Credietverleening aan den Middenstand. vooivaars as™? ü'jójk/ J.C. R4MIM6 VENLO Zaterdag 14 April 1934, No. 15 Nadere toelichting betreffende de uitvoering gevraagd. Wordt de Middenstandsbank ingeschakeld Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het betreffende wetsontwerp wordt het volgende ontleend Door zeer vele leden werd de in- diening van dit wetsontwerp toege juicht, al betreurden zij, dat het niet eerder is ingediend. Enkele andere leden oordeelden, dat het wetsontwerp, dat slechts door middel van credietverleening den middenstand steun wil bieden, de kern van het middenstandspro' bleem niet raakt. De handeldrijvende middenstand is veel te uitgebreid en drukt daardoor als een looden last op de samenleving. In plaats van te trachten, het groote aantal winkeliers zooveel mogelijk op de been te houden, zc-.u naar hun oordeel ge streefd moeten worden naar een andere ordening in het maatschappe lijk leven, waarbij aan vele over bodige middenstanders een andere en betere plaats in het productie proces en in de distributie gegeven werd. Dit voorstel wijst h.i. dan ook in een verkeerde richting langs dezen weg kan geen werkelijke hulp verschaft worden. De eerstbedoelde leden stelden tegenover deze bezwaren, dat de middenstand dringend behoefte heeft aan steun, en dat daarom ook deze bescheiden poging tot hulpverleening moet worden toegejuicht. Men kan niet zeggen, dat bedrijven, welke thans in liquiditeitsmoeilijkheden verkeeren, doch overigens een ge zonde basis hebben, overbodig zijn in tegendeel, hun instandhouding is een nationaal belang. Intusschen was het verscheidene leden niet geheel duidelijk, welke uitvoering aan het wetsontwerp ge geven zal worden. Deze leden be treurden, dat de toelichting zoo sober is. Hoe moet men zich nu de werking van het te verleenen crediet voorstellen Is het de bedoeling uitsluitend verliezen te dekken, of wil de regeering in het algemeen het middenstandscrediet vergrooten Komt voor 's rijks kas de crediet verleening niet neer op een vorm van subsidieverleening Het bedrag van f 2 ïnillioen. Hoe is de regeering gekomen, zoo vroegen deze leden verder, tot een bedrag van f 2 millloen Daaraan moet ongetwijfeld een becijfering ten grondslag liggen. Kan het de bedoe ling zijn, dat de te verleenen credie- ten aan de middenstandsbedrijven dat bedrag, als garantie gezien, eenige malen te boven zullen gaan Bij borgstellingfondsen kent men het ervaringscijfer, dat maximaal het vijf voud van het waarborgkapitaal wordt uitgeleend. Is dat ook hier de be doeling Wat is de reden, dat een memorie- post is uitgetrokken en niet een post van f 2 mtllioen, welke niet geheel zou behoeven te worden besteed Het zou 'dan wellicht doeltreffender zijn, zoo meenden sommige leden f 2 millioen uit te trekken voor het doen van een storting in een op te richten waarborgfonds. De leiding van zulk een fonds zou dan bij de Nederlandsche Middenstandsbank kunnen berusten, terwijl credieten zouden kunnen worden verleend volgens door het bestuur van zulk een fonds te stellen algemeene regelen. Daarbij zou men er rekening mee kunnen houden, dat in die richting reeds gewerkt wordt, o.a. door ge meentelijke borgstellingfondsen samenwerking zou allicht tot ruimere hulp kunnen leiden. Mocht het echter de bedoeling zijn, dat in het geheel voor niet meer dan een bedrag van f 2 mil lioen aan middenstandsbedrijven crediet zal worden verleend dan vreesden sommige leden, dat deze hulp onvoldoende zal zijn. Meent de regeering, dat dit bedrag toe reikend is om in de behoefte te voorzien, of kan zij niet meer be schikbaar stellen Voorts rijst de vraag, of dit bedrag voor 1934 wordt aangevraagd met de bedoeling dat het alleen voor dit jaar zal dienen, zoodat ook in 1935 een soortgelijke crediet zal worden ge vraagd, dan wel of met dit bedrag voor de eerstvolgende jaren zal moeten worden volstaan. De Ned. Middenstandsbank. Een aantal leden zag in dit wets ontwerp meer een hulpverleening aan de Middenstandsbank, welke zich blijkbaar in een moeilijke positie be vindt of daarin zal komen te ver keeren ten gevolge van de Iiquidi teitsmoeilijkheden van vele midden standsbedrijven, dan een steunen van die middenstandsbedrijven zelf. Zij vroegen zich af, of dit wetsontwerp inderdaad ten goede zal komen aan den middenstand in zijn geheel, en zij verwachten voorhands van het ontwerp weinig nut. De midden stand, aldus deze leden, verwacht van dit ontwerp veel. hij zal daarin echter zeer teleurgesteld worden. Verscheiden leden zouden gaarne van de regeering vernemen, of het verleenen van credieten uitsluitend zal geschieden door tusschenkomst van de Nederlandsche Middenstands- bank. Dit zouden zij zeer betreuren Het zou h.i. beter zijn, indien de credieten door middel van plaatselijke bekende bankinstellingen werden verstrekt. Andere leden merkten op, dat het voor de band ligt, dat de regeering bij de beoogde credietverstrekking gebruik maakt van de Ned. Midden standsbank, welke als centrale instelling daartoe het aangewezen lichaam is, Centraliseering van de credietverstrekking achtten zij ge- wenscht ter vermijding van wille keur. Bovendien zullen zich bij de voorgenomen credietverstrekking waarschijnlijk allerlei problemen voor doen, welke het best zullen kunnen worden opgelost door de Midden standsbank. Daarbij komt nog, dat deze instelling de eenige van dien aard is, op welker gestie ook de regeering invloed kan uitoefenen, terwijl de Nederlandsche Bank daarop scherp toeziet. Volwaardige bedryven. De omschrijving van het voorge stelde artikel 86a deed" bij verschei den leden nog andere vragen rijzen, Wat wordt bedoeld met „volwaar dige bedrijven men vestigde de aandacht op de moeilijkheden van allerlei middenstandsbedrijven in land en tuinbouwstreken, welke overeenkomstig plaatselijk gebruik vaak vrij belangrijke credieten hebben verleend aan land- en tuinbouwers. In normale omstandigheden vindt terugbetaling daarvan plaats zoodra de producten zijn geoogst en ver kocht. In verband met de lage prijzen der producten kunnen deze debiteuren thans echter hun schulden aan den middenstand niet of siechts ten deele voldoen. Zouden nu middenstands bedrijven, welke in dergelijke om standigheden verkeeren, niet als vol waardig worden beschouwd, dan zouden tal van middenstanders, die ten gevolge van de crisis en buiten hun schuld in moeilijkheden geraakt zijn, van hulpverleening worden uit gesloten. Men drong er op aan, met de belangen van deze categorie rekening te houden. Enkele leden knoopten hier nog deze vraag vast, of onder midden standsbedrijven ook zullen vallen de bedrijven van aannemers. Zij wezen er op, dat het bouwbedrijf in dezen tijd zeer moeilijk crediet kan ver krijgen de Haagscbe gemeentelijke hypotheekbank bijv. wordt als het ware bestormd. Goede borgen ont breken. Deze leden zouden het zeer gewenscht achten, indien deze be langrijke categorie niet werd uitge sloten. Installatie nieuwe burgemeester van Maashees en Overloon Drie plaatsen aan de grens van Brabant en Limburg hebben Dinsdag feestgevierd, n.l. Maashees, Overloon en Holthees, te samen uitmakend een welvarende gemeente. De festiviteiten golden de instal latie van den E. A. heer A. Jans, als Burgemeester, begroet door een enthousiaste bevolking, die zich reeds dagen lang op dezen dag hadden voorbereid. In alle rangen en standen, jong en oud, hadden samengewerkt en terwijl de meisjes zich beijverden in het vervaardigen van guirlanders, plaatste het mannelijk deel der be volking eerebogen op alle verkeers knooppunten en aan de grenzen der verschillende plaatsen, terwijl men elders doende was de fraaie praal wagens tip top in orde te brengen. Deze eendracht getuigt van de saamhoorigheidsgevoelens van dit volk, dat in noesten arbeid zijn leven slijt en slechts sporadisch gelegenheid vindt de zorgen van eiken dag op zij te zetten om een waardig volks feest te vieren. Circa half 12 arriveerde de Burge meester met zijn echtgenoote en kinderen aan de grens Vierlingsbeek —Maashees, en werd begroet door de schooljeugd van Maashees, die een frisch welkomstlied ten gehoore bracht, onder leiding van den heer J. Linders. Vervolgens werd door de bruidjes Rika Kuipers en Jo. de Hoog resp. een lied toegezongen en een fraaie bloemtuil overhandigd. Daarna zette de lange stoet zich in beweging en vertrok men onder de lustige tonen der muziekgezel schappen Holthees en Maashees naar het dorp Maashees, alwaar de stoet omstreeks 12 uur arriveerde. Daar had namens de bevolking de officieele verwelkoming plaats door den heer J. Linders, hoofd der school, terwijl de Burgemeester met autori teiten en familie tegenover het raad huis op een podium had plaats genomen. In een vriendelijke speech ant woordde de Burgemeester den heer Linders voor de hartelijke woorden tot hem gesproken. Omstreeks half 1 ving de officieele raadsvergadering aan, waarin de installatie geschiedde door Wet houder Crooymans onder eene harte lijke toespraak, waarna ook nog Secretaris Stevens het woord voerde. De nieuwe Burgemeester hield hierna zijne eerste officieele rede, Van de receptie, hierna gehouden, werd een druk gebruik gemaakt. Om drie uur vertiok de stoet naar Holthees. Bij aankomst aldaar werden wederom bloemen aangeboden. Een kinderkoor zong onder leiding van den heer L. Wijnhoven een wel komslied. Bij gebrek aan tijd mocht het oponthoud hier slechts zeer kort zijn. In vriendelijke bewoordingen dankte de burgemeester, wetende, dat het niet minder goed gemeend was. Deze hulde was klein, maar fijn. Hier werd den stoet ontbonden en vertrok de Burgemeester met familie e.a. naar Overloon. Overloon bleef niet achter. Bij de splitsing van den weg Vierlingsbeek—Holthees werd de Burgemeester met zijne familie en notabelen begroet door een uitgebreid feestcomité. Hierna had een défilé van een waarlijk grootschen feeststoet plaats en vervolgens trok men in optocht naar het dorp Overloon. Bij aankomst in de Kloosterstraat

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9