J.C.RAMMC Ons Weekpraatje. Uit het Buitenland Gemengde Berichten Zaterdag 23 September 1933, No. 38 De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat bij beschikking van den Heer Directeur der Directe Belastingen, invoer rechten en accijnzen te 's Hertogen bosch van 18 September 1933 is bepaald, dat het kantoor der Directe belastingen enz. te Venray voor het publiek zal zijn geopend a. vo'or de ontvangst van directe belastingen eiken Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag van voormiddags 9 uur tot namiddags half 1 en namiddags half 2 tot 4- uur; b. voor de accijnzen alle werk dagen, behalve des Zaterdags van voormiddags 9 uur tot namiddags half 1 en namiddags half 2 tot 4 uur en des Zaterdags van voormiddags 9 uur tot namiddags 1 uur. Venray, 20 September 1933. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Onttrekking; aan den openharen dienst van een gedeelte van den weg. voorkomende op den staat van wegen en voetpaden Sectie H 2008 Merselo aansluiting gevende op de wegen ten noorden no. 161 en ten zuiden Sectie H wegen 2008. Burgemeester en Wethouders van Venray brengén ter openbare hennis, dat bij besluit van deo Gemeente raad dd, 6 Juli no. 142/145, goed gekeurd bij besluit van Gedeputeer de Staten van 12 September 1933, le Afdeeling Litta. 9441/5 C aan den openbaren dienst is onttrokken een gedeelte van den openbaren weg ter grootte van circa 13 aren loopende door de perceelen Sectie H. 881 en 882, eigendom van Johan van Veghe! te Merselo en aarsluiting gevende op de wegen ten noorden no. 161 en ten zuiden Sectie H wegen 2008 en een nieuwen weg wordt aange legd op de grens van perceel Sectie H 881 voornoemd, ter breedte van zes meter aansluiting gevende op die wegen en dat van deze aangebrachte wijzigingen aanteekening is gehouden in den staat der openbare wegen en voetpaden. Venray 19 September 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Het Zondagsmiddagsche boeken- halfuurtje van Dr. Ritter verschaft ons steeds het hoogste radio genot, We hebben dan pas gegeten en liggen gevlijd in den zachtsten fauteuil, welken we rijk zijn. Nauwelijks wordt Dr. Ritter stem vernomen, of moeder waarschuwt „PssstDat is pa's boekenhalfuurtje" Waarop moeder en kroost op de teenen loopend de kamer verlaten. Pa«^uit nu vergenoegd zijn oogen en laat zich dan met spoed door het melodieuze stemgeluid van den beminden boeken-recensent naar het land der droomen vervoeren, waaruit hij gemeenlijk pas ontwaakt, als de oudste, binnenstormend, het verwijt laat hooren, dat we hem al weer niet tijdig hebben gewaarschuwd voor de voetbaluitslagen van Vaz Dias. Maar Zondagmiddag j.l. heeft Dr Ritter ons wakker gehouden. En dat kwam door de verbluffende ge gevens, welke hij in den aanhef van zijn rede op gezag vaneenUtrechtsch hoogleeraar over de mate van in tellectualiteit van ons Hollandsche volk ten beste gaf. Die gegevens hebben ons tot een ernstig napeinzen verleid. De bedoelde Utrechtsche hoog leeraar zou zijn cijfers hebben ge grond op het resultaat van een onderzoek, hetwelk 11000 we meenen uitsluitend mannelijke vaderlanders omvatte. Het bevat tingsvermogen van circa 50 pCt., of tewel de helft van de geteste volwassen mannen, bleek niet uit te gaan boven dat van 13-jarige kinderen. Van 35 pCt. stond het voorts vast, dat ze niet knapper waren dan 16 jarige jongelingen van gemiddelde intellectualiteit en de rest nou ja, dat was ook niet veel zaaks, uitgezonderd dan natuurlijk menschen als de Utrechtsche professor de boeken-recensent Dr. Ritter en de schrijver van deze regelen, wier taak het is om de kinderlijk-domme massa voor te lichten en te leiden. Als Ir. Mussert eindelijk eens Nederlandsch Rijksleider zal zijn ge worden en Dr. Ritter minister van het Rijksopvoedingswezen, zal op grond van het professorale onderzoek aan de groote meerderheid van het Nederlandsche volk het stemrecht en elke andere medezeggenschap ontnomen kunnen worden op grond van het feit, dat die meerderheid er niet in geslaagd is om haar volkomen 'meerderjarigheid te bereiken, daar de geest op het dertiende of zes tiende jaar bleef stille staan. Dr. Ritter's woorden hebben in- tusscben de onrust in ons wakker geroepen en gehouden. Onze vrien den en zelfs onze intellectueele voor gangers beschouwen we nog slechts met argwaao en inderdaad meenen we reeds heel wat kindschen onder hen te hebben ontdekt. En let er zelf maar eens op, geachte lezer of lezeres, voor zoover ge tenminste tot de paar percenten van intellec tueel volwaardigen gerekend kunt worden. let er zelf maar eens op hoe duidelijk het kinderlijke eigenlijk spreekt in het doen en laten van veel menschen, die we tot nog toe voor vol aanzagen. Hebt U vriend Hans al eens beluisterd, als hij een ooggetuige-verslag gaf van de plechtige opening der Staten Generaal Praat hij niet liefjes en verrukt, als een kleine jongen, die voor het eerst de kleuren en het goud van een draaimolen ziet En doet hij niet even uitgelaten bij het waar nemen van een opperstalmeester als uw kleine Puck, wanneer hij in het circus een gegalonneerde paarden- dresseur ziet opkomen Wat hebben we ons nog te be klagen, dat in dezen, onzen tijd, de kinderen hun ouders de baas schijnen te zijn. Het wordt tenslotte toch volkomen duidelijk, dat ouders met een geest van dertien jarigen onder geschikt behooren te zija aan hun 16 jarige kinderen, die tegenwoordig vanwege de werkloosheid veel meer letters te eten krijgen dan wij vroeger. En vandaar ook, dat thans de H.B.S.-ers en de leerlingen van het Gym, alsmede degenen, die daar pas vandaan komen, met recht en reden verklaren kunnen, dat de toekomst aan hen is en aan hun corporatieven staat, dat hun diverse papa's kindsche oude sokken zijn, die zich tijdens heel hun leven reeds in de politieke luren hebben laten leggen en dat het daarom nu maar eens uit moet zijn met de democratie. In een zoo groot Gesticht voor Achterlijken, als Nederland eigenlijk is, hooren orde en tucht gevestigd te worden en te blijven door kracht figuren als de Utrechtsche groote n, de proffessor, de boeken-recensent en de wegenbouwer. o— Een belangstellende lezer heeft ons gevraagd, wat we in ons vorig weekpraatje hebben bedoeld met de „geweldmethoden", waarvan de sociaal democraten naar onze meening behoorden af te zien. We hebben daarmee bedoeld de methoden van revolutionnair geweld welke de S.D A.P. nog steeds niet heeft durven afzweren als zoo mogelijk kunnende dienen ter verwezenlijking van het socialistisch beginselprogram. Die methoden kunnen aantrekkelijk geleken hebben in een tijd, toen het proletariaat geen politieke mede zeggenschap had, maar nu elke politieke evolutie langs legalen weg mogelijk is gemaakt, wanneer men een volksmeerderheid voor een be paalde geestesstrooming weet te winnen, is revolutie een onding ge worden voor de partijen, die de democratie willen hooghouden. Een duidelijk afzweren van revolutionnair geweld zou de toejadering tusschen de democratische partijen bevorderen en de volkseenheid doen benaderen. De a.s. Ontwapeningscon ferentie. Het proces en nevenproces tegen Van der Lubbe. Wat wil Japan in China Communistische dreiging op Cuba. Dr. Annie Besant overleden. De a.s. Ontwapeningsconferentie, welke een voortzetting is van de bijna tweejarige Geneefsche samen komst, blijft haar schaduwen vooruit werpen. En het lieflijke schaduwen zijn het niet, want met den dag blijkt duidelijker het gemis aan internationale over eenstemming. Woensdag wijdde het Engelsche kabinet een speciale zit ting aan den Franschen eisch van een permamente controle op de be wapening, een eisch, welke niet alleen in Duitschland geen weerklank vindt, maar ook door Italië wordt afgewezen. De vele samensprekin- gen in Parijs, o.a. met Norman Davis en met den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken hebben ook al niet tot overeenstemming kunnen leiden, al wordt van een „toenadering" tot elkanders standpunt gewaagd. —o Onder belangstelling van heel de wereld begon van de week in Leipzig het bekende Rijksdagbrand proces, waarin de Nederlander Van der Lubbe hoofd-beklaagde is. Het proces zal zeer lang duren en belooft een ge weldige sensatie te worden. Het nevenproces van de in'ernationale juristen, gevoerd te Londen, omdat in het buitenland geen vertrouwen heerscht in de noodzakelijke ob- ectlvlteit van de Duitsche rechtspraak is intusschen reeds geëindigd en de „uitspraak" is gevallen. Natuurlijk heëft deze slechts theoretische waarde Van der Lubbe werd schuldig geacht, maar omtrent zijn motieven bleef onzekerheid. Men achtte zijn fascistische gezindheid en zijn be trekkingen met Nat. Soc. vast te staan. De medebeklaagden Torgler en drie Bulgaarsche communisten werden vrijgesproken... Het alibi van Torgler werd als deugdelijk aan vaard. —o De japanners dreigen China weer. Kalgan is gebombardeerd en ver moedelijk zal de provincie Jehol weer worden bezet en als proef twee jaar aan Nandsjoekwo worden toege voegd. De Japansche regeering staat onder druk van de nationalis tische stroomingen in leger en vloot. Terwijl Japan het ongelukkige Chineesche iijk ondermilitaire laarzen vertrapt, zoekt het tegelijkertijd de handen der Chineesche regeerders om die vriendschappelijk te drukken ter toenadering. Azië voor de Aziaten. En de onmachtigen in Nanking moeten het toezien, hoe het Chineesche volk wordt ge ringeloord endurven toch ook weer niet de vriendschapsbetuigingen af te wijzen. Toch is het de vraag, of de Japanners zich in hun nationalistisch streven niet te veel vijanden op den hals halen. Ze ruziëa nu al met de Ver. Staten, met Engeland, Rusland China.,.. Er zijn steiker mogendheden gevallen onder den tegenstand van zwakker en minder vijanden! o— Op Cuba heerscht nog lang geen rust. Deopstandelingén, dieCespedes verjoegen, vechten er nu in burger sirijd tegen... opstandelingen, die zich de opstandelingen verzetten. Overal heerschen stakingen en communisten blazen overal met ijver het vuur van de revolutie aan. Nu zou San Martin, de opslandelingenpresident. zijn ontslag hebben aangeboden, maar van zijn definitief heengaan is nog niets bekend. De Ver Staten staan klaar om 4e interveniëren en de rust op Cuba, waar de levens der Amerikanen niet veilig meer zijn te herstellen. —o Op 85 jarigen leeftijd overleed in Britsch Indië, Dr. Annie Besant, leidster van de Theosofische Bewe ging Van haar is bekend, dat ze in Krishnamurti den nieuwen wereld leeraar gevonden meende te hebben. Ze was een Engelsche van ge boorte, die het Britsch Imperium echter vele lasten bezorgde door de Indische zeltstandigheidsbeweging te stuwen. Ze deed intusschen veel goeds voor het Indische volk. Haar eigen geestelijke evolutie is wel een vreemde geweest. Oorspronkelijk was ze van orthodox christelijke religie. Ze werd atheïste en ging in de vrijdenkersbeweginj. Dan werd ze socialiste. Eindelijk aanvaardde ze de theosophische leer. UK MILLIOKNKNNOTA. Waar blyft (le gezinspolitiek? Meer dan ooit doet ditmaal de lawine van cijfers, die de Minister van Financiën over ons hoofd uit stort, duizelen. Maar vraagt niet schrijft „Het Huisgezin" welk wee deze krachttoer van belasting en bezuiniging in duizenden en tien duizenden gezinnen zal brengen. Men moet aan al deze dingen niet te veel denken of men wordt bitter bij het beschouwen van het leven van allen dag dat om ons heen voortgaat met zijn verstrooiing en vermaken, zijn verkwisting en verspilling ook. Men moet er wel aan denken, aan de gezinnen in kommer en nood, in bange afwachting of ook zij door het allerergste zullen worden getroffen, of zij van wel gesteld (bescheiden welgesteldheid) zullen afdalen tot het proletariaat: zonder middelen, zonder inkomsten, zonder werk. En men vraagt met meer nadruk aan de regeeriug, aan de volks vertegenwoordiging, aan de afge vaardigden der R.K. Staatspartij allereerstwaar blijft de gezins politiek, welke bedoelt van de gezinnen, met name de groote, het allerergste af te wenden? Het woord gezinspolitiek werd niet in de Troonrede aangetroffen en komt ook in de millioenennota niet voor. Maar het mag toch niet tot een woord zonder zin worden voor wie het gezin niet wil zien onder gaan in dezen, men zegt grooten, maar toch allereerst zwaren en bangen tijd. Wat een felle aanklacht blyft. Een tekort van meer dan 250 millioen op de rijksbegrooting weg werken is voor geen enkele minister van Financiën een begeerenswaardige taak; het is integendeel het aller ellendigste baantje dat men kan be denken. De heer Oud heeft het klaar ge- zijn stuk voor stuk de nieuwe modellen, die wij U uit onze uitge breide collectie kunnen voorleggen. U slaagt, daarvan zijn we overtuigd, dus speeld, maar vraag niet hoe schrijft „de Volkskrant." Het personeel zal de dupe zijn, het beklagenswaardig slachtoffer van een verkeerde politiek. En indien de heer Öud er langs den weg van belastingheffing en versobering al in slaagt, zijn be grooting sluitend te maken, dan zal hij bij het fiat op zijn balans niet mogen verzuimen te verdiscontee ren al het wee, dat nog meer dan door de belastingheffing door de versobering in tal van gezinnen zal wordeu gebracht, een wee zoo groot, dat de aangenomen begroo ting, bij de gelukwenschen die den knappen financier zullen worden gebracht, een felle aanklacht zal blijven om bet leed en de ellende die ze zal aanrichten, Onze üuitsclie dienstmeisjes. Naar de Tel. verneemt, heeft de regeering geenszins het voornemen om na aanneming van het ontwerp tot het weten van vreemde arbeids krachten, van de daarin aan haar verleende bevoegdheden gebruik te maken om Duitsche dienstmeisjes te weren. Intusschen opent het wetsontwerp ook ten aanzien van deze categorie de mogelijkheid om zoo noodig maatregelen te nemen. Wanneer dus in de toekomst de trek van Duitsche dienstmeisjes naar Nederland zoo groot mocht worden, dat ingrijpen noodzakelijk zou zijn, kan de regee ring dat zonder meer en zonder eenigen omslag doen. EEN LOGISCHE VRAAG Als een Weilsche ziekte één slachtoffer eischt, is de Nederland sche pers in opschudding, wordt de alarmklok geluid en de badinrichting gesloten; als af en toe een betreu renswaardig ongeval meestal door eigen schuld op een onbewaakten overweg plaats heeft, roept de teer gevoelige Nederlander om drastische kostbare maatregelen. Maar wanneer elke week tiental len ongelukken op den vrijen weg voorkomen, dan berust men in de oorzaak, dan is èr bijna geen or gaan te vinden, dat bij den minister aandringt om een einde te maken aan het ergerlijk en misdadig gejak ker langs den weg. Hetzelfde verschijnsel in Amerika: een boekje van een verzekerings maatschappij zegt de wereld schokte bij de rampen van de „Titanic' (1517 doodeü), van San Francisco (500 dooden), van den Palm Beacb- wervelstorm (372 dooden), van de ontploffing van de „Maine" (260 dooden), van de ineenstorting van het Knicker bocker-thealer (98 dooden) van het \ergaan der „Shenandoah" (14 dooden) en blijft rustig als in 1932 op den weg 29.000 personen verongelukken en bijna een millioen menschen (ten rechte 904 800) ver minkt raken, hetgeen beteekent iedere 18 minuten een dood en iedere 35 sec. een gewonde. Radio-verordening; ongeldig Dinsdag wees de kantonrechter te Weert schriftelijk vonnis tegen J. F. P. M. J., caféhouder, wonende te Weert, verdacht dat hij radiomuziek ten gehoore had gebracht in een lokaliteit, die door middel van eeo gedeeltelijk geopend raam met zijn verlofslokaliteit in verband stond, zulks zonder vergunning van den burgemeester dier gemeente. De ambtenaar van het O.M. vroeg Vrijdag 15 dezer ontslag van rechts vervolging. De kantonrechter verklaarde dat het ten laste gelegde een niet straf-' baat feit was en ontsloeg verdachte van alle rechtsvervolging te dier zake. Het betrokken art. der Alg. Politie verordening te Weert luidt als volgt: „Het is verboden in een vergun nings- of verlofslokaliteit of daarmede in verband staande lokaliteiten, zonder vergunning van den burge meester, muziek ten gehoore te brengen of zulks toe te laten." Moord-drama te Wellerlooi, Zaterdagmorgen omstreeks negen uur heeft zich te Wellerlooi op een z.g. uiterwaard een drama afgespeeld. Een zekere E. O. uit Munchen (D.) bevond zich op genoemde uiterwaard. De boschwachter Janssen, die zich op genoemde plaats verdekt had op gesteld, sloeg hem gade. Op een zeker oogenblik, toen de boschwach ter te voorschijn kwam, nam E. O. een revolver en schoot zich neer, en was vrijwel op slag dood. Een land bouwer, die ter plaatse aan het maaien was, kwam ook toegeschoten, doch O. was reeds overleden. Door de Marechaussee uit Well is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Dr. van Bracht uit Well heeft het lijk geschouwd. Het lijk is naar Well overgebracht. O. was ongeveer 30 jaar oud. De moord te Nuth. De rechtbank te Maasticht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den verd Janssen, wonende te Houthem, wien ten laste was gelegd moord op J. H. Wevers te Nuth, doodslag op diens echtgenoote M. M. Moonen en opzettelijke brand stichting en heeft hem veroordeeld conform den eisch tot vijftien jaar gevangenisstraf. Op politic-agenten ingereden. Op 14 Juni j.l. werd de koopman K. D. uit Sittard, thans gedetineerd, in Heerlen door een tweetal agenten gesommeerd met zijn auto stil te hou den. Verdachte, die als smokkelaar be kend staat, reed echter met woeste vaart zig-zag-gewijze op de beide politiemannen in. Deze konden door tijdig op zij springen hun leven ge lukkig nog redden. Voor de Rechtbank te Maartricht eischte Maandag het O. M. tegen verdachte ter zake van poging tot doodslag een jaar en zes maanden ge va ngen/sstraf. Een familielid van verdachte, dat op de publieke tribune den eisch hoorde, kreeg een toeval. Fraude op de Limburgsche veemarkten. Op meerdere Limburgsche vee markten doet zich het verschijnsel voor, dat varkens, die wettelijk nog geboren moeten worden, al op de markt verschijnen en wel volgens de eischen des tijds van een sierlijk oormerk voorzien. Deze toestand zit als volgt in

Peel en Maas | 1933 | | pagina 3