FEUILLETON. De ondergang der Bokruiters. Het ontstaan der Kath. Staatspartij. Rallye Monte Carlo 1934. Bij post 29, reis- en verblijfkosten, zegt de Voorzitter, dat deze niet omlaag kan. Ic een tijd als deze weet niemand wat hiervoor noodig kan zijn. De heer Vermeulen meent, dat er wat veel gereisd wordt. Ook de heer van Boven meent, dat het bedrag te hoog is. De Voorzitter zegt, dat er in elk geval niet meer gebruikt zal worden dan noodig is. In stemming gebracht wordt het voorstel om dezen post met f 200.— te veriagen met 12 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Houben en wethouder Pubben. Bij post 77, kleeding- en rijwieltoelagen, wordt voorgesteld dezen post met f 200 te verlagen en de rijwieltoelage te brengen op f 25.— De Voorzitter wijst er op, dat dit voor de politie buitengewoon moeilijk is, aangezien de verordening, waarin dit voor hen geregeld is en waarin het een met het ander verband houdt, dus de woningtoelage, rijwiel toelage enz. in onderling verband en in verband met de jaarwedde zelf zijn vastgesteld, door de Kroon is goedgekeurd tot 1937. De wijziging moet dus ook worden goedgekeurd en eerst moet bovendien het geor ganiseerd overleg worden gehoord. De heer Stoot zegt, dat de Raad de verordening heeft vastgesteld en deze dus ook kan wijzigen. Zeker, zegt de Voorzitter, de organisatie gehoord. Verschillende leden meenen, dat het hier geen salaris betreft, maar enkel een toelage. Zeer zeker, antwoordt de Voorzitter, alles is, zooals reeds gezegd, in onderling verband geregeld en het is dus in zich Diet juist er een onder deel uit te nemen of te verlagen zonder het geheel te beschouwen. De heer Goumans zegt, dat deze toelage is vastgesteld in een tijd toen alles nog veel duurder was. De verordening is vastgesteld 9 November 1932, zegf de Voorzitter, dus nauwelijks een jaar geleden. Deze post wordt vervolgens met f 100 verlaagd, de rijwieltoelage blijft echter voorloopig gehandhaafd; hieromtrent zal eerst het georgani seerd overleg worden gehoord. Bij post 92, kosten van brandputten en -kranen, stelt de heer Ver meulen voor dit bedrag op den kapltaaldienst te brengen. De Voorzitter is het hiermede geheel niet eens, omdat het aanleggen der brandputten in de Kom reeds over enkele jaren wordt verdeeld, en in 1934 slechts een bedrag voor twee of hoogstens drie putten wordt voorgesteld. Deze op den kapitaaldienst te brengen is derhalve niet ver antwoord. Als de Raad wil kan het bedrag worden geschrapt en de post slechts pro memorie worden uitgetrokken, en in den loop van het jaar kan dan verder worden overwogen, wat ten deze in 1934 te doen. De heer van Haren heeft van nabij gezien hoe moeilijk het is hier brandputten te maken. Hij hoopt echter, dat, als er weer eens brand putten gemaakt moeten worden, er rekening mede gehouden zal worden dat ook in Venray wel menschen wonen, die dat kunnen. De Voorzitter zegt, dat brandputten maken moet gebeuren door men schen, die daarin ruime ervaring hebben en garantie kunnen geven, juist dit is thans weer afdoende gebleken; de gemaakte putten zijn goed, dat zal niemand kunnen ontkennen. Wij kunnen daar echter later op terug komen. Van post 92 wordt hierop een memoriepost gemaakt en evenzoo van post 101, kosten Burgerwacht. De heer Vermeulen hoopt, dat er nog eens iets komt van de weder instelling onzer Burgerwacht. Slot volgt. Jaarvergadering R.K. Radiovereeniging St. Oda. In Lunchroom Verheugen alhier had Vrijdag 2 dezer bovengenoemde ver gadering plaats onder voorzitterschap van Dr. de Vries. Na opening sprak de Voorzitter een woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal tot Kap. Geurts als Geestel. Adviseur en tot het Salonorkest Euter pe dat dezen avond met pittige muziek zal opvroolijken. Spreker schildert het jaar 1933 als op het gebied der Vereeniging weinig schokkends te hebben gebracht. Het doel onzer Vereeniging is voornamelijk erop gericht meer liefde te wekken voor den K.R.O., die vooral in de toe komst meer en meer door de Katho lieken zal moeten worden gesteund en verdedigd. Hier in Venray zijn nog veel luister vinken, die hun Katholicisme nog moeten belijden door een lidmaatschap der K.R.O. Zij die geen radio hebben, hebben nog wel geen moreelen plicht tot steun, maar zij die wel een radio hebben, hebben ook absoluut den moreelen plicht den K.R.O. te steunen als lid, donateur of begunstiger. Dank zij de overal in den lande met kracht gevoerde propaganda door de propaganda-clubs verheugen de Katholieken zich een Radio-omroep die niet slechts in verdedigende positie is maar als het moet zelfs tot den aanval overgaat, overal waar de katholieke belangen, dit noodig of wenschelijk maakten. Zeker er blijven altijd wenschen, waar is hij, die het allen naar den zin kan maken. Laat de slotsom zijn, ieder trede tot den K.R.O. toe. Van den heer Driessen (Heide) was bericht ingekomen, dat hij door om standigheden tot zijn spijt zich genood zaakt zag zich niet meer voor een Bestuursfunctie herkiesbaar te stellen. De Voorzitter betuigt hierover zijn Een zonderlinge Historie. Naar het Duitsch. 28 Toen Kirchhoff echter de huis kamer van den rentmeester bin nentrad en naast deze den ouden overste, Festenrath en Bokelmann aan tafel zag zitten, verbleekte hij toch en wilde met de woorden: Pardon, ik stoor zekerde kamer weer verlaten. De rentmees ter en Bokelmann zagen er zeer bleek uit en keken verlegen naar den grond zij konden zich nog m8ar steeds niet in den nieuwen toestand indenken. De overste echter trad den chi rurg tegemoet en zeide:" Komt u maar binnen Wij wachten op u Op mij vroeg Kirchhoff, schijnbaar ten hoogste verbaasd. Mag ik vragen, wat er ge beurd is? Er is toch niemand ernstig ongesteld Neen, gelukkig nietant woordde Festenrath, op den chi rurg toetredend. Maar ik heb u iels te vertel len, wat ik in dit laatste uur in het bijzijn van den overste spijt, daar de heer Driessen steeds met veel animo de belangen der Vereeniging heeft behartigd en nog onlangs krachtdadig heeft meegewerkt om op de Heide aansluitingen te verkrijgen met de Katholieke Radio distributie. Spreker brengt dan ook faarne zijn dank aan het scheidende estuurslid, waarmee de vergadering met applaus instemt. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd onder dank aan den heer Secretaris Driessen voor de betrachte nauw keurigheid (applaus). Tengevolge van de ontstentenis van den Secretaris der Propaganda-club den heet Dientgens, brengt de Voor zitter dier club, de heer P. Gooren een meer beknopt verslag uit, waaruit blijkt dat de Vereeniging telt 17 leden, 12 begunstigers en 1 donateur. Er werden verkocht 85 K.R.O. kalenders (5 zijn er nog te krijgen) 400 K R.O. speldjes werden verkocht in Venray- Kom. Ook is er thans op ieder gehucht een correspondent en zal de Propaganda club meer werkzaam zijn in de Kom Gaarne brengt hij dank aan de Dames-propagandisten voor hare met ijver en toewijding verrichte taak. Het nnantieel verslag werd uit gebracht door den heer Driessen, waaruit we zagen dat het saldo per 1 Januari 1933 was f58.67 Ontvangen voorschot K.R.O. f25.— f83 67 Uitgaven f 50.42 31 Dec. 1933 Saldo f33.25 Door de Commissie van Comptabi liteit werden de boeken en bescheiden nagezien en accoord bevonden, waarna onder dank aan den Secretaris, Penningmeester decharge verleend werd. Onder applaus werden bij acclamatie herbenoemd als Voorzitter: Dr de Vries als Bestuursleden H. J. Driessen en L. van Haren, terwijl in de vacature Driessen bij enkele candidaatstelling werd gekozen de heer M. Hoedemakers Hierna sprak de Geestelijke Adviseur een propaganda rede uit met het Schaduw en van den rechter Bokelmann aan den rentmeester heb medegedeeld. Ik wil dat in uw tegenwoordigheid herhalen, opdat hel niet den schijn verwekt dat ik achter uw rug iets kwaads van u heb verteld. Ik, kapitein Karl Festenrath, thans grond eigenaar zooals mijn pas uit voerig vermeldt bovendien herkend hier ter plaatse door Peter Joshem, knecht bij den waard Vliet, verklaar hiermede, dat ik in u, den mij als chirurg Kirchhoff bekenden man, dengene herken, die den slotenmaker Carsten heeft opgedragen, om den rentmeester te bestelen, terwijl hij hem tevens de middelen en den weg aanduidde, om dezen diefstal te volbrengen; ik verklaar verder, dat gij ds meester, leider, of hoe men het verder wil noemen, van de bende zijt, die in den afgeloopen nacht gedeeltelijk uiteen gejasgd, gedeeltelijk ge vangen genomen is, als welker aanvoerder ik u hedennacht heb herkend; ik verklaar verder, dat gij schuldig zijt aan de vergif tiging van den knaap George Mertens, naar ik vermoed door opium, waaromtrent ik mij nauwkeuriger mededeelingen aan de desbetreffende autoriteiten voorbehoud. Zoo lang deze be schuldigingen, die ik u ten laste leg, niet weerlegd zijn, zult gij, zooals de rentmeester wenscht, den drempel van dit huis niet meer overschrijden. Indien ik mij speciale doel de Propagandisten een riem onder het hart te steken. Spreker wijst er op, dat in vroeger tijden allen opzagen naar den Paus, die de voorlichting gaf op geestelijk en stoffelijk gebied, waardoor in dien tijd veel welvaart verspreid werd. Stonden er toen ook aleens betweters op, dan werden zij wel terecht gewezen. Doch de tijden veranderden en de menschen meenden de leiding van Kerk en Paus te kunnen ontberen. Van toen af kwam er groote gisting onder het volk. Menigeen voelde en werkte alleen voor eigen idee's en trachte zich aanhang te verschaffen. Zoo kwam ook de hervorming. En gaande weg kwam de verwar ring der geesten, die ons nu met de handen in het haar doet zitten. Spreker wijdt thans uit over de verschillende stroomingen, die zich vooral op politiek gebied opdringen en elk voor zich beweren de uitkomst der crisis te zullen bewerken. En toch missen zij eiken vasten grond. Daarom moeten wij katholieken luisteren naar den oproep des Pausen en van de Bisschoppen en de Katholieke idee's uit dragen naar onze mede-menschen om er vooral voor te zorgen niet in den hoek gedrukt te worden. Wat er met ons Katholieken gebeurt zoodra wij onze persoonlijkheid loslaten en onze eenheid laten ver brokkelen, zien we in andere landen maar al te zeer. Zie maar naar Duitschland, Spanje, Rusland en waar al niet meer. Dient zich ook in ons land ook geen N S.B. aan met mooie beloften aan de Katholieken, beloften, die echter nooit ingelost worden, zoo zij ooit de macht in handen zouden krijgen. We leven hier in Venray kalmpjes daarheen en het is voor de Prodagan- daclub een moeilijke taak om aan onze menschen de noodzakelijkheid van een K.R.O. aan te toonen, maar dat zijhun ijver niet laten verflauwen en met het door hem ontwikkeld idee opnieuw er op uitgaan om leden te winnen, die, geschrokken van hetgeen het buiten land te zien geeft, zich wel zullen aan sluiten. Spreker wenscht hen bij voor baat veel succes. De heer P. Gooren voert alsnu als Voorzitter der Propagandaclub het woord en wijst er op dat de propa ganda thans veel gevoerd is op drang van bovenaf. Mogelijk dat de overtui ging der propagandisten wat minder sterk doorkomt, de propaganda is dan toch zeer goed geweest. Gaarne brengt hij zijn dank aan de Dames-leden, die met verkoop van kalenders en speld jes zeer goed werk verricht hebben. Be propaganda heeft in verband met een administratie-aangelegenheid wat stil gestaan, doch thans zal zij weer ter hand genomen worden. Vooral onder de bij de Centrale aangesloten luisteraars is nog veel succesvol werk. De Geestelijke Adviseur wijst er nog op dat men in België op onze K.R.O. zeer jaloersch is, zoover zijn ze daar nog niet. Maar toch ook hier kan en moet het nog veel beter ter wille onzer groote Katholieke zaak. Vooraleer le sluiten brengt de Voorzitter Dr. ds Vries gaarne zijn dank aan Euterpe, die menig stukje mooie muziek ten gehoore bracht, waarna hij de vergadering sloot met den gewonen groef. II. Willem II (1840—1849) vormde in vele opzichten een tegenstelling met Willem I. Hij bad zich steeds als een echten militair doen kennen. Zijn goedhartigheid en vrijgevigheid maak ten hem populair, maar in bekwaam heid stond hij beneden zijn vader. In godsdienstzaken was hij echter veel loyaler van opvatting. Van uitbreiding van de rechten der volksvertegen woordiging wilde hij echter evenmin iets weten als zijn vader. De nieuwe vorst had het niet ge makkelijk. Behalve de lastige li beralen die met de grondwet van 1840 alles behalve tevreden waren, kwelde hem ook finantieele zorgen. Wij denken wel eens, dat millioenen te korten slechts van den modernen tijd stammen, maar voor honderd jaren stond de staat er finantieel vergist mocht hebben, dan ben ik tot iedere voldoening bereid. Festenrath had ernstig en op vasten toon, maar toch met een zekere opwinding gesproken. Des te zonderlinger klonk hel, toen Kirchhoff, wiens gelaat niet in het minst verried wat er in hem omging, heel koeltjes, alleen eenigszins ontstemd, antwoordde U schijnt onder den invloed van de een of andere verstands verbijstering te verkeeren manie noemen wij dokters dat. U hebt de manie, in mij een misdadiger of zoo iets te zien. Het is merkwaardig, dat deze heeren, die ik anders voor heel verstandig had gehouden, dadelijk geloof aan uw woorden schenken. Maar waarschijnlijk zijn de wonderlijke gebeurtenissen, waar over men mij heeft verteld, daaraan schuld; want in tijden van zulke opwinding blijft iemand zelden zijn gezond verstand meester. Wanneer de heer rent meester inderdaad instemt met de door u gesproken woorden hetgeen mij ten zeerste verwondert en kwetst dan trek ik mij onmiddellijk terug en zal dezen drempel slechts overschrijden, als ik geroepen wordt als dokter. Daarop maakte hij een beleefde buiging en verliet dadelijk het vertrek. Dat zal binnenkort anders klinken, mijnheer Riedenburg I zeide Festenrath tot den ouden heer, die zijn gelaat met de ook heel slecht voor, hoewel wij nu om die paar millioentjes zouden lachen. Door den strijd met België was de rente van de staatsschuld 18301839 met 12 millioen toege nomen. Ze bedroeg in 1839 ongeveer 35 millioen gulden op een kapitaal van 2334 millioen gulden. Geregeld wezen de begrootingen een te kort aan. Bezuinigingen waren moeilijk aan te brengen en konden slechts tot geringe besparingen leiden de belasting verzwareD, terwijl de algemeene toestand niet rooskleurig was, ging ook moeilijk. Het land scheen een faillissement nabij. Toen namen de Ministers van Justitie Van Hall op verzoek van den Koning ook tijdelijk de porte feuille van fiaanciën. Hij verkreeg (in 1845) van de volksvertegenwoor diging de goedkeuring tot het uit schrijven van een „vrijwillige" leening van 127 millioen tegen lage rente (3 pCt.) Mocht die Jeening niet slagen, dan zou een buitengewone belasting op de bezittingen en de inkomens worden geheven ten bedrage van 35 millioen gulden. Tegen veler verwachting werd de leening vol- teekend. Willem I teekende nog voor f 10 millioen. De vrees voor de buitengewone belasting waardoor ieder genoodzaakt zou worden, zijn financieele toestand bloot te leggen, bewoog velen op de leening in te schrijven. Het geld werd gebruikt om de schuldbrieven met hoog rentepercentage (4i/ï tot 5 pCt.) om te zetten in ,agere rente. De groote sommen weldra door de regeering uit Indië gelrokken, gaven haar ge legenheid een deel der staatsschuld geleidelijk af te lossen, zoodat ze in 1871 nog slechts 1000 millioen be droeg. Deze kwestie, slechts terloops als bewijs, dat we ons niet al te snel door anderen moeten laten bepalen alsof er nooit crisislijden bestaan had vóór de huidige periode. Tijden van crisis zijn et door de geheele wereld historie geweest, zoodat de econo mische kopstukken zelfs al eens een wet opgesteld hebben over deze af wisselende periode van bloei en ver val, Wat de crisis van heden echter zoo hopeloos maakt is de werkeloos heid, die tot nu toe nooit in deze mate gevoeld is. In het Nederland van 1840 stond de zaak juist andersom dan nu. Toen begon zich hier in Nederland pas heel langzaam aan de industrie te ontwikkelen en ontstond het begin van de fabrieksarbeider. Nog heel bescheiden was dit begin en de arbeidsvoorwaarden waren zeer onvoldoende. Langzamerhand zal echter de industrie de menschen naar zich toe slepen, we zullen de steden zien groeien, het platteland zien ont volken tot op den huidigen dag een geslacht geboren is zonder een stukje land, dar ze van hun vader kunnen erven, zonder huis en zonder werk. Naast deze zorgen kwam de aan drang der Liberalen tot grondwets herziening In 1844 dieoden negen leden der Tweede Kamer onder leiding van Thorbecke, gebruikmakende van hun recht van initiatief, een voorstel tot grondwetsherziening in, dat ingrijpen de veranderingen beoogde. De meerderheid der Kamer weigerde zelfs dit voorstel in behandeling le nemen. A!s voorwendsel gold dat het initiatief hiertoe van de Kroon behoorde uit te gaaD, maar in werke lijkheid wenschte men den ouden toestand te handhaven. Nu was defenilief de groote strijd der liberalen ingeluid. In 1847 moest van Hall, waarvan men algemeen groote voorstellen verwachtte, zijn ontslag nemen en kwam de regeering met een 27-tal ontwerpen tot wijzi ging. die echter nooit in behandeling kwameo. Er greep hier een factor in die beter in staat was het verzet van den Koning te breken dan rede voeringen en wetsvoorstellende ontevredenheid van het volk. Overal in het buitenland gistte het in dezen tijd. Nederland was betrekkelijk rustig, omdat hier de handen bedekte. Vertrouw u op mij en vrees niets. Ik sta u borg voor iedere schade, voor ieder nadeel, dat dit incident voor u tengevolge zou kunnen hebben. En volg den eersten indruk van uw gevoel zend uw vrouw en juffrouw Anr.etle nog heden naar Keulen naar uw bloedverwanten. Hoe minder uw naam en die van uw gezin genoemd wordt in verband met dien ellendeling des te beter voor u allen Bokelmann gaf den rentmeester een wenk en deelde hem in het aangrenzende vertrek mede, dat kapitein Festenrath hem desommen gelds, die hij, de rentmeester, aan den chirurg schuldig was, ter beschikking stelde. Toen verlieten de drie mannen hel huis. Annette had Festenrath niet gezien. In den loop van den dag arriveerden talrijke overheids personen uit de omliggende plaatsen. In Kirchhoff's woning had men niets verdachts kunnen vinden, maar toch ontving hij een ambtelijk bevel, dat hij zijn huis niet mocht verlaten, terwijl hij bovendien streng bewaakt werd. Weliswaar wilde in Hertogenradeaanvankelijk niemand gelooven aan de schuld van den chirurg. Het leek iedereen onmogelijk, dat een man, wiens positie als dokter hem overal vertrouwen deed verwerven en overal toegang verschafte, dit heilige ambt had onttieiligd, om zeden die het buitenland had ont brak. Daar had n.l. de industrie reeds veel meer vooruitgang gemaakt dan in ODze streken. In de groote steden waar de nu langzaam op komende industrialisatie bij de zich meer bemind wordende arbeiders een verzet had uitgelokt tegen de tegen stellingen in deo rijkdom, kwam het sociale probleem ook meer op den voorgrond. Socialistische kopstukken hadden bij het lagere volk meer de aandacht gevestigd op de maatschap pelijke probleemen dan op de zuiver staatkundige vraagstukken. In veel opzichten sloten zich hierdoor de arbeiders bij de middenstand aan, om zoo gezamenlijk de macht te ver overen. Reeds in 1830 had het in vele landen dreigend gerommeld, maar in 1848 brak de bom voorgoed los. Na de Fransche revolutie was wel overal bijna de absolute monarchie vervangen door een constitutioneele regeeringsvorm, maar zooals hier in Nederland had in de meeste landen de Koning toch weer heel wat invloed gekregen. Nu breekt zich het verzet hiertegen met geweld in alle landen baan. Het is interessant om te zien hoe het in alle landen kookt in dezen tijd. Frankrijk in Febr. 1848 revo lutie, die het land in enkele dagen een democratische republiek maakt. Oostenrijk13 Maart revolutie, af stand van Koning Ferdinand. Duitsch land 18 Maart revolutie met als gevolg constitutioneeie monarchie in de" meeste der vele Duitsche staatjes. Rome Maart geeft ook Pius IX eeD liberale Constitutie. Ook in Nederland (Amsterdam. Den Haag, Groningen) braken op roeren uit en werden winkels ge plunderd. Naast het voorbeeld van het buitenland werkte de levens- middelenduurte, tengevolge van de aardappelenziekte. Onder den indruk van deze ge beurtenissen veranderde Willem II plotseling van houding. Zooals bij zelf zeide, was hij in 24 uur van Conservatief liberaal geworden. Buiten zijn ministers om gaf hij aan de Tweede Kamer te kennen, dat hij ingrijpende wijziging der Constitutie noodzakelijk achtte en dat hij zoo spoedig mogelijk een voorstel in dien zin wilde ontvangen. 17 Maart. De nu benoemde Staats commissie kreeg Thorbecke tot voorzitter, die met bekwamen spoed de plannen uitwerkte, zoodat reeds 3 Nov. 1848 de nieuwe grondwet kon worden afgekondigd. Deze herziene grondwet kon inder daad een „nieuwe" heeten, want ze bracht een algeheele wijziging in onze staatsinrichting en gaf het volk door het parlement of de volks vertegenwoordiging directe invloed op den vorst. Van dezen dag af is onze staat een Constitutioneele parle mentaire monarchie. Het thans zoo veel gesmaadde parlement begon toen eerst zijn feitelijk bestaan. Welke wijzigingen bracht dan de grondwet van 1848 le. De Koning is onschendbaar, maar de ministers zijn verantwoor delijk. Ieder K. B. moet ook de handteekening van den betrokken minister dragen. 2e. De belangrijkste regeerings daden worden niet meer geregeld bij K. B., doch bij de wet. Hierdoor kwam ook het toezicht op de kolo niën onder de Kamers. 3e. De Tweede Kamer Het leden-aantal wordt uitgebreid 1 45.000. Openbaar. Kiezers zijn meerderjarige manne lijke Nederlanders, die in de directe belasting f 20 tot f 160 minimum betaalden (Censuskiezers). Eerste Kamer. 39 leden. Openbaar. Niet meer door den Koning be- ooemd, doch gekozen door de Pro v. Staten uit hooqstaangeslagene in de directe belastigen. Provinciale Staten. Direct door de kiezers gekozen. aan dieven den weg te wijzen Maar langzamerhand begonnen de gevangenen te bekennen. Til en Vliet bekenden, dat Kirchhoff tot de bende had behoord. Carsten bleef halsstarrig en liet niets los. Toen nu ook de op graving en het onderzoek van hel lijk van George Mertens het feit van vergiftiging door opium vast stelde en de knecht van Til ge tuigde, dat hij zonder eenig nadeel van die bewuste spijzen had gebruikt; toen bovendien een verder verhoor van Tils familie aan het licht bracht dat de chirurg hun op dien avond kleine stukjes koek had gegeven en dat George daarvan meer had gekregen dan alle anderen, toen werd het duidelijk, dat de misdadiger, om den dood van George minder in het oog loopend te doen schijnen, eveneens aan de vrouw, de meid en de kinderen van Til kleinere hoeveelheden opium had uitgedeeld die slechts een voorbijgaande ongesteldheid veroorzaakten en nu ging men over tot de arrestatie van den chirurg, die alles ten stelligste ontkende en zijn aan klagers gekken noemde. Dat hielp hem echter niet meer. Ook uit Festenrath's woonplaats kwam bericht, dat Kirchhoff door een vriend aldaar, den adjunct, van het voorgenomen bezoek van den kapitein aan Hertogenrade op de hoogte was gesteld. Hoe hij wist, dat Festenrath ter wille van Gemeenteraden idem voor 6 jaar. 4e. Erkenning van het recht van vereeniging en vergadering. Slot volgt. Terugkeer in ons land van de Nederlandsehe Ford-deelnemers. In verband met het succes van de Ford-deelnemers in de Monte Carlo Rallye en de wedstrijd om de Coupe de Monte Carlo immers van de 25 Fords, die in de Rallye gestart zijn, werden er 23 geclasseerd, waar van er niet minder dan 18 zonder strafpunten het einddoel Monte Carlo bereikten en in den wedstrijd om de Coupe de Monte Carlo bezette de Ford de eerste 4 plaatsen van het algemeen klassement had de N. V. Nederlandsehe Ford Automo biel Fabriek een feestelijken intocht der Nederlandsehe Ford deelnemer die zooveel bijdroegen tot dit succes, georganiseerd, bij hun terugkomst in het Vaderland. Uit de in de meeste bladen gepu bliceerde verslagen van de pen van Mr. Lamberts Hurrelbrink en van eenige andere deelnemers en mede rijders, is voldoende bekend gewor den, welk een groote moeilijkheden de verschillende tochten, gemaakt voor den sterrit naar Monte Carlo vanuit verschillende uithoeken van Europa, zooals Athene, Boekarest, Tallinn, Umea, Stavanger, enz. hebben opgeleverd, doch die zoo glansrijk overwonnen zijn door het overgroote meerendeel der deelne mende Fords. De wedstrijd om de Coupe de Monte Carlo voor de Rallye deel nemers, j.l, Vrijdag gehouden, werd in het officieeie Fransche programma genoemd „Criterium des quaUtés d'uQ voiture de tourisme" of wel de Toets der rijkwaliteilen van auto mobielen voor toerisme. De wagens in de Rallye en dus ook in dezen wedstrijd moeten standaard serie wagens zijn. Voor de Coupe Monte Carlo kwam het aan op de gemak kelijke bestuurbaarheid, het accelera tie- en remvermogen, alsmede het gemakkelijk aanslaan en bedienen. Het spreekt vanzelf, dat om deze eigenschappen goed tot hun recht te doen komen ook de bestuurder over een groote kennis van zijn wagen moet beschikken. In de Coupe de Monte Carlo werd de eerste prijs gewonnen door den RoemeenscheD Commandant Berlescu op Ford V-8 en de tweede en derde plaats werd respectievelijk bezet door onze land genooten Jacq. van der Meulen uit Eindhoven en J. A. van Beeck Calkoen uit Maartensdijk, eveneens met 8 cylinders Fords, terwijl de Engelschman Whalley, die ook vijfde was in het algemeen klassement van de Monte Carlo Rallye met Ford V 8, de vierde plaats bezette in de2en wedstrijd om de Coupe de Monte Carlo. Men vergete niet, dat, ofschoon de Ford in dezen wedstrijd viel in de 3 tot 5 liter klasse, deze eerste vier plaatsen niet alleen in deze klasse ingenomen werden, doch ook in het algemeen klassement tegen wagens van veel grooteren cylinder inhoud, dus met veel groo teren motor. Het was dus een welverdiende huldiging, die de kranige Ford rijders die niet alleen de kleuren van het merk, dat zij uitkozen, doch ook onze nationale kleuren hebben hoog gehouden onder een groote buiten- landsche deelname aan dezen monster sterrit, te beurt viel. Toen wij dan ook Woensdag avond 31 Januari tegen 6 uur met aen heer L. J. van Haren, Official Ford Dealer alhier, die zoo bereid willig was ons 'n plaats in zijn wagen af te staan ten einde deze huldiging bij te wonen, bij de zaak van den heer Jean Stegen, Official; Annette kwam, bleef twijfelachtig toch kon hij, die reeds lang zijn oogen op het mooie meisje had gericht, wel vanuit Keulen hebben vernomen, dat zij den kapitein een warm hart toedroeg Genoeg, de beschuldigingen van Festen rath werden tot in de kleinste bij zonderheden op een werkelijk wonderbare en voor den misdadi- diger verpletterende wijze beves tigd. Wat den diefstal bij den rentmeester betrof, ook dat was aan geen twijfel onderhevig, dat de chirurg de slotenmaker in het huis had laten sluipen, toen hij op dien avond de familie een be zoek bracht en de deur eenige oogenblikken onbewaakt bleef. Zoo voorzichtig was deze schurk geweest, dat hij zelfs voor dien noodlottigen nacht op den Wil genkamp nog een alibi bij de hand had; hij kon bewijzen, dal hij s'nachts op een boerderij in de buurt een zieke vrouw bad bezocht. Maar het bewijs was niet geldig. Niet te middernacht, zooals hij beweerde, maar al voor tien uur was hij daar geweest. Thans vermeerderde met lede ren dag ook het aantal bekente nissen der gevangenen; een ieder hoopte door het aanwijzen van anderen zelf voor straf bewaard te blijven. Een groot aantal zeer aanzienlijke, zelfs rijke personen had tot de bende behoord en doordat deze personen zoo uitste kend van de plaatselijke toestand in de omgeving op de hoogte wa in Ford Dealer te den, heerschte lige drukte. V meerdere heerei Nederlandsehe Fabiek o.a. de het respectievelijk Manager van Amsterdam e Dealers Vos u Gebrs. Broos ui Heuvel uit Brec burg, Pompen 's-Boscb, Van A. v. d. Hombt v. d. Hombergh uit Roermond, tard en Wiele: allen vergezeld leden, kennisse digers der bladen. Ook een de van de Rallye v e n.l. de heeren 3 WentLiezf gestart uit O; spoedig na onz< 3 den achtereenvc s 30 J. A. vai WeberDikker no. 7 Dr. J. WiekmanMr^i brinck en no. MensoWild, gestart uit Alh< I 30 en 65 arriven met een blancctal Dr. Sprenger kende geregeltet maal winnaar MoDte Carlo Nederlandsehe vorige zomer won. A. J. J. genoot ditmaa leden van het in den Alpenritec en J. A. vai e< bekend als w. in individueele p Glaciers, in de I a rit 1933, terwij lid was van he in den Alpenrit Na de beg stelde een fil en werd naar fei van den Officia|r< gereden, alwaai dia" door dele Fabriek een di aan de Montpl en de heeren Zuid Nederland! Aan tafel woord gevoerd Directeur der Ford Autoau Amsterdam, eenigen schroor om hulde Nederlandsehe hun aantal het geleverd haddeBI gestart rc tb >e bt Bt waren d zu succes den hadden. Immers de van Eyk Lamberts Hurrfck geclassificeerd, Jacq. van der en J. A. v Maartensdijk en 3de prijs b; Ié om de Coupe Hoewel de de Boer nog nieuweling ra deze uitstekenqre ook zij zonder Carlo aangek" Mutsaerts Couwenber t gewoon moei te Boekarest g tengevolge ja opgegeven, vermeld, dat zoon van Amsterdam m< als 5de gepl remproef. U volgens sprekend Nederlanders doen op dit gi landers. Immer van Eyk wol lsten prijs in Carlo. Sprekt n< met den we laatste maal Nederlandsehe ei blinken ia Inte^ni De heer daarop het wé ne mede, dat hun oc niet tot haar gefaald had, cfw; anders te organisatie, voor 't eerst doch moest e< nog nooit zu hij kon dan rijders dank buitengewone Vervolgens Jacq. van der toond, welke hemzelf tijden genomen en rilt eens eenig met welke moeilijkheden hadden gehA c mede een buil Achtereenv nog gevoerd i ver en Persmensd Wa J L ren, was hel gel geheinzinnig fst brengen, die e j zulk een bu on den teweegg ht 51c et II d< ui C kei 9( i'&tl DOl t( Kt! r c fijt

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6