vette >r DameskleecJing J. C. Raming (iemengde Berichten Algem. weekoverzicht Uit het Buitenland Te koopn Om half 6 hield Dom Jos. Kreps O.S.B. van de Abdij Keizersberg, Leuven een lezing over „levenswij ding door liturgie3e volkszang". Daarna gezongen Kompleten. Na de gezongen Kompleten hield Drs. Jan de JoDg, van Tilburg een causerie over „de kunst-historische beteekenis van Xanten en Calcar. 's Avonds gaf Venray's Fanfare corps een goed geslaagd concert op het Henseniusplein. Donderdag. De Dioeesune Liturgische daj Deze begon om 9 uur met eene lezing over Het Huwelijk, gehouden door P. Roos O.E.S.A., Liturgie professor aan het Studiehuis der Augustijnen te Nijmegen. Om 10 uur werd in de Parochie kerk de Pontificale Hoogmis opge dragen door Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond, ter gelegenheid van de Diocesane Liturgische dag. De groote kerk was meer dan gevuld met belangstellenden, die allen de gewone Misgezangen zon gen, wat een machtigen indruk te weeg bracht, vooral bij de talrijke vreemde bezoekers, in de kerk aan wezig. De predikatie werd gehouden door Pastoor Peeters uit America. In den namiddag hielden de deel nemers aan de Liturgische week een excursie naar Xanten en Calcar, onder deskundige leiding van Drs. Jan de Jong uit Tilburg. Te 2 uur sprak Pater G. Lohuis in het Patronaat voor de Kerkzan gers. Om 3 uur hielden de Kosters aldaar een sectievergadering, waarbij Pater Engelen als spreker optrad. Om 4 uur vergaderden de E.E.H.H. Geestelijken, met Pater Verwilst als spreker. Na de gezongen Kompleten in de Parochiekerk had om 8 uur in het Patronaat de slotvergadering plaats waarbij Kap. Jos. Poels uit Weert eene causerie hield overPriester en Volk. Na de Pontificale Hoogmis door Z. Exc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond in de Parochiekerk alhier opgedragen, stond deze lezing in de belangstelling der massa. In bevattelijke redeneering toonde de Weleerw. Spreker in zijn rede van „Priester en Volk" aan, dat de H. Moeder Kerk in hare liturgische gebruiken steeds dezelfde gebleven is, doch langzamerhand heeft het Volk de beteekeois dier gebruiken geheel uit het oog verloren. Zeer scherp kwam dit tot uiting, toen de gewijde Spreker wees op de beteekenis van Kermis, oorspronkelijk Kerkmis, Vastenavond, als nog eens flink genieten en dan een flinke vasten. Ook de ceremoniën van een bediening en meer dergelijke zeer schoone liturgische gebruiken, besprak de Weleerw. Spreker op duidelijke wijze, die de talrijke aanwezigen ten zeerste boeide. Als afwisseling zong het Kerkkoor en het Oratorium eenige mooie fragmenten en gezangen, die een welverdiend applaus uitlokten. In sappig Vlaamsch werd Dr. Eliseus Bruning O.F.M. e.a. dank gebracht voor het vele. dat hij ge daan heeft voor het welslagen dezer Liturgische week, die voor het eerst in Venray gehouden werd. Yrydag, laatste dag. Om 10 uur hield Dom Beekman O.S.B. van de St. Paulus-abdij te Oosterhout een lezing over Bediening en Begraving. De slotvergadering werd gehoudeu door Mag. Dr. F. Féron, professor aan het Groot Seminarie van Roer mond met een lezing overMaria in de Liturgie. Mantels Japonnen Mantel-Costuums Blouses, enz. ook naar maat met onbe- tispelijke pasvorm en prima afwerking. Eenmaal bij ons laten maken, blijft U altijd tot klant. Bezoekt de Confectie magazijnen van VENLO ACHTERGELATENeen dames rijwiel. Inlichtingen Marechaussée kazerne. VERLOREN nieuwe vulpen met prijsbandje. Terug te bezorgen Bureau Peel en Maas. Te Roermond slaagde voor het examen hoofdakte K. J. M. Jacobs, onderwijzer te Ysselsteyn. De examens zijn geëindigd. Geëxamineerd totaal229. Geslaagd totaal 94. Afgewezen totaal 135. Foto-ten toonstelling 23—25 Sept. Hebt Gij uw eigengemaakte foto's voor de a.s. tentoonstelling, in het St. Antonius patronaat alhier, reeds opgezonden aan Pater Dr. Gerz O.F.M.. Leunscheweg 1, of aan de Gebr. van Bergen. Langstraat 28 te Venray Zoo niet, doe het dan spoedig De Weleerw. pater Manuel Louwe O.F.M., thans kapelaan te Keyenburg, is benoemd tot con rector aan het Gymnasium alhier. Donderdag, 31 Augustus a.s., bij gelegenheid van Koninginne- j verjaardag zal Venray's Fanfarecorps een populair concert geven op het Henseniusplein. Aanvang 8 uur. Wielrijders opgelet De Brigade-commandant der Kon. Marechaussée te Venray verzoekt de wielrijders die van een rijweg ge bruik maken de navolgende wenken in acht te nemen. 1. Maakt steeds gebruik van be schikbare rijwielpaden en rijdt op een rijweg of rijwielpad zooveel mogelijk aan de rechterzijde. 2. Rijdt niet op de linkerzijde van den weg dan wanneer dit noodig is voor het voorbijrijden van een voorrijder. 3. Wijkt bij het ontmoeten van andere wielrijders en alle voertuigen behoorlijk uit en welnaar rechts bij het tegenkomen en bij het ingehaald worden (om een ander rijwiel of voertuig de noodige ruimte te geven), naar links bij het inhalen van andere wielrijders of voertuigen, met uit zondering van het geval dat wordt gereden op een links van den weg gelegen met den weg gemeen liggend rijwielpad, in dit geval moet ge bij het inhalen rechts passeeren, en dus zoo noodig het rijwielpad verlaten. 4. Geeft tijdig door het uilsteken van den rechterarm een teeken bij het afslaan of van richting veranderen naar links. 5. Laat bij kruisingen van wegen steeds het van rechts komende ver keer voorgaan. 6. Rijdt niet onnoodig naast el kander. 7. Het voeren van een verblin dende verlichting is verboden binnen bebouwde kommen en van het oogen- blik af dat op 100 Meter een tege moetkomend rij- of voertuig, rij- of trekdier of vee is genaderd. Zorgt dat het rijwiel tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang ten minste één helder licht aan de voor zijde voert en aan de achterzijde een achterwaarts rood uitstralend licht of verticaal geplaatsten rooden reflector. YSSELSTEYN. Men deelt ons mede, dat door den heer H. Relouw begonnen is met den bouw van de 100ste boerderij in ons Peeldorp. CASTENRAY. Morgen Zondag zal alhier 't laatste concours van dit jaar, van den bond der Noord- Limburgsche Rijvereenigingen gehou den worden. Naar 't zich laat aan zien zal dit concours bij geen der voorgaande behoeven onder te doen. CasteDray beschikt over een in prima conditie verkeerend terrein, waar ruiter en paard zich geheel kunnen geven. Naast de 6 deelnemende ereenigingen hebben verschillende ongeorganiseerde ruiters hunne deel name toegezegd. Wij twijfelen er niet aan of dit feest zal een waardig slot vormen aan de rij van wed strijden, die in dit seizoen achter ons liggen. Tienray. Het bekende Noord-Limburgsche bedevaartplaatsje Klein Lourdes houdt Zondag 27 Augustus a.s. een tweede Lourdes-Bernadette-dag. Door Mgr. Dr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, is toegestaan, dat dan des namiddags 'n plechtig buiten-lof mag gehouden worden. De bij de radio zeer bekende pater Rot- hof van het missiehuis Blitterswijk houdt dien dag de Maria- en Berna- dette predicates. De middagplechtig heden worden per radio over Huizen uitgezonden, zoodat men buiten Tien ray ook een en ander kan volgen. De H. Diensten zijn als volgt vast gesteld: om 7 uur stille H. Mis. waaronder Maria-preek; om 9 uur Hoogmis, zonder preek; om 10 uur plechtige Hoogmis met Maria-preek; n.m. om 3 uur processie om de kerk, waarna plechtig Lof met Beruadette- preek in den schaduwrijken tuin der Kerk. Naar de Missie. HORST. In den maand Septem ber zal onze oud-dorpsgenoot, de Eerw. Broeder Isidorus (in de wereld Jacobus Verstappen) v. d. Congr. v. d. H. Geesl, naar de Missie van Noord-Katanga (Belg. Congo) ver trekken. In verband hiermede zal Zondag 27 Aug. a.s. zijn Heerneef, Pater J. Verstappen uit Oirlo, in alle H. Missen en afscheidspredikatie en collecte voor de Missie van den vertrekkenden Missionaris houden. Ruiterfeest te Grubbenvorst. Op den Bondsdag voor de Lan delijke Rijvereenigingen, waaraan deelnamen Sevenum, Castenray, America, Melderslo en Grubbenvorst, werden o.a. behaald Mooi draven luxe- en middel klas paarden. 7 deelnemers *e prijs Geurts, Venray 2e prijs Berden, Hout-Blerick 3e M. Litjens, Sevenum. Luxe paarden draven. 3 maal de baan 11 paarden in twee series van 6 en 5 stuks. Ie prijs Geurts Venray 2e prijs Rambaghs, Castenray; 3e prijs Ebur, Venlo. Rennen middelklasse. Ie prijs Thielen America 2e Strij- bosch, Casteuray 3e Thijssen, Seve num. Rennen luxe paarden. Ie prijs Baeten» Sevenum 2e prijs Strijbosch, Castenray3e pr. Steeghs, Venlo. Hindernisrennen alle rassen. Ie prijs Baeten, Sevenum2e prijs Strijbosch. Castenray 3e prijs Joos- ten, Blerick. Auto tweemaal over den kop. In den nacht van Dinsdag op Woensdag reed den luxe-wagen van den heer H. uit Tegelen met groote snelheid over den rijksweg tusschen Venlo en Tegelen. Ongeveer halver wege Tegelen op Venloosch grond gebied, verloor de wagen een wiel en kantelde van de weghelling af. De auto sloeg tweemaal over den kop. Van de acht inzittenden was de VenloDaar S. het ergste er aan toe. Met gescheurde onderlip, enkele hoofdwonden en 'n drietal gebroken ribben werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. De overige personen kwamen er met lichte hoofdwonden af. De auto is totaal vernield. Pastoor H. R. Munnecom. De zeereerw. heer H. R. Munne com, pastoor te Kessel (L.) heeft om gezondheidsredenen met iDgang van 1 October a.s. eervol ontslag aan gevraagd. Aan de verwondingen overleden. De echtgenoote van den landbou wer E. S. te Posterholt, die voor eenige dagen tusschen de dorscb machine geraakte, is aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis te Roermond overleden. Gevaren der Myn. In de ondergrondsche werken van de mijn Oranje Naussau IV te Heerlen is Woensdag de 32 jarige houwer G. K. uit Schaesberg onder afvallend gesteente geraakt. De man werd zoo ernstig gekwetst, dat hij aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer, een Duitscher, was gehuwd en vader van twee kinderen. Drie granaten onder de brug. Dat de St. Servatiusbrug te Maas tricht vlak voor haar opening groot gevaar heeft geloopen, zal wel niemand bevroed hebben. In een betrekkelijk diepen kuil ten Noorden van de brug heeft men een drietal granaten gevonden. De gevonden granaten zijn een van 6 mM. middellijn, één auti tank patroon voor geweer en één anti tank-granaat van 3.7 mM. Het vermoeden bestaat dat deze projectielen door den stroom der Maas uit bet buitenland zijn mede gevoerd, toen daar de oorlog Dog woedde, en ten Noorden van de brug. alwaar enkele diepe kuilen in het stroombed zijn, zijn blijven liggen. Deze oude projectielen zijn zeer gevaarlijk, daar de mogelijkheid bestaat dat zij met pikrinezuur qe- vuld zijn, hetgeen op den duur het metaal aantast, waardoor de pro jectielen bijzonder gevoelig worden. Door den militairen geweermaker den heer Koene zijn de gevonden granaten naar de kazerne overge bracht. alwaar men niet tot demon teering durfde overgaan, in verband met den ouderdom der granaten. De Hembrug zal nu te hulp worden geroepen om dit gevaarlijk goedje te doen ontploffen. Nazi-actie in de Mijnstreek. Ondanks het feit, dat hec den Duitschers verboden is in ons laDd politieke propaganda te voeren, is den laatsten tijd in Schinveld door eenige Duitsche nationaal-socialisten een voorzichtige en -vertrouwelijke propaganda gevoerd. De politie had echter van een en ander lucht ge kregen en toen Zondagavond in eeD café ter plaatse een uitgeschreven vergadering beginnen zou, verscheen zij ten tooneele en arresteerde een groep nazi's met hun „Führer" aan het hoofd. Zij werden naar het gemeentehuis overgebracht en aldaar verhoord. Het bleek dat de vergade ring bezocht was door een 20 tot 25 tal persouen, allen van Duitsche nationaliteit. Een zevental van hen bleek bovendien over de grens te wonen. Zes van dezen werden over de grens gebracht, terwijl een zevende in arrest werd gehouden. Het café. waar vergaderd werd. zal nu waar schijnlijk gesloten moeten worden. De Landbouwtentoonstelling te St. Antlionis. In verband met het hier en daar heerschen van het mond- en klauw zeer onder het rundvee, is de groote fokdag op 6 Sept. a s. voorloopig uitgesteld. Vermoedelijk zal deze nu begin October worden gehouden. Uit de Peel. Door de Ned. Herv. Gemeente zal in de Gemertsche Peel een nieuwe pastorie worden gebouwd. Deze zal verrijzen nabij de N. H. Kerk aldaar. Bliksem slaat in een graanmolen te Scliyndel. Tijdens een flinke onweersbui die Dinsdagvoormiddag omstreeks elf uur boven Schijndel woedde, sloeg plotseling de bliksem in den molen van de Wed. v. d. Wiel. Er stonden nog twee boeren met de kar onder den molen toen het ongeluk plaats vond. Het is te be grijpen dat deze, toen ze van den eersten schrik bekomen waren, er gauw tusschenuit trokken. Eerst steeg er een geweldige rook kolom uit den molen op. Spoedig echler sloegen de vlammen naar buiten en stond de molen in lichte laaie. Voor de talrijke omstaanders was dit een prachtig gezicht. De molen stond alleen, dus konden geen andere woningen worden aangetast. Waar velen echter op stonden te wachten gebeurde niet. De molen begon niet te draaien. Na een poosje stortte echter het heele wiekenstel met inbegrip van acht zware molen- steenen, met een donderend geweld naar beneden. De molen en de voorraad graan waren verzekerd. De benzinemotor is totaal vernield. Invoerrecht op buitenlandsch fruit. Naar de Msb. verneemt is zeer binnenkort een besluit te wachten, waarbij de invoer van fruit wordt gemonopdliseerd en invoer slechts toegestaan is aan houders van be wijzen, welke verstrekt worden na betaling van een vastgesteld bedrag. De regeling zal gelijksoortig zijn aan die welke onlangs ten aanzien van buitenlandsche granen is ge troffen. Moordaanslag op zyn dienstbode. Op den hoek van de Krayenhoef- laan en Ileezelaan te Nijmegen beeft een kastelein, wonende in de Lou werstraat, een poging tot moord gedaan op zijn vroegere dienstbode De man heeft op de vrouw een revolver gericht en driemaal getracht een schot op haar te lossen. Doordat het wapen ketste is de toeleg mislukt meldt het „Handels blad". Klap van een schommel gekregen. De familie de Br. uit Culemborg maakte Woensdagmiddag een auto uitstapje naar Rheuen. In een speel tuin aldaar kreeg bet 5 jarig doch tertje een klap van een schommel. In ernstigen toestand werd de kleine naar de ouderlijke woning teruggebracht, waar het Donderdag morgen aan de gevolgen is overleden. Vrouw uit don trein gevallen. Woensdagmorgen is nabij de stopplaats Middelstuw de 23 jarige vrouw van den arbeider Balk uit Garnwerd vermoedelijk uit den trein gevallen. Geruimen tijd later werd zij langs Je spoorbaan gevonden en na verbonden te zijn naar bet zieken huis te Groningen vervoerd, waar ze 's avonds aan de bekomen ver wondingen is overleden. Kind door auto aangereden. Woensdagavond kwam de heer v. d. Akker uit Herpen met zijn luxe auto over den Bergnemschenweg te Oss gereden, toen een van de daar spelende kinderen, de 9-jarige van Erne, plotseling den weg over stak en door de auto werd gegrepen en gedood. Onweer boven Groningen. Tijdens een kort maar hevig on weer, dat zich Maandagmiddag boven provincie en stad Groningen ontlastte, werd de 7-jarige Renkema uit Zevenhuizen, gemeente Leek, die boven op een boerenkar zat, door den bliksem getroffen en gedood. Enorme daling van pachtprijzen. De totale pachtprijzen van 19stads- erven op het Kampereiland, eigendom van de gemeente Kampen, bedcoegeo tot nu toe f 88.943. Deze erven, welke nu uit de pacht komen, zijn opnieuw getaxeerd tegen een ge zamenlijke huurwaarde van f 42.682. Het vorige jaar had met een 20-tal erven een gelijke daling plaats. Hollend paard op een auto gesprongen. Dinsdagmiddag had op Jen Arn- hemscheweg bij Amersfooit een ernstig auto-ongeluk plaats met doodelijken afloop. Toen een auto. bestuurd door den heer T. uit Woudenberg met matige snelheid een zandweg passeerde, kwam hieruit een paard gerend, dat op hol sloeg en met een gedeelte van het lemoen achter zich op het voorstuk van de auto sprong. De bestuurder gooide hierop het stuur om, waardoor de wagen tegen een boom botste. Hierbij liep een der vier inzittenden de heer de Greef uit Leusden, een zware hersenschudding op. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, doch bleek bij aankomst overleden te zijn Een duur grapje De Italiaansche lucbtmaarschalk Balbo heeft met een eskader van 24 vliegtuigen een reis Daar Amerika gemaakt. Dat kostte natuurlijk geld. Maar het zaakje is enorm tegen gevallen en heeft ongeveer tweemaal zooveel geëischt als berekend was de enorme som van f 60 millioen 1 Dat de onkosten zoo hoog zijn opgeloopen wordt op de eerste en voornaamste plaats veroorzaakt door 't feit, dat op een veel korteren reis- duur was gerekend. De hongercalastrofe in Rusland. Een uit Rusland teruggekeerde Pauselijke afgezant heeft aan Z. H. den Paus rapport uitgebracht over zijn ervaringen in de sovjet-Unie en mededeeling gedaan van den ver- schrikkelijken winter, dien de be volking aldaar te wachten staat met den dreigenden hongersnood voor oogen. De afgezant deelde den H. Vader mede, dat, naar schatting 10 a 12 millioen menschen den komenden winter van honger zouden omkomen. Bij deze mededeeling merkte de afgezant op, dat de Paus zijn tranen niet kon bedwingen. Na een oogenblik van stilte over meesterde de Paus echter zijn ge voelens en zeide Hij rustig „Wij moeten een weg vinden om dit. koste wat het kost, te voorkomen". Men gelooft, dat de Paus over weegt hulpexpedities naar Rusland te zenden, in den geest als dit eenige jaren geleden geschied is. Kan de Crisis-Invoerwet ons helpen De moeilijk heden voor de Twentsche in dustrie. Braat deserteert. Salariskortingen. Het ontwerp tot wijziging van de Crisis-Invoerwet, beoogende om naast kleine gelijke invoercontingenten ook het toestaan van bijzondere contin genten mogelijk te maken aan laoden welke daar iets, nl. een wederdienst tegenover onze export, voor in de plaats bieden, wordt gunstig beoor deeld als een maatregel, welke tot het gestelde doel zou kunnen leiden als niet... Dat is net 'm juist. Vrij algemeen overheerscht het gevoelen, dat er geen mogelijkheid van uitvoering van bet gemaakte plan bestaat. We zitten vast aan onze handelsverdragen, welke zoo goed als alle de meest begunstigings clausule bevatten. D.w.z.: als we aan een-ig land bepaalde handels- faciliteiten verleenen. dat dan auto matisch alle andere landen mede van die voordeelen profiteeren, wanneer ze met ons land een meest-begunsti- gingsverdrag hebben gesloten. Op die verdragen is ook de overeenkomst van Ouchy afgestuit. We wa met België en Luxemburg in Ouchy overeengekomen, dat de onderlinge tolgrenzen, uitsluitend voor den ouderlingen handel, geleidelijk lager gesteld zouden worden. Andere staten zouden zich bij deze overeen komst kunnen aansluiten. Ze deden dat echter niet, maar wel liet Enge land weten, dat de Engelsche handel op grond vaa gesloten meest-be- gunstigingsverdragen ook van een eventueele verlaging der tarieven moest profiteeren. Zonder tegenprestaties. En daar om ia het verdrag van Ouchy nim mer uitgevoerd kunnen worden. Met de Twentsche nijverheid blijft het slecht gaan niet alleen door de crisisomstandigheden, maar de producten der Twentsche textiel fabrieken dreigen, vooral in het verre Oosten, voor goed van de markt verdrongen te worden door den Japanschen handel, welke door den lagen Japanschen loonstandaard in staat is om de scherpste concur rentie te voeren. Men beeft gepoogd om door voortdurende loonsver lagingen ir. de Twentsche industrie de positie der Japanners eenigszins te benaderen, maar dat is nu wel een hopeloos werk gebleken. De verliezen der textielindustrie nemen regelmatig tce en daarnaast wordt de werkloosheid met den dag grooter. Thans heet het, dat minister Slotemaker de Bruine een ander plan overweegt om in den nood te voorzien. Alleen b.v. reeds aan de arbeiders, die op de Kon. Stoomweverij te Nijverdal werkloos raakten geheel of gedeeltelijk moet wekelijks een som van f3500 aan steun worden uitbetaald. Nu moet er op het oogenblik aan ge dacht worden om de K S. W. rechtstreeks met dat bedrag te steuDen, Dan zou de concurrentie met Japen met succes hervat kunnen worden en de werklooze arbeiders zouden onverwijld aan dén slag kunnen gaan. **:|e Zou de heer Braat, onze zonne (tijd)-koning, voor goed voor de Nederlaudscbe politiek verloren zijn Men weet, dat hij zich erg gedupeerd gevoelde, doordat, niettegenstaande zija geweldige stemmenmeerderheid boven een andere candidaat op zijn lijst, Mr. Vervoorn, toch deze laatste bij de jongste Kamerverkiezingen verkozen werd verklaard als gevolg van een eigenaardige technische con structie van zekere kieswetbepalingen. Hij heeft er op aangedrongen, dat Mr. Ver voorn vrijwillig zijn plaats voor hem zou inruilen, maar dat gebeuide niet. Toen wachtte de heer Braat de uitspraak af van de alge- meene vergadering der Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij, welke deze week gehouden is. Er waren moties ingediend om van Mr. Vervoorn het bedanken als kamerlid te eischen en van het hoofdbestuur het heengaan als zoodanig, maar de eerste motie werd ingetrokken en de behandeling van de tweede tot een volgende vergadering uitgesteld. Toen stond de heer Braat op, bedankte voor het lidmaatschap van de partij, welke hij gesticht en geleid had en ging, onder doodsche stilte der vergadering, heen. Om een nieuwe partij të gaan slichten De trouw van veel men schen gaat ten opzichte van een „partij" niet verder dan tot daar, waar het eigen belaDg ophoudt. De menschen schenen het vroeger prettiger te vinden om in een stad te wonen dan tegenwoordig. Onze waardeering gaat nu in hoofdzaak uit naar lage belastingen en die moet men in een stad maar niet gaan zoeken. Bij het opmaken van de oDtwerp- begrooting voor het volgend jaar stond het hoofdstedelijk bestuur aan vankelijk voor een tekort van 13i/t millioen. Door allerlei bezuinigingen van alle subsidies gaat b.v. 15 pet. af is het geraamde tekort toch weer gedekt kunnen worden, maar niet zonder dat het gemeentepersoneel weer een paar veeren moet laten, o a. door vermindering van toelagen, door verlaging van de hooge salaris sen enz. Van het gemeentepersoneel moet tesamen f 1.400.000 komen. Ook minister Colijn heeft laten weten, dat hij voor het sluitend maken van de rijksbegrootiDg voor alle Nederlanders harde maatregelen heeft moeten beramen en zich tot zijn leedwezen bovendien voor de nood zakelijkheid zag geplaatst om een nieuwe korting op de salarissen voor rijkspersoneel voor te stellen. De regeering zal haar best doen om vóór 1 Jan. '35 een nieuwe Rijks- salarisregeling te laten scheppen en op dien datum te doen ingaan. Gandhi vrijgelaten 1 De politieke spanning om Centraal- Europa. De Blauwhemden buiten de wet. Buitenlan ders in België belast. Ge teisterd China. 's Werelds beste zwemster, -j- Gandhi, de machtige, heeft zijn invrijheidstelling toch maar weer weten af te dwingen van de Indische regeering en wel met het oude, be proefde middel van de hongerstaking. Is het zwakte geweest van de Indi sche regeering Er is geen durf voor noodig om eeD gevangene in den dood te laten gaan, dien hij zoekt, Doch om met militair geweld de op roerige bewegingen te laten onder drukken, welke van Gandhi marte laarschap het gevolg zouden zijn geweest. Wel moedig mag het ge heeten worden, dat de regeering, om de noodzaak te ontgaan een hevig volksverzet bloedig te onderdrukken, het heeft aangedurfd om het odium van zwakte of lafhartigheid op zich te laden. Het aanzien van den Mahatma heeft door de beslissing der Iersche regeering zeer zeker ge wennen de buitengewone macht van Gandhi in het oog der on ontwikkelde massa moet de sug gestie, welke reeds van zijn persoon lijkheid uitging, ongetwijfeld hebben vergroot. Thans dient afgewacht, hoe de Mahatma ziju vrijheid zal gaan gebruiken. Allereerst zal hij misschien herstel moeten gaan zoeken van zijn verzwakte gezondheid. De Duitsche politiek blijft heel de wereld in een steeds meer geprikkelde spanning gevangen houden. De radio- hetze tegen Oostenrijk blijft onver zwakt doorgaan en daarover is men natuurlijk in Londen en Parijs zeer ontsticht. Beweerd wotdt, dat beide regeeringen de zaak toch nog voor den Volkenbond zullen brengen, ondanks den tegenzin daartoe van Mussolini. Die is ook niet van de anti-Oostenrijksche campagne vanuit München gediend, maar in zijn ver zet daartegen zoekt hij geen samen werking met de regeeringen van Frankrijk en Engeland. Mussolini heeft zoo- zijn eigen methode en... zijn eigen belangen. Hij zal. als het noodig mocht worden, Oostenrijk's zelfstandigheid tegenover Duitschland zeker beschermen, maar met het doel om Oostenrijk nauwer te brengen tot Hongarije en zoo mogelijk ook tot Roemenië, tegen Joego-SIavië 1 In Parijs vertrouwt men Mussolini volstrekt niet ter zake, wat in de pers duidelijk tot uitiDg wordt ge bracht. Men vreest, dat Italië Frank rijk poogt te verdringen uit de hegemonie, welke het in Zuid Oost- Europa bezit, „wakende" over de belangen der z.g- Kleine Entente. Ook maarschalk Lyauty heeft van zijn onrust blijk gegeven in een rede waarin hij ook hevig van leer trok tegen het nieuwe Duitschland. Laten we ook een woord goeds zeggen van de nieuwe machthebbers in Berlijn. Ze hebben laten weten, dat buitenlanders, in Duitschland vertoevende, niet gedwongen kunnen worden om den Nazi-groet te bren gen. Genadiglijk Maar. we! is ons duidelijk gemaakt, dat verwacht wordt, dat ze op zullen staan, wanneer ergens in onze tegenwoordigheid een nationaal lied wordt gespeeld of gezongen, waaronder ook het Horst Wesaellied is te verstaan. De Valera heeft de organisatie der fascistische Blauwhemden in Ierland nu toch verboden, nu de aangekondigde parades van j.l. Zon dag ondanks het verbod toch zijn doorgegaan. Het Iersche fascisme is dus een verboden beweging gewor den tegen overtreders van het ver bod kan zelfs de doodstraf worden tgesproken. Merkwaardig is, dat De Valera vroeger zelf zoo'n ver boden organisatie (het republikeinsche leger) heeft geleid en toen nagezeten werd door den huidigen leider der Blauwhemden. die toen organisator en bevelvoerder was der vrijstaats- politie generaal O'Duffy I In België is een eigenaardige be lastingbron aangeboord, n.l. op het vertoeven van buitenlanders in het land. Als het bezoek langer duurt dan 14 dagen, moeten we er voor gaan betalen. De opbrengst wordt geschat op 10 millioen. Maar hoe veel zal er door verminderd vreem delingenverkeer worden verloren Morgen om in met onderrichtinjiu preek, kwart ovfl. dering der Derdde om half 3 voorjvr voor 5 gez Ves|ha Dinsdag half Igr H. Antonius, 6 óf. Vrijdag, eerstetm aan het H. Hab Hoogmis waaraan Hart. Om 6 uf eereboete. N.B. De vacajid terdam zullen iin: trein van 1.37 nwe vertrekken. De go verzocht te zorgjat kwart vóór 1 bij rat voor het nemen jen 1 boerenknecbei Bieden» i Smidsknecht :an Metselaars, trli arbeiders, werlw brieksarbeiders, inl meisjes, smid-We bekend met hola 7 burgerdienstes en 25 jaar Bakkersknech i' 1 meubelmakecb 1 leerling-mon voor winkelgek. H. POELS, [ei

Peel en Maas | 1933 | | pagina 2