Binnenland. Provinciaal Nieuws (jemenjjde Berichten Ons Weekpraatje. Varia. Voor de kerk waren een tweetal bogen opgericht waarin de volgende versjes O. Herder, die onze Zielen hoedt Wees ODS een Leidsman, wijs en goed Wijs ons de rechte levensbaan Dat wij de weg des Hemels gaan. —o Bone Pastor, Goede Herder Wij schaapjes dolen verder, verder Van de rechte Levenswegen Breng ons in den Schaapstal weer Voer ons naar de Lieve Heer Schenk ons Uwen rijken zegen. Het kerkgebouw was dra gevuld met geloovigen, die zich tot op het plein opstelden. De kerkelijke plech tigheden werden verricht door den H. E. Heer Thielen, Deken uit Venray met assistentie van den Pastoor Verheggen uit Blitterswijk. Nadat door den nieuwen Herder voorlezing gedaan was van het Evangelie van den Goeden Herder, bracht deze nogmaals dank aan zijne parochianen voor hunne gebeden en liefde, waarmede dit feest was opge zet. Inzonderheid dankte hij den Z. E. Heer Willems, pastoor te Buggenum, wiens voorbeeld voor hem steeds levendig was en wien hij al» Misdienaar gediend heeft en door wien hij was voorbereid tot de le H. Communie. Na afloop der kerkelijke plechtig heden werd de stoet weer gefor meerd en ging men terug naar het Patronaatsgebouw, waar door de Schoolkinderen onder leiding van het Hoofd der School, den heer Vollebergb, een mooi lied en een keurig spreekkoor ten gehoore werd gebracht. Hierna voerde de heer Vollebergh het woord en verzekerde Pastoor Verbeggen dezelfde volgzaamheid en liefde als Hij reeds als Rector heeft moge ondervinden. Castenray kent zijn Herder reeds en meDig werk getuigt reeds van zijn werklust en streven, die zich ook uitstrekt en wel in bijzondere mate over de jeugd. Nadat een „lang zal hij leven" gezongen was, voerde de heer G. Weys het woord. U tvoerig dankte de nieuwe Pastoor beide sprekers en sloot niemand uit bij zijn dank voor alles wat gedaan was om dezen dag onvergetelijk te doen zijn. In het Patronaatsgebouw werd hierna receptie gehouden, waarvan zeer velen gebruik maakten om hun eersten Pastoor geluk te wenschen. Op waarlijk grootsche wijze was hiermede het leven der Parochie Castenray ingezet. Een onvergetelijke Koninginne- buldiging. Een socialistische jubilaris. Een nieuwe Vrij heidsbondsche leider. Allerlei. Het huldigingsdefllé van Zaterdag in het stadion is een manifestatie ge worden van een omvang en laaiend enthousiasme als we het in de annalen der geschiedenis van Oranje eD Nederland nog niet konden zien op genomen. Meer dan 90.000 menschen namen deel aan het défilé, 35.000 lieden hadden plaats genomen in bet stadion en tienduizenden stonden buiten de poorten of hadden zich geschaard langs den weg. welken de koninklijke stoet zou gaan. En dan die vreugde, dat spontane gezang, die onvermoeibaarheid van het volk én, vóóral van de koninklijke familie zelf het was ongekend tot heden. De plechtigheid was dan ook eerst tegen 9 uur geëindigd. En al die uren heeft ook onze hoog bejaarde oud regentes de vermoeienis sen van het gadeslaan en begroeten der tienduizenden defileerenden ver dragen, óndanks de omstandigheid, dat hare gezondheid nog niet geheel en al weer in orde is gekomen. Een blijde verrassing voor velen was het, dat ook de Koningin zelf het volk beeft willen toespreken, om het te bedanken voor de gebrachte hulde en bet een hart onder den riem te steken in onze nog altijd zorgvolle dagen. En om bet te waarschuwen óók tegen al het vreemde, dat zich aa.i ons opdringt. „Wij willen ons zelf zijn en blijven zoo uitte H.M. zich. Ook de voorzitter vaa het huldigingsdefllé, Ds. Hoogenhuyze, sprak schoone woorden, maar toen hij 's avonds het woord voerde op een diner, waar prins Hendrik en andere autoriteiten met het Comité van het Huldigingsdefllé aanzaten, toen bleek Ds. Hoogenhuyze toch een slecht verstaander geweest te zijn van Hare Majesteifs bedoelingen. Hij brokkelde aan onze volkseenheid door het uiten van bittere woorden jegens de socialistische bestuurders der hoofdstad, die er maar voor goed uit moesten, en aan het adres van de revolutionnairen, die uit de Kamer moesten worden geweerd. Ook wie het, speciaal wat dat laatste betreft, met hem eens mochten zijn, zullen toch erkennen, dat die uitingen daèr misplaatst waren. Ze lekten dan ook woorden van protest uit van Jhr. Roëll, den N.H. Com missaris der Koningin en van den burgemeester der hoofdstad. Op denzelfden dag. waarop de Koningin werd gehuldigd, brachten vele duizenden socialisten hun daok aan Vliegen, een hunner beste leiders, die 50 jaar „in de beweging" mee liep dien dag. Vliegen is een alom gerespecteerde persoonlijkheid en de dank van de door hem geleide schare moet hem goed hebben gedaan. Hij sprak dien avond voor zijn volgelin gen een woord van bemoediging, van betrouwen, dat ondanks den huidigen druk ééns het socialisme zou zegevieren. Er zit vo./r den jubilaris foch iets triestigs in zoo'n troostrede. Er is al zoo lang sprake geweest, dat de burgemeester van Alkmaar, Mr. Wendelaar, leider zou worden van den Vrijheidsbond, maar au zal het er dan toch komen. Ir Koster heeft bedankt voor de Eerste Kamer en wordt opgevolgd door Mr. Knot tenbelt. die als Tweede Kamerlid dan weer plaats zou maken voor Mr. Wendelaar, die tevens het lei derschap van de Vrijheidsbondsche Kamerfractie van Mr. Knottenbelt zou overnemen. Het spant in de politiek overal. Allerwegen wordt naar vernieuwing en hergroepeering gezocht. In Den Haag is er nu ook al wethouders- crisis. De heer Drees (S.D.) had als* wethouder bedankt en nu dachten de soc dem., dat in zijn plaats wel weer een partijgenoot zou worden benoemd. Ze wezen mevrouw De Vries Bruins aan, maar de burgelijke meerderheid benoemde den katholiek Ir Feber. Toen maakte de nog zittende s.d. wethouder Vrijenhoek bekend, dat ook bij aftrad. Bij de Rabaver (Rott. Bankver.) is aan een groot gedeelte van het per soneel ontslag aangezegd. In de drie groote steden zijn 173 man bij dat ontslag betrokken; ze krijgen een jaar lang 70pct. wachtgeld. VENRAY. 16 September 1933. Missie op Java. Ned. 0. Indië. Sinds enkele dagen verblijft in rijn geboorteplaats Pater Ariaens, O F, M., die begin October naar het mis siegebied op Java zal vertrekken. Wij zijn er van overtuigd, dat de bewo ners van Venray hun vroegereD dorpsgenoot niet met leege handen naar de zwarte Javaantjes zullen la ten gaan. Zij worden daarom in de gelegenheid gesteld hem bij zijn mis- siearbeid te steunen. Met goedvin den van den Hoogeerw. Heer De ken en deD Edelachtb. Heer Burge meester zullen Zondag 24 Sept., dus morgen over acht dagen, bloempjes worden verkocht, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan zijn Missie. Door algemeenen tooi met deze bloempjes zullen de inwoners van Venray zeker weer toonen. dat zij de vele Missionarissen, die uit hun midden zijn voortgekomen, ten volle waardig zijn. Zondagmiddag j.l. werd door de Hengelvereeniging van Venray aan de Maas onder Maashees een hengelwedstrijd gehouden, waarvan de uitslag is als volgt le prijs R. Dupont2e Fr. Wijn hoven 3e J. Versteegen4e A. Wijnhoven 5e J. Kusters6e H. v. Boven 7e B. v. d. Vorle 8e P. Pouwels 9e W. Sijbers 10e A. Verbeek; lie W. Kessels 12e A. v. Kessel13e Jos. Jacobs 14e Jos. Hendriks 15e M. Verheyen 16e Jean Janssen17e Hub. Custers 18e W. Pouwels 19e P. Derks. De droogte. Het mooie, droge zomerweer is voor ons allen prettig om te genie ten, doch het begint voor den land bouw in deze streken ernstige scha de teweeg te brengen: De weiden hebben bijna geen gras meer, in hoo- ger gelegen weilanden zijn zelfs groo te plekken verbrand, waardoor reeds op tal van plaatsen de boeren zich genoodzaakt zien het vee bij te voe ren. De melkopbrengst is door de schrale weiden beduidend terugge- loopen. Ook het „groen" en de spur rie staan er door de droogte slecht voor en belooft zeer geringe op brengst, indien niet spoedig hemel water afkomt. Publieke verpachting van gemeentegronden. De Burgemeester der gemeente Venray, zal, namens die gemeente, op Maandag 18 September a.s. des namiddags zeven uur in Hotel de Zwaan voor een termijn van zes jaren, ingaande 1 November a.s. publiek verpachten I. Venraysch Broek, gedeelten van perceel Sectie A 1218, ter ge zamenlijke grootte van 5.42 H.A., thans verpacht in vier perceelen, groot 1.44 H.A.. 1.68 H.A., 1.20 H.A. en 1.10 HA. en in pacht bij Erven P. J. Swinkels, P. H. Muijsers, Tb. H. de Riet en P. H. Muijsers. II. Venraysch Broek, gedeelte van perceel Sectie A 1218, ter grootte van 0.92 H.A. thans verpacht in twee perceelen, groot 0.31 H.A., en 0.62 H.A. en in pacht bij Wilhelmus van der Cruijsen. III. Venraysch Broek, gedeelten van perceel Sectie A 1218, ter ge zamenlijke grootte van 3.35 H.A. thans verpacht in twee perceelen. groot 0.90 H.A. en 2.45 H.A. en in pacht bij Th. van Kessel. Venray 26 Augustus 1933 Auto met vier inzittenden gekanteld. Zondag is in de buurt van Nij raegen een der auto's, waarmee de Vcnlosche voetbalclub V.V.V. naar Tiel reisde, om daar een voetbal wedstrijd te spelen, een ernstig on geluk overkomen, meldt de „N. V. Crt." Het gezelschap was in vier wagens uit Tiel vertrokken. Op den dijk bij Beuningen slipte plotseling de wagen van de Venlosche Taxi-onderneming „Sitax", bestuurd door den chauffeur Timmermans waarin de voetballers v. Deurzeo, Raaymakers en v. Els- wijck waren gezeten, in een der bochten van den barden weg. waar veel fijn zand opgehoopt lag. De auto kwam hierdoor tusschen de links van den weg liggende tramrails terecht. De bestuurder probeerde, krachtig remmende, den wagen meteen weer op den weg te krijgen, wat door de vrij hoog boven den weg uitstekende tramrails niet gelukte. Bij deze manóeuvre sloeg de schok breker achter aan den wagen tegen een boom, waardoor den wagen kaotelde en in een greppel laogs den weg terecht kwam. De inzittende voetballers werden door het brekende glas gewond. Van Deurzen kreeg een zoo ernstige hoofdwonde, dat hij in het zieken huis te Nijmegen moest worden op genomen. Baaymakers liep eveneens ernstige snijwonden aan het gelaat en den pols op en werd later in het zieken huis te Venlo opgenomen, terwijl van Elswijck en de chauffeur Tim mermans enkele lichte verwondingen resp. aan schouder en been opliepen. De wagen, die zwaar beschadigd was, moest nadat de politie een onderzoek had ingesteld, te Nijmegen worden achtergelaten. Peelbrand. In de Peel tusschen Meyel en Nederweert is voor eenige dagen brand ontstaan. Het vuur dat zich reeds over een lengte van een kilo meter en een breedte van 500 meter heeft uitgebreid, beweegt zich in Zuid-Westelijke richting voort. Op verscheidene plaatsen Woedt het vuur zelfs meer dan een meter onder den beganen grondnu eens laaien de vlammen hoop op, dan weer zijn niets dan dichte rookwol ken zichtbaar. Arbeiders uit Meijel en Nederweert zijn bezig met het graven van een greppel rond het brandende gebied. De vier Helmondselie Lourdes- voetgangers teruggekeerd. Men schrijft uit Helmond Zondag zijn de vier Helmondsche werklooze jongemannen. P. Wilde Jr., H. Vogels, C. Verhorevoort en C. van Stiphout, die op 28 Juni j.l. voor een voet-bedevaart naar Lour des vertrokken, ter intentie van zieke familieleden en ter verkrijging van werk, te Helmond teruggekeerd. Op 7 Augustus zijn zij uit Lourdes, waar zij tijdens het verblijf der Nederl. Nationale bedevaart als brancardiers hebben gewerkt, vertrok ken. Gezond en frisch zijn zij in hun vaderstad teruggekeerd. Slechts een heeft enkele dagen met z'n voet ge sukkeld. Van een in Noord Frankrijk wo nenden Vlaamscben landbouwer kregen zij toen een ouden kinder wagen. waarop een plank geslagen werd. De gewonde nam hierop plaats en de drie kameraden fungeerden als trekkracht. In België kon dit wagentje echter worden achtergelaten. De Helmondsche bevolking heeft Zondag den vier Lourdesgangers 'n grootsche ontvangst bereid. Een circa 5000-koppige menigte wa9 op de been om den intocht gade te slaan. De ouders hadden in rijtuigen plaats genomen. In de H. Harikerk droeg de ZeerEerw. heer Pastoor Kneplel een plechtig Lot van dank zegging op. de intentie uitbreidend tot bijstandinroeping van de H. Maagd op aller pelgrimstocht naar 's Heeren Vaderhuis. In de zaal van de R. K. W. V. vond daarop een intieme huldigingsbijeenkomst plaats, georganiseerd door een Comité van ontvangst, welks voorzitter kon mededeelen, dat voor drie, misschien zelfs voor alle vier Lourdes-voet gangers werk gevonden was. Tevens zal nog een stoffelijk huldeblijk namens de bevolking worden aan geboden. De burgemeester van Helmond, de E. heer M. van Hout, heeft in deze bijeenkomst, in een toespraak z'n sympathie met en respect vooi de daad van de vier kranige inwo ners betuigd. Op zijn voorstel werd aan den burgemeester van Cham- paubert (nabij Reims), die de 4 pel grims een diner ten gemeentehuize aldaar bad aangeboden, een telegram van dank gezonden. De droogte in Zuid-Oost-Noord- Brabant Ofschoon we reeds naar den na zomer gaan blijft het mooie, droge weer aanhouden. Ontegenzeggelijk wordt er door stedeling en platte lander volop van genoten, doch de keerzijde begint zich in schadelijke mate voor onze landbouwers te doen gevoelen. Een droge zomer (Augus tus) als dit jaar is wei sporadisch in ons land. Zelden is de oogst der helmgewassen zoo vlot en droog binnengekregen, doch thans begint het watergebrek zich ernstig te wreken. In vele weilanden is de groei van bet gras stop komen te staan en zelfs zijn groote oppervlak- ten grasland finaal verbrand. Dit brengt voor de boereo mee, dat zij hun vee in de weide met groen of hard voer moeten bijvoederen, het geen echter nog niet in staat is de melkopbrengst op peil te houden. Door de schrale wei wordt per koe 1 tot 2 liter melk per dag minder gemolken. Tal van boeren zullen bovendien zeer binnenkort hun vee op stal moeten halen 4 a 6 weken vroeger dan andere jaren 1 Zelfs bij spoedigen regenval zullen vele wei landen niet meer voldoende „uilslaan" om het vee een gewonen weidetijd te kunnen laten uitgrazen. Dat dit voor den boer beduidende schade met zich brengt, valt te begrijpen. Ook de op de korenakkers ge teelde tweede verbouw, n.l. knol- groen en spurrie, staan er tengevolge van de droogte zeer schraal bij en zullen lang niet aan de normale op brengst komen. En de beteekenis van deze herfstvoeders in deze streken is zeer groot. Op het platte land ontstaat reedj een nijpend watergebrek door 't leegstaan van putten. Uit de kanalen wordt vanaf groote afstanden reeds water gehaald, zoowel voor huishoudelijk gebruik als voor drinkwater voor het vee. Troonrede per radio uitgezonden. De Troonrede, welke Dinsdag a.s. bij de opening van de zitting der Staten Generaal door H M. de Koningin zal worden uitgesproken, zal dit jaar voor de eerste maal per radio en wel over de beide Nederlan hche omroepzenders wor den uitgezonden. Tevens zijn maatregelen getroffen om deze rede ook in Nederlandsch Indië hoorbaar te maken. Er zal zorg worden gedragen, dat ook Suriname en Curacao kun nen meeluisteren. De moordaanslug te Muiden. De heer Veth. een van de vier slachtoffers van den moordaanslag, dien de fotograaf I. verleden week Dinsdag na de zitting van den ge meenteraad van Muiden in het raad huis aldaar pleegde, is in het Burger ziekenhuis te Amsterdam, tengevolge van de daarbij opgeloopen wonden overleden. Door een auto doodgereden. Te Maasniel bij Roermond wilde Zondagavond de 40 jarige H. Stams in gezelschap van een vriend van het fietspad rechts van den rijksweg naar de linkerzijde oversteken. Hij liep tegen een daar juist passeerenden auto op en werd vrijwel op Hag gedood. Vermoedelijk zijn er twee auto's gepasseerd. Toen de eerste voorbij was heeft S. gemeend, dat de weg vrij was. Het slachtoffer was ongehuwd. De aanrijdende auto was afkomstig uit Arnhem. Het lijk, dat per brancard naar het lijkenhuis i3 overgebracht is door de justitie vrijgegeven. Yechtpartyen op de Mierlosche kermis Zondagavond half twaalf is bet tegen het sluiten van de kermis te Mierlo in de Brugstraat aldaar tot een hevige vechtpartij gekomen. Een 10-tal personen, inwoners van Mierlo en Helmond, geraakte met elkaar slaags, waarbij ook het mes is getrokken. Zekere W. M. uit Mierlo kreeg o.m. een ernstige mes steek in den buik en is onmiddellijk Daar het St. Antoniu«gasthuis te Helmond overgebracht moeten wor den. De Helmondenaar C. liep een diepe snijwonde onder den arm op. doch kon na verbonden te zijn huis waarts keeren. Ook een paar andere personen liepen nog verwondingen op, doch niet van ernstigen aard. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in. In den loop van den avond werd ook nog op een andere plaats op de Mierlosche kermis gevochten. Ernstige mishandelingen kwamen hier echter niet voor. De vechtparty te Mierlo. In zyn eigen mes gevallen. De vechtpartij te Mierlo tusschen enkele Mlerlouaren en enkele Hel- monders schijnt zich als volgt te hebben toegedragen M. bijgenaamd „Willemke Bijt" bevond zich in een café, waar de Mierlonaren een biertje dronken. De Helmonder C. die door M. las tig gevallen werd, had hem te ver staan gegeven zich niet met hem te willen bemoeien. Toen de drie per sonen uit Helmond zich naar buiten begaven, werden zij door M. ge volgd. Terwijl C. zich omdraaide zag hij dat M. een mes voor den dag had gehaald en hem een steek in den rug wilde toebreogen. Dit mislukte echter, daar C. tijdig wegsprong. Hij schijnt den steek onder den arm te hebben opgevangen. C. greep den dader bij keel en pols, waarna een worsteling ontstond. Verschillende personen hebben zich toen in de vechtpartij gemengd en M. schijnt hierbij in zijn eigen mes te zijn ge vallen. Ook het onderzoek van de politie schijnt dit te hebben uitge wezen. De drie Helmonders zijn op vrije voeten gesteld. De toestand van M. is zorgwekkend. Meisje van schrik gestorven. De ongeveer 15-jarige dochter van den landbouwer H. Bloo onderPIeeg- ste, gemeente Raalte. schrok bij het melken zoodanig voor een koe, dat zij haar spraak verloor en haar ge zondheidstoestand van dien aard was, dat de ontboden geneesheer bet raad zaam achtte het meisje de laatste H. Sacramenten te doen toedienen. Haar toestand verergerde voortdu rend. Donderdag is zij aan de ge volgen van den schrik overleden, aldus meldt het „O.D." De moord te Oss. Omtrent de arrestaties en huis zoekingen in verband met den moord te Oss, meldt de „Morgen" nog het volgende Vergezeld van een groot aaatal agenten en marechaussees begaf het parket zich naai de woning van zekeren de Br., aan den Berghem- schen weg. Hier werd een zak, in houdende rij wielonderdeelen, benevens een aantal kleedingstukken in beslag genomen. Na afloop der huiszoekin gen werd de Br. onder politiegeleide naar de marechau9sée-kazeme ge bracht. Vervolgens werd de woning en het café van V. d. W. aan den Bergbemschen weg doorzocht. De eigenaar en diens echtgenoote werden aan een verhoor onderwor pen. Hierna werden nog huiszoekin gen verricht bij v. d. W. en V. In totaal werden drie personen in arrest gesteld, n.l. de Br.. V. d. W. en V., die allen eenige uren later op vrije voeten moesten worden gesteld. Het parket, dat omstreeks 3 uur arriveerde, vertrok om circa 9 uur naar Den Bosch. In verband met den stand van het onderzoek, konden omtrent het resultaat geen mede- deelingen worden gedaan. Invoer roggebloem en roggemeel Verschenen is het Verslag der Tweede Kamer nopens het wets ontwerp tot regeling van den invoer van roggebloem en roggemeel. Blijkens dit verslag merkten eenige leden op dat de invoer van rogge bloem en roggemeel gedurende de maanden Mei, Juni en Juli 1933 heeft bedragen 5684 ton. Aangezien het contingent dat sedert 5 Mei van kracht is, gefixeerd is op een gemid delde van 796 ton per jaar was dus reeds einde Juli het contingent verre overschreden. Deze leden zouden hieromtrent gaarne een nadere ver klaring van den Minister ontvangen. De vraag werd gesteld of de Minister nadere mededeelingen kan doen omtrent den omvang van het gebruik van roggebloem in het brood. Men zou gaarne zekerheid willen hebben dat het gebruik van rogge bloem bij de broodbereiding niet reeds zulke afmetingen heeft aange nomen dat de werkiDgder Tarwewet als een gevolg van een geringere vraag naar tarwebloem in gevaar wordt gebracht. Iodien dit gevaar bestaat, zal het door de voorgestelde conlingenteeriog slechts voor een gering deel kunnen worden wegge nomen. Naar het oordeel dezer leden zullen in dat geval andere maatrege len noodig zijn om de werking der Tarwewet Diet te verzwakken. In dit verband werd nog de vraag gesteld, of het juist is, dat nog zeer greote hoeveelheden tarwe van deD oogst 1932 voorradig zijn. Tevens zouden zij gaarne nader worden in gelicht of er voldoende zekerheid bestaat, dat ook de oogst 1933 vol ledig en tijdig door de gewestelijke tarwe-organisatie zal worden opge nomen. Enkele leden vroegen zich af of de contingenteering van den invoer van roggebloem en roggemeel nog wel reden heeft, nu 'n graan- monopolie is ingesteld. Ontstaan der Aprilgrap. De Aprilgrap zou ontstaan zijn op 1 April 1530. Zoo het al Diet de grap zelf is dan toch het gebruik ervan. In het begin van 't jaar 1530 was de Rijksdag voornemens te Augs burg t Duitsche muntwezen te her zien. Door allerlei kwam daar op die bijeenkomst niets van, zoodat de zitting tot 1 April zou worden ver daagd. Men zou alsdan een nieuwe regeling gereed hebbeD. Over den eersten April dacht men naar men wil, toen Dog heel onschuldig of er werden allerlei muntspeculatles be gaan. De speculanten kwamen echter van een koude kermis thuis. De lang verwachte „Muntdag", zooals de be titeling al luidde, bracht geen enkele wijziging. Men was er eerlijk inge vlogen en siDds dien dag zou 1 April zijn gekken reputatie hebben gekre gen. Werkelijk met ontroering hebben we de grootsche plechtigheid gevolgd van het nationale huldigiogsdefi'é in het Stadion, ter eere van onze jubi- leerende vorstin. Een massale aan- hankelijkheidsbetuiging, de spontane geestdrift van een groote volksmassa voor een ideaal, het bloot komen van een ingehouden sentiment, een grootsche demonstratie van saam- hoorigheidsgevoelen, beeft altijd iets indrukwekkends. We kunnen ons dan ook levendig voorstellen, hoeveel innige verheugenis dat alles moet hebben gebracht aan de Koniogin. Het is een gelukkig verschijnsel, dat in een moeilijken tijd het volk in goed vertrouwen tesamenstroomt om te getuigen, dat het juist met en naast elkaar en onder de oude be proefde leiding van zooveel jaren hér, wil verder strijden om aan de nakende gevaren te ontkomen. Juist in de ure des gevaars is een waarachtige volks eenheid van onschatbare waarde. Tactisch heeft de Koningin de demonstratie van eenheidszin dan ook aangegrepen om er op te wijzen, hoe noodig deze is. Om te bewaren, wat een volksbezit is geworden. „We willen ons zelf zijn en blijven" zoo verdüidélijkte H M. het belang onzer volksgemeenschap Maar ze gaf daarbij meteen aaD, dat het daartoe noodig zou zijn om „met steeds weer vernieuwende kracht te streven naar de aanpassing bij de gewijzigde wereldomstandigheden, welke onder Gods zegen ons weer een gelukkige toekomst brengen kan." Door aanpassing behouden, wat we hebben, het is een dringende eisch van tact, welke aan het geheele volk is opgelegd, waarvoor de mede werking van allen, die van goeden wille zijD, benoodigd is en dus onze volkseenheid als eisch mag en moet worden gesteld. De jubilaresse he.-ft ons den konink lijken weg naar de eenheid gewezen. Er zijn andere wegen naar de eenheid. We kennen een land, waar de joden gebroodroofd worden matxisten in concentratiekampen worden opgesloten, katholieken wor den geduld, zoolang ze zich koest houden, de rest is dan één. De voorzitter van de Commissie vao Advies inzake het Huldigingsdefllé, Ds. Hoogenhuyze, heeft des avonds na de Oranje-manifestatie aan een officieel diner ook zoo'n secundairen weg naar de eenheid gewezen, door dat hij in zijn ijver plus royale que le roi wilde zija. Geen rooie wet houders meer, riep hij uit, en de revolutlonnaire groepen smijten we uit de Kamers. Bij jaEn als dan de Roomschen, die ook niet tot de geliefden van Ds. Hoogenhuyze ge rekend mogen worden, nog worden gebruikt om de Zuiderzee te dempen, dan is de ideale eenheid a la Van Hoogenhuyze volkomeD. Het is bet noodlot van onzen tijd, dat men de eenheid nog slechts na te streven wenscht door deontrech- ting van de andere maats -happelijke groepen, met welke men niet gelijk gezind is. Het is een heel andere geest, welke onze Koningin bezielt. Die roept op tot samenwerking. Dat is trouwens dan ook de eenige ideëele wijze, waarop de eenheid kan worden ge wrocht en tot een waardeerbare wordeo gemaakt. We zijn er veel te weinig op uit om zulke eenheid te zoeken. Onze volkskracht kan niet worden versterkt dopr een onderdrukking va: b.v. de sociaal-democrateD, maar wel zou die volkskracht worden verhoogd wanneer we een belangrijke maat schappelijke groep, als door de soci aal-democraten wordt gevormd, konden bewegen om inniger aan het nationale streven deel te nemen en de democratie te helpen redden door van alle geweldmethoden, die mis schien ééns aantrekkelijk hebben geleken, afstand te doen. En door volle politieke verantwoordelijkheid te aanvaarden. Er zijn symptomeD, welke er op wijzen, dat de natioDa'e idéé Ook onder de sociaal democraten groeien de is en ook, dat leidende figuren meer bereid gevonden worden om verantwoordelijkheid voor het voeren van een practiscbe politiek te aan vaarden. D/e tendenzen moeten ver stevigd worden, dan kan er ein delijk groote winst zijn voor onze volkseenheid. De tijden werken ook op de sociaal-democratie in, ten guoste eener toenadering tot de burgerlijke groepen, voor wie een verstandige democratie en geordende vrijheid volksidealen zijn en blijven. Als de sociaal democratie tenslotte een krachtige volkseenheid zou verhinde ren. dan zou ze het eerste slachtoffer zijn van communisme of fascisme, welke een van beide dan de kans op de overwinning kregen toebe deeld. De geschiedenis is ook voor onze sociaal-democraten een goede leer meester. Als een Biüning in Duitsch- land in plaats van alleen den pas sieven steun der socialisten hun actieve medewerkiog had gehad, dan regeerde et in Berlijn nu geen Hitier en dan zou er geen bijzetting van de stoffelijke overschotten der S.D.P. in de Duitsche concentratiekampen zijn noodig geweest. Ook Oostenrijk kan hun een leer zijn. Dat de sociaal democraten daar nog georganiseerd kunnen zijn, danken ze aan Dollfuss, maar omdat Dollfuss er weer maar alleen hun passiviteit voor in de plaats krijgt, wordt diens positie onhoudbaar tegenover bet nat. socia lisme, dat uit Duitschland wordt ge steund. Als Dollfuss wil blijven, dan zal hij zich de medewerking der nationalistische elementen moeten verzekeren en zich tegen de sociaal democratie moeten keeren. Het kleine sparen, het groote geven. Francke, de stichter van het groo te weeshuis te Halle, begaf zich bij een bezoek aan Amsterdam naar ie mand, die als zeer rijk bekend stond en bij wien hij voor zijn stichting een groote gift hoopte te ontvangen. Hel was tegen avond, toen hij bij hem werd toegelaten, en in de kamer, waar hij op den huisheer moest wach ten, was het donker. Daar de bedien de ook volstrekt geen licht opstak, dacht Francke: Nu, als die man tte gierig is om een kaars aan te steken, dan had ik wel thuis kunnen blijven. De heer des huizes verscheen en bracht hem naar zijn kamer, waar het ook al donker was, en toen Francke daarover voorzichtig een op merking maakte, zeide hij: „Om le spreken hebben wij geen licht noo dig: dat kunnen we dus uitsparen"

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8