aspiriit Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. iJAlFQNQftj JACFON^ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Troonrede. De waanzinnige wereld. Binnenland. aatom Provinciaal Nieuws Zaterdag 23 September 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 38 PEEL EN MAAS MANUFACTURE BLIJKEN j TOCH HET ijVQQDDgLl^T/j PRUIS DER ADVKRTKN'i ItiNl8 regels 60 cent, elke regel meer 7'.» cl. bij abonnement lagere tarieven. i) MANUFACTURER BLIJKEN TOCH HET M^LIÖST/ Oil«a»e van KIKHA VAN »BN MUNrKIUIK V EN KA Y Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Krauken, Oostrum. Oogen open voor de moei lijkheden. Een laatste kans voor de democratie In voer tegen uitvoer. Nieuwe salarisverlagingen. Ondui delijke aankondiging van de nieuwe lasten. De gemeen ten onder curateele nivel leering der salarissen van Rijks- en ander overheids personeel. Naar lagere huren. Werkverscbaffings- objecten. Een waarschu wing aan de ambtenaren, Tegen te revolutionaire volks misleiding. Tenslotte heeft de Troonrede van Dinsdag gebracht, wat er van ver wacht mocht worden. In het staats stuk heeft de regeering .de volle zwaarte van de crisis laten voelen en wel niemand zal hebben vermeend, dat daarnaast ook Dog wel iets ver heugends zou zijn mee te deelen, of dat er melding zou kunnen zijn ge maakt van een of anderen meevaller, welke een nationaal potverteren toe liet. Integendeel we wisten het allemaal, dat de nood heel groot was en is, maar dat er daarnaast ook nog zoovele materieele en ideëele bezittingen te verdedigen zijn, welke in andere landen reed? werden verspeeld, dat voor het behoud en, de redding ervan zware offers moeteD worden geëischt en gebracht. Tot die materieele bezittingen rekenen we o.a. ons volwaardig geld, wat niet alleen van belang is voor onze bezitters, maar evenzeer voor de crisis-geslagenen, die dank zij die volwaardighei 1, welke nauw verband houdt met ons conservatief financieel regeeringsbeleid, doeltreffender dan welke buitenlauders ook kunnen worden geholpen en gesteund. Nogmaals we weten allen, dat er offers noodig zijn om het in crisistijd nog zoo te kunnen houden als we het nu hebben. En de verlevendiging van den nationalen zin, de spontane huldebetoodingeD aaz het wettig ge zag, wijzen er op, dat het volk be reid is om de gevraagde offers te brengen en bereid is om dë regee- riog bij de uitvoering van haar moeilijke laak te steunen. Het volk in het algemeen. Er blijven altijd nog genoeg kortzichtigen, die mop peren tegen eiken drukkenden maat regel, alléén omdat die drukkend is en het buiten beoordeeling laten, of die maatregel ook noodzakelijk kan zijn. De partijen, welke ons parlemen taire stelsel voorstaan en de demo cratie zijn toegedaan, moeten nu be slissen, of ze aan ernstig, opbouwend, behoudend, nationaal werk, dat in de gegeven omstandigheden een on aangenaam werk is, willen meedoen en er verantwoordelijkheid voor aanvaarden, dan wel of ze het be lang van het vaderland liever drij vende willen houden op de onge durige en onberedeneerde volkssen- timenten, d w.z. op de ongerealiseerde uitingen van de volks schieeuw- monden. In tijd van nood is ieders gave medewerking welkom en waardeer baar, maar wie in tijd van nood tegenwerken, moeten worden ge kluisterd, althans uitgeschakeld, al waren het de voornaamste mede werkers van daarvoren, toen het schip nog in kalme wateren voer. Het is duidelijk, dat in deze Troon rede nog niet alle maatregelen kon den worden opgesomi, welke de regeering noodig acht. De aard van de te nemen maatregelen zal zich trouwens wisselen met de omstan digheden, welke dagelijks een ander aanzien kunnen nemen. Slechts de grocte lijnen spreken uit het Staats stuk. Daaruit stippen we aan. dat de regeering beslist voornemens is om het peil van den gulden te be schermen. Ruiterlijk is de erkenning, dat de Economische Conferentie te Londen niets opleverde en dat we daarom nu zelf maatregelen hebben te treffeD. én om afzet biDnen eigen grenzen van eigen producten te ver- hoogen, én om onze export op te voeren door ruil te bedingen voor invoer. Van de regeering schijnt een wezenlijke wijziging van de handels politiek te mogen worden verwacht. Bij de noodzakelijk gebleken be perking der uitgaven schijnen de rijksambtenaren opDieuw een finan- cieele veer te moeten laten, daar de aangekondigde salarisherziening, welke op 1 Januari 1935 moet ingaaD, wel op salarisverlaging moet neer komen. Nog slechter échter zullen verschillende gemeentelijke employé's en ander overheidspersoneel er af komen, want het ligt in het voor nemen om aan de regeering meer toezicht op en regeling van hun salarissen te verschaffen. Van de nieuwe bevoegdheid zal de regeering gebruik maken om de salarissen te nivelleeren, d.w.z. gelijk te schakelen met de rijkssalarissen. De gemeenten trouwens zullen in het algemeen onder scherper rijks controle komen de financieele rijks- uitkeeringen aan de gemeenten zullen bovendien geleidelijk worden ver minderd. Nieuwe lasten voor alle burgers komen er natuurlijk zeker, maar vootloopig wordt alleen een ontwerp aangeduid, dat ook de N. V.'s scherper onder de belasting- schroef drukt. Groote werkverschaf- fiagsobjecten zullen worden gezocht, naar huutverlagingen zal worden ge streefd, dat zijn tenslotte blijde aankondigingen. Ambtenaren, op wie niet kan worden vertrouwd, zal het gaan als degenen, die bij de Marine moesten worden verwijderd. En tegen volksleiders, die de gelaten vrijheden te zeer misbruiken, worden eveneens maatregelen beraamd. Dat zijn waarschuwingen, welke be hooren te worden verstaan. Met al een kloek staatsstuk 1 Aan den eencn kant vernietigen we op groote schaal levensmidde len, om den prys ervan te kunnen handhaven, terwijl aan den anderen kant inillioenen honger lyden. Voor eenige dagen vonden wij een plaat in een onzer grootkranten, voorstellende een boer die be2ig was met aardappelen op de mestvaalt te schudden. Ze waren onverkoopbaar en moesten dus vernietigd worden. Millioeuen kilogrammen zouden alleen dit voorjaar in ons land vernietigd moeten worden. In Venlo gaan dagelijks duizenden kilogrammen van de edelste groenten denzelfden weg. Ze zijn onverkoopbaar op de veiling. Andere duizenden kilogrammen be derven op het veld, ze hebben niet de waarde van het plukloon, ergo laat men ze maar verrotten. Dit is ééDe uiterste. Het andere isduizenden families hier en ginds van de grens zijn niet bij machte zich aardappelen en groenten te koopen Iets eigenaardigs werd dezer dagen bericht uit Griekenland. Griekenland is een klein land van veel zon en warmte, men noemt het wel eens den tuia van de wereld. Dit land verzorgde het grootste deel van de wereld met rozijnen. Het heeft eigen geld en eigen arbeidskrachten, maar beschikt niet over zoogenaamde deviezen om in het buitenland rogge en tarwe te koopen. Tengevolge van de tolmuren, die om de meeste staten zijn getrok ken, is het Griekenland onmogelijk geworden, zijn massaproduct rozijnen te verkoopen. Armoede en hotiger zijn de gevolgen voor het nijvere Grieksche voik, het heeft gebrek aan het dagelijksche brood. Welke maat regelen neemt nu een regeering in een soortgelijk geval De Grieksche regeering heeft voorgeschreven, dat de grondstoffen voor brood, zoover die aanwezig zijn, vermengd moeten worden met rozijnen. Op die manier is in het eigen land een afzet van 5 millioen pond rozijnen. Het grootste gedeelte van den rozijnenoogst wordt gebruikt voor veevoeder. Dus uit nood niets anders dan krentenbrood 1 In Hongarije is gebrek aan melk en koffie. Voor het gros van de bevolking zijn beide producten niet te koopen. Maar wei heeft men vol doenden wijn. Door de tolmuren is het niet mogelijk den wijn naar hel buitenland te verkoopen en zoo drinkt men wiju als Ersatz van melk en koffie. De kinderen krijgen, voor dat zij 's morgens naar scbool gaan, wijn in plaats van melk te drinken. De leger autoriteiten hebben een groot quantum wijn gekocht en de soldaten krijgen in de plaats van koffie wijn. Dit is goedkooper en de deviezen voor den aankoop van koffie in het buitenland worden be spaard. Het lijkt wel om te water tanden, maar het is verduivelde ellende. Maar deze verschijnselen zijn nog bij lange na niet de ergste. In de Vereenigde Staten van N.-Amerika en ook reeds in Europa wordt rogge en tarwe in massa verbrand en in zee geworpen om den voorraad kunstmatig té verminderen om zoo doende een inzinking van de prijzen te voorkomen. In denzelfden tijd, dat het heirleger van de Amerikaan- sche werkloozen zijn beroemden marsch maakte naar Washington en zij rondom de groote stad in vuil en moeras legerden zonder een stuk brood in denzelfden tijd dat in Azië miliioenen menschen tengevolge van gebrek aan rogge, tarwe en rijst in den verschrikkelijksten zin van het woord verhongerden, werden in Amerika duizenden wagons brood grondstoffen, voornamelijk tarwe, bewust vernietigd, in ieder geval voor het gebruik door menschen als voedingsmiddel. En tegelijkertijd, dat, zooa's reeds opgemerkt, Europeesche staten door den nood gedwongen er van moes ten afzien koffie te gebruiken, zoo als het Hongaarsche voorbeeld aan toont, zijn in Brazilië onder toezicht van de rijksautoriteiten niet te noe men massa's koffie vernietigd, gedeel telijk verbrand, gedeeltelijk in zee gestort om de markt van dtt product te ontlasten. Duizenden arme oudjes in Europa en elders kunnen niet meer aan hun geliefde kop koffie komen en tege lijkertijd worden duizenden tonDen vernietigd. Dat is gruwel als gevolg van economische waaozin. In Amerika, in Europa en ook in Azië doen zich verschijnselen voor van hongersnood, van massa hongers nood, vooral in Indië en in China. En deze is niet een gevolg van elementaire verschijnselen, zooals droogte of watersnood. En ze gaat gepaard met een geweldig overschot aan middelen, welke ter voorkoming vau honger noodzakelijk zijn. Massa's hongerende menschen en massa's ondervoede menschen en massavernietigiug van de noodzake lijkste levensmiddelen. Waanzinnige wereld In denzelfden tijd, dat de ontwa peningsconferentie te Geoève in de laatste stuiptrekkingen lag, in een tijd van den terugloop van de be hoeften voor het dagelijksch gebruik, in een tijd, waarin honderden hun bestaan vernietigd zien en men haast niets anders leest dan werken met verlies, in ieder geval zonder winst, ook van de oudste en krachtigste industrie a terzelfder tijd maakt de Fransche Montan maatschappij Schneider—Creusot, die uitsluitend of baast uitsluitend werkt in dienst van de Fransche legers, bekend, dat zij aan haar aandeelhouders eventjes 25 pet. dividend heeft uitgekeerd. De waanzinnige wereld 1 De Troonrede. De mil- lioenennota. Het rooken wordt duurder. Opheffing der Gezondheidscommissies. De fascisten in hun flanelletje. -Allerlei. Elders in dit blad vindt de lezer méér over de Troonrede, het staats stuk. waarnaar dit jaar met zooveel belangstelling werd uitgezien. Iets bijzonders was het, dat de inhoud dezen keer voor het ".erst ook van uit den luidspreker kon worden op gevangen, een voorrecht, waarvan ook in Oost en West druk moet zijn geprofiteerd. Heel Den Haag stond op Prinsjesdag „in het teeken" der Vorstinnehulde niet minder dan 100,000 menschen uit de provincie hadden zich naar de residentie opge maakt. Bij de opening der Staten Generaal waren de leden van alle partijen, behalve die van uiterst links, aanwezig. Van de sociaal democraten was alleen de heer Schaper verschenen. Duidelijker nog dan uit de Troon rede plegen uit de millioenennota de directe voornemens der re;jeeriDg te spreken. Waar een aanzienlijk tekort op de begrooting van '34 dreigde, is het duidelijk, dat door de regee- ring ook zeer ingrijpende maatrege len moesten worden beraamd om een financieele debacle te ontgaan. In afgeronde cijfers levert de millioenen nota het volgende beeld. De uitgaven van den gewonen dienst worden begroot op 730 mil lioen, de inkomsten op 463 millioen wat een tekort van 267 millioen be- teekeDt. De regeering begint met voor te stellen om verschillende tijdelijke heffingen, welke 1 Jan. of 1 Mei a.s. zouden komen te verval len, te bestendigen. Het betreft hier de heffingen op het Leeningsfonds, op invoerrechten en accijnzen, als mede de opcenten op de gemeente- fondsbelastmg en op de vermogens belasting. De opbrengst van een en ander is 76 millioen, waardoor het tekort wordt teruggebracht op 190 millioen. Nieuwe dekkingsmaatregelen 106,5 millioen. De regeering doet allereerst dan voorstellen om door nieuwe heffin gen 106,5 millioen aan inkomsten te wiunen. De Omzetbelasting (in de Tweede Kamer reeds aangenomen) brengt 85 millioen op. Couponbelas- tiüg (van 2 pet.) zal 6,5 millioen opleveren. Dan krijgen we een nieuwe belasting op het vermogen in de doode hand, een crisisinkom stenbelasting. een verhooging van den tabaksaccijns en een heffing op gebrande koffie. alles tesamen 13,5 millioen. Een (technische) wijzi ging. welke het tarief van de In komstenbelasting betreft, belooft een bate van 1,5 millioen. Bezuinigingen 84.5 millioen. De real van het tekort moet wor den gedekt door bezuinigingen Deze betreffen 15.5 millioen op Onder wijs, K. en W., 12 millioen op Defensie (door reorganisatie van het leger), 32,5 millioen op Waterstaat 8,5 millioen door vermindering van uitkeeringen aan de gemeenten en 153 4 millioen door een nieuwe kor ting van 5 pet. op de salarissen vaD het rijkspersoneel. Met het voortgaan met de inpol dering van de Zuiderzee zal de regeering nog even wachten tot hei begrootingsevenwichtzal zijn hersteld, waarna ze een beroep op de kapi taalkracht der bevolking zal doen. We gaven reeds aan, dat de tabaks accijns zal worden verhoogd. Die accijns zal 22s pet. worden voor sigaren en tabak, 37s pet. voor sigaretten. Een der departementale bezuinigiogsvoornemens heeft geleid tot het verrassende voorstel om alle Gezondheidscommissies op te heffen, De besparing daarvan beteekeut een som vc»n f 53.200, voor het rijk, maar ook alle gemeenten kunnen nu de post voor dien dienst eveneens laten vervallen. Het Wegenfonds wordt opgeheven minister Kalff brengt er een verkeetsfonds voor terug. Op den merkwaardigen Prinsje idag van dit jaar is ook het Uniformver bod in werking getreden en dat heeft in Den Haag niet weinig tot de rust van den feestdag bijgedragen Den avond tevoren hebbeu de fas cisten nog op eigenaardige wijze tegen het verbod gedemonstreerd, klokslag 12 uur trokken ze op de openbare straat hun zwarte hemdeo uit, waardoor ze in hun witte flanel letjes kwamen te staan. De „grap' verwekte eenige openbare onrust en leidde er deswege toe, Jat de politie op sommige plaatsen hardhandig in greep. Zoowel in Den Haag als io Amsterdam zijn enkele fascisten vrij ernstig verwond door cl te hard aan gekomen slagen met de gummiknup pels. De twee schrijvers in het R.K. blad „De Stormer d»e terecht ston den voor majesteitsschennis en tegen wie drie maanden was geëischt, zijn deze week vrijgesproken van het ten laste gelegde. Op Woensdag is de NeJ. Graan- centrale opgericht, welke alle graan- organisaties omvat. Directeur werd de heer Ir. van Stolk. Met ingang van 18 dezer heeft Zwitserland den invoer van bloem bollen gecontingenteerd. Patronaatnieuws. Zooals men kan weten, begint het nieuwe Patronaatsjaar steeds op den eersten Zondag van October. Nu ook weer. De Patronaatscommissie heeft be sloten Om te voldoen aan de duidelijke wenschen van Nederlands Bisschop pen kunnen de jongens geen lid zijn van het Patronaat, indien zij aileen maar des Zondags komen om dan wat te spelen. De jongens moeten lid zijn van een Groep of van een Club. Dit nieuwe systeem zal met voorzichtig beleid worden doorge voerd. Het is b.v. niet noodig dat met hoofdpijn te blip ven tobben? ledereen weet, dat Aspirin een product van vertrou wen is, volkomen on schadelijk voor het organisme, dat elke, ook nog zoo hevige pijn doet verdwijnen. cft-pl<3r op de wereld zij terstond lid zijn van een Groep of een Club. Zij kunnen in het hegin vobtaan met den goeden wil. Er moeten trouwens nog eenige Clubs worden opgericht, en daar zulleD er bij zijn waar eeD jongen, in wien eenige pit of fut zit, gemakkelijk lid van kan wezen en zonder eenige aparte onkosten. Ook is het b.v voldoende dat men het Avond onderwijs volgt. Om bijzondere redenen kan er vrijstelling van het een en ander worden geqeven. De contributie bedraagt voor de joügens onder de achttien jaar zoovele malen tien cents als er Zondagen in het jaar zijn. Voor andere joDgens uit één en hetzelfde gezin vijf cents. Dus het blijft ODgeveer zóó als het was. Uitgezonderd zou zijn een eventueeie Zondag dat er wegens Vergadering geen Patronaat kan worden gehouden. De Patronaatscommissie kan geen vrijstelling van contributie toestaan. Dit stuit wel wat tegen de borst. Er werd evenwel al te zeer mis bruik gemaakt; er werd zelfs contri butie, die door ouders was mee gegeven, achtergehouden. Nu moeten de goeden met de kwaden lijden. De Patronaatscommissie oeemt met tegen zin dit besluit, maar bet moet wel zoo. Voortaan zullen we dus geen jongens meer hebben die geen contri butie betalen, maar wel druk snoepen en rooken. Voor de afdeeling der Jongelingen- vereemging, welke zich „Goudpluvier" noemt, kan de bestaande contributie- regeling blijven zooals zij was. Men wordt evenwel dringend aangemaand om zich niet als lid te beschouwen, voordat de achterstallige contributie is aangevuld. Piannen worden be raamd om de bijeenkomsten dezer Vereeniging nog nuttiger en aange namer te maken wat zeer wel kan geschieden, wanneer ook het aantal der leden zou verminderen. De hulp vau enkele leeken, die zich ter eere Gods en tot heil van de jongens beschikbaar stellen, zai bewerken dat de Zondagsche bijeen komsten der jongens aaa aantrekke lijkheid zullen winnen. Jongens van Klein- en Middenpatronaac hebben hun bijeenkomst van half vier tot half zesGrootpatronaat verblijft in bet Patronaat van half zes tot half acht Jongelicgenvereeniging van half acht tor halt tien (of negen uur). Men kan natuurlijk het Lof bijwonen. Er kan niet worden toegestaan, dat jongens komen op een tijd die voor anderen is aangewezen. Zoo mogen b.v. leden van Grootpacronaat niet vóór half zes komen. Voor de jongens, die immers als lid van Groep of Club enz. toch alreeds in de week bijeenkomen, wordt de Zondagsche bijeenkomst niet verplichtend gesteld. Zij kunnen wegbhjveD, indien de ouders dit verlangen of goedvinden. De ouders behooren dit dan te laten weten. Op gezette tijden zal worden verlangd dat allen bijeenkomen. De onder scheidene Groepen en Clubs moeteD immers het idee van de ééoe groote 'eugdvereenigicg vasthouden. Met dit al blijft het toch de waar heid dat wij de jongens graag de& Zondags zien komen. De Patronatscommissie heeft zich verplicht gezien om het tarief voor huren van zalen, dat in vergelijking met plaatsen, die zoo ongeveer het zelfde zijn als Venray, te klein was, eenigermate te verhoogen. Et is dan nu een vast tarief, waarover niet kan onderhandeld worden. Het tarief is wat lager gesteld voor vereenigin- gen die een zaal in-eens huren voor verscheidene keeren. De ellendige geldelijke toestand is van het een en ander de oorzaak. De invoering van het systeem der .,Jonge Wachten" stemt, God zij dank, over het algemeen tot zeer groote tevredenheid. Zulk een sys teem is vanzelf niet terstond vol maakt. Er wordt dan ook op ver scheidene plaatsen gewerkt aan verbetering. Ook hier, en met ver blijdend succes. Er is trouwens in den Venrayschen jongen méér draDg gekomen tot daden en durf, van de goede soort. BiDneDkort hopen wij wederom eenige adspiranten plechtig als „Jonge Wacht, van Koning Christus" te zien installeeren. En dan weer met nieuwe adspiranten te beginnen. Dit alles onder den zegen van onzen Bisschop. Omdat vaak mondelinge aankon digingen verkeerd worden over gebracht, hebben wij gemeend, de gastvrijheid van „Peel en Maas" te moeteD inroepen. Onze minzame dank voor de gul verleende gast vrijheid. Uit het bovenstaande zai iedereen, althans ieder weldenkende, de con clusie kunnen trekken, dat er wel wat voor de jongens gedaan wordt en zal gedaan worden. N. VENRAY, 23 September 1933. De fruitveilingen, te Yenray beginnen weer. De jaarlijksche fruitveilingen, welke op initiatief van de Coöperatieve Venlosche Veilingsvereeniging te Oostrum worden gehouden, zullen op Woensdag 27 September a.s. een aanvang nemen. Zooals bekend, worden op deze fruitveilingen ieder jaar groote hoe veelheden fruit aangevoerd. De veiling trekt steeds groote drommen koopers, niet alleen uit het land. doch ook ver daarbuiten. Het vorig jaar werd niet alleen voor den export naar Duitschland, maar ook voor Engeland veel fruit gekocht. Dank zij de nauwgezette sorteering, welke het aaogevoerde fruit onder gaat, heeft de Vecraysche veiling bij de koopers een goeden naam. Laatste Volksconcert. Morgen Zondag zal de Harmonie „Sub Matris Tutela" van Oostrum het laatste Volksconcert geven op het Henseniusplein. Aanvang 7 uur nam. Allen op naar het Patronaat Hedenochtend om 9 uur is de reeds lang aangekondigde tentoon stelling der Vakteekenschool en die der amateur- fotogiafie in het St. ADtonius Patronaat alhier geopend. Deze beide tentoonstellingen zullen voortduren tot a.s. Maandag 7 uur des avonds. Toegang word', verleend tegen betaling van 10 ets. AlleD, Ouders of Voogden der leerlingen van de VakteekeDschool. alsmede allen kunstminnaars uit Venray en omstreken, wordt een bezoek aan deze twee leerrijke en interessante exposities ten zeerste aanbevolen. Riu Rago-illm. Op 27 September a.s. zal in het St. Aotonius-patronaat alhier de be kende „Ria-Rago" Missiefilm ver toond worden. Deze religieuse ethnologische klankfilm werd reeds op verschillende plaatsen met groot succes gegeven. Des middags om drie uur is er voorstelling voor de kinderen en des nam. acht uur voor de volwassenen. De koperslagerskn. van dhr. T. had het ongeluk een koper-splinter in zijn oog te krijgen. Op dokters advies werd hij naar Vcnlo over gebracht. De monteur Cr. had bet ODgeluk met zijn vinger tusschen den motor te komen, waarbij hem een vingerlid werd afgeknepen. Dr. Verc. ver leende geneeskundige hulp. Het plm. 8-jarige zoontje van dhr. B. werd door stoeiende joogeDs van zijn rijwiel getrokken en kwam daarbij te vallen. Dr. Verc. ver-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1