S MANUFACTUREN j! jjAcrowaf»! Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. ff® ASPIRIN ÏYOORDEELlöST/! MANUFACTUREN# BLIJKEN TOCH HET Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. 4 October Sociaal econom. Urgentieprogram aawm - Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 30 September 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 39 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTEN'I IEN 18 regels 6U cent, elke regel ineer 7-,t ct. bij abonnement lagere tarieven. t ilguve van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VKNRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Herdenking van het stervensuur van den H. Franciscus. 't Was begin October van bet jaar 1226. Midden in het schoone land van Urobrië stond bet nedetige kerkje van Portiuncnia en daarnaast het armelijk kloostertje. En In de armste cel van dit poover gebouwtje, lag op een bussel stroo een uitge teerde. magere, bleeke man. t Was Francesco, dc zoon van den rijken lakenkoopman van Assisië. Pietro Bemardone. Als laatsten wensch had hij te kennen gegeven, daar te willen sterven, waai zijn nieuw leven was begonnen, in Pottiuncüla. En met liefde hadden de broeders zijn wensch vervuld en hun geëer- biedigden Vader van Assisië hierheen overgebracht. De geneesheer had den armen lijder op zijn uitdrukkelijke vraag te kennen gegeven, dat zijn einde nabij was. „Voor zoover onze menschelijke kennis reikt zoo bad Giovanni gezegd is de ziekte ongeneeslijk en zult ge eind Septem ber of begia October sterven en toen had Franciscus de handen opgeheven en uitgeroepen„Wees dan welkom broeder Dood". En nu lag hij daar in zijn geliefd Portiuncula. Langzaam en onregel matig deinde zijn boezem op en neer, gesloten waren zijn oogen. In treurigen kring stonden rond het sterfbed zijn broeders. Ziet, daar beft hij opeens bet hoofd op en vraagt, dat broeder Angelus en Leo hem nog eenmaal zouden zingen van Zuster Zonne. Weifelend en wee moedig ruischten de beide stemmen door d'arme cel, totdat van die bleeke lippen medeklonk het refrein „Geloofd zijt gij. Heer. voor broeder Dood. Looft den Heer voor broeder Dood. die geen levend wezen kan ontvluchten." En Franciscus wendt zich tot zijn Gardiaan en vraagt, dat men hem zijn habijt zal uittrekken en zijn lichaam met asch bestrooid op den grond zal leggen, want hij wil arm en nederig, geheel en alleen behoorend aan Christus, sterven. Als eens Christus op het kruis, zoo ligt Franciscus daar op den hardeD grond, evenels Hij, doorwond in handen en voeten en zijde, ge trouw beeld van zijn Gekruisigde Liefde. 't Werd stil, doodstil PortiuDCula en het duister daalde over de Utnbrische bergen. Plotseling brak die stilte en beider als een merelslag. rustig en mooi als in de dagen zijoer jeugd klonk Franciscus' stem „Voce mea ad Domlnum clamavi... Met mijn stem roep ik tot den Heer... Tot U roep ik Gij zijt mijn hoop en mijn erfdeel in het land der levenden. Voer mijne ziel uit haren kerker, om Uwen Naam te loven. Mij verwachten de rechtvaardigen totdat gij mij schenkt 't eeuwig loon. Toen zweeg zijn stem voor immer Zingend was hij de eeuwigheid ingegaan, 't V^as avond» kort na zonsondergang. Dit zalig sterven wordt ieder jaar jn de Eerste Orde van Sint Fran ciscus plechtig herdacht. Omtrent het uur, waarop de Seraphijnsche Vader gestorven is, dat is, tegen den avond, komen zijn geesteijke zonen in lange rijen, de brandende kaars in de hand. uit het koor en omgeven het met bloemen en lichten versierde beeld van den Heilige. En als een triomflied klinkt dan de heerlijke Antiphoon O Sanctis- sima anima... O Heiligste ziel bij wier verscheiden de hemelbewoners tegemoet snellen, het koor der engelen juicht en de glorievolle Drievuldig heid uitnoodigend zegtBlijf met Ons in eeuwigheid. Dan zetten de Cantores Psalm 141 in „Voce mea ad Domjoum clamavi" onder het zingen waarvan Franciscus zijn schoone ziel weer gaf aan Zijn Schepper." Diep ont roerend volgen de verzen elkander op, totdat men gekomen is bij de woorden „Educ de custodia anjmam ipeam ad confitendum nomini tuo; me exspectant justi donec retribuas mihiLeid uit den kerker mijne ziel. om Uwen Naam te love; naar mij zien de gerechten uit, totdat gij mij vergeldt." Deze worden lang zaam en plechtig gezongen. want bij bet uitspreken hiervan gaf de Heilige zijnen geest. Nog eens wordt de antiphoon „O Sanctissima" herhaald en... allen knielen neer. dooven de brandende kaars en bidden in stilte met uitge strekte armen het kruisgebed Franciscus is gestorven....! 't Is alsof allen bij dat sterven aanwezig zijn... Maar het is hier de dood van een Heilige, welke tevens de ge boorte is voor den Hemel en daarom kan de droefheid maar van korten duur zijn en wordt zij spoedig ge volgd door het vreugdevolle be groetingslied „Salve, Sancte rater... Wees gegroet, heilige Vader, licht van Uw vaderland, voorbeeld der Minderbroeders, Spiegel der deugd. Allen zijn blij. want Fiauciscus, arm en klein, is rijk, den hemel in gegaan. Nadat nu een toepasselijke oratie door den priester gebeden is, wordt de ïelikwie van den Heilige vol eerbied bewierookt en daarmede het volk gezegend. Diep treffend in de ziel, vol van heilige ontroering voor 's menschen hart, is deze plechtigheid 't Is als een klein mysterie of mirakelspel uit de Middeleeuwen tot ons ge komen. Met bijzonderen luister zal dit jaar het feest van den H. Franciscus ook door de Derde Orde gevierd worden. Des morgens zullen de Tertiarissen onder de H. Mis van 7 uur, waar onder de misgezangen van Adr. P. Hamers uitgevoerd worden, ter H. Tafel naderen. Des avonds om 5i/s uur zal een Plechtig Lof gecele breerd worden, waaronder door P. Dr. Nicomedes Sanders de feest predikatie zal gehouden worden, daarna heeft de boven beschreven plechtigheid plaats. Kaarsen bloemen worden voor de versiering dankbaar aanvaard. Do vier Standsorganisaties in Limburg houden een bespreking te Roermond. Te Roermond heefteen vergadering plaats gehad van de vier stands organisaties ter bespreking van het Sociaal economisch urgentieplan. Sprekers waren ir. H. Bemelmans. directeur van den L. L. T. B., Henri Hermans, lid der Tweede Kamer. J. A. Koops, voorzitter van den Limb. Middenstand en mr. dr. L. Regout, voorzitter der R.K. Werkliedeu- vereeniging Maastricht. Openingsrede door dr. Poels. Mgr. dr. Poels wees bij de opening op den onhoudbaren toestand, waar in we leven. Radicale nervormingen zijn noodig inde sociaal economische en politieke structuur. Manoen moe ten we hebben, die radicale maat regelen durven nemen en kunnen nemen. De oplossing der vele pro blemen kan niet ineens doorgevoerd worden, maar toch moet het noodige tempo betracht worden. Laten de ouderen begrip toonen voor den draDg naar daden der jongeren. En dezen moeten op hun beurt weer ook niet vergeten het werk der ouderen. Samenwerking moet blijvepd ge schieden ook met andersdenkenden, daarbij echter moeten we toch de eenheid blijven bewaren. Spr, haalt vercjer een artjkel aan van Jules Sauerwein in de Tijd, die 3chrijft over Rosenberg. Het artikel was Spr. een ergernis. Menschen, die weten wat ze aan Rosenberg hebben, en die weten Wat er in Dultschland omgaat, zullen er anders over denken. Sanecring van den Uoerens'and. Ir. H. Bemelmans belichtte het belang van den boerenstand binnen de lijnen van het urgentieprogram. Uitgaande van de stelling, dat een gezonde boerenstand de basis is van een gezonde maatschappij, betoogde Spreker, dat men bij de gezondmaking van deze zieke maatschappij moest beginnen met de saneeriDg van den boerenstand. Volgens het boekhoudbureau van den L. L. T. 3 werken de meeste bedrijven in Limburg thans tnet een gemiddeld verlies van f 45 per H.A„ zonder den arbeid vqn den hoer en zijn gezin te rejcenen. De bemoeilijking onzer artikelen in bet buitenland is er de hoofdporzaak van. Onze exportwaarde van landbouw producten liep van 1929 tot J933 terug van 118 millioen op 61 milljoen. Vgn de dierlijke exportproducten van 422 millioen op 180 millioen. Tuin bouwproducten vqn 122 millioen op 64 millioen. Jn totaal dus van 663 millioen op 306 millioen. De boerenstand heeft dus wel reden om achter het urgentieprogram te gaan staan. Zoolang de inter nationale toestanden slecht blijven, zal men zich moeten bepalen tot een meer engere volkshuishouding. Men zal terug moeten tot een soberder levenspeil. Tegenover vreemde mogendheden zal men strengere maatregelen toe passen. De boerenstand zal trachten een evenwichtspolitiek tot stand te bren gen en hoopt op de medewerking der overige standen. Onwetendheid erger dan de crisis. De heer Henri Hermans wees er op, dat de onwetendheid van het volk over de crisis erger is dan de crisis zelve. Iedere stand meent, dat bij alleen verongelijkt wordt. Spreker herinnert aan de volledige mislukking der economische conferen tie te Londen. Nederland had de hoop, dat men in ieder geval niet verder ging op den weg der beper king van het wereldruilverkeer. Duitschland is wellicht het verst gegaan, tot groot oDgeluk van ons land. Duitschland beconcurreert ons met ons eigen geld. De 80 millioen gulden aan rente worden ons niet uitbetaald. Men legt beslag op ons wettig eigendom en we verontrusten er ons niet over. Ook andere landen gaan verder op den weg der autarkie. Een gevolg daarvan is, dat we ons heele pro ductiesysteem moeten ombouwen. In ons land is er een begin mee gemaakt. We zullen komen tot een door bet volk „gecontroleerde democatischë dictatuur." Volle aandacht zal naast den land en tuinbouw ook geschonken moeten worden aan onze mijnen. Het aantal arbeiders in de industrie bedroeg in 1930 1.235 000. in den landbouw 639.000. Men ziet dus het gewicht van den arbeidersstand. Allernoodzakelijkst is verder een goede volksvoorlichting en samen werking. De doorvoering van het urgentieprogram beteekent nog niet een vermeerdering van verdiensten, maar een aanpassing aau noodzakelijke hervorming. Men zal moeten komen tot een soberder levenspeil. Het doel van alles is te komen tot arbeid en brood voor allen. Er zijn nog altijd 300.000 arbeidsloozen en vele duizenden ge deeltelijk werkloozen. Vooral op uitvoering van het volgend artikel uit het program drong Spreker aan De Regeering ontvange bevoegdheid van de door bedrijfsgenooten ont worpen of getroffen regelingen bindend te verklaren, indien er voor zoover het algemeen belang zulks wenschelijk maakt. Tot bedrijfs- ordening zal men dus moeten komen Werkgelegenheid en industrie. Namens de Limburgsche Werk gevers sprak de beer mr. dr. L. Regout. De werkgelegenheid in ons land zal beslist worden door het wel en wee van de industrie in hoofdzaak, aldus Spreker. De gedrags lijn der regeering bleef tot in den laatsten tijd, wat de industrie betreft, georiënteerd op de constellatie van het vrije ruilverkeer van na den oorlog Door een te wijde internatio nale blik vergat men de nopdige binnenlandsche voorziening te treffen. Een passus ip d« Troonrede zelve Veroordeelt dezen eenzijdigen kijk op de dingen. Het is onrechtvaardig, dat ae industrie in eigen land wordt dood gedrukt door landen, die Zelf geen invoer van ons land uit wenschen. Ten aanzien b.v. der glas- en aardewerk-industrie is een afbraak proces toegelaten, dat geen ander land ter wereld zou geduld hebben, Tegenover het buitenland moet de regeeriog van het stelsel van weer loosheid afzien. Hoewel de regeering het niet iederen stand naar den zin kan maken, mag men toch verwachten, dat ze breken zal met de oude gedragslijn, gebaseerd op toestanden, die toch nooit meer terug zullen keeren. De Middenstanders. De heer J. A. Koops zette n^cpeps de Limb. Middenstanders de m.oei- lijkheden uiteen en gaf toe, dqt steun, verleend aan arbeiders e° fanubbuwers. Qok de Middenstand tpn goede zou komen. Men noopt zelfs op den duur met Quadragesimo Anno Jn de 6and tot samenwerking te Jcoroen met arbeiders en boeren op coöperatief gebied. Veel is echter, dat veranderen moet, want het gaat de Midden standers in Limburg bar slecht. In Venlo alleen moesten 40 midden- standsgezinnen met middelen in natura gesteund worden. Daar is echter de overwoekering van het kleinbedrijf door de groote warenhuizen en haar filialen en de overwoekering door eigen bedrijven. Velen, die niet meer weten waar heen, komen het nog zoeken bij den Middenstand en bederven het gezonde bedrijf. Regeling vraagt men van den in voer van Belgisch brood, bestrijding van het cadeaustelsel tnz. Betreurd werd het, dat de overheid zelve „Steunt h»t Nederlandsch Fabrikaat" zoo slecht in practijk bracht. De heer Koops spoorde deaDdere standen aan, den Middenstand daar te steunen, waar ze kunnen en niet eerst naar het buitenland te gaan of bij de groote warenhuizen aanklop pen. Samenwerking is het, die de Middenstand wenscht in alle opzich ten. Gedachtenwisseling. De heer Koops wees er bij het debat op. dat hij gehoord had, dat de Onderlinge Onderofficiers Ver- eeniging 400 wagons Belgische kolen had ingevoerd. De heer Quadvlieg. Voerendaal. vroeg, wat er gebeuren zal, als het Urgentie-Programma niet zal vervuld worden. De verwezenlijking van het program ligt in handen van de volks vertegenwoordiging, maar in 't ver- ledene zijn er geene daden gesteld, en ondertusscben wordt tegen de fundamenten van het Staatsbestuur storm geloopen. De beer Hermans antwoordde, dat de Katholieken het niet alleen af kuDnen, maar een meerderheid in de Kamer noodig hebben. Mgr. Poels wees er op, dat alleen doortastende maatregelen werken, Samenwerking is noodig. Wel gelooft spr., dat het geen kwaad kan, dat we eens roet een eigen initiatief voor den dag kwamen. Men behoeft niet altijd tender te zijn. maar ook eens locomotief. Vertrouwen in de leiders moet er zijn. Ook Dr. Colijn mag dat van ons hebben. Hij heeft er recht op. Als daad moeten we op de eerste plaats stellen dat we ons volk ver tellen, dat de crisis niet ineens kan opgelost worden en het leeren de oorzaken er van te zien. Het heeft ontwikkeling noodig. Er zijn er die praten alsof alles opgelost zou zijn. als zij maar eens minister waren, maar zoo gemakkelijk gaat het niet, De knapste kop zou de crisis niet op kunnen lossen, daarvoor grijpt zij te ver over de wereld en te diep in de opvattingen der menschen Een andere geest moet er komen in de zielen. Europa moet bekeerd worden N.V. Ct. bent U zoo vatbaar, ofschoon U toch nog niet zoo oud bent? Neemt Uw toevlucht tot Aspirin, het voor het organisme vol komen onschadelijke middel. Het bevrijdt U van pijn en her geeft 0 weer eer» gevoel van behage- lijkheid. Om de nieuwe steunregeling. Maar een contractloos tijdperk in de bouwvakken TegeD dumping door middel van.sperr- marken. Ook Prof. Veraart kan het rijksbudget sluitend maken. Nog het K.L.M. conflict. Hoewel omtrent een wijziging in de steunregeling nog weinig of niets concreet vast staat, schijnt het toch wel waar te zijD, dat in ieder geval met aanmerkelijke veranderingen laten we het maar zeggen verlagin gen er- moet worden rekening ge houden. In Deo Haag en Rotterdam zijn interpellaties daaromtreut aange vraagd en in Den Haag is zulk eene ook al gehouden. De burgemeester antwoordde, dat de regeering hem nog geen voorstellen had kenbaar gemaakt, maar dat hij met andere burgemeesters op den 15 September wel een onderhoud had gehad met den minister, die „denkbeelden" in zake steunregeling Daar voren bracht. De loonpositie in de bouwvakken schijnt ook steeds sterker te worden aangetast. Over vernieuwing van het collectief contract kunnen partijen bet nog maar niet eens worden met elkaar. De patroons willen een nieuwe loonsverlaging van 15 pet, wat door de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties wordt afgewezen Daarmee is het gevaar groot gewor den, dat op 1 October een contract loos tijdperk aanvangt met alle noodlottige gevolgen van dien, te weten strijd om. het loon* stakingen enz. 'een-i.g op de wereld gamaakt, zonder nieuwe lasten aaD de arbeiders op te leggen. Hij hield zijn berekeningen ter beschikking van de regeering. welke □iets anders te doen had. zei hij, dan zijn program over te nemen. We kennen helaas den inhoud niet van dit ongetwijfeld belangrijke vraagstuk. We wenschen den pro fessor en ons land in ieder geval toe, dat hij meer succes zal hebben bij zijn pogicgen om 's rijks mid delen te doen wassen, dan z'n broer kon boekfB bij zijn pogingen om regen te verwekken. Nog steeds is het K.L.M.-confllct hangende. We werden er dezer da gen aan herinnerd door een tweetal adressen, aan de regeering verzonden door de Vereeniging van K.L.M.- piloten en van den heer Evert van Dijk, die 's ministers tusscbenkomst inriepen om den Duitschen piloot Silberstein weg te werken, die werd aangesteld als piloot, toen de Ne- derlandsche vliegtuigbestuurders dreigden, dat ze den arbeid zouden nederleggen, wanneer aan hun eisch niet werd voldaan. Het zal wel een kloppen aan doovemans deur blijken. De K.L.M, piloten hebben zeer vaderlandslie vende inzichten ze zeggen het zelf tenminste en achten het in strijd met onze nationale eer, dat een Duitscher een Nederlandsch vliegtuig bestuurt. Evert van Dijk weigert ook thans nog steeds om zijn dienst te hervatten, zoolang Sil berstein zijn collega blijft. Tegen gemeenschappelijke gevaren van buiten kunnen de verschillende itandsorganisaties elkaar gemakke lijker vinden. De katholiek georga niseerde patroons en arbeiders zon den deze week nog een gemeen schappelijk onderteekend adres aan de regeering. waarin gevraagd werd om maatregelen te nemen tegen Duitsche dumping op de IS'ederland- scbe markt door middel van sperr- marken. Zondag hebben de katholieke de mocraten, die zich uit de Staatspar tij hebben afgescheiden, een grootsch oprichtingscongres gehouden van hun R.D.P., d i. katholiek democratische partij, waarvan Prof. Veraart voor zitter en politiek leider is geworden. Er heerschte ten coogresse in den Haag nogal enthousiasme, dat niet weinig werd verhoogd, toen de prof ontvouwde, hoe naar zijn meening het rijksbudget sluitend kon worden VENRAY. 30 September 1933. Aangehouden. Door den gemeenteveldwachter te Lieshout werd aldaar aangehouden de 62-jarige J. H. uit VierliDgsbeek, wiens aanhouding door de Marechaus see uit VeDray was verzocht in ver band met een alhier gepleegde op lichting. De aangehoudene is naar Venray voor verder onderzoek overgebracht en later voor den Officier van justitie te Roermond geleid. De arbeider W., werkzaam aan den bouw van het Ziekenhuis aan den Merselosche weg. had Maandagmiddag bet ongeluk tijdens zijne werkzaamheden van een hoogte van 3 tot 4 meter te vallen. W. werd daarbij zeer ernstig aan het hoofd verwond. Dr. Vercauteren was spoedig ter plaatse en op diens advies werd W. terstond naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Fruitveiling te Oostrum. Appelen Goud-permain 7.— tot 10.10 II 4.10 tot 5 30 Koekappelen 5.1Q tot 7.90; Grauw reinette 7.30; Houtkroos 5.10 tot 7.80Zoete appelen val 4.60 tot 5.50Zure appelen val 7.20 tot 9.60 Zomer- bellefleur 7.80 tot 10.90 Bellefleur val 3.40 tot 6.40; Steiappelen va 6.50 tot 10.80 Meisjesappelen I 6.20 II 4 10 Peren: Beurri Hardi 12.70 tot 17.30IJ 10.70 tot 10.80 Triumpf de Vienne 14 50 Maagdeperen 7.50 tot 12.—. Op de Woensdag alhier ge houden veemarkt was in totaal 376 stuks vee aangevoerd. Stieren 0; Dragend vee 48; Vet vee 26; Gust vee 10; Kalveren 0; Biggen 292. Handel levendig, prijzen stationair. Prijzen Dragend vee f 110 tot f200. Gust vee f 60 tot f 110. Vet vee 24 tot 27 ct. per pond. Biggen f 7 tot f 10. De Winterdienst der Spoorw egen. De nieuwe spoorboekjes, zoowel de groote als de kleine uitgave, zul len van 30 September af aan de stations en van Maandag 2 October af bij den boekhandel verkrijgbaar i zijn. Behalve de wijzigingen in deo internationalen treinenloop en de daardoor noodige veranderingen in de nationale verbindingen» welke een gevolg zijn van den terugkeer van den zomertijd naar den Amsterdam- schen tijd, zijn nog enkele wijzigingen aangebracht. Trein 348 Maastricht-Nijmegen —Amsterdam Cs. en trein 190 Heer len Eindhoven Rotterdam D. P. worden ongeveer 20 minuten later gesteld. De vertrektijd van Maastricht wordt 16 36 en van Heerlen 16.37. De aankomst van trein 190 te Rot terdam D.P wordt 20.18. Deze trein krijgt een stopping te Beurs. De aansluitende trein 12oU Venlo—Eindhoven wordt eveneens ongeveer 20 minuten later flesjc^- Venlo V. 17.00. Eindhoven A. 18.09. De aankomsttijd te Amsterdam Cs. (20.35) van trein 348 blijft onge wijzigd. Jubileerend Yenrajsch Minder broeder. Dat de Zeereerw. Pater Anadetus Nielen OF.M. as. Dinsdag. 3 Oct. „jubileert", weten de lezers van „Peel en Maas" uit het nummer van verleden week. Dat hij „Venrayer" is, hoewel niet van geboorte, moge blijken uit het feit. dat de jubilaris 32 van de 40 jaren, dat hij deel uitmaakt van de Franciscaner orde, in Venray heeft doorgebracht. Dat hij tenslotte „Minderbroeder" is, d.w.z. volgens het devies zijner Orde „niet voor zicbzelven alléén leeft, doch ook anderen van dienst wil zijn", het reuzenwerk, door den Jubilaris verzet op religieus, paeda- gogisch en sociaal gebied is aan alle Venrayers en aan talloozen uit den verren omtrek te bekend, om daar over nog verder uit te weiden. Voor de vele vrienden, die deze sympatieke en ijverigen Minderbroe der zich in de 32 jaren van zijn Venraysch kloosterleven verworven heeft, volgen hier eenige levensdata van den Zeereerw. Jubilaris. Pater Nielen werd geDoren te Haarlem op 21 Augustus 1876. Kwam op 6 jarigen leeftijd als een der eerste leerlingen op het pas opgerichte Instituut van den heer Ed. Nijssen, die het aan- drufde om zonder de minste subsidie deze instelling van Katholiek onder wijs te doen verrijzen. Ging als knaap van 12 jaren over naar het Gymnasium te Venray. Trad op nauwelijks 17-jarige leeftijd ln de Orde der Minderbroeders te Wychen, werd priester gewijd in 1900. Was toen reeds medewerker der St. Wll- librordus-vereeniging. ter bewerking en verbreiding van goede lectuur. Bracht na zijn priesterwijding één jaar door als assistent te Woerden, waarna hij in 1901 benoemd werd tot leeraar aan het Gymnasium te Venray. 1912 verhuisde hij naar Am sterdam voor de vergelijkende taal studie. onder leiding van Dr. Moller doch keerde om gezondheidsredenen reeds na eenige maanden naar het puike Venraysche klimaat terug. Wederom aldaar tot leeraar be noemd aan het Gymnasium, werd hij in 1917 tevens leeraar van de Handelsavondschool van den Katho lieken Middenstand. In 1920 werd hij Directeur van het St. Antonius-Patronaat. de Vak- teekenschool. alsmede van de Derde Orde van St. Franciscus. Moest om gezondheidsredenen in 1928 deze twee laa ste functies neerleggen. Verbetering van zijn gezondheids toestand deed hem een Jonge Derde Orde oprichten en tevens de Maria- Congregatie weer ten leven opwek ken. Tevens is de Jubilaris sedert veie jaren Voorzitter van de Commissie inzake beroepskeuze en vakopleiding, trouw medewerker van diverse tijd schriften en van „Peel en Maas", waarin de artikelen van zijne baad

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1