Algem. weekoverzicht Gemengde Berichten op. dat krachtens deze verordeniog iedere nieuwbouw minstens één kamer moet bevatten van 15 M2. Zeker een heele mooie kamer, maar wat de bouwkosten zeer zal ver- hoogen. Hij stelt dan ook kleiner formaat voor. De Voorzitter verdedigt de 15 M2 kamer op grond van hygiene en wijst er op. dat juist de arbeiders gezinnen behoefte hebben aan een groote kamer voor hun gezin en werk. Meestal verblijft men daar in één kamer bij één kachel en één lamp. En dan is licht en lucht wel zeer gewenscht. Dat is alles heel mooi en goed gezegd, zegt Wethouder Odenhoven, maar de bouwkosten /uilen voor velen bezwaarlijk worden. De heer van Boven is het wel met den Wethouder eens, doch zou hem willen vragen boe groot het verschil in bouwkosten wel beloó- pen zal. Lang genoeg heeft de ar beider in krotten en hokken geleefd. Licht en lucht zijn ook voor hem gewenscht. De Voorzitter zegt, dat de bouw kosten niet verhoogd behoeven te worden. Immers men kan een 15 M2 kamer bouwen en de andere kamers wat kleiner. Een slaapkamer b.v. kon men maken van 4 M2. En 2 woonvertrekken is toch het minste wat men aan een woning als eisch stellen mag. Wethouder Odenhoven stelt voor om een kamer van 14 M2 voor te schrijven, hetgeen de Voorzitter dóet zeggen, dat dit verschil toch wat klein is. De heer van Boven voelt wel, waar Wethouder Odenhoven het zwaartepunt legt, namelijk op de bouwkosten vooral voor den kleinen man. Wethouder Pubben spreekt zich uit voor een fatsoenlijke kamer. De heer van Haren vraagtis deze vergadering op dezen dag be paald. omdat het de laatste dag is der goedkeuringstermijn en morgen Ged. Staten beslissen. Zoo wordt hier de Raad meermalen voor een feit gezet, dat er slechts goed- of afgekeurd kan worden en tijd voor overleg of bestudeering ontbreekt. Ondanks zijn respect voor de be kwaamheid van den Gemeente Architect, den beer Timmermann. had bij toch ook gaarne andere des kundigen gehoord. De Gezondheids commissie bekijkt de zaak van haar standpunt en kijkt meer naar het wenschelijke dan het bereikbare. Nog meerdere opmerkingen wer den uitgesproken, zooals beschoten kap boven zolderkamers, brandvrije stallen en schelften wat Wethouder Odenhoven vooral voor den kleinen boer kostbaar acht. Dit laatste zegt de Voorzitter zou te ondervangen zijn door brandvrijbouwen verplich tend te stellen voor grootere boer derijen, die in dat geval ook veel minder brandpremie betalen. Wethouder Pubben meent, da*, dit ook voor dezen duur is evenals de oppervlakte licht in den stal voorge schreven. Ook dit zou verminderd kunnen worden, zegt de Voorzitter. De heer van Dijck zegt genoeg te hebben van al die voorschriften, die den boer worden thuis gestuurd door de zoogenaamde hoogere hand. Als de boer moest voldoen aan alle voorschriften van Wageningen kon bij beter naar de Werkverschaffing gaan. De heer van Boven meent, dat er zooveel verzet uit den Raad komt van practischen aard. dat hij voor stelt dit concept goed te keuren. Daarna eene Gommissie te benoemen, die de Raad kan voorlichten, waar na de Raad verplichtingen zal voor stellen. De heer Millen betreurt het dat de Raad voor zulk een feit gezet wordt. Hij zal voor noch tegen stemmen. De heer Stoot zegt, dat dit con cept in meerdere Gemeenten is aan genomen b.v. Mook, Cuijk, Sieben- gewald, Afferden. Well. Bergen, Gennep, waaraan de Voorzitter toe voegt, dat gister of vandaag de Raden der Gemeenten Horst, Venlo, Maasbree en Roermond hierover gestemd hebben of stemmen zullen. De heer van Boven merkt op, dal er van den uitslag dier stemmingen nog niets bekend is en waar de Voorzitter andere Gemeenten aan den Venrayschen Raad ten voor beeld houdt, wil bij opmerken, dat de Voorzitter zich dat had moeten doen bij het ontwerpen van den Werkloozensteun, waarbij Venray achteraan kwam. (Hamergeklop van den Voorzitter deed de rest van het gesprokene verloren gaan.) Het voorschrift van rookkanalen acht de heer Goumans door den Raad te zwaar beoordeeld. De Voorzitter zegt, dat de veror dening soepel zal worden toegepast, zoodat men nu niet ieder mogelijk bezwaar moet worden aangedikt en opgeblazen. De Voorzitter vraagt of er nog meerdere opmerkingen zijn van de Raadsleden. Deze kijken elkaar eens lachend aan en zeggen niets, waarop de Voorzitter zich speciaal tot den heer Vermeulen richt, of hij nog wat op te merken heeit. De heer Vermeulen zegtik heb nog zooveel opmerkingen, maar breng ze maar in stemming. Of laat Ged. Staten ze maar goedkeuren. Ik kan het niet. De heeren Millen en Arts verkla ren ook hun stem niet te kunnen uitbrengen. Als er tot stemming zal worden overgegaan, verzoekt de Voorzitter de heeren Millen en Arts de zaal te verlaten, waarmede de heer Stoot verklaarde het niet eens te zijn. De Voorzitter haalt het Reglement van Orde voor den dag en leest er uit voor. dat de aanwezigen Raads leden hunne stem moeten uitbrengen. Hierop gaan de heeren van Haren en van Boven uit de Raadszaal en wordt overgegaan tot stemming, waaruit bleek dat deze is aangeno men met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Arts, Millen, Vermeulen en van Dijck. 8. Aanbieding van het verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districts-Arbeidsbeurs over 1932. Wordt ter inzage gelegd. 9. Benoeming van een Voorzitter in de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs ingevolge het be paalde in artikel 13 der Arbeidsbe- middelingswet 1930 en artikel 5 der verordening op de Gemeentelijken Dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. De heer van Boven zegt, dat dit punt in de vorige vergadering terecht is aangehouden. Het is hem aange naam thans te kunnen zeggen, dat de heer Dr. Nuyens zich beschik baar stelt voor deze benoeming en hij dezen dus op de voordracht plaatst. De Voorzitter zegt: dat is niet goed gezegd, U moet zeggen aanbe veling. De heer van Boven zou nog gaarne wat over zijn candidaat zeg gen, waarop de Voorzitter zegt, dat alleen in geheime vergaderingen over personen gesproken wordt. Op de aanbeveling staan dus O. v.d. Loo, Pubben en Dr. Nuyens. Tot stemming overgegaan, blijkt dat op Dr. Nuyens 8 en op v.d. Loo 6 stemmen zijn uitgebracht, zoodat eerstgenoemde gekozen is. 10. Benoeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van het lid den Heer Min. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. een dubbeltal wordt voorge steld en wel de aftredende en de heer M. Goumans. De heer Millen zegt, dat tot zijn verwondering geen arbeider is voor gedragen, zooals hij gehoopt had. En toch is de arbeidersstand in Venray zeer groot. De Voorzitter merkt op, dat als men daarnaar rekent er wel viei landbouwers in het Armbestuur zit ting moesten hebben, vooral daar het jammer genoeg te vreezen is, dat meerdere landbouwers bij deze instelling zullen geraken in dezen slechten tijd. Daarom is een land- bouwers-vacature wel billijk. Voor de stemming zegt de heer Goumans een eventueele benoeming wel aan te zullen nemen, maar hij verzoekt de heeren hun stem uit te brengen op den aftredende. Uit de stemming blijkt dat de heer Min herkozen is met 9 stemmen, terwijl 5 stemmen blanco zijn uitge bracht. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot belegging van omstreeks f 10.000, afkomstig van aflosbaar gestelde obligaties en ver koop van grond. Z.h.s. besluit de Raad deze gelden in Nederlandsche Staatsstukken te beleggen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inrichting van het aan de gemeente toebehoorende gebouw Marktstraat, voorheen be woond door den Heer H. Timmer mann tot arbeidsbeurs en kantoren. Ter behandeling van dit punt gaat de Raad eerst in geheime zitting over. Na heropening der openbare ver gadering, vraagt de Voorzitter of de Raad zich met het voorstel kan ver eenigen, waarin z.h.s. wordt besloten. 13. Ingekomen stukken en mede- deelingen. De Voorzitter zegt. dat er van het Kerkbestuur St. Petrus Banden be richt is gekomen, om de nieuwe schoolaanvrage voorloopig tot nader bericht te laten rusten. De heer van Boven informeert naar de riool-kwestie Sijbers, waarop de Voorzitter zegt. dat er aan be langhebbende bericht is gezonden, zich tot den Gemeente-Architect te wenden. Hierna zegt de heer van Boven de R. K. Bijz. Jongensschool nog eens goed bekeken te hebben en gezien te hebben dat het dak zeer verwaarloosd is. Meerdere dakwer kers hebben geen of weinig werk. Gaarna zag hij, dat hier dan ook het zeer noodige werd verricht en de school voor verval behoed. De Voorzitter zegt, dat deze aan gelegenheid niet hier, maar bij het Kerkbestuur thuis hoort. Hij zal echter een en ander aan dat Bestuur mededeelen. De heer Millen vraagt of er geen schrijven is iogekomen van het Tele foonpersoneel over loonsverhooging waarop de Voorzitter zegt, dat zoo danig schrijven niet is ingekomen. Bovendien is het loon voor dezen dienst vastgesteld door den heer Directeur van het Postkantoor en hebben B. en W. deze voorstellen slechts goedgekeurd, zoodat een adres in deze aan den heer Directeur moet gezonden worden. Evenals een Romeinsch senator steeds terug kwam op de vernieti ging van Carthago, komt de heer Arts terug op de lantaarn aan den Smakterweg, die zeer noodig is. De Voorzitter meent, dat men in den zomer niet over verlichting be hoeft te spreken, terwijl er zoo nog veel meer punten zijn aan te wijzen waar een lantaarn goed zou zijn. Bovendien wie zal dat alles betalen zoete lieve Gerritje De heer Art3 vraagten als er dan nieuwe scholen gebouwd worden, wie zal dat dan betalen, zoete lieve Gerritje Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met gebed. De regeering scherpt het con- tingenteeringswapen. Wie zal de loonpositie der gemeente ambtenaren bepalen Een communistische bom, welke ver keerd sprong. Allerlei. De regeering heeft een ontwerp ingediend tot wijziging vandeCrisis- invoerwet. Hel kabinet vraagt daarin tot 1 Jan. '38 geldende nieuwe bevoegdheden in zake contingen- teering Invoercontingenten werden tot nu vastgesteld naar de gemiddelde invoeren van voorafgaande jaren. Bij de vaststelling van een en ander werden alle landen over één kam ge schoren. De regeering zegt te hebben ingezien, dat het stelsel tot een verstarring in de handelsverhoudin gen leidde. Om het eens duidelijk te zeggen, wat de regeering bedoelt de landen voelden geen enkelen prikkel om onze eigen export wat terwille te zijn, omdat wij onze contingenten toch automatisch vast stellen en niet van bijzondere tegen prestaties afhankelijk stelden. En daarom stelt het kabinet thans aan de Kamers voor om aan de regeering volmacht te geven om de algemeene proportioneele contingenten op een lager niveau te brengen, maar daar naast bijzondere aanvullingscontingen- ten toe te staan aan landen, welke door contraprestaties, d.i. door gun stige beschikkingen ten opzichte van onzen exporthandel, zulks verdienen. De regeering meent, dat zulks zal kunnen leiden tot het met vrucht openen vao economische besprekingen met het buitenland. De houding van een aanzienlijk deel van den Amsterdamschen raad en van de meerderheid van den gemeenteraad in Zaandam ten aan zien van gedane loonsvoorstellen voor het gemeentepersoneel, beeft er vermoedelijk toe geleid, dat de regee ring zich ging beraden over middelen om in dergelijke zaken meer direct te kunnen ingrijpen. Daartoe wordt thans een wijziging van de Ambte narenwet voorgesteld, waardoor de Kroon de bevoegdheid krijgt om regelend in te grijpen bij vaststelling of wijziging van gemeentelijke arbeids voorwaarden. De regeering verzekert overigens, dat ze van haar rechten slechts incidenteel, dus bij hoogst noodige uitzondering, gebruik zal maken. Het gaat er alleen om, zoo laat ze weten, om meerdere gelijk heid te brengen in de gemeente- loonen, ter opbouw van een meer samenhangend geheel. Intusschen zijn de besturen van verschillende groote gemeenten er niet erg over te spreken, dat de ge meentelijke autonomie (zelfstandig- beid) aldus wederom een knauw zou krijgen. Zoo hebben B. en W. van Den Haag bij den raad een voorstel ingediend om een gemeentelijke regeling aan te gaan met gemeenten van meer dan 40.000 inwoners tesamen 26 gemeenten ter bevor dering vaneen doelmatige behandeling van gemeentepersoneels-aaogelegen- heden. een en ander in overleg met de vakbonden. Die samenwerking zal aan jaarlijksche contributie f 1.50 per 1000 inwoners kosten. Het Haagsche voorstel wordt door B. en W als urgent gekenschetst juist met bet oog op het bovenbedoelde regeerings- voorstel. Blijkbaar willen de groote gemeenten het regeeringsinitiatief als nog ongedaan zien te maken, óf al thans regeeringsingrijpen voorkomen. Ruim een week geleden werd het gebouw van de moderne arbeiders beweging inMedemblik. het Makker huis, door een ontploffing zoo goed als vernield. Over de oorzaak der ontploffing hing vooreerst een waas van geheimzinnigheid. Ze bleek haar ontslaan te hebben gevonden in den kelder; een daar vertoefd hebbende 19 jarige inwonende van het Makker huis werd zeer zwaar verwond Thans is de situatie eindelijk duidelijk geworden. Gebleken is, dar de gewonde, Willy Wilkins, zelf de oorzaak van het drama is geweest. Deze jongeman was een communis tisch heethoofd, een poos geleden wegens zijn communistische cellen- bouwerij reeds uit de moderne arbeidersbeweging uitgestooten. Hij bleek van meening te zijn geweest, dat de vele bomaanslagen in het oude CzarisFsche Rusland de overwinning van het proletariaat daar zeer hadden verhaast en daarom zon hij er op om die methoden ook hier te gaan toe passen. In den kelder nam hij heimelijk proeven met ontplofbare stoffen, o.a. met picrine. een zeer krachtige springstof, met welke hij zijn „bom men" vulde. Met het bekende nood lottige gevolg. Intusschen schijnen meerdere Medembliksche communis ten in deze bomaffaire betrokken te zijn. Iemand ook, die het tot zijn „roeping" heeft gemaakt om regel matig de menschen te bewerken, die in de werkverschaffingen aan den arbeid zijn gezet. De ontploffing in Medemblik zal voor velen een prik kelende waarschuwing zijn. Met zulke dingen moet men in ons land niet beginnen, anders zal dat de scherpste reactie, van boven en van onder af, ten gevolge hebben. In verschillende gemeenten is een colportage-verbod afgekondigd ge worden om de fascistiscbe-commu- nistische relletjes des Zaterdags in de winkelwijken te voorkomen. Nu is de wacht nog op het uniform verbod. Het Nederlandsch stoomschip „Hercules" redde op weg naar Por- torico 46 menschen van den in volle zee in brand geraakten Amerikaan- schen viermastschoener „Augusta G. Hilton". De mooie oude brug over de Maas te Maastricht, herdoopt in St. Servatiusbrug. is Maandag weer voor het voetgangersverkeer opengesteld, nadat ze een grondige restauratie had ondergaan. Tenslotte een weinig vreugderijk nieuwtje voor de oud Indiscbgasten van de pensioenkorting heeft de regeering te Batavia nu toch een definitief voorstel gemaakt. In het algemeen zal voor de eerste jaren een integrale korting van 17 pet. worden toegepast, maar in Indië is tot en met 2100 gld. per jaar kor tingvrij en buiten Indië slechts de eerste vijf honderd gulden. Vergadering Raad van Maashees en Overloon Tegenwoordig alle leden. Voorzitter Burgemeester H. Rieter SecretarisP. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken groet, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is I. Ingekomen stukken. aVerzoek van de Venraysche Stoomsteenfabriek om het bedrag ad f 75 per jaar voor gebruik van gemeentegrond tot de helft te redu- céeren. De Voorzitter zegt, dat Burge meester en Wethouders van meening zijn, dat f 75.per jaar niet te veel is. De fabriek te Overloon heeft een mooi terrein voor steenberging en verder een smalspoor over de ge meentewegen. Zij stellen dan ojk voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De Raad is ook van oordeel, dat het bedrag niet te hoog is en be schikt afwijzend op het verzoek. b. Een verzoek van de R. K. Blindenzorgvereeniging om subsidie voor 1934 wordt aangehouden tot bij de behandeling der gemeente- begrooting. c. Ingekomen is een schrijven van P. van Keysteren te Overloon, waarbij deze een bod doet op den gemeentegrond, afkomstig van Ron gen. Geboden wordt voor het wei land f 27,50 per h.a. en voor het bouwland f 20.— per h.a. pacht. De Voorzitter zegt, dat 3. en W. meenen, dat de geboden pacht te laag is en dat de gemeente er nog niet op in mag gaan, temeer daar het zich laat aanzien, dat de toe stand voor de landbouwers eeDigs- zins gunstiger zal worden. Besloten wordt den grond voor dezen prijs nog niet te verpachten. II. Aangeboden wordt door B. en W. de gemeenterekening met bij lagen over het dienstjaar 1932. Tot leden der Commissie van onderzoek - der rekening worden be noemd de heeren Geurts en Jans. Beiden verklaren deze benoeming aan te nemen. De Voorzitter verzoekt deze com missie de rekening te willen nazien en in de volgende vergadering ver slag uit te brengen. In verband hiermede wordt in be handeling genomen de staat van oninbare en nog te verhalen posten. Nadat de Raad over dit punt ge- ruimen tijd in geheime vergadering heeft beraadslaagd, wordt besloten geen kwijtschelding te verleenen van achterstallige pacht. III. Het in de vorige vergadering aangeboden ontwerp bouwverorde ning wordt thans vastgesteld over eenkomstig het advies der admini stratieve vereeniging „Het Land van Cuyk", waarin is verwerkt een advies van de Gezondheidscommissie te Boxmeer. IV. Door den Raad worden enkele nieuwe perceelen voor de heffing der baatbelasting getaxeerd, waarna het door Burgemeester en Wethouders opgemaakte kohier voor 1933 wordt vastgesteld. V. Aan de hand vau een door Burgemeester en Wethouders opge maakt ontwerp wordt vastgesteld een lijst van on- en minvermogenden, die in aanmerking komen voor steun in de kosten van verloskundige hulp. De Voorzitter zegt, dat hij met den Bosch wachter overleg heeft ge pleegd over een nieuw werkverschaf- fingsplan, hetwelk betreft verbetering van gronden en waterleidingen. De Raad kan zich in principe met dit plan vereenigen. Aan het Staatsboschbeheer zal ge vraagd worden het plan op te maken. Daar niemand nog het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergade ring met gebed. Nederlandsche Bond van handelaren in aardappelen. Uit het Officieel orgaan van de Centrale van vereenigingen voor den Aardappelengroenten- en fruit handel vernemen In verband met de eventueel komende Regeeriogsmaatregelen wat de aardappelen betreft, ligt het in het voornemen, alsdan den handel zooveel mogelijk in zijn oude banen te doen fuDCtionneeren. Teneinde evenwel de moordende concurrentie en den chaotischen toe stand van thans te beteugelen, zal bet vanaf nader vast te stellen datum af gaan naar den regel van vrijheid in gebondenheid, met dien verstande dat exporteurs, groothandelaars schip pers voor eigen rekening, commis sionairs, winkeliers en ook venters hun bedrijf zullen kunnen uitoefenen, wanneer ze als zoodanig erkend zijn door de eventueel op te richten Nederlandsche Aardappel Centrale, nader te noemen N.A.C. Voor advies daaromtrent is aan- gewezen]de Ned. Bond bovengenoemd andere plaatselijke of districts-orga nijaties worden eveneens verzocht hun lijst van personen of firma's in te dienen. De niet bijeen dergelijke organisatie aangeslotenen moeien zich binnen drie dagen opgeven onder vermelding van „handelaar" of „commissionair" bij de onderstaande adressen. Aange zien elke organisatie voor haar eigen kosten zal hebben te zorgen, zal elke aanvrage voor erkenning vergezeld moeten zijn van één gulden voor administratiekosten. De leden van den Ned. Bond zijn hiervan vrijgesteld en voor zoover hun naam of firma op de laatst ge drukte ledenlijst voorkomt, vallen deze ook buiten deze opgave. De adressen voor aangifte als exporteur of groothandelaar zijn 1. Voor Friesland de heer Y. C. Schuitmaker, Westersingel 44 Leeuwarden. 2. Voor Groningen Drentede heer E. Luttroer, Stadskanaal. 3. Voor Gelderland, Utrecht, Overijsselresp. de heeren G Kroe zen, Beesd R. Groeneboer, Oude Gracht 247 Utrecht (girono. 33141) en H. K. Koch, Julianastraat 14 Zwolle (girono. 1553). 4. Voor Noord Brabant, Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen de heer W. A. van Heiningen, te Kerkdriel en Fa. Gebr. van Drimmelen te Klundert. 5. Voor Limburg: de heeren Peters, Marktstraat 10 Roermond en F. Janssen, Tienray-Station. 6. Voor Noord- en Zuid-Holland de heeren G. Kunst, Olympiaplein 63, Amsterdam-Zuid (girono. 42927) P. van Leeuwen, Weenaplein 13, Rotterdam (girono. 52417) en G. J. van Zaaien, Z. O. Binnensingel 53, Den Haag (Girono. 101783). 7. Voor Zeeland: de heeren E. Vermue, 's Gravenpolder (girono. 57612) en C. D. v. Wijck, Terneu- zen L Kerkstraat 18. Dit zevental groepeeringen staat in verband met de eventueel op te richten Gewestelijke Aardappel Or ganisaties, die alsdan zeker ook een belangrijke taak zullen krijgen als werkorganen, terwijl ook de plaatse lijke organisaties, gelijk alle andere, hun aandeel zullen moeten leveren om de hoogst moeilijke maar alsdan richtige uitvoering te verzekeren. Onverwachts overgestoken. De sigarenfabrikant S. uit Val- kenswaard, die in den nacht van Za terdag op Zondag tusschen Maar- heeze en Leende door 'n auto uit Valkenswaard was aangereden, is Dinsdagnacht in hit R.K. Binnen gasthuis te Eindhoven zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen overleden. St. Servatiusbrug opengesteld voor voetgangers. De St. Servatiusbrug te Maas tricht is thans in zooverre klaar, dat zij Dinsdrgmorgen voor voetgangers is opengesteld, tenminste het rech tergedeelte der brug. De opening droeg geen officieel karakter en het toeval besliste der halve wie de eer te beurt viel het eerst er over te gaan. Roermond een kolenhaven? De Aachener Volksfreund bericht, dat er bij de mijn Sophia Jacoba te Hukkelhoven, gelegen nabij de Nederl. grens in de omgeving van Vlodrop, plannen bestaan om in de toekomst de voor verscheping in aanmerking komende kolen, die nu per spoor naar Rijnhaven Neuss gaan, per kabelbaan naar de haven van Roermond te transporteeren. De afstand tusschen deze mijn en de Limburgsche haven bedraagt onge veer 25 k.m. Gelijk men weet, is deze mijn een Nederlandsche onderneming, staande onder leiding van prof. De Vooys. De capaciteit der ontworpen kabel baan zou 4000—6000 ton bedragen. 1600 bakken met een draagvermogen van 1500 k.g. kunnen, met een snel heid van 2 meter per seconde, erover circuleeren. Volgens het Duitsche blad werd reeds met de gemeente Roermond overleg gepleegd, die alle medewer king toezegde. De directie der mijn te Hukkel hoven heeft bevestigd, dat deze plannen inderdaad ontworpen zijn, weet het Handelsbl. er evenwel aan toevoegend, dat voorloopig van niet meer dan van plannen gesproken kan worden. Onzerzijds willen we hier bij aanteekenen, dat vroeger ook in ons mijngebied zulke plannen beston den en dat er, enkele jaren geleden, sprake was van een dergelijk kolen transport uit het Akener bekken naar den Rijn bi) Keulen. Doodsbedreiging tegen den burgemeester van Maastricht. Een 22-jarige arbeider, thans werk loos en gedetineerd; stond Maandag morgen voor de Rechtbank te Maas tricht terecht terzake van bedreigin gen met den dood van den burge meester Mr. L. B. J. van Oppen te Maastricht. Reeds meermalen was hij op het stadhuis geweest, om over ondersteuning te spreken, doch men had hem gezegd, dat hij niet in de lermen viel. Den 21en Juli, toen de burgemeester naar het stadhuis reed op z'n fiets, hield verd. de fiets van achteren vast. Om niet te vallen, stapte de burgemeester af. Verd. had toen gezegd „Begin nu maar Den volgenden dag wa9 verd. voor het huis van den burgemeester geko men en had tegen den hoofdagent Maris, welke zich daar in de nabij heid bevond, gezegd „Er aan moet hij toch, is het vandaag niet, dan morgen 1" De burgemeester was overtuigd, dat het een bedreiging was, welke ernstig was gemeend. Het O. M., door Mr. Dautzenberg waargenomen, eischte wegens bedrei ging 3 maanden gevangenisstraf. Mr. van Geldern achtte het, gezien ook den jeugdigen leeftijd van verd en kinderachtige bedreigingen in drift geuit, en vroeg vrijspraak. Uitspraak 4 September a.s. Moonl op de Boxtelsche kermis. Zondag op den eersten kermisdag heeft te Boxtel een vechtpartij met doodelijken afloop plaats gehad. Op Anrooy kregen twee bekenden twist. Al spoedig kwamen er messen bij te pas en het duurde niet lang of een der mannen, zekere P. kreeg een steek in den halsslagader. De aodere vechtersbaas, W. geheeteD, kreeg een snede in de lip. Geneeskundige hulp mocht voor P. niet meer baten. De ongelukkige is doodgebloeid. De politie heeft W. gearresteerd. Urnen gevonden te Hout-Blerick. Bij het graafwerk van de te bou wen nieuwe kerk in Hout-Blerick op een eenigszins heuvelachtig terrein zijn een tweetal urnen gevonden, waarvan belaas een beschadigd werd. Kenners meenen in deze vondst ur nen te constateeren, uit bet tijdperk omstreeks Christus. Voor nader on derzoek is de onbeschadigde urn op gezonden naar het Oudheidkundig bureau te Maastricht, terwijl de twee de berust bij den Zeer Eerw. Heer Pastoor, onder wiens leiding deze kerk gebouwd wordt. Ruiter onder de hoeven der paarden. Te Zeeland (N.B heeft Zondag middag bij een concours bippique een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij patroille rijden is de commandant der Udensche rij vereeniging A. Ver- kuyten bij het springen van zijn paard gevallen, vlak voor de vol gende ruiters. De paarden Van dezen konden niet meer inhouden en galoppeerden over V. heen. Een dokter, die zich onder de aanwezigen bevond, moest con stateeren, Jdat Se ongelukkige zeer ernstig was gewond. Hij is in zorg wekkenden toestand overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis. Het drama te Nieuwkoop. Zooals bekend heeft de gepensi oneerd majoor der Rijksveldwacht te Nieuwkoop na het optreden der Nieuwkoopsche bevolking tegen hem, zijn intrek genomen te Leiden.k Zondagavond omstreeks elf uur heeft een vijftigtal personen uit Nieuwkoop zich naar Leiden begeven en daar onder het trekken aan de huisbel van T's woning aan den Hoo- gewoerd, gedemonstreerd, waarbij luide bedreigingen aan het adres van den rijksveldwachter werden gericht, o.a. deze: „Al woon je nu in Lei den, we laten je toch niet met rust 1" De politie was spoedig ter plaatse en heeft de Nieuwkoopers tot heen gaan genoopt. Maatregelen zijn ge nomen om herhaling te voorkomen De toestand v d.W., het slachtof fer van het noodlottige hagelschot, is nog steeds vooruitgegaan. Het le vensgevaar is geheel geweken. Het Katholicisme in Rusland. De toestand der Kerk is in Rus land thans droeviger dan ooit. Voor den oorlog bedroeg het aantal ka tholieken 13 millioen; dit getal is thans tot ongeveer anderhalf milli oen gedaald. Men kan zich alleen verwonderen dat het verlies nog niet grooter is. Het aantal katholieke ker ken is van 614 verminderd tot 182 en van de 581 kapellen is er geen enkele meer over. Drie bisschoppen en ongeveer 200 priesters zuchten nog altijd invaDg Bolsjewieken Naar wij Ksle men hebben .iets ten om vóör,j|e 1 Da, te sluiter, tw renplan beva,-^, 1938 iedere 'g Rusland uit9ta0;, De godsdit der Volgens st,e t wordt de aat,00n. millioen mennet tenen bedraagmilli van 300 milli,msc 230 millioen pnt e oen Griekscbpx 2 kunnen wij o*chri de 500 000 genover dezego tn tenen staan dn jl' niet christenen bet< dus ongeveer erde Tot die niet-c -n b< millioen Mob meo, oen Brahmanqdoe' lioen aanhang bet en Sjintoismep de Confucies en 90 1 hangers van fodsc Fetisjisme en Jsmi oen personen, j vi verband staaij a£ wordt gescha .65 In procenteidrul dus op aarde pet. (16.5 pet. r.-kpct. en 6 6 pet. Qnhc pet. Boeddhijjint 13.9 pet. Brab; t medanen; 4 9&tisji manen; 1.75 ;§en personen buite ke band. Ik bemlB; eve gelyfeelv Zoo biddej da akte van liefdi Maar: is gnerl heid wel immtafsp onze liefde v® na Daar mankag 0 aan en daareven eens in oging naaste lief! :wee puntjes eens t 1. In uw liter Daarom nieteard Denk tot het je v« mensch... het; Koester getingel mans ongeluk|eDsl alles het bestschei Verheug u ove leed of tegensl Vergeef egeet mogelijk wat en 1 jegens u spralnuit' 2. In uw ten. Spreek van rod 1 ge niets goeda, z Leg de begen niet ten kwa; Z\ over. Zeg niets, udei verwijdering at ki Zwijg lievet Wees niettp i kunt er zelf at te Drijf je eroeei geweld door.lt n anderen je diiten Heb deu marde als je al telf 0 geweest. Tracht altijebn als afwezigen tn z 3. In .je di Toon mettedal mensch liefheUp v kunt. Wees gec jegens hen, ditwer moogt lijden. Wees vootvrie je ondergescbi Dien in allezus Zftnis Een vreen» k\ krankzinnigen^ 1 den ingang >ett< man die zich e g delijkheid aaoihen te laten zien. Na enkele blik ten zij een knnii leider verklalrst dwaze ideeën fin verbeeldt ziel kei land te zijn", 1 ee zend„Die Uaai de paus is. li de komt daar, hijlt God d? Vadn niet, want ik Hf en ik weet nevai Veel menscfire dwaasheden. >rai over de gebrek! hi en hun trde verbijsterd, d« lat ters hun eigeiZe nooit hebben 1! Sporttol Wij gaan mnm het aanleggen ooi 't verbreedeo v bestaande banfat geleden nog b« mooien grintwem een „schandaloff dat niet meer wc eischen van hkei de eischen «et steeds hoogerïog geen wonder, eijr op den verin eischen vanb We meenden geen tijdbei moet er heillojak

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6