Donkeredagen. Gemeenteraad van Maashees. Binnenland. Uit het Buitenland Gemengde Berichten Zaterdag 16 December 1933, No. 50 In het Dajaar hebben we wel eens gemopperd, dat bet zoo guur werd, zoo nat en zoo koud. Maar nu heb ben we échte kou gekend, dagen lang, een kou, welke een meDSch tot in het binnenste van het lichaam deed krimpen en... we zijn verheugd geweest over de dooi temperatuur en de kille nattigheid, welke op de kou volgden. We werden verkwikt, als golden het zegeningen en toch was het weer niet anders en niet beter dan het weer, waarover we in het najaar nog zoo mopperden. We hebben beproevingen noodig om de zegeningen van het normale te kun nen waardeeren. 'n Mensch, die nooit ziek is geweest weet niet half, wat een kostbare schat de gezondheid is. Hij is als de gulzige, die een kostelijke spijs door slikt zonder te kauwen of te proeven. We zitten midden in de donkere dagen voor Kerstmis. Het lijkt stil en triest... voor degenen, die niet over de donkerte heen weten te blikken naar het verschiet, dat daar achter ligt. Dat verschiet zal te heer lijker zijn, naarmate we langer in het duister hebben moeten ta9ten. Als het nu altijd eens zomer ware, met eiken dag zonneschijn, zou onze waardeering dan wel kunnen blijven. Zou de ononderbrokenheid niet een drukkende last worden, die leidde tot verveling en een ziende blind heid We hebben nu koude en duister nis, maar één mooie lentedag in Februari vergoedt alles, beteekent ter bevrediging méér dan een mooie nazomer, welke op een schoonen en genoten mid-zomer volgt. De mensch moet weten, hoe zuur het zure smaakt om het zoete van het zoete te kunnen waardeeren en en genieten. Een heilige, die de zonde niet heeft gekend, zou menschelijker wijs gesproken nog heiliger zijn ge weest, als hij zich uit de zonde had moeten oprichten. We mogen niet klagen over be proeving, welke we ter loutering behoeven, noch^over de bezoeking, welke het komende heil voor ons te luisterrijker moet maken. We moeten dapper wezen en niet alleen dragen, .wat ons is opgelegd, maar blikkende naar het blijder ver schiet, moeten we van bezoeking en beproeving maken, wat er in de omstandigheden van te maken is. Dat zal ons sterken. Van een blij verschiet moet iets in ons vóórtriilende daardoor ontstane opgewektheid doet ook het sombere en droeve van het oogenblik beter doorstaan. Een opgewekte geest, met leven dige. hoop en vervuld van vertrou wen, werpt lentelicht op donkere winteravonden en spreidt dat licht ook uit op de naaste omgeving. Het is de winter van het jaar, welke we op het oogenblik allen doormakenhet is een winter van aardsche of misschien ook geestelijke zorgen, welken velen onzer moeten doorstaanhet is de winter van het leven, dien meerderen voor zich be treden weten. Maar we mogen niet versomberen, want reeds daagt de zon in de verte en we moeten opblikken naar den horizon, waar nieuw geluk zich nog verscholen houdt of de'flikkeringen uitslaao van beter leven. De Verlossing wacht ons. Nog enkele dagen slechts, als de duisternis tot haar hoogste diepte is gegroeid, zal er het Begin wezen van de Vervulling der Belofte, Een engelenkoor zal het de be drukte wereld weer toejuichen, dat er Vrede zal zijn in hart en geest voor degenen, die van Goeden Wille zijn. De Wil om over duisternis, zonde, zorg en gebrek heen te komen, dien moeten we blijven voeden en stalen. Dan zal de benoodigde genade ons geschonken worden. Afwezig het lid Geurts met kennis geving van verhindering. Voorzitter H. Rieter Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergaderiog voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan, dat de nieuwe bouwverordening door Ged. Staten ,en de nieuwe verordening op de winkelsluiting door de Kroon zijn goedgekeurd, alsmede goedkeuring van verpachting van grond en ver koop van grond aan Th. Appelhof. Aan Th. Fransen te Overloon wordt op zijn verzoek besloten een perceeltje gemeentegrondgelegen aan den Vierlingsbeekschen weg te verkoopen tegen f 7 per are, onder bepaling, dat kooper het daarop staande hout voor de gemeente gratis afkapt en op slagen legt. Verzoek van A. Ronnes te Over loon om een perceeltje grond te koopen in de Biesplanken. De Voor zitter zal met aanvrager nog over leg plegen. Op een verzoek van G. A. Janssen te Boxmeer wordt besloten de pacht van gemeentegrond te doen eindigen. In verband met een schrijven van Ged. Staten worden de leden van de Commissie van Schoolverzuim herbenoemd met ingang van 1 Januari 1934. Voorgelezen wordt een schrijven van Ged. Staten om maatregelen te nemen tegen geldleeningen op korten termijn, door deze in vaste leeningen om te zetten. De gemeente heeft nog leeningen met een .opzeggingstermijn van een jaar loopen. Weihouder Crooymans zou pro- beeren om deze leeningen bij de tegenwoordige geldschieters omgezet te krijgen in vaste leeningen. De geldschieters behoeven voor hun geld nog niet bevreesd te zijn in verband met de huidige noodlijdende positie der gemeente. De Voorzitter merkt op. dat nog nooit een gemeente gefailleerd is en dat Maashees dit zeker niet zal doen met al haar eigendommen. Besloten wordt maatregelen te nemen om de leeningen op korten termijn' met ingang van 1 Januari 1935 omgezet te krijgen in vaste leeningen. In verband met een schrijven van Ged. Staten betreffende meerdere opbrengst van het 'classificatieverschil gemeentefondsbelasting in verband met de heffing van extra opcenten (wet van 1 Maart 1933 Stbl. No. 68) zal de begrooting 1933 worden ge wijzigd. Een schrijven van het Hoofd bestuur van den N.C.B. betreffende destructor wordt uitgesteld. Enkele subsidie-aanvragen van landbouwschool te Venray en St. Anthonis, alsmede Politieschool te 's Bosch worden voor kennisgeving aangenomen, omdat deze subsidies niet op de begrooting 1933 en 1934 mogen worden uitgetrokken. Aangehouden wordt een schrijven van F. BoDants, J. Gerrits en J. Lenssen, caféhouders, dat zij veel nadeel ondervinden van vreemde danstenthouders bij gelegenheid van de kermis, waarom zij als ingezetenen vragen op elke kermis één danstent minder toe te laten, dan gebruikelijk is. Voorgelezen wordt een schrijven van den Z.E. Heer Pastoor te Over loon om alsnog subsidie toe te ken nen voor de ontwikkeling der werklooze jeugd. De Voorzitter zegt, dat dit punt in de vorige vergadering al voldoende besproken is. Fransen meent gehoord te hebben, dat het de gemeente ongeveer f 17.50 zal kosten. Als dit bedrag niet hooger is, zou hij er wel voor zijn. De Voorzitter merkt op, dat dit bedrag zeker veel hooger zal zijn, Het Rijk heeft het subsidie voor 1934 verlaagd tot 46/75. Spreker meent, dat er op de begrooting sub sidies geschrapt moeten worden, die harder noodig zijn b v. voor het Wit-Gele Kruis. De Raad blijft bij haar vorig standpunt en geeft voorloopig geen subsidie. Na voorlezing van een nota van aanmerkingen van Ged. Staten ge vallen op de gemeenterekening 1932, welke van administratieven aard zijn, worden B. en W. gemachtigd van antwoord te dienen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan G. Mulder en J. Pennings te Overloon een perceel grond te verpachten in de Biesplanken. afkomstig van P. Arts, tegen f 35 per H.A. De gemeentebegrooting voor 1934 wordt door B. en W. aangeboden en ter visie gelegd. In behandeling wordt genomen een aanvrage van Th. A. ^ppelhof te Overloon om een plaatsje inge volge de Landarbeiderswet. Daar aanvrager en de overgelegde stukken aan de eischen der wet vol doen. wordt besloten een bedrag van ten hoogste f 1594, beschikbaar te stellen, zijnde voor land en woning ten hoogste een bedrag van f1774, waarvan de landarbeider zelf moet betalen een bedrag van f 180, indien van Rijkswege geen bezwaar tegen een toekenning van eenzelfde voor schot uit de schatkist wordt gemaakt, en onder dezelfde voorwaarden als het Rijk en de gemeente stellen zal. Verder worden aan de toekenning van het voorschot nog de volgende voorwaarden gesteld boven de in de wet genoemde 1. dat de bouw der woning in het openbaar zal worden aanbesteed onder R.K. georganiseerde aannemers en dat de gunning geschiedt onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders 2. dat het gebouw ten genoege van B. en W. tegen brandschade moet worden verzekerd 3. dat de arbeider verplicht is wekelijks af te betalen en de gemeente het recht heeft het verschuldigde bedrag op het verdiend loon in te houden 4. dat de arbeider verplicht is te bouwen op de plaats door B. en W. aan te wijzen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten met den Christelijken groet. gevangenen en 600 mitrailleurs. In Spanje heet de anarchistische opstand onderdrukt te zijn, maar er zijn vele slachtoffers den terreur te prooi gevallen. De algemeene staking mislukte. De Duitsche Rijksdag ge opend. Het Rijksdagbrand proces loopt ten einde. Goe- ring heeft al gevonnist. In ternationale besprekingen. Belasting op vreemde werkkrach ten in Frankrijk. Heeft Paragay den oorlog gewonnen om den Gran Chaco Spanje rustig. De nieuwe Duitsche Rijksdag van 661 leden is geopend als gold het een millitaire excercitie. Goering snauwde zijn bevelen, hoe het gaan moest, en in acht minuten was heel de „plechtigheid" afgeloopen. Hitier had geen tijd om te komen en zal daarom bij een volgende gelegenheid zijn order wel eens komen voordra gen. Een beetje comedie is alles, wat er rest van de Duitsche demo cratie en het dito parlementarisme. Wel bleek Goering wat te zeggen te hebben, maar dat deed hij na afloop, middels een dagblad-interview. Hij heeft laten weten, dat het nu maar eens uit moest zijn met die langdra dige procesvoering in Leipzig. Hij, Goering, wist dat de verdachten schuldig waren en dat moest vol doende worden geheeten; ze zouden hun straf niet ontkomen. De presi dent van het Rijksgerechtshof heeft met geen woord tegen deze onduld bare inmenging in de rechtspraak geprotesteerd. Integendeel, onder den indruk van Goering's betoog is dadelijk begonnen met het requisitoir tegen de verdachten. Ze worden natuurlijk schuldig geacht, maar heel de K.D.P., d.i. de uiteengeranselde Duitsche communistische partij, werd met de moreele verantwoordelijkheid belast. Vermoedelijk zal nog voor Kerstmis het vonnis vallen. Zal het 'de publieke opinie der wereld wederom grof geweld aandoen o In de Europeesche hoofdsteden blijft de diplomatieke activiteit boog opgevoerd worden. De besprekingen zijn zelden zoo intensief gevoerd, maar nooit is er minder van uitgelekt Alles heet te gaan om een gunstige sfeer te scheppen ter oplossing van de moeilijkheden in Genéve Volkenbond en Ontwapening alsmede in verband met de Duitsche eischen tot verdcagsherzlening. Dat is een zaak. zoo kwam het bericht te Berlijn uit Parijs, welke alle onderteekenaars van het vredes verdrag belangt; we kunnen ze dus niet samen oplossen En die andere bedoelde onderteekenaars hebben zich gehaast om hun meening te uiten. De Roemeensche staatsman Titoe- lescoe verkondigde het mede namens Benesj, minister van Buit. Zaken in Tsecho Slovakije; herziening der ver dragen beteekent oorlog. We willen den oorlog niet, maar durven dien te aanvaarden. Een der pas aangenomen nieuwe belastingwetten in Frankrijk eischt 10 15 pet. belasting van vreemde werkkrachten, te betalen door den werkgever. Ook de positie van vele Nederlanders in Frankrijk wordt hierdoor bedreigt en zij hebben dan ook reeds protesten geuit. Paragay zegt den oorlog tegen Bolivia om den Gran Chace te hebben gewon nen; het leger van Bolivia moet vernietigd wezen; het verloor 18000 De werkloosheid neemt weer toe. En onze export blijft afnemen. De vakbeweging en de crisis. Van hier en daar. Blijkens de cijfers van den direc teur van #den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering was het werk loosheidspercentage in de week van 20—25 November 26,2 tegen 25.2 in de week daarvoor. De werkloosheid neemt derhalve weer toe, maar dat betreft tenslotte de gewone seizoenstoename. In ver houding tot het vorige jaar staan we er op bet oogenblik toch beter voor. In dezelfde verslagweek van '32 was het percentage n.l. 29.1, dus ongeveer 3 percenten hooger. Jammer, dat het booze winterseizoen zóó hard inzette, dat daardoor alleen reeds veel werk moet worden stopgezet. Ook met onze export blijft het slecht gaan. De maand November haalde een laagte-record. Onze uit voer bedroeg toen 63 mlllioen, zijnde 7 millioen minder dan in de overeen komende maand van '32, welke toch al zoo bijzonder slecht was. Wat we in de vorige maand uitvoerden, beliep in waarde slechts 57.9 pCt. van onzen invoer 1 Wel is er weer eenig hoopgevend perspectief. Met Polen sloten we dezer dagen een overeenkomst, door welke we een aanzienlijke verlaging van Pool- sche invoerrechten verkregen voor 41 verschillende uitvoerartikelen daartegenover stelden we dergelijke facilteiten voor den invoer van 8 Poolsche artikelen, o.a. granen en hout. De Crisisrundveecentrale heeft bovendien gelegenheid gekregen om een deel van het aangekochte crisis rundvee voor de slacht in België te plaatsen met kans op uitbreiding van dien handel. En Zaterdag hebben de Neder- landsche textielindustrieelen in Den Haag een conferentie met een Japan- sche textiel-delegatie om te trachten met elkaar tot overeenstemming te komen inzake het ontzien van weder- zijdsche belangen bij den invoer in Ned. Indië. Het Kath. Vakverbond congres seerde van de week in Utrecht. In redevoeringen van voorzitter de Bruin werd het huidige economische stelsel uitgeluid. Er moest gestreefd worden naar een -nieuwe ordening, in welke aan den arbeid de rechtmatige plaats zou worden toegewezen en geen klassenstrijd meer zou bestaan. Maar ernstig werd er tegen gewaarschuwd om zich in een teveel aan ijver in de armen van het fascisme te werpen, door welke richting de godsdienstige, cultureele en sociale voordeelen worden bedreigd, door de democratie verworven. De moderne bond van kappers bedienden houdt zich bezig met het uitgebrachte rapport van een speciale commissie, welke heeft aangegeven, dat de bedienden coöperatieve kap perszaken dienen op te richten om aan de huidige lage loonen in het bedrijf te ontkomen. Dus nog méér zaken op een overvoerde markt en dat om... het peil der verdiensten te kunnen opvoeren Ten hove zullen van dezen winter wederom geen feesten worden ge geven, zulks in verband met de ellende, waarin een groot deel des volks verkeert. Het optreden voor de Vara van twee KL.M.-piloten werd dezer dagen belet door de militaire auto riteiten, omdat de betrokkenen als reservisten nog aan de weermacht verbonden zijn. Het gold de piloten Viruly en Parmentier. Bernadette-ieest to Tienray. Met groote voldoening mag de volijverige Herder van Klein-Lourdes Pastoor Dinckels, terugzien op de Bernadette herdenking, welke den 8en December j.l. plaats had in Maria's Genadekapel te Tienray. Uit de omliggende dorpen, ja zelfs uit Venlo en Kevelaer, waren, ondanks het koude weer en de gladde wegen, zeer vele vereerders van de Lourdes-maagd Bernadette Soublrous naar Tienray gekomen, om, devoot geschaard rondom hare van bloemenweelde en lichtpracht geaureoolde natuurgetrouw^ bzsitenis

Peel en Maas | 1933 | | pagina 4