Binnenland. Provinciaal Nieuws Uemengde Berichten Daar antwoordt niemand veel op. Morgen is een ander de gelukkige, de lachende luie maagpijnlijder zonder maagpijn. Op de kamers smijten zij hun uit rusting af en zakken neer op hun krib. zoeken een schoon hemd en zingen weer. ■Hun naakte bovenlijven staan dan bij de kraan in bet wasch- lokaal en steken wit af tegen de braingcbrande gezichten. Het water kletst in de goot en op de hoofden en zij zingen er bij. Moe is er geen een. „Alleen dat vervloekte zweeten", zeggen ze allemaal en gelijk hebben ze. Theorie. Theorie is een prachtig ding. Je valt er zoo gezellig bij in slaap en slapen is een der hoofddeugden (of zonden) van ieder soldaat. Ik sta voor m'n groep en houd theorie. „Teijerie" zeggen de Rotterdam mers en daarmee bedoelen zij alles, waarbij geen uitrusting noodig is. De jongens zitten aan de tafels met de baren verward en slaperige kop pen. Ik probeer met een pistool in de hand niet om ze te dwingen op te letten, maar om hen hpt appa raat uit te leggen de oogen open en de hoofden omhoog te houden. En vraag daarbij. Om m'n pogingen met resultaat te bekronen, laat ik ieder, die antwoordt, opstaan. Dat helpt iets. Zoodra hij zit, is hij weer dezelfde zoutzak. Ik leg iets uit voor zoover ik 't weet en Iaat een man 't navertellen. Hij kijkt me aan hij lijkt een lam, zoo onschuldig is hij aan zijn heele onwetendheid. Hij heeft vanmorgen geloopen in de zon en voelt in zich nog de diepe warmte van haar. En nu te luisteren is onmogelijk haast. Zijn oogen val len toe en hij slaapt. Totdat ik „geef acht" commandeer en „ingerukt.... marsch I" Want inrukken is rust en rust is maffen. Geeft, maar geeft uit christelijke liefde Geven kan men uit allerlei over wegingen. Men kan geven, om nog meer terug te ontvangen van hem, dien men het gaf. Dat heeft met christelijke liefdadig heid niets te maken. Men kan geven om van den be gunstigden dankbaarheid te oogsten. Die zóó geven, hebben hier hun loon ontvangen. Men kan geven omdat men het leed van anderen zoo zielig vindt. Da's geven uit natuurlijk mede lijden. en heeft geen bovennatuurlijke waarde. Men kan geven omdat men graag als mild bekend staat. Da's verkapte eigenliefde. Men kan geven omdat men d'rniet goed buiten kan. Da's geen... gave. Men kan geven omdat het christen plicht is, van z'n overvloed mee te deelen aan hen, die te kort komen. Dat is de manier van geven, waar van Jezus zegt: „Geeft, en u zal worden gegeveneen goed volge- stampte, geschudde en overloopende maat zal u in den schoot worden gestort. Want met de maat, waar mee ge meet zal ook u worden ge meten." Geef niet om dank te oogsten geef niet om geprezen te worden geef niet... omdat ge d'r niet buiten kunt. Maar geef uit christelijke liefde en plichtsbesef jegens de armen, in wie ge Jezus ziet. Niét iedereen weet... dat men de ouderdom van niet al te oude rotsen op een getal van 1.000.000.000 jaar schat, en een minimum leeftijd voor de korst van de aarde van tusschen de twee en achtduizend millioen jaren. dat er ruim 1600.000.000 menschen op aarde zijo en dat. wanneer wij ons voorstellen, dat voor de gebeele bevolking der aarde stoelen aanwezig zijn, die elk een ruimte vaneen voet beslaan, dan kunnen op een strek kende mijl 12.000 menschen zittenen op een vierkante mijl niet minder dan 144 millioen. Voor de 1600 millioen zou dus het betrekkelijke kleine oppervlak van 11 vierkante mijl voldoende zijn en om het nog aanschouwelijker voor te stellen de wereld vergadering van 1600 millioen personen zou in Twente kunnen plaats vinden. Om verder te gaan stellen wij ons voor, dat 16000 millioen menschen zouden besluiten, gezamenlijk in een grooten koffer een reis naar een andere planeet te maken. Iedereen wil een beetje ruimte hebben, om zich te bewegen en krijgt daarom de beschikking over 2 meter lengte, bij 2/3 meter breedte en een halve meter hoogte. Daartoe moet deze kist een afmeting hebben van een kubieke kilometer, wat voor een kist niet ge ring is. maar voor het doel toch wel verrassend klein. dat de grootste kerk.in Europa is de St. Pieterskerk te Rome. Zij kan 45.000 menschen bevatten. De Dom van Milaan 37.000. St. Paul te Rome 32.000. De Dom te Keulen 30,000. Daarop volgen de St. Paulskerk te Londen en die van Petronius te Boulogne, waar plaats is voor 25.000 personen. De Aya-Spohia te Constantinopel kan er 23 000 bevatten. St. Jan te Rome 22.000. Onze Lieve Vrouwe- kerk te Parijs 21.000. Een nationaal huldigingsdefilé voor de Koningin. Instelling van een graanmonopolie, het graan als veevoeder zal aan merkelijk duurder worden. Nieuwe wijzigingen van de L. O. wet. Moeten bussen en vrachtauto's de tekorten der Spoorwegen wegwerken Allerlei. De plannen om H.M. de Konin gin ter gelegenheid van haar 35jarig regeeringsjubileum te huldigen, heb ben vasteren vorm aangenomen. Vast staat thans, dat 't hoofdnum mer der herdenkingsplechtigheden op 9 Sept, a.s. te Amsterdam zal gaan en wel als een nationaal défilé voor de jubileerende vorstin in 't stadion. Talrijke vereenigingen uit 't geheele land zullen er met vaandels en ba nieren aan deelnemen. Ook zullen 400 danseressen optreden, nadat ze aan 35 oranjekoorden een trotschen zegewagen hebben binnengehaald. De deelnemers aan het défilé zul len, nadat ze de jubilaresse in bet stadion zijn gepasseerd, zich langs den weg naar het paleis op den Dam opstellen en tusschen een dubbele haag van deze Oranje-getrouwen zal dan de Koningin na afloop weer stadswaarts gaan. o Plotseling, met ingang van Maan dag j.l. beeft de regeering het Crisis- Graanbesluit 1933 afgekondigd, het welk de instelling van een graanmo nopolie verzekert. Het is eigenlijk niet anders dan een zware importbe lasting. echter onder een vreemde benamiDg. Alle geïmporteerde granen worden formeel aan de regeering overgedragen, of juister aan de door de regeering in het leven geroepen „Stichting Tijdelijke Graancentrale" gevestigd Riouwstr. 176 te Den Haag. Tegen betaling van een bepaald bedrag, varieerende van 14 gld. per 100 Kg. voor de verschillende graansoorten en van f8 voor haver mout, krijgen de importeurs hun goederen dan weer vrij. Alleen het tarwemeel voor men- schelijke consumptie blijft onbelast, maar de bijslagen op tarwebloem, geheven ingevolge de bepalingen van de Tarwewet, blijven natuurlijk ge handhaafd. —O De onderwijsbezuinigingen van minister Marchant schijnen te zullen leiden tot een vrij aanzienlijke werk loosheid onder het onderwijzend per soneel. Alleen in den Haag zullen naar hel voorstel van B. en W. met ingang van 1 Sept. a.s. 2 hoofden en 42 onderwijzers en onderwijzeres sen worden ontslagen. Thans heeft minister Marchant weer nieuwe wijzigingen op de L.O. wet ingediend. Volgens deze zal de verhoogde leerlingenschaal van den vroegeren minister Terpstra, welke uiterlijk op 1 Jan. '35 zou gelden, vervroegd worden ingevoerd en wel aan het einde van het leerjaar of van den cursus, welke op 31 Dec van dit jaar loopende zal zijn. Wachtgelders van 60 jaar en daarboven zullen vrij komen van een nieuwe benoeming, dus in het genot van wachtgeld blijven tot ze gepen- sionneerd worden. o— Volgens de Telegraaf heeft de minister van Waterstaat een speciale vondst gedaan om de spoorwegte korten te dekken. Voor dat doel wordt n.l. een speciale belasting in gesteld, te heffen van autobussen en vrachtauto's, waarvan de opbrengst wordt geraamd op 6 a 7 millioen. Wel zijn de spoorwegtekorten groo- ter (in 1930 al 11 millioen) maar met de nieuwe belasting meent de minis ter een billijker verdeeling te ver krijgen van de kosten, welke op 't verkeer in het algemeen drukken en daarmee aan de spoorwegen gunstiger mogelijkheden te bieden om con- curreerend op te treden,' wat aan de bedrijfsuitkomsten ten goede moet komen. o— Van het autobusverkeer zal het publiek misschien wel weer even geschrokken zijn door bet ongeval onder Overschie, waar Zondagmor gen twee volgeladen voertuigen op elkaar in reden. Dertig menschen werden daarbij gewond, waarvan verscheidene zwaar. Het verluidt, dat een der chauffeurs, een 18jarige jongen, dié met zijn wagen en de daarin gezeten passagiers op een 5- daagsche excursie naar Luxemburg was geweest, niet minder dan 20 uur achter het stuurrad had gezeten, toen het ongeval geschiedde. o— Er zijn Zaterdag en Zondag overal weer veel verkeersongevallen voor gekomen. Een botsing bij Heesch bracht verwondingen mee voor acht der inzittenden van de beide auto's. Bij Woerden werd een dame gedood en van een jongen man werd een been afgereden bij een aanrijding tusschen twee motorfietsen. Bij Am sterdam werd een dame door de tram gedood enz. Het lijstje der ver keersongevallen wordt steeds droe ver en langer. Van meer opwekkenden aard zal voor velen het bericht zijn geweest, dat de Haarlemmer Jac. van Egmond de kamer onder een voorwendsel verliet. Wordt vervolgd. op Zondag j.l. te Parijs het wereld kampioenschap voor de sprint won in de klasse de; amateurs. Alles op zijn juiste waarde schatten. Lang geleden heb ik eens iemand hooren spotten met de bijzondere school. „Die was beelemaal niet noodig" zei hij. 2 x 2 4 of welke andere wiskunde ook, heeft toch niks met den godsdienst te maken, zoo bazelde die betweter. Daartegen over sprak ik eens iemand, die rekenkundeboekjes had samengesteld. Hij bad daarin optel en aftrek-sommetjes over iemand, die aan den drank was verslaafd en liet aldus zelfs, in zich natuurlijk neutrale getallenreeksen, doorgloeien van een opvoedkundige waarde. Behalve dat er natuurlijk ontzaglijk veel meer is, waardoor de absolute noodzakelijk heid van de bijzondere school kan worden aangetoond. Neem de lec tuur, het geschiedenisonderwijs, het godsdienstonderwijs zelve enz. enz. Naar aanleiding van den brief der Hoogwaardige Bisschoppen over de sport zou een of andere betweter ook kunnen spottenIs een voetbal of rekstok katholiek Of nu een socialist of een liberaal of een katholiek of een godsdienstlooze (neutrale) achter zoo'n bal aanrent, dat is toch precies hetzelfde. Of wordt soms die bal of die rekstok katholiek, als er een katholiek aan hangt. En hij lacht eens schamper en knipt z'n overbuur aan de bitter tafel een oogje, dat hij 't 'm daar toch maar eens geestig en raak heeft geleverd. Stumper 1 Hebt ge niet gehoord, dat in dien brief gesproken werd van de zedelijke gevaren, welke er met de neutrale sportbeweging ver bonden zijn. In de noordelijke streken vooral de gevaren van gemengde verkeering en huwelijk met al de rampzalige gevolgen, welke daar zoo dikwijls mee verbonden zijn. Hoe gauw zal niet een jongen, die bij neutrale sportclubs is, onder die kennissen aan een verkeering komen? Hoe zal de neutrale sportbeoefening over het algemeen rekening houden met de Zondagheiliging Wanneer hun dat niet te pas komt, trekken zij er zich niet alleen heelemaal niets van aan, maar zullen misschien ook de wedstrijden zoo zetten, dat er van de Zondagheiliging bijzonder het Mishooren. niets kaD komen. En dan, al dat uittrekken met die wedstrijden, Zondag aan Zondag, dan hier uaar toe, dan daar naar toe, is op zich al niet zonder bedenking. Niemand zal ons kunnen bestrijden, dat zulks b.v. een zeker gevaar van verruwing, van ver wildering inhoudt, welk gevaar des te grooter wordt, naarmate de sportmen nooit onder geestelijke leiding staande, altijd in aanraking zouden komen met hen, voor wie de sport boven alles gaat, boven schoonere en hoogere en zuiverdere idealen, welke het godsdienstige leven inhoudt, idealen, waarmee eeuwigheidsbelangen zijn gemoeid. Het forsche woord onzer Bisschop pen moge velen de oogen openen voor de noodzakelijkheid van katho lieke sportorganisaties. Maar nu ook iets anders We hebben boven dit artikeltje een opschrift staan, n.l. „alles op z'n juiste waarde schatten". Laten we eens met een enkel voorbeeld duidelijk maken, wat we bedoelen. Eenige jaren geleden 't was in het maandschrift „St. AntODius" meenen we las ik eens een aardig stukje. Het kwam hier op neer De plaatselijke voetbalclub had groote triomfen behaald. Van alle kanten werd ze geweldig gehuldigd, enz. enz. In diezelfde plaats kwam een mis sionaris terug, die meer dan 40 jaren had gewerkt en gezwoegd aan de bekeering der onbeschaafde heidenen. Ontberingen had hij door staan: armoede en gebrek geleden; zich ontzettend veel moeten ont zeggen; doodsgevaren meegemaakt; enorm veel tegenwerking en moeilijk heden moeten overwinnen maar hij was er in geslaagd zeer velen voor het geloof te winnen, christenen te maken, de christenen te beschaven door het bouwen van kerken, scholen, het aanleeren van ambachten enz. iz. En die missionaris kwam ook terug in die plaats en het werd bijna niet opgemerkt. Deze of gene zeiKijk, die is ook terug uit de missie. Wat is die oud geworden en versleten. En de jeugd van die plaats kende hem niet van vroeger. En een huldiging, voor al het ontzaglijk goede, wat die ware held voor de eer van God en het heil der zielen had gedaan, hadniet plaats. En als die held een lezing wilde houden over zijn missie, dan moest er vele moeite gedaan worden om een zaaltje van plm. 300 menschen vol te krijgen. Waarde lezer(es) voelt ge, wat we zeggen willen Voelt ge, hoe de waarde van sportoverwinningen veel, veel te hoog wordt aangeslagen als ge dat zet tegenover de waarde van de overwinningen op den duivel, welke'die edele ziele-(wed)strijd van dien missieheld had bijeen ver zameld die zoo goed als niet werd gehuldigd. Laatst lazen we nog van een sportvereeniging in een klein dorpje ('t telt plm. 1500 zielen); de club werd door een duizendkoppige menigte ingehaald; het muziekgezel schap kwam er bij te pas, huldigings redevoeringen werden er uitgesproken en er was na afloop der feestelijk heden zelfs Dal in de open lucht, meenen we. Ze hadden blijkbaar aan eenen bal nog niet genoeg Ik weet, dat er velen zijn, die kwaad worden als ze dit allemaal lezen; maar ik weet ook. dat er talloozen zijn, die me in hun hart en ook openlijk gelijk geven. Die voor de moderne afgoderij der sport en de dwaze ophemeling van sport- successen de schouders ophalen en zeggen te veel drukte en te veel eer Daar is een heeleboel kunstmatige opblazerij bij; een groot gedeelte van het publiek vliegt er in. De katholieke sportorganisatie omhoog maar ook; de waarde van de sportsuccessen met een katholiek oog bezien en met een katholieke weegschaal taxeeren! Herinneringen aan den grooten wereld oorlog. 1914. Juli. Aartshertog Frans Ferdinant, troonopvolger van Oostenrijk—Hon garije, en zijn gemalin te Serajevo door een Serviër vermoord, welke moord de aanleiding wordt tot een oorlogsverklaring van Oostenrijk Hongarije aan Servië den 29 Juli. 3 Juli. De Nederlandsche regee ring kondigt eene onzijdigheidsver klaring af. 31 Juli. Algemeene mobilisatie in Nederland. 1 Aug. Duitschland verklaart Rusland den oorlog. 2 Aug. Duitsche troepen bezetten Luxemburg. 3 Aug. Duitschland verklaart Frankrijk en België verklaart Duitsch land den oorlog. 5 Aug. Engeland verklaart Duitsch land en Montenegro verklaart Oos tenrijk den oorlog. 6 Aug. Duitschland verklaart aan Servië, Oostenrijk aan Rusland en Duitschland aan Montenegro den oorlog. 1 Aug. De Nederlandsche Staten- Generaal nemen onderscheidene crisis wetten aan. 10 Aug. Oprichting te 's-Graven hage op initiatief van H. M. de Koningin, van een algemeen steun comité. 12. Aug. Frankrijk verklaart Oos tenrijk den oorlog. 13 Aug. Engeland verklaart Oos tenrijk den oorlog. 23 Aug. Japan verklaart Duitsch land den oorlog. 25 Aug. Oostenrijk verklaart Japan den oorlog. 28 Aug. Oostenrijk verklaart Bel gië den oorlog. 30 Sept. Groote troepen Belgi sche vluchtelingen komen op Neder- landsch gebied uit de streken welke door de Duitschers werden bezet. 9 Oct. Na het tot zwijgen bren gen van enkele forten valt, vooraf gegaan door een hevige beschieting, Antwerpen in handen der Duitschers. 2 Nov. Turkije verklaart Rusland den oorlog. 6 Nov. Turkije verklaart Frank rijk en Engeland den oorlog. 7 Nov. Turkije verklaart België den oorlog. 1915. 24 Mei. Italië verklaart Oosten rijk den oorlog. 22 Aug. Turkije verklaart Italië den oorlog. 14 Oct. Bulgarije verklaart Servië den oorlog. 16 Oct. Frankrijk en Engeland verklaren aan Bulgarije den oorlog. 17 Oct. Italië verklaart Bulgarije den oorlog. 22 Oct. Rusland verklaart Bul garije den oorlog. 1916. 9 Maart. Duitschland verklaart Portugal den oorlog. 13 April. Wegens een tekort aan graan mag in Nederland alleen bruin- brood gebakken worden. Juni. In de groote steden van ons land worden hongeroptochten en vergaderingen tegen de duurte der levensmiddelen gehouden. 27 Aug. Roemenië verklaart aan Oostenrijk-Hongarije en Italië aan Duitschland den oorlog. 21 Nov. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk, na een regeering van 68 jaren overleden. 1917. 22 Februari. Zeven Nederland sche schepen door een Duitschen onderzeeëer getorpedeerd. 15 Maart. Tsaar Nicolaas II doet afstand van zijn troon. 4 April. De oorlogstoestand tus schen Duitschland en Amerika afge- koadigd. In den nacht van 29 op 30 April. Bommen worden op Zierikzee ge worpen 3 personen worden gedood, meerdere gewond vele huizen totaal vernield of zwaar beschadigd. 2—4 Juli. Oproer te Amsterdam wegens gebrek aan aardappelen er vallen dooden en gewonden. 15 Aug. Z. H. Paus Benedictus XV zendt een vredesnota aan alle oorlogvoerende mogendheden. 6 December. Voorloopige wapen stilstand tusschen de Gentralen en Rusland. 1918. 7 Mei. Vrede tusschen Romenië en de Centrale gesloten, genaamd de vrede van Boekarest. 3—4 Juli. Oproer te Amsterdam wegens de voedselvoorziening 3 dooden en verschillende gewonden. November. De Duitsche Keizer, Wilhelm II vlucht over Eijsden naar ons landhem wordt het kasteel Amerongen te Doorn als woon plaats aangewezen. De Duitsche kroonprins volgt de tactiek van zijn vader en wordt geïnterneerd op het eiland Wieringen. 1919. 28 Juni. Des Zaterdags om 3 uur n.m. werd de vrede tusschen Duitsch land en de entente-landen te Versail les geteekend. Duitschland was in oorlog geweest met 27 groote en kleine staten. Oostenrijk-Hongarije met 16, Frankrijk met 7 en Bulgarije met 6 groote en kleine stateD. Sinds November 1918 kenmerkt het jaar 1919 zich door hevige on rust en woelingen der bevolking in alle landen van Europa. VENRAY. 19 Augustus 1933. Gistermiddag hield de ge meenteraad van Venray een open bare vergadering ter behandeling van de navolgende punten 1. Notulen. 2. Vaststelling der rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur dienst 1933. 3. Vaststelling der begrooting van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur dienst 1934. 4. Voorloopige vaststelling 'van het bedrag der baten en lasten van den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek per 31 December 1932 overeenkomstig het bepaalde in artikel 265 der Gemeentewet met rapport der Commissie. 5. Voorstel van burgemeester en Wethouders tot verdere verlaging der pacht van enkele verpachte gronden. I. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver pachting van circa 31 Aren in het Venraysch Broek voor den tijd van 6 jaren aan Michiel Linders. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening op het bouwen en de bewoning in de gemeente Venray. 8. Aanbieding van het verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districts-Arbeidsbeurs over 1932. 9. Benoeming van een Voorzitter in de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs ingevolge het be paalde in artikel 13 der Arbeidsbe- middelingswet 1930 en artikel 5 der verordening op de Gemeentelijken Dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. 10. Benoeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van het lid den Heer Min. II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot belegging van omstreeks f 10.000, afkomstig van aflosbaar gestelde obligaties en ver koop van grond. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inrichting van het aan de gemeente toebehoorende gebouw Marktstraat, voorheen be woond door den Heer H. Timmer- mann tot arbeidsbeurs en kantoren. 13. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Een nieuwe strop yoor (le landbouwers. Sedert de laatste dagen komt in de omliggende dorpen onder de varkens veelvuldig de vlekziekte voor. In tegenstelling met vorige jaren draagt de ziekte dit jaar een bijzonder ernstig karakter. Het zijn in hoofd zaak varkens, die niet zijn geënt tegen deze door de landbouwers zoo gevreesde ziekte, welke worden aan getast. In de omliggende plaatsen Lottem, Baarlo, Maasbree, Belfeld, Tegelen en ook te Venray zijn tal van stallen met zieke dieren. Naar wij van deskundige zijde vernemen is de heerschende ziekte, welke inderdaad op meerdere plaat sen een kwaadaardig karakter draagt, van zeer uiteenloopeuden aard. Indien de ziekte wordt geconsta teerd wordt onmiddellijk de hulp in geroepen van den veearts. De eenige maatregel tegen de ziekte het enten der dieren, voor zoover dit nog niet tevoren heeft plaats gehad wordt genomen. Verkeert de ziekte in een begin stadium, dan zijn de aangetaste varkens vaak in 3 a 4 dagen weder om genezen. Soms duurt de ziekte echter ook een dag of veertien en bij enkele exemplaren zelfs veel langer. Dit jaar doen zich ook vele sterf gevallen onder de aangetaste dieren voor. Aangezien vooral de grootere varkens aan de ziekte bezwijken, be- teekent dit in de meeste gevallen een niet onbelangrijken schadepost voor den betrokken landbouwer. Wegkampioenscliap voor Limburg. Het wegkampioenschap voor Lim burg zal worden verreden op Maan- I 4 September op het bekende parcours Baexem—Kelpen—Oler- Grathem Napoleonsweg —Baexem. Deelgenomen kan worden door alle categorieën van renners pro fessionals, amateurs en nieuwelingen, die in het bezit zijn van een N. W. U.-licentie. Inschrijvingen kunnen worden ge richt vanaf heden aan het adres van Th. Houben, consul N. W. U. te Blerick, en aan hotel Meisters, Stationsplein, Roermond. De „Linhab" te Venlo. Zaterdagavond werd te Venlo de Limburgscbe Industrie en Handels beurs geopend. De voorzitter van den Venloschen R. K. Middenstand, de heer J. van Lokven heette de aanwezigen welkom en dankte allen die aan de totstand koming dezer tentoonstelling hadden meegewerkt. Mr. B. Berger, burgemeester van Venlo, memoreerde in het kort, de vorige gehouden tentoonstellingen van den R. K. Middenstand, waarna hij de „Linhab" officieel voor geopend verklaarde. De eerw, heer Omloo, adviseur van den R. K. Middenstand sprak woorden van waardeering voor den durf van de organisatoren dezer expositie. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend waarna de bij de opening aanwezige gasten een rondgang over de tentoonstelling maakten. Ook de bondsvoorzitter van den Limburgschen R. K. Middenstands bond de heer J. A. Koops, feliciteerde de 'plaatselijke afdeeling met den grootschen opzet, der tentoonstelling. Felle brand te Maasbracht. Te Maasbracht ontstond Zaterdag nacht, door onbekende oorzaak brand in de boerderij van den landbouwer P. Wakker. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat de boerderij met woonhuis en de aan grenzende concertzaal met woning van W. Sentjens in korten tijd af brandden. Behalve het vee van den landbouwer W. en eenig huisraad, kon niets gered worden. De geheele concertzaal met meu bilair en een twintigtal muziekinstru menten van de plaatselijke fanfare, welke Diet verzekerd waren, werd een prooi der vlammen. Een vrachtauto der firma Hermans in het pand van S. ondergebracht verbrandde eveneens. De brandweer van Roermond en Echt wisten uitbreidiug te voor komen. Beide panden waren verzekerd. Een reuze snoek. Bij het uitvisschen van een vijver van Kasteel „Rosendaal" te Does burg. is een snoek gevangen, die 95 c.m. laDg was. Kooktoestel ontploft. Te Oploo is, terwijl mej. N., de huisvrouw van den boschwachter, bezig was met een spirituskooktoestel te vullen, dit toestel door een nog onopgehelderde oorzaak ontploft. Door den grooten druk stortten de muren in en mej. N. werd door de vallende steenen zoodanig ge troffen, dat ze beide beenen brak en bovendien nog andere ernstige won den kreeg. Ia zorgwekkenden toe stand is ze naar het ziekenhuis te Boxmeer overgebracht. Lyk gevonden. Maandagmorgen om 6 uur vond een landbouwer, die per rijwiel het gehucht Beddaf onder de gemeente Uden passeerde, in de struiken het lijk van een man, meldt de N. Rott. Crt. Het bleek te zijn de ongeveer 55 jarige A. van Eeen reizend koopman, uit de Peperstraat te Uden. De landbouwer deed onmiddellijk aangifte van het geval bij de politie. Deze stelde een uitgebreid onder zoek in. Het is nog niet bekend of hier misdrijf in het spel is. De man was gehuwd en vader van tien kinderen. Het stoffelijk overschot is naar het St. Jan's gasthuis te Uden gebracht. De Ryn eisckt 2 inensclienlevens. Maandagmiddag begaven zich te Eist (Geld.) de 25 jarige priesters- student P. H. J. Hoogveld van het Seminarie Rijsenburg en pater Nor- bertus van de Orde der Capucijnen uit Babberich te water om in den Rijn te gaan zwemmen. De eerw. heer Hoogveld is plotseling onwel geworden, en in den gevaarlijken stroom langs een krib terecht geko men. Pater Norbertus sprong hem on middellijk na om te pogen den drenkeling te redien. Ook hij werd echter door den sterken stroom ge grepen. Beiden verdronken. Ned. auto in Duitscliland verongelukt. Dinsdagmorgen ging de circa 40- jarige heer Th. Wetzels uit Sittard met zijn echtgenoote per auto een uilstapje maken naar Duitschland. De auto werd bestuurd door den garagehouder Boesten uit Siltard. In de nabijheid van Schiefbahn is de auto in een bocht van den weg geslipt en met groote vaart tegen een boom gebotst. De drie inzitten den werden uit den wagen geslin gerd. De echtgenoote van den heer W. was nagenoeg op slag gedood. W. en de chauffeur werden zwaar gewond opgenomen en naar het ziekenhuis te Crefeld overgebracht. Kindje in een teil met kokend water gevallen. Dinsdagmorgen is het 3-jarig doch tertje van den heer L. Muysers te Broekhuizenvorst spelende in een teil met kokend water gevallen, welke de moeder even in de keuken had neergezet. Het kind werd met ont-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6