Heem Kippenhouders, J. H. van den Beuken n chiaue Hoed n mooie Pef? GEBR. JEUKEN Kippen- en Opfokvoeders Binnenland. Buitenland. Goed voorbeeld. Provinciaal Nieuws Eerste kwaliteit Grondstoffen. Voor de Paaschdagen naar A. THIELEN. Markfsfr. 5 Enorme sorteering Zelfbinders, Overhemden, Bretels, Sokken enz. Jongenspakjes in alle maten. Voor hen die zelf verven Glanslakverf JFA per Kg. bus 3U CGIlt JacqCoenen - Houtackers Nog voor Paschen een nieuw Costuum Zaterdag 24 Maart 1934, No. 12 Het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder Verlovings geruchten. Het Werkfonds 1934-. Minister Kalff naar de Mijnstreek. Tegen fantasie berichten. Eiders in dit Dummer van ons blad vindt de lezer verschillende berichten, welke verband houden met het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder. We kunnen ter dezer plaatse kort zijo derhalve. Het nog zoo on verwacht gekomen afsterven van Hare Majesteit heeft in binnen- en buitenland deernis gewekt. De algemeenheid der waardeering zegt ons, hoe lief de overledene de samenleving wel was. Door rouw zittingen van publieke lichamen, door stilzwijgen in den aether, in bioscopen en schouwburgen en alle andere openbare gelegenheden van vermaak en ontspanning, heeft ons volk op bescheiden wijze de groote lands- doode herdacht. De plechtige bij zetting van het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder zal Dinsdag a.s. plaats hebben in het Koninklijk Mausoleum te Delft. Het past eigenlijk niet om aan een sterfbed te spreken van de be'angcn der levenden. Een krant moet in baar nieuws echter volledig zijn en daarom memoreeren we te dezer plaatse, dat juist vóór het verscheiden van Koningin Emma in Londen weer verschillende berichten werden ge lanceerd over een op handen zijnde verloving van prinses Juliana. De naam werd genoemd van den 32- jarigen zoon van Baron van Harden- broek, Hofmaarschalk van de Konin gin. Eerder reeds hebben berichten verluid, dat een verloving van prinses Juliana met een Nederlandschen edel man niet tot de verrassingen zou bchooren. De jongste Londensche berichten worden intusschen gedemen teerd en zeker in verband met het, overlijden van de Koningin-Moeder zal er thans inderdaad binnen de naaste toekomst wel niet van eenige officieele verloving sprake kunnen zijn. Deze week is het „Werkfonds 1934'' in werking gesteld, hetwelk moet dienen om uit de door de Kamers gevoteerde 60 millioen open bare werken te laten uitvoeren ter leniging van de werkloosheid. Algemeen voorzitter van hei Werkfonds is minister-president Colijn geworden, voorzitter werd de oud dir. gen. van den Arbeid, de heer Zaalberg, vice-voorzitter en secretaris de tegenwoordige dir. gen. van den Arbeid, Dr. Ir. Hacke. Minister Kalff heeft een bezoek aangekondigd aan de Mijnstreek, waar men dat bezoek met groote belangstelling verbeidt in de hoop, dat er in den hopeloozen arbeids toestand in Zuid Limburg nog eenige verbetering mogelijk zal zijn Dan zal echter spoed moeten worden betracht, want per 1 April gaan de Limburgsche mijnwerkers met hoDder den de straat op. Intusschen is minister Kalff ziek geworden.... Het Tweede Kamerlid Mr Goseling beeft van den minister van justitie bescheid gekregen op zijn vragen, of geen wettelijke voorzieningen noodig waren tegen gefantaseerde berichten, welke kennelijk ten doel hebben om onrust onder de bevolking te zaaien. De minister blijkt tegen over het denkbeeld niet afkeerig te staan. Hij bestudeert de zaak en overweegt, zoo deelde hij mee, om strafbepalingen voor te stellen in den aangegeven zin. De Europeesche politieke verhoudingéD. -Waarom Nat. Soc. gelijk hebben. Ver betering der betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten Allerlei. De huidige Europeesche politieke verhoudingen worden beheerscht door ontstemmingen. In Frankrijk is men ontstemd over Mussolini, die in zijn jongste groote redevoering ter afsluiting van het derde lustrum van het Italiaansche fascisme, ziph plet vriendelijk genoeg over Frankrijk zou hebben uitgelaten en zijn streven zou bebben verraden naar de stichting van een groot Latijnsch rijk. Mussolini voelt zich sterk door het nieuwe verbond met Oostenrijk en Hongarije en om dezelfde reden wordt dat verbond door de Fransche pers becritiseerd. De Fransche pers wil er vooral een bedreiging in zien van de Kleine Entente. In Londen is men ontstemd over Parijs. De Fransche regeering heeft zich naar de Londensche meening in haar antwoord op het Britsche ont wapeningsmemorandum onhandelbaar getoond. De Fransche regeeriDg blijft maar vasthouden aan haar eiscb van controle en sancties, voor het geval aan Duitschland een zekere herbewapening zou worden toegestaan. Frankrijk moet, meent men in Parijs, als consequentie van een Duitsche herbewapening, of haar eigen bewapening nog weer hooger opvoeren, of Frankrijk be willigt in een gecontroleerde en ge limiteerde bewapening van zich zelf en andere lauden, doch dan alleen, wanneer onderling wordt overeen gekomen om sancties toe te passen tegeD overtredingen. M a.w. Frankrijk verlangt van Engeland, dat het zich zal verbinden om met Frankrijk militair in te grijpen, wanneer Duitschiand de grenzen van een toegestane bewapening zou over treden. En om zich aldus vast te leggen, daarvoor gevoelt de Londensche regeering niets. Intusschen heeft ze van de week te Parijs laten informeeren, over welke sancties de Fransche regeering bij de uiteenzetting van haar ziens wijze heeft gedacht. Het bericht, dat tusschen Moskou en Parijs overeenstemming zou zijn bereikt over een toetreding van Rusland tot den Volkenbond, wordt tegengesproken. De Fransch Russische betrekkingen moeten dezer dagen zelfs zeer hebben geleden door de ontdekking van een uit gebreid spionnage complot in Frank rijk, waarbij hooge militairen en militaire ambtenaren zijn betrokken. Bijna alle spionnen konden worden gearresteerd. Ze blijken in dienst van Soviet-Rusland te hebben ge staan en ze toucheerden aanzienlijke maandelijksche belooningen. Ze zijn er in geslaagd om belangrijke zaken aan Moskou over te brengen. De Roomsche geestelijkheid van Essen heeft het durven bestaan om in kerken een protest voor te lezen teg»n de jongste redevoering van Baldur von Schirach in Essen tegen de katholieke jeugdorganisatie. Dat zal wel zeer kwalijk worden geno men. De rijksminister Goebbels heeft het Maandag j.l. tegenover de Ber- lijosche politieke leiders van zijn beweging verklaard, dat het gelijk nu eenmaal slechts kan zijn aan den kant der Nat. Soc. Hij zei„Aan gezien wij, nationaal-socialisten gelijk hebben, kunnen wij naast ons geen ander dulden, die beweert gelijk te hebben. Want als hij gelijk heeft, moet hij nationaal socialist zijn, of hij is geen nationaal socialist, maar dan heeft hij ook geen gelijk (Storm achtige bijval). Is het niet de logica van het gekkenhuis De regeerders in Berlijn zien de buitenlanders blijkbaar voor onnoo zele kinderen aan. De vroegere socialistische rijksdagafgevaardigde Segers, die uit het concentratiekamp Oraniënburg wist te ontsnappen en over zijo bevindingen daar een boekje open deed aan de wereld, deelde onlangs mede, dat zijn vrouw en kiod thans in een concentratie kamp als gijzelaars worden vastge houden. Uit Berlijn wordt thans officieel medegedeeld, dat die bewe ring niet geheel juist is. De vrouw van Segers heeft zich met haar kind van 19 maanden... vrijwillig in een concentratiekamp laten opsluiten Tusscheü de Ver. Staten en Japao is blijkens een gepubliceerde diplo matieke briefwisseling eenige ont spanning ingetreden. Men „tracht" althans elkaar weer te vinden als vriendeD, die kunoen samenwerken. Met China als kind van de rekening In Zuid-SpaDje is het weer roerig Verschillende stakingen zijn uitge broken, o.a. een van de kellners en koks in Seviila. DIT OSS. als we zien, dat zulke besluiten noodig zijn voor het hartje van Brabant, een katholieke streek, waar zulke verderfelijke bladen onder het mom der „neutraliteit" burgerrecht verkregen. Nu het gaat om de repu tatie en de... klandizie, ziet men in. dat men zulke bladen er uit moet bannen. Helaas, als het „alleen" (sic!) gaat om geestelijke belangen, laat men het „neutraal" verderf maar al te lang voortvreten. 2. Dat de collectieve boycot de beste methode is om bladen, die dagelijks het katholicisme bestrijden, zooals dan toch zulke kranten doen, ook die werkelijk trachten „neutraal" te zijn, want dat is een onmogelijkheid te weren uit katholiek miieu. In katholieke streken, zeker op katholieke dorpen, zullen anti katholieke bladen nog niet zoo makkelijk in massa de huisgezinnen binnendringen. Maar dat is niet vol doende, als, zooals hier blijkt, het gif toch in de café's geraadpleegd wordt. Vele jaren lang heeft de drankbestrijding het opgenomen tegen het gif van den alcohol. Het gif der slechte lectuur is echter verderfelijker nog dan alcohol. In katholieke streken zal men dus wel doen, niet alleen te strijden voor goede lectuur in het gezin, maar ook mag men daar ter dege nagaan, wat voor fraais er in de café's voor handen is. Men weet, dat de „Tele graaf" en zijn afgietsel „De Courant" het „Nieuws v. d. Dag", beschouwd wordt als het meest verderfelijke blad, omdat ze beginselloos is en met alles lacht en spot. Welnu, als zulk een blad reeds in vele plattelandsche café's doordrong, dan is het hoog tijd, er den strijd tegenaan te binden. In dit opzicht is er nog ontzaglijk veel te doen, want men staat ver baasd, wanneer men ziet, wat op het punt van lectuur het katholieke platteland binnendringt. Neen, lezer, U denkt wellicht bij het zien van den naam Oss, dat we gaan vertellen van de wekelijksche branden in die Brabantsche stadje of van de wekelijksche vechtpartijen en wekelijksche inbraken 1 Daarover zullen we het hier niet hebben. Neen, we gaan een goed voorbeeld aanhalen uit Oss, een voorbeeld, dat in heel kttholiek Nederland navolging moet vinden, In een vergadering van den Kaste- leinsbond te Oss is dezer dagen, uit protest tegen het minderwaardig ge schrijf uit Oss in de „Telegraaf' en het „Nieuws van den Dag'', besloten om collectief het abonnement voor deze bladen op te zeggen, waardoor binnenkort dan ook in geen enkel café te Oss deze bladen op de lees tafel meer zullen voorkomen. Dit bericht vestigt de aandacht op twee dingen: 1. Hoe ver het al gekomen is. VENRAY, 24 Maart 1934 Schuttersbond „Venray en Omstreken Zoüdag werd te Afferden de alge- meene jaarvergadering gehouden van den Schuttersbond „Venray en Omstreken". De heer L. Hendriks werd met algemeene stemmen herkozen tot voorzitter. Bij loting werd uitgewezen dat de bondsconcoursen gehouden zullen worden te Afferden en Holt- hees. De voorzitter stelt voor om de concoursen op deze vergadering vast te stellen en niet meer te veranderen. Het concours te Afferden zal plaats hebben op Zondag 24 Juni e.k. en te Holthees op Zondag 29 Juli e.k. Besloten werd het reglement als volgt te wijzigen en aan te vullen Art. 24. in plaats van kampioen vaste paal, te lezen extra aanbieding, waarvoor een bedrag van f 10. beschikbaar zal worden gesteld, te verdeden als volgteen prijs van f5 een van f 3.— en een van f2 In ^rt. 28 vervalt kampioene- prijzen, te lezen en prijzen voor extra aanbieding. Aan de hand van Art. 33 wordt door H. Vennekens, Geysteren voor gesteld om maar met één zestal deel te nemen aan beide bondsconcoursen en de verplichting weg te nemen op boete van f 2.50. Werd besloten om Art. 33 te handhaven. De Voorzitter stelt voor om in 't vervolg wederom voor bedoelde bondsconcoursen bekers beschikbaar te. stellen. Werd goedgevonden. Op een schrijven van den Cuyck- schen Bond. waarin wordt aange spoord, om bij vereenigiugen welke niet zijn aangesloten bij een der bonden, niet deel te nemen, of te laten deelnemen, wordt besloten om ook aldus te handelen. De Voorzitter spoorde elke ver eeniging aan. om zooveel mogelijk deel te nemen aan het groot feest op 13 Mei te geven door den bond van Schuttersgilde te St. Hubert. Er werd nog aan het reglement toegevoegd Art. 50, Het is ver boden te laten deelnemen, of deel te nemen bij een Schutters- of Gilde- vereeniging, welke niet is aangesloten bij een Nederlandschen Boud. Bovendien werd nog besloten, het bedrag, besehikbaar voor aankoop personeele prijzen, te veranderen van f 16 in f 13 en om het 5-jarig be- staansfeest van onze bond, welke was vastgesteld op 13 Mei a.s., te verschuiven naar 10 Juni a.s. omdat den bond van Schuttersgilden in 't Land van Cuyck op 13 Mei een groot feest organiseert. Knoeierijen met vervoerbewijzei in Limburg. Naar aanleiding van het kortgeleden in de pers gepubliceerde bericht dat de politie te Eindhoven uitgebreide knoeierijen met vervoerbewijzen voor aardappelen op het spoor is gekomen, welke knoeierijen zich zouden uit strekken over Noord Midden- en Zuid Limburg, verzoekt de Gewes telijke Aardappel-organisatie voor Limburg, teneinde te voorkomen, dat door dit bericht een verkeerden indruk wordt gevestigd het volgende te willen mededeelen Feit is, dat de controle op de na leving der crisis-aardappelwet in waarom betaalt U in dezen tijd nog guldens te veel voor uw 4100 Een goed voer behoeft niet duur te zijn. Laat U deze artikelen door mij leveren. Lage productiekosten, dus ook lage prijzen. Opfokvoer voor kuikens van 1—14 dagen f 11.50 p. 100 kg. Opfokvoer voor kuikens van 2-9 weken f 10.50p. 100 kg. Kuikenzaad f 8.50 per 100 kg. Samenstelling als Standaard, katoenen zakjes a 40 kg. Ochtendvoer, prima samenstelling f 6 75 per 100 kg. Iedere gewenschte samenstelling voor Kuikenvoer en Ochtendvoer wordt geleverd. Desgewenscht mengen onder toezicht. Vraagt eens inlichtingen bij mij of mijne afnemers. Het kost U niets en het verplicht U tot niets. LEVERING FRANCO HUIS. Aanbevelend, Schoolstraat 1 renray Telef. 94 ontvangen een groote sorteering beslist van prima kwaliteit. Onze glansverf eenmaal versmeerd, altijd begeerd. Onze gemaakte Costuums zijn op eigen atelier vervaardigd en bijna niet te onderscheiden van echt maatwerk. Alleen ze zijn veel goedkooper Wij voeren alleen de betere soorten vanaf 21.50 en hooger Maar dan ook iets goeds. Graote Straat. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag voor Paschen geopend tot 10 uur.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 10