Sociale Zondag te Venray. Een dag van vreugde? Binnenland. Gemengde Berichten voerig plan-Veraart prijkt nu in de Handelingen. De Morgen heeft nu eens een belasting deskundige aan het werk gezet om het plan eens uit te reke nen en het resultaat is eenvoudig verbluffend. Volgens de cijfers van pro'fessor Veraart zou bij een inkomen van f 10 000 per jaar iemand aan het Rijk als hoofdsom voor de inkom stenbelasting moeten betalen f 2B50. waarbij nog bet volgende komt20 opc. voor het Rijk, zijnde f 560, veelal 40 opc. vopr de Provincie, zijnde f 1120. Totaal inkomsten belasting f 4210.Maar er gaat nog meer aan belasting af nl. Ge meentefondsbelasting in hoofdsom f 378, aan opcenten f 113.40 en f 378 aan gemeentelijke opcenten, dus samen f 869,40. Het totaal be drag is nu al f 5079,40. Daarbij komt nog f 165 aan Verdedigings belasting I. waardoor het totaal t 5244.40 wordt. Is het inkomen er een uit Vermogen, dan komt er nog bij f 250,Vermogensbelasting -f- 225 opcenten f 562.50 in taal dus f 812.50. Dan zijn we aan een bedrag van f 6056,90. Hierbij moet dan nog worden gevoegd de Perso- neele Belasting, zoodat men aan een belastingdruk zou komen van plm. f 6500.bij een inkomen van f 10.000 1 Dus bij een inkomen van f 10.000 zou iemand, als het stelsel Veraart werd ingevoerd, 6 500 gld. belasting moeten betalen. Eigenaardig is in tusschen, dat er geeo geleidelijke overgang is. Prof. Veraart begint met zijn abominabele heffing ineens bij f 10.000 inkomen. Het gevolg is intusschen, dat als iemand 9000 gld. zou verdienen, hij zooveel minder belasting betaalt, dat hij veel meer inkomen heeft dan iemand met f 10.000. Zelfs kan men bij het stel sel Veraart .veel beter 7 en 8 duizend gulden inkomen hebben, dan f 10.000. Het stelsel wordt intusschen nog veel gekker, bij hoogere inkomens. Iemand met f 50.000 inkomen zou ongeveer 47 a 48000 gld. aan be lasting moeten betalen. En «iemand met f 100.000 zou volgens dat stelsel schrik niet f 107 000 belasting betalen 1 De conclusie ligt voor de hand het is dwaas, om niet te zeggen misdadig, dat een leider van een partij, die de R.K. Staatspartij ver bittert, zoo iels als ernstig durft te debiteeren en daarmede de massa opzet tegen regeering en eigen politieke partij Waarmede we na tuurlijk niet als uitgemaakt willen beschouwd zien, dat er van de hoogste inkomens niet beter wat meer kan geheven worden, dan van vele schrale inkomens, di-: thans geen bestaansminimum meer garan deeren en die toch nog worden be knot en die toch nog in de belas tingen moeten meedokken. Vooral geldt dat voor de groote gezinnen, waarvoor in ons land nog veel te weinig gedaan wordt. Inderdaad I Er bestaat geen beter middel tegen slechte spijsvertering en verstopping, Zacht werkend. 0.65 per flacon. Op waarlijk grootsche wijze is in de Parochie Venray de Sociale Zondag gehouden. Vele leden der R. K. Werklieden vereniging en bijzonder de leden van Credo Pugno waren op dezen dag 4er H. Tafel genaderd en de Weleerw Heer Aalmoezenier Roncken beeft onder alle H. Missen op schitterende wijze het woord gevoerd, over de deugd van naastenliefde. s' Middags had in het plechtig Lof de Vaandelwijding plaats der Vereeniging Credo Pugno. Rond het Hoogaltaar konden de prachtige vaandels van Werkliedenvereni gingen uit Venray en omstreken opgesteld en te midden daarvan stond het nieuwe gebatikte vaandel van Credo Pugno. Zeer vele leden der Werklieden vereniging vulden het ruime kerk gebouw, waar de Aalmoezenier Roncken nogmaals het woord zou voeren in verband met de vaandel wijding. De gewijde Spreker. zette de beteekenis uiteen van de vereeniging Credo Pugno als een strijdvereeniging. die de Christelijke ideen hebben uit te dragen en te verdedigen tegen de denkbeelden van andersdenkenden Waar socialisten en communisten steeds den mond vol hebben van een Paradijs hier op aarde, de leden van Credo Pugno gelooven en hopen op een Paradijs hiernamaals. Waar socialisten en communisten steeds vol zijn van klassenstrijd, spreken zij van de Christelijke naastenliefde. En toch. Credo Pugno mannen, ondanks bet door U na gestreefde schoone ideaal, zal het gebeuren, dat Gij critiek en wan trouwen zult ondervinden zelfs in zich le winnen. Wordt vervolgd- eigen gelederen, soms zult ge als baanbrekers komen te staan tegen over gezagsdragers en zal weinig officieeien bijval Uw deel zijn. Doch waar Gods zegen afgesmeekt is over U en Uw vaandel, zult Gij ook kracht en moed ontvangen, om groote offers te brengen voor het bereiken van Uw ideaal. Hierna had de Vaandelwijding plaats door den H. E. Heer Deken Tbielen en werd het Lof beëindigd. Na het Lof stelden de verschillende Werkliedenvereenigingeo uit Venray en omstreken zich op en onder de schoone muziek van Venray's Fanfarecorps werd opgemarcheerd naar het St. Antoniuspatronaat, waar een feestvergadering gehouden werd. De groote zaa! was daar tot in de hoeken gevuld met leden der Werkliedenvereeniging en belang stellenden, waaronder we opmerkten den H. E. Heer Deken Tbielen, verschillende Heeren Geestelijken en den EdGr. Achtb. Heer J. A. Poels. Nadat de Voorzitter der Venray- sche Werkliedenvereeniging de vergadering met den Christelijken groet geopend had, sprak hij een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal de Sprekers van dezen avond, de Zuster-vereeni- gingen, de besturen der Stand organisaties en den Heer Poels. Spreker schetste het doel van dezen dag als een offensief om Limburg te helpen, te behouden voor Koning Christus en sprak er zijn vreugde over uit zoo uitermate de goedkeuring en steun van Limburg's Bisschop, Z E. Mgr. Lemmens le bezitten, in de Werkliedenvereeniging en Credo Pugno, zooals op den Diocesanen dag te Roermond zoo duidelijk bleek. Na een hartelijk woord van gelukwensch tot de Credo-Pugno-mannen, wier vaandel heden is ingezegend, stelde hij aan de orde het zingen van het strijdlied, hetwelk door den Heer Welting op de piano begeleid werd. Staande en uit volle borst stemde de vergadering dit lied aan. Hierna voerde de Heer Wim Peters, Voorzitter van Credo Pugno het woord en wees erop, dat het geloof als kostbaarste erfenis der Vaderen, moest beschermd worden, kost wat kost. Het eenvoudige vaandel past uitermate bij de een voudige arbeiders leden van Credo Pugno, die echter vol vuur en moed zijn, om hun zware taak te aanvaarden in naam van Koning Christus. Met de herinnering, dat ook de strijdkreet van den grooten Mgr. Dr. Schaepman was Credo Pugno, gelijk aan den naam der feestvierende vereeniging, sloot Spreker zijne rede. Onder applaus der vergadering betrad thans de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts het spreekgestoelte in zijne hoedanigheid van Geestelijk Adviseur der R. K. Weiklieden- vereeniging en sprak als volgt: Zeereerw. Heeren, Dames en Heeren, Vrienden. Als Adviseur van de Venraysche Werkliedenvereeniging wil ik eerst de mannen van Credo Pugno felici- teeren met dezen dag, waarop zij hun vaandel hebben zien wijdeD en van deze gelegenheid wil ik gebruik maken om mijn hoogste waardeering uit te spreken over het edelmoedig, zich zelfvergetend opofferend en apostolisch werk, dat zij siods de oprichting van hun club hier in Venray hebben verricht. Zij zijn de mannen, die aan de roepstem des Pausen om leeken- apostelen edelmoedig gevolg hebben gegeven. Apostelen 2 ju zij zooals onze moderne wereld er noodig heeft. Zooals een Pastoor zijn Kapelaans heeft of wat men in Vlaanderen noemt eenen onder-Pastoor, zoo heeft tegenwoordig een Kapelaan onder kapelaans en die onderkapelaans zijn de mannen van Credo Pugno. Wij geestelijken verheugen ous ten zeerste over defe propagandaclub en met ware hoogachting drukken wij onze medehelpers de hand zulke opofferende mannen hebben wij juist noodig. De tijden zijn niet gemakkelijk. Dit wordt dikwijls gezegd en helaas 't is waar. Zeker, wanneer wij ons land vergelijken met andere, dan dunkt mij zullen wij geen neiging gevoelen om te verbuizen, maar dit neemt niet weg, dat ook ons land geducht begiot te lijden van de wereld malaise. Wij die hier anders rustig tusschen Peel en Maas wonen, roerken ook maar al te scherp de gevolgen van de crisis. Wat zijn talrijke werkloozen nog blij, dat zij kunnen arbeiden aan de beken, alhoewel 24 cent per uur op het eindje van de week, wel veel eelt maar weinig harde guldens in de hand geeft. Maar hoevelen en juist jonge menschen, zouden graag werken maar krijgen de kans niet, zelfs niel wanneer in een huisgezin meerdere grootere jongens werkloos zijn, dan moet vader de heele week in de modder der beken staan, terwijl de jongens zich en anderen vervelen, gaan lanterfanten en God weet wat nog meer. Mij dunkt dat de Werkliedenbond den Heer Minister hier eens op attent moet maken. Vader kan beter Moeder wat helpen in de huishouding „klötskes" zagen etc. Met onze tegenwoordige joage kerels kan Moeder niet veel aanvangen. Vader is door de jaren lange ondervinding wat geduldiger geworden. Geachte vergadering, dat er over zoon dingen hier publiek op deze vergadering moet worden gesproken, om te probeeren Let verlangde te kunnen verkrijgen, dan kunt ge den ken dat er heel wat aao vooraf gegaan is. Ik vraag me af: weet men niet meer wat soepelheid is en soepele toepassing van verordeningen, wonen wij in het „grosze Vaterland" waar men „rücksichtlos" afgesnauwd wordt. Ik heb zoo juist gezegd, dat, ofschoon Venray zoo wat afgelegen ligt tusschen Peel en Maas, dat wij toch de crisis geducht gaan gevoelen. We hebben hier weinig industrie en dat beetje wat er is, dat heeft nog kans om opgedoekt te worden, want de firma Baars heeft gedreigd te sluiten als door het te werkstellen in de werkverschaffing de ruw ge worden en vereelte handen met het fijne dekblad der sigaren niet meer zuinig kunnen omgaan. Dan maar naar de werkverschaffing zult ge zeggen. Goed 1 Maar Je sigarenmakers kunnen sinds lang maar 3 dagen in de week werken. Zeker, er zijn onder deze arbeiders nog verschillende die met hun 3 dagen werken nog 12, 13, 14 gulden verdienen, maar er zijn er ook die daar een heel stuk onder blijven. Wel, zult ge zeggen, een jaartjp geleden is er toch een steunregeling door de gemeenteraad aangenomen, waar blijft die dan Ik weet het niet, ik heb er dezer dagen naar geïnformeerd en men zeide me, er is er geen meer. ze is in den Heer overleden. In Februari al heeft de Minister haar na inge wonnen advies afgekeurd en pas eergisteren heeft toevalligerwijze onze arbeiders-wethouder Odenhoven van het officieele sluk kennis gekregen. Ik zeg maar zoo, de arbeiders kunnen er niets aan doen als ze argwanend worden. Ik als Adviseur meen en zeg. wat elders kan, kan ook hier, en nog beter. Hier wonen geen lastige menschen, geen veeleischenden en de overheid mag er zich niet maar vanaf maken door ze maar ailemaal den weg naar het armbestuur op te dwingen, en al spreek ik hier niet alleen voor een gedeelte der sigaren makers, maar er zijn toch ook nog andere menschen die wegens lichaamsgesteldheid niet in de werk verschaffing kunnen werken. Moeten die dan allemaal maar verlaagd wor den en de weg geieerd naar het Armbestuur •Hooggeachte vergadering, laten alle sociale groepen elkander helpen, dat bier onder onze menschen geen kankeraars vaste voet krijgen, laten wij alleeu elkander helpen om de gevolgen van de malaise le verzach ten enden nood op zoo kies mogelijke wijze te lenigen. De HoogEerw. Heer Deken Tbie len, die de vergadering niet tot het einde kan bijwonen, voert thans het woord en dankt alle medewerkers aan dezen socialen Zondag hartelijk, speciaal de Sprekers. De klacht dat de priesters niet sociaal zijn moet hij echter afwijzen. Neen, zij leven mee met de nooden en lasten hun ner parochianen en van harte staan zij hen bij, waar zij dat kunnen, vlaar dieper en schrijnender voelen zij het zieleleed aan, dat onder de schare geleden wordt. Goddank, hier is de algemeene toestand nog goed, doch ook hier zijn er afge dwaald. Daar het contact met de zulken zoo moeilijk te verkrijgen is, juicht hij het van harte toe. dat er thans eene vereeniging Credo-Pugn^ is, bezield met ware Christelijken geest om de priesters in deze te helpen. O, voor de toekomst hoopt Spreker zulke mooie successen in dezen bangen tijd. Gaarne brengt hij dan ook in berinnering, dat Z. H. de Paus voor de maand Decem ber als intentie heeft gesteld het gebed voor de werklieden met de opwekking om den Hemel geweld aan te doen met deze gebedsactie, sluit hij zijn spreekbeurt. Onder applaus der vergadering begint de heer J. Maenen, Secretaris der Limburgsche Vereeniging Credo- Pugno een propagandarede. Een gul handgeklap klonk op uit de vergadering bij het einde dezer rede, waarna door allen het Limburg sche lied met animo gezongen werd. De Weleerw. Heer Rector Mom- mersteeg uit Nijmegen besprak thans het vraagstuk van den Jongen Werkman en schilderde hoe het dezen bij het verlaten van school en Catechismus te moede is. Gewoon geleid te worden, ziet hij zich bij het binnentreden van fabriek of werkplaats van alle leiding berooft en wordt er van hem een zelfstan digheid verwacht, waaraan hij in de verste verte niet kan beantwoorden. En juist In deze perioden heeft hij die zoo bitter noodig. Op de ge wone arbeidersvereniging voelt hij zich niet thuis, daar zijn meestal de ouderen aan het woord en deze missen in bet algemeen den tact om zulke jongen te intresseeren. Een vereeniging de Jonge Werkman is dus zeer gewenscht. Daar worden de jongeren onderricht en sterk ge maakt voor de hun omringende ge varen en voorbereid om eerlang de plaatsen der ouderen in te nemen. Op deze wijze kan net niet uit blijven of de arbeid wordt geheiligd door den arbeider zelf, die ontwik keld is en de gave des onderscheids bezit. Zóó ziet Spreker de Vereeni ging van den Jongen Werkman als een voorschool voor Credo Pugno en kan het niet uitblijven of de toekomst is ons. Hartelijk dankt de Weleerw. Heer Geurts Rector Mommersteeg voor diens eenvoudig doch duidelijk ge sproken woord. Het ging van hart tot hart. De Jonge Werkman is een schepping van Venray's grooten zoon Mgr. Dr Poels en het kan niet anders of op de geboorteplaats van den Doctor komt ook zulk een noodzakelijke vereeniging, waartoe het woord van Rector Mommersteeg zooveel heeft bijgedragen. Zoo zal er ook voorzien kunnen worden in de reeds jaren gevoelde behoefte van opvolging in de rijen der oudere werkens, die echter nog steeds vol ijver zijn. Waar heden de nooden der arbeiders geschetst zijn, is het» Spreker zeer aangenaam te kunnen mededeeleD dat de Wel eerw. Pater Nielen, Directeur van het Patronaat de leden der Werk lieden verzoekt op een vroolijken avond a.s. Dinsdag 8 uur. Zeer dankbaar aanvaard hij dit gulle aa.ibod als eerste blijk van medeleven met de arbeiders. Mogen we allen de hand ineen slaan om onzen evenmensch te helpen en bij te staan opdat ook hij blij en Chris telijk kan leven en niet omkomen in den donkeren nacht. Voorzitter Odenhoven dankt nog maals alle Sprekers van dezen avond die dezen dag onvergetelijk gemaakt hebben. De heer Verheugen, Voorzitter der Venraysche Middenstand vereeni ging spreekt namens den Midden stand een hartelijke gelukwensch uit voor Credo-Pugno. Hij hoopt op samenwerking aller Standsorganisaties om in onderling overleg de wan toestanden te bespreken en te trach ten deze te verbeteren. Hulp en bij sland der Middenstandsvereeniging zegt hij gaarne toe, zoowel moreel als finantieel. Ook de heer Poels voert nog het woord als Voorzitter der Jonge Boeren en sluit zich gaarne aan bij den vorigen Spreker en weet zeker dat ook de Jonge Boeren gaarne het hunne zullen doen tot verbetering der omstandigheden. Nadat Voorzitter Odenhoven deze Sprekers dank gebracht had. werd deze vergadering met den Christe lijken groet gesloten na het zingen van Dr. Schaepman's lied Aan U, o Koning der Eeuwen. Zoo was dezen dag dan voorbij, waarvan allen echter hebben meege nomen het schoone toekomstbeeld der Katholieke solidariteit, die in staat is het heerlijke ideaal te be reiken Limburg te behouden voor Christus-Koning. 60d Bij Apoth. en Drogisten 147—9 Op 8 December 1933 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de eerste 8 Nederlandsche Missionarissen van 't H. Hart voet aan wal zetten op de Philippijnen. De Eerw. Pater Jan Coeoders uit Meerlo heeft in een vriendelijk uit ziend boekje een overzicht gegeven, wat er in die 25 jaren is tot stand gebracht in de Missie van Surigao. Gedurende de afgeloopen jaren zijn er 55 Priesters en 25 Broeders werk zaam geweest, waarvan op heden nog 35 Piiesters en 15 Broeders in de Missie aanwezig zijn bovendien nog 19 Zusters (ook Iulandsche). Het aantal Katholieken steeg van 70000 tot 125000! Het aantal kinderen dat Katholiek onderwijs ontving van 600 tot 4700 Door de neutrale staatsschool wordt het werk der Missionarissen zeer bemoeiijkt. De schrijver geeft verder een kijkje in het dagelijksch leven der Missio narissen. „Niet om uw medelijden op te wekken, maar om u ervan te overtuigen, dat de schoone resultaten in de Jubileerende Missie van Surigao verkregen, de vruchten zijn van hard. volhoudend en opofferend werk. De Missionarissen hebben geplant in het zweet huns aanschijnsmaar ook gij hebt geholpen, gij hebt besproeid door met milddadige liefde uw geestelijken en stoffelijken steun te schenken en God heeft den wasdom gegeven door Zijne onmisbare Ge nade." „Armoedehebbende Missionarissen altijd gekend. Maar nu is het geen armoede meer in dit Jubeljaar is het geworden tot bitteren nood en nijpend gebrek, dat als 'n Damocles-zwaard de toekomst der Jubileerende Missie van Surigao bedreigt. De Missie van Surigao is altijd arm geweest, omdat het volk arm is het werd nog armer met den heerschenden wereldcrisis. Maar nu is bet den hongersnood nabij, want reeds twee lange jaren wordt ons Missiegebied geteisterd door een verschrikkelijke sprinkhanen plaag: milliarden en milliarden sprink hanen verwoesten telkens en telkens opnieuw nagenoeg alles, wat eetbaar isde totaal kaal gevreten maïs en rijstvelden en cocos- plantingen leveren een treurig schouwspel opde nood verontrustend hoog gestegen 1" „Maar hoe uiterst critiek de toe stand ook is, de Missionarissen willen de hoofden niet moedeloos laten hangen, willen hardnekkigdoorzetten, met een blind vertrouwen op Gods hulp en een ongeschokt vertrouwen op de milde edelmoedigheid van de Nederlandsche Missievrienden, want de katholieke scholen, de zielen van de kinderen moeten gered worden 1" „Ja, de Philippijnen moeten behou den worden voor Christus God wil het Giften worden gaarne in ontvangst genomen door Missiehuis Bredasche weg, Tilburg. Giro no. 58775. Missiehuis Velperweg 96, Arnhem. Giro no. 79951. IHSEZQ HBEH'ME D E:E EEL ÏHSBS RHEUMATISCHE PIJNEN. De lijder kent maar al te goed de ellende, welke veroorzaakt wordt door rheumatische pijnen in de ledematen, lendenen, heupen of ge wrichten, doch gewoonlijk is hem de werkelijke oorzaak van deze pijnen niet bekend. Het is juist, dat een verblijf in een vochtige om geving, gevatte koude, tocht, enz. dikwijls rheumatische pijnen teweeg brengen, maar de werkelijke oorzaak schuilt in het urinezuur, dat zich tengevolge van trage werking van bepaalde organen in uw lichaam kon afzetten. Het bloed, dat niet meer goed gezuiverd wordt, voert dit urinezuur op zijn omloop door het lichaam mede en dit kan zich afzetten in de gewrichten of holle gedeelten van het lichaam. En de scherpt kanten dezer urinezuur-afzettingen veroorzaken de ellendige pijnen, die gij voelt, als gij u beweeg', bukt of inspant. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen wor den sinds de dertig jaren, waarin Holland ze leerde kennen en waar- deeren, door personen uit uw eigen omgeving aanbevolen tegen derge lijke verschijnselen. Zij verschaffen goed gezuiverd, levengevend bloed. Zij zorgen, dat alle onzuiverheden, die zooveel narigheid veroorzaken en leiden kunnen tot allerlei zeer ongewenschte verwikkelingen, dage lijks uit het lichaam worden verwij derd. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1f 1.75 en f 3. per doos. Let vooral op den juisten naam. 49 De orde in de Tweede Kamer. De Vrijz. Democraten achter hun ministers. Vliegen gaat niet naar Genéve. De zomertijd. Rundveehouders krijgen hun uitkeering. De heer Aalberse heeft als leider van de katholieke fractie in de Tweede Kamer voorstellen ingediend om eenige wijzigingen aan te brengen in het Reglement van Orde, waar door de voorzitter grooter bevoegd heden krijgt en in staat zal wezen,, om meer direct en krachtig op te treden tegen hen, die de orde in de Kamer op eenigerlei wijze mochten verstoren. Op het oogenblik kan een lid slechts worden verwijderd voor een dag en dan alleen, nadat de Kamer daarover heeft beslist. Het recht, om een lid voor ééa dag te verwijderen, zou volgens de gedane voorstellen uitsluitend aan den voorzitter komen; verwijdering voor langeren duur zou mogelijk worden, maar ter beslissing blijven aan de Kamer. Het zou alles volgens de voorstellen ook niet meer noodig zijn in de toekomst, dat een lid eerst tot de orde moet worden geroepen door den voor zitter alvorens verdere maatregelen kunnen worden genomen. Tot de gronden, waarop een uitsluiting kan worden bevolen, gaat ook gerekend worden het op eenigerlei wijze be tuigen van instemming met onwettige handelingen. De Vrijz. Democraten hebben hun congres gehad. Het zou er, naar de algemeene verwachting, geducht gaan spannen, daar de partij zeer ontevreden heette te zijn met het beleid van de ministers, die tot de partij behooren. Het is echter anders geloopen. De heeren Marchant en Oud hebben een paar hoog gestemde redevoeringen gehouden en in het bijzonder de heer Ketelaer nam het krachtig voor de ministers op. Het begrootiogstekort van 190 millioen bleek in staat om elk vrijzinnig democratisch tekort van de ministers te dekken. Met een ovatie van de vergadering is huD houding goedgekeurd. Men heeft elkander echter bezworen om voor de nationale ontwapening te blijven ijveren stemmend voor de oorlogs- begrooting en voor de open bare school. Mr. Marchant heeft verklaard, dat bij haakt naar het oogenblik, dat ook de sociaal democraten in het kabinet zitting zullen nemen. Maar dan moeten dezen zich eerst veranderen en zich resoluut achter het gezag scharen. Hel nadere overleg. dat de minister van Buitenlandsche Zaken met zijn mede-ministers zou plegen is dan daarop uitgedraaid, dat de heer Vliegen niet meer als ver tegenwoordiger der regeering naar Genéve zal wederkeeren om er aan het ontwapeningswerk deel te nemen. De regeering acht blijkbaar, dat de herbaalde betuiging van den heer Vliegen, dat de regeering met haar optreden tegen de muiters van de Z. P. een „schanddaad" zou hebben begaan, dezen ongeschikt maakt om diezelfde regeering in het buitenland te vertegenwoordigen. Debatten over den zomertijd, in de afgeloopen week in de Kamer gehouden, naar aanleiding van een initiatief-voorstel van den heer v. d. Heuvel tot afschaffing van den zomertijd, hebben tot resultaat gehad dat aangenomen werd een voorstel- van der Waerden tot instelling van een commissie, welke het zomertijd- vraagstuk opnieuw in onderzoek zou nemen. De rundveehouders krijgen dan eindelijk een uitkeering uit het crisiszuivelfonds als resultaat van de crisisheffing. Hun zal f5.per koe worden betaald. Het zet toch, al die uitkeeringen en toeslagen, voor welke zulke zware lasten op de consumenten werden gelegd, be schouwend, maar weinig zoden aan den crisisdijk van de noodlijdende bedrijven. Maar ja, zoek maar eens een beter systeem 1 Het ergste is, dat alle crisismaatregelen, welke als steun zijn bedoeld voor bepaalde producenten, dadelijk werden gesa boteerd door menschen, die probeeren of ze de hulpverleening aan anderen niet ten bate van eigen zak kunnen saboteeren. Zoo wordt er op het oogenblik zeer geklaagd over hel geknoei met uit het buitenland binnengesmokkeld vee. De pot met kokend water. Te Griendtsveen is het 4-jarig zoontje van den arbeider H. in een pot kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden over bet geheele lichaam werd de kleine naar het St. Antoniusgesticht te Horst overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Ernstige aanryding. Te Tegelen werd de 66 jarige P. H., die rijwiel over den Roermond- schen weg reed, door een hem achterop komenden auto aangereden. De man kwam te vallen liep ern stige verwondingen op. De chauffeur trok zich van den ouden man hoegenaamd niets aan en beperkte er zich toe het vernielde rijwiel onder de auto uit te halen, waarna hij met zijn auto verder reed. De oude man, die later door voorbijgangers gevonden wer i, werd naar het R.K. Ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Zie ginds komt de stoomboot.,. Zondagmiddag arriveerde Sinter klaas in de Eindhovensche wateren. Juist toen de aangekleede bisschop de nieuwe kanaalbrug te Eindhoven onderdoor gevaren was en hij de havenkom invoer, stortte de naast gelegen hulpbrug over twee meter met balken en al naar beneden. Tal van kinderen en volwassenen vielen in de diepte en in het koude water. Van den eenen kant der nieuwe brug stegen de juichkreten op der duizenden kinderen, die niets van het ODgeluk gezien konden hebben, en terwijl Sinterklaas op de voor plecht met de „roei"' zwaaide, klon ken aan de andere zijde der brug hulp- en jammerkreten op van de drenkelingen en van de menschen aan den kant. Velen sprongen te water om de ongelukkigen te redden. Al degenen, die opgehaald werden, werden in een nabijgelegen café binnengedragen. Ook de havenpolitie kwam spoedig met een bootje te hulp en ving aan met dreggen. Voor zoover bekend, zijn alle drenkelingen opgehaald. Om zekerheid te krijgen, dat zich niemand meer in het water bevond, heeft de Havendienst ongeveer een uur gedregd. Niets werd echter meer opgehaald, zoodat met groote zekerheid kan worden aangenomen dat dit ongeval geen slachtoffers heeft geëischt. Vieesch in blik. In 36 conserveofabrieken wordt op het oogenblik in ons land het vieesch verwerkt, dat afkomstig is van de koeien, die door de Crisis- Rundveecentrale voor de slacht worden aangekocht tot inkrimping van den veestapel. Het vieesch wordt in deze fabrieken geconserveerd ge heel volgens de door de Centrale zelf aangegeven methode. De directie van de N.V. Bever- wijksche Conservenfabriek stelde de vertegenwoordigers van verschillende bladen in de gelegenheid de berei ding van het crisis-product van nabij te volgen en gade te slaan. Na de aankomst van het vee wordt het te Beverwijk in ruime frisscbe stallen ondergebracht. Na gedrenkt en gemolken te zijn worden de koeien naar het weliswaar be scheiden, maar toch zeer goed in gerichte abattoir te Beverwijk over gebracht. Onder voortdurende con trole van de Cenlrale wordt het rundvee daar geslacht. Het vieesch wordt vervoerd naar de fabriek, waar tientallen slagers zich bezighouden met het uitsnijden van het vieesch. Nadat een machine het vieesch in blokjes heeft verdeeld

Peel en Maas | 1933 | | pagina 10