CAI Peter tiemengde berichten sftll£3l Algem. weekoverzicht Oistricts-flrüi NAAR BE Gazell Naar ï-s ORATORIUM. Men gelieve te denken aan de laatste repetitie van het Oratorium: Zondag 11.15 in zaal Wilbelmina. P. E. Br. GEVONDEN: Een ring met sleutels. Inlichtingen Gemeentepolitie. GEVONDEN een rijwielplaatje en een sleutel. Inlichtingen Mare chausseekazerne. TOEGELOOPEN twee roodb. malen. •'Iolicb'ingen Marechaussee kazerne. Wegens omstandigheden zal het morgen Zondag door Venray's Fanfarecorps te geven Matinee niet doorgaan. In plaats biervan zal 's avonds een concert gegeven worden op het Henseniusplein. Aanvang 8 uur. Woensdag 23 Augustus zal bij gelegenheid der Liturgische Week alhier een concert gegeven worden door Venray's Fanfarecorps op het Henseniusplein Aanvang 8 uur n.m. Plechtige eerste steenlegging van liet nieuwe Zieken huis te Venray. Donderdag 17 Augustus j.l. had alhier de plechtige eerstesteenlegging plaats van het in aanbouw zijnde Ziekenhuis. Een eenvoudige versiering, be staande uit een dubbele haag groen, welke van den Merseloschen weg leidde raar een met vlaggetjes ver sierde eereboog, was door de werk' lieden aangebracht en voerde naar den nieuwen bouw. De onderbouw is opgetrokken uit roode baksteenen. waarop met helder gele sceenen wordt voortgemetseld, wat veel bijdraagt om het geheel eeD mooien indruk te verleenen. De Hoogeerw. heer Deken Thielen, geassisteerd door de Weleerw. heeren Kapelaans Gcurts en Theunissen, verrichtte om 11 uur, toen alle ge- noodigden aanwezig waren, de wij dingsplecbtigheden, waarna de H.E. heer Deken in een korte toespraak tot de aanwezigen, de beteekenis dezer kerkelijke plechiigheid uiteen zette. Na voorlezing der oorkonde, wel ke getcekend werd door genoemde heeren Geestelijken, de Z.E. Zuster Overste van Huize Cbaritas. die met twee Zusters aanwezig was en welke orde het ziekenhuis zal bedienen, verder door de Weled. Z.G. heeren Dr. Janssen, directeur St. Servatius- gestiebt, Dr. Schim v.d Loeff. direc teur St. Annagesticht, Dr. Vercau- teren. Wethouder Odenhoven, (Bur gemeester v. d. Loo was wegens familieaangelegenheden verhinderd), de heeren Martens, aannemer, Oomen. architect en den Opzichter van bet werk, werd deze oorkonde ingemet seld en de eerste steen gelegd. Hiermede was deze indrukwekken de plechtigheid geëindigd. Te Roermond slaagden Woens dag voor het examen Hoofdacte, onze dorpsgenooten Joh. Zwitserlood en Piet Rasters, beiden onderwijzers alhier. Zij genoten hunne opleiding aan den cursus van de Bissch. Kweek school te Venlo. Proficiat -r Blijkens een in ons blad voor komende advertentie is door de Eerste Gecontroleerde Particuliere Nacht- veil/gbeidsdienst te Rotterdam, thans ook alhier een Zuster-instelling ge vestigd. Gezien bet groote nut dezer instel ling twijfelen wij niet of vele personen zullen zich als abonné opgeven. Men zie verder de annonce. In het café van de Wed. J. alhier werd Dinsdagavond door een der bezoekers de groote spiegelruit ingegooid met een bierglas. Behalve schadevergoeding zal deze ruitenvernieler ook nog een verbaal oploopen. Door de Studentenclub „St. Bernardus" alhier zal op Dinsdag 29 Aug. a.s. in de „Wilhclminazaal" een tooneeluitvoering gegeven worden, toegankelijk voor de familie der leden, donateurs en eereleden. Ycnray ook Taxi. Door een ontslagen chauffeur van de Fa. de Rijdt uit Grave, die den autobusdieost Venray-Boxmeer onder houdt, is thans naast den bestaacdeD autobus dienst een Taxi-dienst inge steld tusscben hier en Boxmeer. De Woensdag gehouden big- genmarkt was tamelijk bezocht. Aan gevoerd waren 102 stuks. Prijzen 8 10 gulden. Handel vlot. LEUNEN. Met groote vreugde hebben de inwoners ven Leunen de benoeming vernomen van hun Rec tor tot Pastoor te I.eunen. Werd onlangs I.eunen door Mgr. Lemmens tot Parochie verheven, thans is de reeds verwachte olficieele benoeming afgekomen. Den eersten Zondag van September zal Leunen's eerste Pas toor ingehaald worden. OOSTRUM. Dinsdag trok de processie van Oirlo voor de 125ste maal. zonder onderbreking, ter bede vaart Daar Oostrum. Te dezer gele genheid was een prachtige eereboog bij de kerk aangebracht, terwijl de weleerw. heer Rector de pelgrims in welgekozen woorden verwelkomde. Hierna begon de plechtige Hoogmis waarin een treffende feestpredicatie gehouden weid door den zeereerw. heer Schram, rustend pastoor te Oirlo. Door de Harmonie van Oostrum werd deze processie afgehaald. Een hartelijk proficiat aan deze trouwe pelgrims is hier wel op zijn plaats. MERSELO. Bij den landbouwer Jacobs in de Peel. waar in de buurt veel bijenvolken geplaatst zijn, had Zondag een gelukkig zeldzaam voor val plaats. Zijn paard, dat in de weide liep, werd door een bijen zwerm uitgekozen om zich op het dier te vestigen, Iiersl nog in den mond en neus. Met veel moeite werd het dier door den eigenaar van zijn plaaggeesten verlost, doch het paard zal het waarschijnlijk niet overleven. CASTENRAY. Deze week ver nam men hier de blijde tijding, dat onze beminde Rector, de Z.Eerw. Heer R. Verheggen, officieel benoemd is tot Pastoor onzer nieuwe parochie. De plechtige installatie is bepaald op Zondag 10 Sept. a.s. OVERLOON. Zondag had hier de laatste opvoering plaats van bet Openluchtspel „Christus Verworpen" De belangstelling was wederom groot, De arbeiders v. K. en V. wisten bij het koren maaien 4 vol wassen bunzings te vangen. Woensdagmiddag had alhier een ernstig auto-ongeluk plaats, Nabij café CrooymaDS reed een vrachtauto in de richting Venray, waarachter twee joDgens liepen. Toen een luxe-auto deze vracht auto tegemoet reed, sprong plotseling het 6-jarig zoontje van Th. Appelhof achter de vrachtauto vandaan en kwam voor de luxe auto terecht. Hij werd met kracht tegen den groDd gesmakt. Direct werd geneeskundige hulp ontboden, welke overbrenging naar het ziekenhuis te Venlo nood zakelijk achtte. Den bestuurder treft geen schuld. Dinsdag 15 Aug. nam onze Fanfare deel aan het muziekfeest te Vlierden. Aan dit feest was een loterij verbondeD, waarbij ze het geluk hadden den 1 en prijs te winnen. De jachtopzieners A. transsen Keizers maakten proces-verbaal op tegen twee wilddieven uit Eind hoven, wegens het zetten van wild strikken. HOLTHEES- Op het Zondag Afferden gehouden 2e Bonds- coDCOurs van den S.B.V.O. behaalde onze Schutterij O L. Vr. Gilde een '2e prijs Korps vrije hand en 3e prijs Korps vaste paal. HORST. Onder het gehucht Hegelsum te Horst is een boerderij van den heer M. v. d. Beuken tot den grond afgebrand. Eenig huis raad en een groot aantal kippen bleven mede in de vlammen. Verzekering dekt de schade. VENLO. Woensdag werd door de politie in hechtenis genomen zekere G., wien ten laste wordt gelegd, dat hij gelden inde op het spaarbank boekje van zijn zwager. Donderdag morgen werd hij naar Roermond overgebracht. BEAURAING. Een genczene te Venlo Donderdagmorgen is mej. J. Sukel uit Venlo, die naar O. L. Vrouw van BeauraiDg ter bedevaart was gereisd, na een 21-jarig ziekbed, vol komen genezen te Venlo terugge keerd. Dinsdag vertrok uit Venlo een reisgezelschap met autobussen naar Beauraing. Onder dit gezelschap bevonden ich drie zieken, onder wie de 51 jarige mej. J. Sukel uit Venlo. die sedert 21 jaar ziek en bedlegerig was en gedurende de laatste jaren zoo hulpbehoevend was geworden, dat zij niet kon staan, noch loopen. Ook waren haar gezichtsvermogen en haar spraak gedurende haar ziekte zoodanig verminderd, dat zij nauwe lijks kon zien en slechts zeer moeilijk praten. Voedsel moest haar worden toegediend. Ondanks haar ernstige toestand en strijd met het advies van den behandelenden geneesheer maakte de vrouw den tocht naar Beauraing mede. In Beauraing aangekomen, werd zij naar een hotelkamer gebracht, daar haar toestand gedurende de reis was verergerd. Ongeveer tegen zes uur in drn avond is zij op haar wensch naar de plaats der Verschijningen gebracht Haar ernstige toestand maakte het echter noodzakelijk, haar per bran card naar het nabije zusterklooster over te brengen. Hier overviel haar een hevige be nauwdheid. terwijl zij bijna onver staanbaar te kennen gaf, hevige pijnen in haar beide beenen te gevoelen. Plotseling sprong de zieke van de brancard op, wierp haar bril af en liep op haar kousen naar buiten, regelrecht naar de plaats der Ver schijningen, viel daar op de knieën en begon luid en duidelijk te bidden. Het omstaande, talrijke volk was zeer onder den indruk van dit ge- rezingsgeval. Eenige aanwezigen hieven het Magnificat aan, dat door allen werd meegezongen. Niet enkel kan de genezen vrouw weer loopen. doch ook haar geziebts- en spraakvermogen zijn plotseling geheel teruggekeerd, terwijl zij ook weer kracht in haar armen en handen beeft. De vrouw is door drie dokters te Beauramg onderzocht. Een officieele verklaring van het genezingsgeval werd nog niet afgegeven Wel ver klaarden de geneesheeren de vrouw voor gezond. 40-.Tarig professiefeest. Dinsdag 15 Augustus, herdacht de Zeereerw. Moeder Innocentia, Overste van het R. K. St. Joseph-ziekenhuis te Venlo, haar 40-jarig professie- feest. Botsing tusschen motorrijder en fietser. Op den Hornerweg bij Roermond heeft Dinsdagavond een ernstige aanrijding plaat» gevonden tusscben den motorrijder J. B. uit Aken, wiens vrouw op de duo zat en den 15-jarjgen wielrijder O. uit Horn. Alle drie werden tegen den grond geslingerd. De motorrijder B. bekwam levens gevaarlijke hoofdwonden, zijn echt- genoote liep verwondingen aan gelaat en linkerbeen op terwijl de fietser O. Jichte hoofdwonden had bekomen Ze werden naar het St. Laurentius ziekenhuis te Roermond overgebracht waar B. aan de gevolgen is overleden, De toestand van de echtgenoote van B. en van O. is bevredigend. De oorzaak zou te wijten zijn aan verkeerd uitwijken van den fietser. Gemeente-Secretaris te Roermond, Op de alphabetische voordracht voor de benoeming van een gemeente secretaris te Roermond zijn geplaatst de heeren mr. H. L. M. Kramer en mr. P. A. H. M. van Vlijmen, beiden werkzaam ter secretarie der gemeente Eindhoven. Paard en wagen te water gereden Te Roermond geraakte de met een paard bespannen groentenwagen van de Wed. E. van de 6 meter hooge helling in de Roer. Paard en wagen kwamen in het zeer diepe water terecht. Geruimen tijd later kon het cadaver en de wagen wor den opgehaald. Middenstandstentoonstelling te Sittard. Te Sittard zal in September a.s. een groote middensfandstentoonstel- ling gehouden worden. Aan deze tweede Siltaidsche middenstandsten toonstelling zullen 70 a 80 firma's deelnemen, terwijl particulieren tevens van plan zijn om op den dag der opening een bloemencorso, waaraan ook reclamewagens mogen deelnemen te organiseeren. Ernstig mijnongeval. In staatsmijn Maurits geraakte de mijnwerker R. met het hoofd bekneld tusschen twee kolenwagentjes. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Massa-ontslag van my nwerkers, Maandag is op de mijnen Laura et Vereeniging aan ongeveer 100 arbeiders ontslag aangezegd, waar van 69 op de mijn Juliana en 30 op de mijn Laura. Inbraak in een Pastorie. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken in d. pastorie der paters Conventueelen te Treebeek (L.) De dieven hebben zich toegang verschaft door een tuimelraam van de Sint Barbarakerk. Zij zijn ver volgens door de sacristie gegaan en door den tuin naar de pastorie, waar zij verschillende vertrecken hebben doorzocht. Gestolen werden een rijwiel, een groot aantal sigaren en een doosje met Belgisch en Duitsch geld In de kerk werd niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Het tweede slachtoffer overleden De heer Th. Wessels uit Sittard, die Dinsdag j.l bij het ernstig auto ongeluk te Crefeld zwaar gewond werd opgenomen, is Woensdag in het Crefeldsche ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Schoenendie ven aangehouden - Woensdagavond heeft een agent van politie op het Stationsplein te Heerlen twee mannen aangehouden die op een fiets een groot pak ver voerden. Bij onderzoek bleek hem, dat zich het pak 90 paar schoenen be vonden. De agent nam de mannen mee Daar het politiebureau, waar bovendien bleek, dat een der mannen in het bezit was van een geladen evolver en eeaige loopers. Ze ver klaarden eerst de schoenen te hebben gevonden en gaven toe, reeds een pak ter bewaring aan bet station te hebben afgegeveu. Tenslotte bekenden de schoenen in totaal 100 paar in den -nacht van Zaterdag op Zon dag te Hulsberg te hebben gestolen. Een der mannen, die een schoen winkel te Kerkrade heeft, zou ze daar verkoopen, waarna de verdiensten samen gedeeld zouden worden. De mannen, van Duitsche nationa liteit, zijn in arrest gesteld. Graanrechten en pluimvee. De Nederlandsche Federatie van Vereenigiogen van Bedrijfspluimvee houders. de Ned. Pluimvee Federatie heeft op 12 Augustus te Utrecht een algemeene vergadering gehouden, waarop uitvoerig de gevolgen van eventueele graanrechten voor de pluimveehouderij besproken zijn. Bij de besprekingen werd naar voren gebracht, dat de pluimvee houderij bij den tegenwoordigen omvang jaarlijks ongeveer 700 duizend tonnen voedergranen ge bruikt. EeD invoerrecht van f 1. I per 100 K.G. zou de pluimveehou derij derhalve 7 millioen gulden kosten. Volgens de gemaakte berekeningen verhoogt een invoerrecht van f 1.—- per 100 K.G. de productiekosten der eiereD met 37i/i cent per 100 stuks. Het heffen van graanrechten zonder meer zou dus voor de pluim veehouderij enorme schade beteeke- nen. De meerderheid van de vergade ring stond op het standpunt, dat weliswaar graanrechten nadeel be- teekenen voor de kippen- en eenden- houderij, doch dat bet niet juist zou zijn om in te gaan tegen het advies van de drie centrale landbouworga nisaties. die meenen, dat deze bet belang van den Landbouw het algemeen noodig zijn. Er bestond volledige overeenstemming dat ge- eisebt mag worden, dat de schade welke den pluimveehouder wordt toegebracht, ten volle wordt ver goed. Bij de bespreking van de vraag, boe de kippen- en eendenbouder de verhoogde productiekosten terug kan krijgen, werd gezegd, dat er geen enkel middel is om invloed uit te oefenen op den prijs, die in het buitenland voor de eieren gemaakt kan worden. Indien bij export de verhoogde productiekosten met terug gegeven zouden worden, beteekent dit de vernietiging van deD uitvoer. De concurrentie met landen, die geen graanrechten hebben is dan niet vol te houden. Teruggave van de ver hoogde productie-uitgaven werd bij uitvoer als absolute noodzakelijkheid gevoeld. Bij de eieren die in het binnen land afzet vinden, meent men, dat bet mogelijk moet zijn. door een sterke beperking van de productie op den duur den hoogereD produc tieprijs van den consument betaald te krijgeD doch om hiertoe te ge raken is tijd noodig en het kan niet anders of in de tusschenperiode worden groote verliezen geleden. Deze zouden op een of andere wijze gecompenseerd moeten worden. De vergadering besprak tenslotte verschillende systemen hoe de moei lijkheden voor den pluimveehouder op te lossen. Een stadspark te Nymegen. De gemeenteraad van Nijmegen ging accoord met het voorstel van B. en W. om op de Gofferd een groot stadspark aan te léggen. De kosten hiervan zijn geraamd op bijna f 1.000 000. Het werk zal in werkverschaffing uitgevoerd wor den en aan een paar honderd werk lieden geruimen tijd werk gevea. Bij de regeering zal aangeklopt worden om rijkstoeslag op deze werkverschaffing. Om den Lutine-scliat. Donderdagmorgen is de sleepboot „Neptunus" met het geheele perso neel uitgevaren naar het LutineterreiD. Door den Westenwind was het niet mogelijk den tweeden cylinder op den toren te plaatsen. In den toren echter zeer belangrijk werk ver richt, n.l. de groote zuigbuis is zoo danig verlengd, dat men den roest- klomp, waaronder zich het goud bevindt, kan bereiken. Ruim zesduizend bruidsparen, Waarschijnlijk mede als gevolg van de ongunstige economische om standigheden werden er te Amsterdam in 1932 minder huwelijken voltrokken dan in het jaar daarvoor en wel 6095 tegen 6261. Het grootste aantal werd voltrokken in juni, n.l. 668, het kleinste in Januari, d1. 342. Van de 4877 huwelijken tusschen personen, die nog niet gehuwd ge weest waren, waren er geen waarbij de man, acht waarbij de vrouw en een waarbij man en vrouw niet konden schrijven. Er werden 504 huwelijken vol trokken, waarbij een der eebtgenooten of beide vreemdelingen waren. Het aantal in de registers van den Burgerlijken stand ingeschreven echt scheidingen. n.l. die waarbij het huwelijk te Amsterdam was voltrok keD, onverschillig waar partijen ten tijde van de scheiding woonden, bedroeg 597 (v. j. 686). Een genczene te Bergen op Zoom. Dinsdag 15 Augustus maakte een gezelschap van 23 personen een reis naar Beauraing. Onder het gezel schap waren eenige zieken, alsmede een zekere Frans van Loon, uit Bergen op Zoom, gehuwd en vader van 6 kinderen. Voor ruim 2 jaar geleden was van Loon tijdens zijn werk op de fabriek op zekeren dag in elkaar gezakt en had vanaf dit moment het spraakvermogen verloren. Nadat het gezelschap onderweg in de kerk van Mechelen de H. Mis had bijgewoond arriveerde men om 2 uur te Beauraing. Van Loon en de andere zieken vertoefden ge durende anderhalf uur in de onmid dellijke nabijheid van de grot. Op de terugweg gaf vaD Loon aan zijn oom die de reis ook mede maakte een briefje met het volgende op- 'chrift„Oom Piet even stoppen laten. Ik kan denkelijk praten". Nadat van Loon eenige oogen- blikken veel pijn in de maagstreek had gehad stond bij op en zeide met luide stem Menschen ik kan praten. Men kan zich de consternatie van zijD medereizigers levendig indenken. Op de plaats waar deze genezing geschiedde het was op den weg NamenBrussel zijn alle reizigers uitgestapt en heeft men daar ge- zamelijk 5 Onze Vaders en 5 Wees gegroeten uit dankbaarheid gebeden. De geuezene bad op verz.-ek zelf voor. Toen men om half twaalf 'k nachts thuis kwam werd de ge lukkige vader door vrouw en kin deren hartelijk ontvangen. Voor het werkelijk wonderdadige van deze genezing maken wij natuurlijk alle voorbehoud tot het noodzakelijke onderzoek beëindigd is. Noodlottige twist. Bij bet binnenhalen van haver ontstond Dinsdag een woordentwist tusschen den landbouwer A. v. V. te Barceveld en zijn 19-jarigen knecht uit Haarlem. Hierbij maakte laatst genoemde zich zoo driftig, dat hij een gaffel wierp naar zijn patroon die bovenop een met haver beladen wagen stond. Gelukkig kon v. V. bet gevaarlijke voorwerp ontwijken, doch tengevolge van de hierbij ge maakte beweging verloor hij zijn evenwicht en viel van een hoogte vaD ongeveer 4 M. naar beneden. Met een hersenschudding en een hoofdwonde werd de ongelukkige opgenomen. De knecht, die dadelijk de vlucht heeft genomen, is door de politie aangehouden. DeNedcrlandsclte Rondvlucht 1933 Het vorig jaar in April vlogen de deelnemers aan de toeD gehouden Rondvlucht Eindhoven voorbij. Dit jaar en wel op Zaterdag 26 Aug. 's morgens om 10.30 komt de geheele zwerm vliegtuigen op Eind hovensch vliegveld aan den grond Er zullen er zeker tusschen de 25 i 35 zijn van allerlei soort, met tezamen, naar schatting, een goede honderd passagiers aan boord. De vliegende gasten worden door het Gemcentebestnur ootvangen. Den eersten dag, den 25en Augus tus, gaat het van Waalhaven over de beide Hollanden, de Noordelijke eilandeD, Friesland en Groningen naar het vliegveld Twente, waar men na dezen welbesteeden dag zal overnachten. Den 26en Aug. welke dag dus ook voor Eindhoven van belang zal zijn, vervolgen de vlieg tuigen hun weg over Gelderland, heel Noord-Brabanf, Zeeuwsch Vlaanderen en Zeeland, om weder in Waalhaven te eindigen. Melkster en elf koeien door den bliksem gedood. Te Nagboel bij Lunderskov zijn de boerenvrouw, KroII, die bezig was met melken, en elf koeien door den bliksem getroffen en gedood. De koeien waren aan een ijzerdraad vastgebonden welke door den blik sem getroffen werd. 'ATy-ti BijApoth en Qroaisf?n Goedkooper geld. Vracht- verdeeling voor de binnenscheep vaart. -Een aardappelen-steun regeling. Tegen volksverwii dering. Verminderde uitkeering aan de gemeenten. De goudvoorraad van de Ned. Bank blijft voortdurend toenemen en ook de positie van den gulden in het buitenlaud blijft gaaf, omstandigheden waardoor de Ned. Bank geld goed koop kan gaan verstrekken, d w.z tegen voordeelige rente. Het disconto is van de week dan ook weer met een half proceat verlaagd en daarmee gebracht op 4 3i/j pet- Vermoedelijk zal nog een verdere verlaging volgen, waüt de rentestand der particuliere banken is nog een stuk beneden dien van de Ned. Bank. Dat hel geld goedkoop verstrekt wordt, wil echter nog geenszins zeg gen, dat het ook gemakkelijk ver krijgbaar is. De tijdsomstandigheden hebben er zeer toe medegewerkt, dat de voorwaarden voor credietverlee ning zijn verzwaard. o— De evenredige vracht*'erdeeling ir de binnenscheepvaart, in Mei j.l. ettelijk geregeld, zal op 7 Septem ber a.s. in werking treden. Tegen dien datum is een vervoerverood afgekondigd bevrachtingen kunnen dan slechts door bemiddeling van de bevrachtingscommissies, welke in 20 gemeenten des lands gevormd zijn, tot stand gekomen. Er is ook een Raad van Beroep voor Bevrachtings zaken samengesteld geworden. o— Uit de verschillende organisaties van belanghebbenden is de Aard- appeleD-Centrale geboren, welke pogeD zal om den afzet van aard appelen voor de toekomst meer loonend te maken. De Centrale heeft voor den nieuwen oogst minimum prijzen vastgesteld en een onder steuningsfonds gevormd, waarvan de baten moeten komen uit de opbrengst van vervoerbewijzen. De minimum prijzen voor consumptiegoed, hetwelk behalve aan kwaliteit ook aan zekere maten moet voldoen, zijn vastgesteld op f 1.50 tot f 3 per 100 Kg. Voor aflevering zijn vervoerbewijzeD be- noodigd, voor welke moet worden betaald. Uit de opbrengst der ver voerbewijzen zal getracht worden om de verliezen te dekken op onver kocht gebleven consumptie-aardappe len. welke als veevoer verbruikt zijn moeten worden. De vacanties raken ten einde en ook van den zomer zullen we weldra het beste hebben gehad. De polo hemden gaan met een jasje overdekt worden en de dames verruilen straks het luchtige zomertoiletje voor een degelijke herfstjurk. We hebben ver scheidene mooie zomerdagen gekend, maar bijzonder beet is het seizoen toch eigenlijk niet geweest. En tóch hebben tienduizenden dit jaar gedaaD. alsof bijna elk kleedingstuk teveel was. Van den zeer radicalen omkeer in het kleediogvraagstuk hebben tal van lieden min of meer gehuiverd zij zullen het dan ook als een opluchting beschouwen, dat het jaargetijde tot het in acht Demen van meer reserves bij het volgen van de onfkleedingsmode aanzet. liet valt niet te ontkennen, dat het in sommige oorden van zomer-ontspaoning den laafsten tijd wel eens ergerlijk is toe gegaan. al was het dan steeds een kleine minderheid, welke door haar gedrag aanstoot gaf aan weldenken- den en bedenkelijke bezwaren opriep voor een verblijf ter plaatse van een nog niet bedorven jeugd. De overheid schijDt hier en daar geneigd om wat meer te tolereeren dan anders, omdat ze geen middel meent te mogen smaden om wat ver tier en verteer te brengen op plaatsen, waar de crisis zooveel schade reeds veroorzaakte. Vandaar Straperlo en andere gokspelen in badplaatsen en de opheffing van alle begrenzing bij het nemen van gemengde baden, te water en te land, in zeer vele binnens lands gelegen recreatie-oorden. Dik wijls heeft dat alles tot excessen geleiden tenslotte hebben die excessen weer een reactie opgeroepen. In het drukst bezochte recreatie-oord des lands, in bet Gooi, wordt momen teel dooreen uit de bevolking voort gekomen actiegroep tegen volksver wildering gepropageerd voor maat regelen om de bovenbedoelde excessen tegen te gaan, speciaal waar die zich voordeden door oogluikende toelating van hazardspel (Laren), bij het kampeerea en zonnebaden aan de Loosdrechtsche plassen en idem aan het Muider strand. Adressen verschillende gemeenteraden hebben bij die vertegenwoordigende lichamen steun gevondeD en zeker zulleD voo het volgende seizoen de noodig - beperkende bepalingen worden afge kondigd. Het gaat weer als altijd om de massa van een gepaste vrijheid te laten genieten, moet tegen extreme misbruikers worden opgetreden. —o Het rijk is voornemens om den gemeenten een zuiniger beheer te gaan aanleeren. In de vijfjarige periode, welkeiD 1936eindigt, hebben de gemeenten een hoogere uitkeering uit 's rijks fondsen ontvangen, als welke voor de toekomst en meer direct voor de volgende vijfjarige periode in het voornemen ligt. Om de gemeenten aan de straks te ver minderen uitkeeringen te wennen - zoo heet het zal in het najaar een wetsontwerp aanhangig komen om een geleidelijken overgang naar de vermindering te bewerken. De uitkeeringen over 1934)1935 zouden van dezen maatregel reeds den in vloed ondervinden. Tenslotte eenig allerlei. In Kleef zit een Nijmeegscbe Secretaris van den Bestuurdersbond te dier plaatse gevangeD, beschuldigd van versprei ding van het bij de Amsterdamsche „Arbeiderspers" uitgegeven weekblad „Freiheit" in Duitschland. Ons Mini sterie van Buit. Zaken bemoeit zich met het geval. De stad Lochera viert van Zater dag tot Dinsdag haar 700 jarig bestaan. Die Graaf Otto van Gelre tocb Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. KerkelijjDi' P» ikerfe Morden Zt in a sen collecte de maalschool, grot gatie en ei. vo Petrus-liefde 3 u: Maandag 1 iiele Wilhelmus jns, voor Johani Poeh broeders en s9 fenis van Jai id Pi Lof. Dinsdag b bes voor Frans J f), 8 i voor Jacoba ïlten Woensdag^ let Sol. jaa rg. den Meer II. Ver ad. Donderdag |tum Om 8 uur nis, tificale Hoog Vrijdag ha/ leesn jaarg. 2e kis ,r dei Pastoor Hem Ron, Zaterdag 18 be voor Johanne evens A.s. Zondapur I de H. Fainili et g Communie. P kerk Morgen 0,6e Missen met o :richl plechtige Ho: 3 voi der Asrlsbrojrscha processie. Na loogi voor het Mi «ïzan D. O., kwart er 9 vergadering f de J Orde, kwart 4 5 g half 6 Lof. Dinsdag ifjuer van O. L. V[{ ge voor de D. 0,vil Ie 1 orn 9 uur pleitie H 6 uur Lof taj Anlonius. Vrijdag fees dewijk, patrc generale abs.I aflaat o.g.v,oiuur om 6 uur Lofi H. Zaterdag feavan nardus van0pda,v Maandag oq uur voor Ant. Filajs lie Woensdag oi7 ut Wismans Veijnpe: D. O. De ledawor deze II. Missabij ter H. Tafel luade Paönaa Heden berii 01 onze Iloogwasige de eer van ziji bez- doen op halfJblem Genadekei 0 Vandaag deroegi om 9 uur afhin va dovicus-vereejjtfg r naar Trans tyon plechtige Hooji'is 1 storven leden in e\ vereeniging, varna de relikwie va 0. 1 Om 3 uur p'ehlig processie naar, Tr eene van de sooor heden te Oostriii ii jaar. Komt dus lier De orde der pr?.ess 2 3 4 5 6 7 8 9 LEST BEST. Zondag j.l. heeft bet Overloonsche Tooneelgezelschap „De Victorieklef" onder leiding van den heer Menckens, voor de laatste maal het openlucht spel „Christus Verworpen" opge voerd voor méér dan duizend opge- togeo toeschouwers. Zóó keurig-mooi vertolkten alle spelers en speelsters hunne respec tievelijke rol. dat algemeen de klacht gehooid werd: „Och, wat jammer, dat dit de laatste opvoering is Het applaus bij open doek, was om zoo te zeggen niet van de lucht en verschillende personen, die „Christus Verworpen" reeds meerdere malen hadden zien spelen, pasten op deze tiende en laatste voorstelling met alle recht 't spreek woord toe: Lest best P. fr. Constantius van Eijk. Kruis metnisi Schoolkincren Congreganiten Meisjes envro Leden Dero Or Harmonie Bruidjes Engelen Lievevrouveme miraculfffi B< 10 Zangkoor 11 Allerheiliple 12 Mannen cel S vaandel 13 Vaandel a led Op den Cai'arie processiepark /^ch preek. Bij zegen met «Stil daarna vereerial üe O. L Vrouw. Door de weekde Burgerlijke Stand Venray van 11 tot 18 Augustus 1933. GEBOREN EngeliDa H. P. Geurts, Smakt Maria A. W. Arts, Merselo Maria P. Th. Vethaegh, Akkerweg Johannes H. J. Peeters. Hoenderstraat Gerardus H. J. Janssen, Stationsweg Theodorus H. P. Vermeulen, Langew. Petronella W. Gellings. Castenray EduardM Swinkels. Scbeide Henricus J. M. van Osch, Castenray OVERLEDEN: Martinus van Meijel, echtgenoot van M. H. Muijsers, 61 j. Merselo. 2 patiënten St. Servatiusgesticht 1 patiënte St. Annagesticht. KantoorShoo Worden ?ev 2 boerendienstneid 1 schoenmakedeer 1 huishoudstecjkle Keuken - werkmisje Keukenmeisje 'oot Boerenknecht H< Bieden Bicli Smidsknecht 3j- a Prijs f 5.— pei voor Hotel gezoi Electr. Rijw^f "it Perlrix Ba Perlrix Anoc (bij void, deeln air

Peel en Maas | 1933 | | pagina 2