1 PHILIPS B24A Provinciaal Nieuws Tallooze Europeesche Stations wachten op U üemenjïde Berichten erin ing< PRIJS FL. 115.- (fyi/t* SJ^tvoCen^iü^iiM. tyt oU $e/lcui#: 4+JtaJle. jofyuqAo&uutcüvunti (rtu*, *?-Jndudie Advertentiën Operafrein naar Duisburg Zaterdag 4 November 1933, No. 44 De regeering over den „Corporatieven Staat'*. opzicht wordt de mogelijkheid van een voorziening onder de oogen gezien. Steunregeling voor middenstands - bedrijven. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlcopig verslag der Tweede Kamer op de algemeene beschouwingen over de rijksbe- grooting. In dezen hachelijken tijd. zegt de regeering, overweegt één vraag alle andere; zal de regeering haar taak kunnen vervullen in gestadige samen werking met de vertegenwoordiging des volks of zal, ook in ons land, de loop der zaken een zoodanige wordeD, dat dit verband verbroken zal worden De regeering acht het eerste onmisbare voorwaarde voor een doeltreffend staatsbeleid, het laatste zou zij een ramp voor ons volk achten. De thans plotseling naar voren komende belangstellii g voor in- qrijpende wijziging onzer Staats instellingen. is op zichzelf geenszins zonder beteekenis. Maar dit is niet de hoofdvraag. Die hoofdvraag is of zulk een wijziging urgent moet worden geacht Het begrip; „Corporatieve Staat" in zijn meest gangbare beteekenis acht de regeering volstrekt verwerpelijk omdat het het maatschappelijk leven in al zijn geledingen aan de Staats macht onderwerpt, omdat het Kerk en Godsdienst, wetenschap en bedrijf van zijn natuurlijke vrijheden berooft. Ter beoordeeling van dit begrip heeft de «regeering de voor lichting van een Staatscommissie niet noodig. Anders staat zij tegenover de omwikkeling der maatschappij in corporatieven zin. Hieraan wil de regeering medewerken. Zij wenscht echter te waarschuwen, zich niet te spoedig gevangen te geven aan de leuzen van den dag. Voor zooveel de regeering zou oordeelen, dat wijzigingen in de Grondwet noodzakelijk zijn, zal zij niet aarzelen, daarvoor te zijnertijd voorstellen in te dienen. Of het landbouwbedrijf behoudens eens enkel onderdeel thans reeds in aanmerking komt om er de Bedrijfs- radenwet in toepassing te brengen valt sterk te betwijfelen. De regeering verdedigt uitvoerig haar houding ten opzichte van de S.D.A.P. en het N.V.V. Een wetsontwerp, beoogende o.a. een scherpere repressie van ontoe laatbare uitingen in het openbaar, zal de Kamer weldra bereiken. De kwestie van het zich houden aan door volksvertegenwoordigers afgelegden eeden of beloften, wil de regeering aan een commissie voor leggen. Het wetsontwerp eener steun regeling voor ten gevolge van de crisis in liquidatie-moeilijkheden geraakte middenstandsbedrijven zal niet lang meer op zich doen wachten. Nopens een vereenvoudigde regeling voor het langs gerechtelijken weg incasseeren van kleinere vorderingen is overleg tusschen de departementen gaande. Tot verlaging der loodsgelden is besloten, terwijl eveneens zal worden overgegaan tot afgifte van loods- certificaten. De regeering is niet de meening toegedaan, dat een toezicht op het bankwezen wenschelijk is. Aan een Industriebank bestaat geen behoefte. Uitvoering groote werken. Bij baar beschouwingen over de werkloosheid zet de regeering uiteen dat zij voornemens is, den versnelden bruggenbouw door te zetten. Zij heeft daartoe een plan ont worpen, waarbij samenwerking met particulieren zal worden gezocht en dat, indien het slaagt, intrekking van het aanhangige wetsontwerp ten gevolge zal hebben. De regeering zal voor de uit voering van groote werken een beroep op de geldmarkt doen zoodra dit mogelijk zal zijD. Een voor- loopig plan van vervroegd versneld uit te voeren werken omvat o.m. den aanleg van kanalen en veerhavens, normalisatie van rivieren wegenbouw, bruggenbouw, spoor- wegwerken, aanleg van vliegvelden ontginningswerken en ook het begin van de droogmaking van den N O. Zuiderzeepolder te zamen tot een bedrag dat voor 1931 op 60 millioen is geraamd. Nadeelig saldo, Uit het financieel gedeelte van deze memorie blijkt dat volgens de laatste gegevens het nadeelig saldo op f79.500.000 moet worden gesteld. Voorkoming excecutie landelijke eigcudominen. Een ontwerp, houdende maatregelen ter voorkoming van excecutie van landelijke eigendommen is in voor bereiding. De kwestie van de rechtspositie der politieke vluchtelingen heeft de volle aandacht der regeering. In dit VENRAY. 4 November 1933. VOLKSONTWIKKELING TE VENRAY. De groote zaal in het St. Antonius patronaat was weer tot in de hoeken gevuld met de zeer vele belangstel lenden, die aan deze avonden, die hun eerste lustrum vieren en nog steeds in aller belangstelling staan, hun hart hebben verpand. Onder de vele aanwezigen merkten we op Mgr. Goumans, Hoogeerw. Heer Deken Thielen van Venray, de Z.E. Heer Pastoor van Geijsteren, alsmede meerdere Heeren Geestelijken en den Heer Jan Poels, lid der Ged. Staten. Na een inleiding van den W. E. Heer Kapelaan Geurts, als leider dezer avonden, sprak deze een harte lijk welkom tot allen, iD het bijzonder tot Mgr. Goumans en den Z. E. Zeergel. Spreker van dezen avond, Prof. Dr. Feron, die het onderwerp zou behandelenMassamensch of Christenraensch. Spreker ving tot goed begrip van zijn onderwerp aan, met in keur van taal uiteen te zetten de waarde van een menschenziel. Als in een climax voerde Spreker zijn bewijsmateriaal aan om deze groote waarde te doen aanvoeleD, eene waarde, waarvoor Godszoon den wreedsten kruisdood onderging. Daar de waarde eener ziel iets eeuwigs en oneindigs is, kan een Christen nooit genoegen nemen met iets tijdelijks als een Staat. Zeker de Staat gaat iedere burger aan, doch het mag nooit zóóver komen, dat de Staat een soort afgod wordt, waarin geen plaats is voor zielen cultuur. Spreker dringt er bij de aanwezigen ten sterkste op aan, om het doel, waarvoor den mensch is geschapen: God te dienen, steeds voor oogen te houden en daarnaast trouwe Staatsburgers te zijn, die voor alles er voor waken, dat de Staat geen maatregelen zal nemen, dat belem merend is voor 's menschen eeuwlg- heidsdoel. Zeker sprak de Weleerw. Heer Geurts uit aller naam toen hij den Spreker dank bracht voor zijne schoone rede, die met applaus der aanwezigen onderbroken was. 13 November komt Prof. Dr. Alph, Steger spreken over de H. Lidwina van Schiedam, die als ons aller voorbeeld geldt voor de zielencultuur. Hinderwetvergunningen. Ingevolge de Hinderwet werd ver gunning verleend aan A. Linders, bakker, tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij ?n het plaatsen van een heeteluchtoven in de Groote Straat 24a; aan Gebr. van Bergen tot het plaatsen van een electromotor van 3 P.K. in hun timmerfabriek aan de Langstraat Nieuwe brandputten. Deze week zullen de drie eerste nieuwe brandputten, een aan den Overloonschen weg, een andere aan het Kerkpad bij de Hofstraat en de laatste aan den hoek Stationsweg Oostsingel, gereed komen. Dat het geen gemakkelijk werkje is geweest, moge blijken uit het feit, dat men tot 41 meter heeft moeten boren, om een geschikte grondlaag te vinden, waarbij men van voldoende water verzekerd was. Daarenboven heeft men op die verschillende plaatsen filters moeten aanbrengen. Bij bet proefspuiten bleek, dat er water in overvloed was om de motorspuit met twee slangen te doen werken. Deze brandputten strekken den makers tot eer, en zullen voor de bewoners der genoemde wijken eene groote geruststelling zijn. Wij hopen, dat ook de andere brandputten in het overige gedeelte der gemeente spoedig zullen volgen. Bouwvergunningen. Vergunning werd verleend aan T. H. van Enckevoort, Oostrum, tot het bouwen van een waschkeuken en kelder aan zijn bestaand woon huis en aan Wed. Asselberghs, Smakt, tot het bouwen van een boerderij aldaar. Crisiswetten is het onderwerp dat de heer M. Dings a s. Dinsdag, 7 Novemner zal bespreken. Vele menschen zijn in dezen tijd erg gekant tegen allerlei regeeriDgs- maatregelen in verband met de huidige crisis. Eenerzijds door dat zij de wecking hiervan niet voelen, ander zijds door dat ze deze niet begrepen, Om hierin verbetering te brengen hebben de Jonge Boeren gemeend hierover den heer Dings te laten uitwijden. Wij verwachten dan ook een groote belangstelling, niet alleen van den boerenstand, maar ook van alle andere standen. Aanvang half 7 in zaal Wilhelmina, Schoolstraat. OOSTRUM. Dinsdag jl. had een goed bezochte vergadering plaats van den Boerinnenbond „H. Maria". Mej. Hendrikx hield een zeer leer zame lezing over de slacht. Naar aanleiding daarvan werd besloten een slachtcursus te houden, waarvoor zich staande de vergadering 22 leden opgaven. HORST. De leden van de Vrij willige Brandweer, die met ingang van 1 November als zoodang hun ontslag hadden genomen, zijn van hun voorgenomen plannen terugge komen en hebben hun ontslag wederom ingetrokken. Gasvoorziening in Limburg. Ged. Staten van Limburg stellen voor te besluiten dat de provincie tot de op te richten Limb. Mij. voor Gasdistributie N.V. (Limagas) zal toetreden en in het aandeelen kapitaal zal deelnemen op den voet van het bepaalde in art. 6 der ont werpstatuten. Bij de huidige medewerking van gemeentewege zal bij de oprichting van het maatschappelijk kapitaal voor een bedrag van f 64.000 moeten worden geplaatst, waarvan voor rekening van de provincie zal komen f 6400. Jon gun vermist. Sedert eenige dagen wordt de 16 jarige H. Backus, uit Venlo, van beroep schilder, vermist. De jongen is sedert Vrijdagmiddag niet meer in de ouderlijke woning teruggekeerd. B. was gekleed in een blauw colbert met grijze regenjas. Hij had een pet op en was in het bezit van een rijwiel. De commissaris van politie te Venlo verzoekt zijn opsporing. Dood langs don weg gevonden. Voorbijgaugers vonden Maandag nacht in Eijsden een man langs den weg liggen, die bij nader onderzoek dood bleek te zijn. Nader wordt nog gemeld, dat het slachtoffer is de 57-jarige H. Koelen, oud-wethouder van Rijkholt. De ongelukkige was totaal vermorzeld, terwijl het hoofd .van den roihp was gescheiden. De bestuurder van den auto. waarmede de aanrijding is geschied, de heer V., heeft zich bij de politie te Eijsden gemeld. Notaris gearresteerd. Maandag is te Maarssen gearres teerd notaris G. A. Ie J. als verdacht valschheid in geschrifte en verduis tering meermalen ten nadeele van verschillende personen te Maarssen te hebben gepleegd. Hij is naar Utrecht overgebracht. In den loop van den dag is notaris J. verhoord, waarbij verdachte bekende onregelmatigheden te hebben gepleegd Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Raadslid schorsen. B. en W. van Helmond stellen den Raad voor het raadslid Van G. te schorsen wegens leveranties aan het Alg. Armbestuur, Opheffing van de tram. Het verlies op de tram te Nijme gen is voor 1934 begroot op f 178.100 B. en W. overwegen het trambedrijf op te heffen. Een commissie onder zoekt de mogelijkheid daarvan. Mundus vult decipi.... Een bewoner van de Berkdijksche- straat te Tilburg is bij de politie aldaar komen vertellen, dat hij de dupe is geworden van een paar op lichters. 'n Dag of wat geleden waren twee heeren, die in een auto reisden, bij hem binnengestapt. Zij zelden de stad in te moeten, maar niet vol doende geld bij zich te hebben. Zij vroegen den man zeventig gulden tet leen en gaven als pand een rol linnen. De man ging op het voorstel in, met het noodwendig gevolg, dat hij nu nog steeds tevergeefs zit te wachten op de terugkomst van de „heeren" en zijn zeventig lieve guldenkes Er een eind aan gemaakt. Te Groningen heeft de justitie een invai gedaan in een drukkerij, waar o.m. de uitgave „De Arbeider", een anarchistisch weekblad, werd ver zorgd. De inval geschiedde, omdat in het jongste nummer van het blad tot daadwerkelijke dienstweigering was aangespoord. Kranten werden in beslag genomen niet alleen, maar ook werden belangrijke onderdeden van zetmachine en drukpers meege nomen om voorzetting van bedrijf en misdrijf onmogelijk te maken. Het is misschien wel de eerste keer, dat ten onzent op zóó krasse wijze wordt gereageerd op wat men zou kunnen noemen excessieve pers uitingen. Zware straffen voor muiterij. In Indië is de berechting begonnen van de muiters der Zeven Provin- ui 4. Dec. a iasfab iselste in 2 iet «een bf' en v ent PHILIPS 824 A De ideaal combineerende luid spreker mei den Philips 824a is de hieronder afgebeelde electrodynamische Philips 2126 P R IJ S F L 2 9.50 Deze prijzen zijn zonder de komende Omzet- en Weelde, belasting. Laat Warschau een vioolconcert uitzen den, laat Boedapest Zigeunermuziek ten gehoore brengen, Londen geeft dans muziek, Weenen een operette en in Parijs zingt Lucienne Boyer Het kleine, maar volmaakte Philips toestel 824a geeft de muziek zuiver en krachtig weer, iedere schakeering van den toon En de 824a is uiterst laag in prijs: f. 115.- Vooral als U Uw toestel wilt vervangen, terwijl U nog een goeden luidspreker heeft, neemt dan den 824a, dit nieuwe technische wonder van de Philips- fabrieken ciëo. Van de hoofdaanleggers uitsluitend inlanders is er nog slechts één in levende anderen vielen door de uitwerking van de geworpen bom. Er worden straffen geëischt van 6 tot 18 jaar gevange nis. Steun voor consumptieaardappelen. Naar de Msb. van bevoegde zijde verneemt, zal zeer binnenkort aan aanvang worden gemaakt met de uit betaling van den toegezegden steun voor consumptie-aardappelen ad. f 0.25 per 100 K.G., zooals deze zijo geïnventariseerd per 27 Maart 1933. Ernstige val. In het Voogdijgesticht te Heer is de 18-jarige J. K. van een hoogte van 8 Meier naar beneden gevallen. De jongen werd zeer ernstig gewond, bekwam meerdere fracturen en is in zorgwekenden toestand opgenomen in het Ziekenhuis Calvariënbergte Maas tricht. In een reservoir olie gevallen en verdronken. Woensdag is de 45-jarige arbei C, J. Stol op de leerfabriek te Uit hoorn in een groot reservoir gevallen met olie en verdronken. Het slacht offer laat een vrouw en 7 kinderen Weinig zon en niet te boud. Ovei het weer in October geeft „De Bilt" het volgend voorloopig overzicht: Gemiddeld over de vijf hoofdsta tions was in October de ochtend- temperatuur resp. 3 gr. C. boven normaal, in ee 3 decaden resp. 3 gr. boven, ï/s gr. boven en i's gr. bene den normaal. De grootste afwijkin geo kwamen voor op deu 11 den en 20sten, resp. 7 gr. boven en 5 gr. beneden normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was normaal Het gemiddelde minimum li/t gr. C. boven normaal. Het aantal dagen met een minimum-temperatuur bene den 't vriespunt bedroeg te De Bilt 2 tegen 3 normaal. De neerslag was in het midden van ons land en in het Oosten en Zuid-Oosten 20 tot 45 pCt. beneden, in het overige deel 10 pCt. beneden normaal tot 15 pCt. daarboven. Te De Bilt werden 80 uren zonneschijn waargenomen tegen 107 normaal. Kapitale boerdery afgebrand. Dinsdagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een schuur van de bekende kapitale boerderij „De Sondert", gelegen aandea Rijks weg tusschen Grubbenvorst en Ble- rick. Aangewakkerd door den ster ken wind, breidde het vuur zich zeer snel uit en weldra stonden alle schu ren en stallen in lichte laaie. De brandweren uit beide plaatsen waren spoedig aanwezig en konden ver hinderen, dat het vuur zich ook mededeelde aan het woonhuis. Het vee kon grootendeels gered worden De stallen en schuren brandden af, veellandbouwmateriaal ging verloren. Alles was slechts laag verzekerd. Nocli „Massa", noch Christenmcnsch Een jood had de schitterende conferentie bijgewoond van Prof. Dr. Féron over „Massamensch of Christenmensch" op verleden Maan dag. Vast besloten nooit als nazi of fascist een „massamensch" te worden, en als jood ook geen „Christen mensch" zijnde, vroeg hij na afloop van de vergadering aan een der tal rijke bezoekers, tot welke categorie hij nu behoorde. „U bent van de Natie mijnheer", was het antwoord „en blijft altijd een eerlijk „masSel-men3ch 1" Goede vangst der politie te Tegelen. De politie te Tegelen is er Dinsdag in geslaagd de hand te leggen op de 30-jarige Else Lint, een bekende internationale oplichtster, van Hon- gaarsche afkomst, die in December 1931 als chocoladeverkoopster te Berlijn, ten nadeele van een Indisch echtpaar uit een auto een gouden doos met brillanten. van een waarde van 250.000 Mark, heeft ontvreemd. De sigarenlevoranciers, die zich zelf te veel betaalden. Men herinnert zich het bericht, dat vorige week twee sigarenleveranciers bij een ouden man in het Liefde gesticht le Valkenswaard per auto op bezoek kwamen, hem sigaren verkochten, zichzelf uit het geldkistje betaalden en per abuis f 160 te veel meenamen. De heeren zijn thans voor deze royale geste gearresteerd te Den Bosch en het bleken te zijn de sigarenkooplieden de 32 jarige L. M. en de 41-jarige A, N., wonende in de Hertogstad, tegen wier practijken door den Bosschen politie-commissaris al herhaaldelijk was gewaarschuwd. op Zaterdag 11 November a.s. „Der fliegende Hollander" Kaarten af te halen vanaf a.s. Maandag. Voor hen, die zich nog niet opgaven, nog enkele plaatsen vrij. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF

Peel en Maas | 1933 | | pagina 4