VULPENNEN Gemengde Berichten „Klein Lourdes" Tienray. District: iei( bepaalde bij artikel 256 der Gemeente wet heden aan den Raad der Gemeente is overgelegd en tegelijk ter Secretarie der Gemeente voor een ieder tot eo met 14 December a.s. ter lezing is neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Venray, 28 November 1933. GEMEENTE-BEGBOOTING 1934. Begrooting tak van dienst der Gusi'ubriek 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1934 en de begrooting van den tak van dienst „de Gasfabriek" voor 1934 heden ingevolge het be paalde in artikel 238 en 253 der Gemeentewet aan den Raad zijn aangeboden en ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn neergelegd en tegen betaling der kosten een afschrift wordt verkrijg baar gesteld. Volgens het bij genoemd artikel bepaalde moeten tusschen deze neder- legging en verkrijgbaarstelling en de behandeling in den Raad minsten? veertien dagen verloopen. zoodat de behandeling niet voor 13 December a.s. zal geschieden. Venray, 28 November 1933. Burgemeester en Wethouders vnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. GEVONDENEen rijwielplaatje, een Damescentuur en een Kinder mantel. Inlichtingen Gemeentepolitie. DE KERN. Donderdag 30 November had de eerste vergadering van „de Kern" plaats. Na uitgebreide besprekingen, waarbij de ijver en het enthousiasme der leden, wel wat getemperd door de te verwachten zware taak, duidelijk aan den dag traden, werd de Voor zitter gemachtigd om de noodige stappen te doen teneinde met de voorgekomen actie te kunnen begin nen. Het was den leden aangenaam, dat de H. E. Gestr. Heer J. Poels ter vergadering kwam om de leden zijne hartelijke gelukwensch aan te bieden bij de oprichting van de Kern, van wier actie zeer veel verwacht mag worden voor de R.K. Staatspartij. Uitvoering Jongensschool. Met medewerking van het Salon- Orkest „Euterpe" gaven Woensdag avond de leerlingen der Jongensschool in het Patronaat eene goedgeslaagde uitvoering, met een rijk varieerend programma. Het daverend applaus, dat telkens door de zaal klonk, was werkelijk verdiend, vooral door de muzikanten en komieken van „Euterpe" en het zangkoortje der leerlingen. De talrijk opgekomen ouders der kinderen genoten en hebben het onderwijzend personeel in staat gesteld ook in onze School St. Nicolaas te vieren. Tot volgend jaar 1 Maandagmiddag werd door de Marechaussee alhier, naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht, de 60 jarige landbouwer G. V., alhier, verdacht van over treding van artikel 247 Wetboek van Strafrecht. In de Sigarenfabriek Baars en Co. zijn wederom een 16-tal werkleden voor de volle week werk zaam. Waarschijnlijk zullen binnenkort de overige 20 werklieden, die thans 3 dagen per week werken, ook weer volle weken kunnen arbeiden. Voor onze tabaksbewerkers was dit een verheugend nieuws. ST. NICOLAAS-ÖPTOCHT. Wij laten hier volgen het officieel programma van den morgen Zondag te houden intocht van St. Nicolaas. Aankomst van den Kindervriend te 6 uur v.m. aan het Station, waar na een bezoek gebracht wordt aan Huize Sint Servatius. Precies één uur zal St. Nicolaas zijn tocht door Venray beginnen, na eerst bij het Raadhuis verwelkomd te zijn door het bestuur der St. Nicolaasgilde. Aan den optocht zullen tevens deelnemen onze Fanfare en de Schut terijen „St. Anna" en „Het Zand akker". Vanaf het bordes van het Raadhuis zal St. Nicolaas enkele woorden richten tot de kinderen en belangstellenden, waarna Hij zijn weg vervolgt door Marktstraat, Hoenderstraat, Bontekoeslraat, Eind straat naar „Jerusalem" en vervol gens naar het St. Jozefsgesticht, dan Overloonsche weg. Gas^traat. Maas heezerweg, Hofstraat, Groote straat, Patersstraat, Paterslaan, Langstraat tot Maréch. kazerne, Henseniusstraat, Henseniusplein, Schoolstraat, Markt straat tot aan het Raadhuis, van waar Sinterklaas zijn afscheidsrede zal houden. Daarna zal door de schoolkinderen aan St. Nicolaas nog een zanghulde gebracht worden. Zooals ons medegedeeld werd, is er dit jaar zeer veel zorg besteed aan den wagen met de pakjes. Men wordt er op attent gemaakt, dat pakketten vandaag nog bezorgd kunnen worden van 7 tot 8 uur nam. bij Piet Clephas, Patersstraat 7 Telefoon 37. Bezorgloon 15 ets. per pakket. Operatrein naar Duisburg. Naar reeds werd bekend gegeven loopt op Zaterdag 16 December a.s. een Operatrein naar Duisburg, de gezellige Rijnstad, alwaar zullen worden opgevoerd „Cavallerla Rusti- cana" en „Paljas." Nergens beter dan in den fraaien, inmiddels ook in Oost- en Zuid-Nederland vermaard geworden Duisburger schouwburg, kan men van prima vertolking dezer beide opera's genieten. Omtrent prijzen, dienstregeling etc. wordt verwezen naar de desbetreffende advertentie in dit blad, alsmede naar de daarin vermelde verkoopsadressen, die tevens inlichtingen verstrekken over de tegen lagen koers verkrijg baar gestelde verteringbons. Nog zij vermeld, dat het aanbeveling verdient zich binnen den bepaalden termijn voor deelname op te geven, daar het zich laat aanzien, dat op groote belangstelling kan worden gerekend. Federatie van Jonge Boeren. Maandag werd door deze vereeni- ging een ontwikkelingsavond gegeven op gebied van veekennis. Als sprekers waren tegenwoordig de heeren van Zadelhof en Jaspars, beide inspecteurs van het N.R.S. Bij zijn openingswoord wees de Voorzitter G. Poels er op, dat het van groot belang voor den boer is veekennis te bezitten, zeker in de toekomst, wanneer door de Vee centrale een beperkt aantal stuks vee zal worden toegewezen, om dan een koe te kunnen fokken die aan de hoogste eischen voldoet. Gaarne gaf hij dan ook den heer van Zadelhof 't woord, die ons in deze richting zal leiden. Spreker zette in korte woorden uiteen, wat ons puntenstelsel is en op welke gronden het berust. Met een voorbeeld liet hij zien, dat niet altijd de koe met 't hoogst aantal punten de beste is. Dit ook zagen we op de practijche les die Dinsdag hierop volgde. Dinsdag verzamelde zich een flinke groep belangstellenden op de stal van Joh. van Meijel, Heide, waar de eerste les werd gegeven. Van enkele koeien werden door de aanwezigen de punten bepaald, waarna door de deskundige't oordeel uitgesproken werd. Ook werden nog lessen gegeven op de stallen van de Kinderen Camps, Heide en Mart. Wismans, Venray. Deze lessen hebben velen van ons een koe beter leeren kennen. Wij hopen dan ook, dat meerdere mogen volgen, ook over onze varkens, wat te verwachten is. H. v. M. Secr. Franciscaanscli nieuws. Naar we vernemen, zal de Z.E. Pater Cyrillus van Breda, Gardiaan der Minderbroeders te Alverna, bin nenkort naar de Javaansche Missie vertrekken. In diens plaats is tot Gardiaan van het Wychensche Minderbroeders- klooster benoemd de Z E. Pater Ni colaas Lohuis, lid van het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert en schrijver van het leven van „St Antonius van Padua." CASTEN RAY. Onze Handboog schutte"ij „De Batavieren" besloot de jaarlijksche winteruitvoering te geven op 27 en 28 Jan. a.s. Door bedwelmende dampen bevangen. Toen in den avond van Maandag op Dinsdag de caféhouder Ritt uit Horst, zijo woning wilde gaan sluiten en zich wilde overtuigen, dat alles veilig was, ging hij ook den kelder zijner woning binnen. Toen hij de kelderdeur opende, steeg vanuit de kelder een bedwelmende damp op. R. werd hierdoor bevangenen stortte naar beneden. Een controleur van den nacht veiligheidsdienst, die nog laat in den nacht licht in de woning zag branden belde aan. De echtgenoote van R. die van het voorgevallene nog geheel ookundig was, stelde met den con troleur een onderzoek in. Reeds had zich een benauwende lucht door de geheele woning verspreid, zoodat ook de vrouw spoedig onpasselijk werd. De controleur, die deuren en ramen had opengeworpen, zette het onderzoek voort. Toen hij de kelder deur geopend zag is hij, met een zakdoek voor den mond gebonden, in den kelder afgedaald. Beneden aan de t<*ap vond hij den caféhouder R. voorover op de knieën liggen. Hij bleek reeds overleden te zijn. De inmiddels gewaarschuwde ge neesheer kon slechts den dood constateeren Vermoedelijk is een flesch met koolzuur lek geworden en hebben zich de dampen door den kelder verspreid. HOLTHEES. Donderdagmiddag had A. Philipsen alhier op de los plaats het ongeluk van een ledige wagon te vallen, en hierbij zijn linkerbeen te breken. HOLTHEES. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van de Verkoopvereeniging afd. Maashees werd tot afgevaardigde gekozen de heer J. Bonants, pl. zaakw. N.V.C. Noord-Brabant. Vervolgens werden enkele voor stellen besproken, welke zijn voor gesteld door het kringbestuur. De heer F. Kersten, secr. district- comm. Gew. Varkenscentrale, gaf uitleg over inkrimping van den var kensstapel, welke ingaat 1 Jan. a.s. Bij het kringbestuur zal alle moeite gedaan worden om Vierlingsbeek als leveringsplaats terug te krijgen. OVERLOON. Door het indruk ken van een ruit werd, tijdens af wezigheid der bewoners, ingebroken in de woning van G. Gooren alhier. In de slaapkamer werd alles over hoop gehaald Een klein bedrag aan geld werd vermist. Dinsdag brandde een 3-tal mijten, eigendom van den landbouwer Hendriks, in 't Vlak. tot den grond toe af. Oorzaak onbekend. Dinsdag werd alhier een ver gadering gehouden van de Verkoop vereeniging „St. Anthonis". Uit bet jaarverslag ontleenen wij het volgende In 't boekjaar 1931—'32 werden geleverd 3291 varkens. 109 kalve ren en 456 karren stroo. In 't boek jaar 1932—'33 tot 22 Sept., vanaf dien datum trad de Varkenscentrale in werking, werden geleverd 1099 varkens, 74 kalveren en 211 karren stroo. Verleden jaar zijn er tot 22 Sept. 130 varkens meer, 35 kalveren minder en 255 karren stroo minder geleverd. Vervolgens werd besloten om de leden, die tot heden varkens hebben geleverd aan den vrijen handel, geen boete op te leggen. De leden kunnen tot Zondag vrijwillig hun lidmaat schap opzeggen. Degenen die zich Zondag niet hebben afgemeld en in 't vervolg toch varkens verkoopen aan den vrijen handel, onherroepelijk zullen worden beboet. In 't vervolg zal 10 ct. weegloon worden ge heven. Vervolgens deed de Voorzitter nog eenige uitleg over de inkrimping van den varkensstapel. Dood achter het roer. Toen een Duitsca motorschip Dinsdagmiddag Venlo passeerde, kwamen de opvarenden plotseling tot de tragische ontdekking dat de schipper dood achter het roer stond. Een hartverlamming had een eind aan zijn leven gemaakt. Het schip ging in Venlo voor anker. Het stoffelijk overscnot van den schipper werd naar Duitschland overgebracht, Smokkolarg met reismarken. Ongeveer een week geleden meld den we, dat de Venlonaren J. D., L. D. en Z., die reeds in hun passen hadden staan, dat ze vier maal reis- chèques van 1000 R.M. en een dertig maal reischèques van 100 R.M. in Duitschland geïnd hadden, na het presenteeren van een cbèque te Düsseldorf, aldaar in hechtenis ge nomen waren en naar Krefeld over gebracht. Het trio was echter, zooals later is gebleken, nog niet eens zoo ver gekomen. Reeds aan de Kaldenker- kergrens had men hen gearresteerd, op grond, dat ze niet konden be wijzen, waar ze met de vorige reis marken gebleven waren. Ze haddea alle drie, twee reischèques van hon derd R.M. bij zich, deze werden in beslag genomen. Mede met een kleine veertig Nederlanders wachten ze nu af, wat het Duitsche gerecht met hen vqpr heeft. Venlo's vrouwelijk raadslid gaat heen. Het eerste en eenige vrouwelijke gemeenteraadslid van Venlo, Mevr. Witmond-Blok (S.D.A.P.) heeft haar ontslag als raadslid ingediend. Zij zal opgevolgd worden door den heer C. Korteweg, die reeds eerder lid was van den raad. Nieuw-walerscliap in Noord- Limburg. Tusschen de gemeenten Helden, Grubbenvorst en Maasbree is een overeenkomst gesloten inzake de verbïtering van de stroomgebieden van de Kwistbeek, de Everlosche beek en de Springbeek met de daarbij behoorende zijtakken. Deze overeenkomst is bereids door Ged. Staten van Limburg goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling aan Prov. Staten te vragen uit deze stroom gebieden een afzonderlijk waterschap te vormen. De overval te Tegelen. Dinsdagmorgen wees de Roer- mondsche rechtbank vonnis in de zaak tegen den 24-jarigen J. A. van E. te Tegelen, tegen wien op 14 November door het O.M. een ge vangenisstraf van 5 jaar was geëischt, wegens den overval te Tegelen, ge pleegd in den nacht van 17 op 18 Juni op de wed. Burgers-Verhaag. Het vonnis luidde vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en de 14 dagen, volgende op de uitspraak. Driftige moeder. Bij een huiselijken twist wierp vrouw S. te Haelen haar 15 jarige dochter een ketel kokend water naar t hoofd. Met hevige brandwonden overdekt vluchtte het meisje naar de buren. Dr. Windhorst uit Neer, die ontboden werd, constateerde zeer ernstige brandwonden. De toestand van het meisje is bedenkelijk. De lange Jan van Weert. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Weert werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van de overdracht van den ruim 90 meter hoogen St. Martinus- toren aan het R. K. Kerkbestuur „St. Martinus" onder voorwaarde, dat deze toren nimmer mag worden vervreemd en nimmer worden ge wijzigd dan na goedkeuring van den bij „Monumentenzorg" betrokken Minister. Verder werd besloten het groote plan tot stadsverfraaiïng, wat de verbetering der wallen rond de stad betreft door het aanleggen van plantsoenen en een eenrichtings verkeer, uit te voeren met een subsidie van f 24.000 al of niet in werkverschaffing. Tram Sittard-Grevenbicht opgeheven. Met ingang van 1 December is de Sloomtram Sittard Grevenbicht der L. T. M. opgeheven. Goedkoop vleesch voor de my n werkers. Het gemeentebestuur van Heerlen heeft van de Rundveecentrale verlof gekregen om dit vleesch aan mijn werkers, welke 2 verzuimdiensten per week hebben te laten verkoopen en wel 1 Kg. aan een gezin van 2 personen en aan gezinnen van meer dan 2 personen 2 K.g- per week. Blijkens een voorloopige berekening komen 2300 gezinnen van arbeiders der O.N.-mijnen in aanmerking voor het koopen van dit vleesch, terwijl ook 400 steuntrekkenden van de gemeente het zullen kunnen koopen. Instorting in 'n zandgroeve. Maandagmiddag heeft te Schinnen in de zandgroeve v. L. D. uit Vaes- rade een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 25-jarige ongehuwde chauffeur K- H. uit Klimmen was daar om zand te halen. Dè gebroeders D. en M. H. uit Vaesrade hielpen hem daarbij. Toen de mannen met het laden bezig waren, schoven plotseling over een lengte van 25 meter eenige honderden kubieke meters grond naar beneden K. H. en J. D. als mede de vrachtauto werden onder het zand bedolven. Hulp was on middellijk ter plaatse en na een half uur hard werken slaagde men erin D. uit het zand te bevrijden. De man leefde nog, doch klaagde over hevige pijn, terwijl hij bovendien een been had gebroken. Nadat hij door een dokter was verbonden, is hij per auto naar zijn woning gebracht. De redding van den chauffeur verliep minder vlot. Pas na een uur gelukte het hem te vindèn. De man was bewusteloos en de geneesheer kon slechts den dood constateeren. Slechte electriciteitsmeters. Het rapport der metercommissie, uitgebracht in de vergadering der Prov. Staten van Limburg, over slechte electriciteitsmeters doet den heer Paris (S.D.A P.) opmerken, dat 68 pCt. der meters een te boog verbruik aanwijzen. Hij vraagt maatregelen, waardoor de gemeenten verplicht worden onderzoek der meters toe te staan. De heer Tops (R.K.) vraagt meer bevoegdheden voorde metercommissie en als dit niet kan, dan strengere maatregelen. Slechts 30 pCt. der meters is in orde. De gemeenten, die stroom betrekken van de Stroomverkoop Mij. en zelf distri- bueeren, blijven ten deze ernstig in gebreke. Het Derde Ordehuis. Het Decembernummer van „De Tertiaris" publiceert de platte gron den en gevels van het reeds meer hier besproken Derde Ordehuis. het welk als rustoord en congresgelegen heid zal dienen. Het huis, dat met den voorgevel aan den Leemweg te Wychen komt en met den achtergevel op het Zui den in een fraaie omgeving wordt gebouwd naar een ontwerp van de architecten G. en C. Geenen te Eind hoven. Het gebouw zal uit beganen grond en twee verdiepingen bestaan met een vootloopige kapel. De inrich ting geeft blijk van practischen zin. Het ligt in de bedoeling later nog achter de nu geprojecteerde conver satie en eetzaal een overdekt ter rein te bouwen. De definitieve kapel komt op een hooger niveau. Er is door de architecten gestreefd naar een vriendelijk geheel. HEFFING OP KOFFIE. Naar het „Weekblad voor kruide nierswaren" verneemt zal de heffing op koffie, die bij de Millioenennota door ae Regeling in uitzicht is gesteld, worden gegoten in den vorm van een invoerrecht óp ruwe en niet in den vorm van een accijns op gebrande koffie, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Voorzoover de inlichtingen van het blad gaan kan een invoerrecht van een kwartje per kg. worden verwacht. Als ver moedelijke datum van inwerking treding der heffing wordt 1 Maart genoemd. Het euvel der uitverkoopen. Naar de Msb. verneemt wordt ten Departemente gewerkt aan een voor stel van wet tot beteugeling vaa het euvel der uitverkoopen. Bestryding der smokkelary. De Minister van Justitie heeft blijkens mededeeling in het Algemeen Politiebladaan de procureurs generaal, fnd. directeuren van politie, een aanschrijving gericht, waaraan het volgende is ontleend In verband met het feit, dat het vooral in de grensstreken veelvuldig voorkomt, dat bestuurders van motor rijtuigen geen gevolg geven aan het door de politie gegeven bevel te stoppen, is, mede gelet op het be paalde in artikel 51. eerste lid, van de Instructie voor het personeel der Rijksveldwacht, de vraag gerezen, of het den Rijksveldwachters geoorloofd is eventueel van hun wapenen gebruik te maken, ten einde bestuurders van motorrijtuigen, die niet voldoen aan de in artikel 27 der Motor- en Rijwielwet bedoelde vordering het rijtuig te doen stilhouden, daartoe te nopen. Deze vraag kan in beginsel moeilijk anders dan bevestigend worden be antwoord. Geknoei met biggenmerken. Wegens het onbevoegd merken van biggen, boven het toegestane aantal, is de secretaris der Varkens centrale te Siholde door de Arnhem- sche Rechtbank veroordeeld tot f 500 boete subs. 100 dagen hechte nis. Daling der biggenpryzen. Door den heer van der Heide zijn aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gericht. 1. Is het den minister bekend.dat bij vele boeren in Drenthe ernstige ontstemming heersebt, omdat de crisis-varkenscentrale heeft voorge schreven, dat vóór 1 Januari 1934 de varkens, zwaarder wegend dan 20 K.g. moeten zijn opgeruimd, het geen tot gevolg heeft, dat de prijzen der biggen, die verkocht mochten worden zeer belangrijk zijn gedaald?, 2. Verdient het geen ernstige overweging om het tijdstip van 1 Januari eenige maanden te verschui ven, teneinde verdere daling van de prijzen der biggen te voorkomen Tegen de tram gereden. Woensdagmiddag is de gehuwde Groesbeeker van D. op de Sint Annabrug vermoedelijk in botsing gekomen met een anderen wielrijder. Hij zwaaide met zijn rijwiel om en kwam tegen de electrische tram aan. De man werd tegen den grond ge slingerd. Per ziekenauto is v. D. naar het St. Canisius Ziekenhuis gebracht. Daar is hij spoedig na aankomst aan inwendige verbloeding overleden. Een zoon van den ongelukkige was bij het ongeluk tegenwoordig. Drama op den Lekdyk te Vreeswyk. Slachtoffer aan de verwondingen overleden. Donderdagmiddag heeft zich op den Lekdijk te Vreeswijk een drama afgespeeld, dat aan een persoon het leven heeft gekost. Op dien tijd bevonden zich nabij het peilhuis op den dijk twee per sonen zekere Th. van H. en zekere H. C. van S. beiden inwoners van Vreeswijk. Vermoedelijk in verband met een stroopersaangelegenheld is oneenigheid ontstaan tusschen beide mannen. Wat er precies gebeurd is, is nog niet vast komen te staan, doch op een gegeven oogenblik werd van S. met een vijl of mes in de buikstreek gestoken, waardoor hij levensgevaarlijk gewond werd. De dader vluchtte daarna weg Van S. kon strompelend en met veel bloedverlies zijn woning be reiken, waar hij ineen zakte. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse, doch des avonds is het slachtoffer, gehuwd en vader van vier kinderen, aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Benzine uit suikerbieten. Ter vergadering van het water schap Holland's Noorderkwartier gaf de heer Visser uit Santpoort een uitvoerige beschouwing over het winnen van alcohol uit suikerbleten, welke alcohol dan vermengd zou moeten worden met benzine. Bij de daarop gevolgde discussie is ter sprake gekomen de commissie welke het Kon. Ned. Landbouw- comité een jaar geleden ter bestudee- riog van deze aangelegenheid heeft ingesteld. Daar bleek, dat deze commissie nog niets gedaan heeft, zegde op aandrang van de vergadering het bestuur toe dat „Noorderkwartier" een commissie zal instellen, aangezien men overtuigd was, dat de Holland- sche biet hiervoor even geschikt is als de Engelsche biet, die reeds voor dit doel in hoeveelheden van mil- lioenen K.G. te Bergen op Zoom verwerkt wordt. Bescherming van de openbare orde. Bij de Tweede Katrer is ingekomen een Koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde. Scliip in brand. Woensdagmiddig is brand onstaan op het motorschip „Indrapoera" van den Rotterdamsche Lloyd, dat Maandag j.l. uit Indië in de haven te Rotterdam was gearriveerd. Het vuur verspreidde zich van de „socialhall" over het promenadedek naar de brug en de daarachter gelegen hutten van de officieren. De brand, die een geweldigen gloed verspreidde, welke tot ver in den omtrek was te zien, liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien en men vreesde in het begin dan ook voor een catastrophe als die met de „P. C. Hooft". Dank zij het oordeelkundig en snel Ingrijpen van de Rotterdamsche Vrijwillige Brand weer, die met ongeveer al het be schikbare groote materiaal het vuur heeft bestreden, is de brand tot een betrekkelijk klein deel van het schip beperkt gebleven. Desondanks is de schade, die de vlammen hebben aangericht, zeer aanzienlijk. Hooger uitkeering. Voor hen, die zich verzekerden. Er wordt op vergaderingen van fascisten dikwijls gehakt op het feit, dat georganiseerde werkloozen ge durende een zekeren tijd een hooger uitkeering krijgen dan ongeorgani seerde. Dat vindt men een schande lijke bevoorrechting, om niet te zeggen corruptie ten voordeele van de vakvereenigingeD. Met minder dikke woorden hoort men ook elders deze opmerking wel maken en in het Voorloopig Verslag op de Be grooting van Sociale Zaken vernam men er ook den weerklank van. Intusschen vergeet men bij al dit al dan niet qekulschte crltiek één ding De werkloozen, die gedurende eeni- gen tijd hooger uitkeering ontvingen, hadden zich tegen werkloosheid ver zekerd en daarvoor geregeld hun premies betaald. Minister Slotemaker merkt in zijn Memorie van Antwoord dan ook terecht op „De ondergeteekende kan geens zins termen vinden het verschil in uitkeering tusschen verzekerde en niet-verzekerde arbeiders op te hef fen z.i. dient de verzekering der arbeiders tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid te worden aangemoedigd. Het is z i. alleszins verdedigbaar aan hen, die zich bij een werkloozenkas hebben aange sloten en zich daarvoor offers ge troosten, een hoogere uitkeering te verstrekken." Hiermede zijn alle critici kort maar krachtig afgepoeierd. Voor heel zyn leven blind geschoten. Veertien dagen geleden stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht de gepensioneerde majoor van de rij ks veld wacht, die zich te Nieuwkoop zou hebben schuldig gemaakt, aan het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel door schuld. Het betrof hier bet zg. stroopers drama, waarbij een visscüer door een geweerschot werd gewond, tenge volge waarvan hij het licht uit beide oogen verloor. Verdachte zeide bij zijn fuiken een stellage te hebben gemaakt, waarop 'n geweer rustte. Het slachtoffer daarentegen ver klaarde dat hij staande op hem geschoten had. De officier vao justitie eischtte 8 m. gevangenisstraf. De rechtbank deed Dinsdag de uitspraak en heeft verdachte conform den eisch veroordeeld. Zij overwoog daarbij, dat het verweer van verd., dat hij niet de bedoeling had te treffen, voor haar onaannemelijk is. De verdachte heefc zich van een ontoelaatbaar middel bediend, dat in grijpender was dan het kwaad, dat bij bestrijden wilde. Zij besloot voorts rekening te houden met de ernstige gevolgen van de daad, maar over woog anderzijds de plaatselijke om standigheden en den staat van dienst dien verdachte bij de rijksveldwacht achter den rug heeft. Een echtpaar vol idealisme. Te Batavia zijn aangekomen de heer dr. A. Qomen, missiearts en zijn echtgenoote mevr. M. C. Oomen geb. Kuhler met hun beide kinderen. Bezield door een vurigen missie ijver gaat het echtpaar naar Celebes om in het Minahassische missie gebied te werken, meldt de Koerier. De heer Oomen heeft aanvankelijk in de biologie gestudeerd en behaalde daarin den doctorstitel. Vervolgens werd hij leeraar aan het Katholiek Gymnasium te Utrecht. Daar vond zijn werkzame geest gelegenheid de studie weer op te vatten. Thans koos hij de medicijnen als studie object. Nadat hij afgestudeerd had. was de heer Oomen geruimen tijd werkzaam in de chirurgie aan het ziekenhuis te Nijmegen. De heer Oomen beeft zich reeds lang voor het missiewerk geïnteres seerd. Zijn gang naar Celebes nu, waar hij zal werken aan het zieken huis der Missie te Tomohon, mag in zekeren zin als de vervulling van een gekoesterden wensch beschouwd worden. Met niet minder idealistische ge voelens is zijn echtgenoote bezield. Zij is meester in de rechten en bekleedde als directrice van de School voor Maatschappelijken Arbeid te Sittard in de Katholieke gemeenschap in Nederland een plaats, welke haar gelegenheid schonk haar gaven van geest en hart ten volle dienstbaar te maken aan een schoon en zegen rijk werk. Spoedig zal het gezin de reis naar Celebes voortzetten. Swan Parker en andere prima merken. Altijd welkom cadeau Firma van den Munckhof Zondag den heelen dag geopend Heilig verklaring van de Zalige Bernadette. 8 December, het feest van de Onbevlekte Moeder van Lourdes, zal de gloriedag worden van de kleine Bernadette. Ieder Lourdes- pelgrim zou wel met Pater Rothof naar Rome willen, om daar Berna- dett's verheffing bij te wonen. Helaas, 't zullen er slechts weinigen zijn, die dat feest in den Sint Pieter mogen meeleven. In „Klein Lourdes" wordt sinds verschillende jaren de Zalige Berna dette publiek vereerd. Z. H. Paus Pius XI van de 2Ü ji «n beeld [te plaatsen. Pater Roi jjtboek ovei Bernadeti verschijnen zal, bezo beeld recht streeks i te Nevers waar Bert ter leefde er stierf, 8 Decei ok voor Lourdes-v Rome kt madette-daj worden. gelegenhe! «st van d Önbevfck: js dette-dag zullen om 7 en Berna Dienste als volgt Mis, om ha Of D 10 inzeget ||euwe org om 10 uui et Bernadette plechtig nieuwe Onder preek ov om 3 ui van h 't tiie-prtek. hulde V! de kioder owe Hellk 0 dus o Heilige Bi UI INCKELS oor- Lourdei i vrienden nadette, Kerkeli Morgen 7 uur H. Familie en alle H kerk, geen Congregatie geen H. week uitgi is er in mannen denavond toegang gn Maandag ter eere voor een voor de 8 uur jaarg, P. J. v. d. ter eere van kooplieden. Donderdaj half 8 loesi Johannes Vrijdag bevlekte Oi niet daarvoo :n Venr eerste H M pannen dei Communie ten bate schismus, g en procei Familie uur 's av< slmina voo een liohtl der JesuT' H. vdrbara, pati H half 8 lee H utterij St. g. er Custei Maria Gertn de Ven, f Ieesmis voot jer St. Eli gilde, kwart Dinsdaj Janssen, n Vollebergh jaarg. voor cus van Vall Woensdag teld jaarg imis voor jaarg. voc e ote, 8 uui f. Heer I Irudis Sm Peter Campj jongen f is, patrot Veltum H imi aarg. vooi Johanm f» L. Vrou M de diens' op Zondag, toe H. Mil Hv Mis en gJcommun de leden deiljngtegatie plechtig Lc leek en o| der nieuwe Zaterdag ft jongens en 4e klas j' te biechten. Van Zate: Dec. tot 1 19 Dec. zal parochie flf Men gelieve bij een der Morgen Za met onderricÉur Hoof ez. Vesj preek, kwart 6 Lof en krui Maandag voor Pater een gelezen van Gerven- Is lid d Orde, welke iarissen bij te wonen. 8 H. Missen als lid der A erschap 5 der de man lijn op N [oor op t der H. !fk en 7 ui ir gez Theun lis voor 7, 7 uii inardus Dinsdag va ling van het een volle afli Om 7 uur Hl H. Antonius, Woensdags 8 H. Missen Gerven-Peete lid broederschap. Om 7 uurArdienst Barnabas Thei namen Orde. De Teijpi wordi dezen H. Diefjhunout bij te wonen. Vrijdag He bevlekte Ontftis, Orde, Gen Orde, volle al op Zondag. voor 5 pl. Velialf 6~ feestpredikatie N.B. Deze gehouden wotfcvens I het feest bloe geven iaat. Maandelijks! ;$mee munie. Voor iepen Paterskerk. K worde gezonden. Patronaat op gewone komt zonder ook wegblijvèneer stelling is. tot 7 u iment, v verdient een 7, 7 u ihanna van IV Patr Ie yooi De H Hoog [ewon {en ni aan te Kantooi Wonfe' rfoolsti ivrai Dienstmeisj -16 j 2 boerendie iden 1 buishoudfleine Bekw. die! Slagersleerl! 1( 1 leerling ri lersti 1 boerenknw.Bro Keukenmei&pF N 2e meisje wlenli dagmeisje 15 ja: Tuinder voinad Biedj Smidsknecht! Metselaars, arbeiders, brieksarbeidei bankwerker, beslag, schilde 5 burgerdie 2 meubelen. 1 leerling-i 6 jongens Boekhouder! aai >erl 4 e

Peel en Maas | 1933 | | pagina 2