St« Nicolaas bij V. PIJLS St. Nicolaas- cadeaux contant 10 pet. korting goederen cadeau Manufachiumand*! P. VAN OPBERGEN Fm. Boomkweekerij- artikelen Wenscht U iets moois en nuttigs te geven, doe dan eene keuze uit onze schitterende sorteering St. Nicolaascadeaux. Koop deze daarom in de Telefoon 114 Hofstraat 11 Vergadering Kiesvereeniging. Provinciaal Nieuws Advertenitën Binnenland. LANDBOUWERS Kopersullaaf WIM POUWELS A. E CAMPS BIJ HOEST. WIM POUWELS voor de Kinderen te spreken op Woensdagen 15, 22, 29 November en Zaterdag 2 December Nooit waren de prijzen zoo laag als thans Wij bieden U bel nieuwste in lal van artikelen aan buitengewoon lage prijzen. of 20 pet. van hei gekochte bedrag uit een fraaie sorteering Stoffen, Sjaals, Mutsen, Handschoenen, enz. In deze slenken wordt meestal ijzererts aangetroffen, vooral wanneer er beken doorstroomen zooals hier de Els beek, een zijtak van de Groote Molenbeek. Te Sevenum heeft men nog niets anders gedaan dan eenige grond- ondeizoekingen. Tot heden is er nog geen overeenkomst tusschenden ondernemer Hanssen en het Parochiaal Kerkbestuur aangegaan. Anders is het in Helden. Ook hier is de grond der Broekbeemden zeer rijk aan ijzeroer. De gronden die een gezamelijke oppervlakte hebben van ca. 117 H.A. behooren aan meerdere eigenaars. Mede in verband met de op banden zijnde ruilverkaveling dezer gronden, hebben de eigenaars aan den heer Hanssen toestemming ge geven om op hunne gebieden het ijzererts te ontginnen, onder voor waarde, dat de ondernemer de gronden dezer beemden zou egali- seeren. Het onttrekken van de groote hoeveelheid ijzeroer aan den grond zou de vruchtbaarheid ervan' zeer stellig ten goede komen, zoodat de eigenaars der „Broekbeemd- gronden" geen andere geldelijke vergoeding voor de concessie hebben gevraagd. Het plan van den ondernemer is de gronden successievelijk om te graven, het ijzererts eruit te halen, evenals de ijzeraarde, die een be paald gehalte aan ijzer overtreft. Deze erts wil men via Blerlck of Grubbenvorst per boot over de Maas verladen. Vervolgens zullen de gronden gelijk gemaakt worden, hetgeen ook aan een behoorlijke afwatering der gronden ten goede komt. Sedert enkele dagen reed3 is men thans io 'de „Broekbeemden" met een 30-tal werklooze arbeiders aan het graven gegaan en is reeds eenige hoeveelheid ijzererts gedolven. Ook uit hoofde van werkver schaffing is de ontginniog dezer gronden naar ijzeroer, een goed object. Mocht de exploitatie van deze ijzererts-ontginningen op den duur rendabel blijken, dan zullen ook de thans bijna waardelooze gronden, zeer zeker in waarde stijgen, temeer waar uit de gedane peilingen is gebleken dat het ijzeroer nog tot op een vrij groote diepte zit, zoodat er bij eene volledige ontginning nog voor jarenlang voorraden te vinden zouden zijn. In een bovenzaal van het Sint Antonius Patronaat had Maandag 27 dezer de vergadering plaats der R. K. Kiesvereeniging. Na opening der vergadering door den Voorzitter, Dr. L. Sala, met den Christelijken groet, sprak deze een hartelijk woord van welkom lot de enkele getrouwen, die steeds present zijn en laakte ten zeerste de houding van verre weg de meesten, die het niet noodig vinden in dezen bewogen tijd naar een vergadering hunner Vereeniging, waar zij hun invloed op den gang der Regeeringszaken via hun stembiljet kunnen uit oefenen. Reeds veel is bedacht en ge probeerd, om hierin verandering te brengen, helaas zonder succes. Zelfs de komst van Sprekers, als b.v. Piet Kasteel hebben geen volle zalen kunnen trekken. En toch het is thans, meer dan ooit noodig, strijdbaar te zijn voor de Katholieke zaak, voor de zaak van Christus. Allerwege komen er thans politieke tinnegieters, die beloven met een hand-om-draaien het schip van Staal vlot te maken en te houden, veel beter dan het tot heden ooit gebeurd is. Toch gelooft de Voorzitter, dat het een zeer gewaagde proef zijn zou, dezulken hel roer ir. handen van deze nieuw-lichtere te geven. Hoe ernstig de tijden ook zijn, de leden onzer Vereeniging slapen, slapen en draaien zich nog eens lekker om en slapen verder. Mogen zij niet wakker geschrikt worden. Een g^oot lichtpunt is er echter. Ondanks hun laks vergadering bezoek, blijkt toch telkens dat bij stemming over de groslijst of bij de eigenlijke stem-j ming, dat de kiezers van Venray' hun plicht inzien. En het hoog percentage der uitgebrachte stem men bewijst dubbel en dwars, dat hier Katholiek gestemd wordt en wel in die mate, dat Venray als voorbeeld gesteld mag worden voor geheel Limburg. Vervolgens leest de Secretaris de heer Kraykamp, de notulen der vorige vergadering voor, welke onder applaus worden goedge keurd en bracht daarna het finantieel verslag uit. Bij het begin van het boekjaar was er «en batig saldo van f 76 34 bij hot einae van het boekjaar een batig slot van f95 83. De ontvangsten bedroegen f545.36 de uilgaven f449.53. Aan contributie was opgebeurd in Wijken 1 tot en met 16 f38.25, 45 20, 13.70, 17 62, 27 85, 26.35, 23.95, 28.75, 18.55, 5.15, 4.10, 6.—, 11.95, 26.90, 11.50 en 44 95. Voor dit uitgebreide en keurige verslag, bracht de Voorzitter den Secretaris hartelijk dank en noemde hem de stille kracht der vereeniging, die zich alle moeite getroost in het belang der leden en der vereeniging. Hierna stelde de Voorziller aan de orde punt 3 der agenda Kernvorming in onze vereeniging. Na het doel van een kern te hebben aangpgeven, voerden ver schillende aanwezigen het woord die als middel, om lot een degelijke kern te geraken, voor stelden, om dit te trachten te bereiken via organisaties van Werklieden, Jonge Boeren Jonge Middenstand en dergelijke. Vol hoop waren de voorstellers op het nieuwe vuur, dat zoo weer in de Kiezersgelederen zou ge bracht worden. De Voorzitter bleef echter pes simistisch en wilde gaarne van den voorgestelden weg gebruik maken in de noop op beter. Hij vond het echter wenschelijk, om thans een begin te maken en verkreeg een zestal toezeggingen van toetreding tot de kern. Deze zes leden kunnen dan naast en met het Bestuur plannen ontwerpen voor grooter vergadering bezoek, uitbreiding van den kern, ontwikkelingscursus er. dergelijke, De Voorzitter sprak er zijn vreugde over uit, dat de heer den Brok, leeraar alhier, zich ook bij den Kern gevoègd had en be schouwde dit als een zeer groote aanwinst. Verder vernamen we van Weth. Odenhoven, dat de kringvergade ring zal gehouden worden te Well op Zondag 17 Dec. a.s., waarop Dr. de Ruyter zal spreken, In de hoop op grooter opkomst ter vergadering en met de beste wenschen voor het succes van de skern" sloot de Voorzitter de ver gadering. Nu dan, voor den drommel, vooruit dan maar! riep de knecht lachend uit. (Wordt vervolgd) VENRAY, 25 November 1933. „Sint Christoffel-avond." De sympathieke Venraysche turn- club „St. CLristoffel" mag met vol doening terugzien op de door haar gegeven uitvoering van verleden Zondag. Deze is toch voor de bezoekers van het „St. Antonius patronaat een schoone en leuke avond geworden Veel heeft daartoe ook bijgedragen de hartelijke medewerking van het steeds crescendo gaande salonorkest „Euterpe", tot acht uur onder leiding van Mej. van Rijswijk, en daarna onder die van den heer Mathieu Arts. Nadat de directeur van het Patro naat, Pater Nielen, met eene origi- neele paraphraseering van de Iatijn- sche spreukmens sana in corpore sano, d.w.z. een gezonde ziel :n een gezond lichaam, deze St. Christoffel- avond geopend bad, en oud-turner den heer Aug. van Bergen onder stormachtig applaus tot eerelid had benoemd van St. Christoffel, kregen we achtereenvolgens te zien en te genieten knotsoefeningen, prestaties aan de brug en pyramiden, welke moeilijke gymnastiek- en turnoefe ningen, bij steeds wisselende belich ting, aan alle toeschouwers telkens en telkens een bewonderend applaus ontlokten, dat voor een groot deel gericht was aan het adres van den kundigen en kranigen turnleeraar, de heer H. W. van Aarssen. Diens zoontje Wim vertolkte daarna op zeer verdienstelijke wijze de diepe gedachte van den menschen kenner Pater van Meurs, welke be sloten ligt in diens populair vers De waarzeggende kwartel". Aangezien een turner per se nog geen tooneelspeler is, moet het slot nummer, de opvoering van het oer- komische, doch zeer zware klucht spel „Hallo, met Mars 7 1" door uitsluitend leden van de turnclub St. Christoffel wel de sterkste kracht proef genoemd worden van dezen turnersavond. Hebben alle spelers er het hunne toe bijgedragen, om het daverend applaus, dat na het slotbedrijf uit de zaal opklonk, dubbel en dwars te verdieneD, Stomp blonk toch o.i. boven allen uit door zijne schitte rende, uitstekend-volgehouden mi miek en fijne gelaatsacrobatiek, ter wijl ook zijne articulatie prima vtas, Naast hem kan Karei en Bonk staan, aan wien wij hetzelfde compliment maken, ook zij toonde zich een reeds veel-gevend tooneelist. Nieuw- land en Boekers waren voor hunne rol geknipt. Van Gastel en Jan speelden best, doch lieten soms door te groote bewegelijkheid duidelijk merken, dat zij turners waren. Een woord van bijzondere lof komt ook toe aan den indrlngerigen persfoto graaf, aan den vinnigen en toch ook weer goedhartigen Burgemeester, als mede aan den wethouder van Uep- scbeuten voor hun heel natuurlijk spel. Ook Jansen, Spit en Knardas voldeden goed. Na de schitterende slot-apotheose bij het gezamenlijk zingen van het turnerslied werd deze schoone en leuke avond gesloten met den geest- driftigen kreet voor God, Vorstin en Vaderland 1 C. Het moord-drama te Haelen. Naar de V. Ct. verneemt loopt bet onderzoek in het onlangs te Haelen ten huize der familie Puts plaats gehad hebbende moorddrama, waarvan wordt verdacht de in het Huis van Bewaring te Roermond gedetineerde G. van R. uil Neder- weert teneinde, en kan binnen afzien- baren tijd de behandeling voor de Rechtbank worden tegemoet gezien Een datum is echter nog niet vast gesteld. Een merkwaardige situatie in den Amsterdamschen raad. Mindert de crisis 7 Rapport der commissie-Schouten. Nog een rapport. De suikerbieten- steun. In den Amsterdamschen raad is een merkwaardige situatie ontstaan. De socialisten waren ontevreden over het feit, dat B. en W. geweigerd hadden om een raadsmotie, subsidie- verleening ad 8000 gld. betreffende voor een kinderen-Sinterklaasfeest, uit te voeren. B. en W. zeidener is geen geld. Er is natuurlijk wé! geld in kas, maar door alle rijks maatregelen en andere mlnderljg in de toevloeiing van middelen naast de verhoogde uitgaven voor werk- loozenzorg, is er een tekort en waar er een tekort is, kan van gemis aan middelen worden gesproken. B. en W. weten, dat ze niet kunnen bou wen op een raadsmeerderheid en daarom bouwen zij op de regeering, die haar hulp voor moeilijke om standigbeden heeft toegezegd, des noods door den raad uit te schake len, als die aan het besturen van de hoofdstad niet langer actieve mede werking wenscht te verleenen. Enfin, de socialistische fractie diende een motie van afkeuring in en die werd aangenomen met be hulp van bet Middenstandsblok van den heer Weiss, die alleen al tegen B. en W. zou stemmen, omdat de groote partijen in den raad zijn Blok niet in het college van B. en W. hebben willen doen vertegenwoor digen. In normale politieke omstan digheden hadden de wethouders na zoo'n votum aanstonds hun biezen gepakt, maar nu doen de heeren, alsof er niets gebeurd is. Ze gaan verder, Colijn staat achter ze en als straks wederom tegen het beleid van B. en W. gaat worden gestemd, b.v. bij de kwestie der salariskorting, welou, dan zullen B. en W. door de regeering als commissarissen worden benoemd, belast met het bestuur van de hoofdstad... Zou de crisis dan toch werkelijk minderen 7 Statistieken maakten uit, dat het vertier in de Amsterdamsche haven weer aanmerkelijk toeneemt. Ook de verlevendiging in de Rijn vaart zette zich voort. Het aantal telefonische aansluitingen is sterk verhoogd, alleen het vervoer met de Amsterdamsche tram blijft terug- loopen. Maar dat is een goedkoope taxi-kwestie 1 Het rapport der commissie- Schouten is reeds gepubliceerd. Men weet, dat doör de jongste wijziging van de Ambtenarenwet het toezicht op alle ambtenaren, in dienst van publiekrechtelijke lichamen, aan het rijk is gekomen. De commissie heeft nu aan de regeering geadviseerd, hoe tot „gelijkschakeling" van loonen kan worden gekomen. Differentie moet er blijven, want rekening moet worden gehouden met verschillende verhoudingen, scandplaatsaftrek, crisiskortingen, pensioenverhaal enz. Voor vrouwelijk personeel, ook voor verpleegsters, wordt een af zonderlijke regeling gewenscht. Geadviseerd wordt om het pen sioenverhaal wettelijk te regelen en de premie in hoofdzaak door de ambtenaren te laten betalen. Vacaotiebijslag moet in het alge meen worden afgeschaft of sterk verlaagd. Gehuwde ambtenaressen geen kostwinsters, moeten bij ontslag voorgaan. Cumulatie van inkomens en pensioenen moet worden tegengegaan Voor nivelleering der salarissen moeten indeelingen worden gemaakt welke resp. de groote steden be treffen, dan steden boven 40.000 inwoners, gemeenten daarbeneden en tenslotte waterschappen enz. Bij salarisverminderingen van 10 30 procent, moet de vermindering eenigszins geleidelijk, over een paar jaar, verloopen. Een commissie-Rome heeft aan de Staatspartij geadviseerd inzake een oplossing van het loonvraagstuk in verband met groote gezinnen. Geadviseerd is om te streven naar de instelling van wettelijk erkende gezinskassen of kindertoe slagfondsen, met verplichte deel neming, waaruit uitkeeringen worden verstrekt vanaf het eerste kind. De staat zou moeten bijdragen in die fondsen. De suikerbleten steun is voor dit jaar bepaald op circa 11 gld per 1000 K.G. Overeenkomst. Kent U de overeenkomst tusschen Hitler en een bom 7 Neen, mijnheer. Wel, ze kunnen allebei barsten 1 Wij ontvangen per boot een partij Vraagt even bij ons prijs aan Langstraat 1 Tel. 55 Drogisterij „Het Blauwe Kruis". Alle voorkomende OOSTRUM. Keelpijn, Hoofdpijn, Rheumatiek, zenuwachtigheid, Lever-aandoe ningen, slechte Stoelgang, Maag pijn, Kiespijn, enz. gaat U direct naar DROGISTERIJ HET BLAUWE KRUIS Het beste adres voor alle voorkomende genees middelen, alsook Verbandstoffen, Baby-artikelen. Dierengenees- middelen enz. enz. Aanbevelend, Langstraat. De nieuwe Civic Hall te Leeds wordt eerst werkelijk als geopend beschouwd, als de Koning zelf de deur ontsloten heeft. Zoo kan alles wat als „Aspirin" verkocht wordt, slechts - als werkelijke, werkzame -en on- schadelijke pijnstiller beschouwd worden, als ieder tablet het Bayer kruis draagt. Groote Straat 14, evenals vorige jaren telkens van 2 tot 5 uur n.m. Gelieve de kinderen onze gestempelde cassabons mede te geven deze worden uitgegeven van 11 Nov. tot 6 Dec. en hebben een waarde van minstens 5 pet. (De ongestempelde oude slechts 2 pet.) 374 Bovendien geven wij fof en met 6 December a.s. Het stelt U in staat uw cadeau zonder verdere onkosten beduidend te vergrooien.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 12