Mooie Mis Bij Ruwe Hanqro WILHELM lil A. van Ham Naar een betere Maatschappij Oude menschen vertellen het. De puntjes op de i Scherp toezicht. Üemengde Berichten Ma ili! Advertentie Tandpraktij Extra lage prachtij Pot-Chrysanten va groot- en kleinbioemige S bakken. Personen met een zwakke maag moeten ze liefst gesmoord in- plaats van gebakken nuttigen. AARDBEIEN. Bevatten een groote hoeveelheid ijzer, natrium, calcium en werken door het groote walergehalte afkoelend. KERSEN. Zijn bloedzuiverend en bevorderen de werking van lesrer en nieren. FRAMBOZEN. Hebben eeu hoog suikergehaltehet zuivere vruchtensap werkt buitengewoon vcrfrisschend bij zieken. BOSCHBESSEN. Zijn evenals het sap aan te bevelen ook bij darm stoornissen, bij compote en jam, AALBESSEN. Bevatten veel vitaminen en zuiveren het bloed, sap is verfrisschend voor zieken, terwijl men er in de keuken dankbaar ge bruik van maakt voor de bereiding van pudding en sausen. Eerste Limburgse lie Katholieke Landdag te Venlo. Ongeveer 8000 Noord-Limburgers bijeen. Uit vrijwel alle plaatsen van Noord Limburg waren Zondagmiddag be langstellenden naar Venlo gekomen om deel te nemen aan den Katho lieken Landdag, welk als eerste Limburg, in deze plaats gehouden werd. Het aantal deelnemers wordt op ongeveer 8000 geschat. Als eerste spreker trad op de voorzitter der R.K. Staatspartij Mr. Goseliog uit Amsterdam. Men wil in het bestuur van ons land iets anders, aldus spr. Wie eehter daden wil stellen, moet bij zich zelf beginnen met tot bezinning te komen, om een en ander in het juiste licht te zien. Opbouwende medewerking en vurige waakzaam heid moet thans op het programma van eiken katholiek staan. De stoffelijke ellende is groot. Maar toch: onverdiend hebben wij het in ons land beter dan elders ter wereld. In een grenzelooze verwar ring uit zich de geestelijke ellende van ons volk. De staatkundige be weging der N.S.B. kondigt zich aan als een geestelijke beweging, maar zij houdt ons stellingen voor, die onchristelijk zijn. We willen allen een betere, een gelukkigere wereld, maar dan moeten we ook offers kunnen brengen, die noodig zijn om dit te bereiken. Het gerechtvaardigd streven naar aardsch geluk is de taak van ons staatsbe stuur. Om hiertoe te kunnen geraken zijn noodig verbetering van instel lingen en verbetering van den mensch: solidarisme, gemeenschapszin en so ciale liefde kunnen alleen bereikt worden als ieder bij zich zelf begint. Dit opbouwend werk moet met een gefundeerd godsvertrouwen gepaard gaan. De nieuwe leiders verliezen dit eerst noodzakelijke uit het oog. Werkelijke gemeenschapszin kan niet komen door „gelijkgeschald" juichen of door „hou zee geroep" die kan alleen komen in den geest van Gods liefde. Wat is er gedaan door de tegen woordige steatspartij, vroeg spr, zich vervolgens af. Het werk is er met op gebaseerd op de eerste plaats bevrediging te verwekken. Er is alleen dan op red ding te hopen, als ieder meewerkt. De regeering heeft den plicht alles te doen, wat voor het verkrijgen van een betere maatschappij noodig is. En dat doet ze, verklaarde spr. nadrukkelijk. Het volk moet hierbij door zijn vertegenwoordiging opbou wend en steunend meehelpen. De staat kan echter niet meer doen dan den nood verzachten en lenigen. En hierbij kan de regeerffig van nu voortbouwen op hetgeen de voormannen hebben opgebouwd. De katholieken in Nederland zijn in staat die taak te vervullen voor hun land. zelf bedoeld werd. Het schijnt, dat hij vandaag laat thuis zal komen, hij heeft daarover met den knecht gespro ken, zeide Vliet. Welnu, zou het dan van nacht niet mooi kunnen? voeg Til. Wij zouden den heelen avond moeten oppassen, zeide de waard, en dat is vervelend. Philip staal op do loer, dal weet ik! Werd met Philip de slotenma ker bedoeld Ja, ik hoorde daar al wat van, zeide Til. Hij heeft zeker zijn pistolen weer bij zich Zonder deze gaat hij nooit uit, antwoordde Vliet zacht, zooals ook hel geheele gesprek op ge- dempten toon gevoerd werd, Ik blijf er bij, het is beter morgen. Dan kan het zonder eenig la waai geschieden, ver hier vandaan. Als het hier mislukt, dan zijn we verraden. Ja, maar als hij ons de dra gonders op het dak stuurt? zeide Til. Ik geef hem van te voren een andere plaats op, antwoordde Vliet. Hij kent de streek niet en weet niet, waar ik hem heen breng Het is dus het beste mor gen Bij mij in huis mag het in geen gevai gebeuren en hier in de buurt zijn te veel huizen. Hij is een sterke, resolute kerel; het zou ons niet gelukken, zonder dat hij zich krachtig verdedigde en alarm maakte. Uitvoerig wijdde spr. vervolgens uit over het werkprogram der R.K. Staatspartij, zooals dit in het mani fest is uiteengezet. Dit economisch beleid is onze regeering door het buitenland opgedrongen. Aan alle standen zal hierbij gedacht worden. Waarborging der katholieke be ginselen en handhaving van het ge zag zijn de voornaamste program mapunten der Staatspartij. Getrouw aan Paus en Koning Wat er van Nederland wordt, hangt af van het werk der R.K. Staatspartij, maar ook van het werk der katholieke Nederlanders. De na gedachtenis van de groote Noord Limburgsche figuur Nolens kan men niet eeren zonder zich te geven aan zijn partij. Dat eischt het vaderland van ons katholieken. Rede Mgr. Poels. „Er is in mijn dierbaar Limburg iets, dat mij verontrust," aldus ving de gevierde spreker zijn rede aan, „Et zijn personen, die aan onze R.K. Staatspartij den rug willen toekeeren." En dit zoo zette spreker uiteen omdat men van de regeering dingen verlangt, die ze niet geven kan. Radicale hervormingen zijn noodig, Men zal echter nooit slagen, als men de oplossing van de crisis uitsluitend op politiek terrein wil zoeken. Wij hebben den stillen arbeid noodig van de velen, die zich uit liefde tot den evenmensch maken tot slaven der gemeenschapdie door bovenaardsche geestdrift gedreven wordendie geprikkeld worden door alles. wat onrecht is. Wat niet mogelijk is door politieke maatregelen, wordt wel mogelijk door het werk van deze menschen. Met onze beginselen mogen we nooit laten spelen. We moeten echte katholieken dat wil ook zeggen, echte vaderlanders zijn. Nooit is er een tijd geweest, waarin het meer dan nu noodig was, dat de katholieken aaneengesloten blijven. Paus en bisschoppen hebben dit voorgeschreven, maar ook eigen ver stand geeft dat in de vragen, die thans aan de orde zijn, immers raken onze beginselen. Als de katholieken niet in een groote partij bijeen blij ven, wordt hun macht gebroken en dan staan ze niet meer veilig. Men moet beseffen, wat de partij in ons land reeds gedaan heeft en hiertoe hoeft men de hedendaagsche toe standen in ons land slechts te ver gelijken met die in andere landen. Wij staan vooraan al zitten we ook in de ellende. De staats partij verdient geen verwijten. De tegenwoordige toestand is on houdbaar. Dat wordt in alle lagen der bevolking ondervonden. De diepe oorzaak daarvan is, dat de maat schappij nu een schreeuwend contrast vormt met wat ze zou zijn, als ze op christelijken grondslag was opge bouwd. De waardigheid van den mensch wordt thans met voeten ge- eden. Wij eischen een corporatieven staat en een radicale hervorming in volksvertegenwoordiging. Dit is echter niet in korten tijd te bereiken, want het zijn internationale problemen en eerst zullen de levensopvattingen van den mensch gewijzigd moeten worden. Daden eischen is goed. Maar die daden zijn door de R.K. Staatspaitij het verleden gesteld en voor de toekomst toegezegd. We staan op een keerpunt in de wereldgeschiedenis, zette spr. uiteen. alles veranderd is, zal nog ge- ruimen tijd moeten verloopen. We staan echter in het begin van een nieuwe wereld. En bet zal van de katholieken van nu afhangen, welke roeping onze geloofsgenooten later vervullen zullen hebben. Met betrekking tot de veldwin nende nationaal-socialislische bewe ging noemde spr. het onbegrijpelijk, er in ons vrije Nederland men schen gevonden worden, die verlan- „de knoet". Voor het overige verwees spr. lar Duitschlaud. Katholieken, die luisteren naar hun bisschoppen, blijven de Staatspartij getrouw. Katholieken, die beseffen wat de nationaal socialistische bewe ging is, kunnen evenmin toetreden; iet zou beteekenen den strijd aan binden tegen eigen beginselen. Het behoud van de staatspartij is voor heel het volk van beteekenis. Wij moeten steeds Gods' volk blijven. In dien zin moeten we onze partij getrouw blijven. Met een bemoediging en een aan sporing voor het werk der kernen, besloot spr. zijn gloedvolle rede. Een machtig „Aan U, o Koning der Eeuwen," besloot dezen eersten Katholieken Noord-Limburgschen landdag. de gen Da laatste woonden stierven reeds weg in de verte. Feslenralh luis terde met de meest ingespannen opmerkzaamheid. Als zij Carsten ontmoetten en van dezen verna men, dat degeen, over wien zij zoo Juist gesproken hadden, in de na* lijheid was en hen misschien .be luisterd had wat dan/ Hij kon wel haast met zekerheid aanne men, dat zij gezamelijk terug zou den keeren om naar hem te zoe ken. Hij was niet bang voor deze di ie mannen, maar zij konden nog meer vrienden in de buurt heb ben, en bovendien was immers iedere mogelijkheid uitgesloten, om de bokruiters op hun bijeen komsten to beluisleren, wanneer hij van te voren openlijk met Vliet den strijd aanbond. Neen hij kon toch dit waagstuk nu in geen geval ondernemenVliet had hem erraden en wilde hem in de val lokken. Wordt vervolgd. Orogistcn- 147—9 WE HEBBEN D'R NIET VOOR TE ETEN.... MAAKT MEN DOOR ZONDE IETS BETER D'r zijn uitvluchten bij de vleet onder de menschen gaande. Wanneer men iets niet graag doet, tegen opziet, liever wat anders doet, wat gemakkelijker is dan de stoere plicht, dan heeft men allerlei uitvluchten, „smoesjes" zooals men ze in het alledaagsche leven noemt. Zelfs voor de hoogst ernstige zaken. Zeker, we nemen aan, dat er wel eens goede redenen voor kunnen zijn, maar dan moeten het ook goede „uitvluchten" zijn. Goede uitvluchten, in dien zin, dat ze ook zedeiijk geoorloofd zijn' Maar men mag nooit een ernstige moeilijkheid ontwijken door een zonde te doen. Dan maakt men het altijd erger dan het is 1 Er is crisis, malaise, werkeloos heid en dientengevolge veel gebrek, armoede, bittere zorg om het dage- lijksche brood. Men leeft werkelijk van den eenen g in den andere, en heeft veel moeite, om alles bijeen te krijgen wat voor een huishouden noodig is, om in het noodzakelijke ook zelfs maar te voorzien in het noodzake lijke voor het huishouden, zooals het er nu is. En dan nog eentje er bij Neen, we hebben d'r niet voor te eten... Zeker, er kunnen ook economische omstandigheden zijo, welke de chris telijke deugd van voorzichtigheid doet toepassen in het echtelijke levenmaar van O. L. Heer op betere tijden hopen (en dat doen we allemaal) en tevens in het echtelijke leven groote zonden doen. dat zal toch onmogelijk kunnen samengaan en ook nooit tot een goed resultaat kunnen leiden. Veronderstel, iemand heeft f 100 noodig en hij denkt die te krijgen bij iemand, die er warmpjes bijzit. Alvorens die 100 gulden te vragen, gaat hij eerst bij dien rijkaard de... ruiten ingooien De domste streek toch zeker wel, die hij kan uithalen Hij zal toch nu zeker niet om zijn 100 gulden behoeven te komen vra gen Die mooie kans heeft hij zelf verbeurd Wat doen zij anders, die hun huwelijksplicht niet goed vervullen, omdat zij „d r niet voor te eten hebben". Zij hopen toch ook op betere tijden misschien bidden ze d'r wel om, dat de zaken wat beter mogen gaan, of dat de man wat vlotter werk krijgt en beter betaald enz., en tegelijkertijd maken zij zich schuldig aan groote zonde Kan dat samen gaan Tot de goddelijke Voorzienigheid bidden op betere tijden van God hopen en tevens God zwaar beleedi gen door de zonde Me dunkt, vader en moeder, man en vrouw, ge zult dan bij O.L. Heer niet zoo heel veel meer in te bren gen hebben. O. L. Heer zou terecht kunnen zeggen doe maar eens eerst je plichtof doe het tenminste niet verkeerd, en kom dan weer eeos bij me aankloppen." —o Als nu zulke menschen wien het werkelijk niet vlot gaat, die zwaar moeten tobben om rond te komen, wien „een mondje meer" zeker heel wat zorgen zouden kosten als nu zulke menschen eens be gonnen ten eerste natuurlijk, met het niet verkeerd te doen en ten tweede met de huwelijksplichten goed te doen, in het volle vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid, dat O.L. Heer hun dan ook helpen zou Zou dat dikwijls niet veel beter uitkomen zou die berekening, waar men ook rekening houdt met O. L. Heer, niet beter kloppen, dan die andere rekening, waarin men zelfs tegen O. L. Heer uitrekent O. L. Heer zorgt toch zelf voor het voornaamste het zieltje zou Hij dan ook niet zorgen, dat het lichaampje, waarin dat zieltje komt, te eten heeft Zeker, de menschelijke Voor zienigheid mag niet worden uitge schakeld O. L. Heer wil zelfs, dat de menschen eerst hun best doen, alvorens Hij de rest doet maar dat is ook zekerdat in zake kin derzegen, en wat daar mee samen hangt, de menschen gerust wat méér vertrouwen in de Goddelijke Voor zienigheid mochten hebben. Van die koude, heel dikwijls zeer zelfzuchtige, gemakzuchtige, onnatuur lijke voorrekenarijen, houdt O. L. Heer niet 1 Kinderzegen God's zegen De meeste heiligen zijn voortge komen uit de groote gezinnen ZAAIER. We zijn te geëmancipeerd om nog te gelooven aan heksen en spoken en zien met neerbuigend medelijden neer op hen, die in vroeger tijden voor dergelijke wezens in angst en nood zaten. Maar wie van ons zou tegen middernacht naar de plaats durven, gaan, waar die jager begraven werd, vele jaren geleden Nooit gehoord van Kobus, die het durfde Luister. Maar 'trek eerst uw beenen op, zoodat uw voeten niet den grond raken, want anders zou het aanhoo- ren van deze geschiedenis noodlottige gevolgen kunnen hebben. Misschien dat ook uw haren wel te berge rijzen, als ge tenminste niet kaal hoofdig zijt. Welnu, de koffieketel zingt. Poesje spint. En de jager dat was een rare sinjeur. Hij ging alleen maar Zondags onder de hoogmis op jacht. In de kerk kwam hij nooit. De menschen zeiden, dat hij er maar één keer van zijn leven geweest was, toen hij als klein kind werd gedoopt. Heiden was hij dus niet, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Nu was hij al verscheidene Zon dagen op jacht geweest en had tel kens misgeschoten op een buiten gewoon grooten haas. Tot zijn buiten gewoon groote ergernis. Tot op een goeien dag zoo'n vreemde onbekende snoeshaan tegen den jager zei „Dien haas schiet jij nooit, man. Jij mag op Zondag niet jagen, als je in de kerk hoort te zijn. De jager keek hem grijnslachend aan, spuwde dan pekzwart en ant woordde „Zeg, braaf suikeiboontje; ik verwed er mijn ziel voor, dat ik hem neerleg, den eersten den besten keer, dat hij onder schot komt. Al was het op Paaschdag als alle klok ken luiden." „Aangenomen," zei de onbekende snoeshaan. Op Paaschdag, toen alle klokken luidden, was de jager met den vreemde in het veld. De haas liet zich niet zien, maar toen floot de vreemde 'n heel eigenaardig deuntje en daar kwam langoor aangeloopen en zette zich op korten afstand van het tweetal neer, de lepels rechtop. „Welnu," zei de snoeshaan, „deok aan onze weddenschap." Paf, schoot de jager en de haas liep weg. Toen werd de jager zoo kwaad, dat hij zich zelf een portie hagel door zijn hoofd joeg. En de snoes haan schaterlachte, want hij was de duivel zelf. De grond scheurde van een en bij voerde de verdoemde ziel mee naar de hel. Het lichaam werd op de plek zelf begraven. Het stonk er naar zwavel en pek en van dien tijd af heeft het daar altijd tegen middernacht gespookt. Dat is de geschiedenis van den jager. Oude menschen vertellen het en dus zal het wel waar zijn. Maar Kobus geloofde het niet. En hij ging met zijn vrienden een wed denschap aan. Middernacht zou hij op de vreeselijke plek een schop gaan halen, die zijn vrienden daar in den grond gestoken hadden. Kobus was voor een kleintje niet bang, want hij had vuisten als stoomhamers. Dus hij ging. Maar toen hij de schop vastpakte, bleek deze zoo vast in den grond te zitterj, dat hij ze er met geen mogelijkheid uit krijgen kon, hoe hij ook trok en zich inspande. „Potverdikke," zei Kobus. Maar daar begon bet kreupelhout rondom te kraken. „Wie roept ons daar," klonk het van alle kanten. En er kwamen hazen aangewandeld, allemaal op hun achterste pooten. Ze dansten in een kring om den man heen, werden hoe langer hoe grooter en kregen gloeiende oogen als theeschoteltjes zoo groot. Hun kop brachten ze vlak bij zijn gezicht. Ze kietelden hem met hun snorren in zijn ooren. Nog erger werd het Onder Kobus' voeten begon een dof gehuil, dat opsteeg uit de diepste diepten der aarde en voor hij zich omkeeren kon, stond een akelige gestalte voor hem met in plaats van een gezicht een bloederige wonde en afschuwelijk starende oogen. „Ha ben jij dat, pocher, die mij storen durft," sprak ze. „Wacht ik zal je beloonen." En haar gloeiende vingers stak ze in Kobus' oogen, diep in het hoofd en verminkte zijn hersens. Vanaf dien nacht was de man blind en gek. Oude menschen vertellen het, dus zal het wel waar zijn. Het moet ge beurd zijn niet ver hier vandaan zoodat we voorzichtig zullen moeten zijn tegen het middernachtelijk uur. P.S. Waarde vrienden, weet u ook, dat het nadeelige gevolgen kan hebben, dergelijke verhalen in geuren en kleuren aan kinderen op te dis - schen. Vooral aan kleinere kinderen Weest daar ook voorzichtig mee 3' N.K. JAC. VAN ECHT. Bij Philips werd geprotesteerd er werd om toezicht gevraagd met het oog op de zedelijkheid. Ja, 't is vaak een der punten, waarop onderscheidene patroons te weinig nauwlettend en ook te zeer vergoelijkend zijn. Wanneer eene winkeldochter ook maar eene kleine oneerlijkheid begaat, wordt haar be duid, dat zij heen heeft te gaan. Geen enkele zaak kan zoo iets heb ben. Maar weten firmanten wel, dat een zaak ook niet de minste onzede lijkheid kan hebben Wanneer chefs of bedienden de winkel- of kantoor dames naloopen, heeft dat minstens veel tijdverlies ''oor gevolg. Men zal ook niet mei het hoofd bij het werk zijn. Het publiek wil die liefdoenerij achter de toonbanken niet zien. Op scholen en ook op onderscheidene fabrieken is het de gewoonte, dat, waaneer er twee elkaar giaag zien, het meisje heengaat. Dat is gezoud, maar dat betreft enkel het geval, waarin het over eene eenvoudige kennismaking haudelt. Op kantoren en in winkels H ech ter ooit personeel aanwezig, dat meerdere jongedames het hof maakt, er is vaak getrouwd personeel van dit kaliber. Ziet, in zulke geval is het niet het meisje, dat verwij derd dient te worden, maar de be diende of de chef. En speciaal in deze laatste gevallen, komt het tot kwaad en zelf3 van kwaad tot erger. De firmant, die in zulke gevallen niet weet door te tasten, is niet enkel niet verantwoord om dit uit blijven van optreden, maar ook hij vermoordt langzaam, maar zéér, zéér zeker zijn zaak. Op den duur aan krijgt hij een bepaald soort van personeel. Van personeel, dat ook op ander punt vaak te wenschen overlaat. Gewerkt wordt er weinig het hoofd staat op andere zaken. Allerhande bedienden, die iels weten moeten naar de oogen worden ge zien, met al de gevolgen daarvan. Het publiek gaat begrijpen en ver liest de sympathie voor de zaak. Eene zaak met zulke toestanden zal het op den duur niet kunne houden.' Daarom ingrijpen, krachtig ingrij pen, ook al doet het pijn. Niet vreezen er zijn voor goed geld uit muntende krachten te vinden. Om lichte oneerlijkheid wordt ontslagen Ook liefdoenerij worde niet geduld. Botersmokkcleentrale ontdekt. Naar de Msb. uit betrouwbare bron verneemt, zijo de douanebeamb ten in Limburg tot de ontdekking komen, dat de groote smokkelhan del van Duitsche boter in het grens gebied van uit een centraal punt wordt geleid. Men is er bijv. achter gekomen, dat in de afgeloopen week nabij Ar een een bijeenkomst beeft plaats ge had van verscheidene leiders der ver schillende smokkelbenden Deze schij nen gezamelijk de boter van Duiische fabriekanten te betrekken en onder ling overleg te plegen, waar en wan neer de partijen boter over de grens gebracht moeten worden. De plaat sen Siebengewald, Arcen en Kerk- rade zijn de voornaamste doorgangs- punten van dezen uitgebreiden smok- celhandel.' Roggemiyt in vlammen. Zondagavond omstreeks acht uur ontdekte men, dat in het veld nabij de hoeve „Tweeberg" te Rosmalen een roggemijt in lichte laaie stond. Onmiddelijk snelden de omwonenden er heen, daar men tevens meende hulpgeschrei gehoord te hebben. Toen men de mijt naderde, vond men daar het verkoolde lijk van een vrouws persoon liggen. Haar identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De po litie heeft de zaak in onderzoek. De roggemijt heeft men, daar geen ge vaar bestond voor overslaan van de boerderij, rustig laten uitbranden Do Nedcrlandsohe Provincie der Minderbroeders telde op 4 October van dit jaar 528 priesters, 208 fraters, 67 noviceD, 191 geprofeste broeders, 16 broeders novicen en 77 tertiarissen. Tezamen 1087 leden. Door een drijfriem gescalpeerd. Door onvoorzichtigheid kwam een 26 jarige fabrieksarbeidster, wonende te Meerveldhoven, op de N.V. Van de Sanden's Schoenfabriek te Veld hoven te dicht met haar hoofd bij de machine, welke zij bediende. Het meisje kwam met haar hoofd met een drijfriem in aanraking, zoodat het haar en de hoofdhuid totaal werden afgerukt. In zorgwekkenden toestand moest zij naar het Binnengasthuis te Eindhoven worden overgebracht. Haar toestand is momenteel iets beter. Inval in een café. De politie te Heerlen heeft een inval gedaan in een café, waar ge legenheid werd gegeven tot hazard spel Tegen een viertal personen en den caféhouder werd proces-verbaal opgemaakt. Inbraak in een kerk. Te Maasniel is Zondagmorgen tusschen 11 en 12 uur driefstal ge pleegd in de parochiekerk. Door uitsnijding van een ruit van een ex-votokast wist de dief een dertig tal zilveren en gouden voorwerpen te bemachtigen. Smokkelauto onder vuur genomoD. Maandagmorgen omstreeks 6 uur, werd te Arcen door douanebeambten en marechaussees een vrachtauto ge zien, die in razende vaart naderde en waarvan de bestuurder het halte signaal der douanebeambten volkomen negeerde. De beambten en mare chaussees namen de auto onder vuur. Een kogel drong door de zij ruit der cabine, echter zonder een der beide inzittenden te treffen. Deze waren echter zoodanig geschrokken, dat zij de auto tot stilstand brach ten. De douanebeambten arresteerden de beide smokkelaars, zekeren F. ei zekeren H., beiden van Nederland sche nationaliteit, die te Arcen in de marechausseekazerne werden opge sloten. De auto, met 2500 K.G. Duitsche boter, werd in beslag ge nomen. Ongeluk met het Lilliput-theater. Het bekende Lilliput-theater, ij Maandag op weg van Nijmegen naar Cleef door een ernstig ongeluk ge troffen. Van twee gekoppelde vrachtauto's brak eensklaps de koppeling, waar door twee wagens met kracht tegen een helling werden geslingerd. De inzittenden wisten zich nog bijtijds te redden. De materieele schade is zeer groot. Ncderlandsche huizenbezitters in Duitschland. De vereeniging van Nederlanders, huiseigenaren }en hypotheekhouders in het buitenland, maakt de zeervele Nederlanders, die huizen in Duitsch land bezitten er opmerkzaam op, dat de Duitsche regeering een bedrag van 500 millioen mark heeft beschikbaar gesteld als subsidie voor hen, die vóór 1 April *1934 werkzaamheden aan woningen laten verrichten, De susidie bedraagt al naar den aard van het werk 4() tot 70 pet. van de reparatiekosten, irclusief de rentebonnen over die reparatiekosten, welke het bedrag der subsidie over sein ijden. Tfnns mag met voldoening wor den vastgesteld, dat deze subsidie ook aan Nederlandsche eigenaren zal worden uitgekeerd. Over den aard der reparatiewerk zaamheden, alsmede over de wijze, waarop de aanvragen aanhangig ge maakt kunnen worden, zal het se cretariaat der voornoemde vereeni ging. Damrak 44, Amsterdam, gaarne nadere inlichtingen verstrekken. Draver in het oog geschoten, De heer J. F. van R. uit Eindho ven. heeft, toen hij op jacht was, onder Stiphout het ongeluk gehad, zijn eigen drijver bij het schieten op een haas in het linkeroog te treffer. De man is per auto naar bet zie kenhuis te Eindhoven vervoerd. Hij zal het oog waarschijnlijk moeten missen. Zwerver door auto overreden. Zondagavond te 10 uur is in de Bootenlaan te Strijp de 40-jarige zwerver -T. v. d. V. door een hem achterop rijdende auto overreden. De man is spoedig aan de gevolgen overleden. Tachtig duizend Chineesche boeren vermoord. De Chineesche roode soldaten oefenen in Noord Sjesjoean een bloedige terreur uit. Volgens ontvangen berichten, zou den in genoemde provincie 80.000 Chineesche boeren vermoord zijn. Meer dan een millioen inwoners zijn, om aan een dergelijk lot te ontkomen, gevlucht. Zoodra een bende „roode soldaten een dorp bezet heeft, worden de volgende inwoners zonder vorm van proces geëxcuteerd Iedere boer, die meer d bezit regeerlten 11 bevelhe ie me 150 guliedhis aanhang iderei dienst. Als d stellir plaats jtbezi van he verdi ieder, hem wezen i o, w „reactio id en geschoti De g [lan v in „pro\ ia sovjets" jvjeti De j opg in coma garde mannen chrev roode s< iwen bij het i orps. De 1 [dt monopol coöp instelling word een eet oissi gesteld. Tension coi tische rei ht, d biljetten ki ige: Dr. F t het Katholle! er c lijkt ki fijger worden v gez< citeeren l Dat is stille waarin I de lateoheid De heerlijke, ende dat wij aanl moeders, en, i ren, wai >p d „Hoe kuoialle dragen antv „Och. ikD stille en i me geduldig ion driftigheid dlenr over zijn gai die lijdec die weet te v lie o zins doet as, ook gesch dat 1 toen m»o ildig eedigde. Dan is t log zwijgen, d ver wordt, ma erke weinigen jetri zwijgen, d rvas zijn lippeo et ie vertrouwei vetm zwijgen, volb heid vooi a nooit mees; fou breken der then gen, dat et tan bedekken, eft e een zwijgeiook en zondig lilig zwijgen da If kt om andere: en i het leed v; en i en korter 1 ijn van onscbufvi En zwijgen Dan kun VENLO Co, vereeniging aan aanvoer 79! n. Groote ei 5.' Kleine ek 2.' Eendeneit I 3. Ganseiere ROERM Op Eiermijn va ag voer 1.5O0.(d, Groote ei H Kleine d f2, Eendend! i 3 Bahnhofstrasse 17 KALDENKIRCHEN Pijnloos tandtrekken Plombeeren vanaf Volledig gebit vanaf Spreekuren bij Ropertz a. d, Venloschi Donderdags van 9—5 uur en Zondags Ruime keuze in in vele kleuren. Grafkransen Kruisen zoowel van geprepareerde als van natuuAi vervaardigen wij netjes en Vakkundige bediening. Bloemisterij Semperflorens Boekhandel Firma van den Munckhof,

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8