Binnenland. pij den dood van Jan Poels. Rond de Boerderij Qemengde Berichten oven Ons weekpraatje. allicht altijd gedekt wordt en die om 2ijn naam moet denken: een schoonèr uitbuitingsobject is haast niet denkbaar. Als de man niet op tijd aan zijn verplichtingen vol deed, ontzagen de schurken zich niet om aan de kerk kabaal te komen maken. Het geld werd ge leend tegen de afzettersrente van 10 pCt. per maand, Maar het werd nog veel erger Toen de koster eeDmaal in de macht van deze nobele heeren was, maakten zij het nog veel bonter, In 1930, kort nadat het kerkbestuur hem geholpen had met f 12.000. om uit de klauwen van deze uitzuigers te geraken, doch hij daarbij verzwegen had, dat er nog meer tekorten of schulden waren, nam hij opnieuw bij een woekeraar de som van f 3500 op. Wat meent u lezer, dat de onge lukkige hiervoor terugbetaalde In twee jaar tijds f 4200... alleen aan rente. Een ander geval van deze bloedzuigerspractijken. Hij leende f 1000, kreeg f 100 in handen en moest daarvoor f 2200 aan rente betalen. Het schijnt ongelooflijk. Maar de feiten zijn helaas bij dit rechts geding onweersprekelijk aan deD dag gekomen. De koster zal zijn vergrijp boeten. De kerkelijke controle is geblameerd met haar slordige toe zicht en de kerk lijdt groote fioan- cieele schade. Vooral als men daarbij bedenkt, dat het verduis terde geld door duizenden „kleine luyden" bij elkaar gebracht is, vaak onder de krachtigste pressie van predikanten en schrijvers in Kerkbode's, die altijd maar bedelen om „geld", geld en nogeens geld. En de woekeraars Hun kan niets overkomen. Zij worden alleen getroffen door de publieke verachting, maar dit kan deze duistere zielen koud laten, want niet alleen laten onze wetten deze misdadige praktijken straffeloos toe, doch zelfs de publieke schande wordt hun bespaard, omdat hun namen angstvallig verzwegen wor den. De naam van den schuldigen koster komt in de krant, althans met de initialen, en hij zal in de gevangenis zijn vergrijpen moeten boeten. Maar de groote schuldigen in dit drama, de feitelijke veroor zakers van al dat leed, dat een groot gezin treft, worden volkomen gespaard, zelfs hun naam wordt aan het publiek onthouden, zoodat men zelfs niet gewaarschuwd is tegen deze hyena's. Waarom en waar oe deze krank zinnige consideratie Is het al niet erg genoeg, dat onze wetten zoo onvolmaakt zijn, dat zij geen enkel strafmiddel, noch preventief, noch repressief aan de hand doen om tegen deze duisterlingen op te treden 7 Waarom hen niet met naam en adres aan de openbare minachting prijs gegeven, tegelijker tijd als waarschuwing voor anderen? Intusschen schuilt in deze treurige historie reeds een waarschuwing op zichzelf. Zij luidtwacht u voor de woekeraars. Maar wordt het niet hoog tijd, dat uit het publiek zelf een sterke actie op komt om maatregelen te nemen tegen den gewetenloozen woeker, waardoor wie weet hoeveel men schen in stilte in het verderf gestort worden De opmerking over straffeloosheid van den woeker in ons land- is niet juist. Er is eenige jaren geleden op initiatief van den sociaal-democraat Mr. van den Bergh een wetje tot regeling van het geldschietersbedrijf door de Staten-Generaal behandeld en aangenomen. Dat is ook in het Staatsblad verschenen. De „Telegraaf", die ook juist naar aanleiding van deze tragische ge schiedenis een onderzoek instelde naar de werking van deze wet; kwam tot de bevinding, dat ze inderdaad streng wordt toegepast Ieder geval, dat ter kennis komt van politie, justitie of woeker bestrijders wordt getoetst of het niet strafrechtelijk te achterhalen is. „Wij leven nog in den tijd van de proef-procedures" zoo deelde men ons mede. „Daarom is het goed nog eens beroep op bet pu bliek te doen om alle gevallen van overtreding der wet ter kennis te brengen van de Ned. VereeDiging voor Volkscredietwezen en Woe kerbestrijding. Ieder, die komt. wordt geholpen. De groote fout is, dat men nog niet genoeg door drongen is van het feit hoe mach teloos thans de woekeraars staan. En wat het mooiste is voor de bestrijding de rechterlijke macht heeft getoond, geheel op de hand te zijn van de leeners 1" Zoo is practisch dus de woeker zelve nagenoeg onmogelijk gemaakt. De beruchte leenvrouwen zijn verdwenen en kunnen alleen nog clandestien en diep in het geheim haar luguber bedrijf uitoefenen. Dit negatieve resultaat is alvast bereikt. Belangrijke personeelsmoei lijkheden in de hoofdstad. De VARA heeft straf. De voorzitter van de OSP terug van een gedwongen vacantle, Het Lutine goud gaat weer geborgen worden. Allerlei. De regeering duldt niet van haar eigen ambtenaren, dat deze lid zou den zijn van eenige revolutionnaire organisatie, maar in den laatsten tijd heeft ze ook aandrang uitgeoefend op andere bestuursorganen om een zelfde gedragslijn te volgen. Het gevolg is, dat verscheidene menschen met een overheidspositie zich, althans formeel, uit het politieke leven terug trekken, sommigen gedwongen, anderen om een aanzegging voor te zijn. Zoo heeft ook dezer dagen de heer Jansonius, burgemeester van Leeuwarderadeel, ontslag genomen als lid van de S.D.A.P., ofschoon die partij voor burgerlijke ambtenaren nog niet is verboden. Wél afge dwongen was b.v. het ontslag van den heer Coltof als lid van de Comm. Partij. De heer Coltof is' referendaris aan het departement van Koloniën en schreef veel in De T ribune. Nu de regeering wenscht, dat ook de gemeentebesturen personeel zullen wereD, dat revolutionnair is georga niseerd, werd de positie moeilijk van de vele bonderden gemeente ambte naren en -werklieden, vereenigd in de Amsterdamsche Federatie van Overheidspersoneel. Die Federatie is aangesloten bij het N.A.S. en het N.A.S. is door den ministerraad ge plaatst op de lijst der voor ambte naren verboden vereeniglngen. Het liet zich aanvankelijk aanzien, dat de Federatie onder de gegeven om standigheden besluiten zou om uit het N.A.S. te treden, maar in een Zondag gehouden coDgres werd anders besloten. De Federatie blijft in het N.A.S.-verband. Het is te begrijpen, dat velen nu met belangstelling eo interesse uitzien naar wat B. en W. der hoofdstad nu zullen ondernemen. Het bestaan van honderden is er mee gemoeid. Verwacht wordt, dat niet dadelijk te rigoureuse maatregelen mogen worden verwacht. Vermoedelijk zal allereerst de Federatie uit het Geor ganiseerd Overleg worden verwezen. Wél is het waarschijnlijk, dat vele leden der bedreigde vereeniging van overheidspersoneel uit het organisatie- verband zullen treden De VARA moet in het gareel, zei de minister onlangs in de Kamer en het blijkt hem meenens te zijn ge weest. Strenger dan ooit wordt door de radio-controle-commissie er op gelet, dat de VARA uitzendingen geen propagandistisch, noch agitato risch karakter zullen hebben, althans niet in politieken zin. De VARA- mond versprak zich echter nog wel eens en dat bracht berispingen. Nu echter is deze omroepvereeniging gestraft geworden om haar zwijgen Toen de omroeper onlangs de executie van Van der Lubbe per Vara-microfoon bekend maakte, onderbrak hij bij wijze van mani festatie onmiddellijk daarop voor eeDige minuten de uitzending. Voor dat stilzwijgen is de VARA nu ge straft met inhouding van haar zend tijd op heden Zaterdag De VARA- ureu zullen dien dag over de andere omroepvereenigingen worden ver deeld. Tot heden tevergeefs heeft het VARA-bestuur alsnog gepoogd om middels een beroep op den minister alsnog de straf kwijt gescholden te krijgen. Met de betrachte stilte, aldus wordt gemotiveerd, is geen betoo ging bedoeld de VAR A-zender zou hebben gezwegen uit eerbied voor den doode, Van der Lubbe, Velen is die motiveering maar weinig sympathiek. Als de VARA royal erkend zou hebben, dat het een protest heeft gegolden tegen de rechtsverkrachting, waarvan Van der Lubbe het slachtoffer is geworden, dan zouden zeer velen in den lande dat gebaar hebben verstaan, al zou den sommigen het misschien niet tactisch hebben geacht. Maar uit eerbied voor den dooden Van der Lubbe zwijgt geen Nederlandsche zender. Wat Van der Lubbe heeft gedaan, was niet prijzenswaardig en wat hij daarna heeft doen zien, was heelemaal niets imposant. De arme jongen was noch een held, noch een figuur, hij kon ook geen groote doode zijn. Voor het stoffelijk over schot van elk mensch hebben we respect, maar als dat respect aan leiding moet wezen om een radio uitzending te onderbreken, och laten we onze aether-activiteit dan maar geheel staken, want elk oogen- blik van den dag sterven er men schen, wier leven bovendien ver dienstelijker is geweest dan dat van Van der Lubbe. Een protest hadden we kunnen verstaan en begrijpen, maar een eerbiedsbetoon in dit geval niet. De OSP beeft haar voorzitter terug, nadat die gedurende 2 maan den zijn zonde van opruiing in de gevangenis heeft mogen overdenken. De Ospers vonden hel heel prettig en ze hebben den heer Smidt een joyeuze rentrée in de vrije maat schappij bereid. Het feest begon bij de gevangenispoort en werd besloten in de zaal van het Amsterdamsche Concertgebouw, waar den heer Smidt de opbrengst van de „een dag een cent-actie", ruim f2000.—, werd overhandigd. De andere maand gaat weer worden begonnen met de pogingen om alsnog het Lutine goud te bergen. Eerst zal het met machtige grijpers worden geprobeerd en daarna wordt weer een toren ven Beckers neer gelaten. In sommige groote bladen Uitingen van groote dankbaarheid. wordt wederom ijverig propaganda voor de onderneming gemaakt. Moeten er nog meer Lutine- aandeelen worden geplaatst Voor- loopig blijft een zilveren „knaak" in de portemonnaie meer waard dan tien gouden dukaten in de wadden zee We vernemen van plannen om de aardappelenteelt in het komende jaar met een derde te be perken. De netto-opbreDgst van de weldadigheidszegels Voor het Kind, bedroeg dit jaar f 127.700,—. Het plotseling overlijden van Jan Poels te Venray, heeft groote ont roering verwekt, waarvan men de weerklank vindt in de hoofdartikelen, welke de pers aan zijn buitengewone verdiensten wijdt. De groote stuwkracht. DE MAASBODE schetst zijn levensloop en karakteriseert hem treffend aldus „Jan Poels, geboren en getogen temidden der landelijke en eenvoudige Peelbevolking, kende beter dan ieder ander de nooden en de lasten van het boeren- en landbouwvolk. Reeds op jeugdigen leeftijd bewoog de overledene zich op sociaal terrein en was bij de oprichting der Boeren bonden de groote stuwkracht hier voor in Noord Limburg. Teneinde de boeren tot organisatie te brengen stichtte hij meerdere zuivelfabrieken in het Peelgebied en was tevens mede-oprichter der Boerenleenbanken. Jan Poels was de groote stuw kracht, de populaire leider van den Noord Limburgschen boer en land bouwer. Ontzetting' en oprechte droefheid heeft dan ook de bevolking getroffen met dit plotselinge sterven. Maar ook de armen van Venray en omstreken zullen zeker dezen mensch, die met zijn edel en mild hart. wel doende onder hen rondging, Doode missen. Het was Jan Poels, die elke week, geheel gratis het benoodigde vleesch leverde voor de Vincentius- spijskokerij... en als een frappant kenmerk zijner edelmoedige liefdadig heid mogen wij hier vermelden, dat bij de jaarlijksche winstverdeeling uit de firma Poels en Co., een vast percentage der gemaakte winst werd afgestaan aan de St. Vincentius- en Elizabeihvereeniging te Venray. Jan Poels, wiens reuzen gestalte en forsche lichaamsbouw, ons vaker deed denken aan de legenden der Peel reuzen, waaraan hij een afstam meling zou kunnen geweest zijn, is te midden van zijn werk door den dood verrast. Werkend voor zijne boeren en zijne landbouwers uit de Peel is hij gestorven. De naam Jan Poels zal in Venray en in het wijde Peeiland onuitwisch- baar in de geschiedenis blijven voortbestaan. Een ridderlijke figuur. De NIEUWEKOERIER herdenkt zijn kamerlidmaatschap, maar ook bier is het vooral toch weer de hartelijke en hulpvaardige mensch, wiens verscheiden men zoo innig betreurt „Bijde Tweede Kamerverkiezingen van 1918 werd hij tot lid der Kamer gekozen. Dit geschiedde eigenlijk tegen zijn zin. Jan Poels had een candidatuur als plaatsvervanger aan vaard, waarop hij in de katholieke politieke organisatie ook uitdrukkelijk de kiezers wees. Eenmaal gekozen heeft hij geduren de vier jaren in de Kamer zitting gehad, waar hij, evenals in de andere lichamen, die hem onder hunne leden telden, zeer gezien was om zijn groote kwaliteiten, zijn helder en scherpzinnig oordeel, een groot ge zond verstand, een algemeene ont wikkeling, zeldzame kennis van allerlei landen, een groote praclische bekwaamheid in allerlei economische aangelegenheden, uitmuntende eigen schappen van geest en hart en niet het minst ook door een jovialen en sympathieken omgang met allen, met wie hij in aanraking kwam. Den zetel, dien hij Diet had gezocht, heeft hij met eere bekleed. Hij was ook in de volksvertegenwoordiging een steun voor de landbouwende bevolking, maar diende met zijn breede opvatting niet minder het algemeen belaog. Op zijn initiatief werd in de Peel onder zijn gemeente het dorp IJssdsteyn gesticht. Voor iedereen stond zijn huis voortdurend opeD hij was veler weldoener en vriend, die allen met groote hartelijkheid en echte Lim burgsche bonhomie tegemoet trad. Hij was een volksman in den waren zin des woords, die zooals vanzelf spreekt ook hartelijk medeleefde met het reuzenwerk van Limburgs groot sten volksman, zijn broer Mgr. Dr. H. Poels, dien hij met raad en daad ter zijde heeft gestaan. Mannen met zulk een warm ge voel voor den evenmensch en tegelijk door allerlei eigenschappen en om standigheden zoo krachtig in staat om den medemensch wel te doen door een opbeurend woord en niet minder door de van hartelijke be langstelling getuigende daad, laten in een verre omgeving bij hun dood een groote leegte achter. Limburg zal deze ridderlijke figuur, dezen oprechten christen, dit lichtend voor beeld van echt-Limburgschen geest wel zeer missen." Zyn optreden in de Staten. Het LIMBURGSCHE DAGBLAD schrijft over den beminden Noord- Limburger o.m. het volgende „Een heldere kop. een minzaam en eenvoudige man, een knap zaken man aan wien vooral de landbouwen de bevolking veel te danken heeft, een man ook, die het in het Staat kundig leven ver had kunnen bren gen, maar die het niet zocht. In de Tweede Kamer was hij een waardige vertegenwoordiger van ons gewest. Maar' niet alleen de land bouwende bevolking bad zijn volle aandacht, hij beheerschte alles wat voor Limburg van belang was. Poels sprak nimmer of hij moest iets te zeggen hebben en dan deed hij het als een stoere ronde Lim burger, voor iedereen verstaanbaar En er werd naar hem geluisterd, zijn adviezen ook in de commissies werden zeer op prijs gesteld Om zakelijke redenen heeft hij het Kamerlidmaatschap er aangegeven, zijn standpunt werd geëerbiedigd, maar velen in en buiten Limburg zagen hem noode heengaan. Maar in de Staten bleef hij zich mede aan zijn gewest geven en toen het lid van Ged. Staten dr. Dubois uit Venlo was overleden bezweek hij voor den aandrang en werd met vlag en wimpel deputé. Volksgezondheid en het Vervoer wezen hadden o.a. zijn zorg. Poels beheerschte de onderwerpen welke hem toevertrouwd waren, hij be antwoordde kort en zakelijk de sprekers, maar het „was af. Deze eenvoudige, rondborstige man was gezien ook bij zijn politieke tegen standers. De emancipator van de Peel. In de LIMB. KOERIER wordt deze groote boerenvriend o.m. als volgt piëteitsvol en dankbaar her dacht „Er is een schok gegaan door de Peeldorpen, door Venray, door geheel Noord-Linr burg. Want de populaire Jan Poels *as een persoonlijkheid, die tot de streek behoorde een jpviale, rondborstige figuur, die in geheel zijn vruchtbaar leven dag in dag-uit de liefde voor z'n geboorte streek in daden toonde. Zonder Jan Poels is Noord Limburg niet denkbaar. Deze prachtige figuur is temidden van de eenvoudige menschen van de Peel opgegroeid en wat wel zeer karakteristiek ervoor was, Jan Poels bleef een Venrayer. Hij voelde zich bovendien geroepen de streek, waarin hij zoozeer gehecht was, te dienen en vooruit te helpen. Zijn vertrouwenwekkend woord vond ingang bij de boeren. Zij zagen spoedig in, dat Jan Poels het beste met hen voor had en zij schonken hem hun volle vertrouwen Dit vooral, de grootmaking van den Noord Limburgschen landbouw met alles, wat erbij behoort, heeft Jan Poels gewild en., bereikt. Met die bedoeling trok hij in 1918 ook naar de Tweede Kamer. Gedurende vier jaren heeft hij in dit college doorgebracht, met de zekerheid naar de vlakke Peel terug- keerende, dat hij de idee „generaliteitsland" voorgoed had uitgewischt. En het was zoo. Want Jan Poels waakte „achter de schermen" hij had connecties met de hoogsten in den lande en wat hij in een gezellig „onderonsje" allemaal voor Noord-Limburg klaar gespeeld heeft, het is niet gemak kelijk dat allemaal te noemen. Maar de voortdurende aandacht, die Noord-Limburg bij de regeering had en het vele goede, wat op voorspraak van Jan Poels bereikt en tot stand gebracht werd, zijn even zoovele bewijzen daarvan. DE TIJD schrijft Als een boom is hij gevallen, met één slag Midden in zijn werk, op een vergadering trof hem een beroerte. Hij is nief meer bij kennis gekomen en de dood ingegaan. Jan. Poels. Een man die de wereld bereisde en den eenvoud van den Limburgschen boer behield die mil- lioenen zaken deed en de beurs verfoeidedie met de Amerikaansche handelsmagnaten confereerde en kinderen blij maakte met zijn gezel schap; die In het New Yorksche „machine kamer-kantoor" van een Van der Bildt doordrong even goed als in de huiskamer van zijn armste dorpsgenooten, een man van het echte Poelssche ras, zooals er weinig meer zijn op de wereld. Voor Limburg met name beteekent zijn heengaan een gevoelig verlies. Hij had een ruimen blik voor de werkelijke belangen van zijn gewest in het raam van het volks- en lands- interesse. Hij hield van Limburg en Limburg hield van hem. Jan Poels was een „Weltmensch." Nog nauwelijks volwassen nam hij van zijn familie afscheid op den dag waarop zijn broer, de doctor, priester werd gewijd, om zich heel alleen naar Buenos Aires te begeven ter vestiging van zakenrelaties voor zijn vader. Daarna heeft hij den heelen wereldhandel leeren kennen als wei nig anderen. En met eerlijke belangeloosheid stelde hij in de moeilijke oorlogs jaren deze kennis geheel ten dienste van de regeering om zoo goed en zoo kwaad als het ging wegen te vinden waarlangs de voedselvoor ziening van ons heele volk kon worden geregeld. Als lid van de Tweede Kamer in de jaren 1918 1922 was hij het die het revolutie gevaar het meest effectief hielp keeren door zijn Venraysche jongens naar den Haag te roepen. Van hem was het idee de boer met het geweer op den schouder achter den ploeg met als devies Als 't moet Jan Poels is dood. Wij hebben een jovialen. bartelijken man verloren, wiens goedheid in zijn oogen lag, een reus van gestalte met het hart van een kind voor ieder, die eerlijk was of hulp behoefde. De N. V. C. wijst op zijn enorme verdiensten Wij zijn ons bewust, dat deze lijst van functies al te onvolledig is, maar zij zou toch slechts een vagen indruk kunnen geven hoe deze man met zijn streek heeft medegeleefd en wat deze in hem verliest. Hoe wederkeerig onze bevolking in erkentelijkheid en toegenegen respect hem bejegende kan eeniger- mate begrepen worden, wanneer men weet hoe Zondag op dien zwaren dag, dat Jan Poels ging sterven, spontaan een processie van hond er den zich vormde, welke biddend opgiDg naar O.L. Vrouw tot Behou denis der Kranken te Oostrum, om daar voor hem te bidden. Wij zullen niet uiteenzetten zijn markant optreden iD de hoogste gewestelijke bestuurscolleges om hier het volle licht te laten vallen op zijn beteekenis voor Noord-Limburg. Wat zijn broer Dr. Poels voor Zuid-Limburg beteekent, vooral op sociaal gebied, was Jan Poels op economisch terrein voor Noord- Limburg een stuwer en levenwekker, een raadsman van erkende kundig held, een uitnemend kenner van de streek, een trouwe vriend en helper. r- hi ■f te BOEKENSTEUN EN STADS- PRIJZEN. Door de nogal verwende be woners der steden, waar ze soms meer steun aan de werkloozen geven dan de landarbeiders in normale tijden verdienden, wordt meermalen gemopperd op de steun, die de boeren genieten Men leest in de bladen de abnormaal lage prijzen en als ze die vergelijken met wat zij betalen moeten, gaat men con clusies trekken en zegt men zooveel steun krijgen die boeren en dat moeten wij opbrengen. Men weet niet, dat de boer ook met de „steun", als men het zoo noemen wil, nog zoo goed als niets verdient in zijn bedrijf en in vele gevallen er nog geld op toe moet leggen. In elk geval zijn de steun trekkers iD de groote steden kapita listen, vergeleken bij de boeren. Onze regeering is nu begonnen met de landbouw zich zooveel mogelijk aan te laten passen bij het gewijzigd handelsverkeer, dus bij al de moeilijkheden, welke de expoit Daar het buitenland ondervindt. De grondgedachte, waarvan het huidig ministrie uitgaat om de land bouw weer iets rendabel te maken is, dat het prijspeil van voor den oorlog weer bereikt moet worden. Allerlei maatregelen zijn daartoe ge nomen en het gevolg ervan is, dat we er met de akkerbouwproducten op ODgeveer 10 percent na zijn. Maar de veeteeltproducten zijn er nog wel een percent of 25 beneden. Alles gemiddeld genomen natuurlijk. En wat blijkt nu verder Dat de kosten van het stadsleven nog altijd 40 percent boven die vaD voor 1914 staan. De oorzaak van de duurte in de stad moet dus heelemaal niet aan de „steun", welke de landbouw krijgt, geweten worden. Een groote moDd opzetten tegen de landbouwers past den stedeling al heelemaal niet. De moord te Haelen. Door de Rechtbank te Roermond werd Dinsdag tegen verdachte van R. een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van 15 jaar, wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood van het slachtoffer tengevolge hebbend van Puts. De verdediger, mr. R. HöppeDer te Roermond hield vervolgens zijn pleidooi en concludeerde wegens gebrek aan bewijs vrijspraak. De uitspraak zal over 14 dagen plaats hebben. De burgemeester van Maashees gaat heen. Men meldt uit Maashees, dat in de Vrijdag gehouden raadsvergade ring werd medegedeeld dat de burgemeester, de heer G. H R. Rieter per 1 Maart a.s. ontslag heeft genomen. Commissaris van politie te Maastricht. Dinsdagmorgen is te Maastricht overleden de heer F. Soeten, com missaris van politie te Maastricht. De overledene bereikte den leeftijd van 65 jaar. Een veldslag met smokkelaars, In de buurt van de Markt te Maastricht wordt het den laatsten tijd beslist gevaarlijk voor wandelaars in verband met de herhaaldelijk voorkomende vuurgevechten, die daar plaats hebben met smokkelaars. Zaterdagavond te half 10 ontstond wederom zoo'n vuurgevecht, in de Hoenderstraat nabij de Markt. verzacht en $em men met Een gesignaleerde smokkelaarsauto komende van de Belgische grens en beladen met eenige duizenden K.G. suiker, werd onder vuur genomen wel zoodanig, dat het voorste chassis geheel doorzeefd was met kogels. Tengevolge daarvan botste de auto tegen de poort op van een aldaar gelegen graanmagazijn en kwam zoo tot stilstand. De smokkelaar was evenwel ge vlogen, zoodat alleen de auto kon worden in beslag genomen. Rywieldief gearresteerd. Zaterdagnacht werd door de gemeentepolitie van Venlo in samen werking met de politie van Blerick, gearresteerd de 20-jarige Duitscher E, S, te Baarlo, van beroep rijwiel hersteller verdacht van het plegen van Diet minder dan elf rijwiel diefstallen. waarvan negen te Venlo een te Velden en een te Belfeld. De verdachte bouwde de fietsen zelf om en verkocht ze tegen prijzen van 10 en 15 gulden. E. S., die in het politiebureau te Venlo is opgesloten, bekende bij het verhoor aan de elf rijwieldiefstallen schuldig te zijn. Hij is naar Roer mond overgebracht. De straf van de V-A.R.A. De A.V.R.O. en de N.C.R.V. lebbeu naar „Het Volk" meldt, telegrafisch aan den minister van Binnenlandsche Zaken bericht, dat zij verzoeken ontslagen te worden van het aanbod, hun door den minister gedaan, om op Zaterdag 27 Januari a s. den zendtijd te benutten, die op dien datum bij wijze van strafmaatregel aan de V.A.R.A. is ontnomen. Beide vereenigingen achten ge bruikmaking uit hoofde van sportieve motieven ongewenscht. Inbraak by den gemeente ontvanger. Te St. Michielsgestel hebben in brekers in den nacht van Zaterdag op Zondag een. bezoek gebracht aan het kantoor van den gemeente ontvanger. De gemakkelijke wijze, waarop zij konden binnenkomen, n.l. door een raam op te schuiven, had hun reeds tot nadenken moeten brengen, dat er geen geld zou zijn buit te maken. Zij lieten zich daardoor echter niet afschrikken; integendeel heel bet kantoor werd ondersteboven gehaald. Al deze moeite was evenwel voor niets. Geld vonden zij niet en toch was het hun daarom blijkbaar te doen dat had de ontvanger op eeD safer plaats geborgen. Zonder buit zijn de indringers afgedropen. Tegen (le kachel gevallen. Woensdag is de 27-jarige O. te Zeelst tegen de kachel getallen, welke hij bij zijn val omtrok. Hij kreeg gloeiende kolen en een pot kokende soep over het lichaam De toesnellende dienstbode verloste den heer O. uit zijn benarde positie Hij heeft ernstige brandwonden opgeloopen en zijn toestand i> zorgwekkend. Ook de dienstbode kreeg brandwonden aan de handen. De mazelen te Alem. In het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch is weder een der mazelen-patiëotjes uit Alem over leden. Dat is het vierde sterfgeval in één gezin. Te Alem kwamen zes nieuwe gevallen voor. Het moet toch wel echt crisis wezen, nu ook de laatste goede baantjes, welker uitoefening in onze maatschappij nog mogelijk was, in discrediet worden gesteld. Notaris, kassier, bankdirecteur, advocaat en zelfs „zaakwaarnemer" dat alles, bij voorkeur niet tegelijk, kon men als fatsoenlijk mensch toch wezen en er een slordigen duit aan ver dienen tevens. Wel weten we, dat er verscheidene beoefenaren van deze eerbare beroepen, zich nu en dan pleegden te verrekenen, maar als dat niet al te erg in de gaten liep, deed men ze toch niets ep liet men 2e hun nuttig maatschappelijk werk voortzetten. Inderdaad nuttig. Er zijn op de wereld hoopen menschen met geld. Men mag ze dat niet kwa lijk nemende een heeft geld, de ander soms verstand. Zekere natuur wetten zorgen altijd voor een nuttig evenwicht. Wat iemand aan het gezichtsvermogen tekort komt, krijgt hij b.v. aan gehoorscherpte extra toebedeeld. Zoo is het ook te ver klaren, dat menschen met veel ver stand soms heelemaal geen geld hebben en omgekeerd menschen met veel geld. dikwijls van alle verstand verstoken zijn. Deze laatsten willen in hun dom heid hardnekkig aan dat geld vast houden, bang dat een ander et mede van zou proflteeren. En daarom brengen ze hun bezit naar een notaris Daar een bank of naar een ander vertrouwensmensch, met de opdracht om huD spullen zuinig en voorzich tig te beheeren en jaarlijks de ge kweekte rente bij te boeken. Of ze doen er andere zonderlinge dingen mee. Maar gesteli ee vertrouwensliedlerc vertrouwen zoujn, onnoemelijk kapou onnut vooiam opgepot liggen om goed, dat er nlan verdwijDt of Dta slaat. Dat zegien: er weer eenig op aangename wn h is gebracht edei menschen mettan facto ongeschih worven schatteen Die mijnheelnsl moet zoo iet! m millioen francsen dien en genar t arresteerden, hj z geen duit meear millioen Niem zi een deel van oirt zijn bezit te h^ek ze rollen Elke week vo 1 nieuw financieanc maar elk uurlen weer opnieuwiscl bereid om hur overgespaarde j bekenden finan dragen. Zijn c n bezit wel waariet lichters, die r distributie er vrg c week hebben iari bankdirecleurenest had voor 100 n o de ander vooihts En daaroveuist het willen hebber fa van deze distris. den schrik depa krijgen en daren alleen eerlijke uw het gebied gel menschen, dientji domooren wk nutteloos bij eZoi Dat zou toch w< Ook voor öd. sten tijd zijnuis een beloop ve t bekend gewordiar dier zaken heei ii nis opgesloten.;t Van de weeki a Amsterdamschécw het prison terDie jarigen heer, c zi; nog met ge«n wilde doordrijin I ontlast, alles ike scheidingsproa Is het geen aad wanneer die zarc geld in hande hi van iemand, teas blijkt door te p, grofste wijze gn Zoolang de jhei gaan om in hütro zijn, elk smdon onderzoek aanM, 2 spaarpenningenid staan aan date avonturier, niet anders I worden ontlasten ze niet kundig ïge We willen <ptj maar niet beeD drukkelijk er «yez dat ons betqiet opzet was. Vjler misverstaan efen naar ojderviaoi gevoelig voor j betoog was voelen, dat let bezit meer goed vertrou"4 worden gegaa mooi, maar practisch. goed vertrouwt het ODgeluk en een verlej vt moeilijke óogeén C. A. O. in i Men meldt I De beide l siqarenindustri& tabaksbewerkers collectief contoj 1 Februari a.s.at expireert. De thans gee arbeidsvoorwaï 1 ook na 1 Aprian wijzigingen ntfel Mark'ic VENLO. vereeniging Ms aanvoer 1.640iet Groote eiere f Kleine eiere) 1 Eendeneieret f Ganseieren - ROERMOl C Eiermijn van da voer 3.000.00iau Groote eier® Kleine eiere* Eendeneiere* i Firma val

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6