Jan Poels f Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Vijf en vijftigste Jaargang No 4 lYQORDEXLIfól? UtfONOp; NAN U FACTUREN (Y00DD££UQST/ Politieke scholing van studeerenden. Prijsverhooging door- de Omzetbelasting WAT GOED IS,. De Reddende Kerk Provinciaal Nieuws Zaterdag 27 Januari 1934 Jnanufactubenj BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVKRTËNllEN: 1—8 regels 60 cenl, elke regel meer 7';« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF 1 Telefoon 51 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bijvooruitbetaling. Afzonderlijk©nummers 5 cent De klokken galmden klagend neer Dof en droef van d'oude toren Haar zwaarste tonen, rouw-belaan, Wijl hi], die Venray liefhad teer, En aller beden wilde hooren, Voor altijd nu was heengegaan bestuur van den L.L.T.B. en was o.m. voorzitter van de Provinciale Vereeniging „Eigen Erf" sinds de oprichting in 1917 en sinds datzelf de jaar lid van de door den L.L.T.B. ingestelde Arbritrage, verder voor zitter van de Prov. Regelingscom missie voor de Paardenfokkerij in Limburg en voorzitter van de afd. Limburg van het Stamboek van het Ned. Trekpaard. Jan Poels was ridder in de orde Deze dichtregels vloeiden ons spontaan van de pen, toen wij den massalen, ontzaglijken en diep indruk wekkenden lijkstoet grafwaarts zag?n trekken van den besten en edelsten Venrayer uit onze dageD, den Hoog edelachtbaren Heer A. Poels, lid der Gedeputeerde StateD van Limburg, beter bekend aan kleinen en grooten aan armen nog meer dan aan rijken, als eenvoudig-weg Jan Poels of korter nog „]an", hij, de „allemans vriend". die over Venray, ja héél de Peel heerschte als koning en heer. Enorm was de belangstelling van heinJe en verre betoond bij de be grafenis. Vanaf het woonhuis van den over ledene tot aan de kerk waren de vlaggen halfstok geheschen en waren de brandende gaslantaarns met rouwcrêpe omfloerst. Ouder het gelui der klokken trok de enorme stoet, zooals Venray er wellicht nog nooit aanschouwd heeft kerkwaarts. Dank zij de ingestelde regeling had alles een stichtend ver- loop. De volgorde der talrijke atdeelin- gen, welke alle met omfloerst vaandel tegenwoordig waren was als volgt 1. Scholkinderen St Jozefsgesticht 2. idem Ursulaschool (meisjes) 3. idem Jongensschool fDorp) 4. idem Ysselsteyn 5. Patroneatsvereenigingen 6. Pensionaites van Jeruzalem 7. Leerlingen Landbouwhuishoud- school 8. Leerlingen Landbouwschool 9. Federatie Jonge boeren 10. Studenten Gymnasium 11. Bestuur Hengstenassociatie 12. idem Fokveedag 13. idem Boerenbonden 14. idem Stichting „Eigen Boer" 15. idem Plaatselijke Stichting voor hulp aan land- en tuinbouwers 16. idem R. K. Kiesvereeniging 17. idem R. K. Middenstandsver- eeniging 18. idem R. K. Werkliedenver- eeniging. 19. Buurt. 20. Handboogscbutterijen Diana. St. Anna en St. Oda. 21. Leden van de Ruiteiclub. 22. Leden R. K, Middenstand. 23. Ziekenfonds St. Ludovicus. 24. Boerenbonden Venray en ge huchten. 25. Schutterijen St. .Anna en het Zaodakker (deze vormden voor de kerkdeur een eerewacht). 26. Venray's Fanfarecorps. 27. Eerw. Heeren Geestelijken, Fra ters en Par. Kerkkoor. 28. Naast de lijkbaar de Commissa ris der Koningin met leden van Ged. Staten en het Kerkbe stuur. 29. Familieleden. 30. AutoriteitenMinisters, Kamer leden, Gemeenteraadsleden van Venray en officieele vertegen wooidigers) Bij de lijkbaar waren Z. E. Com missaris der Koningin in Limburg, de Gedeputeerde Statenleden Ver heggen, Maeoen en Paulussen, als mede de leden van het Kerkbestuur v. d. Loo, Martens en Vermaeten lo den stoet merkten wij op van Dr. Struben, eere president Venray's Fanfarecorps, de Kamer leden Fleskens, Droessen, Hermans en v. d. Bilt. Na de Familie van den Over ledene volgden bijna alle Leden der Provinciale Staten, Dr. van Gils, Voorzitter Onderwijsraad. Mgr. v. d. Ven van Rolduc, de Heeren van Manen en van Dijck, Directie der Spoorwegen, Blokhuizen, Directeur Heide Maatschappij, Mgr. Goumans Apostolisch Vicaris van Bandoeng, Dr. Joost en Prelaat Muller, als Be3tuur der West Deutscher Arbeiter Verein, Dr. Frowein, Directeur der Mijnen, Hoofdbestuur der L.L.T.B. de Heeren Aquarius en Dubois, Hoofdbestuur Boerenleenbank, Dr. Veger, Directeur Volksgezondheid, Gilissen, Directeur S. V. M., verder tal van Burgemeesters uit Brabant en Limburg, een groote schare reguliere seculiere heeren Geestelijken verschillende Belgische autoriteiten waaronder Oud-Burgemeester Calle- waert van Antwerpen. In het sterfhuis waren tal van berichten van condelance en ver hindering binnen gekomen. Bericht van verhindering gezon den Jht. Mr. Ch. Ruijs de Beereobrouck, (wegens verblijf buitenland). Z. Ex. Mim'ster Deckers, (wegens verblijf buitenland). Z. Ex Minister MarchaDt. Oud-Miuistec Ysselsteyn, (ziek). Prof Dr. Berger, den Haag, (ziek). Galliart, Lid Ged. Staten v. Lim burg. (ziek). Mr. Jhr. Vredenburgh. Mgr. Bauduin, Hoogeerw. Heer Verheggen, Oud-Prof. Reighardt, Regulatus Hazebroek, waarnemend Provinciaal der Paters Franciscanen, v. d. Meulen, Secretaris Generaal Ministèrie van Waterstaat, Mr, Lietart Peerbolte, Dir. Gen. Volks gezondheid. Mr. de Groot. De plechtige Requiemdienst werd gehouden door den H.E. Heer Deken Thieleo, met assistentie van de Eerw, Heeren Kapelaans en Pater Sylvester. In het priesterkoor hadden plaats genomen Z.E. Mgr. Dr. Lemmens en diens beide secretarissen. Na de H. Mis verzamelden zich allen rond het graf, waarbij de Fan fare de marsch Fuoètre van Chopin ten gehoore bracht. De absoute werd verricht door H. E. Heer Deken. Burgemeester van de Loo deelde hierna mede, dat op verzoek der familie geen lijkrede aan het graf zal worden gehouden, doch verzochtt een gebed te willen storten voor den diepbetreurden overledene. Tot slot voerde Venraysch Fan farecorps nog een treurmarsch uit ten afscheid. Venray heeft naar vermogen alles gedaan wat mogelijk is, om zijn grooten burger te eeren. Op 1 Mei 1870 te Venray geboren, volgde hij na het lager onderwijs in zijn woonplaats te hebben genoten de Hoogere Burgerschool te Rolduc. Hij werd opgeleid voor den handel, in het bijzonder voor den schapen- handel, die in zijn jeugd vooral in Limburg zeer levendig was. Reeds op betrekkelijk jongen leeftijd begaf Jan Poels zich, de traditie zijner familie getrouw, naar het buitenland. Hij zag een aanzienlijk deel van de wereld en verbleef gedurende eenigen tijd in Noord- en Zuid-\merika Tot in den oorlogstijd iegde hij zich voornamelijk op den veehandel toe en stichtte huizen van Poels en Co. te Antwerpen en Buenos Aires. Ia Noord Limburg vooral, maar ook in het overige deel der provincie, was hij zeer populair. Hij was dan ook voortdurend de vraagbaak voor zeer velen in zijn omgeving. Overal werd om zijn voorlichting gevraagd en er zal in zijne streek we! geen sociale vereeniging tot stand zijn gekomen zonder zijn steun. Limburg verliest in hem een zijner meest verdienstelijke vertegenwoor digers en een van d«; werkzaamste en sympathiekste boerenleiders. Welk een groot vertrouwen in hem werd gesteld, bleek in 1916, toen hij door het toenmalige kies district Horst met een enorme meer derheid van stemmen tot lid van Provinciale Staten werd gekozen. In dit vertegenwoordigend college werd hij in 1926 benoemd tot lid van het Gedeputeerd bestuur, waarin hij een der leden was, die herhaaldelijk op den voorgrond traden en welke functie hij vervulde tot aan zijn dood. In 1918 werd hij bij de Tweede- Kamerverkiezingen tot lid der Kamer gekozen. Den zetel, dien hij niet had ge zocht, heeft hij met eere bekleed. Hij was ook in de volksvertegen woordiging een steun voor de land bouwende bevolking, maar diende met zijn breede opvatting niet min der het algemeen belang, Met veel toewijding gaf hij zich voor de nooden der economisch zwakken en zoo kwam hij, woon achtig in een landbouwstreek, als vanzelf in de boerenbeweging, al behoorde hij niet rechtstreeks tot den landbouwenden stand. De overledene was voorzitter of bestuurslid van tientallen vereeni- gingen. Hij heeft zitting gehad io het van den Ned. Leeuw en had de de gouden medaille der Leopolds orde van België. God heeft hem onverwacht op ruim 63-jarigen leeftijd tot Zich ge roepen. Maar zijn leven is een vol waardig leven geweest, rijk aan goede werken, waarvan de H. Schrift getuigt, dat deze hem volgen naar gene zijde van het graf. Jan Poels ruste in vrede De onrust, welke ons politieke leven in den laatsten tijd kenmerkt, heeft iets on-Hollandsch over zich. Ten onzent was men gewoon, dat slechts volwassenen, menschen die zich een maatschappelijke positie hadden gevestigd, zich daadwerkelijk met het politieke leven inlieten. Men mocht zich al op jongen leeftijd bij een politieke partij aansluiten. voorloopig vergenoegde men zich er mee om te trachten eigen maat schappelijke Inzichten te verdiepen en het klappen vaa de politieke zweep te leeren verstaan. Wanneer jongemannen van om en bij de twintig jaren al eens aan een poli tieke demonstratie deelnamen, dan was dat voor de tegenpartij aan leiding om te smalen op het karakter der gehouden betooging, welke door kinderen" kracht moest worden bijgezet I Duys heeft indertijd gewel dig opzien gebaard door als broekje van 32 jaar het statige Haagsche Binnenhof te durven betreden. Hij vestigde er zijn onsterfelijke Benjamin- reputatie mee Wie zich weleer in ods land in de politieke arena wierp, had een lang durige scholing doorgemaakt. Hij kende het politieke verleden, wat er in gewaardeerd moest worden en wat in de toekomst moest worden vermeden. Hij kende ook de moge lijkheden van het politieke heden. Ons politieke leven was betrekke lijk rustig in tegenstelling met het buitenland omdat studenten en andere jongelieden, die zich maat schappelijk nog vormen moesten, voor de politiek slechts belangstelling koesterden, maar niet poogden om dezelve daadwerkelijk te beïnvloeden. Tot wat dat laatste leidt, zien we herhaaldelijk in het buitenland, me"t in het bijzonder in de latijnsche landen. Studeerenden plegen er heftige en bruischenden politici te zijn. En omdat de ideeën van zulke jonge menschen zich onmogelijk reeds „gezet" kunnen hebben, hun utopia door de harde eischeu van de prac- tijk nog niet tot reëele en vervulbare wenschen zijn omgewerkt, pleegt hun politieke activiteit zich in zeer wisselvallige richting te uiten. Wat heden wordt aangehangen, wordt morgen verguisd. Wien ze den eenen dag verheffen, vertrappen ze den anderen dag. Heel wat ministers crisissen en staatkundige hervormin gen zijn afgedwongen door opge wonden jongelui, die zich heele staatkundige pieten meendeD, maar in werkelijkheid aan politieken kolder leden. Enthousiasme en begeestering van de jeugd werkt aanstekelijk. Voorai eenvoudige en ongeschoolde arbeiders geraken gemakkelijk onder den indruk van een dergelijke begeestering en waar die zich bovendien voordoet bij jongelui, die zij als hun intellec- tueele meerderen moeten erkennen, plegen zekere groepen arbeiders gaarne de nu en dan ingezette studenacties te ondersteunen. Zie maar eens naar Spanje en de Zuid- Amerikaansche republieken let ook maar op de geschiedenis van Frank rijk. Oostenrijk en van de Balkan staren. Met communisme en fascisme zijn deze slechte politieke manieren thans ook naar óns land overgewaaid en we beginnen de wrange vruchten er van te plukken. Vanuit de kampen van beide extremistische richtingen wordt de jeugd gelokt, niet om ze politiek op te voeden, maar om ze in het actieve politieke leven te betrekken. De jeugd „voelt" zich door de plaats, welke men haar aldus in het openbare leven inruimt. Wat weet ze van het politieke verleden van ons land, van den strijd voor de politieke ontvoogding van de massa, van de moeiten, aan gewend om onze volksvrijheden vast te leggen, van de opofferingen, welke zijn gedaan - over en weer om een goede volksharmonie te ver zekeren Wat weetze van de mannen en de partijen, wier namen verbonden zijn aan de Nederlandsche democratie? Wat weet ze van ondervonden teleurstellingen, van de harde prac- tische ondervindmgen, van de resul taten van moeizame samenwerking? Niets Ze weet alléén ze ziet en ondervindt dat er nog maatschap pelijke ongerechtigheden zijn. dat het economisch leven een inzinking doormaakt en de tegenwoordige jeugd daardoor moeilijk aau een levenspositie komt. En daarom ver trapt ze alles roekeloos, wat In een jong en roemvol verleden zoo energiek werd opgebouwd, zonder de intren- sieke waarde er van te kenDen. Voor zulke politiek is geen scholing noodig en daarom is ze zoo aantrekkelijk voor het verwaten deel der jeugd, dat met leege koppen toch gaarue politieke parade wil houden Het ware te wenschen, dat onze studeerende jeugd meer gelegenheid kreeg om van onze politieke ge schiedenis kennis te nemen. Juist het gemis aan die kennis maakt, dat ze zoo gemakkelijk onder den invloed komt van richtingen, die het hoogst i den toren laten blazen. Die richtingen krijgen daardoor de be schikking over de pas afgestudeerden, menschen met titels. Titels suggereeren de massa. De knapste ingenieur en de geleerdste professor zijn dikwijls maar kinderen in de politiek, maar de massa onder scheidt dat niet. En daarom zou het zoo goed wezen, als er ernstiger werk werd gemaakt van de politieke opvoeding der studeerende jeugd, die van den politieken katheder naar de school banken behoort te worden terug geleid. In verbaad met een desbetreffende beschouwing in sommige bladen verzoekt deKoninkl. Nederl. Midden standsbond het volgende te willen opnemen De omzetbelasting is bedoeld als een verbruiksbelasting en dient dus uiteindelijk door den consument te worden betaald. Op dit standpunt heeft de Minister zich steeds gesteld en het is ook de eenige redelijke opvatting, gezien de groote moeilijkheden, waarmede het bedrijfsleven in dezen tijd reeds te kampen heeft. De scherpe prijs calculatie, welke onder invloed, van de concurrentie gemaakt moet worden, laat in het algemeen niet toe, dat de bedrijven de omzetbe lasting voor eigen rekening nemen Het is dus volkomen begrijpelijk, dat de winkeliers door prijsverhooging van hun artikelen, welke aan de belasting onderworpen zijn, trachten haar af te wentelen op het publiek. Zooals men weet bedraagt de omzetbelasting nor naai 4 pet. en voor een groep artikelen (de z.g. weelde-artikelen) 10 pet. Betreft het geïmporteerde goederen dan komt daarbij nog het compen- seerend invoerrecht, dat 1 resp. 2 pet. bedraagt. Hieruit volgt reeds dat het zeer wel mogelijk is, dat op het publiek meer dan 4 pet. verhaald wordt, aangezien het of geïmporteerde goederen of weeldeartikelen kan betreffen. Doch bovendien dient de winkelier zijn algemeene onkosten te verhoogen met een bepaald percentage voor den administratieven rompslomp, welke de nieuwe wet hem bezorgt en voor het met verscheidene percenten verhoogde risico. Immers, wanneer op een servies 10 pet omzetbelasting betaald is en een der onderdeelen wordt beschadigd, dab kan dit servies nooit meer voor den vollen prijs worden verkocht. Waarschijnlijk wordt het dus een opruimingsartikel, waarop echter de volle belasting is betaald die niet gerestitueerd kan worden. Hetzelfde geldt voor goederen welke uit de mode raken of aan bederf onder- heving zijn. Voorts moet men niet vergeten, dat de omzetbelasting ook de gewone bedrijfskosten van den winkelier verhoogt. Zoo is het te verwachten dat de prijs van electrischen stroom vindt navolging 1 Maar de navolgers blijven toch altijd achter. De laboratoria der Bayer- fabrieken hebben Aspirin uitgevonden tegen hoofdpijn, kiespijn en velerlei andere pijnen. Nergens slaagde men er in, een ander middel te vinden, dat even snel, werkt en tegelijkertijd j onschadelijk is. .Uitsluitend .vdjTjTijgbürir" 'n de OMniëaaotl-fuisies v, iÖftabt' Tb -cT4~, ér5 orknjeiakjes van tap' 'i IQ c zal stijgen. Dat zijn uiteraard factoren, waarmede een goede zakenman rekening moet houden. Tenslotte willen wij nog wijzen op de kwestie der z.g. oude voor raden, - d.w.z. artikelen, welke voor Januari 1934 reeds in het bedrijf aanwezig waren. Worden deze in 1934 aan den verbruiker geleverd door een winkelier, die tevens fabrikant is in den zin der wet, dan zal in het algemeen de winkelier aan den fiscus hierover omzetbelasting moeten afdragen. De belasting plicht ontstaat immers eerst bij de levering. Wij willen er echter op wijzen, dat de winkeliers goed doen om zich reeds aanstonds te dekken tegen het risico, dat zij zullen loopen bij intrekking der omzetbelastingwet. Op dit tijdstip zullen zij met voorraden zitten, waarover omzet belasting betaald is. welke zij biet meer kunnen terugkrijgen. Wanneer de oude voorraden van voor 1 Januari ook in de prijsverhooging tengevolge van de omzetbelasting worden opgenomen, kweekt men een kleine reserve tegen het verlies, dat men later bij de automatisch intredende prijsdaling zal lijden. Wij meenen hiermede duidelijk gemaakt te hebben, dat de ver bruiker een vrij algemeene prijsver hooging van bijkans alle artikelen, als gevolg van deze omzetbelasting als redelijk zal hebben te aan vaarden, terwijl men er zich niet over behoeft te verwonderen, wanneer deze verhooging in de meeste gevallen meer dan 4 pet. zal bedragen. Hoewel de door de wet voorge schreven afwenteling der omzet belasting zich bepaalt tot het geval dat de fabrikant een wettelijk verplichte factuur afgeeft, ligt het geheel in de rede, dat de winkeliers in den regel gebruik zullen maken van hun bevoegdheid om de be lasting en de bijkomende kosten op het publiek af te wentelen. De organisaties stellen zich dan ook op het standpunt, dat zulks zooveel mogelijk moet worden be vorderd. omdat alleen daardoor de bedoeling van den wetgever kan worden bereikt. Zij zullen zich met kracht verzetten tegen de pogingen van unfaire concurrenten, die vol komen ten onrechte het publiek trachten te suggereeren, dat bet in rekening brengen der belasting niet noodig is. Volksontwikkeling Venray. Maandag 29 Januari 8 uur houdt COLSEN c.nt. een schit terende rede over Colsen is een suggestieve rede naar en sleept U mee. Hoe beter men zijn Kerk kent des te meer zal men het waar deeren er lid van te zijn. VENRAY, 27 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne ver gadering van 28 November 1933 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING OP HET BOUWEN EN DE BEWO NING. Zijnde deze verordening overeen komstig het bepaalde in de Woning wet door de Gedeputeerde Staten van Limburg bij oesluit van 9 Jan. 1934 4e Afdeeling, La. 86/5 U goed gekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 23 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders vnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Inspectie verlofgangers. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat, behoudens onvoorziene omstandig heden, in de maand JudI a.s. het jaariijksch onderzoek zal plaats heb- aen van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1922 en 1925. Venray, 22 Januari 1934. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Distributie van rundvleesch in blik Burgemeester en Wethoudeis van •Venray brengen ter kennis van be langhebbenden dat voorloopig des Zaterdags tusschen 3 en 4 uur bij A. van Meyel, Hofstraat voor per sonen die ui'keering ontvangen van de werkloozenkas hunner organisatie (voorzoover zij niet in het bezit eener dootloopende kaart zijn) rund vleesch in blik zal worden beschik baar gesteld tegen den bekenden prijs van 35 cent per bus. Contri butieboekjes meebrengen. Venray 22 Januari 1934. Burgemeester en Wethouders vnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Bouwvergunningen. Ingevolge de bouwverordening werd vergunning verleend aan L. Verbeijen te Meerlo, tot het bouwen van een woon en winkelbuis te Klein Oirlo. Vacature-J. Poels. In de vacature J. A. Poels zal ais lid van Prov. Staten worden benoemd de heer J. H. Boonen te Velden. Middenstand Yenray. Dinsdag hield de Venraysche Mid denstand haar jaarvergadering bij den Heer Verheugen. Na de gebruikelijke opening ver zocht de voorzitter de vergadering een kort gebed te willen storten voor de zielerust vaa onzen over leden Venrayenaar, Jan Poels, die evenals voor ieder, ook voor onze vereeniging steeds paraat was. Geballoteerd werden J. Seijkens, Heide en Meys, Wed. Janssen-Krijos. De notuleto werden voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens brachten secr. en penningm. verslag uit over het afgeloopen jaar, waarop de ver eeniging met voldoening mag terug zien. Evenals voorbeen werd de contri butie bepaald op f 6. De aftredende bestuursleden de heeren H. Oudenhoven, Jac. Jeuken eh Joh. Claassens werden allen her kozen. De Voorzitter dankt de leden telefoonhouders voor hun bijdrage in den Nacht en Zondagsdienst der Rijkstelefoon en deelt de bevredigende opbrengst der daarvoor benoodigde gelden mede. Bij het „op voor de eendaagsche naar den Haag" vaD den Voorzitter, voegt den Weleerw. Geestelijke Adviseur nog een woord van opwek king en staande de vergadering gaven zich 24 leden op, terwijl de bestuurs leden op zich namen nog een huls- bezoek te maken. In een keroachtige. bijzonder mooie lezing brengt vervolgens de Geestelijk Adviseur den heeren de geestelijke belangen der vereeniging en der leden afzonderlijk onder het oog en spoort hen aan toch bij een oproep allen gehoor te geven tot het houden eener retraite. Na een geanimeerde rondvraag sluit de Voorzitter deze vergadering met een zalig en voorspoedig 1934. Mariavereoniging. Wegens reorganisatie der Maria vereeniging zal de traditioneele feest avond op 2 Februari niet doorgaan. Wel zal er op dien datum om zes uur in t St. Agnespatronaat een bijeenkomst zijn, waarop alle belang stellende leden boven 16 jaar wor den uitgenoodigd. In deze vergadering zullen de re organisatieplannen in den breede besproken worden. (Zie advertentie.) Hengsten-associatie Door de hengstenassociatie Venray Horst en omstreken werd aangekocht

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1