Kamerkroniek. Foto- en teeken expositie. Gemengde Berichten tiental dagen buitenslands, naar Londen en Genéve. In beide steden zou bij met politici overleggen, in hoeverre bet werk van de Econo mische C ommissie der jongste wereld conferentie, van welke commissie Dr. Colijn het voorzitterschap, op eenige onderdeelen zou kunnen worden voortgezet Er loopen ook geruchten, dat een accoord inzake muntstabili- satie in het uitzicht is en Dr. Colijn aan de totstandkoming daarvan zijn goede diensten zou willen verleenen. Van de departementen in Den Haag komen inmiddels de verschil lende begrootingen los. De begroo ting van Sociale Zaken zou voor werkverschaffing een post vermelden van 21 millioen, voor steun van 25 millioen. Het Volk vermeldt in ver band daarmee, dat steunverlaging in het voornemen der regeering zou liggen. Een tweetal wetsontwerpen heeten gereed te liggen en één daar van zou de nieuwe, lagere steun- normen inhouden, het andere moet gericht wezen op een vermindering van de rijksbijdragen in de gemeen telijke steunverleening. We vermelden het onder voorbehoud 1 De socialistische jeugd heeft Zon dag in verschillende plaatsen ge demonstreerd en dat gaf in sommige gemeenten aan de politie aanleiding om proces verbaal op te maken wegens overtreding van het uniform- verbod, teneinde princopieel te laten beslissen, in hoeverre A.J.C. enRoode Valken onder de bepalingen van dat verbod vallen. In Den Haag werd door den burgemeester het mee dragen van de roode vendeltjes der Roode Valken verboden. Ofschoon al heel wat verkeer over den afsluitdijk heeft ge'.oopen, is deze IJsselmeersche verbindingsweg eerst Zaterdag officieel open gesteld, bij welke gelegenheid o.m. Ir. Kalff, minister van waterstaat een rede heeft gehouden. Tenslotte eenig allerlei. In een Haagsche afdeeling van de S.D.A.P. heeft een lid het voorstel ingediend om het Kamerlid Mr. Duys als lid der partij te royeeren wegens de publicatie van zijn bekende brochure. De wilde stucadoorsstaking in Amsterdam duurt voort; vermoede lijk zullen nu steuntrekkende werke- loozen worden aangewezen om de vacante plaatsen op het werk te bezetten. De vee-invoer vanuit ons land in Spanje, welke zoo aanmerkelijk in beteekenis won, is wegens het heer- schen van Mond- en Klauwzeer, vooral in N.-Brabant. voorloopig stop gezet. TWEEDE KAMER Jhr. Ruys herbenoemd als voorzitter. EERSTE KAMER: Wijziging van het Reglement v. Orde. De beide Kamers der Staten Generaal hebben haar werkzaam heden weer hervat, maar in de vorige week was er nog slechts ge legenheid om formeele zaken af te doen. De heer Wijnkoop (Comm.) heeft een voorstel ingediend om een Adres van Antwoord der Kamer op de Troonrede te verzenden en hij was wel zoo vriendelijk geweest om de copie ervan alvast op papier te zetten. Hij overhandigde het ge schrift aan den voorzitter, die het geen blik waardig keurde, maar het voorstel aanstonds in stemming bracht. Zonder dat iemand er iets over gezegd, werd het verworpen met slechts drie uiterst-Iinksche stem men er voor. Op voordracht der Kamer is Jhr. Ruys de Beerenbrouck door de Koningin weer oenoemd als voor zitter. Hij aanvaardde zijn ambt met een rede, waarin hij er op wees, dat de algemeene vertrouwenscrisis ook het parlementaire stelsel heeft aan getast en dat bet noodig zal zijn, dat de Kamer door ernstig werk, door bondigheid en bereidheid om met de regeering samen te werken, haar recht en reden van bestaan zou aantoonen. Nadat de gebruikelijke samenstel ling der commissies had plaats ge vonden, ging Je Kamer voorloopig aan het afdeelingawerk tot onder zoek der begrootingen. De Eerste Kamer handhaaft nog de traditie van het zenden van een Adres van Antwoord op de Troon rede. „De Kamer nam met instem ming kennis..." enz. Waarop dan nog eens de geheele Troonrede wordt gerepeteerd. Het initiatief voorstel van den heer Wibaut (S.D.) om het Regle ment van Orde zoodanig te wijzigen, dat de Kamer de bevoegdheid krijgt om zelf te beslissen over het tijds stip, waarop een ontwerp zal worden behandeld, werd z.h.s. aangenomen, nadat de voorzitter had verklaard, dat ook hij er niets tegen had. Aanleiding tot het indienen van het ontwerp is het feit geweest, dat de voorzitter tegen den wil van de Kamermeerderheid in, geweigerd had om de wijziging van de Kieswet nog tijdig aan de orde te stellen om voor de jongste Kamerverkiezingen nog tijdig te kunnen gelden. Die wijziging maakt het aan de kleine partijtjes moeilijker om het Binnen hof binnen te driegen. Als een droom. Nog wat op te ruime meheer Neen, vandaag niet. Bram. Geen ambelaasje, ouwe stale, schadelijke lapjes Nee Bram je kunt deze keer wel doorgaan. Goed meheer. volgende keer dan maar weer, dag meheer, goeie zake. Dag Bram Bram de Vries stond bekend als 't nette voddenjoodje. Daarmee wilde men niet te kennen geven, dat zijn collega's niet netjes waren, maar Bram was 'n net ventje netjes in alles, in z'n woorden, z'n optreden, z'n kleeding. z'n zaken doen. Bram had een eigen handwagen, die keurig werd onderhouden en op dien handwagen stond een zuiver werkende bascule, om de te ver handelen waar te wegen. Bram werkte fatsoenlijk per ge wicht. De winkeliers hij zat in hoofdzaak onder de zakenmenschen wisten wat ze aan Bram hadden; dat hij vaste kiloprijzen berekende voor wit, voor gemengd, voor wol, voor lakensnippers, voor gonje enz. Zoo om de week of vier zag je Bram verschijnen, altijd goed in 't pak, goed geschoren en met zijn onafscheidelijke blauwe, platte boord met zwart vlinderstrikje. Voorzichtig, als vreesde hij je te zullen storen in het drukke zaken leven, deed hij de deur open, niet verder dan noodig was, om zijn ge zicht te laten zien. Als Bram zag, dat je met klanten bezig was, deed bij even stil en bescheiden de deur weer dicht, gaf een knikje en een oogknippertje van Ik kom straks nog wel even an en ging verder. Was je alleen, dan volgde het gewone praatje Nog wat op te ruime, meheer Geen ambelaasje, ouwe stale, schadelijke lapjes. Zijn stem klonk zacht, vriendelijk onderdanig bijna. Bram bleef nooit zaniken als er niets was op te ruimen. Hij wist van ouds, dat het toch wel voor hem werd bewaard. Hij had z'n vaste klanten, die hem 'n beslaaatje opleverden voor zijn gezin. In de oorlogsjaren, het zal zooiets van 1916 zijn geweest, bleef Bram opeens weg. Van anderen hoorden we, dat ie nou „in 't groot" handelde en weken achtereen in Amsterdam zat. Op 'n keer kwam ie voorbij in een oranjegele ulster, waarop 'n ge weldige bontkraag te vloeken stond Hij liep luidruchtig, opschepperig te boomen met een stel andere kettinghandelaars. Hij groete ons joviaal-beschermend met iets van de meerdere in zijn manier van doen. Was dat onze nette, bescheiden Bram de Vries Was dat Bram, die nog geen drie maanden geleden achter zijn karretje liep, met zijn blauwe half hemd met vlindertje Was dat de stem van Bram, de zachte onderdanige stem van vroeger? 's Zomers zagen we hem op Zandvoort. Daar zat ie met zijn heele gezin op 't terras van een der grootste hotels. Z'n vrouw zat stijf in de fraise zijde. Ze droeg een hoed met een geweldige pleureuse en schoentjes van goudleer met schit terende gespen. Bram zelf droeg een panama en een crème flanellen strandcostuum en de kinderen dweilden in 't duin zand met hun kanten jurken. Bram had nu 'n Amerikaansch snorretje en een plakscheiding tot in z'n nek. Ze dronken chartreuse en hij rookte sigaren met dure lucht er aan. Sindsdien hebben we Bram niet meer gezien als OW'er. Bij dezelfde winkeliers, die vroeger door Bram werden bezocht, kwam nu 'n oude, joodsche vrouw in een eenvoudig gebloemd satinet japonnetje Ze reed dezelfde kar met de bascule er op, deed precies als Bram vroeger, de deur op een groote kier liet haar gezicht zien en vroeg met iets lijzigs in de half versleten slem Nog iets op te ruime, meheer Ik ben de moeder van Bram de Vries. De winkeliers, die wel zoowat allemaal iets van Bram's rijkdom hadden vernomen, werden nieuws gierig en gingen haar uithooren. Zoo, moeder, waarom kom jij nou Is Bram ziek Nee meheer... Niks van ge hoord Bram is rijk meheer, heeleboel geluk gehad. En moet jij nou evengoed met den wagen er op uit Dat doe ik, meheer, ik wil 't zelf, uit voorzorg, om Bram zijn klantjes niet te laten verloope, begrijp u Hoe bedoel je dat Bram is rijk. zeg je, die hoeft toch niet meer achter de kar Staat nog te bezien, meheer staat nog te bezien ging dan be zorgd baar magere stem, en bijna fluisterend liet ze er met een hand- gebaartje van vrees op volgen Ik ben bang voor Bram, meheer. Hij doet veels te groot, veels te groot. Moet u ze huis zien wat een pracht, wat een pracht, vier boje het ie en een sauffeur, hij rijdt in een auto van zevenduizend guide een „studiebeker" in zijn kamers legge kleedjes van echt smirna en gordijne hange d'r van geplet pluus. Zijn vrouw het een boudwaar voor der eigen alleen met een rozze- houten schrijfberootje d'r in met ivoor ingelegd, de kindere benne op een kostschool van twaalfhonderd gulden per jaar en per stuk. ze hebben een zeiljach en een motor bootje, in de kemedie en de opera zitte ze in een losje, voor zes guide de plaats Dat kan allegaar geen stand houden meheer. dat loop spaak. hij vergeet ze moeder niet hoor Ik krijg tienmaal zooveel van Bram toegestopt als ik op kan en ik hef heusch niet met ze karretje de klante an te loope. Maar ik breng alles naar de Spaarbank wat ik van hem toegestuurd krijg, hij kan er later gebrek an hebbe. En wat mot ie beginne als het verkeerd gaat Als ie al zijn klantjes kwijt is Misschien zal ie me nog bedanke later voor me zorg en me inzicb. Bram is goed. altijd een best kind voor zijn ouwers gewees. Maar 't geld heb hem te pakken, da's jammer voor Bram. Alles verdiend in koper, lood tin, wol en van alles zoo. Hij wordt al langer hoe rijker, tenminste nou nog. Maar hij slaat al langer hoe meer geld stuk ook Altijd heel eenvoudig geleef. nooit reuring van cente gehad, 't is allegaar te gauw gegaan met die groote winste, veels te gauw en dat het hem duizelig gemaak. Maar ik mot verder, meheer, ik hou ze klantjes bij, ik ben ze moeder, mag ik weer terugkomme. meheer, over 'n weekie of drie zoo Graag heel graag, vriendelijk be dank, hoor 1 Zoo hebben we gehoord het ver haal van de bezorgde moeder van Bram. Twee, drie jaar misschien, bleef ze op gezette tijden komen met 'n wagentje, trotseerend, wind. regen of kou. 't Verhaal van Bram was al weer vergeten en Bram zelf ook. Men was nu al weer zoolang aan de oude vrouw gewend, dat 't net was of er nooit 'n Bram was geweest. En men vergat vanzelf naar Bram te vragen. Maar op 'n morgen.. Nog wat op te ruime, meheer? Ambelaasje, ouwe stale, schadelijke lapjes. Groote grut sperden de winkeliers hun oogen wie is dat? Waarachies, dat is Bram, dat is Bram zelf weer Ja, meheer, as u 't goed vindt, dan wou 'k weer komme. Z'n ?tem klonk wat nederiger dan vroeger, z'n gezicht was ouwelijker. Maar overigens dezelfde Bram, netjes in 't pak, netjes geschoren en weer met z'n liggende boordhalf- hempie en vlinderstrik. Even bescheiden stond ie daar met den deurknop in z'n hand; wachtend op antwoord. Hoe kom je weer opeens uit de lucht vallen. Bram Moeder heb 't bij 't goeie end gehad, meheer... nooit heb ik van d'r gehouwe zooveel als ik nou van d'r hou. Ze heb me bewaard voor den ondergang, voor... maar néé, daar praat ik niet over. Ik heb me kalmte allegaar weer terugge vonden, en me kar, bascuul, me ouwe pakhuisie, net als in den goeien tijd, en ik voel me zelf ook weer zoo lekker de ouwe Bram, en me vrouw en kinderen dito. Nou, nou, maar je hebt toch zeker een fijn leventje gehad. Bram Kan ik niet ontkenne, meheer, 't is maar hoe je 't neemt, zie je, ik voor mijn beschouw 't als een droom, en 'n droom is schijn, meheer, zooals 't geluk van rijk wezen óók schijn is. A\s 'k nou mensche hoor klagen over hun zwoegen voor 't dagelijk- sche brood, en zie hoe ze den rijk dom benije, dan haal 'k me schou wers op en denk „stumpers, jullie wete d'r niks van. 't Is een droom geweest, die mooi begon, maar heel gauw 'n nachtmerrie werd. Ik hoor tot de vele menschen, die niet ge maakt zijn om geld te bezitten. Niks op te ruime, meheer Mag ik asje blief terugkomme Graag, dank u vriendelijk. Dag meheer, goeie zake. Hadden we nu zelf ook gedroomd, dat Bram was weggeweest Maanden daarna kwam Bram op 'n morgen hooren, heel teneerge- slagen zijn gelaat was ongeschoren en zijn jas was gescheurd. Zijn stem klonk zachter dan anders en suf keek ie uit z'n oogen. Bram, wat zie jij d'r uit Ik rouw, meheer. over me moeder. Verleeë week is ze gestorven. Heele nachten heb ik bij d'r ge waakt. Rustig is ze heengegaan en ze zei nog, dat ze dat kon doen, omdat ik weer heelemaal de ouwe was, omdat ze dat nog had magge beleve. En we hebbe nog 'n spaar bankboekje gevonde, en daar stond op „Voor Bram, van de cente, die hij me zelf het gegeve in z'n rijke dage... Verder kon Bram niet vertellen, omdat ie 't te kwaad kreeg. Dat er pit en durf zit in de Ven- raysche burgerij, en zij cultureel steeds „cresendo" gaat, bewees overduide lijk de groote belangstelling, welke zij getoond heeft voor de deelname en het bezoek aan de eerste amateur fototentoonstelling, welke, tegelijk met de jaarlijksche expositie der vakteekenschool, van 23 tot 25 Sept. j.l. in het St. Antoaiuspatronaat ge houden is. 'n Kleine 400 amateur-foto's, inge zonden door 26 deelnemers, alsmede ruim 400 volwassen bezoekers zijn voor een plaats als Venray getallen, welke voor zich zelf spreken, vooral als men in aanmerking neemt, dat laatst op de foto tentoonstelling in de stad Venlo slechts 150 bezoekers geteld zijn.... Slechts ééne zaak moet mij van het hart. wat betreft de leerrijke en keurige teekenexpositie der timmer-, smids-, schilders- en stucadoorsleer- lingen, dat verschillende belangheb bende ouders zich geen „belang stellers" getoond hebben in het werk hunner kinderen. Moge dit laatste in de toekomst véél en véél beter worden 1 De beide exposities, waartoe toe gang verleend werd tegen betaling van 10 ets, werden gehouden in de ruime, met palmen en bloemen kleurig en fleurig versierde bovenzalen van het Patronaat. Boven aan deningang stonden rood op wit geschilderd de twee volgende gedachten, repectieve- lijk voor het foto- en teekenwerk Gods schoonheid werd hier vastgelegd Hoor goed. wat Hij door „foto's zegt" en Hoe beter men zijn „vak" verstaat, Te vlugger zich door 't leven slaat! Dat de Jury een uiterst moeilijke taak gehad heeft bij de toekenning der verschillende prijzen, welke voornamelijk bestonden in foto artikelen, waarvan enkele geschonken waren door Venraysche kunstminnaars is duidelijk gebleken aan alle inge wijden in de fotografeerkunst. Na eerst de ingezonden amateur foto's door de Gebr. v. Bergen, Langstraat alhier en door de Redactie van „Ons Zuiden" werden een dozijn vak foto's gedemonstreerd „ter opluistering" te hebben gesplitst in groot formaat, middengrootte en klein formaat, kenden de bekwame Juryleden, vooral lettende op onder werp. toon, compositie en artistieke afwerking, na lang en degelijk deli- bereeren, waarbij zij als regel stelde, dat eene bepaalde inzending, aan welke reeds een prijs was toegekend, verder voor haar categorie buiten mededinging bleef, de prijzen met bijgaand diploma toe aan de volgende amateur-fotografen In afdeeling Groot formaat le prijs J. Smets, Blerick, voor „Punteren in Giethoorn." 2e prijs F. A. Peters, Blerick, voor „Sneeuwlandschap." 3e prijs P. Janssen, LeuneD, voor „Moederweelde." 4e prijs H. Rijpma, Asten, voor „Landschap." 5e prijs Martin Jeuken, Venray, voor „Boschpartij In afdeeling Middengrootte le prijs M. Custers, Venray, voor „Als 't regent na schooltijd.' 2e prijs Jac. Verheggen, Oostrum, voor „Zeilen op de Maas." 3e prijs H. Martens, Canada, voor „Zeegezicht" (bakboord). 4e prijs Eerw. Broeder Jesualdus de Leeuw O.F.M., Venray, voor „Kloosterinterieur." In afdeeling klein formaat: le prijs A. Kuys, Overschie, voor „Hopelooze arbeid". 2e prijs Mathieu Laurensse, Ven ray, voor „Schelpenvisscher". 3e prijs G. M. van Dommelen, Maashezs, voor „Geduld overwint alles". 4e prijs P. Janssen. Leunen, voor „Winter aan den Rijn". 5e prijs Jeanne Vermeulen, Venray voor „Boschbeek". Ook werden er nog prijzen be stemd voor de mooiste „groep". Deze vielen ten deel Voor groot formaat aan J. Smets, Blerick. Voor middengrootte aan M. Kus- ters, Venray. Voor klein formaat aan A. Kuys, Overschie. Tenslotte werden eervolle ver meldingen uitgereikt aan de volgen de heeren. allen wonende te Venray. le. De Eerw. Broeder Sophonias, Huize St. Servatius met „Winter- gezicht". 2e. Jos. Neeteson, Groote Straat met „Badgast". 3e. Henri Camps, Groote Straat met „Kleine Tuinierster". Dat er onder de leerlingen der Vakteekenschool „verborgen diaman ten" schuilen, bracht de expositie van hun werk helder en klaar aan het licht. Alle bezoekers aan deze leerrijke tentoonstelling waren vol lof over hunne kranige prestaties. Aan den leerling Ant. KatemaD. die den teekencursus voor schilder beëindigd had, kon een getuigschrift met het praedicaat „zeer goed" worden uitgereiktde anderen, die de school gingen verlaten, verwier ven allen „goed". Hunne namen volgen hier Sectie, timmeren Johan de Bruyn, Joseph Seykens, Johan van Houdt, allen uit Venray. Sectie, metselen Piet Spee uit Venray. Sectie, smeden Gerard van Ham, uit Venray. Sectie stucadoors Antoon Roffers en Henri Arts beiden uit Venray. Sectie schilderen Ant. Kateman, „zeer goed", Wim van de Pasch en Antoon Swinkels „goed", alle drie uit Venray. Met goeden uitslag bekwaamde zich in het vakteekenen, de leerlin gen Gerard Truyen, Herman Derks, Gerard Peeters, Martin Linders en Johan Deckers allen uit Venray. Een woord van dank past hier zeer zeker aan den Directeur van het Patronaat, den Zeereerw. Pater A. Nielen voor de gastvrijheid, door hem verleend aan deze beide ten toonstellingen, alsmede aan de Wel Edele Heeren Tlmmermann, Raay- makers en Mathieu Laurensse, voor de bereidwilligheid, waarmede zij wel hebben willen fungeeren als cassiers en cicerones. P. fr. Constantius van Eijk, o.f.m. Landelijk ruiterfeest te Baarlo. Zondag werden te Baarlo door de navolgende eigenaren van paarden te Venray prijzen behaald. Draven middel klasse, le prijs Rambachs, Castenray, op Max. Draven luxe paarden le prijs G. Geurts, Venray, op Bobby. Rennen Middelklasse, le prijs Strijbosch, Castenray, 2e prijs Smits, Castenray, op Pucky 3e prijs Verscheuren, Castenray, op Nelly. Hindernisspringen middelklasse, le prijs Strijbosch, Castenray, op Bobby. 2e prijs Smits, Castenray, op Pucky. 3e prijs Rambachs, Castenray, op Max. Luxe paarden, le prijs G. Geurts, Venray, met Bobby. Inbraak in de kerk te Maashees Zondagmorgen ontdekte de koster, dat minder gewenschte bezoekers de kerk des nachts hadden bezocht. Door een in lood gevat raampje bij de doopkapel, wat verbroken was, bleek men de kerk te zijn bin nengekomen, waarna men een offer blok heeft geforceerd en geledigd. Door de inbreker werd een nijp tang en een schaafbeitel achtergelaten. De politie doet onderzoek. Onder een kar gekomen. Zaterdagavond wilde de 14 jarige Jan Schreven uit Arcen, die op een met paard bespannen kar gezeten was, van de kar springen toen van de tegenovergestelde zijde een luxe auto naderde. De jongen stuikelde en kwam vlak voor het rad van de kar terecht welke hem over het lichaam ging. Dr. Thielen uit Arcen was spoedig ter plaatse en constateerde zware inwendige kneuzingen. De jongen werd terstond van de laatste H. H. Sacramenten voorzien en later naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo over gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Paard tusschen het publiek gesprongen. Zondagnamiddag hadden te Baarlo (L.). landelijke ruiterfeesten plaats, waarvoor groote belangstelling van het publiek bestond. Bij een der plaatshebbende rennen is een der paarden plotseling uit de baan geloopen en sprong midden tusschen het publiek dat in dichte rijen langs de baan stond toe te zien. Het 9 jarige zoontje van den heer S. uit Baarlo kreeg een trap van het dier midden in het gezicht. Hevig bloedend en bewusteloos werd de jongen van het terrein ge dragen en naar zijn woning gebracht. Door den sprong die het paard maakte kreeg mej. P. Munten uit Venlo een hoef van het dier op den linkerschouder, waardoor zij een gecompliceerde schouderfractuur op liep. De jongedame werd naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo over gebracht. Behalve deze beide personen wer den mevr. Sch. uit Venlo, de heer Schr. uit Baarlo en nog een dame licht verwond. De rennen werden direct gestaakt. Uitvoer van koudbloedpaarden. De directie van den Landbouw, deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouw- consulent te Berlijn de Duitsche regeering besloten heeft den invoer van koudbloedpaarden te contingen teeren. Deze contingenteering zal 1 Oct. a.s. in werking treden. Het contingent bedraagt voor de periode van 1 October 1933—30 September 1934 70 pet. van den invoer in de periode 1 Juli 1932 30 Juni 1933. Voor Nederland beteekent dit een aantal van 1879 stuks. Afgebrand. Zondagnacht is brand uitgebroken in de modezaak van de firma Sporen- berg in de Veestraat te Helmond. De brand, die in den winkel was ontstaan, breidde zich spoedig over de andere verdiepingen uit, zoodat de bewoners, die reeds ter ruste waren gegaan, weldra het gevaar opmerkten. Toch konden zij langs de winkelruimte al niet meer ont komen en moesten zij langs de achterzijde, over de binnenplaats een goed heenkomen zoeken. Enkele prachtige Barsois, die daar in hokken zaten, werden bevrijd en gered. Daar het telefoonkantoor niet te bereiken was, moest men op het politiebureau de brandweer waar schuwen. Intusschen brandde het pand echter totaal uit, waarbij ook nog een groote waarde aan anti quiteiten verloren gingen. De schade wordt geschat op f 35.000 f 45.000 en wordt door verzekering gedekt. Stoomtram „Maas en Waal*' verkocht. I Naar de „Volkskrant" verneemt, is de stoomtram „Maas en Waal" verkocht aan de Maasbuurtspoorweg Mij. Het ligt in de bedoeling de tramweg-exploitatie stop te zetten en straks op den nieuwen weg met autobus-verkeer het personen- en goederenvervoer te onderhouden. Inbraak. Te Weert op den Dries is Zon dagavond terwijl het gezin naar de kermis in de stad was, ingebroken ten huize van den heer L. L. Een som geld van ongeveer f 1800 en eenige waardepapieren werden ont vreemd. De dief heeft zich toegang weten te verschaffen door uitsnijden van een ruit. Nasporingen met een politiehond bleven zonder resultaat Voor een kwartje een heelen dag trammen. De Arnhemsche Gemeentetram, die al jaren lang weekkaarten van f 1 voor een onbepaald aantal ritten uit geeft, zal met ingang van 1 Oct. a.s., in navolging van in vele Engel sche steden populaire All-day ride- at-will tickets, dagkaarten a 25 cents geldig voor een onbepaald aantal ritten op de stadslijnen, beschikbaar stellen. De prijs is zeer faag gesteld, omdat de meeste menschen, behalve dan de abonné's niet meer dan 2 maal op een dag van de tram ge bruik maken, eenvoudig omdat voor vier ritten een uitgave van 40 cents te hoog is. Men hoopt nu door de dagkaarten van een kwartje de popu lariteit van het stedelijk vervoer middel te verhpogen. De kaarten zijn persoonlijk. Ten einde een goede controle mogelijk te maken worden gratis z.g. dag kaartenboekjes beschikbaar gesteld. De houder van zulk een dagkaarten boekje kan tegen betaling van 25 cents een dagzegel bij den wagen bestuurder bekomen, welke dagzegels in het boekje geplakt worden. Door het systeem met dagkaartenboekjes ontstaat een zekere band met de tram. De houder van zulk een boekje zal er, vertrouwt meD, spoediger toe komen een zegel te koopen, wan neer hij den geheelen dag zooveel kan trammen als hij wenscht. Dooilelyke val. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal te Zalt- bommelis Dinsdagmiddag te ongeveer 3 uur de voorwerker Th. Bouman uit Amsterdam van een 16 Meter hoogen pijler gevallen. Nadat medische hulp uit Herwaar den gearriveerd was, werden het slachtoffer eenige injecties toegediend, waarna hij naar het ziekenhuis te Zaltbommel werd overgebracht. Direct na aankomst is de man overleden. B. was gehuwd en laat een vrouw en acht kinderen achter. Dit is reeds het vierde ongeluk bij den bouw van deze brug. Autobus contra kar. Vermoedelijk door den zwaren mist van Dinsdag kwam, nabij het spoorwegviaduct te Nieuwstadt— Sittard, een autobus van de firma V. te Echt, in botsing met de kolenkar van zekere S. te Sittard. De botsing was zoo hevig, dat het paard van S. op slag gedood werd en de auto bus zware beschadigingen opliep. In de bus bevonden zich gelukkig geen passagiers. De varken smerken. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend dat met ingang van 1 October 1933 geen varkens meer zullen kunnen worden gemerkt met merken toegekend voor de eerste periode. Na den genoemden datum zullen deze merken derhalve verval len zijn. De merken toegekend voor de tweede periode, loopende van 1 April 1933 tot 31 December 193'^, zullen kunnen worden aangebracht tot en met 4 Februari 1934, aan varkens geboren vóór 1 Januari 1934. Na 4 Februari zullen geen merken toegekend voor de tweede periode meer worden aangebracht. Heerlen's financiën. Naar het „Limb, Dagbl verneemt wijst de gemeenterekening van Heer len, dienst 1932, een batig saldo aan van ruim f 20.000. Hierbij dient men echter rekening te houden met het feit, dat men geen gebruik heeft behoeven te maken van het geraam de bedrag ad f 100.000 uit het Reservefonds ten bate van dezen dienst, zoodat het batig saldo prac- tisch f 120.000 bedraagt. Voorts is het gelukt de begrooting 1934 sluitend te maken zonder be- lastingverhooging, door uit het reservefonds f 152.000 te nemen. Ten aanzien van de sluitendmaking der begrooting op deze wijze is het college eensgezind. De jeugdwerkloozcnzorg iu Oost-Brabant. Op initiatief van burgemeester Verkuyl uit Boxmeer heeft zich in het Land van Cuyk een commissie gevormd, die zich ten doel stelt de bestrijding der gevolgen van de werkloosheid onder de jeugd. Deze commissie bestaat uit de burgemees ters van Boxmeer, Oeffeit en Wanroy en den Zeereerw. Heer W. Damen, Vicaris te St. Anthonis. Met aal moezenier Bannenberg uit Den Bosch werden besprekingen gevoerd en de groote richtlijnen vastgesteld. Woensdagmiddag had in het Bondsgebouw te Boxmeer een bij eenkomst j wai genoodigdj d< schillende jet L Cuyk, becetoee wethouder gei Allen W|anie eens, dat »beu Ook op| wa spook der iheii ook bier ele personeD, jDg doemd. Denzultynde reiken, hejyijz< houden, e ei doel der *jie streven zekmp den onmiszal' vinden vajendi De vergjinde van burgeXl. Vicaris Ji u ting van dictie aller medeimer in. De Hoa C Hesselman^n, J volledige ijerg heid toe, oor: zelfde mocfes gemeesters; Aalmoe^erg van practici u: plaatsen te®ee ook in hetCu) kan en mooge Wethoutit betreurde fiezt komst ooi bes Voor 6itg Een veip A schen barè II is een djen zijn docbfcsto ouderdom iat storven. Qeoo feit niet jldei ware het |?all is de na$ v 65 jaar gelejrec was. Toen djrloj was hij tge sloot zich bet Zuid Ameri sta zekeren d^Va eenige kap uitgestuurddtte een veel spuil Noordelijk^ w gen genomen kameraden jfusi deD. De |e Wallace iter zich en syal! man. Wallagei had de tegeid zich op debate te doen, alpell troffen. Hij zou>g niet mindetjoei doorstaan, jier nagaan, oltge teekenen vave dat geval wol' nadeschot Hij op Wallalhel door zijn l|r h fen. Toeoti plaats der ti kon Walla

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8