Rijwielen Gazelle en Burgers E.N.R. PETER HENDRIX, Patersstraat 9 Gemengde Berichten Provinciaal Nieuws MARKTEN en Concurrentie-Rijwielen HET BESTUUR van het „Water schap der Noord-Limburgsche beken ten westen der Maas" be richt Zaterdag 24 Februari 1934, No. 8 Geen gezinnen uit Utrecht en Limburg in de Wieringermeer. P Verschenen is het verslag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp; vaststelling van de begrooting van inkomsten en uit gaven van het Zuiderzeefonds voor 1934. Hieraan wordt ontleend, dat in het voorloopig verslag erop is aangedrongen te bevorderen, dat in de polders niet alleen gezinnen uit Noord-Holland en Friesland zullen worden geplaatst, doch ook uit andere provincies. De Regeering heeft in haar Memorie van Antwoord daarop geantwoord, uit welke provincies de gezinnen, die zich op 1 Januari 1934 in de Wieringermeer bevonden, afkomstig zijn. Uit die opgave blijkt, dat geen dezer ge zinnen uit Utrecht of Limburg komt. De commissie van rapporteurs zal het op prijs stellen, indien de Regeering alsnog zou willen mee deden, of er bijzondere omstandig heden zijn, die hebben gemaakt, dat geen vestiging van gezinnen uit Utrecht of Limburg heeft plaats gehad. Liefdes-tragedie te Eindhoven. Dinsdagavond heeft te Eindhoven Woensel, een liefdesdrama plaats gehad. De 29 jarige Duitscher Th. P. bracht om 10 uur een bezoek aan zijn vroeger meisje, de 23 jarige juffrouw B., wonende Kelderman straat 104. Beiden hadden gedurende 2 jaar kennis gehad, waarna het meisje de verhouding had afgebroken thans ging zij met 'n ander. Tijdens het gesprek Dinsdagavond tusschen beiden, waarin hel meisje den man nogmaals afwees, greep de Duitscher eensklaps zijn revolver en loste twee schoten. Een ervan trof het meisje doodelijk in het hoofd. Het andere schot kwam in haar voet terecht. De ongelukkige was op slag dood. De moordenaar nam direct na het plegen van zijn daad de vlucht. Het lijk van het meisje, dat vorig jaar den schoonheidsprijs van „Het Leven" behaald had, is naar het pi litiebureau overgebracht. Tegen den dader was reeds meer malen proces-vei baal opgemaakt wegens het dragen van verboden wapenen. Woensdagmiddag is een twaalftal agenten van politie onder leiding van Inspecteur van Keulen de Woenselscbe bosschen ingetrokken op vermoeden, dat de moordenaar zich daar op zou houden. Men had een vaag vermoeden, dat hij zelfmoord gepleegd zou hebben wegens zijn zeggen aan het meisje „Eerst gij, dan ik". Na eenlgen tijd zoeken heeft men hem dan ook in de bosschen ge vonden, ruggelings 'liggend in een drogen greppel; den schedel met twee kogels doorkliefd en gespleten terwijl hij in de rechterhand Dog den revolver omklemd hield. Het lijk was reeds koud en stijf. Het lijk is naar het politiebureau overgebracht. Menschen in de buurt verklaren, dat zij reeds Dinsdagavond om 10 uur een schot in de bosschen hebben gehoord. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de man Dinsdagavond direct na den moord de bosschen ingevlucht is en tot zijn wanhoopsdaad is overgegaan Steun aan pluimveehouders. De Minister van Economische Zaken beeft bepaald, dat de termijn, gedurende welken uit het Land bouwcrisis Fonds steun wordt uit gekeerd ten behoeve van de erkende pluimveehouders eierenproducenten en welken termijn zou afloopen met 28 Februari 1934, verlengd wordt tot en met 31 Maart a.s. Voor de uitkeeringen ten behoeve vau de erkende pluimveehouders producenten van slachtgevogelte, wordt het tijdvak eveneens tot 31 Maart verlengd. Drie roovers dringen een huis binnen. Naar pas thans bekend wordt, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Uden een roofoverval plaats gehad bij den heer W. Bou- mans. Drie roovers zijn door het uitsnijden van een gedeelte van het rieten dak binnengedrongen. De heer B. die onraad bespeurde, stond op. Hij werd overvallen en na een langdurige worsteling vastgebonden Ook zijn vrouw werd gebonden Het geheele huis werd overhoop gehaald. Men vermoedt, dat on geveer f700. alsmede eenige gouden kettingen en een gouden horloge zijn ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Hoe erg het in Duitschland is voor de katholieken. We hebben wel eens een katho liek ontmoet, die meende, dat de katholieke bladen hier te lande over dreven, als ze spraken over de ver volging van katholieken in Duitsch- Laat dezulken dan eens te rade gaan bij volgend stukje uit de „Te legraaf". welk blad nog bekend staat als Duitschgezind (het was het eenige blad van heel de wereld, dat te Leipzig bij het ongelukkig proces twee verslaggevers mocht hebben!) De „Tel." nu zegt „Het buitenland heeft zijn aan dacht bijna uitsluitend op de behan deling der Joden samengetrokken, maar men overdrijft wel niet, wan neer men zegt. dat voor eiken Jood, die onder de wielen raakte, honderd katholieken gespietst werden Com munisten en socialisten zijn natuur lijk met ruwe hand aangegrepen maar van deze categorieën kan men nog zeggen, dat zij een hoog spel tegen den staat gespeeld en dat verloren hebben. Het gros der ka tholieken echter was van een vader landsliefde bezield, die vaak aan fanatisme grensde en voor deze lieden was het zeer grievend, nu als nati- onaalonbetrouwbaar beschouwd en dienovereenkomstig behandeld te worden. Toen er later wat rust en orde intrad, heeft het nationaal- socialisme zich weinig of geen moeite getroost, een verzoening met de katholieken te bewerkstelligen." Integendeel, naar men weet, de onverzoenlijke houding tegenover het katholicisme wordt met den deg er ger en neemt de vormen van een directen „Kultuurkampf" aan. De werkloozen-opmarsch naar Londen. De regeering heeft speciale voor zorgsmaatregelen genomen om ge durende het weekend, wanneer duizenden werkloozen naar Londen zullen marcheeren, om aldaar een werkloozen-congres te houden, de orde te handhaven. De gebruikelijke weekend verloven bij de politie zijn ingetrokken en versterkingen zijn geconsigneerd. Reeds zijn tal van honger mar- cheerders te Londen aangekomen om te demonstreeren tegen de regeeriog. De sneeuwstorm in de Ver. Staten. De geweldige sneeuwval in de Noordoostelijk Amerikaansche Staten en de inqetreden koude heeft niet alleen het geheele verkeer onmogelijk gemaakt. doch ook verscheidene offers aan menschenlevèns gekojt Te Rushville (PenDsylvanië) is in een ziekenhuis brand uitgebroken. Door den hevigen sneeuwstorm kon de brandweer het brandende gebouw niet naderen. Tien bedlegerige patiën ten zijn in de vlammen omgekomen. Uit verscheidene andere piaatsen komen berichten van personen, deels zwervers en behoeftigen, die bij het doorbrengen van den nacht in de open lucht zijn doodgevroren. In den staat Connecticut en op Long Island bereikte de sneeuw zelfs een hoogte van 3 meter, zoodat het verkeer volkomen onmogelijk was. Het spoorwegverkeer tusschen Boston en New York moest worden gestaakt. Het gemeentebestuur van New- York heeft 35.000 sneeuwruimers aangenomen, om de hoofdstraten schoon te maken. De kosten, die hierdoor voor de gemeente ontstaan, worden op twee millioen dollar ge schat. Verwacht wordt, dat de tempera tuur nog verder dalen zal. De vreeselijke sneeuwstorm heeft ertoe geleid, dat te Boston de vol trekking van drie doodvonnissen verscheidene uren moest worden uit gesteld. De beul was door de sneeuw opgehouden. De directeur van de gevangenis, waar de veroordeelden hun laatste uren verbleven zag zich daardoor genoodzaakt de terecht stelling uit te stellen. Op den Oceaan is een aantal schepen in moeilijkheden geraakt. Het visschersvaartuig „Georgetown'* is tengevolge van de zware zee onklaar geraakt en drijft op 300 K.M afstand van Boston. Te New York heerschte Dinsdag, voordat de sneeuw kon worden weg geruimd, een groote chaos. De scherpe noordoostelijke wind deed de sneeuw bevriezen en maakte straten en wegen nauwelijks begaanbaar. Te Philadelphia zijn twintig tram wagens ontspoord. Vier auto-onge vallen met doodelijken afloop werden door de gladheid veroorzaakt Hardnekkig vrijgezellendom in Italië Ondanks alle krachtige pogingen om de vrijgezellen te bewegen het huweiijk te treden, geven talrijke jongemannen in Italië er de voorkeur aan ongehuwd te blijven. In Rome alleen zijn ruim 160.000 meer vrij gezellen dan gehuwde mannen. De fascistische regeering heeft reeds veel gedaan om het tot stand komen van de huwelijken aan te moedigen. Vrijgezellen moeten behalve hun inkomsten-belasting nog een vrij hooge extra belasting betalen. Voor de betrekkingen bij de bestuurs lichamen wordt aan de gehuwde mannen de voorkeur gegeven. Als een man zeven, of meer kin deren heeft, behoeft bij geen belasting te betalen. Naar verluidt, is Mussolini voor nemens, nieuwe maatregelen te nemen tot uitbrei iing van het aantal huwe lijken. Smokkelaarsbende van twee duizend man. De Oostenrijksche grensautoriteiten hebben een groote, goed georgani seerde smokkelaarsbende opgespoord, welke sedert maanden langs de Oos tenrijksch-Hongaarsche grens werk zaam was. Volgens de Oostenrijksche rappor ten zouden sedert verleden jaar herfst ongeveer 2500 wagons tarwe van Hongarije naar Oostenrijk zijn ge smokkeld, waardoor de Oostenrijk sche staat 61/4 millioen schillingen schade zou hebben geleden. De bende zou uit ongeveer 2000 leden hebben bestaan, o.w. Oosten rijkers en Hongaren. Tot nu toe zouden reeds 700 personen zijn gearresteerd. VENRAY, 24 Februari 1934. Pastoor Dr. van Rjjswjjck. De herder der parochie Boxmeer de Hoogeerw. Pater dr. Atbanasius van Rijswijck, Proviociaal der Carmelieten, hoopt op 9 April a s. den dag te herdenken, waarop hij 12 en een half jaar geleden benoemd werd tot pastoor. De parochie, die hem grootelijks dankbaar is vooi alles wat hij in dit tijdsbestek zoowel voor haar tijdelijk als voor haar geestelijk welzijn deed, zal deze gelegenheid aangrijpen om den verdienstelijken pastoor te huldigen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD op Woensdag 28 Februari a.s. des namiddags vier uur. Aan de orde is 1. Schrijven van den heer Commissaris der Koningin houdende mededeeling dat H. M. de Koningin heeft goedgevonden bij besluit van den 26 Januari 1934 Nr. 188. met ingang van 21 Februari 1934 opnieuw te benoemen tot Burgemeester van Venray de Heer O. L. P. van de Loo 2. Notulen. 3. Schrijven van Gedeputeerde Staten in zake de door den Gemeente raad in zijne vergadering van 27 December 1933 vastgestelde be grooting, houdende mededeeling van de opmerkingen en bedenkingen op deze begrooting. 4. Vaststelling der voorloopige vergoedingen der bijzondere lagere scholeo overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. 5. Aanvrage van het algemeen Burgerlijk Armbestuur tot het ver- leenen van een aanvuüingssubsidie over 1933. 6. Aanbieding van het verslag der Commissie tot Wiriig van Schoolverzuim. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage aan het plaatselijk Crisis Comité van 188 X f2.10 =- f394.80 onder voorwaarde dat het Nationaal Crisis Comité een gelijk bedrag beschikbaar stelt, tot het verleenen van extra hulp voor aanschaf van kleeding. beddegoed en dergelijke aan bij door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffingen geplaatste werk loozen in 1934. 8. Behandeling van het verzoek van den Gemeenteraad tot wijziging der pensioen verordening houdende vaststelling der bijdragen voor eigen pensioen en weduwen- en wcezen- pensioen. 9. Behandeling van het verzoek van den Gemeenteraad tot wijziging der verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eiscben van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren van politie, de instructie van den hulp- keurmeester, voor zoover betreft de daarin vastgestelde rijwieltoelage verlaging der rijwieltoelage voor den Gemeente Hoofdopzichter en den voorwerker in algemeenen dienst der Gemeente. 10. Behandeling van het verzoek van Mej. J. A. Meesters, vroed vrouw, om van gemeentewege een subsidie te mogen ontvangen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het onderhands aanbesteden van het leveren onderhouden van het benoodigde voor den Gemeentelijken Autobus dienst Venray—Station. 12. Behandeling van het voorstel van het lid van den Gemeenteraad den heer J. Vermeulen e.a. tot het wijzigen der verordening op de openbare vermakelijkheden. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het nemen van een besluit ingevolge het bepaalde in artikel 5 der wet van den 29 December 1933 tot heffing eener couponbelasting, dat de Gemeente gebruik zal maken van haar bevoegd beid om bij de uitbetaling der coupons aan de daarop rechtheb benden de couponbelasting in te houden. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het nemen van een besluit om tot een regeling te komen ter gemeenschappelijke be hartiging van een streekplan voor Noord Limburg ingevolge het be- paalde in artikel 45 en volgende der Woningwet. 15. Verzoek van de bij de Beken normalisatie, Havenwerken en spitten van grond tewerkgestelde arbeiders om loonsverhooging te bevorderen. 16. Ingekomen stukken en mede- deelingen. OIRLO. Zondagnamiddag had alhier een vergadering plaats in café Drabbels, teneinde te komen tot oprichting van een handboog schutterij, waarbij tevens aanwezig was het bestuur van den bond van handboogschutterijen „De Vriend schap". Staande de vergadering gaven zich reeds 16 leden op. In het voorloopig bestuur namen zitting de heeren G. Nelissen, A. de Ponti en Voermans. HOLTHEES. Mej. A. Hofmans slaagde aan de modevakschool te Roermond voor coupeuse. Zij genoot hare opleiding bij Mej. Bertha v.d. Berg te Vierlingsbeek. Kommies doodgereden. Voor het gerechtshof te 's Her- togenbosch werd Woensdag de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 23-jarigen koopman J. A d. Ch te Nijmegen, die terecht heeft gestaan onder verdenking dat hij opzettelijk A. de M., assistent- dienstgeleider, bij de Directe Belas tingen, te Ottersum met zijn auto heeft doodgereden. De rechtbank had hem vrijgespro ken. terwijl het O. M. acht jaar gevangenisstraf had geëischt. In zijn requisitoir wees de advocaat- generaal erop, dat van verdachte tal van brutale staaltjes van minachting voor eens anders leven bekend zijn. Als berucht smokkelaar is hij reeds 25 maal veroordeeld en elf maal, omdat hij niet stopte. Voor Spreker staat het vast dat verdachte den kommies heeft gezien. Wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende, luidde de eisch 6 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 7 Maart. WEET GE Weet ge- dat men gelakte theebladen kan opknappen als men ze bestrijkt met een zalf van meel en olie, door ciddel van wollen lappen. Weet ge- dat ge overgebleven thee nog goed kunt gebruiken als men de thee van de bladen afgiet en deze au bain mane opwarmt. Weet ge- dat een overgebleven citroenschil in de waterkan gelegd zoo'n heerlijk frisch waschwater geeft, nu en dan door anderen vervangen. Weet ge- dat vlekken uit glacé handschoenen verdwijnen, wanneer men ze 10 dagen in een blikken trommel sluit, ruim met hertshoornzout bestrooid. Weet ge- dat ge inkt op 't laatst in tijd van nood kunt aanmengen met enkele druppels azijo; even omroeren als soms dikke stukjes aanwezig zijn. Weet ge- dat ge van oude voetkussens nog aardig zitkussen voor kinderen kunt maken. Bindt twee dezelfde modellen stevig op elkaar en maak er van gebloemd satinet een zak omheen; bovenop in de rondte een strookje en midden over de bieedle een lus van betzelfde goed. om aan te pakken, onder aan een stukjes stevig linnen naaien. Weet ge- dat vlierbloemen in een vaas met water geplaatst de vliegen uit de kamer doen verdwijnen. Weet ge- dat ge slakken kunt doen verdwijnen door er zout op te strooien en kunt vangen door hier en daar op de plaatsen waar zij komen, schotel tjes met bier te plaatsen. Weet ge- dat ge rieten stoelen of ander handenwerk zoo uitstekend met een zoutoplossing kunt schoonmaken; met schoon water naspoelen. Venray Maandag 26 Februari Ingekomen en vertrokken perionec van 9 tot 16 Februari VERTROKKEN A. H. Goossens, zonder beroep, naar Maas'bree, St. Antoniusalr. J. Beerkens, zonder beroep, n. Helmond, Bindersche straat 58 J. Goumans bakker, naar Roer mond, Stationsplein 13 W. van Maris, dienstbode, naar Eindhoven, Marktstraat 16 L. Jenneskens, dienstknecht, n. Horst Venlo8che weg M. van Maris, dienstbode, naar Eindhoven, Cilo Nieuwstraat 32 Electrische Rijwiellampen, Stuurtasschen, Jasbeschermers, Kilometertellers, Motor- en Stofbrillen, Seinlichten, Rijwielsloten, Sort Hangsloten enz. le. 2e. 3e. van van van dat, vanaf Maandag 26 Februari a.s. tot op 31 Maart d.a.v. ter gemeentesecretarie te Horst en te Sevenum en ter gemeentewerken (onder den Boog) te Venray ter inzage zullen liggen de plan nen tot verbetering van enkele zijbeken in het bovengenoemde waterschap, gelegen in de ge meenten Horst, Sevenum en Venray, benevens uittreksels uit de kadastrale leggers, betreffende de perceelen, welke bij die uitvoering betrokken zijn dat gedurende dien tijd tegen deze plannen schrif telijk bezwaren kunnen worden ingebracht ter gemeentesecretarie, waaronder de betreffende gronden zijn gelegen dat aan degenen, die dit bij hun bezwaarschrift verlangen, gelegenheid zal worden gegeven deze mondeling toe te lichten ter zittingen, welke zullen worden gehouden op Maandag 9 April 1934 en wel 10ll'|2 uur v.m. ter gemeentesecretarie te Horst; 1212ljz uur n.m. te Sevenum; 3—5 uur n.m. te Venray. Het Bestuur van het „Waterschap der Noord-Limburgsche beken".

Peel en Maas | 1934 | | pagina 9