Binnenland. mmv&MK mmmmmm Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten In memoriam Jan Poels. Vorenstaande regelen waren ge schreven, toen vier en twintig uren later de machtige klokken van St. Petrus Banden de droeve mare uit beierden over land en volkJan Poels dood 1 Geveld is thans de forsche eik, vóór meer dan drie en zestig jaren geplant in de wijde onvruchtbare peelvlakte en thans een sieraad was voor heel de streek, die mede en vooral door zijne bemoeienissen was herschapen en omgetooverd in een lusthof. Eenieder, die de eens zoo krachtige figuur een reus naar lichaam, geest en hart van nabij kende, hij beseft ten volle, wat 't zeggen wil, Jan Poels te moeten missen... voor eeuwig. Intelligent en edel zakenman van internationale beteekenis, verliest ons vaderland in hem een der beste en nobelste burgers, Limburg een energiek en knap bewindsman. Noord-Limburg een kloek en sympathiek organisator en leider, Venray een nooit volprezen krachtfiguur in den ruimsten zin des woords, de armen en verdrukten een weergaloos helper en beschermer, de Katholieke Kerk een trouw en aanhankelijk zoon, de familie een dierbaar echtgenoot, een zorgzaam vader, een ware broeder. En in onze gedachten staren we reeds op 't standbeeld, dat eerlang in 't hartje van Venray verrijzen zal, de eene hand uitstrekkend over zijn geliefd volk van Venray, de andere gericht naar Ysselsteyn, tot wiens stichting hij 't initiatief nam, ter vrome nagedachtenis van hem, dte, Venrayer van geboorte en Venrayer van bloed, ongeveer een halve eeuw streed en zwoegde voor zijn volk, van hem, die zijn geboorteplaats deed baden in een zonneglans van glorie en grootheid, van hem die nog lange jaren zal blijven voortleven in de harten van 't Venraysche volk, van... de reuzenfiguur Jan Poels. Dompteur Delcourt. Avenir d' Herse, 't ongeslagen, hoogst gewaardeerde en meest be wonderde product, dat de internatio nale koudbloedfokkerij ooit voort bracht, en niet licht meer schenken zal, is de onvolprezen verwekker van den geïmporteerden Dompteur; deze is dus de drager van een der edelste namen van 't Belgenland, en, wat meer zegt. hij draagt adel en waar digheid met groote eere. Noblesse oblige adeldom legt verplichtingen op. Maar neen Ook maar geen enkel oogenblik zijn wij beducht, dat hij niet zal beantwoor den aan de in hem gestelde ver wachtingen immers in heel de uit drukking ligt 't beeld van deD vader, 't is een verschijning, die ook op den meest verwende indruk maakt adel en macht, gespierdheid en kracht zijn in hem vastgelegd en wel in hooge mate. Zijn robust typisch geraamte wordt gedragen en regelmatig voort bewogen door zware goed geplaatste peilers, een en ander in volkomen harmonie. Moge Diet enkel Venray e.o., maar heel Limburg profiteeren van dit kostbaar product, dan zal hij zeer zeker een weldadigen invloed uit oefenen op de Limburgsche fokkerij. Neer, Januari '34 M. J. BOONEN. Gemeenteraad van Maashees en Overloon Afwezig het lid Jos. Geurts. Voorzitter H. Rieter. Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken Groet en wenscht op deze eerste vergadering in 1934 een zalig en gelukkig nieuw jaar aan de leden met hun familie. Spreker bedankt de leden voor de goede samenwerking, welke hij in 1933 heeft mogen ondervinden. Tevens heeft bij een mededeeliog te doen, n.l., dat hij als burgemeester aan H. M. de Koningin ontslag heeft gevraagd met ingang van 1 Maart a.s. Spreker hoopt derhalve, dat deze goede samenwerking er ook zal mogen blijven bij den nieuwen burgemeester. De Secretaris leest vervolgens de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden vastge steld. Ingekomen stukken Voorgelezen wordt een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij op verzoek van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken wordt mede gedeeld, dat de Regeering bereid is over 1933 een steun uit 's Rijks kas te vetleenen tot een bedrag van f 11000.Dit bedrag wordt ver strekt in den vorm van renteloos voorschot en onder voorwaarden, dat de Raad de elschen aanvaardt, welke de Regeeriog in vorenbedoeld schrijven heeft gesteld. Deze eischen hebben betrekking op begrcotlng en rekening, ook der burgerlijke armbesturen, op begro tingswijzigingen en burgerlijke rechts handelingen en andere besluiten met geldelijke gevolg-n voor de gemeente, welke door Ged pu'.eerde Staten niet bleven. Integendeel, hij dankte hen 7,e 1 fs voor hun vriendelijke inlich tingen. Wordt vervolgd. oraWf^pedi mogen wordWTTfbedgekeurd, dan Dadat de Regeering in de gelegen heid is gesteld haar oordeel daarover kenbaar te maken. Op den kapitaaldienst worden alleen toegelaten die uitgaven, ten aanzien waarvan door de Regeering is verklaard' dat daartegen geen be- zwaten bestaan. Slechts de absoluut onvermijdelijke kapitaalsuitgaven zul len op de begrooting mogen voor komen. Deze voorwaarden worden door den Raad zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een consept-besluit tot wijziging der begrooting 1933, waarbij met een bedrag van f 11000,— aan Rijks- steun de begrooting is sluitend ge maakt, wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Zonder discussie woidt op voor ste! van den Voorzitter besloten de pacht voor 1933/34 wat de termijn van 1 Mei 1934 betreft, te bepalen op f 30.— per H A. voor de boer derijen met nog oude (hooge) pacht- contracten. Burgemeester en Wethouders wor den gemachtigd tot het houden der jaarlijksche houtverkoopingen. Th. Jacobs te Overloon vraagt om een perceel grond te koopen aan den Vierliogsbeeksche weg ter grootte vaj pl.m. 60 aren, tegen den prijs van f 8.per aten. Besloten wordt bedoeld perceel voor f 8,— per are aan aanvrager te verkoopen onder voorwaarde, dat het daarop staande hout voor de gemeente blijft gereserveerd. Op een verzoek van H. Hendriks te Overloon, om overname van de pacht van een perc. gemeentegrond, wordt goedgunstig beschikt. Aan H. van Dommelen te Maas hees wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoonhouder van het gemeentehuis. In diens plaats wordt benoemd W. Basten. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de besluiten tot verpachting van ge meentegrond aan G. Mulder en J. Pennings en tot onderhandsche ver koop van grond aan Th. Fransen. Ingekomen is een schrijven van Baron v. Lamsweerde, waarbij hij mededeelt, dat aan de beide jacht opzieners Fransen en Keizers met ingang van 27 Jan. a.s. ontslag wordt verleend. De Voorzittsr zegt, dat de jacht in hoofdzaak aan v. Lamsweerde c.s werd verpacht om Keizers een po sitie te geven. De verplichting moeten de pachters nakomen. Weth. Crooymans zegt, dat de jacht goedkoop is verpacht om een goede jacht te krijgen. Als er geen jachtopziener «meer is, gaat de heele jacht verloren ook de patrijzenjacht. Bovendien is er een mondelinge overeenkomst. wat jachtopziener Keizers betreft, terwijl de heeren een jaar gejaagd hebben. Met algemeene stemmen besluit de Raad vast te houden aan de eer tijds gestelde voorwaarden. Besloten wordt dat arbeiders, die als werkloozen bij de gemeentelijke werkverschaffing willen worden tewerk gesteld, ten minste een jaar in de gemeente woonachtig moeteD zijn. De Voorzitter zegt, dat de heer Jos Geurts onlangs zijn 25-jarig jubileum als lid van den gemeente raad heeft gevierd. Geurts heeft wegens ongesteldheid de laatste vergaderingen Diet kunnen bijwonen Spreker hoopt, dat Geurts evenwel spoedig hersteld in de vergadering mag terugkeeren en deelnemen aan de besprekingen. Het lid Fransen zegt, dat schade wordt toegebracht aan zware dennenboomen in het bosch achter de kerk te Overloon. De Voorzitter zegt er streng op te laten letten door de politie. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met gebed. dan de gunst van de machtigen der aarde. Maar vandaag schijnt er een machtige over de wereld te domi- neeren, voor wie velen zich bukken ten kostevan geweten, met verachting van geboden. Niet te koop. Toen Napoleon III in het jaar, 1851 de macht aan zich getrokken had, was tc hem veel aan gelegen den onbevreesden redacteur van de recht-door zee katholieke Univers, Louis Veuillot, op zijn hand te krijgen. Door den niet minder be roemden graaf Montalembert liet Napoleon tegenover Veuillot tot uiting brengen zijn waardeering voor de krant, welke niet alleen gods dienstige gedachten verdedigde maar tegelijkertijd ook de grondbeginselen van orde en recht voorstond. Montalembert bood den armen, katholieken schrijver, met het oog op zijn talrijk kroost Veuillot had toen reeds vijf kinderen in naam des vorsten een plaats aan als Staatsraad met een jaarlijksch inkomen van 25000 francs. Veuillot wees bet aanbod af, waarover Montalembert zeer verbaasd was. „En waarom wilt u niet 'vroeg Montalembert. „Hierom, wijl ik onafhankelijkheid van mijn pen en van mijn geweten bewaren wil," aotwoordde Veuillot. „Vaodaag zal mijn blad den vorst bevallen. Morgen is hij misschien boos over een afkeuring, die ik poet uitspreken." „Dan zal de vorst uw krant onderdrukken. En *at blijft u dan over „Mijn geloof, mijn geweten en" zoo voegde Veuillot er lachend aan toe „zeg den vorst ook nog uitdrukkelijk; mijn vijf kinderen. Zoo waren er altijd mannen, die de Voorzienigheid Gods en trouw aan Gods geboden hooger stelden Triomf der moord- techniek Het is goed om vreedzame burgers van tijd tot tijd eens in te pompen, hoe het beeld zal zijn van een toe komstige oorlog. Och ja, je vergeet zoo gauw iets. En winkels met gasmaskers of iets van dien aard of de nieuwe springtanks van het Engelsche leger (die doodgemoede reerd over heele uitgestrektheden vao vijandelijke loopgraven springen of de reusachtige luchtmanoeuvres. die wij in het Amerikaansche fiimweek blad meermalen hebben kunnen be wonderen: dat alles wordt gewoonlijk slechts als 'n spelletje opgevat. Maar er zijn er slechts heel weinig die aan den bloedigen ernst denken, die achter dat spelletje ver borgen ligt. Zulke menschen zouden goed doen 'ns wat in de kraDten te neuzen; daar staan ook nog andere wetens waardigheden dan moord en brand en verkeersongelukken. Zoo worden er b.v. in Duitschland heel wat bladzijden besteed aan onderrichtingen „Wat moeten we doen in geval van een vijandige luchtaanval; als er bommen vallen; als er met gifgassen gevochten wordt." In Düsseldorf kan meD zelfs te weten komen, hoe men z'n huis kan beschermen tegen brandbommen ,Door staaldaken, gasdichte ver trekken met stalen lijsten die met caoutchouc zijn gedicht; door stalen deuren etc." In zoo'n woning moet het wel buitengewoon gezellig en huiselijk zijn, nietwaar Daar is Dog het nuchtere bericht dat in Genéve, een officieele „ontwapenaar" op de ontwapening ten beste gaf„In de gevechten tegen de inboorlingen in Mesopo- tamië bedienen zich de EngelscheD van nieuwe, 'n bijzondere soort vliegbommeD met een zeer aan zienlijke ontploffingsverlraging. Dat is bij den aanval op een inboorlingendorp van groote be teekenis, omdat de bevolkiDg. door de bittere ervariog wijs geworden zich zoo gauw er een vliegtuig verschijnt, dadelijk in de omgeving van de nederzetting verbergt. Daarom veroorzaken bomaanvallen slechts materieele schade. De nieuwe bommen boren zich tamelijk diep in den grond en ontploffen slechts Da 4, 6, 8. 12. 18. 24, 36 uren. Intusschen is de bevolking weer rustig in haar huizen teruggekeerd, niet vermoedend wat haar daar wacht. De indruk der Dakomende ontploffingen is bijzonder groot, vooral des nachts." Mensch, denk eens na over die onmenschelijke duivelsche barbaarsch- heid van zoo'n moordtechniek. Als je, van den schrik der bom menwerperij, pas bekomen, 's nachts rustig en wel met het heele huis houden de lucht ingaat, letterlijk in stukken gehakt Ja, ja, eerzame en vredelievende burgers mogen wel eens denken aan het fraaie beeld van een toe- komstigen oorlog De bommen, die dan ontploffen, konden wel eens lijken op bovengenoemde Engelsche vliegbommen. We wandelen rustig rond op een vulkaan I Het gestrafte zwijgen. De nieuwe loonregeling bij de Spoorwegen. Fraude en sabotage. Eenig gemengd. De Indië Express. De VARA heeft dus haar boete dag gehad. De vijf minuten stille ter gelegenheid van den dood van Van der Lubbe, zijn beantwoord gewor den met een dag zwijgen van den zender, welks aether-geweten met het misdadig stilte-vergrijp was belast, 't Is de vraag, of de minister van Binn- Zaken wel tactisch heeft ge handeld met de handhaving van een strafmaatregel, welke weinig begrepen en slecht beoordeeld is geworden. En welke daarom ook een averecht- sche uitwerking moest hebbeo. Aan de VARA heeft de stille Zaterdag althans geen windeieren gelegd. Er zat een stuk propaganda in en de mogelijkheid daarvan is danig uitge baat geworden. In Groningen heeft op Zaterdag avond gedurende enkele uren een geheime zender gewerkt, welke zich als in dienst van de VARA aan kondigde. Van een officieele erken ning echter of opdracht zal wel geen sprake zijn geweest. De minister van Waterstaat heeft de nieuwe loonregeling bij de Spoor wegen goedgekeurd, maar de 4 pet. loonsverlaging zal niet ingaaa op 1 Juli, zooals was verzocht, maar per 1 Mei. De regeling zal geiden tot 31 December van dit jaar en er zal rekening mee moeten worden gehouden, dat op 1 Januari d.a.v. een nieuwe verlaging van ten minste 5 pet. zal moeten volgen. Steeds weer worden nieuwe ern stige gevallen van fraude ontdekt. In Boxtel is een bediende van de gasfabriek gearresteerd geworden, daar hij vele duizenden guldens ver duisterd zou hebben. Ernstiger nog is het vermoeden, dat andere be ambten aan de zaak hebben meege werkt en dat een deel der burgerij door het geven van steekpenningen het geknoei zou hebben bevorderd en er van hebben geprofiteerd door te lage gasrekeningen. Elke maand vervloeiden duizenden kubieke meters gas, welke niet zijn verantwoord geworden 'en dat spel ging over jaren Slordigheid en. naar ten departe- mente in Den Haag wordt verklaard, ook sabotage en corruptie, zijn oor zaak, dat de gemeente Zandvoort financieel in de put zit. Wethouder Molenaar wordt beschuldigd van valschheid in geschrifte bij het administreeren van steungelden. Voor vele menschen zou hij als een soort Sinterklaas zijn opgetreden, maar op kosten van de gemeenschap. De ge meente moet nu een gat dekken van 16000 gld. en dat kan slechts door belastingverbooging. Bovendien houdt het rijk tijdelijk de bijdrage voor werkloozensteun in. Eerder reeds werd wethouder Molenaar door de raadsmeerderheid verzocht om af te treden, maar hij weigerde dat „in het algemeen belang" Nabij Den Haag is een jeugdige Haagsche sportvlieger met zijn toe stel verongelukt de bestuurder werd althans levensgevaarlijk gewond. Uit Indië woidt bericht, dat het er met de oprichting van het nieuwe (soc.) democratische dagblad De Indië Express slecht voorstaat. De vak- vereenigingen blijken huiverig om kapitaal te fourneeren. PIJN IN DE GEWRICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroor zaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door verzwakte wer king der daarvoor zorg dragende organen. Verkeeren deze organen in gezonden toestand, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij ver zwakt, dan raakt het bloed over- zadigd ermede, het urinezuur kristal liseert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz. De scherpe kanten der kristallen veroorzaken de ondra gelijke pijnen, waaraan rheumatiek- patiënten lijden. Meer dan ooit is het in zulke ge vallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn herhaalt zich daarna slechts erger. Door echter de afvoerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook geregeld afgevoerd, en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugdelijkheid newezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uitstekend geholpen heeft Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitslui tend op de bovengenoemde organeo, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uitstekende hoedanigheden van dit probate middel. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.—, f 1.75 en f 3, per doos. Let vooral op den juisten naam. 51 Wedstrijddagen in 1934 in Limburg. Te Swalmen had de Algem. Jaar vergadering plaats van den Bond van Paardenrennen orgaoiseerende vereenigingen in Limburg (B.P.O. V.L.) in 1933 opgericht. Aanwezig waren de afgevaardigden van de vaste renbanen in Limburg, n.l. Beek, Geleen, Swalmen en Venlo, alsmede het bestuur van de Ruiterclub te Venray, die eveneens aansluiting bij den Bond overweegt. In het jaar 1933 hebben de aan gesloten leden onder de reglementen van den Bond 9 paardenrennen gehouden. Voor 62 paarden zijn in het afgeloopen jaar toelatingen af gegeven. Tot voorzitter werd de heer P. Coorens bij acclamatie herkozen. Een zeer gewichtig agendapunt was de vaststelling van de wedstrijd dagen in het a s. seizoen. Aangezien Vaals de mededeeliog heeft gedaan, dat zij in dit seizoen geen Paarden rennen zou houden en de afge vaardigden van Venlo zich met hun bestuur nog moesten beraden, bleef de vaststelling alleen voor de banen Beek, Geleen, Swalmen en Venray over, die zooals volgt plaats hadden 29 April, Swalmen; 6 Mei, Geleen 3 Juni, Beek; 1 Juli, SwalmeD; 8 Juli, Geleen; 15 Juli, Venray; 5 Augustus Beek; 2 September, Swalmen; 9 September, Geleen en 7 October, Beek. In kokend water gevallen. Het 3-jarig kind van den slager H. G. te Obbicht (Lviel in een tobbe kokend water en overleed aan de bekomen brandwonden. Lysol gedronken. Een driejarig zooDtje van den heer C. aan den Rijksweg te Sittard dronk van een fleschje lysol. In hoogst-ernstigen toestand werd het ventje naar het ziekenhuis over gebracht. Tragische sterfgevallen. Te Den Haag is plotseling over leden de heer P. J. J. Motke, inspecteur der directe belastingen te Maastricht. Dezen zelfden dag overleed te Maastricht zijn moeder, mevrouw A. Motke, geb. Bergmans. Knaapje levend verbrand. Het 2 jarig jongetje van de familie S. te Eysden speelde met lucifers in de nabijheid van een hoopje stroo, dat in een berghok was geworpen. Het stroo vatte vlam en ook het knaapje raakte in brand. De moeder vond het kind brandende over het geheele lichaam. Toen de vlammen gebluscht waren bleek het kind reeds te zijn overleden. Smokkelaar aangeschoten. Onder de gemeente St. Geertruid kwam Zaterdag een zwaar beladen auto, komend van de Belgische grens, in volle vaart aangereden. Een tweetal kommiezen gaven het het sein te stoppen. Achter het stuur zat A. v. L. uit Hoensbroek. Deze gaf vol gas en verhoogde de snel heid van de auto. De kommiezen namen den wagen onder schot. De kogels gingen door het portier en de vooruit waardoor L. ernstig werd getroffen. De arm werd door een schot verbrijzeld, terwijl hij ernstig in het gelaat gewond werd. L. geraakte de macht over het stuur kwijt en de wagen kwam spoedig tot stilstand. Het bleek een gloednieuwe luxe wagen, geladen met 600 K.G. boter L. wiens toestand reden tot zorg gaf, is overgebracht Daar het ziekenhuis te Maastricht. VENRAY. 3 Februari 1934 Jeugdige avonturiers. Een tweetal Helmondsche jongens van resp. 14 en 16 jaar hadden Zondagmiddag stilletjes de ouderlijk» woning verlaten en togen door de groote Peel te voet op werk uit, naar zij later verklaarden, in de rich ting Heerlen. Ter meerdere veiligheid van hun reis hadden ze tevens maar een geladen revolver thuis meege nomen. In de buurt van de Crayen hut wilden ze de deugdelijkheid van het wapen eens op de proef stellen, doch daar ze nog te weinig schiet vaardigheid hadden schoot een der jongens zichzelf door de hand. Toen was de pret uit. Dr. Bloemen verleende geneeskundige hulp, terwijl de marechaussée's het tweetal later per auto naar de ouderlijke woning terugbracht Als verdacht van misdrijf van art. 247 van het Wetboek van Strafrecht werd te Castenray aan gehouden en naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht de 23-jarige landbouwer P. H. de R. te Castenray. Brand te Swolgen. Zondagnacht tegen 3 uur werd plotseling brand ontdekt in het woonhuis van den heer Naus te Swolgen. Slechts met groote moeite konden de kinderen, wier ouders afwezig waren, zich redden. Aan blusschen viel niet meer te denken. Het woonhuis brandde totaal af. Vier varkens en een geit kwamen ia de vlammen om. De omvang van den veestapel. Aangezien aan de Crisis-Rundvee centrale is gebleken, dat in veehou derskringen de meening bestaat, dat bij de veeteeltregeling zal wordtn bepaald, dat ieder veehouder naar den grondslag van de rundveetelliDg januari 1934 een nader vast te stellen aantal dieren zal moeten leveren, wijst zij er ter voorkoming van mis verstand op, dat deze meening on juist is. - Bij de uitvoering van de teelt regeling zal, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, namelijk worden bepaald, hoeveel kalveren ieder vee houder zal mogen aanhouden in 1934 op grond van het aaDtal hetwelk hij in vorige jaren aaohield en opfokte. Indien de vrijwillige levering van rundvee niet op 15 Mei a.s. het voor dien datum bepaalde aantal dieren zou hebben opgebracht, zal nadien moeten worden vastgesteld, hoeveel stuks volwassen rundvee van de maand Juni af zullen mogen worden gehouden per bedrijf, welk aantal op 1 December 1934 niet overschreden zal mogen zijn, zoodat in dat geval de veehouders gelegen heid zullen verkrijgen hunne vee stapels tusschen de maanden Juni en December in te krimpen tot zoodanig aantal als hun toegestaan zal zijn, aan te houden. Ook bij deze toe wijzing, evenals bij de toewijzing van kalveren, zal de uitkomst van de telling van Januari niet de eenige leiddinggevende grondslag zijn. Ten aanzien van de prijzen van de onder deze omstandigheden op te ruimen volwassen dieren en kalveren zal, voorzooveel thans kan worden gezien, geen enkele toezegging kun nen worden gedaan of waarborg worden gegeven. De richtprijs voor tarwe In de te Groningen gehouden vergadering van de Gewestelijke Tarweorganisatie voor Groningen en Drente is meegedeeld op een vraag of de richtprijs voor de tarwe voor den oogst 1934 reeds is vastgesteld, dat dit nog niet het geval is, doch tevens, dat de kans dat deze op f 12. zal blijven gehandhaafd, niet erg groot schijnt. Aan brandwonden overleden. In het Wilhelmina-gasthuls te Nijmegen, is overleden de oud- leeraar Van der N. die Maandag middag bij een binnenbrand op zijn werkkamer 2ulke ernstige brand wonden had gekregen, dat hij in het ziekenhuis moest worden op genomen. Ongeluk by het zweefvliegen. Zondagmiddag had de 18-jarige B. Raymakers te Eindhoven bij het zweefvliegen op het vliegveld te Eindhoven het ongeluk zoodanig neer te komen, dat hij beide beenen brak. Hij is naar het St. Jozef- ziekenhuis overgebracht. Handboogschutteryen in R K. verband. De vereeniging van handboog schutterijen van Eindhoven en omgeving besloot in haar te Eind hoven gehouden vergadering zich in R. K. verband te organiseeren. Bij deze vereeniging zijn 24 handboog schutterijen aangesloten; zeven ervan waren absent en 13 besloten tot aanneming van het bestuursvoorstel betreffende reorqanisatie in R. K. verband; drie onthielden zich van stemming, terwijl een gezelschap zich tegen verklaarde. Dit besluit werd genomen na een rede van kapelaan J. Vogels uit Valkenswaard, die den laatsten lijd zeer voor dit doel heeft geijverd. Voor zoover bekend is dit de eerste vereeniging van handboog schutterijen in den lande, die R. K. is georganiseerd. Inmiddels heeft bovengenoemde vereeniging de statuten vastgesteld, waarop bij Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, de bisschop pelijke goedkeuring wordt aange vraagd. De vereeniging staat onder de schutse van St. Sebastiaan. Een muur bezweken. Toen Maandagmorgen een tweetal arbeiders op de derde verdieping van het graanpakhuis van de fitma wed. F. van den Bergh te Veghel werk zaamheden verrichtte, bezweek plot seling een van de muren, met het gevolg, dat het bovenste gedeelte van den muur, benevens een groote partij mais, die daartegen lag opge slagen, naar beneden stortte. De 23-jarige van der Tillaart werd hierbij medegesleurd, de andere arbeider wist zich nog tijdig in veiligheid te stellen. Direct werd met alle macht getracht, den onge lukkige te bevrijden. Na ongeveer 15 minuten slaagde men erin, het slachtoffer van onder de steenen en mais te voorschijn te brengen. Een dokter, die ter plaatse was, kon echter slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was ongehuwd. Hooge temperaturen. In 't stedelijke hospitaal te Londen is in zekere mej Laffeld, oud 26 jaar, opgenomen, daar zij lijdend was aan endocarditis ('n aandoening van de hartkleppen). Het merkwaardige is, dat mej. Laffeld 'n lichaamstemperatuur heeft van 43 gr., de hoogste tempera'uur die ooit in de medische wetenschap werd opgeteekend. Het vorige record bedroeg 41.6 gr. en dat komt dan nog maar zelden voor. De meeste menschen, die ziek zijn halen 'n temperatuur van 39,5 tot 41 gr. De temperatuur van mej Laffeld daarentegen functionneert tusschen de 42.6 en 43.1 gr Haar toestand is zeer ernstig, vertelt de Sundy Express. En we gelooven het graag. Lachen werkt weldadig Men ontmoet meestal meer ernstige, zure, kieskauwerige gezichten dan lachende en vriendelijke. En het lachen van deze eigenaardige ge- moedsuitingen, dat zoo veelzijdig tot uitdrukking komt door verichillende spieren van ons gelaat, door den mond. door het oog, het lachen kan zoo betooverend, zoo verleidelijk zijn, het kan als muziek klinken. Wat klinkt melodieuzer dan 'l vroolijke lachen van vroolijk spelende kinderen.? Menige moeder lacht niet genoeg en juist de moeder en de echtgenoote hebben het lachen zoo noodig. Na tuurlijk is men niet altijd tot lachen gestemd. Kinderen zijn echter scherpe opmerkers, zij merken moeders ont stemming op, zij lijden er onder, zij bootsen haar na, nu en later en later zullen zij hun huis óf somber en doodsch óf zonnig en vroolijtc maken als een hun ouderlijk huis In den lach, in den glimlach der vrouw ligt een tooverkracht. Het lachen van oogen en lippen der vrouw is een zonnestraal, die de wolken aan den huisel ijken hemel, die nergens uitblijven, verjaagt. Het vroolijke lachen der moeder klinkt lang en onvergetelijk na. Een vroolijk hartelijk lachen ver kwikt niet alleen alle anderen, maar het verfrischt onszelf en draagt tot de gezondheid bi], want het versterkt de zenuwen en laat de lucht diep in de longen dringen. Daarom werkt flink lachen zoo weldadig.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 8