L 11 MAAS" Voor onze Middenstanders FEUILLETON. De ondergang der Bokruiters. Zaterdag 23 September 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 38 De R. K. Limburgsche Midden stand heeft de navolgende circulaire verzonden aan de geestelijke en religieuze personen en instellingen in het Bisdom van Roermond Tot heden beschikt ons land nog over een beduidende groep van han deldrijvende en nijvere middenstan ders. Gelukkig Waarom Naar de openlijke getuigenis van de hoogste burgerlijke autoriteiten, biedt een breede klasse van deze zelfstandige werkers den veiligsten waarborg voor een rustigen gang en ordelijke ontwikkeling der samen leving. En de hoogste geestelijke gezag dragers van ons land hebben her haaldelijk in het openbaar verklaard, dat ook de Kerk haar hechsten steun vindt in een gezonden en krachtigen middenstand eenerzijds omdat in dien stand (en in de groep der landbouwers) het zedelijk-gods- diensiig leven zijn vruchtbaarsten bodem vindr, zoodat meermalen de middenstand wordt aangeduid als de stand der groote gezinnen en der geestelijke en religieuze roepingen; anderzijds wijl gebleken is, dat die zelfde middenstand het gemakkelijkst, bet veelvuldigst en het ruimst pleegt te tasten in eigen beurs, waar een beroep wordt gedaan op diens gel- delijken steun voor allerhande gods dienstige, kerkelijke en liefdadige in stellingen en doeleinden. Welnu, deze middenstand door leeft in onze dagen een benauwende crisis. Allereerst een „economische" crisis. Een „economische" crisis, die voortspruit uit meerdere oorzaken, maar die toch haar ongemeenen ernst ontleent aan den z waren druk, waar aan het bedrijfsleven schier over de geheele lijn sinds jaren vergeefs poogt zich te ontworstelen. Een „economische" crisis, die vele middenstanders met klemmende angst de naaste toekomst doet tegemoet zien en die meerdere anderen reeds heeft gedreven naar den rand van den ondergang. Wie deze onbetwistbare feiten erkent, zal begrijpen, hoe het vele katholieken middenstanders te moede is, wanneer ze herhaaldelijk ervaren, dat geestelijke personen en instellin gen de middenstandszaken voorbij gaan. Zij, die door de hoogste kerkelijke overheid, op zedelijk-godsdienstige gronden, alsmede om hun vrijgevig heid voor allerlei katholieke doel einden, zoo herhaaldelijk zijn gepre zen als de stut en steun der Kerk, meenen er aanspraak op te mogen maken, in hun moeizame worsteling om het voortbestaan, niet achteloos te worden voorbijgeloopen, maar in tegendeel loyaal te worden gesteund door hen, die, om de eerder ver melde redenen, vóór alle anderen geroepen zijn, dien steun op onbe krompen wijze te verleenen. Ook dan wanneer het geven van dien steun door het doen inkoo- pen in middenstandszaken een geldelijk offertje mocht eischen, dat overigens doorgaans slechts een schijnoffer is en dat in ieder geval ten goede komt aan hen, op wie zoo dikwijls een beroep op ruimen steutv met gunstig gevolg, wordt gedaan. We zeiden doorgaans slechts een schijnoffer. Uit ondervinding toch weten we, hoe bevooroordeeld men soms staat tegenover middenstands- Een zonderlinge Historie. Naar het Duitsch. 26 En wie stond hem er borg voor dat de waard zelf hem niet zou verraden Ondertusschen, zich terugtrekken kon hij niet meer. Ook hadden de stilzwijgende bekentenissen van Vliet te veel verraden. Hij wist nu tenminste, dat hij zich op de hoofdpunten niet had vergist. Maar hij wist ook, dat hij met tegenstanders zou te doen hebben, die hem misschien op hel gebied van listen en geslepenheid, in ieder geval in onmeedoogendheid in de keuze hunnér middelen overtroffen en voor wie het bovendien ging om leven of dood. Maar voorwaartsHij had immers als soldaat, alleen of aan het hoofd van zijn troepen, zoo menige onderneming tot een goed einde gebracht, waarvan hij ge dacht had, dat hij nooit zou lerug- keeren. Hij hoopte op zijn ge lukkig gesternte en op de onder steuning der voorzienigheid in een rechtvaardige zaak. Na verloop van ongeveer een uur begaf hij zaken en meent, dat men daar per sé duurder of niet ?oo goed bediend wordt als in groot-kapitalistische ondernemiogen. We zouden zeggenneemt de proef I Laat ernstig-willende midden standers minstens mededingen. We zijn ervan overtuigd, dat U over het algemeen tevreden zult zijn en meermalen verwonderd zult stasn, hoe degelijke middenstandszaken concurreeren. Mocht U onverhoopt meenen. dat de middenstand U niet goed bedient, dan gelieve U de redenen daarvoor aan ons bureau op te geven. Onze organisatie zal niet nalaten om misbruiken uit te roeien. Onze georganiseerde middenstand vraagt geen aalmoes, maar wil Uw steun verdienen door een ernstig opvatten van zijn beroepsplicht. Wij zijn ons bewust, niet te over drijven als we zeggen, dat vooral in den laatsten tijd het passeeren der middenstanders door geestelijke personen en instellingen een minder goede stemming heeft verwekt onder vele toch zoo trouwe katholieke middenstanders. Wat jammer is Het zou zeer te betreuren zijn, wanneer de bekende eerbied van den middenstand voor de geestelijkheid zou gaan kwijnen. Zeker, wij zijn overtuigd, de ondervinding heeft het ons geleerd, Jat door de geestelijke en religieuze personen en instellingen van ons Bisdom doorgaans gehandeld wordt onbewust van de gevolgen, die we in vorenstaande regelen hebben ge schetst. Maar het is juist daarom, dat ons Bestuur het zich tot plicht heeft gerekend, op deze gevolgen en trouwens op de billijkheid en rede lijkheid zelf van de zaak, welke we hier bepleiten, met gepaste vrijmoe digheid te wijzen. We hebben dit gedaan in het ver trouwen, dat daardoor een ander inzicht zal doorbreken en daarnaar in de toekomst zal worden gehandeld. In dit vertrouwen teekenen wij. Met verschuldigde hoogachting. Het Bestuur van den R.K. Limb. Middenstan i Vergadering Raad van Maashees en Overloon Tegenwoordig alle leden. Voorzitter H. Rieter; Secretaris P, L. Stevens. De voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken Groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige voorleest, welke onveranderd. I. ingekomen stukken. a. Mededeeling van Gedeputeerde Staten dat het raaJsbesluit dat het raadsbesluit dd. 14 Juni j.I. tot wij ziging der begrooting 1933 is goed gekeurd, nadat de Ministers van Bin- nenlandsche zaken en Financiën te kennen hebben gegeven tegen de wijziging geen bezwaar te hebben. b. Goedkeuring raadsbesluiten tot verpachting van grond aan L. Ne- lissen en van een gemeente boerde rij aan F. Klaassen en M. Aerts. c Goedgekeurd wordt door den Raad een door het Staatsboschbeheer opgemaakt plan voor werkverschaf fing, hetwelk omvat verbetering van wegen slooten, en grond tot een be drag van f. 4720. J. Ingekomen is een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij de noodzakelijkheid wordt te kennen ge geven om over te gaan tot wijziging der winkelsluitingsverordening in ver hand met een arrest van den Hoo- gen Raad. Uit de verordening moet volgens den Hoogen Raad blijken, de bijzondere omstandigheden, die tot vaststelling der afwijkende bepa lingen hebben geleid Weth. Ctooy- mans vraagt, of de verordening aan zich weer te bed en ditmaal sliep hij vast en ongestoord tot ver in den morgen. V. Den volgenden morgen tusschen negen en tien uur, was de kapitein op weg naar den chirurg. Een jongen van een jaar of zeventien volgde hem, een pak dragend, waarin zich een gedeelte van de slalencolleclie bevond, die Festen- rath door bemiddeling van Bokel- mann had ontvangen. Hij had de prijzen in de prijscourant veranderd en wat lager gesteld. Om een echten zakenman te bezoeken, daartoe durfde hij nog niet over te|gaan, maar de chirurg zoo dacht hij, had per slot van rekening evenmin verstand van linnenwaren als hij en daarüm hoopte hij de eerste proef be hoorlijk af te leggen. Juist toen hij wilde bellen aan de steeds gesloten huisdeur van den chirurg, trad een man naar buiten. Het was Vliet. Ten zeerste verrast, dal hij den zonderlingen vreemdeling, met wien hij den afgeloopen nacht het eigenaardige gesprek onder vier oogen had gevoerd, zoo plotseling voor zich zag staan, schrok Vliet zichtbaar. Wel, wat doe je nou hier? vroeg Festenrath, zijn blikken vorschend op het slaperige, ont stelde gelaat van den waard alle eischen voldoet. Daar geen der ledfn hieromtrent bezwaren gehoord heeft, wordt de verordening alleen aangevuld met vo renbedoelde bijzondere omstandighe den en opnieuw vast gesteld. e. Ingekomen is een schrijven van het Staatsboschbeheer, waarbij wordt aangeboden een ontwerp overeen komst met den Staat der Nederlan den, noodzakelijk geworden door het Koninklijk Besluit van 6 April 1933, waarbij bet renteloos voorschot voor beboschsmg met ingang van 1 Jan. 1933 wordt verlaagd tot f. 190, per h.a. De nieuwe overeenkomst wordt goedgekeurd. f. Ingekomen is een adres van de Afdeeling Boxmeer van den Ned. R' K. Bond van Hotel, Café en Restau ranthouders om het aantal opcenten op der personeele belasting ten aan zien van biljarts op te heffen, als mede een adres van genoemden bond om ten aanzien van de heffing der personeele belasting de koffiehuisbe- drijven gelijk te stellen met winkels en logementen. Op beide adressen wordt afwij zend beschikt. Ten aanzien van het eerste adres wordt den Raad opgemerkt, dat vooi het belastingjaar 1984 reeds een be sluit is genomen om de grondslag biljarten voor de heffing der perso neele belasting te verlagen tot f. 10. De Raad is van oordeel niet ver der le mogen gaan dan dit besluit Wat het tweede adres betreft is de Raad van oordeel, dat door het inwilligen van het verzoek de café houders in deze gemeente er niet noemenswaardig mee gebaat zouden zijn, omdat hun inrichtingen zooda nig zijn, dat de grondslag huurwaar de in verband,met het bedrijf van koffiehuishouder hiervoor slechts in geringe mate beinvloed wordt Bo vendien zou geen goedkeuring hier op verkregen worden in verband met de nood'ijdeDdheid der gemeente. g. Ingekomen is een schrijven van Gedeputeerde Staten van N. B., waarbij het oordeel van den Raad wordt gevraagd omtrent een daarbij gevoegd ontwerp besluit tot aanvul ling van de regeling der bezoldi ging van de Ambtenaren van den burgelijken stand. Deze aanvulling komt hierop neer, dat, wanneer de ambtenaar van den burgelijken stand tevens het ambt van burgemeester, secretaris of ontvanger bekleedt, de bezoldiging als ambtenaar van den burgelijken stand wordt verminderd: a. in gemeenten met minder dan 5001 inwoners met 25 pCt.; b met meer dan 5000 doch niet meer dan 20000 inwoners met 50 pCt.; c. in gemeenten boven 20000 in woners met 60 pCt. In verband hiermede zijn inge komen een tweetal adressen aan den Raad, n.l. vaD de A.R K A. en van de Afd. Noordbrabant van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren, welke organisatie's zich verzetten tegen het voorgenomen besluit van Gedepu teerde Staten. De Raad is ook van oordeel, dat het beter is het voorstel van de Staatscommissie Schouten af te wachten, waardoor de mogelijkheid bestaat dat het inzicht van Gedepu teerde Staten op dit punt veel zal veranderen. Dit oordeel zal aan Gedeputeerde Staten worden medegedeeld. 2. Den Raad wordt medegedeeld, dat de schoolgeldverordening slechts tot 1 Januari 1934 is goedgekeurd. B. en W. stellen daarom voor de verordening ongewijzigd opnieuw vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 3 Voorloopige vaststelling reke ning 1933. richtend. Steken de brood kruimels je soms De hemel beware me neen neenantwoordde Vliet halfluid. Mijn koe is ziek geworden de chirurg zal komen en haar een middeltje ingeven. Neem je in achtzeide Festenrath ernstig, maar niet bepaald dreigend. Carsten is daar binnen bij den chirurg fluisterde de waard. Zoo? antwoordde Festenrath onverschillig. Nu, die zal me niet bijten Meteen liep hij den waard voorbij op de gang en klopte aan de deur van Kirchhoff's spreek kamer. Er volgde niet dadelijk antwoord en Festen ra ih hoorde, hoe een schuifla of iets dergelijks werd gesloten, toen vroeg een stem van binnen, wie of er was. De kapitein noemde den naam Meisner en waarom hij kwam. Och ik vraag u duizendmaal excuus ik heb juist een patient bij me 1 riep Kirchhoff vanuil het vertrek- Maar gaal u een oogenblik binnen hier tegenover in mijn bibliotheek. Ik kom dadelijk Festenrath wilde vertrekken en later eens terugkomen. Maar het meisje verscheen al, opende aan den anderen kant van de gang een deur en liet den kapitein, die het pak van den jongen, die builen stond te wachten, had overgeno- De Voorzitter vraagt de commis sie van onderhoek om verslag uit te brengen. Namens die commissie zegt het lid Geurts. dat de commissie de rekening en bescheiden heeft onder zocht en dat, voor zoover zij kun nen beoordeelen alles in orde is be vonden. Hij adviseert den Raad tot voorloopige vaststelling over te gaan. Hierna wordt de rekening met algemeene stemmen, waarvan B. en W. zich hebben onthouden, voor- loopig vastgesteld als volgt Gewone dienst Inkomsten f 55997.68 Uitgaven f 68411,43 Nadeelig slot f 12413,75 Kapitaaldienst Inkomsten f 87129,23 Uitgaven f 84830.59 Batig slot f 2298,64 4. Verpachting gemeentegrond. Zonder discussie wordt besloten voor den tijd van 3 jaar te verpach ten a. een perceel weiland aan A. Nabuurs te Sambeek—Twist ter grootle van 2 H.A. tegen f 40 per H.A. b. idem aan Wed. Veldpaus te SambeekHoek ter groote van 4 H.A. tegen f 37.50 per H.A. c. idem aan P. van Keysteren te Overloon, een perceel bouwland tegen f 25 per H A. en een perceel weiland tegen f 40 per H.A terwijl deze laatste voor de groenbemesting f 20 vergoeding geeft. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van de Wed. Beurskeos om het perceel oude kweekerij te Over loon over te geven aan F. Cruysen en L. Martens. In verband met de financieele toe stand van belanghebbenden wordt de overeenkomst met P. Arts te Over loon tot verpachting van een per ceel grond ontbonden. Rondvraag. Weth. Crooymans bespreekt de mogelijkheid om bosch te verkoopen. De gemeente heeft bosschen ge noeg, die klaar zijn. Hij zou willen probeeren om het bosch bij de Steenfabriek te verkoopen aan de mijn. Daarmede zou de gemeente schuld kunnen aflossen. Spreker zegt, dat het haidige ge slacht al te zwaar moet worden be last. Thans moeten groote aflossingen worden gedaan, terwijl de voordee- len geheel aan het nageslacht komen. De Voorzitter meent, dat de tijd om bosch te verkoopen op het oogenblik slecht is, maar het was toch te probeeren. Geurts zou met het oog op de aanstaande begrooting eens ernstig in overweging willen geven om een jaar niet at te lossen. Spreker zegt, dat de belasting zoo hoog is opgevoerd, dat de menschen ze niet meer kunnen opbrengen. De Voorzitter antwoordt, dat de Staten dit niet zullen goedkeuren. Gesteld, dat w: er toestemming voor kregen, dan zouden de inwoners nog dezelfde belasting moeten opbrengen. Hij meent, dat er op het oogenblik niets aan te doen is. Het kan voor de gemeente alleen goed worden, wanneer in de toestand voor de landbouwers aanmerkelijke verbete ring komt en wanneer na het loopende 5jarig tijdvak een hoogere uitkeering per inwoner wordt ge noten uit het gemeentefonds. Fransen vraagt, wat de gemeente zal aanvangen met Appelhof, die nog altijd in het braudspuithuisje woont. Die kan toch zoo niet biijven zitten. De Voorzitter zegt. dat hij ge hoord heeft dat Appelhof van plan is een aanvraag in te dienen inge volge de Landarbeiderswet. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met gebed. lagisaaiUa MedtiiiUsgin. men, in een vertrek binnengaan, dal slechts een venster telde. De bibliotheek bevatte enorm veel boeken van allerlei grootteen formaat en Festenrath, die een groot liefhebber van oude boeken was, ontdekte verscheidene titels van tal van waardevolle werken. Na de werken op medisch ge bied, waren boeken over ge schiedenis, scheikunde en plant kunde het talrijkst "ertegenwoor- digd-. Ook nieuwere werken, reisbeschrijvingen, Fransche, Engelsche en Duitsche literatuur ontbraken niet. Voor een een- voudigen chirurg op het platte land was zulk een bibliotheek een buitengewone zeldzaamheid Da titel van een heel groot werk trok Festenrath's aandacht. Het was een van die oude tooverboeken, dat waarschijnlijk geschreven was door den bekenden Franschen toekomstvoorspeller Nostredame. Hij klapte het boek open op een plaats, die blijkbaar veel gelezen werd en Festenrath zag een ouderwetsche teekening, e*n knaap voorstellende, die met gevouwen handen op een tafel knielde en rondom hem een aantal eveneens geknielde mannen. Aan den linker kant bevond zich de tekst, die bij deze teekening behoorde en Festenrath las de woorden In naam van den drieëenigen almachtigen God, die gebiedt over goeden en kwaden, bezweer ik u, PIJN IN DEN RUG NEEMT IN ACHT. Wanneer tengevolge van een ge vatte koude, overwerking, te veel inspanning, slijtage, enz. bepaalde organen trager beginnen te werken, doen zich verschijnselen voor, waar van men de oorzaak dikwijls tever geefs zoekt. Het valt echter gemak kelijk te begrijpen, dat zich als ge volg dier trage werking onzuiver heden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urinezuur in de gewrichten en organen het meest te vreezen. Ge woonlijk merkt gij dan op pijn in den rug of de lendenen, hoofdpijn, een loom of duizelig gevoel, rheu- matische pijnen en meerdere ver schijnselen van onwel zijn. die, naar gelang van de lichamelijke gesteld heid van den lijder verschillend kunnen optreden. Verwaarloozing van dergelijke verschijnselen kan tot zeer ongewenschte verwikkelingen leiden. Foster's Rugpijn-Nieren Pillen heb ben gedurende de dertig jaren, waar in lijders aan dergelijke ziektever schijnselen ze leerden kennen en waardeeren, naam gemaakt en ge toond, dat zij de afvoerorganen (bij trage spijsvertering gebruike men eenige Foster's maagpillen) opwekkeu tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn Nieren-Pillen maakt dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen gebracht wordt. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.f 1.75 en f 3.— per door. Let vooral op den juisten naam. 50 Ingekomen en vertrokken personen van 8 tot 15 Sept. INGEKOMEN M. J. Geerets, dienstbode, Yssel- steya I 82 van Arcen M. J. Kennis, z.b., Patersstraal 5 van Echt M. G. Verhaeg, idem, Oude Oos- trumsche weg 32 v. Ubacho. Woms A. G. Diktenzee, dienstbode, Hen- seniusstraat 20 van Blerick A. Verhoeven, idem, Oostrum C 6b van Bergen A. Mol, z.b. Eindstraat 10 van Wight Th. Swertz, dieostka. Oirlo F35 van Bergen H. Noolen, coiffeur, Maasheesche weg 5 van Leuth H. Schmitz, kloosterzuster, Over- loonscheweg 2 van Horst. VERTROKKEN H. Poels. z.b., naar Maastricht Toageerenscheweg 135 J. Engels, idem, naar Weert A. Jenniskens, idem, n. Amsterdam Nieuwe Heerengracht 103 L. Verheyen, idem, naar Weert J. Goumdos, dieastb.. n. Maashees M. J A. Marcellis, idem, na3r Sevenum Ch. A. M. Cornelissen, idem, naar Arcen Velden F. A. Litjens, slager, naar Beesel Reuver 377 F. M. H. v. Opbergen, z.b., naar Wessem F. G. Michels, idem, naar Uden, Missiehuis. Uriel, le verschijnen, u naar ons toe te buigen, ons een teeken te geven en uw getrouwe dienaren ter wille lezijn, die u in geknielde houding wachten zooals ik Festenrath voelde een rilling door zijn leden gaan. Hij las niet verder. De woorden van den stervenden knaap leefden nog te zeer in zijn herinnering. Hij klapte het boek dicht en zet'.e het op zijn plaats. Direct daarop opende Kirchhoff de deur, kwam hem met voor komende vriendelijkheid tegemoet en reikte hem de hand. Gaat u maar mee naar mijn spreekkamer, zeide hij. De sloten maker Carsten is bij inij Hij heeft jicht in zijn schouder en ik onderzocht hem juist. Hij is een aanzienlijk man, die u misschien ook nog tot klant kunt krijgen. Festenrath verontschuldigde zich nogmaals wegens zijn ongelegen komst en volgde toen den chirurg naar zijn kamer, waar hij Carsten aantrof een groote, forsche man, met een gunstig voorkomen van wien den kapitein niets anders opviel dan de scherpe, onder zoekende blik, waarmee hij door hem werd ontvangen. Een kennis van den heer Bokelmann, zeide Kirchhoff tot Carsten. Een linnenhandelaar uit Westfalen dezelfde, die, zooals ik u al vertelde, Carsten, met Bokelmann den dief wilde grijpen Vergadering Verkoop- vereeniging St. Anto- nius te Venray. Zaterdag 16 Sept. j.I. hield de Verkoopvereeniging Sint Antonius in de Patrooaatszaal eene algemeene vergadering ter behandeling van diverse punten. De Voorzitter, de heer Wismans. opende de vergadering met den ge wonen groet en eea woord van welkom tot de talrijk opgekomen leden. Als punt 1 stelt de Voorzitter aan de orde het verkoopen van varkens aan den vrijen handel. Als lid van de Vereeniging mag men zulks niet doen. Men is ver plicht zijn varkens aan de Vereeni ging te leveren. Tegen dit euvel staat dan ook in de Statuten ver meld. dat overtreding van deze be paling wordt beboet met f 15 per varken. Door samenloop van omstandig heden, buiten schuld der Vereeniging doch enkel ten gevolge der abnor male toestanden, zijp er wat praatjes in de wereld gekomen, die jammer genoeg te lichtvaardig door de leden geloofd zijn, waardoor het gekomen is, dat het Bestuur kennis heeft ge kregen van een 40-tal gevallen van verkoop van varkens in den vrijen handel. Deze leden zijn aangeschre ven tot betaling van f 2boete per verkocht varken. Het bestuur heeft gemeend, dat het goed was indien eenige toegevendheid betoond werd. Deze boete moest dan voor 1 Juli betaald zijn. Na dien datum wil het Bestuur echter de statuaire boete invoeren. Mocht men deze boete niet willen voldoen, dan zou royement van het weigerachtig lid moeten volgen. De heer G. Relntjes Leunen vraagt: wat staat er in de statuten Staat daarin dat de boete f 15 bedraagt, dan heeft de algemeene vergadering in deze niets te doen, dan de statu ten handhaven. Wel kan de verga dering de statuten wijzigen. De Voorzitter wees op de abnor male tijden als rede ter verzachting der boete, waarop de heer Reintjes nog opmerkte, dat inbreuk op de statuten bij een rechtszaak aange haald, voor de Vereeniging zeer waarschijnlijk verlies van een proce* ten gevolge hebben kan. De heer Thuyls merkt op, dat er een tijd geweest is, dat de vereeni ging geen varkens kon ontvangen. Toen moest men naar den vrijen handel, daar de varkens te zwaar werden en er geld gemaakt moest worden. De heer Steeghs, Castenray, zegt, dat de statuten te dezer zake niet 40 maal, maar wel 140 maal over treden zijn. Vele goede leden heb ben „gezondigd". Het zal zich nu best kunnen voordoen, dat deze goede leden verloten gaan, terwijl toevallig meerdere slechte leden in deze periode niet geleverd hebben en dus lid zullen blijven. Dit acht spr. een ongewenschte toestand. Soepelheid acht hij dus gewenscht, te meer waar velen slachtoffer zijn van de oncontroleerbare praatjes. De heer G. Reintjes, Leunen, is het niet eens met den heer Steeghs. De taak van bestuur en raad van toe zicht omvat ook het achterhalen van overtredingen der statuten. Velen gelooven de praatjes van buiten staanders eerder dan het gezegde van „eigen menschen". Waar moet het heen met de statuten, als nu die voorgestelde verlaging der boete wordt aangenomen Het hek is dan en daarbij gewond werd. Festenrath stalde zijn geheelen voorraad uil en een tijdlang waren de mannen verdiept in het be wonderen en onderzoeken der stalen. Kirchhoff vond alles voortref felijk en zeer billijk en gaf Fes tenrath een belangrijke bestelling op. Ook Carsten droeg tiem een kleine order open vertrok daarna. U moet ook mijn toekomstige schoonmoeder, mevrouw Rieden- burg, de stalen laten zien, zeide de Chirurg. Let u dan maar goed op, wal het meest in haar smaak valt. Ik zal dan daarvsn bestellen. Festenrath pakte zijn collectie weer bij elkaar en nam Kirchhoff s uilnoodiging, om bij hem het ontbijt te gebruiken, niet aan met da woorden, dat hij nooit gewoon was te ontbijten, daar d^t hem zijn eetlust voor den middagmaaltijd benam. De chirurg verleide toen, dal hij nu direct naar Vliet moest, wiens koe ziek was geworden. Men moet hier van alle markten thuis zijn riep hij lachend uit. Zelfs voor paardendokter moet ik spelen en zieke honden en katten genezen. Maar de menschen zijn er eenmaal aan gewoon, zoodat ik hun ook niets weiger Hij verliet daarop met Festenrath het huis, vergezelde den kapitein een eindweegs en richtte zijn schreden daarna naar de woning van Vliet. (Wordt vervolgd.)

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7