Voor groote menschen. Binnenland. Gemengde Berichten M. Muyzers, z.b.. naar Weert J. Schim v. d. Loeff, idem, naar Ubbergen M. Schim v. d. Loeff, naar idem L. Schim v. d. Loeff, naar idem Wed. Esser-Le Brun en gezin z b., naarPrincenhage Bredascheweg2 P. Pouwels, idem naar idem C. v. d. Heuvel, winkeljuffrouw, naar Gennep Markt. Dien Zondagavond was Nand thuis gekomen, met zijnen kam om- hooq, lijk een haan die gevochten beeft. En zijn oogen vonkten nog. Nand daar is zeker iets voor gevallen, lachte zijn vrouw. Ja. en 'k heb mijnen man ge staan. Wel niet. Maar 't ging er toch naar toe. Zoo Ja. tegen den Biesemans. Wij zaten te kaarten, en gedurig aan kwam bij er tusschen. Met aardigen praat. Over geloof en huwelijk en kinderen en wat weet ik allemaal... Ge wilt niet luisteren? zei hij opeens. Houd dien dommen praat maar voor u. Blesemans, zei ik. Ge moet het voor en tegen hooren. riep hij. Watte, voor en tegen? Over dingen die in den Catechismus staan, over 't geloof en de tien geboden Daarvan is geen „voor" en geen „tegen" tegelijk. Daar is niets dan „voor." Want die zaken zijn dcor God bekend gemaakt. En daar kan niets tegen zijn. En al wat gij daar tegen inbrengt, is onnoozele gazetten- praat van mannen die er zelfs niets van weten. Maar in alles i? voor en tegen, beweerde Biesemans In alle menschen, ja, zei ik maar in Godszaken, niet. De anderen gaven mij gelijk. Maar Biesemans herbegon. Nu moet dat uit zijn, riep ik. Uw geklets dient maar om de menschen in de war te brengen. Hij sprong op... kwaad Ik smeet mijn kaarten over de tafel en vloog ook recht Zwijgen of buiten 1 Hij zag wel, dat het meenens was. draaide op zijn hielen en stapte de deur uit. Wel gedaan, Nand. lachte zijn vrouw. Zóó moet ge aan die man nen hunnen mond stoppen. Tegen Nieuwjaar heeft Nand 'ne radio gezet. En 's avonds, als de stoof lekker warmt, zitten ze nu te luisteren. Nand, roet zijn pijpken in den mond; en de vrouw, die kousen aan bet stoppen is en de kinderen, met de ellebogen op tafel en hun mondje wijd open. Naar schoon muziek. En naar zang. Naar een roalsche. volle stem. Nand houdt zijn pijpken in zijn hand, en 2ijnen mond gaat open en toe. met de malsche zangstem mee. En dan, een scherpe, stalen stem... De vrouw kijkt naar hem, pinkt, en met baar stopkous duet zij een teeken. dat hij moet toedraaien. Nand scbuddekopt en ziet naar de kinderen. Op, mannen, naar bed Maar, vader, vraagt de groot ste jongen. Naar bed, zeg ik u. 't Is tijd! Als de kinderen weg zijn, spreekt de scherpe, stalen stem nog maar voort. Nand, toch, zegt de vrouw, draai dat ding toe. Naar zulken praat hoeven wij niet te luisteren. Groote menschen mogen dat wel eens hooren. Maar dat deugt niet voor ons. Voor ons zoo min als voor de kinderen. Daarmee booren wij eens het voor en het tegen. Nand toch In de z^ken van God is geen „voor" en geen „tegen" tegelijk. Daar is niets dan „voor." En al dat geklets komt van mannen die er zelfs niets van weten, en dient maar om de menschen in de war te brengen. En dat kunnen wij missen. Nand had zijn kop door het dak venster gestoken. En zag den hof in, waar het zonneken lustig scheen. En naar zijn kinderen, die daar aan het spelen waren. Ze hadden 'n ledige suikerkist, zonder scheel, recht op een ton ge zet, met den bodem naar hen toe plakten daar een grauw papieren plaat op, en sloegen er een Dagel in. De grootste jongen ging achter de tOD zitten, met zijn kop in de kist. Allo, riep hij tegen de kleine meisjes, draait Pakt de golflengte twee honderd één en zeventig 1 Ze draaien aan den nagel. Allo Allo I Hier radio... riep de jongen in zijn kist, met een grove stem, van onder uit zijn keel. De meisjes gierden en kletsten in haar handjes. Een dosis Foster's Maagpii- len bij het naar bed gaan verschaft 's morgens ge makkelijke en normale ont lasting. f 0.65 per flacon. Dames en heeren, deed de grove stem voort, ik ga u spreken over een ding. dat u allemaal aan het bart ligt. Over het huwelijk, waarin gij leeft of eens leven zult. In den ouden tijd meenden de menschen, dat zij voor hun leven lang daarin vastlagen, en man en vrouw voor hun leven met malkander verbonden waren, gelijk twee domme paarden die voor den wagen gespannen staan. Maar het menschdom is wijzer ge worden, en de vooruitgang... 't Overige hoorde Nand in zijn dakvenster niet meer. Want met twee sprongen stond bij beneden in den hof, sloeg de suikerkist van de ton af, dat de jongen achterover op den grond tuimelde, met de kist over zijn kop. Waar hebt gij dien praat gehoord deugniet De snaak kreufelde recht, en wreef over zijn kaak, die zeer deed. Waar hebt gij dat afgehoord Spreek, leelijke jongen Wel vader, in de radio, gis teren als gij weg waart. Kom er nog eens aan, als gij durftDan breek ik uw armen en beenen. Ge moogt niet naar alles luisteren. Maar, vader, gij doet het ook, pruttelde de kleine. TH. VAN TICHELEN. De regeeringsbezuinigingen in de praktijk. Uitstel van de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland Om onze betrekkingen met Rus land. Het kamerlid Duys en de Arbeiderspers. De O.S.P. krijgt geen omroep. Inkrimping van onzen rund veestapel. De postbeamb ten protesteeren. Ook pro testen tegen opheffing van openbare scholen. Een moord epidemie De regeering talmt blijkbaar niet met de uitvoering van haar voor nemens tot rigoureuse bezuiniging. In Amsterdam is men er ontzet van. Niet alleen, dat men daar te rekenen heeft op een verminderde uitkeering in het a s jaar van 33/4 millioen van het rijk, maar bovendien bereikte B. en W. eeu regeeringsmissive, waarin van de hoofdstad nieuwe bezuini gingen tot een totaal van verschei dene millioenen wordt geëischt. Ook heeft de regeering besloten, dat met ingang van gepasseerden 1 October de bevoorrechte positie der vier groote gemeenten, wat uitkee- tingen betreft aan z g. dubbel uitge trokken werkloozen, komt te ver vallen. Voor de betrokken onder steunden beteekent dat practisch een vermindering van de uitkeeringsbasis van f 13.50 op f 12.50. De wethou ders van de vier groote gemeenten hebben gisteren in een audiëntie bij den minister van soc. zaken gepoogd om alsnog verandering in dat besluit te brengen. Voor alle gemeenten geldt het besluit, dat met ingang van 1 Octo ber van de steunuiikeeringen het 2/3 deel der verdiensten van vrouw en kinderen zal worden afgetrokken. Eerst waren de eerste vijf gulden gezinsinkomsten vrij. Ook de uitkeeringen aan de mo bilisatieslachtoffers zullen als gevolg van een pas genomen regeerings- beslissing worden gekort, waartoe de bezuinigingsplicht dwingt en alles volgens de regeering ook gemotiveerd kan worden met de daling van den levensstandaard. O' De Tweede Kamer heeft zich in de afdeelingen bezig gehouden met het ontwerp tot verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland, maar het ontwerp is dusdanig beoordeeld dat met uitstel der plannen rekening moet worden gehouden. Men achtte het tijdstip van in dieniDg inoppertuun na het optreden van België in de Rijnvaartcommissie Enkele leden daarentegen waren van meening, dat bij uitvoering van het ingediende plan België uit dankbaar heid en waardeeriog. gunstiger ten opzichte van ons land zou kunnen worden gesteld. o— De Russen zijn er blijkbaar hap- piger op om goede maatjes met ons te worden Moskou blijkt zwanger van de gedachte om de handelsbe trekkingen met ons land uit te brei den. Ze wenscht daartoe besprekin gen en wil hier een handelstentoon stelling houden. Onze handel met Rusland kan reusachtig worden, heet het, als we maar... credieten geven. Maar onze regeering wil het risico daarvan niet op zich nemen en gelet op de lessen uit het verleden, kun nen we ons dat voorstellen. Vriend Wijnkoop heeft intusschen een heele serie schriftelijke vragen aan de regeering gericht, waarmee hij poogt te suggereeren, dat we op het oogen- blik niets beters kunnen doen dan hals over kop normale betrekkingen met Rusland aan te knoopen. o— Mr. Duys is niet geroyeerd ge worden als lid van de Haagsche af- deeliDg der S.D.A.P., waartoe een motie was ingediend. Integendeel, in een rede van twee uur het praten is aan Duys toevertrouwd heeft hij zooveel indruk op de vergaderde Haagsche afdeeling gemaakt, dat de royementsmoties werden ingetrokken en namens de afdeeling aan het partijbestuur een commissie van onderzoek werd gevraagd naar de gedragingen van het partijbestuur nopens Duys en zijn brochure en naar dé gedragingen oftewel misdra gingen van de redactie der Arbei derspers. welke volgens Mr. Duys beneden alle burgerlijk peil is. En Zaterdagavond reeds heeft de partij- raad de bewuste commissie in het leven geroepen, haar opdragende op verzoek der betrokkenen zelf om geen personen of instanties bij het samenstellen van haar conclusies te ontzien. Het Volk en de Volks bladen doen intusschen weer zeer boos, dat een verslag van de Haag sche vergadering het eerst in de burgerlijke bladen is gekomen. o De O.S.P. had óók al een eigen omroep willen stichten, maar ze kreeg van den minister geen zend vergunning, omdat aan de O.S P de koninklijke bewilliging op haar statu ten was geweigerd, kwam het ant woord, dat de statuten wel tam-tam waren gesteld, maar niet in overeen stemming werden geacht met het werkelijke streven van de O.S.P. als politieke (revolutionnaire) organisatie. o— We gaan een deel van onze koet jes en kalfjes opruimen, voorloopig 200.000 stuks. Als 't niet genoeg blijkt, dan méér. Een en ander om de steunmaatregelen meer effect te doen resorteeren. Van die beestjes zal zooveel mogelijk worden uitge voerd en de rest wordt op eeniger- lei wijze geconserveerd en zal dienen ter distributie onder steunbehoeven- den. In elk geval blijft die voorraad van de markt, want anders wordt de vleeschprijs weer te zeer er door gedrukt. o In Amsterdam hebben Zondag een paar duizend postbeambten gepro testeerd tegen de voorgenomen salarisverlagingen. Door de aange kondigde derde verlaging zoo werd er vastgesteld zal bet ver schil tusschen bezoldigingsbesluit en werkelijk loon weldra 40 pet. zijn. -o— En Zaterdag zijn in verschillende plaatsen des lands protestvergaderin gen gehouden tegen Marchant's plannen tot opheffing van kleine openbare scholen. Met de bijzondere schooltjes was het veel erger gesteld werd beweerd, dan met de openbare scholen, maar die durft de minister niet op te heffen. Die moeten worden ontzien. Reeds Zaterdag avond, bij de opening van een nijverheidsschool in Jubbega, diende minister Marchant van repliek. Vele menschen, ook intellectueelen, aldus minister Marchant. schieten tekort in nuchter inzicht. Zelfs het feit, dat we voor een tekort van 200 millioen staan, is niet voldoende gebleken om ze wakker te roepen. Het gaat er niet om, of een bepaalde bezuini ging elders kan worden gevonden. Alles wat kan, moet worden be zuinigd, ook wat elders kan worden bezuinigd. Het is ook niet waar, dat het euvel der kleine schooltjes een kwaad van het bijz. onderwijs In 1931 waren er 110 openbare scholen met minder dan 24 kinderen bijz. scholen in het geheel niet. Minder dan 40 kinderen telden 328 openbate scholen en slechts 66 bijzondere. Aldus de minister. o— Waart er een moord-epidemie door ons land? Het was de laatste dagen weer heel erg. Een moord op een boerenjongen in den IJpolder bij A'dam; een moordaanslag op een Amsterdamschen logementhouder een liefdesdrama bij Sittard, waarbij twee jonge menschenlevens onder gingen, het is wel bar De Fokveedag te Horst afgelast. De Fokveedag te Horst, die 12 October zou plaats hebben, is afge last in verband met het heerschen van mond- en klauwzeei. Voor een auto gevallen. Dinsdagmiddag reed de 15-jarige P. Schreurs te Venlo met een vriendje ieder per fiets in de Vleesch- straat aldaar. Op een gegeven moment moet schreurs met het voor wiel van zijn fiets in aanraking zijn gekomen met het achterwiel van zijn kameraad. Hij kwam hierdoor te vallen juist voor een vrachtauto, waardoor hij werd overreden. Met ernstige hoofdwonden o.a. een zware schedelfractuur en ernstige hèrsenschudding werd de jongen in een naburige woning binnengedragen. Geestelijke en geneeskundige hulp waren direct ter plaatse. De jongen is naar het R K. zieken huis overgebracht, waar hij van de laatste H. H. Sacramenten is voor zien. Zijn toestand baart ernstige bezorgdheid. Den autobestuurder treft geen schuld. Nieuwe kerk te Bleriek. Zondag had te Hout-Blerick (L de plechtige eerste steenlegging plaats voor de nieuw te bouwen kerk aldaar. De plechtigheid werd verricht door mgr. dr. G. Bauduin, Vicaris- generaal van het bisdom Roermond, nadat eerst in de Antoniuskerk door mgr. een pontificaal Lof was gecele breerd. De bewoners der nieuwe parochie, hadden in de omgeving van den nieuwbouw feestelijke versieringen aangebracht. H, Wydingen. Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bisscop van Roermond heeft Zon dag in de kapel van het Groot Se minarie de H. Wijding van diaken toegediend aan de volgende eerw. heeren M. Adames, Beegden; Ch. Bruns- ma s. Meijel: E. Debie, Lutferade; J. Franck, Scbaesberg; R. Geurts, Vlijmrn; B. Gootzen, Melick; C. In 't Ven, Tilburg; K. Jellema, Lutte- rade; iW. Jenniskens, Broekhuizen- vorst; J.Joosten Kessel; P. Meisen, Sittard; A. Mestrom, Venlo; J. Pack bier. Hutsberg; Th. Op 't Veld, Vlodorp; P. Römkens, Niewenha gen, Fr. Rouwet, Bunde M. Tum- mers, Lutterade R. Salomons, Amsterdam H Vaessen Ubach- over-WormsJ. v. Wijogaarden, Blerick. Diamanten kloosterjubilé. Dinsdag 3 October vierde de eerw. pater Victorinus SiebenO F.M. in het klooster der eerw. paters Minderbroeders te Weert zijn dia manten kloosterjubilé. Aan gevolgen bezweken Tn den afgeloopen nacht beeft op den Geldropscheweg te Eindhoven een ernstig autoongeval plaats gehad De ruim 30-jarige van D. uit Eindhoven werd door een hem achterop rijdende auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later is overleden. Een vrouw, die hem vergezelde, werd licht gewond. De cnaffeur, een ze kere van der V. uit Helmond, is la ter in den nacht door de politie ge arresteerd. Liefdesdrama te Nieuwstadt. Zondagnanamiddag te omstreeks vijf uur heeft te Nieuwstadt bij Sittard een verschrikkelijk drama plaats gevonden, dat twee personen het leven heeft gekost en waarbij een meisje van zeventien jaren levensgevaarlijk werd gewond. Maria Salden, een meisje van 21 jaren, wandelde met haar vader en eenige familieleden, toen onver wacht de 21-jarige H. l'E. op hen toetrad, plotseling een revolver te voorschijn haalde en daaruit eenige schoten afvuurde. Het meisje werd door een kogel in het hoofd getrof fen. Zij was op slag dood. Haar zeventien jarig zusje kreeg één schot in den rug en één in de hand. Zij werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De dader sloeg terstond na het plegen van zijn daad de hand aan zich zelf. Hij schoot zich een kogel door het hoofd en was op slag dood. Maria Salden had kennis gehad aan l'E. De vader van het meisje was hier evenwel tegen. Zooals te begrijpen is heeft dil drama in het rustige Nieuwstadt groote beroering gewekt. De heer Salden, gepensioneerd spoorwegarbeider tevens lid van den Raad van Nieuwstadt, was met zijn zes kinderen aan het wandelen. Toen zij op den Millenderweg liepen, zagen zij in de verte l'E. nadereD, die op hen kwam toeloopen. Toen bij dicht bij het gezelschap was gekomen, haalde hij plotseling, zonder een woord te zeggen een revolver te voorschijn, waarmede hij een aantal schoten loste. Het wandelende groep je sloeg ontzet naar alle kanten gillende uiteen. Zooals gemeld, werd Maria Salden door een kogel in het hoofd getroffen, waardoor zij op slag werd gedood. De zeventien jarige Lena Salden kreeg een kogel in den rug en een in de hand. Vervolgens sloeg de jonge man de hand aan zich zelf Dit alles speelde zich in enkele oogenblikken af. Onmiddellijk schoten van alle kanten omwonenden en voorbijgangers toe. De gemeente veldwachters en de burgemeester van Nieuwstadt, alsmede de pastoor waren vrij spoedig na het gebeurde, dat groote verslagenheid had gewekt, ter plaatse. Dr. Joosten uit Sittard verleende de eerste hulp. Het zwaar gewonde meisje werd onmiddellijk met een voorbij komen den auto naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar men tot operatief ingrijpen moest overgaan. De t<*ee lijken heeft men nog ge- ruimen tijd op den weg laten liggen, alvorens ze naar het hospitaal over te brengen. Het drama had te kwart voor vijf 's middags plaats. Omtrent de aanleiding tot het ge beurde kan nog worden gemeld, dat de dader, mijnwerker van beroep en gewoond hebbende te Nieuwstadt, reeds een viertal jaren verkeering had met Maria S. De verhouding tusschen den jongen man en het meisje, alsook met de familie S. was den eersten tijd uitstekend. Later is er wrijving ontstaan met den vader en de zusters van het meisje. l'E. had de familie nooit of te nimmer bedreigd, ook heeft er geen ruzie plaats gehad, wel moeten er plagerijen hebben plaats gehad van den kant van de familieleden van het meisje. De toestand van het gewonde meisje is zorgwekkend. Cafébrand te Venlo. Zondagnacht omstreeks half drie ontstond door onbekende oorzaak brand in een pand aan den Casino- weg te Venlo, waarin gevestigd een café, met winkel en woonhuis van den heer G. Steegs. Het vuur, dat op de bovenwoning uitbrak, greep snel om zich heen. De bewoners, die zich reeJs ter ruste hadden negeven en door het knetteren van het vuur werden ge wekt, konden zich nog tijdig in veiligheid stellen. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer rukte met groot materiaal uit en zij slaagde er spoedig in den brand te blusschen. Ofschoon er slechts een betrekkelijk klein deel van den inboedel is ver loren gegaan is de aangebrachte waterschade aan winkel- en café inventaris aanzienlijk. Steekpartij iu een café. Zaterdagavond greep in een café te Lommei-Maastricht een polder werker, die kwaad werd, daar twee bezoekers geen bier met hem wilde drinken, een mes en ging de beide bezoekers te lijf. De een kreeg een viertal steken, terwijl hem de kleeren van het lijf werden gesneden. De machinist W. H. was er erger aan toe. Ook deze kreeg een groot aantal soeden. Een ervan trof W. H. in den nek en drong door tot in de slokdarm. W. H. moest worden opgenomen in het Ziekenhuis Calvarieberg. Zijn toestand is zeer ernstig. De dader is gearresteerd. Het goud nadert. De zandzuigers van de firma Doeksen en Dros hebben hun werk n en om het wrak van de „Lutine" voortgezet. Zij zijn er Maandag in geslaagd de minutielaag van het schip te bereiken. Opgezogen werden 60 kogels, waartusschen een zilveren kazemat (muntstuk). Naar men weet moet de goudlading van de „Lutine" zich onder de minutie bevinden. R.K. Kiezersbond voor Limburg. Op Zondag 8 October a s. zal te Roermond de Bondsvergadering ge houden worden van den R.K. Kie zersbond voor Limburg, Deze zal plaats vinden in 't St. Christoffelhuis 2 uur n.m. Aan de orde is o.m. verkiezing van stemgerechtigde afge vaardigden en hun plaatsvervangers ia den pattijraad. Meisje tydens voorstelling overleden. Zondagavond heeft zich te Eind hoven tijdens de opvoering van het dramatisch volksstuk „Het verleden spreekt" (een werk van Jos. Smits, die ook het succeswerk „Als de poorten opengaan' geschreven heeft) een waar drama afgespeeld. Tijdens de opvoering door de tooneelclub van het Gestelsche zangkoor „Het Rozenknopje" ontstond onder het derde bedrijf in de stikvolle zaal, waar zooals gewoonlijk dikke rook wolken hingen, op het balcon eenig rumoer. De 18 jarige Mej. v. d. Elzen uit Stratum was onwel ge worden en werd naar buiten gedra gen. Inmiddels vond de vertooning gewoon voortgang, doch buiten op de gang bleek, dat het meisje er zoo erg aan toe was, dat ijlings eeD geestelijke moest worden ontboden, die haar de laatste H. H. Sacramen ten toediende. Toen Dr. v. Dijk inmiddels gewaarschuwd, gearriveerd was. kon deze slechts den dood constateeren. Carnaval viering. Bij de Venlosche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zijn plannen gemaakt, voor 't houden van een Vastenavondoptocht op Carnavals-Maandag 1934. Alle Venlosche vereenigingen zullen ver zocht worden hieraan mede te werken. Vliegveld in Zuid-Limburg. In het gebouw van het provinciaal bestuur van Limburg te Maastricht werd Dinsdagmiddag een vergadering gehouden van burgemeesters van Zuid Limburg ten Zuiden van Sittard afgevaardigden vau de Kamer van Koophandel, vereenigingen voor vreemdelingenverkeer en andere ge- noodigden. In deze vergadering werd in principe besloten tot het vestigen van een vliegveld in Zuid-Limburg onder de gemeenten Beek en Ulestraten, welk terrein door de K.L.M. geschikt is verklaard. Verhooging accyns op sigaren. Dinsdagmiddag werd in Den Bosch een gecombineerde vergadering ge houden van het Noordelijk Verbond van Sigarenfabrikanten en den Ned. R.K. Bond van Sigarenfabrikanten ter bespreking van het ingediende wetsontwerp tot verhooging van den accijns op sigaren van 10 tot 22i/s pet., dat a s, Donderdag in de Tweede Kamer zal behandeld worden. Na uitvoerige debatten conclu deerde de vergadering, dat de sigaren- industrie geen nieuwe heffiog meer kan dragen, zeker niet na de op te leggen 2i/s pet. als compensatie der omzetbelasting. Aan het bestuur werd volmacht gegeven zijn actie* te richten op intrekking van het wetsontwerp, op voorlichting der Kamerleden en de actie te steunen door een beroep op de publieke opinie. Er werd besloten het volgende telegram aan den minister van financiën te zenden: „Vereenigde sigarenfabrikanten uit alle deelen van het land. in vergade ring bijeen ter bespreking accijns- verhooging, waarschuwen tegen funeste gevolgen voorsigarenindu Jtrie. Voorgestel Ie verhooging zal onont koombaar leiden tot ontwrichting bedrijven, schade Indische tabaks cultuur en werkloosheid van zeker 10.000 of meer arbeiders. Indirecte nadeelen overtreffen directe voor deden. Verzoeken dringend conferentie. Doodelyk ongeval iu een yzergietery. In de ijzergieterij Lovink te Silvolde heeft een doodelijk oogeluk plaats gehad. De ongehuwde arbeider J. Toebos: die in de meening ver keerde, dat er in den oven een defect was, begaf zich in dien oven Toen de andere arbeiders zagen dat hij viel, is een hunner met een touw eveneens in den oven gegaan. Hij wist T. bet touw om het lichaam te binden, waarop deze uit den oven kon worden getrokken. De man was echter reeds be wusteloos en ook geneeskundige hulp kon hem niet bijbrengen. T. werd naar het ziekenhuis te Terborg overgebracht, waar hij spoedig overleed. De suikercampagnc. Verleden week Woensdag is de suikercampagne aan de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Dinteloord' te Stampersgat begonnen. Maandag viDg de campagne aan aan de suikerfabriek te Steenbergen, en (Woensdag) zal de Coop. Suiker fabriek „Roosendaal" te Roosendaal met de verwerking der bieten een aanvang nemen. Als heeren geen hoeden dragen. In de Vereenigde Staten is de gewoonte van de heeren om geen hoeden te dragen zoo sterk toege nomen, dat verscheiden boeden- Fabrikanten met den ondergang be dreigd wórden. Op de jaarlijksche vergadering van de „Nt.w-Jersey State Federation of Labour" werd een resolutie aan genomen, waarin de mode om met ODgedekt hoofd te loopen, scherp wordt veroordeeld en het dragen van hoeden wordt aanbevolen als een gezondheidsmaatregel. De voorzitter hield een rede, waarin hij o.a, verklaarde, dat aan mannen moet worden geleerd, om hoeden te dragen, daar anders de hoeden-industrie wordt bedreigd. Ecu teeken van (lezen tyd. Op een advertentie voor een dienstbode in een niet te groot ge zin, die enkele weken geleden ge plaatst werd, presenteerden zich, naast enkele fabrieksmeisjes en eeu vijftal dienstboden, die van betrek king wilden veranderen, ook twee kantoormeisjes. Werkloozen natuur lijk. Wat Ialer op den avond meldde zich een costumière, die met het vak, waar ze meer dan 4 jaar voor ge leerd had, niet eens haar noodzake lijke levensonderhoud verdienen kon aldus lezen we in de N. E. De post bracht den volgenden morgen een briefje, 'n 2cer net, be schaafd briefje van... een onderwij zeres, die maar geen betrekking aan een school krijgen kon, en die, om haar ouders niet langer tot last te zijn, liever dienstbode werd dan thuis genadebrood te eten. Mevrouw liet haar komen. En daar het meisje een zeer goeden in druk 'maakte, liet zij haar het huis zien, en legde nadruk op het vele werk, dat er gedaan moest worden. Zou u het kunnen Ja, Mevrouw, zei het meisje bescheiden en beslist. 't Is anders veel... en u die geen werken gewend is... die er ook eigenlijk niet voor werd opgeleid.., zou het u niet erg tegenvallen Als eenig antwoord liet de solli citante haar handen zien. Er was eelt in en de huid was ruw. Dat waren geen juffertjeshanden, maar dat waren handen, die al heel wat werk verzet hadden en nog graag heel wat werk verzetten wilden en konden. Mevrouw heeft het onderwijzeresje in dienst genomen. Ze beklaagt zich absoluut niet. 't Meisje neemt de kans, die haar geboden werd, waar. Ze doet haar uiterste best en schrobt de stoep met evenveel plichtsbetrach ting. als ze de twee kinderen ver zorgt. Ze is dankbaar, dat de men schen goed voor haar zijn en waar deert het, dat ze als huisgenooie behandeld wordt. Ze is alleen wat zenuwachtig 't leven was ook niet zoo heel gemakkelijk voor haar... 'n Onderwijzeres als dienstmeisje... is dit geen frappant staaltje van dezen ontwrichten tijd Kantoormeisjes, die zich moeten presenteeren als dienstbode... omdat er in haar eigen branche geen werk meer is voor haar. 't Is droevig. Ja, maar 't is óók flink 1 Liever werken, dan genadebrood eten liever hard werken dan de ouders tot last zijn... Reclame. Uit een kroniek van dr. Henri Polak in „Het Volk" „Ons blad ontleende aan „De Maasbode" dezer dagen een aardige afstraffing, die deze courant had toe gediend aan een Nederlander, die een poos in Italië had gewoond en geen woorden genoeg had om de wonderen te prijzen, die in dat land door Mussolini's tooverstaf werden gewrocht. De Pontijnsche moerassen zijn drooggemaakt en Balbo is over den Oceaan gevlogen dank zij Mussolini en het fascisme. „De Maasbode" herinnerde eraan wat hier zonder Benito, met de Zuider zee geschiedt waarbij vergeleken de aan de genoemde moerassen verrichte kunstbewerking een peulschil is, en dat onze vliegers regelmatig week na week van en naar Indië vliegen, zonder ergens weken lang op mooi weer te wachten en zonder door een

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8