Gemengde Berichten Varia. Zaterdag 3 Overval op alleen wonend grysaard. Voor de rechtbank te Maastricht stonden Dinsdag terecht de gedeti neerde verdachten M. J. H. J. F. en A. J. v. d. D. uit Sittard. Zij hadden zich in den nacht van 25 op 26 October j.l., door het uitsnijden van een vensterruitje toegang ver schaft tot de woning van den alleen wonenden ouden man, P. M. H., te Berg Urmond. De 73-jarige grijsaard lag te slapen, toen hij omstreeks één uur dien nacht wakker schrok. De oude man poogde om hulp te roepen, doch de indringers richtten hun ievolvers op hem en eischten „je geld of je leven De oude man had bij zich in bed een beursje met f 12 verborgen, welk geld bij aan de inbrekers overgaf. Doch dezen beweerden, dat er meer geld in huis moest zijn. Men plaatste een revolver tegen het hoofd van den onthutsten man en som meerde „Zie je dit, als je niet vertelt, waar het geld verborgen is, schieten we je dood". De indringers wierpen de kasten en andere meubelstukken in de slaapkamer onderstboven en terwijl een hunner H. met een revolver in bedwang hield, doorzochten de twee anderen het huisje van keider lot zolder en wisten de spaarduitjes een gouden tientje, enkele bankbiljetten van tien gulden en een deel van den mondvoorraad te bemachtigen, met welken buit het fraaie drietal aftrok. Het O. M. wees in zijn requisitoir op het laffe van de daad der roovers De eisch luidde tegen M. J. H. drie en een half jaar, tegen F. twee jaar en tegen A. J. v. d. D een jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal met geweldpleging. Uit een concentratie-kamp gevlucht. Te Vlodrop werden door de marechaussee twee uit een concen tratie-kamp te Keulen ontvluchte Oostenrijkers aangehouden. In af wachting van hun uitlevering via België en Zwitserland, werden zij naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. •i 1934, No. 5 gedachte rondloopen, dat zij tot de gelukkigen zullen behooren is aan gebroken. De i 100.000 is uit de bus ge komen en gevallen op no. 19308. De spanning is verdwenen voor de massa, maar een kleine categorie verheugt zich vandaag in een on verwachte rijkdom. De teleurgestelden gaan weer met onverwoestbaar optimisme aan een nieuwe trekking deelnemen. In de hoop, dat het geluk ook eenmaal san hun deur zal kloppen. In een nacht f 2000 opgemaakt Voor de Arnhemsche Rechtbank heeft terecht gestaan de 23 jarige boekhouder A. J. G. te Nijmegen, die ten nadeele van zijn patroon f 2000 verduisterde en dit bedrag in één nacht opmaakte. Hij werd tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Ernstige aanryding. Op den hoek v. Kinsbergenstraat Kruisstraat te Eindhoven, is de 25-jarige motorrijder A. v. B. van daar, door een luxe auto aangereden De ongelukkige werd op het trottoir geslingerd. Hij liep ernstige hoofdwonden op en brak een been. Hij is naar het R. K. Binnen gasthuis overgebracht. Burgemeester kringleider N.S.B. Bij Kon. Besluit van 26 Januari 1934 is aan M. V. H. E. J. M graaf de Marchant et d'Ansembourg met ingang van 15 Februari 1934, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Amstenrade. Gelijk men weet. heeft de burge meester onlangs met den minister president dr. Colijn een bespreking gevoerd over het feit, dat hij boven dien kringleider was van de N. S. B. in Zuid-Limburg. Naar aanleiding van dit onderhoud heeft hij toen geen ontslag genomen doch de be slissing gelaten aan de Kroon, doordat hij aan H. M. de Koningin zijn ontslag aanbood. Uit boven vermeld Kon. Besluit blijkt derhalve dat de Ktoon het samengaan van beide functies on- vereenigbaar acht. De sluis te Roosteren. De nieuwe moderne sluis te Roos teren zal 15 April a s. klaar zijn. Raden van Arbeid. Het „Huisgezin" weet mede te deelen, dat de minister van sociale zaken besloten zou hebben de raden van arbeid te Deventer, Goes, Brielle, Winschoten, Sneek, Tiel en Tilburg op te heffen. Ta fel party te Grootel. Op het gehucht Grootel onder Bakel hebben een 80 tal personen uit naburige dorpen een tafelpartij gehouden. De voordeur der aan gevallen woning werd met een hoogkar geramd, de ramen werden uit de kozijnen gehaald, alle ver trekken met korenkaf bestrooid en de varkens het huis ingejaagd. De bewoners vluchten naar een stal Toen de politie van Bakel en Milheeze ingreep was het relletje spoedig afgeloopen. DE f 100.000 UIT DE BUS. Fortuna heeft weer gelukkigen gemaakt. Het g-oote moment in de trekking der Staatsloterij, waarnaar de spelers altijd met belangstelling en verlangen yltffeo feu 8tt&tö tofet de bpttmïs'ffóctfe WEET GE... dat ge houtworm kunt bestrijden met petroleum. Bij ongepolitoerd hout moet men de omgeving van de gaatjes ook goed met een kippenveer be vochtigen. Kleine gepolitoerde voor werpen b v, een theestoof zet men op zijn kop en giet op de onge politoerde plaatsen eenige malen per dag „plasjes" petroleum, zooveel er maar in wil trekken. dat ge beige schoenen moet reinigen met een met carboa tetrachloride bevochtigden schoonen doek. Is al 't vuil verwijderd, dan met wal witte cream inwrijven en met een zachten borstel oppoetsen. dat als ge vet morst op een houteD vloer, ge aanstonds daarop koud water moet gieten. Het vet stolt dan en kan met een stomp mes worden verwijderd. dat ge als uw vuilnisemmer is ge ledigd ge daar even een krant in moet verbranden, dat houdt hem frisch. dat ge rubber heetwaterzakken en andere rubber voorwerpen om de 2 maanden moet afwasschen met soda. Het voorkomt hard worden en barsten. dat een fauw el de ofëeste voeding bevat, daarna zacht gekookthard gekookte eieren zijn niet zoo goed. dat de meeste gevallen van doof heid bij kinderen, veroorzaakt worden door slaan om de ooren. dat eiwit het snelst heelend middel is voor snij- en brandwonden. dat 4 deelen groene komkommet- bladeren, 1 deel groene alsem. 2 deelen groene zevenboom- en 2 deelen groene notenboombladeren, samen gebald een goed middel is tegen hemsen en paardenvliegen. De geros kamde paarden moet men hiermede om de week inwrijven. dat vlierthee een goed middel is voor zware verkoudheid en vlier in melk gekookt een goed middel is tegen verstopping. De ware oorzaak. Gast van een berghotelDie tochten in de bergen moeten toch wel gevaarlijk zijn. Verongelukken er veel menschen HotelhouderZeker, verleden week zijn nog twee van m'n gasten op jacht gegaan en niet teruggekeerd Gast: Vreeselijk 1 Zeker in een afgrond gestort Hotelhouder Nee, mijnheer, die twee zijn er van door gegaan zonder hun rekening te betalen. Zoo bekeken. Uit een opstelZooals wij kunnen zeggen, de kameel is het schip der woestijn, zoo kunnen wij met even veel recht zeggen, het schip is de kameel van de zee. De reden. Dokter A (tot veearts)Hoe komt het toch, dat jullie in je vak zoo dikwijls verkeerde diagnose stelt VeeartsDat komt, omdat onze fouten allen in. het abattoir aan het licht komen, terwijl de uwe aan den schoot der aarde worden toevertrouwd. Nocli keukenmeid noch veld wachter. Pas kort waren ze getrouwd. Ze kenden mekaar dus nog niet goed. Maar 't zou wel komen. Op een middag kwam Peet thuis en toen 't eten niet naar z'n zin was, en hij er aanmerking op maakte, kreeg hij van z'n vrouw ten antwoord: Wel. als 't je niet aanstaat, kook dan zelfge hebt een fabrieks meid getrouwd en geen keukenmeid, En 's nachts maakte z'n vrouw hem wakker, Peer, ik hoor leven in 't schop, ga 'ns kijken! Mina, was 't bescheid, ga zelf maar als ge zin hebtge hebt maar een wever getrouwd en geen veld wachter. Er op of er onder Met Januari is in Frankrijk het rad.o bedrijf aan den Staat gekomen. Een der eerste en ook wel een der meest teekenende veranderingen, die zijn aangebracht, is de afschaffing van het „godsdienstig halfuurtje." Tot nog toe mocht de bekende Pater Lhande S.J. eens per week een half uur een godsdienstige con ferentie houden. Dat mag nu niet meer I Dat was te veel. Wat is het eens katholieke Frank rijk toch diep gezonken I Maar ook, wat een geloofshaat huist er in de politieke machthebbers I En wat komen deze voor hun overtuiging uit 1 Zegt dit niet aan alle katholieken om toch alle lafheid te laten varen Het gaat in Europa er voor het geloof om er op of er onder, 't Schijnt de laatste ronde 1 WIJSHEDEN OP RIJM. Doe het direct goed. Wanne it door slordig werk U tien procent aan tijd kunt winnen, Wat helpt dat-, als U toch, Opafe'üw 'van meet at mbet beginnen Zelfcritiek. Het is niet zoo'n kunst Om een ander te laken. Als steeds eigen werk Tot een proefstuk te maken. Waarheid in zaken. Door liegen kan men soms Wel eens iets meer verkoopen. Maar alles wat men daarop bouwt. Zal op den duur in 't honderd loopen. Uitvoeringen te Oirlo en te Oostrum. OIRLO. Zondag 4 Februari geeft de fanfare „Ons Genoegen" haar jaarlijksch concert met tooneei- uitvoering. Naast enkele muziek nummers prijkt als hoofdnummer op het programma het zeer dramatisch tooneelspel van Frits van Duinen „Heb ik mijn kind gedood". Uitgaande van bet succes, wat deze vereeDiging bij haar vorige uitvoering op gebied van tooneel mocht oogsten kunnen we niets anders verwachten of ook nu staat den tooneelliefhebber van Oirlo en omstreken weer een genotvollen avond te wachten. Dit prachtige tooneelstuk, dat dit seizoen alleen reeds op niet minder dan een 50 tal plaatsen met zooveel succes werd opgevoerd, geeft ons een prachtig beeld van de ellende, die de drank en speelzucht van den groot industrieel Harry Leyers in zijn eens zoo gelukkige familie teweeg brengt. De dood van zijn echtgenoote en de ondergang zijner grootsche onderneming zijn niet in staat den groot-industrieel van zijn alles ten- gronde richtende drankslavernij en speelzucht af te brengen. Ondanks de goed bedoelde waarschuwingen en aanmaningen van zijn broer Jan blijft hij zich steeds weer opnieuw aan de drankzucht overgeven totdat ook de dood als gevolg van zijn dranksiavernij, het leven opeischt van zijn jongsten teerbeminden zoon Nol. Ongetwijfeld zal het stuk bij een go^de vertolking wel bij het publiek in den smaak vallen, zoodat we de fanfare „Ons Genoegen" zeker een succesvolle avond en bij gunstig weer ook zeker een overvolle zaai durven voorspellen. Vastenavond Zondag zal de Harmonie alhier een concert met tooneeluitvoering geven, waarbij de tooneelclub van het Horster Mannen koor zal opvoeren „Het Gouden Recht". De korte inhoud van dit stuk laten wij hier volgen Dit werk beoogt te bewijzen het gouden recht van het kind op het leven in dezen tijd van verhevigd neo malthusianisme, nu luider en luider naklinkt in ten-hemel-schreien- de actualiteit de vooroorlogsche klacht van Pierre 1'Ermite, dat in Franrijk alleen al jaarlijks plm. 80.000 kinderen gedood werden, vóór zij het levenslicht konden aanschouwen. De Christelijke leer, die de leer van den bovennatuurlijken heldenmoed is, redde het kind, dat in dit stuk als Joh. van den Eeckel voor ons staat, van dezen duisteren onder gang. Zijn moeder stierf, toen hij ge boren werd. Dat was het offer dat zij als heilige Christinne bracht tegen den wensch van dokter en echtge noot in. Van de twee zonen, die aldus met den wanhopigen vader achterbleven, blijkt echter de „ge weigerde" voorbestemd eerst om zijn vader door minder vlottende zaken heen te helpen; en later, na lange jaren van heilig kloosterleven in ballingschap, om dien vader, wien de schillen toen pas van de oogen vielen, door zijn bekeering op het sterfbed te redden voor de eeuwig heid, waarin hij wellicht verdoemd zou zijn geweest zonder het offer def moeder en het leven van zijn kind.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 5