den Weleerw Heer Rector Asselberghs, die steeds blijk geeft in het wel en wee der fabriek belang te stellen. „Een zalige Paschen" wenscht spreker gaarne allen toe. Immers we werken allen tot meerdere eer en glorie van God, ook in deze dagen van crisis. Een tijd geleden kwam spreker in gesprek met een Pater uit Venray en na meerdere onderwerpen, kwam ook het verscheiden van den grooten Venrayer Jan Poels ter sprake, de ziel van tal van Vereenigingen zoo als Jonge Boeren, Land-, en Tuin- bouwbonden, Boerenleenbanken en dergelijke. Waar gehoorzaamheid ook den man siert, wil hij dan ook zijn be lofte inlossen en op deze plaats gaarne een woord van hulde en dank spreken aan de nagedachtenis van den heer Jan Poels, die als het ware in de kracht van zijn leven naar betere gewesten werd opgeroepen. Het is ondoenlijk om alles op te sommen wat Poels tijdens zijn werk zaam leven gedaan heeft voor den Boer als Kamerlid, Statenlid en Deputé. Waarmede te beginnen en waar zou het einde zijn, doch zeker is het, dat zelfs onze kindskinderen nog de vruchten zullen plukken van het streven van dezen stoeren wer ker. Wij allen hebben den jovialen man gezien en gehoord op tal van vergaderingen en gaarne zijn woord opgevolgd en zonder twijfel mag de deelneming op zijn begrafenis be toond als maatstaf gelden voor de waardeering, die hij allerwege genoot en ondervond. Moge God hem reeds beloond hebben voor zijn werken en wij, leden, gedenken wij hem ia om gebed. Gaarne brengt spreker Gode dank voor de in het afgeloopen jaar ge noten voorspoed. Wel was de droge zomer oorzaak van minder grasge was, het mond- en klauwzeer brak hier en daar uit en de contigentee- ring van krachtvoer droeg het zijne er toe bij om de melkproductie achteruit te doen gaan. Er is dan ook 140.000 Liter melk minder aan gevoerd dan in 1932. De boterkeuring, waarbij onze fabriek een diploma behaalde, leidde tot de beste resultaten, waarvoor hij dank brengt aan directeur en perso neel voor hun prompt werk, doch ook de melkleveranders wil hij in sluiten voor de goede verzorging der melk, want zonder goede melk verkrijgt men geen goede boter. Het onderzoek op het vuilgehalte der melk bewees de vooruitgang in deze. Zeker, er zijn nog altijd dezelfde verstokte zondaars, doch hiertegen zullen krachtiger maatregelen worden ingevoerd. Op aanwending van middelen tegen zuurworden der melk, staat zooals spreker In herinnering brengt eene boete van f 200, wat hoog lijkt, doch men moet bedenken, dat men daardoor de geheele melkaan voer der fabriek besmetten kan. Ondanks de heerschende slechte economische toestand hoopt spreker op een betere toekomst tot heil der fabriek en hare leden. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd, terwijl aan het hierna uitgebrachte verslag o.m. werd ontleend Ontvangen melk 3388020 Kg met een gemiddeld vetgehalte van ruim 33 pet. Hiervoor is aan de leden uitgekeerd f 121482,01. De afschrijvingen bedroegen in totaal f 5820.— Het totaal onkosten- cijfer met inbegrip afschrijvingen was 99 ceot pér 100 Kg. melk. De botermijn te Maastricht bestaat nier meer. De boter onzer fabriek gaat naar Roermond en wordt van daar door agenten verkocht. Aan de hand der rapporten van Inspectie en Raad van Toezicht besluit de vergadering met algemeene stemmen het verslag goed te keuren en den directeur over dat boekjaar decharge te verleenen. Bij acclamatie worden herbenoemd tot bestuurslid de heer H. Rieter en tot lid van den Raad van Toezicht de heer Th. Peters, die onder applaus der vergadering verklaren deze be noeming onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen te aanvaar den. Hierna hield de heer Peters een korte verhandeling van de nieuwste methode der T.B.C.-bestrijding, waarbij het ernstig bezwaar opleve rende oor-knippen vermeden wordt. Bij deze methode wordt omtrent het reageeren op T.B.C. onderzoek van vee op de fabriek een administratie aangelegd en bijgehouden. Dekoiten bedragen per dier f 1.— door den eigenaar te betalen, terwijl de admi nistratiekosten ad 15 cent per dier door de fabriek zullen gedragen worden. Het groote nut der T.B.C. bestrijding behoeft wel geen bespre king en zal direct de Veeverzekerin- gen ten goede komen, die ervoor gevrijwaard worden, dat zij nog groote sommen voor dergelijk vee moeten uitkeeren. De Vee-centrale zal deze dieren tegen goeden prijs overnemen. Nadat van uit de vergadering verschillende vragen gesteld waren, die allen werden beantwoord, werd besloten, het bestuur in deze te machtigen te doen zooals andere organisaties doen zullen ten deze opzichte. De directeur dankt hierna den Voorzitter voor zijn lof aan hem ge bracht, doch wijst er gaarne op, dat ook het persooeelin deze meedeelt alsmede de chauffeur, daar de fabriek er eene heeft, zooals men ze moet zoeken. Hij herinnert er aan, dat hij nog niets heeft toegezegd aangaande de te voeren T.B.C. administratie, daar overleg met het bestuur in deze vooraf gaan moet. Verder deelt de directeur mede, dat de fabriek een machine op proef krijgt, die het onderzoek op vuilgehalte zeer zal vergemakkelijken, daar deze automa tisch en electrisch werkt. Het ligt in de bedoeling, dat de leden de daarbij gebruikte watjes, waardoor hun melk gevoerd is, thuis krijgen, zoo dat zij zelf het resultaat kunnen nagaan. Nadat de directeur er op heeft gewezen, dat de heer Ger. Poels een diploma behaald heeft als Veevoeder controleur, waarbij de fabriek heeft meegewerkt, vetkrijgt de heer Poels het woord, die allereerst dank brengt aan het bestuur voor de betoonde medewerking en wijst belanghebben den er op, dat in juiste voederrant- soèneering een groot voordeel ge legen is. ja zelfs een bedrijf van het Passief in het Actief kan brengen. En toch is lang niet iedereen in staat een juiste diagnose te stellen. Vandaar dat er door de Landbouw- consulenten zulk een cursus voor controleurs is ingesteld. De kosten, die een en ander mede brengt, wegen ruimschoots op tegen de voordeelen en hij stelt gaarne zijne diensten in deze beschikbaar. De directeur merkt op, dat de kosten van den controleur bedragen f 2.50, te voldoen 50 ct. door be langhebbenden, f 1.— door de fabriek en f 1.— door de provincie. Daar het bestuur meende, dat er veel boeren zelf wel het voeder rantsoen wisten te geven en daarom misschien niet veel leden zich daar voor aan zouden melden, durfden het die f 1.— niet toe te zeggen. De Voorzitter voegt hier nog bij. dat het verbouwen van eigen kracht voer zeer loonend zal worden en de maïszak dicht blijft. Bij de rondvraag wordt er nog opgemerkt op een desbetreffende vraag, dat uittredende leden niets ontvangen bij het verlaten der fabriek Na een dankwoord aan de Re geering voor de steunmaatregelen, die reeds 163 millioen kosten, sluit de voorzitter de vergadering. Jim de Schrijver. Zondag 15 April heeft de bekende tooneelvereeniging St. Servatlus in en ten bate van het St. Antonius- patronaat, wederom een schitterende uitvoering gegeven. Br. Berachus, de uitmuntende regisseur is dezen keer bijzonder gelukkig geweest in zijn keuze. Het detectlve-tooneelspel „Jirn de Schrijver" is een stuk. waar wat in zit; dat het veel vraagt van het kunnen der spelers is voor zulke oude tooneelrotten geen bezwaar. Als men eenmaal weet, dat kapitein Redwood een vermomd detective is, dan is het stuk verder niet zoo moeilijk'meer te volgen. Vooral in onze dagen, nu we al van zooveel schandalen uit de groote wereld gehoord hebben, is Jim de schrijver (de financier Ralston), die zich rijk gestolen heeft met het vervalschen van hand- teekeningen een goed te begrijpen figuur. Toch is het geen door en door bedorven schurk, hij wil het weer goed maken en ofschoon hij onder den invloed staat van een anderen gentleman-dief, lukt het hem toch tenslotte z'n misdaden ge deeltelijk te herstellen en met z'n dood vergeving te vinden bij z'n zoon, die door de valsche hand- teekeningen van zijn vader zijn verloofde had verloren. Tot zoover het stuk. Wat de spelers aangaat niets dan lof. Voorop zij gezet, dat er geen enkele speler was, die niet goed gespeeld heeft noch in de hoofd- rollen noch in de bijrollen. Het spel van Ralston (J. Boïag) in den titelrol was natuurlijk weer af, zijn aangeboren speeltalent heeft het publiek doen genieten van meester lijke tooneelen in schitterend samen spel met zijn zoon George (H. Rutten) subliem in zijn smart, als hij weet, dat zijn voor hem zoo hoogstaande vader hem bedrogen heeft. Kapitein Redwood, de detective (H. v. Gooi), die altijd last had van slaperigheid maar bij tijden toch bijzonder goed wakker kon zijn, gaf ons een juiste creatie van een detective, zooals we ze allen uit romans kennen. De rol van slechte vriend, baron Hartfeld, en goede vriend, Percival werden resp. gespeeld door J. v. Lin en J. Haegens, die beiden door hun ingehouden spel het volle licht lieten vallen op het hoofdidee van het stukde strijd van een onrecht vaardig rijk geworden man om weer eerlijk te worden. Verder waren daar nog de spelers, die zich voor dezen keer met een mindere rol tevreden moesten stellen: Fr. Pluym (dokter Pettywise), J. v. Lieshout (lid van de Engelsche Tweede Kamer), L. Snijders (rechter), W. Selder (aanstaande schoonzoon v. Ralston) en J. Hubers (bediende). Ook zij allen gaven dat zoo moei lijke en toch zoo noodzakelijke inge houden spel te zien, waardoor een stuk zijn artistieke afronding krijgt. Het komt zoo dikwijls voor, dat spelers probeeren elkander een bij valsbetuiging van het publiek af te snoepen, tot schade van het stuk. We hebben echter nog nooit gezien, dat de spelers van St. Servaas zich aan deze fout bezondigden. Zoolang deze prettige samenwerking blijft is er voor de vereeniging geen gevaar voor achteruitgang. Br. Berachus en spelers van harte proficiat De décors, voor een groot gedeelte door Br. Berachus zelf geschilderd, verdienden en kregen een afzonderlijk applaus. Het vrij talrijke publiek bleek het hoogstaand tooneelspel ten zeerste te waardeeren en zooals gewoonlijk werd de avond opgeluisterd door het salonorkest „Euterpe". waarvan de leden, niettegenstaande de beide zware avonden van de vorige week nagenoeg voltallig aanwezig waren. R.K. Kiezersbond in Limburg. De R.K. Kiezersbond voor Lim burg hield Zondag te Roermond een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer *W. Mols, wijdde bij de opening eenige waardeerende woor den aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder en verzocht de aanwezigen haar in stilte met een kort gebed te gedenken. Spreker deelde mede, dat het hoofdbestuur een audiëntie heeft gehad met Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, die daarbij zijn zegen gaf aan het werk van den kiezersbond in het algemeen. Z H. Exc. gaf tevens te kennen, dat het gewenschc is, dat de leden van den bond in hun actie ook de jongeren van alle standen moeten betrekken. Daatbij moet gestreefd worden naar waardeering van het geen in hun woorden en hun daden tot uiting komt. Mgr. beschouwde het werk, dat de leiding en de leden van den bond verrichten, als een leekenapostolaat. Ook sprak Z. H. Exc. met waardeering over de reeds opgerichte en nog in het leven te roepen kernen, waarvan er tot heden in Limburg 25 tot stand kwamen. De voorzitter vertrouwt, dat er spoedig nog meer opgericht zullen worden, opdat deze nog kunnen deelnemen aan een met het bonds- bestuur te houden samenkomst. Voorts betoogde Spreker, dat de hoogere en intellectueele standen zich nog te veel afzijdig houden van de politieke organisatie. Getracht moet worden bij dezen meer belangstelling te wekken en hen in de leidende lichamen te krijgen. Ook de belang stelling der geestelijken voor de politiek moet opgewekt worden. Aan de orde was het voorstel van het bondsbestuur, om de in het Huis houdelijk Reglement opgenomen bepalingen met betrekking tot de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden in dien zin te wijzigen, dat het politiek advies daaruit komt te vervallen. Na ampele discussie, waarbij het voot en tegen werd belicht, werd met meerderheid van stemmen besloten het politiek advies in een of aoderen, op een volgende bondsvergadering nader vast te stellen, vorm te hand haven. Aangenomen werd een voorstel van 't bondsbestuur. om de bepalin gen in het Huish. Reglement, voor zoover zij betrekking hebben op de techniek van het stemstelsel, in dier voege te wijzigen, dat de stemming zal geschieden volgens het punten- stelsel van 1 tot en met 10. Moord te Tegelcn. Zondagavond ontstond in café Schepers nabij den Kaldenkerkerweg te Tegelen een hoogloopende twist tusschen den 27-jarigen gehuwden arbeider F, van A. en den eveneens gehuwden arbeider, den 38-jarigen De twist liep zoo hoog, dat S. zijn tegenstander uitnoodigde buiten het café te komen om daar de ruzie uit te vechten. Buiten op den don keren veldweg werden de messen getrokken en stormden de mannen op elkaar in. Tijdens het kort maar hevig gevecht stak van A. zijn tegenstander het vlijmscherpe mes in den hals, waarbij S. de halsslagader werd doorgesneden. De dader wierp zijn mes weg en na nog eerst in het café zijn glas bier te hebben uitgedronken, trok hij over de grens naar Kaldenkirchen, waar hij met eenige kennissen de kermis bezocht. Geneeskundige hulp die voor het slachtoffer werd ingeroepen, mocht niet meer baten. De dood tengevolge van de vreeselijke halsverwonding moet bijna onmiddellijk zijn inge treden. De politie, welke direct na het misdrijf ter plaatse was, nam het lijk in beslag. In een bloedpas vlak bij het lijk lag het geopende mes van het slachtoffer, terwijl eenige meters verder het mes van v. A. gevonden werd, waarmee de doodelijke steek was toegebracht. Onder leiding van inspecteur van Vuren trachtte men den dader op te sporen die, zooals bekend was, naar Kaldenkirchen was gegaan. Daar heeft men van A. echter niet meer kunnen vinden. Te ongeveer 3 uur in den nacht is hij evenwel naar Tegelen teruggekomen. Een in de nabijheid van de grens op post staanden agent hooide omtrent dit uur een tweetal dronken en zingende personen aankomen. De verdachte behoorde tot dit tweetal, dat blijk baar een vroolijke kermis had ge vierd. Van A. werd door den agent gearresteerd en naar het politiebureau te Tegelen overgebracht. Heel ge willig liet hij zich meevoeren. Bij het eerste verhoor bekende hij S. te hebben neergestoken. De oorzaak van het moorddrama moet gezocht worden in jalouzie tusschen beide mannen ten opzichte van een beruchte vrouw. Zoowel de dader als de verslagene stonden ongunstig bekend. Koster Bekkers f Op 61 jarigen leeftijd overleed de heer F. Bekkers, te Maashees, welke ruim 45 jaar met grooten ijver en toewijding het ambt van koster waar nam. We vertrouwen, dat hij bij de Goede God zijn loon reeds moge hebben ontvangen voor zijn [trouwe en liefdevolle plichtsbetrachting, in 's Heeren Huis verricht. Oneerlek zaakvoerder. Door den te Posterholt gestatio- neerden Rijksveldwachter is Maan dag op last van den Officier van Justitie te Roermond aldaar aange houden en naar het Kuis van Bewa ring te Roermond overgebracht de arbeider P. B., gewezen secretaris- penningmeester en zaakvoerder van de afdeeling Posterholt van den Lim- burgschen Land- en Tuinbouwbond, ale zijnde verdacht van verduiste ring van eenige duizende guldens welke B. in zijn voormelde functie onder zich had gekregen. Wat B. met deze gelden heeft ge daan is nog niet bekend. Tragische vergissing De douanebeambte D. uit Elten bij 's Heerenberg die gisteren laat van dienst thuis kwam vergiste zich in de deur van zijn huis en belde bij zijn buurman den~ commies L. aan L. die meende met inbrekers te doen te hebben, loste een achot door de deur van zijn huis en trof D. in den buik D„ vader van drie kinderen is eenige uren later overleden, Stopzetting van liet inblikken. Naar de „Vee- en Vleeschhandel" verneemt, zal het inblikken van op- ruimings-koeien waarschijnlijk gedu rende eenige maanden worden stop gezet. In October December 1933, dus in drie maanden tijds, zijn blijkens offi- cieele gegevens geslacht 70.790 „re- geeringskoeien" (opruimicgsvee), die tezamen opleverden ruim 13 millioen blikken vleesch a 1 K.G. De gemid delde koopprijs der koeien bedroeg f 127.— dus in totaal rond f 9 mil lioen: daarbij is nog gekomen f 3 millioen onkosten, in totaal dus f 12 millioen, zoodat een bus, waarvoor de werkloozen 35 cents betalen en waarvoor de Rundvee Centrale 30 cent ontvangt, tegen de 90 cent heeft gekost. Er zit dus op een bus 55 a 60 cents „verlies (officieel 56 cents) Verder is bekend, dat er op 27 Januri reeds 9 millioen blikken vleesch in voorraad waren waarvoor nog r geen afzet was. Vooral den laatsten 1

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6