MANUFACTUREN VENRAY Groote sorteering BREIWOL. Uit het Buitenland Gemengde Berichten Ontvangen het nieuwste in Mantels Hoeden Vesten Pullovers Slipovers en verder alle Dames- en H eer en-M odeartikelen Voor het vervormen en opmaken Zalerdag 30 September 1933, No. 39 Het proces te Leipzig. De Volkenbondsvergadering. Worden de betrekkingen ge regeld tusschen bet Vaticaan en Rusland. De Ver. Staten ontscheepten troepen op Cuba. Forceert Japan de stichting van een nieuwen staat in Noor 1- Cbina? Rampen. Het proces te Leipzig blijft de algemeene belangstelling wekken, al heeft de zonderlinge houding van onzen beschuldigden landgenoot, die stelselmatig zijn imbecielen-rol voort zet, veel karakter aan dit proces ontnomen. De houding van van der Lubbe heeft tot verdachtmakingen in sommige buitenlandsche bladen geleid, be weringen o.a. als zou de jongeman stelselmatig worden down-geslagen in den letterlijken zin des woords of langzaam worden vergiftigd. Een Nederlandsche journalist en een Zweedsch criminoloog zijn daarop tot v.d. Lubbe toegelaten en hebben zich mogen overtuigen, dat een en ander op fantasie berust*, de Zweed- sche professor heeft daarbij v. d. Lubbe lichamelijk geheel onderzocht. Het raadsel blijft daarmee een raadsel. De te Leipzig aanwezige journa listen hebben overigens nogal ver ontwaardigd gedaan over de keuze der personen, die bij wijze van journalisten- vertegenwoordiging bij v. d. Lubbe zijn gebracht. Speciaal tegen de keuze van den Nederland schen journalist, een Telegraaf-mede werker, zijn bedenkingen en protesten geuit. Het proces heeft ook een ernstig Russisch-Duitsch persconflict veroorzaakt, dat ontstond na de arrestatie, door spoedige vrijlating gevolgd, van twee Russische dag bladcorrespondenten, die zich zelf te Leipzig tegen de bedoelingen van de Duitsche autoriteiten in, hadden genoodigd. De Russische regeering heeft daarop geantwoord met niet alleen alle Russische correspondenten uit Duitschland terug te roepen, maar mede het verder verblijf binnen Rusland te ontzeggen aan alle Duitsche journalisten. Vooral dat laatste heeft de Duitsche regeering ernstig ge troffen en zij maakt door haar ver» klaringen den indruk, dat een accoord in het geschil haar veel waard zou zijn. Wat het Leipzigsche proces zelve betreft; meer en meer vestigt zich de overtuiging, dat voor de brandstichting in het Rijksdaggebouw niemand anders dan v. d. Lubbe alleen ter verantwoording geroepen had behooren te worden. o De Volkenbond is Woensdag middag dan weer eens in plenaire zitting bijeen gekomen. De agenda is niet zoo belangrijk, hoewel deze zitting daarom toch wel van groot belang kan worden Dat hangt van de ontwikkeling af. Bij den aanvang b.v. heeft geen enkele groote mogend heid de algemeene beschouwingen willen openen, omdat ieder voor zich er tegen op zag om in dezen tijd van internationale spanning het eerst verklaringen af te leggen. Komen die eenmaal los, dan kan de discussie belangrijk worden. Verwacht wordt, dat Nederland geen gelegenheid zal krijgen om het Duitsche Jodenvraagstuk in de Volkenbondsvergadering aanhangig te maken. Er wordt gepoogd om Duitschland buiten den Volkenbond om ter zake van dit vraagstuk aan de conferentietafel te krijgen met de vertegenwoordigers der omliggende landen, welke de meeste belangen bij het vluchtelingen vraagstuk hebben De Zuid-Afrikaner Te Water zal deze zitting van de Volkenbonds vergadering presideeren. Van Ar gentinië, dat een paar jaar geleden uit den Volkenbond trad, is bericht ingekomen, dat het nu de noodige revoluties daar weer andere mannen en andere zienswijzen naar voren brachteD (wat echter niet in de officieele missive stondwederom tot den Volkenbond toetreedt. —o Sensatie heeft een bericht gewekt als zouden tusschen Moskou en het Vaticaan onderhandelingen worden gevoerd over het sluiten van een concordaat, waarbij aan de katholieke kerk in Rusland de noodige vrijheid zou worden gelaten en daartegen over het Vaticaan de verplichting op zich neemt om de geestelijkheid te instrueeren, dat ze zich van politieke inmenging heeft te onthou den. Het sovjetstelsel zou geen bezwaar opleveren, heet het, voor een dergelijk concordaat. Het aanzien der sovjets zou door een dergelijke overeenkomst zeer zeker winnen, maar we zien het Vaticaan zich nog niet zoo geredelijk schikken naar de politieke bedoelingen der Russische godsdienstvervolgers. o De anarchistische ontwikkeling der toestanden op Cuba heeft geleld tot ontscheping van troepen der Ver. Staten. Van die ontscheping tot een gewapend ingrijpen, il n'y a qu'un pas; het is maar een stapje. o— De Japansche militaire autoriteiten sturen hevige bedreigingen naar het lfeger van generaal Tsang, die de z. g. gedemilitairiseerde zóne van Noord China heeft bezet. Mag men zekere berichten uit het Oosten gelooven, dan zoekt Japan voorwendsels om tot een hernieuwde bezetting van Noord-China over te gaan, waar het dan dezen keer een z.g. onafhanke- lijken staat van het model-Mand- sjoekoe zou stichten. Onwaarschijn lijk klinkt het bericht niet. o— De afgeloopen week heeft zich ge kenmerkt door verscheidene groote natuurrampen. In de Abruzzen (Italië) had een aardbeving plaats, waardoor verschillende dorpjes werden ver woest. Er zijn gelukkig slechts tien dooden. Verscheidene slachtoffers maakten ook geweldige overstroomingen in Slowenië (Joeg Slavië); de materieele schade wordt er begroot op 3i/tmil- lioen gulden. Erger echter was nog, wat geschiedde in het verre Westen en Oosten. In Mexico woedde een wervelstorm, welke een vloedgolf veroorzaakte. Een uitgebreide streek werd ge teisterd; de stad Tampici werd ver woest en vele honderden menschen werden gedood. Uit China kwam bericht, dat door een overstrooming van de Gele Rivier 50.000 Chineezen zijn omgekomen. Naar lagere steun. Het „Volk" deelt nadere bijzon derheden mede omtrent de voorne mens van de regeering tot verlaging van den werkloozensteun. De plannen omvatten in hoofd zaak een drietal maatregelen 1. wil men bij de bepaling van het steunbedrag voortaan wel voor twee derden in rekening brengen de eerste vijf gulden gezinsinkomsten van de werkende vrouw met kinderen 2. zal worden ingetrokken de toeslag voor werkende kinderen van f 1 voor het eerste kind en f 0.50 voor elk volgend kind 3. zal in de gemeente, waarin zulks nog niet het geval is, het stelsel van dubbel-ui tgetrokkenen worden ingevoerd. Het blad meent voorts met zeker heid te weten dat de regeering voor nemens is bij het bepalen van de percentages, die het rijk bijdraagt in de kosten van de werkloozenzorg van de gemeenten, verlagingen toe te passen, waar dit naar het oordeel van de regeering maar eenigszins mogelijk is. Deze percentages zullen binnenkort worden vastgesteld en men zal dienaangaande dus spoedig zekerheid hebben. Zorg voor jeugdige werkloozen te Helmond. De gemeenteraad van Helmond verleende een crediet van f 5000 in verband met het betrekken van mijn- gas. Met het leggen der buizen hiervoor is reeds begonnen. De Raad besloot verder medewerking te ver- leenen aan het organiseeren van vak cursussen voor jeugdige werkloozen. De bedoeling is de cursussen 1 October te beginnen en het aandeel in de kosten voor de gemeente be draagt voor dit jaar f 800. Dit cre diet werd z.h.st. gevoteerd. Van de bestuurstafel werd nog toegezegd, dat B. en W. stappen zullen doen tot aanleg van 'n radio distributienet. De voorkeur gaat uit naar eeu gemeentelijk bedrijf, doch Ged. Staten hebben op 'n eerste verzoek niet toegestaan, dat er 't benoodigd kapitaal voor werd opge nomen. Waarschijnlijk volgt thans concessie aan een particulier onder voorwaarde, dat een gedeelte van de winst in de gemeentekas moet vloeien. Veel appelen maar weinig peren. Het onderstaand overzicht betref fende den stand van het fruit en de warmoezerijgewassen op 20 Septem ber 1933 is, onder medewerking der Rijkstuinbouwconsulenten, samenge steld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. De droogte heeft den groei van het fruit geremd. De vruchten zijn dientengevolge vroeg plukrijp gewor den en vrij klein gebleven. De in den laatsten tijd gevallen regens hebben echter tot nieuwen groei aanleiding gegeven, zoodat de voor uitzichten weer verbeterd zijn. Uit de provincie Utrecht worden klach ten vernomen over het in sterke mate voorkomen van spreeuwen- schade. De appelen vertoonen een stand, die eenigszins boven het ge middelde uitgaat, daarentegen blijft de stand van de peren beneden het gemiddelde van de laatste 10 jaren. Door den velen zonneschijn valt de oogst van de druiven aanmerke lijk vroeger dan in andere jaren. De kleur van de vruchten is zeer goed. Het gewas kan goed genoemd worden. Verschillende groenten hebben eveneens van de droogte geleden. De bloemkool en in mindere mate ook de sluitkool hebben in verschil lende streken met draaihartigheid te kampen. Bloemkool, witte en savoye- kool staan vrij goed de roode kool staat matig tot vrij goed. De stand van de spruitkool en die van de boerenkool kan goed tot vrij goed genoemd worden. De schorseneren vertoonen een vrijwel normalen stand. Prei staat vrij goed. Sla en andijvie zijn op vochtige gronden beter ontwikkeld dan op drogere plaatsen. Het eerstgenoemd gewas staat goed tot vrij goed, terwijl de andijvie een goeden stand vertoont. Vreemde inbrekers. Inbrekers hebben hun slag geslagen in de pastorie van den Zeereerw. heer pastoor A. Warong te Eind hoven-Acht. Zij hebben in een der kamers het vloerkleed opgerold en meegenomen, voorts twee mantels van de dienstbode, tafellakens, ser vetten. alpacca lepeltjes e.d. Het zilverwerk hebben zij echter laten liggen. De recherche zoekt naar deze vreemde inbrekers. Noch de pastoor noch de dienstbode hadden onraad bespeurd. Pry zen. Een landbouwer te Stramproy verkocht een jonge hond voor f 15. terwijl twee jonge kalveren, door een ander landbouwer verkocht, tezamen dat sommetje nog niet opleverden. Droogmalen van de „Put." Het groote water langs de spoor lijn naar Griendtsveen, in America en omstreken bekend als de „Put", wordt momenteel droog gemalen. Dit werk is begonnen op initiatief en kosten van de vischclub, om zoo doende de roofvisch, voornamelijk snoek en baars uit het water te kunnen vangen en de aldaar gepootte en geteelde karper beter tegen deze vraatzuchtige roovers te kunnen be schermen. Nu men een week hiermede bezig is en de pomp dag en nacht in werking is, heeft men den bodem zoo goed als droog. Dat dit een goed werkend middel is geweest, bleek uit de vele en zware snoek die is gevangen. De karpers worden tijdelijk in een afgesloten water over gebracht om daarna weer de vrijheid te verkrijgen. Het was een genotvolle sport voor de liefhebbers, leden der club om telkens het net van eenige tien tallen meters lengte, naar den kant te halen om het van zijn rijken inhoud te ontlasten. Motorrijder door een locomotief gegrepen en gedood. Woensdagavond om half 11 is de 50-jarige motorrijder A. Klaassen te Cuyk met zijn motorrijwiel onder de gesloten boomen door den overweg nabij wachtpost 24 te Cuyk over gestoken. Tegelijkertijd kwam uit de richting Kruispunt Beugen een losse locomotief, die den ongelukkigen greep en enkele meters mee sleurde. De overwegwachter die het ongeluk zag gebeuren, waarschuwde genees kundige hulp. Dr. Berger uit Cuijk kon echter slechts den dood consta- teeren. Het motorrijwiel is totaal vernield. Het is onverklaarbaar dat 't slacht offer waar 't uitzicht goed is het nog heeft aangedurfd onder de neergelaten boomen door te kruipen en den overweg over te steken. A. K. laat een vrouw en drie kinderen achter. Afscheid van Missionarissen. Woensdag had in de parochiekerk van de H.H. Nicolaas en Gezellen aan de Raamstraat te Delft het plechtig afscheid plaats van een twaalftal Missionarissen. Een tweetal priester-missionarissen zijn voor Brazilië bestemd n.l. Pater Simeon van den Akker uit Geffen en Pater Florianus Verhagen uit Schijndel benevens fr. Coelestinus van de Kerkhof uit Weert, fr. Pere- ginus Loerakker uit Haarlem, fr. Eugemarius Kupka uit Heerlen, fr. Leobinus Kraakman uit Haarlem en een Broeder Christinius Uylenbroek uit Zeist. P. fr. Aemilianus v. Heel uit Amsterdam reist naar Zuid Chansi, China, met Broeder Agrullus van der Heide uit Bolsward P. Hade- linus Ariaens uit Venray is voor Java bestemd, terwijl P. fr. Diony- sius Broers uit Weert en P. fr. Notenboom uit Bodegraven naar de Missie in Noorwegen gaan. Vrachtauto rydt tegen een huis en slaat om. Woensdagmiddag heeft te Eind hoven op den driesprong Geldrop- sche weg Voorterweg-St. Jorisstraat een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat aan den 19 jarigen F. van van DamesKinderhoeden houden wij ons ten aertte aanbevolen

Peel en Maas | 1933 | | pagina 4