ub. CUSTJ f D@ i@uhil> die zult U jiw vind Oudjaars-avond. Gemengde Berichten er 't zijne van en tikt onverstoord verder. Hij trekt er géén gezicht bij, behalve voor kinderen in 't half donker, die altijd in de klok een gezicht zien. Bij het eind van het jaar ga je onwillekeurig even bij de klok zitten en je luistert naar zijn eentonig ver haal „Tik tak." Eigenlijk zegt hij niets en eigenlijk zegt bij alles. Je wordt zoo buitengewoon ernstig er van. Vermaant hij Herinnert hij aau iets Geeft hij een oude be zonken wijze les? Hij zegt niets anders dan: „Tik-tak."Maar 't maakt je bedroefd, angstig. Met zijn eeuwig terugkeerend tik tak registreert hij iets, en bij maakt je iets duidelijk, 't Is of hij met eiken slag iets wegtlkt, voor goed van je af. Je wilt 't grijpen, je wilt 't vast houden, terugroepen. „Tik-tak" zegt bij onverbeterlijk. ,,'t Is weg, mannetjeJe wou grijpen naar die kostelijke seconden, lieve jongen, beste vriend, maar dat zal je niet lukken. Bij eiken tik knip ik automatisch een stukje, 'n heel klein stukje van je af. Ik heb nu al 20. 30. 40. 50, 60. 70. 80 jaar aan je leven geknipt. Er is niet veel meer over, vrind. Beid je tijd." Je zit bij de klok en je peinst. De wijzer gaat geluidloos voorbij en cirkelt van 0 naar 12 en van 12 naar 0. Dat doet hij al zooveel jaren. Dat rondje heb je in het stadion des levens al eenige duizenden malen gedaan. Je hebt zoo juist weer 365 van die rondjes achter den rug. Dat is heel wat anders dan de zesdaag- sche. Dat was dood-trappen maar deze 365 rondjes heb je misschien op je sloffen afgemaakt. Erg sierlijk was de rit niet, hé En die 365 dagen zijn voorbij V-o-o r- b-ij. Doe eens even een klein onder zoek. Een jaar is een jaar 1 Natuurlijk Maar 't stelt eischen Alles stelt een eisch. Ook een jaar. Een jaar wil fatsoenlijk be handeld worden. Je zou er b.v. niet een spelletje van kunnen maken. Een jaar wil minstens gelijk staan met geld. 't Wil berekend worden, riet verlangt met klem een zekere administratie, en een zekere boek houding, want een jaar is bet huis houdgeld van je leven. Je moet er mee rond komen. De uren moeten :en beetje verdeeld worden zooveel voor slapen, zooveel voor eten, zoo veel voor toilet, zooveel voor ont spanning, zooveel voor werken, zoo veel voor spelen, zooveel voor bidden. Er is natuurlijk een zekere speling, maar al te groot mag die niet zijn. Nu tel maar eens op. Reken even na. 't Is niet- zoo moeilijk 1 Maandag b.v, na de nachtmis ging ik de kerk uit tusschen de kerkgangers door en ik hoorde twee menschen met elkaar praten en de een zei Weet je wie voor me zat? De ander heel nieuwsgierig Nou wie dan De eerste Die en die. 't Schijnt daar thuis met die twee hommeles te zijn. 't Zou me niks verwonderen als dat boeltje uit elkaar gaat. De ander nieuwsgierig Zoo De eerste JaHèm ken ik alleen van aanzien, 'n echte opschepperEn zij Nou die ken ik van nabij. Die smijt 't geld met handen vol over de balk Tuig is 't. De drie minuten vaa dit gesprek zijn volslagen verloren tijd. Waar schijnlijk is het leven van al dergelijke klapeksters verloren tijd. „Vrede op aarde" zongen de engelen. „Tuigis 't", krasten deklap-eksters. „Verloren tijd" tlk-takt de klok. Er gaan vele duizenden uren ver loren. Straks is 't jaar voorbij klok slag 12 uur. Je kijkt 't na. Niets van over Wat goed was, blijft. De rest Wreekt zich Zoo is 't. Je neemt je hoofd tusschen je banden en je denkt. Verleden jaar 1933 begon ik opnieuw. Ik begon te bouwen aan een stuk werk Wat bracht ik ervan terecht? Veel is 't niet 1 Weinig regelmaat, weinig systeem? Decoratie? niets 1 Fundamenten? Zwak! Geboden? Niet veel, slordig! Gewerkt Hard, maar zonder roeping Liefde voor de naaste 'n be roerd beetje Gepraat? Véél Gelasterd Heel graag en met succes 1 De tien geboden Als ze er een paar van afschaffen, zou ik 't zoo erg niet vinden 1 De vijf geboden der H. Kerk Nou prettig is anders Plichten van den staat! Vooral niet tè nauw nemen Een ruïne dat bouwwerk van mij van 365 dagen Ja, jakomt meer voor. Op de ruïne van een oude Afri- kaaoschc stad stonden de volgende woorden „Venari, lavari, ludere, ridere hoc est vivere," „Jagen, baden, spelen lachen dat is leven." Wat staat er op de ruïne van 1933? „Wein, Weib und Gesang. Dat is leven of „Kino, Weid und Gesang. Dat is leven" of „Wein. Weib und Kino. Dèt is leven"? Of iets anders Ga zitten bij de klok en onderzoek! Wat wordt 1934 Verstopping en slechte spijsvertering beder ven Uw humeur. Neem de zacht werkende Foster's Maagpillen i gij gevoelt U spoedig frisch en opgewekt, f 0.65 per flacon. FOSTER'S MAAGPILLEN Gemeenteraad van Maashees en Overloon Afwezig het lid Geurts. VoorzitterH. Rieter. Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Chrlstelijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter stelt het eerst aan de orde een voorstel van Burge meester en Wethouders om met in gang van 1 Januari 1934, voor één jaar te benoemen tot gemeente vroedvrouw Mej. Joh. A. Meesters, thans wonende te Vlijmen, op een belooning van f 250.— per jaar. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. In de vorige vergadering zijn de leden der commissie van schoolver zuim herbenoemd. Nadien is geble ken, dat twee der leden n.l. W. Crooymans te Overloon en F. H. Bekkers te Maashees niet herbe noemd kunnen worden, omdat deze geen leerplichtige kinderen meer naar school hebben gaan. In hun plaats worden benoemd voor Overloon M, Jans en voor Maashees J. H. Stevens. Ingekomen stukken a. Afwijzend wordt beschikt op een schijven van het bestuur der werkliedenvereeniging om de kerst- gave ook toe te kennen aan werk- looze arbeiders, die steun trekken uit de bondskas. Ook hier geldt weer het steeds op den voorgrond tredende motiefde noodlijdende toestand der gemeente. b. Mededeeling wordt gedaan, dat de verordening tot heffing van schoolgeld door de Kroon is goed gekeurd tot 1 Januari 1935. Vaststelling GemeentebegrootiDg 1934. Zonder discussie wordt de in de vorige vergadering aangeboden en sindsdien ter visie gelegen hebbende begrooting voor het dienstjaar 1934 vastgesteld. Om de begrooting sluitend te maken is op hoofdstuk XV een be drag van ongeveer f 18000.— uitge trokken als onderstand van het Rijk in de kosten der gemeentehuishou ding. In verband hiermede wordt besloten voor 1934 over te gaan tot verhaal van 81/2 pet. pensioensbij dragen op het gemeentepersoneel. De ambtenarenorganisatie's als A.R. K.A. en R.K. Politiebond St. Michaël hebben zich noodgedwongen bij dit verhaal neergelegd. Verder wordt besloten dezelfde belastingen te heffen als vorig jaar, n.l. het maximum van alle opcenten- heffingen (200 opcenten personeele belasting en 100 opcenten gemeente fondsbelasting.) De verordening tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting welke slechts tot 1 Mei 1934 werd goedgekeurd, wordt opnieuw vast gesteld met ingang van het belasting jaar 1934/35. Fransen vraagt nog eenige ophel dering over het beschikbaar-stellen van vleesch in blik. Hoewel deze taak behoort aan Burgemeester en Wethouders, wor den enkele aanvragen, waarop afwij zend werd beschikt, den Raad voor gelegd de Raad kan zich met deze beschikkingen vereenigen. Huldiging veldwachter J. Schrader Als veldwachter Schrader ter ver gadering verschijnt, neemt de Voor zitter het woord en spreekt onge veer als volgt Geachte Heer Schrader 1 Het is 25 jaar geleden, dat U benoemt zijt tot veldwachter dezer gemeente wij hebben gemeend dit ambtsfeest niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Vijf en twintig lange jaren hebt II deze gemeente bij dagen en nachten doorkruist om politie diensten te doenin al dien tijd hebt U circa 3000 verbalen gemaakt; dit hebt U natuurlijk moeten doen in het algemeen belang en is voor een politieman een plicht, dien hij te vervullen heeft. U hebt dit ge daan zonder aanzien des persoons en U wordt daardoor door het alpemeen geprezen. U bent een politieman, die met tact optreedt en verschillende moei lijke zaken op politioneel gebied in het belang der gemeenschap tot op lossing hebt gebracht. Ja Schrader, er is een tijd geweest dat valsche tongen li bij de rechter lijke macht hebben aangeklaagd, doch God zij dank, is dit door de Hooge Heeren ingezien en staat gij daardoor j in hooge achting. I Schrader, ik hoop, dat U Uwe betrekking nog tal van jaren in ge zondheid en welvaart zult kunnen vervullen. Het personeel van het Raadhuis heeft gemeend U een cadeau te mogen aanbieden en wel een Zwit sersche pendule deze pendule zal U in Uw verdere levensjaren nog dikwijls doen herinneren aan de jaren van dienst door U in de ge meente Maashees en Overloon door gebracht. Ook de gemeenteraadsleden hebben gemeend, in vereeniging met de ambtenaren van de secretarie U een enveloppe met geld te mogen aan bieden. Ik hoop, dat het u en uw talrijk gezin met Gods besten zegen in alle omstandigheden moge goed gaan. Hierna komt Frans Kersten ge meente-ontvanger, aan het woord en spreekt namens de gemeente ambtenaren als volgt Geachte jubilaris en aanwezigen. Wanneer ik hier na de zeer sym pathieke woorden van den Burge meester tot U gericht, nog een enkel woord in het midden wil brengen, dan doe ik dit, namens de ambte naren dezer gemeente, dus als collega. Het is mij dan een groot genoegen U hier te complimenteereo op uw zilveren ambtsjubileum, omdat gij zijt onze vriend, met wien wij langer of korter tijd vriendschappelijk heb ben samengewerkt in dienst dezer gemeente. Een enkele strubbeling daargelaten, en die komt in 25 jaren tijds in de beste huishouding meermalen voor, kan ik zeggen, dat er steeds een collegiale geest heerschte tusschen ons ambtenaren en dat we elkander onze taaie en het leven zoo veel mogelijk hebben veraangenaamd, hetgeen ook ongetwijfeld het belang der gemeente ten goede komt. Toen gij uw ambt alhier aan vaardde, was ik als volontair hier werkzaam en daarna heb ik ongeveer 13 jaar als ontvanger uw werk eenigszins van nabij kunnen volgen, Ik meen dan ook, ondanks de critlek, waaraan een politieman bloot staat, u te kunnen beschouwen als een eerlijk en rechtschapen politie man, wars van alle vitterij of zoekerij. Op organisatiegebied blijkt ge vlot met uw tijd mee te gaan, ten bewijze waarvan ge de functie bekleedt van voorzitter van de afdeeling Bergen van den R.K. Politiebond St. Michael en van lid van het Hoofdbestuur van dien Bond, welke functies, zooals ik meermalen heb gehoord, gij met trouwe plichtsbetrachting en ijver tot tevredenheid der betrokkenen vervult. Ik spreek dan de hoop uit, dat God U nog vele jaren een goede gezondheid moge geven, ook in het belang van u en uw gezin. Ik hoop, dat we nog verschillende jaren in goede verstandhouding met U mogen samenwerken in het belang dezer gemeente en mocht voor dezen of genen der onzen de tijd van gaan gekomen zijn, dat dan de vriend schapsbanden mogen blijven bestaan tot wederzijds genoegen. Hierna krijgt de jubilaris het woord en dankt den Burgemeester, wethouders, raadsleden en ambtenaren voor de felicitatie's. Dankt speciaal den Burgemeester voor zijn sym pathieke woorden en hulde. Het doet een ambtenaar en vooral een politieman goed. De taak van een politieman valt niet mee, omdat zijn werk is steeds menschen te wijzen op hun fouten. De Burgemeester heeft terecht ge zegd, dat ik in het afgeloopen tijds bestek ongeveer 3000 verbalen heb gemaakt. Als ik het daarop had willen aanleggen, was dit getal wel verdriebubbeld geweestdit levert echter niet de bewijzen voor een goed politieman. Over het algemeen krijgen de politiemannen weinig dank te oogsten, ook al doen ze trouw hun plicht. Daarom doet deze hulde mij bijzonder goed. Ik meende, dat niemand het wist, dat ik mijn zilveren jubileum vierde en had het gaarne stil ge houden, dit was eigenlijk mijn wensch geweest. Het oogenblik van deze hulde zal mij nog lang heugen. Als waardeering kan ik niet beter zeggen dan: Spreek en gij zult in mij een knecht vinden, die altijd voor u loopt en voor u klaar staat Ook aan de collega's ambtenaren hartelijk dank voor de gesproken woorden en het mooie cadeau, maar vooral dank voor de goede verstand houding, die er altijd heeft mogen heerschen. Na deze officieele huldiging sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. (SCHETS). 't Was oudjaarsavond. In het kleine salon knetterde lustig een houtvuurtje aan den open haard en wierp een fantastisch schijnsel door het vertrek. Langs de wanden op het behangsel, gleden de scha duwen vluchtig op en neer. In een hooggerugden leuningstoel zat Elza, de twintigjarige dochter van den rijken koopman, te turen naar de spelende vlammen. Het meisje, anders een-en-al leven en uitgelatenheid, was dezen avond zeer mijmerend gestemd. Ze wist j zelf niet waarom, maar toen hare ouders en haar twee broers heen gegaan waren, om het plechtig lof tot sluiting van het afgeloopen jaar bij te wonen, had haar eensklaps een gevoel van neerslachtigheid en leegheid overvallen. Tot de dienst maagd die het licht wilde komen aansteken had zij gezegd dat het niet noodig wasze wilde liever zoo in de schemering blijven zitten. De meid had vreemd opgekeken, want anders las de jonge dame zoo graag in Fransche romans, met zulke aar dige teekeningen op den omslag. Zou haar iets schelen En toch, zij gevoelde zich heel niet ziek. Ze had dienzelfden dag nog zoo heerlijk met eenige vrienden getennisd, en bij het diner, als altijd, het hoogste woord gehad, geplaagd en geschertst. En nu Ze wilde die gedrukte stemming met geweld beheerschen, die nare gedachten wegredeneeren. 't Gelukte haar niet. Eensklaps galmden de zware tonen der klokken haar in de ooren. Zij schrikte op. In de kerk zong men nu het „Te Deum", het dank lied voor de ontvangen weldaden. Driftig vloog zij overeind en ging naar een der hooge vensters, waar van zij de rood-damasten gordijnen wegschoof. Zij opende het raam, maar toen zij den kouden lucht stroom langs hare gloeiende wangen voelde glijden, deed zij het weer zacht dicht. Onder haar ontvouwde zich in zilveren geheimzinnigheid een heerlijk boschtafereeldoch hare blikken richtten zich onweerstaanbaar naar boven, waar ae hemel glansde van sprankelend sterrenlicht en blanken maneschijn. En aldoor beierden de klokken met statigen slag. Het was alsof ze in Ëlza's ziel stemmen wakker riepen uit 't verleden. „Te Deum laudamus Had zij er wel ooit aan gedacht God ernstig en hartelijk te bedanken voor al de gaven die Hij haar gescbon ken had Had zij wel ooit hare erkentelijkheid doot daden getoond En toch, wat was zij boven zoo vele anderen begunstigd 1 Had God baar niet uit innig-vrome ouders doen geboren worden Had zij niet steeds de meest zorgvuldige opvoe ding genoten Was wel ooit een harer wenschen onvervuld gebleven En hoe had zij al deze weldaden beantwoord Het was haar of een lichtende engel haar verscheen met een groot boek in de hand dat was het boek haars levens, het boek harer goede Werken. En de engel bladerde zwijgend in het boek voor haar, maar al de bladen die hij om sloeg waren wit en onbeschreven. Hare oogen vulden zich met tranen. En zij bedacht hoe vaak zij gelegen heid had om ter H. Mis te gaan, om haai; hart tot God te verheffen, om een dienst te bewijzen, en de armen en ongelukkigen bij te staan En al die gelegenheden had zij ver zuimd. Zij had zich verre gehouden van alle liefdewerken, omdat zij er geen belang in stelde zij had zich zelve buitengesloten uit alle vereeni- gingen, omdat zij niet verkoos naast minderen in rang te staan. E zoo was haar leven jarenlang geheel doelloos geweest en zonder ernst. Het was een verkwisting geweest van het kostbaarste wat God geven kon. En weer hield de engel haar een boek voor, het boek harer schuld. Vele waren de bladeren, de meeste zwarl. Een lang register van fouten en tekortkomingen. Lichtzinnigheid en ijdelheid, dat was het telkens. Steeds zichzelve zoeken, het middel punt willen zijn van allen en alles. Elza huiverde. Zij zag nu zoo helder in dat zij heur jong leven verknoeid had, dat het volkomen waardeloos was geweest voor hare ziel. De engel keek haar smeekend aan: in zijne klare oogen las zij mee- warende droefheid doch tevens een dringende opwekking tot beterschap. Elza snikte. Doch toen de hemel sche geest haar een nieuw boek voor hield, met boven op de eerste bladzijde het cijfer van het komende jaar, begreep ze en knikte haar lieven engel toe. Even nog zag ze op naar den tintelenden sterrenhemel en viel dan schreiend voor het marmeren kruis beeld op de knieën De klokken waren verstomd, doch heur hart bonsde in haar boezem van innig berouw over het verleden en een vurig verlangen voor de toekomst. Toen hare ouders uit het lof thuis kwamen, vonden ze hunne dochter geheel veranderd.En Elza werd een toonbeeld voor allen van gods vrucht en plichtsbetrachting, en een engel van naatenliefde en goede werken. Werkloosheid in de sigaren- industrie Aangaande de werkloosheid in de Limburgsche sigarenindustrie, heeft te Tegelen eene bespreking plaats gehad tusschen den referendaris van het departement van Economische Zaken den heer van Lier, en eenige sigarenfabrikanten. De resultaten dezer bespreking zijn o.a. dat de directie der fa. Vossen-Breuers te Tegelen, werk- looze sigarenmakers uit Venray aan het werk zal stellen Een en ander heeft tot gevolg dat ook de ver houding der Nederlandsche tot de buitenlandsche arbeidskrachten in deze fabriek, zich tengunste der Nederlandsche krachten wijzigt. De werklooze sigarenmakers uit Venray voor zooverre deze bij de firma Vossen-Breuera worden te werk ge steld zullen met extra autobussen naar Tegelen worden vervoerd. Van gemeentewege werd bij de Tegelsche sigarenfabrikanten aange drongen om jeugdige arbeiders, in de sigarenfabrieken eene vakopleiding te geven, teneinde aldus vakkundige sigarenmakers te kweeken. Naar van de zijde der fabrikanten werd medegedeeld is zulks niet mogelijk, aangezien bij eene derge lijke vakopleiding, voor veel te groote bedragen aan tabak, vooral aan dekbladen verloren gaan, zoodat zulke opleiding voor de fabrikanten al te duur uitkomt. Door gemaskerden overvallen. Kerstnacht om ongeveer drie uur heeft te Heesch bij Oss een brutale roofoverval plaats gehad. Dtie ge maskerde personen zijn bij den alleenwonenden landbouwer C. H. binnengedrongen, hebben dezen van het bed gelicht, vastgebonden en in een hoek van het slaapvertrek geduwd. Daarna hebben zij de woning, welke op een afgelegen plek staat, doorzocht en zijn toen met een bult van ruim honderd gulden verdwenen. Nadat het misdrijf in den morgen was ontdekt de man werd door omwonenden bevrijd heeft de politie een onderzoek ingesteld. De daders waren Maandagmiddag nog niet achterhaald. Vermoedelijk zijn ze uit Oss afkomstig. ROOFOVERVAL. Zaterdagavond omstreeks 6 uur heeft te Oss een brutale overval plaats gehad. Drie gemaskerde mannen drongen binnen in de woniDg van de woning van den 59jarigen L. van Berkum aan de Berchemsche weg te Oss, die alleen met zijn 76jange vrouw thuis was. Het oude vrouwtje zat aan tafel en werd door een der mannen over vallen: de beide andere indringers grepen den man, toen deze aan den achterkant de kamer binnen kwam. Een der oogenoode gasten hield de oude menschen m bedwang, waarna de beide anderen het huis gingen doorzoeken. Het slaapvertrek werd geheel overhoop gehaald, terwijl in de voorkamer een kachel omver werd gestooten, omdat daaronder altijd het geld verborgen wordt. Toevallig was dit eenige dagen te voren op een andere plaats geborgen. Toen de man er in slaagde zich los te maken en om hulp ging roepen, namen de indringers na het lossen van een schot in de lucht, om angst aan te jagen, zonder buit de vlucht. Tot dusver werd van de daders geen Kpoor ontdekt. Ernstig auto-ongeluk vier dooden Maandagmiddag om twee uur is een luxe auto, waarin zeven personen waren gezeten, allen afkomstig uit Hengelo en die op weg was naar Zwolle, aan de Wierdenschestraat tusschen Almelo en Wierden, door de gladheid van den weg tegen een boom gereden en daarna viermaal over deD kop geslagen, De gevolgen waren ontzettend. Van de inzittenden werden vijf personen, zijnde de heeren Voskamp zijn dochters en dames Weideman en Kers, zijn schoonzoon de heer Weideman en diens 4 jarig zoontje, zwaar gewond. Twee hunner, de heer Voskamp en mej. Kers zijn kort na het ongeluk aan de ge volgen overleden. De drie andere gewonden bevinden zich in zeer emstigen toestand in het Algemeen Ziekenhuis te Almelo. De bestuurder van de auto, de heer Kers, werd slechts licht gewond. Ook een zoon van den overleden heer Voskamp kreeg weinig letsel. Dokter Somer verleende genees kundige hulp. De auto werd geheel vernield. Dinsdag zijn nog twee slachtoffers van het auto-ongeval op de Wierdenschestraat overleden, n.l. de 4 jarige Bennie van der Weyden en 2ijn moeder mevr, van der Weyden Voskamp. Dadelijk na het ongeval zijn reeds overleden de 58-jarige E J. Vos kamp en diens dochter, de 32-jarige mej. Kers—Voskamp, zoodat het ongeval tot dusver vier dooden heeft geëischt. Men vree3t ook voor het leven van het vijfde slachtoffer, den heer van der Weyden. Doodelyk motorongeluk. Zondagmiddag te omstreeks drie uur is op de Logt bij Veldhoven een ernstig motorfietsongeluk gebeurd waarbij de ongeveer 25 jarige onge huwde timmerman J. Matthijssen uit Alphen en Riel ernstig werd ge wond en in het ziekenhuis aan de gevolgen zijner verwondingen is overleden. Hij was met zijn zuster, die per rijwiel naast hem reed, op weg naar familie te Einhoven. In een bocht moest hij uitwijken voor een sinaasappelenkar en door het slingeren van het motorrijwiel kwam zijn zuster te vallen. Matthijssen verloor toen de macht over het stuur, kwam in een sloot terecht en vloog vervolgens tegen een telefoon paal. Deerlijk gewond werd de man opgenomen, en nadat door een ge neesheer en een geestelijke uit de omgeving hulp was verleend, werd hij per ziekenauto van den G-G.D. te Eindhoven naar het St. Josephs- ziekenhuis vervoerd. Daar is hij in den loop van den middag o'verleden. Mej. M. bekwam een ernstige hoofdwonde. Zij is naar haar woning overgebracht. Niet alléén de DEGELIJK MODERNE AFWEEKT Meubelen, doch vooral onze LAGE PRIJZEN, stellen Uwe woning naar eigen sma in te richten. Aanbevelend, STATIONSWEG 3 TELEF. 80. Postgiro 223985 Auto door trein gegrepen. Nabij de Rijsondsche tWaal on der Barendrecht heeft Dinsdagmor gen omstreeks 10 uur trein 3154 uit Dordrecht op een onbewaakten over weg nabij de brug over de Waal onder Barendrecht een auto gegrepen. De beide inzittenden de heer Troost, rijwielhandelaar te Piershil en zijn zoontje van 12 jaar werden vermor zeld. DE GROOTSTE SPOORWEG RAMP IN FRANKRIJK. 200 dooden, ruim 250 gewonden onder de Kerstreizigers. Fiankrijks Kerstvreugde is wreede- lijk verstoord door een ontzettend spoorwegongeluk, nabij Lagny, vlak bij Parijs. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed de sneltrein Parijs- Straatsburg tegen den exprestrein Parijs—Nancy, tengevolge van den mist. Laatstgenoemde trein werd letterlijk versplinterd. Te middernacht luidden de berich ten reeds: 100 dooden en honderden gewonden. Helaas, bij verdere mede- deelingen moest telkens een hooger doodencijfer worden vermeld, zoodat reeds spoedig kwam vast te staan, dat het aantal omgekomen Kerst- reizigers meer dan honderd tachtig bedroeg. Het doodencijfer stijgt echter nog steeds en beweegt zich snel naar de tweehonderd. Op de plaats der ramp speelden ontzettende tooneelen zich af. Jodenvrees. Heb je al gehoord, Cris, dat met 1 Januari 1934 alle honden Duitschland uit moeten zijn Nee, Bert, maar waar is dat nou voor noodig Ze zeggen, dat Hitler bang is, dat daaronder ook nog veel te veel „smousen" zitten 1 HARE MAJESTEIT DE FIETS. Helpster in 's lands f'inancieelen nood, redder ook der Nederlandsche Spoorwegen, Als we niet zoo'n nuchteren tijd beleefden, zou ik 'n loflied willen dichten ter eere van De Fiets. Dit bescheiden verkeersmiddel der smalle gemeente is voor enkelen met getrainde kuitspieren, voertuig geworden naar een roemrijk bestaan dat zijn top-hoogten vindt, wanneer in wereldsteden een schare van duizenden zes-dagen-aaneen haar geestdrift uitschali. De fiets, sober voertuig, dat voorzien van duo- en triplo zitting je heele gezin meedraagt, kent wel weinig weelde, maar zal toch 's Lands fiaaacieelen nood helpen lenigen. In 1924 werd hij geadeld tot sluiter der Nederlaudsche Staatsbe- gröoting en kreeg deswege a f 2.50 een blinkend eereteeken. Tijdelijk zei toen de optimistische regeering. De karretjes moeten lachen om die regeeringswoorden, wijl ze wel wisten wat 't woord tijdeiijk be teekent bij 'n Miniiter van Financiën Nu, 10 jaar later, krijgt de flets 'n nieuwe eeretitel„redder der Nederlandsche Spoorwegen". Had m'n oude. trouwe flets dat ooit kunnen droomen, als ie in gure winteravonden deemoedig stond te wachten voor den gesloten spoor overweg, totdat Hij kwam. Hij, de machtige Jumbo, die statig het station binnen rolde, stopte en tergend langzaam passeerde, zonder 'n blik te gunnen aan de nederige fiets, die daar beijzeld in de kou stond. Nu roept de oud-Directeur generaal der Nederlandsche Spoor wegen, Minister Kalff alle gedweeë hollandsche en geïmporteerde karretjes op, om mede te helpen het machtige Spoor uit de millioenen-nood te trekken. Het is een democratische daad. Want ze mogen alle meedoen. De fiets, waarmee de keuterboer naar zijn verre akkers rijdt en de slager naar zijn klanten rijdt. De fiets, welke verafwonenden op Zon- en feestdagen door de modder naar de kerk draagt. Het gammel karretje, waarmee de werkman naar de fabriek gaat, en .1 voor den straat in den harden st.j Zij allen moge I daad toont de i" tid j\ En ongetwift uit louter eer# nieuwen last aan niet politieke soort rechtsgrond Minister vindt d ting billijk, omda Spoor een soor; rentie is. Nu, 10 jaar 1« sen weer om een en in hun lachk ters. De twaalf gobo' 1Zorg ervo den, en fornuize? gebaald voor het 2. Wees bij bt nig mogelijk met niet onnoodig h en turf. 3. Stort geen brandende of stn vochtig daarmede voor het aarnna1, 4. Vul de ka gloeiende onder!- 5. Zorg dr\ tijd geveegd zj* 6. Stel u luchtregeling va: luchttoevoer han' chel en vulhaarq 7. Koop stee ten brandstoffen.] 8. Houd bij thraciet rekening uw kachel: de gi ciet, die voor m deugen niet voo 9. Laat geen, electrische kach" woning onbeheei ,*aat elke kachel voo $e aa kinderen. 10. Denk erijn-aw welke soort zij Z1J' schoonmaakbeur {e 9e 11. Laat het gloeiend staan. 4*^. veel) Temper du en stook oordert op het fornuis i| for 9e 12. Maak *cbrui schoon met coé ,?ten. op als het is ^oe!o Tap nooit ter uit de int- mers moet v£' 7 b Veeg éénm. r t* de rookkanalen e' den bijbehoorec maal per jaar d to-ge [lel e j.g is v sch T Loc iw 1 'voo iiles go< bei /)et hc óte sl aard (en v ttroli oratie ingekomen) P' n ve ionei t 22 VERTROK' W. Roos Bilt, Hessen J. Hermens, Deurnescheweg K. J. Moraw Chemnitz M. Iruchem, naar Brünn F. Verheyen, G. A H. Horst, Eikelen B. M. H. Pi A 19. bors schoc pleegs 3 degei, diens itg. va na ten j, h isen, 2 viel aa >lverhe id om DE EERS 5 8NE De eerste sneei Piet Punt gaat En roept gebijfï? 0D? Klein Jantje ook Kortom er jjt ieu9( Om de eerste"^uw' Piet Punt zijn Zijn dikste schir .en' w! Hij heeft wel a Prec' Zoekt toch z'n h? oei En brengt 't nie; rer c Om de eer? f Plet Punt zi; Wanneer hi' ,ei1 Dat is huisar V Zijn beenen if "g" Hij knort als Om de eerste

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6