UirÖNqft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Zaterdag 24 Februari 1934 Vijf en vi|ftigste Jaargang No 8 5 manufacturen} '(YQQBDÏÏLltoTf [manufacturen (YOOODEEUGST/ cHTË Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Malligheden. Ons weekpraatje. Binnenland. Denkt aan 1 Maart. Buitenland. BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7",» ct. bij abonnement lagere tarieven. litgave ?an FIRMA VAN REN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 61 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct.f per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ceut AsPirin Sommigen zeggen: dit is even goed ais Aspirin. Zij profiteeren van den naam Aspirin op uw kosten. Ga daar niet op in I Eisch de echte Aspirin met Bayer-kruis en met den oranje band om de verpakking! .Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje band-buisjes van 20 tabl. 70 cis. en oranjezakjes van2tabL^10cts. Onlangs beleefden we een paar dagen achtereen des morgens een dikken mist, die gelukkig zoo vrien delijk was om tegen het middaguur, wanneer de zon haar krachtigste werking uitoefent, geleidelijk op te trekken. Op een dier dagen ver scheen Dc. Veraart per auto te Haarlem en daar stelde zich tot zijn beschikking de brandweer van die stad, teneinde den heer Veraart proeven te laten nemen... ter ver drijving van den mist. Onder de be langstellenden was ook de bekende piloot Smirnoff, die uit hoofde van beroep een mlst-deskundige mag worden geheeten. Dr. Veraart vertelde met bravour, ,dat hij, naar zijn berekeningen uit wezen, in staat zou zijn om een mistlaag van 60 meter hoogte te verscheuren, teneinde aldus aan de zou doorgang te verleenen. Smirnoff grinnikte. Dan treft u het slecht zei hij want de mistlaag is op het oogenblik wel 600 meter dik. De wetenschap van den h;er Veraart hecht evenwel aan geen enge begrenzing, de dokter durfde ook den strijd teg->n een mistlaag van 600 meter hoogte wel aan. Hij liet den brandweer aantreden, de motorspuit in werking stellen, en de stralen omhoog richten, de wijde misthoogte in. Dat spuiten in het pneindige, met een paar waterstralen, welke nauwelijks een flinke huizen hoogte haalden, moet op zich reeds een belachelijken indruk hebben ge maakt, een effect hebben gehad als het steenen mannetje weet te berei ken, dat op een der Brusselsche straathoeken staat geposteerd, Maar voor den heer Veraart was het meenens. Nadat de Haarlemsche brandweer een anderhalf uur water stralen aan 't vermorschen was ge weest en intusschen het middaguur was aangebroken, zag de heer Veraart de zon doorkomen. Dat verschijnsel had zich evenwel tevoren al in Den Helder voorgedaan, zonder dat de brandweer er aan het spuiten was geweest, en werd ter zeifder tijd te Amsterdam vastgesteld, waar evenwel heel den dag door brandjes plegen voor te komen en het dus qls mogelijk moet worden veronder steld, dat het voor het biusschings- water \yas, dat de mist op den loop ife heet Veraart heeft in ieder geval een nieuwe glorie aan zijn wetenschappelijke successen toege voegd. Behalve regenmaker en zonne- wekkec is thans mede tot mistver- drijver gepromoveerd. Bij zooveel geleerdheid is een schoorsteenveger en rookverdrijver nog maar een klein mannetje 1 Maar nu alle gekheid op een stokje: zou de overheid er nu maar niet eens mee uitscheiden om de diverse proeven van den heer Veraart te bevorderen We betwijfelen, of onze wetenschappelijkheid anders nog wel serieus genomen blijft worden in het buitenland. De regen- proeven met ondergekoeld ijs en vervolgens met oude kranten, wer den gefinancierd door het departe ment van financiën. Daar heeft men echter genoeg van het geëxperimen- teec en nu tracht de heer Veraart weer op kosten van gemeente- Jipstqreq -zija iqistverdrijvingsproeven te némen. Amsterdam wees het be treffende verzoek af, maar Haarlem liep er in. Het is crisis, beste menschen. In goeden tijd verdraagt 'n meosch wel een mop, al kost ie wat geld voor opvoering, maar nu wekken zulke dingen maar spijt en weerzin. o— Al zou het niet om het geld wezen, dat dure experimenten zonder veel nut, door de. overheid moeten wor den nagelaten, dan toch om de moreele uitwerking van verspillings voorbeelden in dezen tijd. Sommige gemeentebesturen leven maar voort Ölsof er geen vqiltje aan de lucht is, We zouden daarvan tientallen voor beelden kunnen noemen, mqar xpemoreeren ei voorloopig nog maar één van recenten datum. We lazen dezer dagen een annonce, waarin een gemeente architect werd gevraagd door een gemeentebestuur. Hier en daar zal zoo'n dure ambtenaar noodig en nuttig zijn, maar deze gemeente-architect moest optreden in,.. Irderadeel. Neen, geachte lezer ge hehoeft niet meer op te zoeken, waar die gemeente ligt. Wij hebben alle beschikbare geografische werken nageslagen en kunnen thans mede- deeleo, dat Irderadeel in Friesland ligt en, naar de laatste gegevens, een gemeente is, groot 6000 zielen, verdeeld over acht dorpen, van dus gemiddeld 750 zielen... Of het nu komt, doordat het voor jaar in aantocht en de groote schoonmaak in 't zicht is, weten we niet, maar feit is, dat het dienstboden- vraagstuk op het oogenblik weer zeer actueel is en stof levert voor menige geschreven, gedrukte of ge sproken beschouwing. Gelukkig, dat er nog zooveel Duitsche meisjes de ijdele hoop blijken te koesteren, dat ze. via een dienstbetrekking in ons laod een rijken Nederlander voor Duitschers zijn alle Nederlan ders rijk aan dea huwelijkshaak kunnen pikken. Anders zag het er voor onze huisvrouwen, voor zoover die meenen, dat ze het zonder gedienstige niet kunnen stellen, hopeloos uit. De Hollandsche meisjes willen nu eenmaal niet meer „dienen." Een of andere huisvrouwenorgani satie, van welke we ods den naam niet meer kunnen herinneren, heeft een proef op de som genomen. Alleen de resultaten van die proef kunnen we nog in onze aanteekeningen terugvinden. Per advertentie werd een dienst bode gevraagd, loon f 35 per maand plua kost en inwoning. Naar mannelijke begrippen is dat voor een jonge vrouw of meisje 'n pracht van een baan. Laten we aannemen, dat kost en inwoning op f 40 per maand mag worden getaxeerd, dan bedraagt het dienstbode-loon f 75 per maand of circa f 17 per week. Wordt de dienst goed vervuld, daD is er ook geen steeds maar weer dreigend ontslag, zooals mannen dat tegenwoordig kennen, maar het be staan is „verzekerd", ondanks crisis en werkloosheid. Op de bedoelde advertentie echter kwamen slechts... drie brieven binnen en deze drie sollicitanten trokken zich alle drie subiet terug, toen ze vernamen, dat „de groote wasch aan huis werd gedaan 1 Oók werd een annonce geplaatst, in welke een kantoorjuffrouw werd gevraagd, op een salaris of heet dat misschien „honorarium"? van f 10 per maand, zonder kost natuur lijk en zonder inwoning. Voor deze betrekking meldden zich 300 (drie honderd) gegadigden aan. Dat zijn dan misschien de vrouwen, die strijden voor het recht om zich in het leven een van den maa „onaf hankelijk" bestaan te verzekeren. Door deze resultaten worden nu sommige vrouwen, blijkens haar publicaties In kranten, bewogen om te betoogen, dat de kantoorjuffies haar arbeid met zooveel meer liefde en toewijding, met interesse en be langstelling vervullen, omdat er zoo veel gelegenheden zijn om zich op behoorlijke wijze voor kantoorarbeid voor te bereiden en te bekwamen. Zij wenschen iets dergelijks nu voor huishoudelijk personeel, met regee- ringssteun en rijkssubsidie. Natuurlijk! Wat zouden *e tegenwoordig kun nen bedenkeD, zonder dat er rijks subsidie aan te pas komt Toch achten we de idéé deugdelijk en uitvoerbaar, rüits het practici zijn, en kenners van de moderne vrouwe lijke mentaliteit, die de zaak uitwerken. Het moderne meisje verlangt vooral een „keurig" baantje. Van een tientje per maand kan ze nog wel wat mooie flodderjaponneljes koopen en op chique manier honger lijcjen, als ze dan1 maar ,,op kantoor" mag zitten om er met heur vingeren de toetsen eener schrijfmachine te be roeren. Het aanzien van een baan beslist, of ze deze al dan niet met toewijding kan vervullen. Voor dienstbode spelen is niet meer naar de standing van het moderne meisje. Wie een practische oplossing van het vraagstuk zoekt, streve naar de toekenning van een academischen tite! voor onze dienstmaagden. De staat stelle eenvoudige cur sussen in en geve aan de meisjes en vrouwen, die zoo n cursus hebben doorloopen, het recht om zich Doctor in de Hygiëne èn Voedings leer te heeten. Haar ambtskleeding worde wettelijk geregeld en be schermd. Een huishoudster zou men bovendien het recht kunnen geven om zich Grootmeesteresse te noemen. We zouden te spreken krijgen van b.v. Mevrouw Dr. Mientje Blankschoon, Grootmeeste resse der huishouding van aen heer Pieter Kreukniet... Een en ander behoefde den staat niets te kosten, want zoon vrouwe lijke doktor zou met pleizier voor een derde van het salaris werken, dat Mientje Blankschoon als een voudig dienstmeisje versmaadt. Het tweede derde-deel zou de huisvrouw dus jaarlijks aan den staat kunnen schenken als opleidings- kosten en bet derde deel houdt ze in haar privé kas. Algemeene vergadering der Paardenverzekering van den Landbouwbond Venray. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christ, groet en een welkomswoord tot de talrijk aan wezige leden. Hij wijdt een dank baar woord aan de nagedachtenis van den heer fan Poels. Een ge zamenlijk gebed wordt gestort voor zijne zielerust. Op verzoek van den Voorzitter wordt door den secretaris voorlezing gedaan van notulen en jaarverslag, die beide zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. De verzekering telde 539 leden en 698 paarden met een verzekerd kapitaal van f 213530. Onteigend werden 30 paarden, waarvoor de uitgaven bedroegen f 6655.50, De ontvangsten f 1688.90, De schade alzoo f 4966.60. Aan 28 leden werd voergeld be taald voor een bedrag van f 487.50 zoodat de totale schade beliep f 5454.10. Verder werden onteigend 3 veulens, waarvoor werd betaald f 130.Aangegeven werden 46 drachtige paarden. Het batig saldo op drachtige paarden bedroeg f 187,86 De totale ontvangsten bedroegen f 9857,26. De uitgaven f 8085,23. Batig saldo f 1772,03. De heer H. Goumans, Lull, breDgt namens de commissie van comptabi liteit gunstig verslag uit over de nauwkeurige administratie van den secretaris en stelt de vergadering voor hem decharge te verleenen over 1932, waarmede de vergadering instemde. De Voorzitter dankt den heer Goumans voor zijn rapport en zijne werkzaamheden als lid van genoemde commissie en den secretaris voor uitgebracht verslag en prompte boek houding. in plaats van den heer Goumans, periodiek aftredend lid der commissie van compt.. wordt gekozen de heer H. Asselberghs, Scheide. Naar aanleiding van het jaarver slag wordt uit de vergadering opge merkt, dat soms aanzienlijke bedragen worden betaald aan voergeld en of daarop met bezuinigd zou kunnen worden, door paarden eerder over te nemen in overleg met den vee arts. De Voorzitter antwoordt, dat het niet doenlijk is om paarden over te nemen zonder bewijs van afkeuring door den veearts. Dit is ook nog aangehaald in de notulen der vorige algemeene vergadering, 't Is in vele gevallen toch nog beter hoog voer geld te betalen, dan hel paard te moeten vergoeden. De heer P. Pubben Merselo, be stuurslid, bevestigt dit. Aan de orde komt de verkiezing van een nieuw bestuurslid, in plaats van den heer Jan van Osch, Merselo, die wegeDS gevorderden leeftijd heeft te kennen gegeven als zoodanig te willen aftreden. De Voorzitter betuigt zijn dank aan den heer van Osch, voor de bereidwillige hulp, die hij gedurende verschillende jaten aan de verzeke ring verleend heeft en deelt mede, dat door de afd. Merselo. wordt voorgesteld den heer £br. Kessels, Merselo, die door de algemeene vergadering v/ordt gekozen. Uitdrukkelijk wordt nog eens ge wezen op het tijdig aangeven van drachtige paar 1en, dat moet geschie den 5 maanden na de eerste dekking en dan na 3 dagen ingaat. Verzuim hiervan leidt dikwijls tot onaange naamheden. Veel te weinig wordt door de leden de aandacht geschonken aan art. 5 van het reglement, dat zegt „Sterft een veulemnerrie, die niet tijdig genoeg is aangegeven, tenge volge van het werpen, zulks te be- oordeelen door gedipl. veearts, dan wordt geen vergoeding qitbetaafd. Uit de vergadering wordt gevraagd of de premie voor drachtige paarden niet wat verminderd zou kunnen worden, omdat hierop geregeld over gehouden wordt. De secretaris merkt op, dat dit vooral in 't afgeloopen jaar 't geval is geweest, doch anders is de winst gewoonlijk zeer gering, sommige jaren is zelfs wel eens toegegeven. Wordt besloten om de premie onveranderd te laten, omdat, zooals terecht iemand opmerkt hieruit de veulens moeten vergoed worden maar ook het meerdere risico der drachtige paarden. In bestuursvergadering is besloten, om op ieder der gehuchten een stille H. Mis te laten lezen voor de verzekering. Wordt met algerqecne stemmen goedgekeurd. De Vooizitier deelt verder mede, dat in bestuursvergadering besproken is een onder-Voorzitter te benoemen om hem bij afwezigheid, wat wegens diverse functies nog al eens voor komt, te vervangen. Door het bestuur is daarvoor benoemd de heer Jan Jenniskens, hoofdschatter. De algemeene vergadering betuigt bare instemming. Bij nadruk wordt thans nog eens gewezen op de noodzakelijkheid, om bij vriezend weer waDneer de paarden meestal op sta! staan, toch voorzichtig te zijn met het voeren van krachtvoer zooals vooral haver eü meel. Deze onvoorzichtigheid heeft de verzekering al veel geld gekost. De Voorzitter raadt de leden aan om in zulke dagen de paarden zelf te verzorgen en dit niet over te laten aan kinderen of knechts. Een der leden vraagt of de schatters het recht hebben om een paard, dat bij een algemeene schatting onder geneeskundige behandeling is, toch lager te schatten. De Voorzitter beantwoordt dit be vestigend, dat dergelijke paarden, wegens algemeene prijsdaling, even goed als andere lager geschat worden en wijst uitdrukkelijk op de ver plichting der leden om, als dergelijk paard genezen is, zulks aan een of meer der schatters bskend te maken om het paard te herschatten, hetgeen door den hoofdschatter nog eens wordt onderstreept. Wordt besproken, om het reglement, dat in den loop der jaren vele wijzigingen heeft ondergaan te herzien en nieuwe exemplaren te laten drukken. Wordt besloten in bestuursverga dering te behandelen en in de alge meene vergadering van 't volgend jaar vast te stellen. Uit de vergadering komt een voorstel om veulens jonger dan een jaar een keer meer te schatten, om dat in het tijdsverloop van de eene algemeene vergadering tot de andere de waarde veel kan stijgen. De Voorzitter antwoordt hierop dat hetzelfde voorstel onlangs in bestuursvergadering is overwogen, doch niet aangenomen, omdat dit zeer moeilijk scheen. Verschillende voorstellen en meeningen worden naar voren gebracht tot tenslotte wordt vastgesteld en aangenomen, om in 't nieuwe reglement in te brengen, dat leden het recht hebben voor dergelijke veulens een tusschen- tijdache schatting op eigen kosten aan te vragen. De Voorzitter deelt nog mede, dat, indien tusschen nu en de a.s. algemeene schatting, die ingaat op I April, geen bijzondere schade gevallen voorkomen, de premie per 1 April wellicht maar 1 pet. zal bedragen, omdat nog een bedrag van ruim f 1500 in kas is. De heer Pubben Merselo wijst met een enkel woord op de alge meene vergadering van het paarden stamboek, die binnen enkele dagen zal gehouden worden en spoort de leden aan zeker deze vergadering bij te wonen. Na gedane rondvraag sluit de Voorzitter de vergadering. N-S.B.-fantasiën. Naar ver plichte werkloosheidsverzekering Hulp voor de Oostenrijksche slachtoffers. Allerlei. De N.S.B. trekt op het oogenblik een intense belangstelling van de parlementariërs. De heer Hermans, s.dheeft vragen gesteld aan de regeering over de W.A. en W.O.- aldeelingen van de N.S.B.z.g. afweercorpsen. Hij wil die verboden zien. Daartegenover echter heeft Dr. Polak blijkbaar de smaak van afweer corpsen te pakken gekregen. Hij heeft in een rede aangekondigd, dat de S.D.A.P. hier te lande, als dat noodig zou zijn, tegenweer zou bieden aan de Nat. Soc., niet naar Duitsch, maa? naar Oostenrijks voorbeeld Daarvan is de heer Kortenhorst weer geschrokken en die vond aan leiding om aan den minister ook maatregelen tegen de S.D.A.P. te vragen. Van twee zijden was bij minister Van Schaik geïnformeerd geworden naar de waarde van N.S.B.- praatjes, als zou de Amsterdamsche telefoonbrand tevoren door N.S.B.- ers bij de politie zijn aangekondigd als een voorgenomen communistischen aanslag. „Smoesjes", zoo heeft minis ter Van Schaik in meer parlementaire bewoordingen geantwoord. Alles be rust op fantasie van een meneer Roelofsen, die dezer dagen trouwens meer praatjes de wereld in stuurt en zich ter zake eenige vervolgingen op den hals haalde. De Hooge Raad van Arbeid heeft in meerderheid aan de regeering gunstig geadviseerd omtrent het vóór ontwerp van wet inzake erkenning van werkloosheidskassen en de in stelling van een crisiswerkloosheids- fonds. Een meerderheid verklaarde zich ook voor het scheppen van de mogelijkheid om een verplichte werk loosheidsverzekering in te voeren voor bedrijven, waar de omstandig heden daartoe gunstig zijn. S.D.A.P. en N.V.V.^ hebben een gezamenlijke actie georganiseerd om steun in te zamelen voor de slacht offers van het verzet tegen de Oostenrijksche regeeriog. Opmerkelijk is, dat tevens wordt overwogen om een aantal kinderen, die in den strijd hun vader verloren, voor eenige jaren ter opvoeding en verzorging naar ons land te laten overkomen. De Straperlo-exploitanten hebben een gerechtelijk-ongelijk beloopen ze werden tot 50 cent boete veroor deeld. In de Eerste Kamer heeft minister Verschuur voor het komende seizoen een ruimeren steun voor den tuin bouw toegezegd. Een teehbeperkings- plan is ten departemente nog in studie. De zoude van Herodes. De eerste aflevering van den nieuwen jaargang van het maand schrift van het centraal bureau voor de statistiek bevat de economische jaarcijfers. Uit het omvangrijke materiaal hier even twee cijfers Het geboortecijfer is weder afge nomen van 22.U tot 20.8 per 1000 inwoners, het sterftecijfer daalde nog van 9.0 tot 8.8 per 1000, zoodat over 1933 het geboorte-overschot slechts 12 per lOOU inwoners bedroeg met uitzondering van de jaren 1918 en 1919 het laagste relatieve accres sinds het begin van de eeuw.. 't Gaat wel langzaam, maar toch zeker de diepte iD, het voorbeeld onzer buren na. Het N. Malthusia nisme moordt da volken uit. De landbouw past zich aan. Nu we het toch over de statistiek hebben, geven we nog een paar cijfers en wel over de wijziging in den aard van den landbouw. De statistiek laat zien, dat bij de landbouwproducten een duidelijke verschuiving naar den tarwebouw plaats heetc. Hij werd thans op 134.000 H.A. uitgeoefend tegen 120.0O0 H.A. in 1932 en nog geen 48.000 in 1924. Na 1929 is hier een sterke toeneming te zien. die met de crisis en den steun aan de tarwe verband houdt. Daarentegen verminderde de met rogge, gerst, haver en aardappelen beteelde oppervlakte. De suikerbietenteelt is sinds 1931 van 37.500 tot 47.300 H.A. toegenomen, maar bleef toch nog beneden den omvang van de jaren voor de crisis. In hoever de veeteelt werd om gezet in graanbouw blijkt uit deze cijfers niet, maar het moet toch wel een feit zijn, dat de gemengde be drijven hun kracht in den graanbonw zijn gaan zoeken. Eigener beweging vrijwillig verbeteTde aangiften. Meer dan eens wekten wij op bij onjuiste aangiften voor de be lastingen deze te herzien door geheel eigener beweging deze onjuiste aangiften te verbeteren. Dit keer doen wjj het nog eens. Nu echter voor 't laatst. U weet 1 Maart a.s. is de fatale dag. Tot 1 Maart a.s. dus tot en met den 28sten Februari 1934 heeft een ieder, die onjuiste aan giften deed nog gelegenheid zijn fout te herstellen. Wie van de hem door den Minister van Finabciën geboden gelegenheid gebruik maakt, betaalt slechts bij hetgeen hij over 1931 1932, 1932-1933 en 1933-1934 te weinig heeft betaald. Geen cent meer. Geen navordering dus met de bekende viervoudige verhooging. Geen kans op strafvervolging. Misschien is er onder de lezers een enkele, die onjuiste aangiften deed. U staat thans nog voor de beslissing. Een beslissing moet U nemen. Al of niet er mede voor dén dag komen. Beslist in eerst- genoemden zin. Laat U de gunstige gelegenheid voorbij gaan, U zult er later spijt van hebben. Misschien gelukt het U nog langen tijd Uw onjuiste aangiften verborgen te houden. Misschien ook niet. Een ding staat echter vast, dat de controle scherper wordt. Eenmaal wordt uw ontduiking toch openbaar. Bij over lijden moet een memorie van aangifte voor de successie-belasting worden ingediend. De juistheid van deze memorie moet worden beëedigd. Ik neem niet aan, dat er een belasting plichtige gevonden wordt, die ter wille van een hand vol goud een meineed zal afleggen. Wanneer wij ook thans zij het dan voor de laatste keer op opening van zaken aandringen, doen wij dit niet in de eerste plaats zeker ook dat in het belaag van de schatkist, maar in het belang van belastingplichtige zelve. De ervaring leerde ons, dat het vaak noodig is belastingplichtigen tegen zich zelf te beschermen. Volgt daarom oas advies op Voor 1 Maart a.s. voor den dag met uw ontduiking. Uitvaart en inhuldiging van den koning in België. De toestand in Oostenrijk. Blijft Dimitroff gevangen Van hier en daar. De prasl en luister, waarmee koning Albert op Donderdag in zijn graf werd bijgezet, kwam minder voort uit een behoefte aan uiterlijk vertoon, alswel uit drang om voor een inderdaad beminden vorst nog het weinige te doen, wat den menscb tegenover de majesteit van den dood gelaten is. Koningen en prinsen schreden achter de baar en daarboven heeft de geest gezweefd van de deernis en droefheid van heel een volk en de sympathie van een wereld. Ook de belangstelling bij de in huldiging van den nieuwen koning op Vrijdag, moet ongetwijfeld groot wezen. Met vertrouwen blikt de Belgische natie op naar haar nieuwen, jongen monarch tusschen hem en het volk blijft voorloopig echter nog van beide zijden het tranenfloers hangen. Met grooten weemoed ook is deze week in Oostenrijk de laatste eer bewezen aan hen, die vielen in den burgerkrijg. De gevallen verzetslieden werden in stilte, maar daarom door hun' verwanten niet minder betreurd, ter aarde besteld, degenen, die voor de regeering vielen, zijn op zeer plechtige wijze begraven. Te Weenen waren ze vijftig in getal en elke wagen voerde slechts één kist. Vijftig wagens passeerden alzoo achtereen de intense menschenmenigte welke zich voor een laatste hulde had opgemaakt. Het volledige kabi net. w.o. Dollfuss, liep in den stoet ook kardinaal Innitzer maakte deel van dien stoet uit. Er liepen dezer dagen geruchten, dat president Miklas zoozeer was geschokt door de jong ste bloedige gebeurtenissen, dat hij tot aftreden zou hebben besloten, maar deze geruchten zijn categorisch tegengesproken. Habicht, de leider der Oostenrijk sche Nazi's heeft via den Muncbe- net zender een ultimatum aan de regeering-Dollfuss gericht. Hij eischt binnen een week het sluiten van een overeenkomst met de partij van Hitier, anders zal deze den strijd tegen de Oostenrijksche regeering in volledige sterkte en scherpte hervat ten. Dollfuss antwoordt niet, maar

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1