FOSTER'S MRR6PIUEN De omzetbelasting. Provinciaal Nieuws Binnenland. Uemengde Berichten der aardappelen omlaag gaan met onzen aardappelboer, van wien we nu, om de zaak zoo eenvoudig en overzichtelijk mogelijk te houden maar eens aannemen, dat hij alléén maar aardappelen teelt Diteven veel als de boer minder ontvangt, evenveel zal bij ook minder kunnen uitgeven. Als de bakker er ook nog niet onder zal lijden, dan zullen toch de slager en de kruidenier zooveel minder van hem ontvangen als hij zelf minder voor zijn aardappelen outvangt, gesteld dat vleesch en kruidenierswaren gelijk in prijs blijven. Vermenigvuldigt men nu dit voor beeld van den éénen boer met 225.000 oogeveer het aantal boeren in Nederland dan begrijpt men welk een enorm bedrag minder door de boeren zal worden uitge geven. indien de opbrengst der door hen verbouwde landbouwartikelen zoo geweldig daalt, als inderdaad het geval is geweest. Wat echter van den boer waar is, is ook waar van iedere andere groep uit het volkshuishouden. Indien 300.000 werklooze arbeiders ge middeld f 5.— per week minder ontvangen dan toen zij werk hadden, zullen zij per week li/t millioen minder uitgeven. De vermindering van het totale volksinkomen zal echter véél meer bedragen dan li/z millioen per week. Want de slager, die minder ontvangt, zal minder vee koopen de kruidenier zal minder bestellingen doen bij den grootban delaar de confectiezaak zal haar omzet zien dalen en minder costuums bestellen bij de confectiefabriek, die weer minder laken of andere stoffeu zal afnemen van de weverijen enz. enz. Tengevolge van dit alles zal ook weer het vervoer verminderen, en zoo kan men voortgaan. Tal van andere groepen en per sonen zullen dus op hunne beurt hun inkomen zien verminderen en het totale volksiokomen zal dus niet verminderen met I1/2 millioen per week doch met een veelvoud daar van. Iedere vermindering van ééne groep uit het volkshuishouden plant zich automatisch als de golvingen op een watervlak voort. De cirkel gang van goederen- en dienstenruil vermindert en verlangzaamt. Een op deze wijze verminderend volksinkomen leidt bij behoud van dezelfde belastingen als vóór deze verlangzaming van den cirkelgang van goederen en diensten, auto matisch tot verminderde en vermin derende belastingopbrengsten. Dit heeft weer tot gevolg, ófwel dat de uit deze opbrengsten bestreden kosten van bestuursapparaat van den Staat sterk verminderd moeten worden, ófwel dat nieuwe belastingen moeten worden geheven om het in stand te kunnen houden. Vermindering van de kosten van 't Staatsbestuur beteekent evenwel nooit iets anders dan het ontslaan van ambtenaren, het besnoeien hun ner inkomsten of van subsidies enz. Alles wat op die wijze op de kosten van het Bestuursapparaat wordt be zuinigd, komt echter niet langer in bet volkshuishouden. Geschiedt dit met gelijktijdige vermindering van de belastingen dan kan het. voorzoover deze vermindering niet leidt tot op potten, eenvoudig een verschuiving in de koopkracht worden genoemd. Wat de ontslagen of in hun salaris gekorte ambtenaren minder kunnen uitgeven, kunnen degenen, die minder belasting behoeven op te brengen, méér uitgeven. Het totaal van den goederen- en dienstenruil behoeft daardoor niet te verminderen. Doch indien dit ontslag en deze salaris vermindering van ambtenaren ver gezeld gaat van belastingverhooging. dan is het duidelijk, dat die ver mindering ook weer noodwendig leidt tot vermindering van de inkom sten van allerlei neringdoenden, die dan dan op hun beurt weer minder afuemen bij den groothandelaar, de fabrieken enz. Een nieuwe verlang zaming dus van den cirkelgang van goederen- en dienstenruil, met als noodwendig gevolg opnieuw een verminderende belastingopbrengst enz. waarna de schroef wéér verder draait in dezelfde richting. Met de verhoog de belasting staat 't wel iets anders; want deze vloeit via ambtenaren, arbeiders enz. weer voor bet grootste gedeelte in het volkshuishouden terug. Evenwel er blijft altijd een percen tage, dat langs allerlei kanalen reizen, aankoop van buitenlandsche goederen enz. naar het buitenland afvloeit. Dit is niet erg indien maar, doordat buitenlanders ook weer bij ons goederen en diensten koopen (bijv. diensten door scheepsvervoer enz.) of ons rente betalen voor de geldleen-diensten, welke wij hun bewezen, dit wegvloeiende weer terugvloeit. Indien echter het buiten land zijne aankoopen van goederen en diensten bij ons sterker vermindert dan wij onze aankoopen in het buitenland en het zet teveos zijne rentebetalingen goeddeels stop, dan heeft ook daardoor een nieuwe ver langzaming en volume inkrimping van den cirkelgang van goederen- en dienstenruil plaats. Indien wij nu deze beschouwing toepassen op de feitelijke verschijn selen onzer dagen, dan zullen we bespeuren, dat we ons reeds volop bevinden in de neerdalende beweging langs deze schroef zonder einde. Vooropstellend, dat niemand meer kan uitgeven, dan hij ontvangt, moeten we constateeren. dat de nieuwe 10 millioen welke onze ambtenaren minder zullen ontvangen, de 25 millioen, die de werkloozen mindet zullen krijgen en de vele millioenen, welke ontslagen ambte naren minder zullen ontvangen, naast de ontelbare millioenen, welke parti culiere minder zullen uitgeven door rentederving en optering hunner reserves, alle minder zullen vloeien in onze volkshuishouding, wat dus beteekent, dat al di; millioenen ette lijke malen vermenigvuldigd moeten worden, om de totale volume vermindering en verlangzaming van den cirkelgang van goederen en diensten binnen onze volkshuis houding onder cijfers te kunnen brengen. Het ongunstiger percentage van onzen uitvoer ten opzichte van onzen invoer zal bovendien een aderlating vooronze volkshuishouding beteekenen. Dit alles komt weer neer op een noodwendig verminderende belastingopbrengst. De nieuwe belastingen zullen, voor zoover ze leiden tot prijsverhoogin- gen van artikelen, spoedig óók minder gaan opbrengen want van duurdere goederen kan een vermin derd volksinkomen uiteraard mindet koopen dan van goedkoopere. Een sterke vermindering in de consumptie vooral van duurdere artikelen kan niet uitblijven. In het sigaren-en sigaretten verbruik heeft zich dit reeds buitengewoon sterk afgeteekend door den overgang van de rookers naar de goedkoopere sigarenmerken en naar de driekwart cents sigaret. Het is niet met zeker heid te voorspellen of de verhooging van den sigarettenaccijns tot 50 pCt. tót een snel verminderend sigaretten- verbruik zal leiden, omdat het moge lijk is, dat de sigarettenrookers liever op andere artikelen zullen bezuinigen dan op sigaretten. Vast staat slechts dat zij, bij een verminderend inkomen, op welke wijze dan ook, het bedrag dat zij meer aan sigaretten zullen moeten uitgeven, op andere zaken zullen moeten besparen. Zoo is bijv. het melkverbruik sedert 1930 geregeld met 10 pCt. per jaar gedaald. Nu vloeit, als gezegd, de belastingver hooging wel langs allerlei kanalen grootendeels in het volksinkomen terug en zal dus de totale verminde ring niet een gevolg zijn van de nieuwe belastingen, doch veeleer van de volume-vermindering en verlang zaming van den cirkelgang van goederen- en dienstenruil, doch deze zullen uiteraard zich vooral doen gelden ten aanzien van de door be lasting duurder wordende artikelen, zoodat men zich heeft voor te be reiden op dalende belastingopbreng- stsn, wanneer niet door andere oor zaken volume en snelheid van goederen- en dienstenruil toenemen. En dan draait de schroef zonder einde wéér verder nieuwe inkom- stenverlagiogen. nieuwe vermindering en verlangzaming van goederen- en dienstenruil enz. Sommigen zullen beweren dit is nu eenmaal de afdaling naar een lager stabilisatievlak. Alles zal naar omlaag gaan óók huren, óók renten, óók pachten, óók grondwaarde tot dat het rustpunt zal zijn bereikt. Men vraagt zich echter afwaór ligt dit rustpunt Waar zullen we de draaiing van de schroef zonder einde kunnen stil zetten En zuilen we dit kunnen Geen van hen die van het afdalen naar een lager stabilisatievlak spreken, weten ook maar bij benadering te zeggen hoe laag dit stabilisatievlak ligt en óf wij het wel kunnen be reiken zonder armen en beenen of misschien zelfs den nek te breken. Hierover nader. Zuldw. P. Indien gij voortdurend laat hebt van hoofdpijn als gevolg eener slechte spijsvertering, gebruik dan een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare laxeermiddel. f 0,65 per flacon. Bijzonder invoerrecht. Indien alleen de goederen, die bier te lande zijn gefabriceerd, aan omzetbelasting waren onderworpen, en de ingevoerde niet, zou het buitenland een grooten voorsprong krijgen. Daarom moeten ook de ingevoer de goederen door deze belasting worden getroffen. Hij, die goederen hier te lande invoert, met bestemming tot verbruik binnenslands, is op grond van dien invoer een bijzonder invoerrecht verschuldigd. De naam is hier dus niet meer omzetbelasting, maar bijzonder in voerrecht. Het percentage dezer be lasting is gelijk aan de omzetbelasting dus 4 pet. voor weelde-artikelen 10 pet. Het percentage wordt berekend over de waarde der goederen, deze berekend onder bijvoeging van het invoerrecht volgens de Tariefwet 1921. Stel dat de waarde van een parrij goederen f 100.— is, en het invoerrecht 20 pet. bedraagt. Het bijzonder invoerrecht wordt dan be rekend over f 120.—. De beffing van het bijzonder in voerrecht is natuurlijk niet afhanke lijk het feit of een bepaald goed al aan het gewone invoerrecht was onderworpen. Alle goederen, die in Nederland aan omzetbelasting zijn onderworpen, zijn bij Invoer aan het bijzonder invoerrecht onderworpen. Het bijzonder invoerrecht wordt, eventueel naast het genomen invoer recht, geheven op den zelfden voet. als ware het in hel tarief der Tarief- wet opgenomen. Compenseerend invoerrecht. De omzetbelasting is bedoeld als een verbruiksbelasting. Toch zal deze belasting ook meer en meer op het bedrijf drukken tot op welke hoogte is nog niet te overzieo. In vele ge vallen zullen fabrikant en tusschen- persoon de belasting in het geheel niet of slechts gedeeltelijk kunnen verhalen. Op het bedrijfsleven wordt een nieuwe last gelegd door meerdere administratiekosten. Deze lasten heeft niet de buitenlaDdsche fabrikant te dragen die hier goederen invoert. Daarom is het billijk dat aan het Nederlandscbe bedrijfsleven een ver goeding wordt gegeven vooi deze lasten. Deze vergoeding is gegeven in den vorm van een compenseerend invoerrecht. Behalve het bijzondere invoerrecht van 4 pet. worden de ingevoerde goederen nog getroffen met een com penseerend invoerrecht van 1 pet. Bij invoer rekene men dus op een meerdere belasting van 5 pet. Bij weelde-artikelen bedraagt het bijzonder invoerrecht 10 pet., het compenseerend invoerrecht 2 pet. hierop komt dus in totaal 12 pet. Alleen goederen, die hier te lande niet noemenswaardig worden ver vaardigd, zullen van dit compensee rend invoerrecht worden vrijgesteld in een bij Algemeen Maatregel op te maken lijst. De vrystellingen. De voornaamste vrijstellingen zijn de volgende 1. De leveringen van goederen die opgenomen zijn in de bij de wet behoorende tabel B. In deze tabel zijn o.a. genoemd Aardappelen, brood, doode en levende dieren, eieren, granen, gas, hooi, stroo, groenten, klompen, mar garine, meststoffen, peulvruchten, planten, boomen, rund- en varkens vet, turf, spek, water, zout, melk, zaden en zand. 2. Ingevolge vergunning van den Minister van Financiën kan een fabrikant grond en hulpstoffen, die hij bij de verwerking en bewerking van goederen noodig heeft, inslaan, zonder dat daarvan omzetbelasting of bijzonder invoerrecht verschuldigd is. Wanneer dus de linnenfabrikant garens, de bierbrouwer mout en hop. de meubelmaker planken koopt, kan in deze gevallen vrijstelling worden verleend van belasting, Deze producten immers worden verwerkt in het linnen, het bier en de meubels en zoodoende wordt later toch belasting betaald. Men houde in het oog, dat de opzet van de wet is, dat de belas ting slechts één maal betaald wordt. Onder hulpstoffen worden begre pen brandstof, electrische energie, en verpakkingsmiddelen. De steenkolen, benzine, gas, olie en electrische energie dus die de fabrikant in zijn bedrijf noodig heeft, zijn vrij van omzetbelasting, Niet de steenkolen of electrische energie die hij als particulier in zijn huis verbruikt. Ook niet de benzine, die de auto's gebruiken voor het vervoer van goederen, omdat deze niet gebruikt wordt bij de bewerking of verwer king van goederen. 3. Wanneer men detaillisten heeft die voor een klein deel fabrikant zijn, maar die in hoofdzaak artikelen verkoopen, die door anderen zijn gefabriceerd, dus die maar enkele artikelen verkoopen, die zij zelf fabriceeren, kan de Mioister van Financiën de bevoegdheid geven om ten aanzien van die detaillisten te bepalenIk beschouw u niet als fabrikant. Ik belast u dus niet over het product zooals gij het tenslotte aflevert, maar ik belast u over de grondstoffen, die gij hebt ingeslagen. Neem als voorbeeld een suiker bakker. Een groot deel van de pro ducten die hij aflevert, heeft hij kant en klaar gekocht, een heel klein ge deelte Leeft hij zelf vervaardigd. T.a.v. deze laatste producten, die hij zelf heeft vervaardigd, wordt hij dus niet belast, maar wel over de grondstoffen, die hij in die producten heeft verwerkt. Zoo zal een stoffeer der ook niet worden belast voor de gordijnen die hij zelf pasklaar maakt, maar wel voor de gordijnstof die bij daarvoor heeft moeten koopen. 4. Geen belasting is verschuldigd bij levering van goederen, die be stemd zijn om rechtstreeks naar het buitenland te worden uitgevoerd. Teruggave van belasting. Teruggave van belasting heeft plaats Indien goederen door den kooper zijn geweigerd en door den fabrikant zijn teruggenomen. Indien goederen, waarover belas ting is betaald, naar het buitenland worden uitgevoerd. Indien de fabrikant grond- en hulpstoffen, waarvoor hij belasting heeft betaald, in andere goederen verwerkt. Immers dan betaalt hij belasting over bet 'eindproduct. De kleermaker, die belasting heeft betaald bij inkoop van stoffen, kan deze belasting terugvorderen, als hij de stof heeft verwerkt tot een costuum. Eenvoudiger kan hij echter aan den Minister van Financiën vrijstel ling van belasting vragen bij inkoop of invoer van de stoffen. Indien men het niet eens is met de beslissing omtrent teruggaaf van be lasting. kan men in beroep gaan bij den Directeur der invoerrechten en accijnzen, en nog hooger bij de Tarief-commissie. Bijzondere verplichtingen De bijzondere verplichting welke de wet oplegt zijn de volgende De fabrikanten, groot- en klein handelaren, die, een gezegelde factuur hebben ontvangen, moeten deze in schrijven in een daarvoor bestemd boek (register). Deze verplichting bestaat ook voor de fabrikanten t.o.v. de dubbelen der facturen, die zij hebben uitgereikt. De Minister van Financiën zal nog nader bepalen, hoe deze registers moeten zijn ingericht. Fabrikanten, groot- en klein- haodeiaren zijn gehouden van alle bescheiden, welke hun boekhouding uitmaken, met inbegrip van de voor noemde registers, facturen en dubbelen van facturen inzage te verleenen aan daartoe gemachtigde ambtenaren. De registers, facturen en dubbelen van facturen moeten gedurende twee jaren worden bewaard. Navorderingsbepalingen Ik kan Diemand aanraden te probeeren de belasting te ontduiken. De navorderiugsbepalingen zijn nog strenger dan van de wet op de Inkomstenbelasting. Indien de Inspecteur merkt, dat iemand te weinig belasting heeft betaald, kan hij een aanslag opleggen, die tien maal zoo hoog is als het te weinig betaalde. Iemand die f 1000 be lasting ontduikt, kan een navordering krijgen van f 10 000. Iemand die zich niet houdt aan de verplichtingen der wet, zooals het bewaren van facturen en duhbelen, de noodige gegevens verschaffen voor een aanslag, het houden van een register, inzage verleenen aan ambtenaren enz. enz. kan bestraft worden met een geldboete, waarvan het maximum bedraagt 1Ó00, 500 of 100 gulden. Even wil ik nog wijzen op het volgende. Zooals reeds is gezegd kan iemand vrijstelling van belasting verkrijgen voor grond- eQ ^hulpstoffen, die hij in zijn bedrijf noodig heeft. Dit zou aauleiding kunnen geven tot ontduiking. Men slaat b.v. voor zijn bedrijf een hoeveelheid steenkolen in, waar over geen belasting hoeft te worden betaald. Deze steenkolen mag men echter niet voor huishoudelijk gebruik aan wenden, of aan iemand anders verkoopen. Het is mogelijk, dat iemand nu reeds contracten heeft gesloten, waarbij hij goederen heeft verkocht, die pas na de inwerkingtreding der wet moeten geleverd worden. Iemand heeft b.v. voor f 1000 goederen gekocht, te leveren in 1934. De verkooper zal nu bij levering in 1934 f 40 omzetbelasting moeten betalen, die hij op den kooper wil verhalen. De kooper zal zeggen ik heb met uw omzetbelasting niets te maken, ik heb gekocht voor f 1000 en niet voor f 1040. Voor dit geval bevat de wet een overgangsbepaling, welke den verkooper de bevoegdheid geeft de omzetbelasting of het bijzonder in voerrecht te verhalen op den kooper. De wet is bedoeld als een crisis- wet en vervalt op 1 Januari 1939. Er zijn echter reeds stemmen op gegaan om deze belasting niet te beschouwen als een crisisheffiog, maar baar tot een blijvende belasting te maken, omdat het zoo'n gemakkelijk middel is om veel geld in de Staatskas te doen vloeien. Het is te hopen, dat de econo mische toestand over vijf jaren zoo danig is veranderd, dat deze belasting niet meer noodzaxelijk is en dat de werking der wet dan ook inderdaad niet wordt verlengd. N.K. L. RUTTEN VENRAY, 16 December 1933 Tentoonstelling Huishoudschool „Si. Bonifatius." Wie verleden Zondag en Maan dag een bezoek gebracht hebben aan de tentoonstelling der Venraysche Huishoudschool „St. Bonifatius", zullen zeer zeker verbaasd hebben gestaan over het schitterende resul taat, door deze uiterst nuttige sociale instelling verkregen in den loop van slechts twee jaren met nog geen twee lesdagen per week. Op de bovenzaal hingen talrijke eigengeknipte en genaaide kleeding- stukken tentoongesteld, welke oDder de bekwame leiding van Mej. Ge- raldina Aerts vervaardigd waren door verschillende leerlingen uit Venray en de omliggende gehuchten, die bij hare intrede nog zoo goed als nooit een schaar of naald gehan teerd hadden. Ook waren vele andere huishou delijke artikelen, waaronder eene prachtcollectie koffie en theemutsen bijzonder de aandacht trok, op deze expositie uitgestald om de talrijke bezoekers te overtuigen, hoevele zaken van huishoudelijk gebruik vol strekt niet altijd behoeven „gekocht" te worden. Op het gebied der kookkunst waren de prestaties der jeugdige leerlingen al evenzeer te roemen. De tentoongestelde magere en vette maaltijden voor iederen dag, uitmuntend door prettige variatie en heerlijke aroma, alsmede de smaak vol aangerichte disschen voor Kerst mis, kermissen en bruiloften, bewezen overduidelijk, welke groote vorde ringen deze toekomstige huismoeders gemaakt hadden in de moeilijke kookkunst, welke zooveel arbeid en toewijding vordert, wanneer eiken dag een voedzaam, afwisselend en toch „goedkoop" maal op tafel moet gebracht worden, en bij feestelijke gelegenheden „zonder noemenswaar dige onkosten" eens „extra" moet gesmuld worden. Ook in de bak- en inmaakkunst hadden verschillende leerlingen het reeds zeer ver gebracht. Dit bewezen de geurige taarten, de vele dito ge bakjes en de talrijke, met allerhande groenten en vruchten gevulde, weck- flesschen, welke de sympathieke en bescheiden kookleerares Mej. Sangers ons met innige en stille voldoening toonde. Hoe echt gezellig de geest is, welke er in deze Huishoudschool heerscht, bleek ons bij de kook demonstratie op Maandagmorgen. In de kraakzindelijke benedenzaal welke als keuken dienst deed, waren een twintigtal leerlingen, alle helder wit geschort en gemutst, in de pret tigste en vroolijkste stemming bezig met het bereiden «van een eeuvoudig middagmaal, bestaande uit witte ragoütsoep, varkenslapjes, spruitjes en aardappelen, terwijl Mej. Sangers als een echt „moedertje" rondging, om biet en daar met woord en daad de noodige assistentie te verleenen. Waar het spreekwoord zegt, dat de liefde van den man door de maag gaat, waar een afwisselende, eenvoudige en tóch smakelijke disch met netheid en orde opgediend, zeer veel bijdraagt tot het huiselijk geluk, zal ik de gemeente Venray moeten feliciteereD met dit sociale Instituut, dat tallooze meisjes in weinig tijd en met het gering leergeld van slechts f 15 per jaar opleidt tot ijverige en zuinige model-huismoeders die in de sobere tijden, die on3 te wachten staan, met weinig huishoud geld toch haar man en kinderen netjes zullen kunnen kleeden en smakelijk voeden. P. C. Kleermakerspatroonsbond. Ook in deze gemeente is een afd. opgericht van de kleermakerspatroons bond. Tot Voorzitter werd gekozen, J. Lemmens, Secretaris. Joh. Jeuken en Penningmeester Joh. Lichteveldt Besloten werd om in de maand Januari a.s. de Kleermakersfilm te laten komen en wel in de zaal Wilhelmina. Kloek met kuikens. De landbouwer Neuvel, Spurkt, ontdekte dezer dagen onder een hooihoop een kloek met 9 kuikens. Te vroeg of te laat Stalling afgebrand. Maandagavond ontstond brand in dé schuur en stalling van den winkelier W. Schwachofer aan den Broekweg Schuur en stalling brand den geheel uit. Het woonhuis koD, dank zij de aanwezige scheidingsmuur behouden blijven. f 1000 verduisterd. Op last der Justitie is te Meerlo aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Roermood overgebracht de 35-jarige reiziger H. V. van Tegelen verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van de Singer Maatschappij. Naar wij vernemen, bedraagt het verduisterde bedrag bijna f 1000. HORST. Dhr. Wijnen, hoofd onderwijzer aan de bijz. school te Melderslo is thans benoemd tot hoofd der bijz. school in het nieuwe rectoraat te Hegelsom. De leiding dezer school berustte tot dusverre bij de Eerw. Zusters Ursulinen alhier die zich thans van deze school terugtrekken. De overige onder wijzeressen dier school blijven aldaar in functie. VENLO. Maandag is het nieuwe ziekenhuis alhier voor goed in gebruik genomen. RUWE HUID Schrale Lippen Gesprongen Handen 200-10 Ijs en voetbal. De Postjager heett pech. Beerta onder curateele. Verminderde subsidie aan werkloozenkassen. Regeling van het cadeau stelsel ontraden. Een jubileum van Prins Hendrik. De vroege winter heeft grimmig aangehouden, maar op Maandag is dan toch wat dooi ingetreden. Hopen we, dat die nu maar door zet De schaatsenrijders hebben hua hart voorloopig kunnen ophalen; laat nu met de wateren het werk maar wat open komen. Echte voetballiefhebbers schijnen toch wel een door outsiders onbegrepen enthousiasme te bezitten. In een temperatuur van zooveel graden vorst hebben ze den voetbalwedstrijd HollandOostenrijk bijgewoond, 30.000 in getal I Men voelde de narigheid der toeschouwers door den luidspreker heen. Intusschen, als bet aantal op- geloopen longontstekingen even gering blijkt als de gemaakte doel punten, dan valt het best mee. De Oostenrijkers sloegen de onzen met slechts 1—0 en dat was voor Holland een eervolle nederlaag tegen die voetballers van professie o— Ook de Postjager heeft niet op dooi gewacht, alvorens te starten voor de snel-vlucht de ar Indië. Het begin was schitterend. In vier uur tijds zaten de wakkere piloten al boven Rome. Toen ze op weg naar Athene boven de Adriatische Zee waren echter, begaf zich een der motoren en moest de Postjager naar Italiaansch gebied terugkeeren. Is het dus toch fout geweest, dat geen mecaniciën i3 meegenomen En heeft Lindbergh gelijk gehad, die meende, dat het toestel beter met één motor uit te rusten ware geweest Hoe het zij, in Amerika is een nieuwe motor besteld en nog voor Kerstmis hoopt de bemanning van het vliegtuig den tocht voort te zetten. Toch jammer de aardigheid is er af. o— Een wetsontwerp is jpgediend om de gemeente Beerta onder bestuur van een rijkscommissaris. den burgemeester, te stellen, met uit schakeling van den gemeenteraad. Het was er ook een janboel. Een viertal communisten en een paar slappe socialisten vormden een meerderheid, welke niets te dol was. Een gemeentewoning van 350 gld huurwaarde werd aan een comm. raadslid verhuurd voor f50, Aan alle ingezetenen met een inkomen van 'minder dan f 1200, werd accijnsvrije natuurboter verstrekt En veel meer van zulke dingen, waarmee Beerta de reputatie van Sinterklaas trachtte te overtreffen, doch waardoor de gemeentekas finaal werd leeggehaald. o— Minister Slotemaker heeft per cir culaire aan de vakvereenigingen laten berichten, dat de rijksbijdrage aan de werkloozenkassen verminderd zullen worden van 200 op 160 pet. toeslag. Als middel om dan toch uit te komen, beveelt de minster o.m. aan, om het aantal wachtdagen (zonder uitkeering) te veihoogen tot zes. o— De Nijverheidsraad ontraadt in een desbetreffend rapport aan de regeering om een wettelijke regeling van het cadeaustelsel te scheppen. De misbruiken worden van niet ernstigen aard geacht bij uitwassen kan incidenteel ingrijpen worden overwogen. o— Prins Heodrik viert binnenkort een jubileum en wel als voorzitter van het Roode Kruis. Die functie zal bij op 16 Dec. a.s. gedurende 25 jaren hebben vervuld. In Roode Kruis- kringen zal dat jubileum worden gevierd. Verkeersongeluk te Oss Zaterdagavond, terwijl het 7-jarig dochtertje van den heer Janssen met enkele andere kinderen aan het glijden was op een glijbaan op den Berghemscheweg le Oss, kwam een luxe auto, bestuurd door den heer H. uit Wychen, aanrijden. De heer H trachtte het meisje dat eensklaps voor zijn wagen kwam te ontwijken, doch door de gladheid van den weg slipte de wagen, kantelde en kwam boven op hel kind terecht. De bestuurder en de toegesnelde ouders bevrijdden het meisje en brachten het de woning binnen. Dr. W. liet het slachtoffer naar het ziekenhuis over brengen. Zondagmorgen is het daar overleden. By een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zaterdagavond is mej. E Deumens jeugdleidster van het Reinilda-Huis te Rotterdam, te Soesterberg alwaar zij een vergadering zou leiden, het slachtoffer geworden van een auto- ongeval. Zij is aangereden door een auto, met het gevolg dat zij op slag gedood werd. Mej. Deumens was afkomstig van Roermond en werkte sinds eenigen tijd te Rotterdam. Sensationeele smokkelaars jacht op den Zondagmorgen. Zondagmorgen bemerkten twee te Eindhoven gestationneerde ambtenaren op het Wilhelminaplein aldaar een auto van den bekenden smokkelaar J. S. uit Nuenen. De verdachte auto werd boven dien begeleid door een z.g. uitkijk- auto. De kommiezen, die ook per auto ter plaatse wa en, volgden den smokkelauto en toen de inzittenden daarvan zulks bemerkten, ontstond een wilde jacht in de richting Acht. Juist toen de smokkelwagen 'n luxe auto, dén overweg in Acht naderde, werden de boomen neer gelaten en de kommiezen die dit zagen, verheugden zich reeds in de vangst. De smokkelwagen kon nog echter precies onder den eersten doot, «tlo( E «nei di ,idc terec&kol w* jlie ig wc door finaal 1 chauff alles op dwars d al neei |eze bot! |D draai steeds 133© eo abij 9elc iet zoo jden in 3f bier v. B. ter ke verras boom waar van neervallend! het onderst) d. De smt zetten e te ontsnapp den tweede laten was. maakte de den weg volle vaai voorgevel woning, geweld, huis garage het huis zoodat bli voor haar Inmiddels den hielden ook huis stil. de twee m< temidden en de broks De polii verbaal 618 kilo beslag geno raar stond later uit zich gemakl i. Een rund igeling De laatstt go hardt ge geruchtet dat nai opruiming v tal stuks vee, thans geling doon ten °P8 l< ]dvee-t€ mdveece wordt vooil i teeltre aakt. oomeo jehaald en voor bazing 2 onged vao de muren. pr< auto nargarin* familie toen zij kwam, itlt beid. varkens efeze rut zijn, on zoo m pi omen. tr de dus, zooals eenigen tijd De bedoi teeltregeling een kleinerci «tapel to kleinere mell tbprodu daardoor to rendabele, Bovenal ling van dei landbouwstei lo het meen, om dtordlge zoo goed mt or dez« heen te helpt zich ee we, meer sta tand ze ben afgeteekt Twintig Ik ilenwa Op het i placem Simpelveld van e$ vooi van 601 olenwa 20 los. De i ijn op slagen, stortteen st veegden dit en drongen van de li jeDÏó lad: i een grooten splinterd. De dienstd ingmee nog juist bergen. Met het igswerl dadelijk bega hethot voor de tl vrij gemaakt. (%st. Ten gevt stuwen is dt zeer laag. la tot de sli een halve stri od in tal van •el st Hiei de vischclub|el dat wist van tdbode bet na ee te hebl spoec profiteeren. een vaDgst pond visch. Duitscli svlieg irt. Het verkec: ig D den geregeld ast oi tusschen Bei Hamb de landing tllegvc büttel, doord zicht zeer slecht vgen et nis opgevlogMrongt De bestu d het Grutzbach gastei vooizitter vai ksger Colle, staats agem; vens het A nsche Barber kwam iet le De overig fitten ernstige verw a op Twee huaa na a; het ziekenhui eden radio telegrafi o en gier Schnarrei Do kou nlaclil In de afg personen op garije doodge aang Op een ja is e tengevolge krankzinnig g®. marktkramen d st< Op het pla heefi van het slech tal ongelukken In het midd Vereenigde van de hevigi sneeuwval v /inti om het leven dag weg. eer gei We.' zijn Ruwe hui< diep. Winterhan 'int* Wintervoefatei Stukke ar^ukk. Weer in i Van Purofcl Uitkeering ins regeling aan rka de We iclu De Burgemeiran 1 ter kennis van heb uitkeering vol de aan tewerk ges Rijk gesubsidi w< deze week zal het der tewerkgest op vermeld op de! ie toegezonden keevin bij

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8