PHILIPS I Uit het Buitenland rteb uw naasten lief Dr. is een lamp voor Jezen tij J! Opnieuw tof 20 o oeconomischer 4MJUJKL Gemengde Berichten Zaterdag 7 October 1033, Een moordaanslag op den Oostenrijkscben Bondskanselier. De vooruitzichten op ont wapening. De kwestie der Joodsche vluchtelingen. Kabi netscrisis in Spanje. Ontzet tende brandcatastiopbe nabij Los Angeles. Allerlei. Ook Dollfuss, de Oostenrijksche Bondskanselier, heeft de gevaren moeten deelen, welke aan groote machtsuitoefening zijn verbonden. Dinsdag heeft te VVeenen. vóór het parlementsgebouw, een jongeman twee schoten op Dollfuss gelost, waardoor de bondskanselier licht aan borst en arm werd verwond. De dader. de 23 jarige Derlil. werd dadelijk gegrepen. Hij is voor kort uit het Bondsleger ontslagen wegens zijn nationaal-socialistische inzichten. Het Oostenrijksche volk heeft den gewonden kanselier allerhartelijkst bejegend en Dollfuss is populairder geworden dan ooit. Aan de nationaal- socialistische beweging zal deze aan slag groote schade berokkenen; z; zal verliezen aan sympathiën en de regeering zal zich du ook gerechtigd achten om de scherpste maatregelen tegen haar te ondernemen. V - Ter Ontwapeningsconferentie* te Genève blijft de stemming hoopvol. Men weet. dat de groote Europeesche mogendheden een accoord willen treffen om eigen bewapening niet verder op te voereD, deze na vier jaar geleidelijk te gaan verminderen en aan Duitschland een zekere mate van gecontroleerde verdedigings bewapening toe te staan. Van de Duitschers wordt deze week een tegenvoorstel verwacht. Vermoedelijk zal de Duitsche regeering er op staan, dat ze ook tot zware bewape ning mag overgaan, indien de andere mogendheden meenen, dat ze nog niet tot directe afschaffing van alle aanvalswapens kunnen overgaan. Er is dus groote tegenstelling, maar óndanks dat leeft de hoop. Weet men misschien reeds tot welk com promis tenslotte tot beslechting der geschillen zal worden besloten Ter Volkensbondsvergadering beeft Nederland verder haar standpunt toegelicht lot het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen. Er is tenslotte een subcommissie ingesteld, welke de Nederlaudsche voorstellen nader zal onderzoeken en uitwerken. Vertegen woordigers der Duitschland omrin gende staten hebben er zitting in genomen, alsook een gedelegeerd* uit Urugay, omdat men te Genève van gevoelen is, dat een deel der Duitsche vluchtelingen naar Zuid Amerika zal moeten emigreeren. Duitschland is in de commissie niet vertegenwoordigd. De Duitsche delegatie bleef op haar standpunt staan, dat ze met de zaak niets te maken heeft en ze waarschuwde nadrukkelijk, dat de commissie niet zou pogen om haar besprekingen te misb. uiken tot eeo directe of indirecte critiek op de Duitsche binnenland- sche politiek. In Spanje is weer eens een kabi netscrisis uitgebroken. Toen het nieuwe kabinet-Lerroux zich aan de cortes presenteerde, kreeg het direct een motie van wantrouwen met 189 91 stemmen. Dat was verwacht, maar óók meende men, dat Lerroux voor dat geval machtiging had om de cortes te ontbindeD, welker samenstelling hij niet meer in over eenstemming acht met den huidigen geest des volks. Maar Lerroux had zulke machtiging niet en daarom irok hij zijn consequenties door zijn ont slag en dat van zijn kabinet aan te bieden. Het schijnt, dat president Zamorra onder socialistische en radi cale dreiging niet tot ontbinding van de cortes durft besluiten, hoewel uit de jongste gemeenteraadsverkiezingen overduidelijk is gebleken, dat de huidige radicale meerderheid, uit revolutiestemming gewekt, geenszins meer een weerspiegeling is van de volksgevoelens. Op Cuba is nog immer groote wanorde. De legerofficieren, welke zich wekenlang in Hotel Nacional te Havanna hadden verschanst, hebben zich na een hevig bomberdement van het gebouw dcor de soldaten, die de jongste revolutie wonnen, moeten overgeven, nadat talrijke dooden waren gevallen. Op verschillende plaatsen van het land duurt de bur geroorlog nog voort. Een vreeselijke catastrophe, ver oorzaakt door het achteloos weg werpen van een brandend eindje sigaret, heeft zich nabij Los Angelos voorgedaan. Er ontstond brand in een droog bosschage van kreupelhout een brand, welke snel om zich heen greep. Troepen werkloozea meldden zich vrijwillig voor hec blusschings- werk. Twee en vijftig man kon niet tijdig genoeg wegkomen, toen de vlammen een ravijn hadden omringd, waarin ze met het blusschingewerk bezig waren, -allen kwamen in de vlammen om. Hetzelfde lot trof ook nog een twaalftal golfspelers. Ei zijn honderden gewonden. Tenslotte eenige korte samenvat, tingen. Het Rijksdagbrandproces werd deze week weer voortgezet, speciaal om hel mededaderschap van Torgler en van de drie verdachte Bulgaren te onderzoeken. In' België steekt de fascistische be weging ook al den kop op. De regeering overweegt een uniformver bod Daar Nederlandsch model. De Eogelsche minister van finan ciën heeft te kennen gegeven, dat naar gestreefd zal worden, dat hel pond weer eens op goudbasis wordt gesteld. Er i3 een Balkan pact in wording Turkije, Roemenië en Grieken'and spelen er een voorname rol in. Op latere toetreding van Bulgatijë, Joego Slavië en Scecho-slovakijë wordt gerekend. Handelstoenaderingen zijn het eerste oogmerk. Het Evangelie van Zondag was niet anders dan een harde, duidelijke vermaning inzake bet rekenschap geven van ons rent meesterschap. Zij, die nog materieel bevoor recht zijn, hoeden zich voor de woorden van JacobusWe!aan dan rijken, weent en weeklaagt over de onheilen, die over zullen losbreken. In het Evangelie van Zondag werd ons opnieuw in herinnering gebracht, dat het grootste gebod van Christus is God den Heer lief te hebben met heel ons hart en het tweede gebod, maar aan het eerste gelijk: Gij zult uw naasten bemin nen als U zelf. Gij zult uw naasten beminnen als U zelf! Is er wel één gebod in onzen tijd dat dringender om toepassing vraagt dan dit Is er een kreet op de V-- Let op de gecombineerde Deca- lumen-Watt-stempeling van de nieuwe serie Philipslampen: de „Bi-Arlita" en de „Spiralta". De „Bi-Arlita", met edelgas gevuld, inwendig gesatineerd en met draadde Spiralta", de heldere vacuumlamp met enkelgespira- liseerden gloeidraad. Iedere gebruiker kan zelf onmiddellijk zien, welke hoeveelheid licht hij per hoeveelheid verbruikten dubhelgespiraliseerden gloei"- stroom ontvangt. /?SAeX qoecfa &CAZvo4U4UJZ/ •/W# mi* Verkoop alleen contant. Geen zichtzendingen. wereld, welke doordringender, pijn lijker en hartverscheurender in onze ooren klinkt dan de roep om naastenliefde Nog is de natuur vol van een lieflijke mildheid en teederheid. Maar wij weten onverbiddelijk, dat de zomer voorbij ia en de koude barre winter met rassche schreden nadert. Maar met even groote zekerheid weten we ook, dat de nood, het lijden, de ontbering welke den komenden winter brengen zal, grooter zal zijn, dan bij een van zijn voorgangers. Het aantal werkloozen moge dan misschien niet grooter zijo, zeker is het, dat de algemeene verarming, nu wij den derden crisiswinter reeds ingaan, dieper geworteld is en verder bij honderd duizenden crisisslachtoffers is doorgevreten. De garderobe is thans wel radicaal afgesleten. Het warme ondergoed is zoo poreus en dun geworden, dat het nauwelijks meer bescherming biedt. De dekens, waaronder de koude nachten moeten worden doorgebracht zijn langzameiband gedenatureerd tot wat oude vodden, die eigenlijk geen dienst meer kunnen doen. De lange duur van de crisis heeft bet laatste restje welstand nog weg gevreten en straks blaast de koude gure wind met een onverbiddelijke hardheid door de reten van de kale, arme woning. En het beeld, dat wij hier schil deren, treft men niet alleen aan in de stegen en sloppen der armen, neen ook daar waar oogenschijnlijk nog welstand schijnt te heerschen, heeft de lange duur van de crisis, de volslagen armoede binnen gebaald en zal deze baar slachtoffers weerloos I overleveren aan den wreeden winter- tyran. In deze omstandigheden klonk van den preekstoel het woord van Christus ons in de coren Gij zult uw naasten beminnen als U zelf. Stellen wij ons eens voor, dat wij in de positie verkeerden van die armen, die ongelukkige crisisslacht offers. Dat bad toch mogelijk kunnen zijn. Want op niets mogen wij ons in deze beroemen, omdat dit vreese- lijk lot ons niet getroffen heeft, dan alleen op de bijzondere genade van O. L. Heer. En juist deze legt ons groote ver plichtingen op voer de raleving van het grootste gebod, door Christus ons gegeven. Het Evangeliewoord van Zondag is dan cok niet anders dan een harde duidelijke vermaning ter zake van het rekenschap geven van ons rent meesterschap. In Duitschland heeft de Regeering dezer dagen een proclamatie tot het geheele volk gericht ten einde het Duitsche volk tegen honger en koude te beschermen. Een nobele gedachte ongetwijfeld Maar boven de barmhartigheid om wille eener staatsidee, zal bij ons katholieken moeten staan de daad in Chiistus. Christus die de goedheid, de barm^ hartigheid, de liefde zelf is. Wij hebben in den arme onzen broeder te zien, waarin Christus woont. En zouden wij dan onze plicht verzuimen Neen natuurlijk. Als wij daarstraks zitten rond de warme haard en ons te goed doen aan de goede dingen dezer aarde, laten wij dan bedenken, dat er ii onze onmiddellijke nabijheid duizen den zijn, die geen kleeding en geen brood hebben. Dat daar misschien enkele meters van ons af, kleine onschuldige kinderen builen van honger en kou. Laten we ons toch bewust zijn van die groote heerlijke waarheid, dat geven beter is dan te ontvangen. Laten wij allen, die nog materieel bevoorrecht ziju het niet zoover laten komen, dat men voor ons moet aanhalen de woorden van Jacobus „Welaan dan rijken, weent en weeklaagt over de onheilen, die over U zullen losbreken. Gij hebl schatten van toorn opgehoopt, gij hebt over dadig geleefd en U vet gemest tot dsn dag der slachting." Buiten groeit de grauwe ellende van vesl armoede. Doen wij onze plicht stil en goed, nog voor het avond wordt. Kolendampvergiftiging. Dinsdagavond, toen familieleden een bezoek wilden breDgen aan -ie dames R. in de Pontanusstraat te Nijiregen bleef de deur gesloten. De politie weid in den arm ge nomen en toea werd de toegang lot het huis geforceerd. Men vond de drie oude dames bewusteloos in de kamer liggen. Het bleek dat zij door kolendamp waren vergiftigd. Onmiddellijk is de geneeskundige dienst gewaarschuwd die de drie dames terstond naar het St. Canisiusziekenhuis deed over brengen. Nader verneemt men, dat twee der zusters Woensdagavond tot bewust zijn gekomen zijn. De toestand van de derde, is zeer ernstig. Nederlandsche motorrijder gedood. Tijdens den 1000 K.M.-tocht der combinatie van Noordelijke Motor clubs naar de Harz, Zaterdag en Zondag gehouden, is de Haarlemmer motorrijder G. Tjemmes, die met den heer Tiekenburg als duorijder aan dezen prestatierit deelnam. het slachtoffer geworden van een aan- rijdiug. Te Altenberge werd de heer j Tjemmes 'door een Duitschen automobilist aangereden en gedood. De duo passagier is in een zieken huis opgenomen. Ongeluk op 'n onbewauktcn overweg. Een auto uit Rotterdam waarin 2 personen waren gezeten is op deu onbewaaklen overweg te Kwaden- damme ingereden op den motortrein, J die om vier uur uit Hoedekenskerke, j naar Goes vertrekt. Een der beide inzittenden, de heer H. J. Naalden is ernstig aan het hoofd gewond, I terwijl, de ander met'n gebroken! been en hoofd- en halswonden werd opgenomen. Onrust by de communisten, Naar het schijnt, zoo meldt de Limb. Kceiier is de Communistische Partij Holland bezig haar archieven in veiligheid te brengen, eveneens haar geldmiddelen en de bescheiden, van haar blad „De Tribune". Blijkbaar vreezen de leiders, aldus het blad, een ingrijpen der regeering in den vorm van huisbezoek, waar van het resultaat waarvoor zij be-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 4