Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Zaterdag 7 April 1934, No. 14 Installatie Burgemeester Jans Maashees-Overloon OVERLOON. Zooals bekend zal op Dinsdag de installatie van den nieuwen burgemeester den edelacht- baren heer A. Jans in de gemeente plaats hebben. Dit kan natuurlijk niet zonder de bij zulke gelegenheid op het platteland gebruikelijke festiviteiten. Met het oog op de tijdsomstandigheden en rekening houdend met den wensch van den heer burgemeester, is het huldigings- feest zoo sober mogelijk gehouden. Intusschen heeft dit het feestcomité niet belet om het geheel een feeste lijk tintje te geven, biertoe vooral in de gelegenheid gesteld door de diverse vereenigingen en buurten welke spontaan hunne medewerking toezegden. Vooral op dezen dag zal blijken dat in Overloon een rijk vereenigingsleven bloeit en gezonde gemeenschapzin heerscht. Overloon is zoo waardig mogelijk vertegen woordigd, moge het een blijde in- komste zijn. Omstreeks 4 uur zal de burge meester met familie, vergezeld van het gemeentebestuur, uit de richting Maashees arriveeren bij de splitsing weg Vierlingsbeek-Maashees. De stoet heeft zich alsdan reeds opge steld langs den Vierlingsbeekschen weg. Direct na aankomst volgt de eerste begroeting namens de bevol king door het feestcomité, terwijl door bruidjes een kleine bloemen hulde gebracht wordt. Hierop heeft het défilé plaats. In het dorp aangekomen volgt de stoet de gewone processie «weg en begeeft zich bij terugkomst naar de Kloosterstraat, alwaar ieder zich opstelt. Speciaal vooral voor dit gedeelte gelieve men strikt de aan wijzingen op te volgen van degenen die met de regeling belast zijn. Thans volgt een toespraak tot den burgemeester als officieele begröeting. Na deze toespraak brengen de schoolkinderen een lied ten gehoore. hierna zal de fanfare zich laten hooren. Na dit muzieknummer worden door de diverse vereenigingen bloemen aangeboden. Begeleid door de fanfare wordt door allen gezamenlijk het Wilhelmus gezongen. Hierna heeft de receptie plaats. De besturen van de verschillende vereenigingen en anderen hebben als dan gelegenheid hun opwachting te maken. Met de receptie is het m cieele gedeelte der huldiging ge ëindigd. Het slot is een Brabantsche koffie tafel welke den burgemeester met familie en gemeentebestuur wordt aangeboden en waaraan eveneens het feestcomité van Overloon en een deputatie van het feestcomité Maas hees— Holthees zullen deelnemen. Tenslotte volgt hieronder de volg orde van den optocht. Degenen, die aan den optocht deelnemen, worden verzocht ten minste kwart voor vier uur opgesteld te. staan op bovenge noemde weg. Eenieder kan zich op eigen gelegenheid naar de plaats van ontvangst begeven, men zorge echter tijdig (3 uur) in het dorp te vertrek ken. De volgorde is 1. Marechaussée te paard 2. R. K. Sportvereeniging S.S.S. (Voetbal- en Wandelclub) 3. Boerenbond (praalwagen) 4. Werkliedenvereeniging (groep) 5. St. Theobaldus-gilde 6. Peelkant (praalwagen) 7. Wit-Gele-Kruis (praalwagenl 8. Schoolkinderen 9. 't Vlak (praalwagen) 10. Heikant (praalwagen) 11. Fanfare „Vriendenkring" 12. Middenstand (groep) 13. Missienaaikring (praalwagen cn 2 groepen) 14. Bijz. Vrijw. Landstorm 15. Burgerwacht 16. Helder en Bosschenhoek (praalwagen) 17. Hazenhoek (praalwagen) 18. Jonge Boeren (te paard) 19. Burgemeester en familie 20. Auto's met feestcomité. VENRAY. 7 April 1934 LANDBOUWSCHOOL - EINDLES Jan Pnels herdacht als Stichter en Voorzitter der school. Was het andere jaren een echte feestdag voor de Venraysche Land bouwschool als de eindles plaats had, dit jaar was het geen feestdag er ontbrak iemand, die zijne plaats aldaar niet meer zal innemen. Het Hoofd der school, dhr. Jean Wijnhoven, opende op gebruikelijke wijze deze bijeenkomst en begon direct met te memoreeren het groote verlies welk de landbouwschool heeft door het overlijden van den Stichter en Voorzitter dhr. J. Poels. Wat dhr. Poels is geweest voor deze school, zegt spr., is niet onder woorden te brengen. Bij allen zal de figuur van dhr. Poels z.g. steeds innige herinnering blijven. Als blijvend aandenken aan dhr. Poels. is in de school een groote foto geplaatst en zal die steeds dezelfde plaats innemen. Dan spreekt dhr. Wijnhoven woorden van welkom tot de aan wezigen. waaronder we o.a. op merkten Dhr. Tops, uit Roermond als algem. vertegenwoordiger van Adr. het Landbouwonderwijs; Ir. Dewez. Ant. ftijks-Landbouwconsulent; Ir. Bles, Directeur der Landbouw-winterschool te Roermond; Burgemeester v. d. Loo van Venray, het Schoolbestuur en de Ouders. De Zeer Eerw. Heer Pastoor- Deken Thielen van Venray had bericht van verhindering gezonden. Allereerst begon kap. Theunissen met de ondervragiag der leerlingen op geestelijk gebied, waarna dhr. Wijnhoven, als leeraar en hoofd dei school de leerlingen ondervroeg op landbouwgebied. Alle vragen werden door de verschillende leerlingen op keurige wijze beantwoord. Na de pauze en het gebruikelijke kopje thee, sprak Ir. Dewez over crisis van vroeger en thans en wees in verband daarmede erop, dat dooi ontwikkeling nog veel overwonnen en veel verbeterd kan worden. Wat de leerlingen op deze school aan wetenschap hebben opgedaan, dienen zij in de toekomst steeds in practijk te brengen. Maar de leerlingen moeten zich blijven op de hoogte stellen van wat er verbeterd kan worden en hoe dit moet ge schieden, door het lezen van vak bladen als Land en Vee en R. K. Boerenstand en zich vooral aansluiten bij de Jonge Boerenvereeniging. Ook dhr. Tops sprak de aan wezigen toe en begon met te memoreeren het groote verlies voor de school en geheel Noord-Limburg door het overlijden van den geachten Voorzitter en Stichter der school dhr. Poels. Hij was de voortrekker op land bouwgebied voor geheel Limburg, doch speciaal voor zijn geliefd Noord Limburg, waar hij steeds alles voor deed. Deze plaats zal door niemand kunnen worden ingenomen, doch met vollen moed zal de toe komst tegemoet worden gegaan. Dau wees spr. de leerlingen erop, dat zij het geleerde op deze school steeds zullen moeten onderhouden en dat zulks het beste kan door zich aan te sluiten bij de Jonge Boeren en daarvan steeds een trouw lid te zijn en ook te blijven. Dan verkreeg de Burgemeester van Venray 't woord, die vooraleer hij overging tot het bekendmaken van de uitslagen, den leerlingen wees op hun duren plicht op de allereerste plaats hunne ouders dankbaar te zijn. dat deze hen in de gelegenheid hadden gesteld om deze school te bezoeken. Deze dank baarheid kunnen zij het beste uiten, door het geleerde thuis op de boerderij in practijk te brengen het geleeide thuis op de boerderij in practijk te brengen en het geleerde te onderhouden, ja zelfs nog meer ontwikkeling te zoeken. Doch ook eenvoudig erbij blijven, zegt spr. dat is voor onze boeren een aller eerste vereischte. Namens de leerlingen sprak dhr. Marcellis woorden van dank tot de leeraren en bood namens alle leer lingen dhr. Wijnhoven een cadeau aan, als blijvend aandenken aan deze cursisten. Dhr. Wijnhoven dankte de jongens vqor de blijk van waardeering gaf hun nogmaals, voor de laatste maal als hoofd der school, enkele aanwijzingen, die zij in hun verder leven dienen te volgen, om te worden degelijke flinke boereu. Hiermede was deze eindles, welke zoo schitterend slaagde, ten einde. Het diploma werd uitgereikt aan de volgende leerlingen Marcellis, Hendriks, Loonen, v. d. Sterren J. Hendriks, Arts, Dahmen, Swinkels, Willems, Poels, Muyzers, Burgers, Verheyen, Tyssen, Janssen, Coop mans, Driessen, P. Claessen, M Claessen, v. Leuven, P. Stiphout. Heide-branden. Dinsdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand op een stuk heidegrond op de Kleine Heide te Venlo. Een perceel kreupelhout werd door het vuur vernield. De bewoners van het woonwagenkamp op de Kleine Heide slaagden er spoedig in het vuur te blusschen. Omstreeks 4 uur werd de brand weer gealarmeerd voor een nieuwen heidebrand, welke was uitgebroken in het Leutherveld achter het retraite huis „Mantesa" te Venlo, alwaar het vuur dreigde een zeer mooi stukje natuurschoon te vernietigen. De brand woedde in een perceel opgaand rijshout, bestaande uit berken- eikenstruiken. Behalve door de brandweer werd ook door de militairen uit het garni zoen Venlo, en door burgers aan de blusschlng deelgenomen. Desondanks jing toch nog ruim 2 H.A. opgaand ïoutgewas verloren. Uitslag aanbesteding verfwerk Maasbrug. Hutjens, Baarlo f 5950 N.V. Schildersbedr. St. Lucas, Blerick f 5820 Jac. van Rooi, Boxtel VI. C. Henskens. Rijswijk Jac. Donders, Blerick F. Misset, Hilversum Corn, v.d Leden, Zeist Jac. Torna, Horst G. Verlaat. Kamerik Nazi-propaganda in Venlo. Zondagmorgen werden in ver scheidene straten van Venlo, kalk- beschilderingen op de straten gevon den, welke blijkbaar door nazi pro pagandisten waren aangebracht. Benige-straten waren op verschillende plaatsen bekalkt met een groot hakenkruis, waaronder de leuze Steunt de N.S.D.A.P." Aan de los- en laadhaven aan de Maas, had men aan de groote hijsch- kraan de Duitsch hakenkruisvlag be vestigd. De Venlosche jeugd bleek echter van deze propaganda niet ge diend. Ondanks het Paaschfeest zag men haar overal bezig de straatbe schildering te verwijderen Enkele klommen in de hijschkraan en ver wijderden de hakenkruisvlag, welke op het politiebureau werd gedepo neerd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag moeten deze propagandisten ook getracht hebben, de hakenkruisvlag op het stadhuis van Venlo te planten. Eenige voorbijgangers waarschuwden toen de politie, welke de nazl-lieden van het stadhuis-bordes verjaagden. f 5555 f 5480 f 5420 f 4900 f 4880 f 4800 f 4650 Breed. Heer-Hugowaard f 4555 Putte, Utrecht W. Zee, Venlo f 4484 f 4200 Kind verdronken. Te Mierlo is Donderdagmiddag de 12-jarige L. met zijn fiets door de leuning van de brug over het kanaal in het water gegleden en verdronken. Belgische suiker niet altijd goedkoop. Te Asten werd Dinsdagavond een auto ontdekt, waarvan het vermoeden rees, dat er contrabande mee werd vervoerd. De ambtenaren slaagden erin den wagen aan te houden. Bij onderzoek werd in den wagen een partij van 2500 pond suiker aange houden. Wagen en smokkelwaar werden in beslag genomen. Do Paaschhaat in Rusland. Nog nooit heeft het Paaschfeest in Rusland zoo'n anti-godsdienstig karakter gedragen als dit jaar. De sovjet-autoriteiten hadden reeds geruimen tijd bemerkt, dat de gehate godsdienst in Rusland den kop weer begon op te steken en dat orthodoxe priesters weer godsdienstoefeningen ïielden in de weinige kerken, dte voor den godsdienstwaanzin van de communisten waren gespaard ge bleven. Toen de sovjets evenwel vernamen, dat de geloovigen met Paschen een groote feestelijke godsdienstige bijeen komst zouden houden, werden onmiddellijk maatregelen genomen om dit „kwaad" te voorkomen. Er werden meer dan een millioen men- schen gemobiliseerd uit alle rangen en standen, vooral echter uit de arbeidersklasse, die streng toezicht moesten houden, dat geen godsdienst oefeningen werden gehouden, dat zelfs geen Paaschkoeken werdeu gebakken en geen eieren gekleurd werden. De troepen van dit anti-godsdien stige leger moesten onmiddellijk de plaatselijke autoriteiten in kennis stellen, wanneer zij overtredingen hadden geconstateerd en de leveos middelenkaa'ten van deze misdadigers moesten onmiddellijk worden inge trokken. In alle steden en dorpen waren overal groote plakkaten aangebracht waarop te lezen stond „Weg met den onzin van het Paaschfeestof: „Russen, dié gebruiken na apen van het failliete kapitalisme en die nog naar de kerk gaan hebben geen recht om in den communistischen staat te leven I" Van tal van huizen werden op eerste Paaschdag vlaggen uitgestoken met sikkel en hamer en de straten waren versierd met allerlei wimpels en doeken met anti-godsdienstige opschriften, die gedurende de Paasch- dagen moesten blijven hangen ten teeken van sympathie met het streven van den bond van godloochenaars. Op de openbare pleinen van steden en dorpen werden groote anti godsdienstige betoogingen gehouden Groote portretten van de voor naamste godloochenaars waren boven het versierde spreekgestoelte gehan gen en met geluidsversterkers werden de redevoeringen in alle straten en stegen verstaanbaar gemaakt. Het was zeer opmerkelijk, dat vooral de communistische jeugd I organisaties in grooten getale aan deze anti-godsdienstige betoogingen hebben deelgenomen. Het goede voorbeeld. Om den Franschen beambten, wier salarissen zonder uitzondering met vijf tot tien procent verlaagd worden, een goed voorbeeld te geven, heeft de president der republiek zich bereid verklaard, afstand te doen van 20 procent van zijn civiele lijst, terwijl de ministers met een korting van hun salarissen met 15 procent accoord gaan. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam geeft in overweging alvorens in relatie te treden met de te Valkenburg gevestigde onder neming Corapagny d'Exportation Urania, welke identiek is met The Novelty Company, inlichtingen in'te winnen aan het hoofdbureau van aolitie te Amsterdam of bij het handelsregister der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Maastricht. Pluimveehouderij. De uitvoer van eieren gaat in de laatste jaren achteruit. Bedroeg de export in 1931 nog 1094 millioen stuks, in 1932 was het uitvoercijfer 1074 millioen eu in 1933 719 millioen De totale productie aan eieren was in 1932 2200 millioen stuks, in 1933 2000 millioen. Zij zal ver moedelijk in 1934 grooter zijn dan in 1933, terwijl de exportmogelijk heden ongeveer hetzelfde zijn ge bleven. Er zullen dus nog meer eieren dan in 1933 hier te lande moeten worden geconsumeerd, hetgeen alleen mogelijk is tegen lagere prijzen, terwijl de pluimveehouder eigenlijk meer zou moeten krijgen, in verband met stijging van productiekosten enz. Hoogere prijzen zullen alleen kunnen worden gemaakt, wanneer minder eieren behoeven worden verkocht, wanneer dus de pluim veestapel wordt ingekrompen. Grysaard doodgereden. Dinsdagavond heeft de heer G.S. uit Hilvarenbeek met zijn aute den 79-jarigen fietser A. van Veghel te Middélbeers overreden. Heden is de oude man aan de gevolgen gestor ven. Den autobestuurder treft geen schu'd. Boerderij afgebrand. Maandag heeft op het gehucht Veldmolen bij Uden, een felle brand gewoed in de groote boerderij van den landbouwer V.A. Te circa drie uur ontdekte een der kinderen in het achterhuis brand. Luid gillend liep het kind naar haar oudste zusje, 11 jaar oud. dat de tegenwoordigheid van geest had, het jongste kind, dat in de wieg lag er uit te nemen en met haar andere broertjes en zusjes de straat op te vluchten. De geheele veestapel, vier koeien, kalveren. 1 paard, 6 varkens als» mede ruim 100 kippen kwamen in de vlammen om. Ook de geheele laud- bouwinventaris werd een prooi der vlammen. Van het woonhuis bleef niets gespaard. Begieten van kamerplanten. Het water moet snel door de bloempot loopen in een bakje, doch de bodem van de bloempot mag niet in het water staan, zoodat men deze eerst op steentjes of op kurken zet. Bij kamerplanten is hoofdver- eischte, dat zij niet telkens op een andere plaats worden gezet, hierdoor gedijen zij slecht. Verder is het noodzakelijk ze met lauw warm water te begieten, zoodoende wordt menig kwijnende plant weer gezond. Verzorging der nagels. Bij kinderen moet men reeds de aandacht leeren vestigen op de verzorging van de nagels. Men moet ze bestraffen als zij nagels bijten en afscheuren en hen leeren hoe de nagels moeten worden in orde gehouden. Allereerst mogen zij geen vuile nagels hebben, zoo genaamde rouwranden en dan moet de huid aan de nagel wortel wegge schoven worden, om geen nijdnagels te veroorzaken. Nagels moeten zorgvuldig geknipt worden, niet te lang en ook niet te kort, van boven een weinig afgerond. Lange, smalle nagels worden als zeer fraai beschouwd. Warm water als geneesmiddel. Een gevouwen handdoek in warm water gewrongen lenigt gewoonlijk zeer spoedig tand- en zenuwpijn,als men die doek warm op de pijnlijke plaats legt. Bij aanvallen van koliek doet zoo n doek wonderen. Geen ander middel, als dit spoedig en goed wordt aangewend, overtreft gebruik van warm water bij bloedaandrang in de longen, keelpija of rheumatiek. Lauw water werkt snel als braak middel en warm water in gewenschte hoeveelheid gedronken bij hel naar bed gaan, werkt snel als de beste laxans bij verstopping, terwijl het zeer weldadig werkt op maag en ingewanden. Als men deze kuur eenige maanden volhoudt, met een passend diëet, kan men alle maag kwalen die nog te verhelpen zijn, wegnemen. Ook wil hoofdpijn mees tentijds verdwijnen bij het gebruik van warme natte omslagen aan dc voeten en in den hals.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10