(jAcróNqftj Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. jjACFÖNOft ((manufacturen ftöORDEÜJGSI/ Smanufact M Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Met 1934 is een zorgelijke periode ingeluid. De verdrukte onschuld! Binnenland. Ons WeeKpraatje. D'n Dré komt Provinciaal Nieuws Zaterdag 6 Januari 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 1 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH PRIJS DER ADVKRTENTTKN: 18 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FJKMA VAN DUN MUNCKHOF VENKAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Ven ray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Voor de Katholieke wereld. Gebed der Katholieken in moeilijken tyd. Koning Christus, Koniog van den arbeid, wij bidden tot U voor al onze broeders die door de foltering der werkloosheid worden beproefd. Geef hun, o Heer, in uwe goeder tieren Barmhartigheid, uitkomst uit den nood dezer tijden. Versterk, o Heer, hun zielen in het vertrouwen op U. Geef uw licht nu aan allen, die de verantwoordelijkheid dragen van de zorg voor het welzijn van het volk. Laat hen door uw Genade den juisten weg en de juiste middelen vinden. Bevrijd al uw kinderen uit Jen zwaren nood van dezen tijd. Geef Arbeid en brood aan al onze broeders en zusters. Help ons door uw genade om onze afgedwaalde broeders in den arbeid terug te leiden naar uw Vaderhuis. Blijf bij ons Heer, nu het donker is geworden. En laat spoedig komen de dageraad van den Nieuwen dag. Ameu. Een zorgelijk jaar. Hoewel we het ongetwijfeld allen zoo gaarne anders wenschten, is met het pas ingetreden jaar 1934 op het gebied van de internationale politiek een zorgelijke periode ingeluid, een jaar, dat heel weinig gunstige pers pectieven biedt voor de toekomst. Wanneer we in dit eerste nummer van het nieuwe jaar een blik werpen op het wereldtooneel, zij het dan ook slechts vluchtig, dan wordt dit op een beklemmende wijze duidelijk. Het Verre Oosten Wij beginnen in het Verre Oosten, waar de toestand zeer gespannen is. Japan, geleid door een zeer sterke nationalistische beweging, zet daar zijn expansie streven zijn streven naar uitbreiding van gebied voor zijn overbevolking met kracht voort, blijkbaar ten koste van alles en lokt daarmede noodlottige avonturen uit. Het trad het vorig jaar uit den Volkenbond om op die wijze zijn handen meer vrij te krijgen voor zijn uitdagende politiek. De verhouding tusschen Rusland en Japan is al geruimen tijd zeer gespannen en waarschijnlijk danken we het alleen aan Rusland, dat hier nog geen oorlog is losgebarsten. Rusland toch moet thans nog tegen eiken prijs een oorlog vermijden. Waarom Rusland is bezig zich te industriali- seeren van een landbouwland wordt het met spoed omgebouwd tot een industrie land, wat mogelijk is door de enorme rijkdommen van zijn bodem En nu moge men al bonderden malen den ondergang van het sovjet-regiem met zekerheid voorspeld hebben, even zoovele malen kwamen de voorspellingen niet uit. Molotof, de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen (wij zouden spreken vau premier of voorzitter van den ministerraad) heeft een rapport uitgebracht over de buitenlandsche politiek en over den economischen toestand van Rusland en hij behoefde niet over den toe stand te klagen, gelijk de meeste andere premiers in de heele wereld. Hij kan op zeer belangrijke successen wijzen, mede ook al, omdat de Wes- tersche mogendheden uit economische overwegingen of om wille van de duiten, waaneer het duidelijker klinkt, toenadering toonen tot Rusland. De handige en geslepen diplomaat Litwiuof heeft de malaise in de wereld heel handig ten bate van Rusland uitgebuit. Om nu tot ons uitgangspunt terug te keerenRusland staat met den dag steviger in de wereld de ont wikkeling van zijn industrie gaat met geweldige sprongen vooruit eu onder deze omstandigheden komt den sovjet-leiders niets meer ongelegen dan een oorlog. Daarom wil Rusland niet den oorlog met Japan, maar, zoo zeide Molotof, we moeten ons voorbereid houden op een aanval van Japan. Rusland heeft de grootste lucht vloot ter wereld en een zeer groot en modern uitgerust leger. En, wee de wereld, wanneer deze geduchte oorlogsmachine op het juiste moment aan het werk wordt gezet tegen Rosland's vijanden Uit eigen belang zullen de sovjet- heerschers thans nog geen oorlog uitlokken, ze zijn er niet voor klaar, maar daarom is er nog wel degelijk gevaar voor een botsing met Japan in de allernaaste toekomst. Dr. Wang, de Chineesche autoriteit, die het weten kan en die deze botsing in het voor jaar verwacht, heeft er bij gezegd, dat een eventueele oorlog tusschen Rusland en Japan niet beperkt zal blijven tusschen beide landen, maar in belangrijke mate zich zal uitbreiden. China zal er zich ongetwijfeld in mengen, vooral nadat het een non- agcessie-verdrag van Japan heeft afgewezen. Maar ook Amerika zal niet buiten schot blijven, omdat het ■seker niet zal dulden, dat Japan door een overwinning op Rusland en China zijn invloedsferen nog verder zal uitbreiden. In Europa. Stappen we nu over naar Europa dan zien we ook hier weinig pers pectief voor verbetering van de toe standen ia 1934. De in Januari van het vorig jaar aan het bewind gekomen nationaal- socialistische regeering in Duitschland heeft de reeds moeilijke internationale verhoudingen nog aanmerkelijk ver scherpt. De geest, welke thans in Duitsch land heerscht, is voor stabiliteit in de Europeesche verhoudingen al wel buitengewoon ongunstig. Men mag Duitschlaod echter niet de volle schuld geven van de ont wikkeling der verhoudingen, daar de mogendheden dit land jarenlang on rechtvaardig hebben behandeld. Het feit. dat de verhoudingen, vooral tusschen Duitschland en Frankrijk grondig bedorven zijn, wordt daarmede niet weggenomen. En dan te weten, dat goede betrek kingen tusschen beide landen de grondslag voor een samenwerking in Europa moeten zijn Ontwapening. Wanneer we het hebben over de Duitsche politiek, dan denken we ook aan het vraagstuk der ontwa pening. De overwinnaars van den oorlog van 1914, die de macht van den Volkenbond uitmaken, hebben Duit schland door hun domme tactiek zoodanig getreiterd, dat Hitier als het ware gedwongen was, om Vol kenbond en Ontwapeningsconferentie den rug toe te keeren. Aan ontwapening denkt niemand meer. Integendeel, de wedstrijd in de bewapening wordt thans feller ge voerd dan in de voor-oorlogsche jaren. Japan, Amerika, Rusland, En geland, Frankrijk, België, ja zelfs het vredelievende Zwitserland, ai deze landen zijn in de laatste maanden druk in de weer om hun militair machtsapparaat zoo krachtig mogelijk te maken. En ondanks de geweldige finan- tieele eo economische moeilijkheden van schier al deze landen, worden de miiliarden voor dezen bewape- ningswedstrijd toch gevonden. Men vraagt niet, of niet een deel van 't volk verkommert: de miiliarden voor de bewapening, dat is de eerste eisch I En in Frankrijk b.v. offert men daar alles voor op, zelfs de veilig heid van het reizend publiek, zooals op een ontstellende wijze aan het licht is gekomen bij de verschrikke lijke spoorwegramp met Kerstmis. Daar speelt de staat met 't leven der menschen, omdat men o gru wel 1 voortsukkelt met de rotste toestanden van baan en materieel en seinloestanden. Het is onbegrijpelijk, dat de bur ger in de verschillende landen die van deze politiek de dupe wordt dat alles nog maar steeds ver draagt en dat hij zijn onbekwame bestuurders niet wegjaagt. De Volkenbond. Ook nog een woordje over den Volkenbond, dat machtige instituut, dat een der belangrijkste punten was van Wilson's vredesverdrag en dat door de menschheid als een nieuwe horizon was begroet onder de leuze van „nooit meer oorlog". Hij heeft vooral in het afgeloopen jaar zijn prestige vrijwel verloren en wanneer de voorteekenen niet be driegen, dan kwijnt hij in 1934 ge heel aan bloedarmoede weg. Neen, de vooruitzichten in het nieuwe jaar zijn allesbehalve hoop vol en men merkt het al als een verdienste aan. dat nog toe de uit breking van een nieuwen oorlog werd voorkomen. En dat is nog niet eens waar, want op een paar fronten dreunt het kanon en ratelt het machine geweer 1 Maar één middel. De internationale toestand is mo menteel inderdaad zoo, als Z. H. de Paus in zijne Kerstrede schetste, toen Hij zeide, dat er nog maar een middel voor ons overblijft en dat is vurig te bidden om uitkomst. Inderdaad op menschelijke krachten kunnen we niet meer bouwen. De machtige wereldheerschers. we heb ben het aan de mislukking van de economische conferentie te Londen nog gezien, zijn volslagen machte loos om ook nog maar eenigen uit weg te zoeken in de chaos en ver warring, welke overal rondom ons heerscht. Menschenwerk heeft hier op elk terrein gefaald. Alleen God kan ons nog helpen en een uitweg aanwijzen. Bidden wij daarvoor vurig, zoo als de Paus van ons vraagt. Moge God en Maria de Koningin van de Vrede medelijden met de wereld hebbeD en ook in dit nieuwe jaar de wereld niet alleen behoeden voor een nieuwe vreeselijke oorlogsramp, maar ons ook een uitweg wijzen in de groote economische moeilijkheden opdat er ook op dit gebied weer toenadering en samenwerking komt tusschen de verschillende landen, welke noodzakelijk is. willen we de crisis doorkomen en de welvaart weer doen terugkeeren. De verdrukte onschuld komt in het geweer. Het werd ook te bar Wat is er gebeurd Daar hebben me nou Dr. Poels, Pater Jacobs, Jos. Maenen en meer anderen, onze katholieke arbeiders en ook andere katholieken nog eens uitdrukkelijk gewezen op het feit, dat er een uitdrukkelijke wensch is geuit door ons Doorluchtig Episco paat, dat de Nederlandsche Katho lieken toch ook in de politiek hun eenheid zouden bewaren. Ook zijn de katholieken nog eens gewezen op de groote bezwaren van het lidmaat schap van neutrale organisaties. Door onze Bisschoppen is immers bepaald, dat men daarvan alleen lid mag worden om zeer ernstige reden en eerst na overleg met den geeste lijken raadsman. Dit was noodig, omdat verschil lende katholieken dit blijkbaar ver geten waren, omdat er katholieken zijn, die zich van dien uitdrukkelijken wensch niets aantrekken, omdat velen zonder overleg met den geestelijken raadsman toch maar lid worden van neutrale vereenigingen, vereenigingen op het terrein van de politiek. En nu is Holland in nood 1 Speciaal de N.S.B. in Limburg, bij monde van het blaadje „Hou zee" schreeuwt als een varken dat gekeeld wordt. De Heeren moesten zich schamen, om tegen ons (de N.S.B.) een wensch van den Bisschop uit te spelen." „Het betreft hier een wensch, betrekking hebbende op de politiek. Vroeger hebben wij reeds mét uit spraak van den Paus aangetoond, dat de Geestelijke Overheid zich buiten de politiek te houden heeft. Zij is dus feitelijk niet gerechtigd, dezen wensch te uiten. En als wij nu meenen aan dezen wensch, door welken de Geestelijke Overheid tegen de uitspraak van de Paus in, poli- tieken invloed wil uitoefenen, niet te moeten voldoen om welke rede ook kan niemand ons dat kwalijk nemen." (Hou Zee. 15-l2-'33). Zie zoo, nou weten wij het Die stoute Bisschoppen ook!! Nu heeft de Paus gezegd, dat de Geestelijke Overheid zich buiten de politiek heeft te houden en nu doen die Bisschoppen dat toch nog! Welk een geluk voor Nederland, dat er nog een N.S.B. bestaat, die het beter weet en die Bisschoppen eens op hun plaats zet! jammer, dat de Heeren van de N. S B. iets vergeten hebben. Nu is vergeten wel menschelijk, maar wat wij bedoelen, is toch ai enkele keeren publiek gezegd en geschreven zoodat men toch zou mogen ver wachten, dat de Heeren hiervan kennis hadden genomen. Weten de Heeren heusch niet, dat Z. H. de Paus ook tegenover Mgr, Aeogenent heeft verklaard, dat de katholieken van Nederland één zouden blijven Is de N.S.B. hier de aangewezene om critiek te laten hooren over de houding onzer Bisschoppen Op welke gronden zijn de N.S.B,-ers hiertoe gerechtigd Een organisatie, een beweging, die nu eenmaal neutraal moet zijn, (im mers vrijmetselaars worden daar niet geweerd) mag zich toch zeker niet het recht aanmatigen, in dit opzicht het Doorluchtig Episcopaat voor de vierschaar te roepen. Dat zijn nu de menschen van het sterke gezag, die dat gezag alléén erkennen, als het in hun kraam te pas komt 1 Zooals reeds is geschreven, is hun standpunt in deze: Leve het gezag' maar niet dat der Bisschoppen. En wat wij boven aangehaald hebben, valt te lezen onder de titel: „Minderwaardig verzet tegen facisme en N.S.B." Dat de heeren N.S.B.'ers hier zelf zoo'n minderwaardige houding aan nemen, zien zij blijkbaar niet. Maar ja, het zijn de ergste blin den, die niet zien willen. CUSTOS. Pelikaan glorie en Post jager succes. De N.S.B. uit regeeringsgratie. Ir. Mussert verlaat den overheidsdienst. Bestraffing van ongebreidelde werkloozen-agitatie. Zaan dam mag niet boycotten. Wat heeft die dappere Pelikaan bemanning ons een geweldige span ning bezorgd. Ondanks allen moge lijken tegenspoed heeft ze het tijd- record van haar heenreis op Indië nog weten te verbeteren bij den terugkeer naar het moederland, wind, storm en regen ten spijt. Het binnen vallen in het nest werd haar haast belet door dikken mist, maar alles kwam goed. De bemanning is op de allerhartelijkste wijze gehuldigd ge worden, ook door de regeering, welken allen vier het ridderschap van de Oranje Nassau-orde verleende daarmee de tactische fout vermijdende, tegenover de bemanning van het eerste Indië-vliegtuig gemaakt-, toen de heeren naar hun maatschappelijke standing werden gescheiden als men schen, die een ridderorde waard zijn of met een gouden medaille genoegen behooren te nemen. De Postjager heeft nu ook Batavia bereidt en is inmiddels opgestegen voor de retourvlucht. Gepoogd zal worden om Amsterdam in drie dagen te bereiken. We hopen, dat het een succes mag worden. Als de beman ning slaagt, zal ook haar prestatie worden gewaardeerd, al zal de publieke appreciatie zich misschien niet zoo grootsch uiten. Een record te breken met een oude Ford maakt op de massa nu eenmaal meer indruk dan een nog betere prestatie zou kunnen verwerven, behaald met een moderne en expresselijk voor het doel gebouwde race wagen. Jammer is, dat luitenant Asjes, bestuurder van De Postjager, te Batavia in eeu interview getracht schijnt te hebben om de beteekenis van de Pelikaan- vlucht te kleineeren. Zulke wakkere luchtvaarders behooren hun gemoed niet door concurrentieuijd te laten beinvloeden. (Zooals men weet, wordt de vlucht van De Postjager gefinan cierd door een comité, uit scheep vaartkringen voortgekomen en dat een snellere postverbinding op Indië poogt te creëeten, in concurrentie met de K.L.M.) De regeering heeft nu ook het lidmaatschap van de N.S.B. (van Ir. Mussert verboden voor de burgerlijke ambtenaren, waarmee aile fascistische actie nu door de overheid is getrof fen. Het besluit grondt op een ge heim rapport, waarin het illegale karakter der beweging zou zijn be wezen. Het verluidt, dat de leider der N.S.B., Ir. Mussert, gesteld voor de keuze, ontslag gaat nemen als hoofdingenieur van den (Utrechtschen) Prov. Waterstaat. De tooa, vaak door z.g. werk- loozen-agitatiecomité's aangeslagen tegen de overheid, kan soms zeer ongebreideld wezen. Het schijnt, dat daartegen maatregelen getroffen gaan worden. In Landsmeer leidde de uitingswijze in zekere pamfletten tot inhouding van den steun aan de werkloozen-schrijvers dier artikelen. Een beroep op den minister door middel van het vragenrecht der Kamerleden, hielp niet. De minister gaf den burgemeester groot gelijk en voorspelde dergelijke maatregel ook voor elders. De regeering tracht in alle opzich ten een sterke gezagspositie te ves tigen. Daarom vernietigde ze ook een Zaansch raadsbesluit, dat een officieele gemeentelijke boycot inhield van Duitsche waren. Een o verheids orgaan heeft een dergelijk besluit niet te nemen, meende ze, ten op zichte van de regeering van een rijk, waarmee we officieel in vriendschap leven. in 20 tab). TO ct* tn or,nj,ï»kl»*^ 10 ct*. Hier zijn de drie waarborgen voor de echte Aspirin het Bayer-kruis op elk tablet, de oranje band oin de verpak king, het oranje zakje van de 2-stuks verpakking. Het zijn de drie waarborgen om zeker ,van pijn bevrijd te wor-J den, zonder schade aan hart, maag en nieren. Weinig lichtpunten voor 1931. Minister-President Colijn heeft in een onderhoud met Het Handelsblad gesproken over de vooruitzichten voor 1934. Daarbij zei de premier o.m. Er zijn heel weinig lichtpunten naar mijn oordeel die recht geven om te vertrouwen, dat er in het jaar 1934 merkbare verbetering in den economischen toestand zal intreden. De oorzaken daarvan liggen voor de hand, omdat er nog zoo weinig uitzicht is, dat het goederen-verkeer zich op vrijeren voet zal gaan ont' wikkelen. Eerder moet men vreezen, dat de autarkische strevingen in ver schillende landen hun eindpunt nog niet hebben bereikt. Wat Nederland in het bijzonder betreft, mag worden gehoopt, dat de toestand niet slechter worden zal, omdat we langzamerhand in ons productie-systeem wat meer aanpas sing hebben gekregen bij de mogelijk heden van afzet en de verwarring in het productie-proces daardoor allicht iets minder groot zal zijn dan ze gefeest is. Ongeveer precies eender denkt de voorzitter van de Kamec van Koop handel te Amsterdam er over. Deze is van oordeel, dat de heftige wereld crisis haar diepste punt heeft bereikt hetgeen echter nog lang niet wil zeggen, dat de conjunctuur zich weer definitief in opwaartsche richting zou bewegen. En over ons eigen land zegt hij Er wordt bij nadere beschouwing van de omstandigheden in ons land dan ook weinig aangetroffen, dat op een wederopgaande lijn wijst. Wel vormt het optreden van een Regee ring, waarin de nationale krachten convergeeren en die in de achter ons liggende maanden reeds heeft doen blijken van den vasten wil om op krachtige en beleidvolle wijze het bewind uit te oefenen, een hoopvoi- len factor voor de naaste toekomst. December moge al een gezellige maand zijn door de schoone, huiselijk gevierde feestdagen. toch vinden we ook Januari een heerlijke maand. Een van hoop op mooier leven. De dagen worden langer. Al zien we dat nog niet zoo direct, we weten het toch. We gaan de lente tegemoet en zien de wekking in de natuur van jong leven. Eu huiselijk is Januari ook. Als in geen andere maand des jaars worden wij, mannen, betrokken in de huiselijke aangelegenheden. Januari immers is de maand van de groote jaariijksche uitverkoopen, Veel van wat onder onze winter jassen en -mantels verscholen bleef, raakt versleten en straks, als de mooie lentedagen zullen komen, dan zullen we wat anders en wat nieuws moeten hebben. Die wetenschap geeft zorgen aan de huisvrouw. Ze ziet vooruit, weet, wat er straks noodig zal zijn in het gezin, en ze weet ook, hoe voordeelig ze dal nu koopen kan. Mannen zijn #wel eens wat sceptisch gestemd ten aanzien van de uit verkoopen in Januari, maar we ge- looven, dat ze ongelijk hebben. Straks met het nieuwe seizoen, zal een winkelier, die wenscht „bij" te blijven, weer voorraad moeten opdoen van al wat nieuw-modisch is. Hij zal voor die artikelen derhalve ruimte moeten maken, hij zal ook het risico niet willen dragen, dat hij met zijn goederen van een voor afgaand seizoen blijft zitten en bovenal hij zal voor cash moeteo zorgen om straks zijn aankoopen te kunnen doen. En daarom wordi er in Januari veel opgeruimd aan inkoopsprijzen en zeifs van daar beneden. in dezen crisistijd kunnen veie huismoeders zoo iets hebben. Zij vragen niet in de eerste plaats of een artikel wel beslist van laatste smaak of mode is, maar of het degelijk is en goedkoop, opdat ze zich op een nette manier redden kan. Uilverkoop-annonces worden graag en gretig gelezen. Ze worden be sproken, prijzen worden vergeleken want vooraf wordt berekend, wat kan worden gedaan. En opdat de mogelijkheden zoo groot mogelijk zullen zijn, worden die goede, lobbes-achtige vaders ook in de conversatie betrokken en wordt een geconcentreerden, tactvol- ingezetie aanval gedaan op zijn portemonnaie voor een extra-bijdrage Vaders worden zelfs met zacht beleid mee gedreven naar buiten, de winkels langs, opdat ze zich met eigen oogen kunnen overtuigen, dat het toch heusch geen rommel is, dat Jansen in zijn advertentie zoo voor deelig te koop aanbood. Natuurlijk gaat er van vader een zwak verzet uit, want hij houdt nu eenmaal niet van dat etalage-kijken, maar in Januari is zijn verzet toch wel zeer zwak, want die uitverkoop etalages amuseeren en boeien hem. Gestolen I leest hij ergens en hij grinnikt, want hij weet, dat het niet waar is. Op een andere plaats leest hij de prijzing van artikelen en dan neemt hij aan, zonder dat het ge annonceerd staat, dat het toch wel gestolen moet wezen; anders kan hij zich zulke prijzen niet verklaren. Balansuitverkoopen zijn altijd een succes, zoowel voor winkelier als kooper, maar men moet de menschen naar zijn zaak weten te halen. Adverteeren mag eigenlijk nooit op schriele wijze gebeuren, maar zeker niet voor een uitverkoop. Wie uitverkoop wil houden, moet beginnen met in de advertentierubriek van de krant uit te pakken. De uitverkoop moet in de gezinnen al besproken zijn ais een wonder des tijds. voor de schreden naar den winkel worden gericht. Het heet, dat de regeering het uitverkoop wezen aan wettelijke regelen wil gaau binden. Och, er zijn inderdaad zaken, die soms jaren achtereen z.g uitverkoop houden; er wordt gezwendeld en daartegen zijn maatregelen gewenscht. De regeering regele echter niet te veel. Trouwens, bet staat wel vast dat de balansuitverkoopen vrij zullen blijven en dat is maar goed ook. want het zijn de meest-reeële zaken welke dan worden gedaan. Het publiek weet het kaf wel te scheiden van het uitverkoop koren. Nooit koopt het goedkooper en voordeeligec dan in Januari en de winkelier ver sterkt er zijn zakelijke positie mee, ondanks het feit, dat hij zijn waren soms beneden inkoopsprijs omzet. Maar: adverteeren! beste menschen. Het is dan meer noodig, dan ooit. V olksont wikkeling Venray. MAANDAG 8 JANUARI 8 uur ULVENHOUT. 2 Jan. '3i Menier, Alles is veur mekaar. Trui zée welwamotta Ik zée dan da 'nen geistelik 't gevraogd had, daorbej K had t heele jaor de statie nog niet gezien. Dré, zée ze, ge veraan- dert nie, lijk de tijen, die belaoberd worre. Wordt tocb wat seerjeuser. Ik gaaj das komen. Zalig Nieuw jaar, ook namens Trui. Veul groeten van Trui en asaltij gin horke minder van oewen toet a voe DRÉ. VENRAY. 6 Januari 1934. Tot onderwijzer te Rolduc is benoemd onze dorpsgenoot de heer Joh. Zwitserlood. GEVONDEN een damesrijwiel en een Lipssleutel. Inlichtingen Marechausseekazerne,

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1