I VO ROL pe l/ledc*la*vGUcke, Binnenland. (iemengde Berichten Een product van de Pliarm. Fabriek A. Mijnhardt - Zeist Doos 20 ct. Tube 35 ct. Zéér groote tube 60 ct. 152—24 dag en elk uur, ieder op zijn manier, bezig om dat stelsel te ondermijnen en er uiteindelijk wat „beters" ook al weinig concreet aangegeven voor in de plaats te brengen. De meesten van die stelsel-verbrekers en bouwers van nieuwe maatschappijen, zijn roerige gasten, die elkaar niet verdragen. Ze loopen van de eene partij naar de andere, splitsen zich in groepjes en schakeeringen en eindigen tenslotte met de volkomen isolatie van hun persoon en eigen stelsel. Ze zijn sterk in de critiek, die van der Lubbe's. En ze haken alle maal naar bet stellen van de daad, als ze er de kans maar toe konden krijgen of zich den benoodigden moed durfden aanleenen. Ze zouden dit afschaffen en datze zouden zus breken en zoo bouwen. De oplos sing van de moeilijkste maatschap pelijke vraagstukken is maar kinder spel, als men ze hoort. Doorgaans krijgen ze gelukkig geen gelegenheid om hun zotte experimenten te ver- toonen, alleen als er een geeste lijk volkomen gedésequilibreerd raakt, dan zien we de ongelukken gebeuren. Zooals na de brandstichting in den Duitschen Rijksdag door den Ncder- landschen van der Lubbe. Stukken heeft dat jongemensch gemaakt, niets dan brokken. Precies het tegen overgestelde effect heeft hij bereikt van wat hij wilde. Hij heeft de Nazi's aan de macht geholpen zijn vrienden zuchten in gevangenis of concentratiekamp en ze vervloeken hem om zijn „misdaad tegenover het proletariaat En van der Lubbe, die droomde, dat zijn daad het begin zou zijn van een groote proletarische overwinning, hij buigt zijn hoofd nu in schaamte. Hij, die zich zooveel had voorgesteld van de vlammende redevoeringen, welke hij zou houden als hij zijn daad moest verantwoorden, welke heel de wereld in de revolutie ter proletarische ontvoegding zou storten, hij staat daar zielig voor zijn rechters en voor een grootendeels medelijdend wereldauditorium en, hij buigt zijn hoofd nog dieper, tot op zijn borst, en de eenige rede voering, welke hij in staat is om te houden, is een stamelend „ja" of „nee". Och arme 1 Om dezen van der Lubbe kunnen we alleen maar huilen. Maar wat moeten we aan met die duizenden andere van der Lubbe s, die menschen, die je op elke verga dering ontmoet, in elke spoorcoupé, op het balcon van iedere tram, in de scheersalon, in de wachtkamer, in het café, op kantoor en werkplaats Je weet niet. of je lachen moet om ze of huilen. Ook zij kennen geen moeilijkheden. Colijn is een nul en de heele regeering is een stelletje zwakzinnigen volgens die alweters. Elke maatregel van hoogerhand wordt becritiseérd en in drie woor den hebben ze je duidelijk gemaakt, waarom het weer zoo idioot was, wat de regeering uithaalde. En ze vertellen met twee woorden, hoe bet anders en beter kan. Als zij het maar eens voor het« zeggen hadden 1 En ze meenen het I De sukkels... Die geen snars begrip hebben van de tallooze en ontzettende moeilijk heden, welke achter iederen algemee nen maatregel verborgen liggen, om dat het in een gemeenschap niet mogelijk is individuen te helpen zonder andere individuen te schaden. Elke steunmaatregel kan tenslotte niet anders beteekenen dan het over hevelen van een beetje welvaart van den een naar den ander. Ter betere verdeeling. Noch volgens de duizenden .van der Lubbe's zijn al die dingen uiterst eenvoudig. Maar als ze ook eens voor de verantwoordelijkheid konden worden gesteld als ze moesten uitvoeren, wat ze naar voren brengen, wat zou de glorie van hun gedachte dan spoedig en reddeloos ondergaan onder den berg van moeilijkheden en bezwaren 1 Stamelen zouden ze nog slechts als die ongelukkige jongen daar in Leipzig. Het hoofd zou ze op de borst zakken ze zouden nog slechts kunnen staren op den grond en nog slechts kunnen leven op de ver wachting, dat die grond zich zou openen, opdat ze er in verdwijnen kunnen. Hoe de Kamer over de actu- eele politieke vraagstukken denkt. Teeltbeperking voor den tuin bouw. De verhooging van den tabaksaccijns. Weer op heffing aan de orde van recht banken en kantongerechten. Internationale en socialisten- marsch uit den aether. Voor wie naar Duitschland willen. Straperlo-verbod. Verschenen is het Voorloopig Verslag o* er Hoofdstuk 1 derSiaats- begrooting. bevattende de algemeene beschouwingen. In dit officieele stuk plegen de leden der Tweede Kamer jaarlijks anoniem te getuigen van hun meening over actueele politieke vraag stukken en dat is vooral in dezen tijd bijzonder interessant. Resumeeren we daarom de voornaamste uitingen. In het Voorloopig Verslag wordt de verder gaande versnippering der politieke partijen betreurd en geïnfor meerd wordt bij de regeering, waar om de afkondiging nog niet heeft plaats gehad van de jongste wijziging der kieswet, welke deze versnippe ring eenigszins tegengaat. De heden veelal uitgeoefende critiek op het parlementaire stelsel wordt door vele leden niet ongegrond geacht, maar zij wenschen daarom toch vast te houden aan de democralie. Ze meenen, dat de staatsinrichting moet worden verbeterd. Een groot deel van het huidige werk der Tweede Kamer zou door Kamer-commissies gedaan behooren te wordenals uitbreiding van het ledental der Kamer daartoe benoodigd zou zijn, willen zij zulke uitbreiding bevor deren. Vele leden verklaren zich daarnaast vóór afschaffing van de Eerste Kamer als vergoeding daar van kan het volksreferendum als herzieningsmogelijkheid in de Grond wet kunnen worden vastgelegd. Zeer vele leden verlangen strenger regee- ringsoptreden tegen het fascisme. De socialisten beklagen zich over de houding der regeering en in het bijzonder van den minister van Defensie ten opzichte van de S.D.A.P. en het N.V.V., vooral nu h.i. is komen vast te staan, dat het gebeurde met de Zeven Provinciën andere grondslagen had dan gezagsonder mijning door de personeels-organisa- ties. Andere leden verlangden weer, dat de regeering tegen S.D.A.P en N.V.V. juist nog scherper zou op treden en ook b.v. voor de politie corpsen het lidmaatschap van de beide organisaties of aangesloten vereenigingen zou verbieden. Vele leden zagen geen oplossing der economische moeilijkheden in streven naar autarkie. Gevraagd werd om een handelspolitiek, welke zich grondt op het beginsel van wederkeerigheid. Door verschillende leden tenslotte is de salarispolitiek der regeering af gekeurd. De Centrale Commissie, ingesteld krachtens de Landbouwcrisiswet, is bezig aan een teeltplan voor '34. Er kan niet worden voortgegaan met het steunen van producten, van welke tevoren vast staat, dat ze in groote hoeveelheden op de mest- faalt terecht komen. Daarom zal de verbouw moeten worden ingekrom pen. Het stichten van nieuwe be drijven en uitbreiding van glascultuur zal niet toegestaan kunnen worden. Dat alles betreft tuinbouwproducten. Binnenkort zijn de definitieve voorstellen te verwachten tot ver hooging van den tabaksaccijns. De zaak begint te dringen, want de onzekerheid legt heel den tabaks- handel stil. Op verschillende fabrieken wordt reeds ontslag verleend aan personeel, omdat aangenomen wordt, dat de nieuwe accijosheffing de con sumptie sterk zal doen afnemen. In een der bladen lazen we, dat het voornemen bestaat om een extra heffing voor te stellen van 2 cent per sigaar, maar we kunnen ons niet voorstellen, dat het zóó erg zal worden. Het wetsontwerp-Donner, dat de jongste Kamerontbinding veroorzaakte doordat de regeering Ruys het niet nam, dat de Kamer zich bij motie uitsprak voor een onderzoek naar een andere bezuinigingswijze op „justitie", dat ontwerp, de ophef- ffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten beoogende, is weer ingediend, nu door minister van Schaik. Het is echter eenigszins ge wijzigd. De rechtbanken te Zutfer en Dordrecht blijven en ook het kantongerecht te Oud-Beierland. Omdat de radio-contröle-commissie na rijp beraad tot het inzicht zegt te zijn gekomen, dat de Internationale, waarmee de VARA gewoonlijk haar uitzendingen besloot, van een revo- lutionnaire strekking is en dat karak ter er niet aan wordt ontnomen, wanneer alleen de muziek van het lied wordt uitgezonden, daarom mag de Internationale voortaan niet méér door den aether golven. De Vara heeft het toen geprobeerd met den Socialistenmarsch, maar ook die is ontoelaatbaar geoordeeld. De Vara besluit nu haar uitzendingen met het lied „Eens komt een klare, schoone dag..." In enkele plaatsen des lands hebben socialistische protestdemon straties tegen de vermelde besluiten plaats gevonden. Ook twee reporters van een Neder- landsch Weekblad zijn in Duitsch land (Duisburg) gearresteerd gewor den. verdacht van „gruwelpropagan da". Het misverstand is later opge helderd en de betrokken politie autoriteiten hebben later baar excuses aangeboden. Het komt overigens vaak voor, dat buitenlanders in Duttscbland worden lastig gevallen, b.v. als den Hitler-groet niet bren gen. wanneer een of ander vaandel wordt langs gedragen of hier of daar een der nieuwe vaderlandsche hymnen wordt gespeeld dan wel ge zongen. Zulke misverstanden zijn moeilijk te voorkomen, beweerde de Deutsche Allgemeine Zeitung, zoo lang Diet een of ander insigne voor buitenlanders is vastgesteld. Het blad adviseert den vreemdelingen om „voor de goede orde" den Hitler groet te brengen, als de nieuwe usanco dat vereischt en voor zoo lang het vreemdelingen-insigne niet is ingevoerd. We raden den landge- nooten, die het rijk van (Naz<) be lofte per sé willen bezoeken, ernstig aan om zich vooraf met de Neder- jandsche vlag te omhullen. Met Straperlo, Mialette, Spiralo en hoe al die op hetzelfde neerko mende roulette-spelletjes ook mogen heeten, is het ineens uit. De minister van justitie heeft den autoriteiten gelast, dat alle speelzalen, ook die, waar z.g. sociëteiten gevestigd zijn. moeten worden gesloten, wanneer de roulette er blijft draaien, mede dat in zulk geval proces-verbaal moet wor den opgemaakt en dat het materiaal dan in beslag genomen moet worden. Bravo 1 Een belangrijk besluit van den raad van ministers, werd Maandag avond afgekondigd. Den ambtenaren werd formeel verboden om zich. zoowel in als buiten dienst, openlijk uit te spreken tegen de overheid of derzelver beleid. De onderhandelingen in Berlijn over het transformoratorium zijn ge schorst geworden, zonder dat over eenstemming werd bereikt. Dat is een tegenvaller, nu reeds bericht was, dat vermoedelijk een couponbetaling ad 100 pet. zou worden verkregen. De onderhandelingen zullen vermoede lijk echter reeds over enkele dagen in Den Haag, waarheen een Duitsche delegatie komen zal. worden voort gezet. De grillige Maas. Men meldt uit Ravenstein De volksmond spreekt niet ten onrechte van de „grillige" Maas. Stonden wij December vorig jaar met bange harten bij een hoogen waterstand, die, ten gevolge van een zwakke plek in den dijk onder het kerkdorpje Neerloon noodlottig dreigde te worden, in den voorbijen zomer en nog tot heden, hebben wij een laag water-periode meegemaakt, als sinds menschen-heugenis niet is "oorgekomen. Dit moge blijken uit onderstaande officieele gegevens, verstrekt door den rijkswaterwaar nemer te Ravenstein, welke gegevens tevens aantoonen de hoogste en laagste standen over de laatste 10 jaren en waaruit is af te lezen het aanzienlijke verschil tusschen beide standen. De hoogste en laagste stand be droegen in de jaren 1922 tot 1933 (in meters boven A.P.) Hoogste Laagste stand stand 1922 9 20 3.34 1923 9.50 3 36 1924 9.87 3,47 1925 9.76 3.74 1926 9.70 3.76 1927 9.23 4.38 1928 9.58 3,17 1929 9.24 2.75 1930 982 3.42 1931 9.76 3.69 1932 9.59 2.98 1933 7.25 2.58 Deze laatste stand is genoteerd eind September een stand, welke nog nimmer is_ opgeteekend. Gedurende 56 dagen stond de Maas dit jaar beneden de 3 M. en gedurende 8 dagen lager dan 2 75 M. Katholieke Landdag. In de Statenkieskringen Venlo en Horst. Het bestuur van den R.K. Staten- kieskring Venlo, deelt mede dat Mgr. Dr. A. H. Poels, Hoofdaal moezenier van Sociale Werken te Heerlen en de heer Mr. C. Goseling. voorzitter van het bestuur der R.K. Staatspartij, zich bereid hebben ver klaard om als sprekers op te treden in de vanwege den R.K. Kiezers- bond voor Limburg uitgaande ge westelijke propaganda-vergadering, te houden op Zondag 29 October e.k. des n.m. 5 uur te Venlo in de ruime overdekte hallen der Venlosche Veiling. Tot deelname aan dezen katholie ken landdag worden dringend ultge- noodigd de leden der R.K. Staats partij uit de Statenkieskringen Venlo en Horst. De besturen der kiesvereenigingen worden verzocht, hunne leden aan te sporen dien dag in grooten getale naar Venlo op te trekken, opdat het succes van dezen landdag, waar twee zulke eminente sprekers, onze beste leiders op sociaal en politiek terrein, zullen optreden, verzekerd zij. Het bestuur rekent op een massale deelname, ook uit de dorpen. De hallen kunnen ruim 5000 menschen bevatten en door middel van luid sprekers zal worden gezorgd, dat alle deelnemers de sprekers kunnen ver staan. Auto verbrand. Zaterdagnacht had te Horst op den weg naar Venray een ernstig ongeval plaats. Een zoon van den vrachtondernemer Janssen alhier, kwam met zijn vrachtauto uit de richting Venray en reed in volle vaart, nabij de bocht aan de Casten- raysche brug tegen een boom. De chauffeur wist zich, door uit den auto te springen, nog bijtijds in veiligheid te stellen. De auto vloog terstond na de botsing in brand en werd geheel vernield. Massa-liuwelyk te Dresden. Dank zij de door het Reemsma sigarettenconcern verstrekte huwelijks subsidie van 600 Mark per echtpaar, zullen op 4 Nov. a.s. te Dresden 192 bruidsparen in het huwelijk treden. Het subsidie wordt verstrekt aan alle vrouwelijke employés, die minstens een jaar in dienst van de firma zijn geweest en wier plaats na hun huwelijk vrij komt, Pastoor W. Berden. De Zeereerw. Heer Pastoor W. H. Berden te Afferden (Ldie kort geleden zijn gouden priesterfeest mocht vieren, is door den hoogeerw. heer Deken van Gennep van de laatste H, H. Sacramenten voorzien, meldt de „Geld." Prov. begrooting van Limburg. Ged. Staten van Limburg hebben aangeboden het ontwerp der pro vinciale begrooting voor den dienst 1934. Het stemt tot voldoening, schrijven zij, dat de opbrengst van één opcent op de hoofdsom de grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen en die van één opcent op de hoofd sommen der inkomsten- en der ver mogensbelasting van het dienstjaar 1934 gelijk kan gesteld worden aan de raming dier opbrengst voor het loopende jaar. De opbrengst der opcenten op de hoofdsom der grond belasting voor de gebouwde eigen dommen kan nog eenigszins hooger geraamd worden. In de samenstelling der begrooting is in verband met het omzetten van de Mij. tot Verkoop van den Elec- trischen Stroom der Staatsmijnen in Limburg een beduidende verandering gekomen. Voor zoover de leeningen in aandeelen-kapitaal zijn omgezet, worden van die geldleeningen geen renten en aflossingen meer betaald door de nieuwe Mij. Die rente wordt echter ruimschoots vergoed door de geraamde ontvangst wegens dividend der Mij.de aflossingen moeten even wel ten laste van de begrooting worden gebracht. Wegens batig slot der laatst vast gestelde rekening werd voor 1934 f 3.000 minder geraamd dan voor 1933 van het rijk zal in 1934 wederom f 2.000 minder worden ontvangen dan in 1933 wegens ver goeding voor het verlies van het genot van mijnrecht. Deze mindere inkomsten worden goedgemaakt eensdeels door het ge raamde dividend der S.V.M;, ander deels doordat de raming wegens kosten van het onderhoud der wegen met een bedrag van f 18000 kon worden verminderd, terwijl de post voor onvoorziene uitgaven met een bedrag van f 5000 verlaagd is. Ged. Staten stellen voor te heffen voor het belastingjaar 1934 a) 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de onge bouwde eigendommen b) 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen voor het belastingjaar 1934/1935; c) 29 opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting en d) 29 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Stroopery Door den gemeente veldwachter te Vierlicgsbeek werd dezer dagen wegens wildstrooperij verbaliseerd de 85 jarige G. H. uit deze gemeente, terwijl de man bezig was met het uitzetten van wildstrikken. Te oud om te leeren is men toch nooit 1 Hy zou niet meer kunnen leven zonder racery, maar door het ra cen kunnen jaarlyks duizen den niet meer leven! Een correspondent van de „Tele graaf" had een onderhoud met den race-maniak Eyston en laat hem zeg gen:, „Snelheid? Dat beteekent voor mij ten volle van het leven genieten. Da verende motoren, wat een heerlijke muziek is dat in de ooren van den geboren motorracer, aldus capt. G. E. T. Eyston, de bekende Engelsche automobilist. Ik wil niet beschermend optreden, maar u hebt er geen idee van, hoe ik de menschen beklaag, die nooit het plezier van het racen gekend heb ben. Ik geloof, dat evenzoo een phi latelist mij beklaagt, omdat ik geen belang stel in postzegelverzamelingen. Maar zonder snelheid zou mijn le ven zoo eentonig zijn. Ik zou ge woon niet weten hoe ik zonder ra cen zou kunnen leven. Het zou niet bepaald zóó heel erg zijn, als deze Eyston zonder ra cen niet zou kunnen leven; hij zou het wel gauw leeren, als hem zijn maniakale liefhebberij ontzegd werd. Duizend maal erger echter is dat juist dóór het racen jaarlijks duizenden niet meer kunnen leven, omdat ze er door naaf het graf gebracht wor den... Practyk die strydt met een mooie leuze. Bekend is de leuze, die vooral on der de georganiseerde arbeiders op geld deed: allen voor één en één voor allen". Daarmee werd uitdruk king gegeven aan de solidariteitsge- dachte, welke allen moest bezielen in den kameraadschappelijken strijd voor verbetering der klassepositie. Maar ook op dit gebied dekt de practijk niet meer de mooie theorie. De noodpositie van het bedrijf noopte dezer dagen de directie van de Haagsche Tramwegmaatschappij over te gaan tot invoering van een belangrijke bezuinigingsmaatregel. De directie had daarvoor eenige plannen ontworpen, en die aan de personeelsorganisatie ter beslissing voorgelegd. De directie stelde voor of le een vervroegd en verlaagd pensioen. 2e ontslag van 48 man vast per soneel. 3e een verkorting van den werk tijd met een loonsverlaging van 5 pet. Deze voorstellen hebben in de vergaderingen van het personeel een punt van uitvoerige besprekingen uitgemaakt, en daarna is het advies vastgesteld. Er was slechts een organisatie nl. de katholieke, die echter maar weinig leden telt, die wilde berusten in een loonsverlaging. Maar overigens werden de punten 1 en 3 met algemeene stemmen afge wezen. Als eenige maatregel bleef over het ontslag van 48 man personeel, waartoe de directie thans zal over gaan. De overgroote meerderheid van het personeel koos dus liever het be zuinigingsmiddel, waardoor eenvou dig 48 college's aan de volslagen ar moede en de vreeselijke ramp van de werkloosheid werden prijs gegeven, dan dat men gezamelijk, het zwaar offer, dat die 48 nu moeten bren gen, onder en over elkander ver deelde. De mooie leuze, „een voor allen en allen voor een" werd hier wel op een zeer droeve wijze prijs ge- gegeven. Conflict tusschen Raad en Burgemeester. Bij den aanvang van de Dinsdag avond gehouden raadsvergadering le IJsselmonde heeft, naar V. D. meldt, de heer C. in het Veld (C.H.) den burgemeester verzocht, in verband met het feit, dat door mt. van Trigt een klacht wegens valschheid in ge schrifte was ingediend en mede in verband met zijn beleid van den laatsten tijd, het presidium neer te leggen. Toen de burgemeester hierop, zonder den spreker te beantwoorden, de notulen aan de orde stelde, ver lieten 10 van de 13 raadsleden onmiddellijk de vergadering. Slechts twee a.r. raadsleden bleven zitten. Eén radslid was afwezig. De vergadering werd hierna ver daagd. Jongentje gestikt. Zondag heeft het zoontje van de familie M. H. G., wonende in de Zonnebloemstraat te Groningen een apenootje in de keel gekregen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij gedurende de operatie is overleden. Door locomotief gegrepen. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur is de ongeveer 40-jarige lijnwerker der Ned. Spoorwegen Verhagen, wonende te Tilburg, die werkzaam heden verrichtte aan de spoorlijn TilburgDen Bosch onder Tilburg door een losse locomotief, die om 11,05 van het station Tilburg was vertrokken overreden en gedood. De man was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. Trein rydt op drie arbeiders in. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur is nabij het station „De Klomp" de trein, die om 8.58 uit Ede vertrekt, ingereden op een drietal spoorweg arbeiders. Twee konden zich in veiligheid stellen de 42 jarige T. Hardeman uit Veenendaal, vader van vier kinderen, werd gegrepen en gedood. Smokkelaars en suikeraccyus. Als gevolg van de accijnsverhoo- ging op suiker bedraagt het prijs verschil tusschen Hollandsche en Belgische suiker thans 30 cent per K.G. De smokkelaars aan de Brabantsch- Belgische grens maken hiervan ge bruik door groote hoeveelheden Belgische suiker frauduleus over de Nederlandsche grens te brengen en daar met een flinke winst te ver- koopen. Om vrede te brengen. Een wijsgever sprak: Ac zou een paar dagen wjllen regeeren om den vrede in de harten der menschen te brengen, en om zulks te bereiken, zou ik de vrouwen verplichten eenvoud te betrachten en alleen op te gaan in haar kinderen en haar haard. Goede vrouwen maken'goede mannen. Wat wilskracht vermag. Wilskracht is het grootste goed. De ziekte sloopt onze krachten en voert ons ten grave; de rijkdommen dezer wereld worden ons door geweld of door rampspoed ontrukt; onze geest vermogens worden door 't bittere der levenszorgen geknakt. Wilskracht al leen houdt ons recht te midden van de stormen. Voor de vrouw. Tegen onvoldoende slaap bij kin deren is door bekende paedagogen in verschillende landen reeds jaren lang ernstig 'gewaarschuwd en al lerlei proeven zijn genomen om het bestaan van dezen wantoestand te bewijzen. Zoo heeft men in veel plaatsen in de lagere scholen bij het begin van het eerste lesuur tegen de kinderen gezegdWie van jullie zich vermoeid voelen, mogen op de bank gaan liggen om wat te slapen. Nauwelijks vijf minuten later waren negentig procent van de kinderen in den dut. Op het platteland was het percen tage der overmoeide kinderen groo- ter dan in de steden, vooral in de zomermaanden, als de veldarbeid de volwassenen van het gezin voor dag dauw uit de veeren roept, waardoor de kinderen uren slaap te kort ko men. Evenzeer heerschen in steden in dit opzicht wantoestanden. Het onderzoek heeft bewezen, zegt de „HolJ, Huisvrouw", dat een der voor naamste te zoeken valt in onvoldoen den slaap. De Parijsche geleerde Malcolm Grosz die zich speciaal heeft toege legd op de studie van den slaap |bij kinderen, ziet in de onvoldoende rust, die zij genieten, gevaar voor de maat schappij, want het tekort aan slaap oefent zijn nadeeligen invloed op het gehcele organisme. Malcolm Grosz heeft de leerlingen der Parijsche volksschool nauwkeurig gadegesla gen en bevonden, dat aan deze 'klei nen veel wordt gezondigd. De mees te kinderen kwamen moe en slaperig op school, waren suf en met hun gedachten afwezig. De geestelijke overlading der jeugd ligt volgens dezen geneesheer niet hoofdzakelijk aan overdadig school werk. Het is 't tekort aan slaap, dat den kinderen belet, voldoende tot rust te komen en den volgenden dag „helder" te zijn. Voor vele ouders moge dit een waarschuwing wezen 1 JEUGD EN STAAT Waar de jeugd voor vecht: a. voor een politiek ten dienste van het geheele volk! b. voor een politiek van groote, onbaatzuchtige, met het volk verbon den mannen c. voor een politiek van open baarheid, zonder slinksche omwegen en met personlijke verantwoordelijk heid 1 d. voor een politiek der gemeen schap en van sociale rechtvaardigheid e. voor een politiek van wils kracht vastberadenheid en persoon lijke offers f. voor een politiek van gezonde traditie en verstandige moderne be ginselen. g. voor een politiek van vaste beginselen, van een vaste wereldbe schouwing.'' Wat de jeugd inzet: a. een onwankelbaar geloof aan de toekomst b. een helder verstand c. een hart voor de gemeenschap d. een gezond, gestaald lichaam e. een vurige vaderlandsliefde 1 f. een heilig, vastbesloten wil]naar sociale rechtvaardigheid g. een geestesgesteldheid, die weet te ont beren en persoonlijke offers kan brengen Wat de jeugd wil ophouwen a. een staat van klassengemeen- schap 1 b. een staat van samenwerking 1 c. een staat van wederkeerige hoogachting d. een staat op demociatischen grondslag e. een staat van orde en harmo nische indeeling f. een staat van sociale vereffen- ning en harmonie 1 den corporatieven staat. Misschien zal menigeen over deze punten glimlachen en zeggen: jeug dige overdrijving holle woorden fantasiën 1 Men moet echter de groote waar den, die in zulk een mentaliteit gele gen zijn, niet over het hoofd zien. Zij is honderdmaal meer waard dan de nuchtere zakenzin, die al te lang onze academische jeugd bezielde. Is echter de heele jeugd zoo ge zind? Is het ook zoo gesteld met de arbeidersjeugd Of brengt daar niet het zaad, dat men in de harten neer gelegd heeft andere vruchten voort Wat hebben wij niet alles in te ha len, als wij den arbeider tot een volksgenoot willen maken 1 Bevordering van gezonde geboorten. Kernachtig en onweersprekelijk is het bekende gezegde, dat „voorkomen beter is dan genezen"; een gezegde, dat in alle toonaarden wordt her haald. Ten spijt hiervan wordt de menschheid, als door blindheid ge slagen, door een onnoembaar aantal ziekten geteisterd. En diep tragisch is daarbij, dat menige ziekte on gunstig inwerkt op het oageslacht, dus ook op de kinderen, die nog geboren moeten worden. Deze onloochenbare feiten hebben geleid tot de oprichting van de Vg. „Geneeskundig Onderzoek vóór

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6