JC RA M 1 H 6 KOFA MAGAZIJNEN Kom er mee Henri Camps Binnenland. Uit het Buitenland Ons Weekpraatje. VENLO Gemengde Berichten Advertentiën Zaterdag 28 October 1933, No. 43 BEKENDMAKING. Spreekuren Burgemeester. De Burgemeester is uitsluitend voor het publiek te spreken zooveel mogelijk iederen dag van 10 tot 12 uur voor middag, met uitzondering van Vrijdags Openstelling Bureaux Secretarie, Burgerlijke Stand en Gemeente ontvanger. De Secretarie is voor het publiek geopend lederen dag van 9 tot 12 uur voor middag en van 2 tot 4 uur namiddag. Zaterdags alléén van 9 tot 12 uurv.m. Het Kantoor van den Gemeente- Ontvanger is voor het publiek geopend, met uitzondering van den laatsten dag van elke maand, van 9 tot 12 uur voor middag en van 2 tot 3 uur namiddag. Zaterdags alléén van 9 tot 12 uur v.m. Na drie uur is dus het kantoor van den Gemeente-Ontvanger en na vier uur de Secretarie voor het publiek ge sloten. Venray, 18 October 1933. Rond het jongste regeerings- besluit tot beperking der mee- ningsuiting voor ambtenaren. Naar een actieve handelspolitiek. Opheffing van rechtbanken en kantongerechten. Korting op Indische pensioenen. Het politieke tournooi begint 7 Nov. Het onverwachte besluit van den ministerraad om ambtenaren te ver bieden, zich in het openbaar, zoowel in als buiten dienst, afkeurend uit te laten over de regeering en derzelver beleid, heeft allereerst in de kringen der meest geïnteresseerden beroering verwekt. Een der eerste gevolgen van het regeeringsbesluit was het aflasten van het speciale salariscongres voor rijksambtenaren. Het zou waar lijk onmogelijk zijn geweest om alle critiek óp en afkeuring van het regeeringsbeleid te verhinderen. En Albarda, de leider van de S.D A.P. heeft zich dat is dan een tweede gevolg gehaast om in de Tweede Kamer een interpellatie over het ver bod aan te vragen. Deze zal onge twijfeld worden toegestaan en ver moedelijk tijdens de behandeling van de begrooting worden gehouden. Door de aanvaarding op Dinsdag van deze week "'an eenige wijzigin gen in de Crisisinvoerwet, heeft de Tweede Kamer een zwenking der regeering ten opzichte van onze handelspolitiek bekrachtigd. De aanr gebrachte wetswijzigingen maken het mogelijk om de toewijzing van in voercontingenten te regelen naar de exportmogelijkheden, welke aan ons land worden geboden. De regeering in dit geval meer speciaal minister Verschuur meende, dat een vlotte actieve handelspolitiek niet vereenig- baar was met een wettelijke bepaling, tot heden geldende, welke de be krachtiging-achteraf door de Kamers verplichtend stelde, maai de Tweede Kamer heeft zich met 50 29 stem men tegen de uitschakeling van wettelijke bekrachtiging van contin genteeringen uitgesproken. Een échec in lichten graad voor den minister. De Kamer vereenigde zich ook met de verlaging der rente van de credieten, welke we aan Duitschland verleenden in plaats van 5i/j pCt. zullen we voortaan maar 4 pCt. beuren, doch daartegenover wordt gerekend op wat vlottere uitvoer- mogelijkheden naar Duitschland, welke zijn toegezegd geworden. De heer Vliegen had er niet veel fiducie in... Z.h.s. zelfs werd nu het befaamde ontwerp van minister Donner aan genomen, waarover het kabinet Ruys gestruikeld is. Het gaat hier om een nieuwe indeeling van de rechterlijke macht Sneuvelen zullen 39 kanton gerechten, waaronder ook dat te Waalwijk, voor het behoud waarvan tenslotte nog een zwakke poging is gedaan. Ook de rechtbanken te Tie! en Winschoten zullen vallen. hebben bepaaldiedereen kan nu op de kalender nakijken, of de voor stelling op een Zaterdag of een Zondag, dan wel een anderen dag van de week plaats vindt. In ver kiezingsdagen is veel te beleven, maar weinig te gelooven... Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke korting op de Indische pensioenen. De allerlaagste pensioenen zijn vrijgesteld en verder zijn de kortingen progressief geregeld, wat we een billijker methode meenen dan de in percenten gelijkmatige kortiog, welke tot heden bij salarisbesnoeiïngen werd toegepast. Op 7 November zal het groote jaarlijksche politieke steekspel aan vangen, dat bekend staat onder de benaming „Algemeene Beschouwin gen" der Tweede Kamer over de Staatsbegrooting, maar in werkelijk heid een partijenstrijd is, welke over de Staatsbegrooting heen, gevoerd wordt om politiek gewin, dus om het applaus te verwerven van de kiezers- toeschouwers. Met belangstelling wordt dezen keer uitgezien naar hetgeen de heeren elkaar te vertellen hebben. Om krach ten te verzamelen zijn de a.s. tournooi- ridders tot den dag van het gevecht, althans van het eerste treffen, naar hun haardsteden weergekeerd. Het kabinet-Daladier ten val gebracht. De gevolgen. Ernstige treinramp in Frankrijk. Duitschland trekt zich ook terug uit hel internationaal Arbeids bureau. Hitier smeekt. Verdaging van de Ontwapenings conferentie. Herstel der Spaansche monarchie Gelijk op het laatste moment algemeen werd verwacht, heeft het kabinet-Daladier zich niet kunnen handhaven. Haar saneeringsplan is afgewezen door de Kamer en daar voor moeten in de eerste plaats de socialisten worden verantwoordelijk gesteld, die zich in meerderheid achter Leon Blum hielden-geschaard en tegen de regeering stemden, welker positie zonder de actieve medewerking der socialisten zij steunde immers op de linksche kartelmeerderheid onhoudbaar werd. Een amendement La Salie, door de regeering aanvaard en be trekking hebbende op de verlaging der tractementen van civiele ambtenaren, werd met 329241 stemmen verworpen. Daar Da'adier voor de stemming de kwestie van vertrouwen had gesteld, moest hij zijn consequenties wel trekken en aanstonds na de gevallen beslissing in den nacht van Maandag op Dinsdag, bood hij den president der republiek zijn ontslag en dat van het kabinet aan. Bij de stemming hebben zich 29 socialisten onder Renaudel aan de zijde der regeering geschaard, waar mee zich tevens de scheiding in de socialistische gelederen definitief voltrok. Deze neo socialisten zullen een nieuwe fractie gaan vormen. Het staat er intusschen slecht voor, met al het gebeurde, met de franc. Het ontzaglijke begrootings tekort is blijven gapen en van middelen tot nieuwe dekking is men verder verwijderd dan ooit. Er zal wel weer een nieuw kabinet gevormd worden, maar niemand geeft het kans op succes. Socialisten en een deel der radicalen verzetten zich tegen een kabinet van nationale concentratie. De radicalen zouden zich met de middenpartijen kunnen verstaan, maar dan hebben ze voor een meerderheid ook den steun noodig van de neo-socialisten en die willen niet met de middenpartijen samenwerken. Die gevoelens zijn trouwens wederkeerig. De door de politiek verwekte in flatiegevaren doen ook in Frankrijk den weerzin groeien tegen het pailementaire stelsel. Tardieu ziet zijn dictatorskansen groeien! o— Op den avond van de crisis inde Fransche politiek is het Parijsche publiek hevig verschrikt geworden door de berichten over weer een nieuwen grooten treinramp. De sneltrein Cherbourg-Parijs is nabij Erreux tengevolge van een baan- verzakking met een 100 K.M. vaart uit de raiL gescho'en en van een brug af de 10 meter daar beneden stroomende rivier Le Rouloir in gestort. Bijna 40 menschen zijn om het leven gekomen en talrijk zijn de gewonden. Wat de veiligheid betreft bij het spoorwegverkeer, heeft Frankrijk een slechten naam. Ernstige ongevallen komen al te vaak voor. —o Uit Ber'ijn kwam het bericht, dat Duitschland zich ook terugtrekt van de werkzaamheden van het Inter nationaal Arbeidsbureau, hetwelk als onderafdeeling van den Volkenbond te Genéve is ondergebracht. Duitschland isoleert zich derhalve volkomen En op deze politiek zal Hitier straks den zegen van het volk vragen bij het komende referen dum. In een groote rede heeft hij he£ volk zelfs gesmeekt om haar goedkeuring te schenken. Hij bad nog nooit gesmeekt, zei hij en daarom verwachtte hij dezen keer algemeen verhoor van zijn bede. Is dat nou angst of alleen maar sentimenteele dramatiek o- De Ontwapeningsconferentie wordt verdaagd, wat uit de ontwikkeling der internationale verhoudingen trouwens logisch voortvloeit. Eerst zou de verdaging voor een jaar gelden, maar dat jaar wordt op dringend verzoek en vertoog van Norman Davis> den Amerikaanschen gedelegeerde, tot drie weken inge krompen. Zou Amerika dan nog eenig Europeesch heil meenen te zien... Het zal wel een fata morgana wezen In Spanje worden binnenkort de cortes-verkiezingen gehouden en in zulke dagen ontstaan allerlei rare geruchten soms. Zoo wordt uit Madrid bericht, dateen samenzwering is ontdekt om op 14 April '34 in Spanje de monarchie te herstellen. Een samenzwering op langen termijn derhalve. Aardig is, dat de samen zweerders den juisten datum reeds Het is merkwaardig, maar, ofschoon de meeste menschen des zomers ge weldig tegen den winter opzien, valt deze als regel bijzonder mee. Meestal blijkt de winter niet zoo koud, als men wel gedacht had. niet zoo nat, niet zoo donker en niet zoo trooste loos. De winter laat, als hij eenmaal zijn intrede heeft gedaan, nog wel charmante kanten aan zich ontdek ken. Dat laatste overdenken we, telkens als we in den huidigen vóór-winter langs beboomde wegen gaan of eens een uurtje door een bosch mogen dwalen. Wat zijn die najaarstinten toch mooiHoe parelend schitteren hei en wei, als de ochtendnevel of mist wijken moeten voor de zonnestralen. Zeker, er tegenover staat, dat de dagen maar kort zijn, maar brengen de winteravonden soms geen onge woon gewin? Het gezellige lamp licht, de aangename kachelwarmte, de intiemere sfeer in den familie kring, de radio en... de krant, ze vullen tesamen de langste winter avonden. Ja, ook de krant. Zomers kijken we een krant in, in voor- en najaar lezen we de krant, des winters spellen we haar. En dan ontdekken we, dat de krant veel meer interessants bevat, dan we des zomers durven vermoe den. We gaan ons interesseeren voor onderwerpen en rubrieken, welke we ver beneden onzen geeste lijken stand meenden of hoog boven onze pet uitgaande dachten. We doen ontdekkingen tot op de vierde pagina. Een vrouw leest altijd de advertenties, maar mannen verzuimen dat op een warmen zomerdag wel eens. Zoo kon het ook ons zelf ge beuren, dat we dezer dagen op meer bijzondere wijze dan anders ons verdiepten in hetgeen onze winkeliers ons te vertellen, d.w.z. aan te bieden hadden. Dat interesseert 'n mensch in den winterdag je bent meer dan anders bij elkaar, vindt meer gelegenheid dus om de behoeften des huisgezins onder de oogen te zien het winke len is een gezellige bezigheid ge durende de vele avonduren en 't is ook, of er 's winters altijd veel meer noodig is voor aanschaffing dan in andere jaargetijden. We zaten der halve op een avond hevig de adver- tentien te bestudeeren. En toen viel ons de afwezigheid op in de adver tentierubriek van enkele firma's en de bescheidenheid, waarop anderen haar plaats bleken te hebben bespro ken. „Dat zit 'm in de crisis zoo openbaarde' moeder, de vrouw ook de zakenmenschen moeten be zuinigen." Dat bracht ons aan het prakke- zeeren. „Vindt jij het gezellig zoo vroegen we dat ze het op die wijze doen En spontaan volgde het antwoord „Nee 1" Aspirant-koopers zijn een zonder ling soort menschen misschien, maar ze kunnen het niet helpenze zijn vermoedelijk niet in betere kwaliteit te scheppen geweest. Aspirant-koopers willen geanimeerd worden ze heb ben ergens zin in, maar die zin groeit pas voldoende, als ze het artikel, waarop ze hun zin hebben gezet, telkens weer aangeboden vinden en aangeprezen en aangeprijsd,... En dat moet per sé in de krant, anders telt het niet mee, deugt het niet, haalt het de kooplust zelfs omlaag. Dat alles is natuurlijk gegroeid door de gewoontede gewoonte werd een zaak van natuurlijxe standing. Onlang3 kregen we van een firma een gecyclostileerd reclame billetje in de bus gestopt. Het was heel aardig gesteld en de aangeboden artikelen stonden er aanlokkelijk in geprijsd, Maar toch deed het ding het niet er werd zoo goed als geen notitie van genomen: het verdween in de prullenmand, eigenlijk als een viezigheidje. Zulke reclame haalt de standing van den winkelier omlaag en wekt zelfs weerzin tegen de artikelen. Het is een kwestie van psychologisch effect. Men kan zoo iets „idioot" vinden, maar het is nu eenmaal zoo. Reclame wil nu een maal gemaakt zijn op usantieele wijze, bij voorkeur derhalve in de krant. Een winkelier schaft toch ook zijn winkel niet af om zijn goederen voortaan uit te stallen ach ter het raam van zijn woonkamer en zijn clientele te ontvangen via zijn huisdeur. Het zou zoo wel kunnen en ook wel goedkooper zijn, maar het publiek heeft er geen waardee ring voor. Er zijn bezuinigingsmethoden, waarmee de menschen zich maar dieper de put in werken, dan noodig is. Een zakenman, die niet adverteert uit bezulnigingsoverwegingen In het plaatselijke nieuwsblad, handelt even onoordeelkundig, als de handels reiziger, die zich ter besparing op zijn uitgaven in plaats van dagelijks, nog maar twee keer per week zou laten scheren, z'n overhemd ging verwisselen voor een boezeroen en 3SS?- Neem ze dan eens mee naar KOFA, waar U uit een onovertrefbare collectie voor elke leeftijd zeker een keuze maakt De prijzen zullen U werkelijk mee vallen, want het zijn KOFA prijzen. zich in een blauw overall stak om z'n keurig colbertje te ontzien. Wat zou een winkelier wel zeggen van een fabrikant, die besloot om uit zuinigheidsoverwegingen geen smeerolie meer te koopen voor zijn machines Of in de plaats daarvan petroleum ging gebruiken. Neen, lach nu nietWie, zakenman zijnde, besluit om niet meer in de krant te adverteeren, schaft het gebruik af van de olie. welke zijn verkoops- machioe op gang moet houden. In den wintertijd hebben adver tenties in de krant meer waarde dan ooit. Weet uw kans te be nutten. Zeker, het is crisis, maar weet ook, dat het slechts de handigste en gewiekste en flinkste zakenlui zullen zijn, die de crisis kunnen overleven. BOND VAN PROPAGANDACLUBS „CREDO PUGNO." In het Bondsgebouw werd Zondag middag een vergadering gehouden van de propagandaclubs „Credo Pugno," van den Limb. R.K. Werk- liedenbond. De vergadering stond onder leiding van den Bondsvoorzitter Pater Jacobs Deze heette de talrijke opgekomenen alle afdeelingen waren vertegen woordigd welkom en zette 't doel der vergadering uiteen. Besloten werd tot oprichtijg van den kring Noord-Limburg. Als kring leider werd gekozen de heer M. Verberkt te Venlo als bestuursleden de heeren v. Est, Gennep, Beurskens, Reuver, de Bruyn, Venray en Peeters, Helden-Panningen. Pater Jacobs sprak over de be- teekenis van Credo Pugno in gees telijk opzicht, terwijl de bondssecre- taris, de heer Jan Maenen uit Heerlen, 't werkprogramma ontvouwde. Het was een enthousiaste vergade ring met veel werklust, die daden in de toekomst zal brengen. Crissisvleescli inblik. Te Delft wordt aan de fabriek der N.V. Vereenigste Blikfabrieken tijde lijk met een dag en nachtploeg ge werkt in verband met de ontvangst van een belangrijke order voor het vervaardigen van conservenolikken ten behoeve der Crissis-Rundvee- Centrale. HITLERIANA. Zeg. Piet, die Hitier heeft 't voortdurend over Ariërs. Kan jij mij misschien een definitie of duidelijke omschrijving geven van een Ariër Jawel, Jean, 'n Ariër maakt deel uit van het stamvolk der Indo Germanen, die van uit Perzië en Voor-Indië Germanje bevolkt hebben. Nou Piet komt Arie tusschen- beide ik kan het veel kórter zeggen 'n Ariër is het achterend van een proletariër 1 Reeds vóór Hitier tot rijkskanse lier benoemd werd, bezat hij in Berlijn twee huizen, waarvan er één verhuurd was aan een eerzaam Israëliet. Toen nu, eenige maanden geleden in Duitschland de Joden- hetze losbrak, zegde Adolf ons Joodje onmiddellijk de huur op. Deze echter, ook niet voor de poes, liet den kanselier weten, dat hij altijd stipt zijn huishuur betaald had, zich volkomen correct gedroeg, en daarom alléén voor geweld zou wijken... Nu gebood Hitier den Israëliet het licht af te snijden; en 's avonds zat onze Salomon in het duister, doch bleef rustig in zijn huisje wonen. De daaropvolgende week werd hem de waterleiding afgesneden, zoo dat noch in de keuken, noch in de W.C. water meer doordrong. Vooral dit laatste was voor ons zindelijk Joodje zeer hinderlijk, doch hij ver tikte het, om dié reden, zijae woning te ontruimen en hield trouw zijn dagelijksche wandelingen naar de W.C. Reeds was er een maand verloopen, sinds hem de watertoevoer was ont nomen, toen hij op een Sabbat Adolf Hitler tegenkwam in de Bismarck- strasze Aanstonds strekte Salomon zijn rechterhand ferm in de hoogte, zoo als hij dat Adolfs volgelingen had zien doen, en Hitier, meenende, dat de Jood hem een eere-saluut bracht, klopte zijn huurder dankbaar op de schouders, zeggende Ik vind het erg mooi van je Salomon, dat je me zoo netjes groetl Ik groet u heelemaal niet, meneer, bitste ons Joodje terug ik bedoelde met dit handgebaar alléén maar te zeggen Zóó hoog staat in mijn W.C. der dreck" Hitier en Goebels waren de vorige week gestorven en naar den hemel getransporteerd. Arm in arm door de Elyzeesche velden kuierende, ont moetten zij daar een forsche reuzen figuur met lange, sneeuwwitte baard. Goebels had in dien struischen man spoedig den vroegeren aan voerder van het volk Gods, Mozes, herkend, en zei tot Hitier Het is de groote Führer der Jo ien Geheel verbouwereerd, omdat hij in Mozes' bliksemende oogen eene strenge afkeuring meende te lezen van zijne Jodenvervolging, vroeg bij, over héél zijn lijf bibberend, aan den Profeet Meneer, U heeft het braam bosch toch ook zélf in brand ge stoken, nicht wahr Doodelyke aanrijding. Dinsdagmiddag heeft onder Maar- heeze een doodelijke aanrijding plaats gehad die aan den 60-jarigen M. v. d. Weegh wonende te Laat-Maar- heeze het leven heeft gekost v.d.W. die op zijn rijwiel echter een anto over den weg reed in de richting Maarheeze kwam plotseling achter de auto vandaan waar hij werd aan gereden door een uit de tegenover gestelde richting komende luxe-auto. Hij werd met een zware hersenschud - ding opgenomen. Dr. Peeters uit Weert die spoe dig ter plaatse was kon slechts den dood constateeren. bi) ons met uw OUD GOUD. Wij betalen U de boogste waarde. Horlogerie.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7