iJAÊfóiiaft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. l? Groote Kindsheidoptoclif ie VENRAY 30 Juli om li uur. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Pracht van Praalwagens Het rechte kruis en kromme kruis. Uit het Buitenland Binnenland. Openluchtspelen Overloon. Provinciaal Nieuws Zaterdag 29 Juli 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 30 MAAS MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET YMEUGST PRIJS DHR AuVKRTENhkN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 i ct. bij abonnement lagere tarieven. lütKiivu van KIItHA VAN DEN MllNOKHOF VENRAY Telefoou 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 359 costuuins 350 costuums Het Stalleke van Bethlehem. Een Indische Afgodstempel. De Lourdesgrot. 40 in het wit gekleede zingende Maagden met palmtakken. Rijke variatie. Kleurige groepen. YOLGORDE VAN DEN OPTOCHT. Voorrijder te paard met aan weers zijden een soldaat. Missieschild, gedragen door twee jongens in costuum. Groep Geloot Hoop Liefde Twee engelbewaarders met een jongen en een meisje. Spandoek Het licht schijnt in de duisternij. Praalwagen Het stalleke van Bethlehem. Maria en Joseph aanbidden hel Kindje Jezus. Herders en de Driekoningen knie len aanbiddend neer. Os en e2el bij de kribbe Engeltjes op de hoeken. „De onnoozele kinderen". 28 kindertjes in bloedroode klee deren met goud afgezet en eeu gouden band cm het hoofdje, dragen elk een palmtak. 2 engeltjes dragen een spandoek „Zij, die hun bloed gaven voor den pasgeboren Zaligmaker". Enkele engeltjes begeleiden de kindertjes. Kinderen school Heide. De LijdeDsgroep Koning Lode- wijk met doornenkooin en page3. Veronica met Zweetdoek en dienst maagd. De keizerin H. Helena met kruis en volgsters. Laagste klassen der jongensschool Spandoek De duisternis neemt het licht niet aan Mandarijn te paard, gevolgd door eeD groote groep van Chineesche mannen en vrouwen. Negers, Roodhuiden, Indiërs en Indische meisjes. Praalwagen De afgodsteir.p van Angkor Vat. Een Indische afgodspriester brandt wierook voor een prachtig steenen Budhabeeld. St. Jozefsgesticht. Beeld v. b. kindje Jezus, gedragen door de misdienaartjes. Vele bruidjes met bloemen gaan voor en achter het beeld. Venray's Fanfarecorps. De K.R.O.-propagauda voor Radio aan de rriisior arisscn. Meisjes der laagste klassen. Stella Duce. (Wapenschild van onzen bisschop). De Bisschop met mijter en staf. Beeld van Maria, gedragen door maagden. Vele bruidjes gaan er aan vooraf en volgen. Spandoek Onder leiding van de Sterre (stella duce). Spandoek le. Offeren martela ressen hun leven voor hun zuiverheid H. Agnes. H. Caecilia met harp. H. Ursula roet maagden (palmtak ken in de hand). H. Barbara met toren. Spandoek 2e. Leven maagden in zuiverheid. H. Oda. H. Angela. H. Elisabeth met landmeisjes. H. Theresia van Lisieux, omgeven door bruidjes met rozen. Spandoek 3e. Bidden en offeren de kloosterzusters. Groep van kloosterzusters. Spandoek 4e. Verlaten de mis sionarissen hun vaderland. Groep missiepaters van verschil lende orden en cougregatie's, een missionaris te paard. Spandoek 5e. Besturen paus en kardinalen de kerk. Zouaven. Paus en kardinalen. JoDgens en meisjes der hoogere klassen zingen. Spandoek 6e. Ik ben de Onbe vlekte Ontvangenis. Veertig maagden, in 't wit ge kleed met blauwe sjerpen aan en palmtakken in de hand. zingen Te Lourdes op de bergen. Verscheen in een grot Vol glans en vol luister De Moeder van God. Ave, ave. ave Maria. eDz. i Praalwagen: de Lourdesgrot. Niet het symbool van liefde, maar van bruut geweld, met de kreetHet Hakenkruis is groo.t en Hitler is zijn profeet... Und willst du nicht mein Brudersein So schlage ich dich den Schadel ein. En wanneer de rauwe, schelle kreet van de Hakenkruis-idee over de Germaansche landen klonk, en allen ontzet zwegen, en velen in pijnlijke stilte hun leed en hun verzet verkroppen, heeft daar vanuit Oosten rijk een moedige stem geklonken „Neen 1 Tot daartoe en niet verder In hoe sigio vinces: indatteeken zult gij overwinnen, zoo zag het keizer CoDstantijn (pl m. 300) staan tegen den hemelluchten. Niet in het hakenkruis, maar in het leeken van het kruis Christi. Met dat kruis in de hand zal hij vechten, de kleine kanselier, desnoods zal hij vallen onder dat kruis, maar nooit of Dimmer zal hij een knieval doen, voor het hakenkruis. Tegen de donkere hemelluchten fladderen onheilspellend, als storm vogels, die een sombere toekomst voorspellen, allerlei woeste teekecs... Hakenkruis in Duitschland. Sikkel en hamer in Rusland. Het drieboeksteeken der Vrij metselarij in Spanje. En nog meer andere, waarvan men niet met zekerheid weet, wat ze voor eigenlijk doelwit hebben. Maar de kleine kanselier maakt het rechte kruis, heft het ware kruis, omhoog en bidt. Wij aanbidden U, Christus, omdat Gij door het kruis de wereld hebt verlost. In cruce salus in het Kruis alleen is heil en hcop. Kruisoffer en Misoffer: het mystieke offerbloed roept voortdurend, niet om wraak, maar om verzoening, ten hemel. Spaar, o Heer, spaar Uw volk. *ss%. 0. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Een dezer dagen las ik het vol gende„Toen verleden jaar de presi dent van de Oostenrijksche republiek het hooge ambt van rijkskanselier aan den kleinen Dolfuss aacbood, ant woordde deze eenvoudig: „Morgen zal ik antwoord geven." Men zag bem heengaan, met bezorgden blik. Hij ging niet, zooals gewoonte is. opgewonden samensprekingen hou den. hij hield geen rekening met allerlei ambities, wat men wel eens noemt „zijn vrienden raadplegen." Maar hij richtte zijn schreden naar een eenvoudig volkskwartier, en ging daar een kerk binnen, waar het Aller heiligste Sacrament stond uitgesteld. Hij knielde Deer en maakte het kruis- teeken. 't Was aan God, dat deze oprechte christen in een voor hem beslissend uur hulp en raad wilde vragen aan God alleen. 't Was avond. Hij bleef in gebed verzonken tot den morgen. Toen, met bevrijden geest en zijn plicht kennend, ging hij terug naar den president, en aanvaardde zijn ambt. Dat is de man, de kanselier mei het rechte kruis 1 Hij knielde neer. maakte het kruis- teeken en bad God om licht en kracht. De kleine Dolfuss, klein van lichaamsgestalte maar groot van geestelijk postuur. De man, niet van het brute, mili- tairistische geweld, maar van de energieke, heilige kracht. In het kleine Oostenrijk, maar dat reeds meermalen in de geschiedenis de heilige, roomsche cultuur heeft gered in oogenblikkeD, en tijds gewrichten, welke beslissend waren voor eeuwen. En nu, nu het kromme Hakenkruis, het wanstaltige, akelig-grijperige, doldraaierige hakenkruis ook nog het goedmoedige, in den grond oer- christelijke Oostenrijk wilde over meesteren, komt de kleine kanselier, maakt een kruisteeken, het rechte kruis, bidt en roeptHalt 1 De kleine kanselier van het kleine Oostenrijk, dat reeds meermalen in de geschiedenis, de heilige, roomsche cultuur teg:n het barbarendom heeft gered... De kanselier met het kromme kruis... Geen heilig teeken, waaraan een Verlosser hing, die het beparelde met de robijnen van zijn onschuldig bloed... Geen heilig symbool van het onnoemelijke menschenleed, dat daar in kracht en wijding tegelijk erlangt... Geen banier, waaronder zich diep geloovige christenen scharen... Maar een wanstaltig, akelig-grijpe- rig, doldraaierig, oorspronkelijk heidensch spookteeken, waarin aller lei slag van mannen met allerlei mengsel van onchristelijke opvattingen een verzamelpunt vinden. Ook Ned. Indië gaat contin genteeren. De Economische Wereldconferentie gesloten. Roosevelt vecht nu op eigen houtje tegen de crisis. Duit- sche manieren. De Belgische regeering handhaaft zich. De ongehoorzaamheidscampagne io Iodië. Van overal. Waar zoo lang reeds op is aan gedrongen, gaat nu gebeuren ook Ned. Indië zal haar positie in crisis tijd door middel van contingenteerin- gen gaan verdedigen. Daartoe is bij den Volksraad een ontwerp-crisis invoer-ordonnantie ingediend. Deze schept o.m de mogelijkheid om den invoer in Indië tot bepaalde havens te beperken en zoodoende de controle op de naleving der te scheppen con- tingenleeringsmaatregelen te verge makkelijken. Als ze in Indië ook nog op even tueelc resultaten van de Economische Wereldconferentie heeft zitten wach ten, dan is dat tevergeefs gebleken. Die Conferentie, met koninklijke praal en groote -verwachtingen geopend, is van de week roemloos geëindigd. Aan dat roemlooze einde heeft vooral de president der Ver. Staten schuld, al zal hij zich tegenover zijn eigen land misschien wel kunneD verantwoorden. Roosevelt zoekt nu eigen nationale oplossing voor het crisisprobleem en hij bezigt daar toe straffe middelen. Tienduizend industrieelen hebben zijn oproep tot verhooging der loonen noodig geworden door inflatie en prijsstijging en verkorting van den arbeidstijd beantwoord. Al deze braven zulleD een speciaal insigne cadeau krijgen, hetwelk ze mogen dragen. Op verschillende scheepswerven is de werkweek tot 32 uur terug gebracht en zooals de vooruitzichten zijn, wordt er op gerekend, dat met 1 September 5 a 6 millioen werkloozen aan den arbeid kunnen tijgen. Wij, in Europa, kijken de kat intusschen nog rustig uit den boom.... van den gevluchte als gijzelaarsters gevangen doen zetten en zulk nieuws laat ze bout-weg naar het buitenland overseinen De Belgische regeeriüg. welke zich voor de Kamer moest verantwoorden over het gebruik van de haar ver leende volmachten en een sterke socialistische oppositie tegenover zich voDd. heeft tenslotte toch haar motie van vertrouwen gekregen, in een stemmenverhouding van 97—79 stemmen en 6 onthoudingen. Van vrede in Britsch Indië is alweer geen sprake meer. De voor zitter van het Indische Congres heeft de voortzetting van de ongehoor zaamheidscampagne afgekondigd eD daarbij als plechtigheid de verbran ding van een partij Engelsche textielgoederen laten gelden. Gandhi boudt zich een beetje zoek, daar verondeis'.eld wordt, dat de regeeiing hem weer zal laten arresteeren. In Frankrijk hebben de belasting betalers ook al niet veel op met den fiscus. Van de 11 millioen belasting plichtigen zouden slechts 3 millioen inderdaad betalen. 140 Kamerleden hebben nu een wetsvoorstel inge diend. ingevolge hetwelk alle belas tlogplichtigen een kaart zouden krij gen, tegen afteekening waarop ze slechts salaris kunnen innen, bank rekeningen openea en andere bijzon dere transacties aangaan. Alleen als ze hun belasting heb ben betaald, krijgen ze voor het volgend jaar een nieuwe kaart, die hun de ontvangst van bun gewone inkomsten mogelijk moet maken. Zelfs staten en derzelver regeer ingen betalen tegenwoordig slecht, "30 waren het nog maar 12 leden van den Volkenbond, die bun con tributie niet konden voldoen; in 31 wareD het er 16 en in '32 reeds 28. Ba'bo is op terugreis raar Rome, maar nu hebben een paar vliegtuigen noodlandingen moeten maken. In Nieuw Zeeland viel een bombarde mentsvliegtuig te pletter; dooden. In Spanje heeft de regeering weer een „samenzwering" ontdekt; 500 gevangenen oieuwe plannen ontworpen om aan den regeeringseisch van nog eens ruim een ton te bezuinigen te vol doen en Donderdag van deze week zouden die nieuwe plannen in den raad komen, nnar de socialistische fractie heeft ze al op voorhand afge wezen. Ze meent het bezuinigings pad geen stap verder te kunnen of te mogen bewandelen. En nu is de raadszitting maar weer afgelast. De kasmoeilijkheden groeien intusschen snel en reeds zijn verschillende be talingen uitgesteld moeten worden. Ook de socialistische burgemeester van Koog a d. Zaan beeft moeilijk heden gehad met de regeeriDg. Hij heeft zich geïnteresseerd bij de over dracht van het Marine Bondsgebouw in Den Helder aan een Stichting en ook bij de weder-uitgave door oud marine-mannen vaa het vroegere Bondsblad „Het Anker". Alles met een min of meer duidelijke aDti Deckers tendenz. Een Kamerlid had reeds om „maatregelen" tegen dezen burgemeester gevraagd. Binneuska mers schijnt de regeering aan burge meester Vtrstegen wel reeds vaD hare gevoelens te hebben doen blijken, want deze laatste doet het volgende commuuiqué publiceeren in de pers„Ik gevoel de behoefte openlijk in te trekken mijne mede onderteekening van het artikel in „Het Anker" van 7 Juli j.l. Heb ik mij bij die onderteekening niet vol doende rekenschap gegeven van de beteekeDis hiervan, ik ben thans overtuigd, dat het blijk van instem roing met den inhoud van het artikel, dat uit die mede-onderteekenicg blijkt, niet te vereeoigen is met de plichten, die op mij rusten als burge meester eener Nederlandsche ge meente. Als zoodanig toch is het mija taak het gezag hoog te houden een taak, die ik onder alle om tandigheden tot bet uiterste zal ver vullen en dit is niet de strekking van het artikel." Op school hebben we allemaal wel eens strafregels moeten schrijven maar als burgemeester zoo iets te moeten doen, zal niet meevallen. De regeering heeft na de verklaring van burgemeester Verstegen van verdere actie. Maandag heeft de Duitsche regee ring op een gegeven uur alle trein reizigers in het land doen controleeren op hun papleren en hun bagage onderzocht. Tegelijkertijd hadden ook vele huiszoekingen plaats en werden de wegengangers gecontroleerd. De oogst aan verdachte Joden, Marxisten en verdachte papiereD was natuurlijk weer groot. Och ja, in de concen tratiekampen zaten, naar offlcieele opgave. Dog pas 18.000 menscbeD 1 Hitler c s. bedienen zich van eigen aardige middelen om de menschen er onder te krijgen en te houden. De ex-burgemeester Worch was naar Praag gevlucht, waar hij bijzonder heden publiceerde over zijn onder vindingen. Nu heeft de regeering te Berlijn de echtgenoote en dochter Hel ontwerp van een uni fotmverbod ingediend.Naar een wethouderscrisis in Am- sterdam Zaandam uog onwillig. Een burgemeester in het boetekleed. Nog snellere postvluchten op Indië -Een groote kerkbrand Leiden. De vierdaagsche. Allerlei. Met een wetsontwerp, dat slechts één artikel bevat is de regeering bij de Volksvertegenwoordiging gekomen om in ons land tot een uniformver bod te kunnen komen. Het artikel luidt„Hij, die in het openbaar kleedingstukken of opzichtige onder scbeidingsteekenen draagt of voert, welke uitdrukking zijn van een. be paald staatkundig streven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste honderdvijftig gulden- De regeering meent, dat partij uniformen in onzen tijd een uittardend karakter hebben en een niet toelaat bare machtsontplooiing bedoelen te bevorderen Het dragen van kleine onopvallende insignes *al niet wor den tegengegaan. Evenmin wordt het dragen van uniform verboden voor leden van organisaties, welke, boe wel van een bepaalde richting, geen bepaalde staatkundige strevingen hebben. (Graal, A. J. C., Padvinders enz.) Ook voor aan de overheid dienstige organisaties, als Weerbaar- heidsvereenigingen. Burgerwachten e d. geldt het uniformverbod niet, Het dragen echter van fascistenhem den, van het tenue der Roode Fron ters en het meevoeren van vlaggetjes b.v. met hamer en sikkel er op, dat alles kan, als het ontwerp wet wordt, worden tegengegaan. De sociaal-democratische wethou ders in de hoofdstad zijn nog niet afgetreden als gevolg van het loon conflict in den raad. De fractie heeft nog eens overleg gepleegd met de Amsterdamsche partij federatie en dat overleg zal nog worden voortgezei Intusschen wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat een wethouders crisis niet te vermijden zal zijn. De fracties van enkele partijen schijnen reeds plannen te koesteren om tot de vorming van een crisis college te geraken, waarin dan misschien twee van de drie socialistische wethouders zitting zouden krijgen. Ook in Zaandam vlot de bestuurs crisis nog niet. B. en W. hadden Gaat alles goed. dan zullen we over een paar maanden een nog snelleren postdienst op Indië rijk zija. Luitenant Asjes en Geysendorf zullen in een speciaal, door de Panderfabrieken geconstrueerd lucht- jacht trachten om Indië in 3i/t dag bereiken en in 2i/t dag vandaar te retourneeren. De LeiderareD, die nog zoo sterk de herioneriog bewaren aan het ver branden van bun prachtig stadhuis, hebben Dinsdagavond weer een vuur zee zien woeden, welke de groote, 103jarige St. Petruskerk geheel ver woestte. Bijzondere kunstwaarde had dit overigens toch wel mooie en imposante kerkgebouw niet. Met gespannen aandacht blijft bet publiek de wetkzaamheden boven de Lutine volgen; van de week zijn de cylinders op den in het water neer gelaten kegel geplaatst. liet 'ransport van do Merwede brug is Woensdag ook voltooid, nadat vele moeilijkheden overwonnen waren. Ruim 2500 dapperen deden weer mee aan de vierdaagsche afstands- marschen in de omgeving van Nij megen: de warmte echter veroorzaak- dezen keer het uitvallen van velen. Een Ecgelsche deelnemer overleed bij den aanvang aan een beroerte. Nu was het weer een onbewaakte overweg bij Hoogezaod, welke den dood van twee gebroeders ehchte. Dit zija nu vijf dooden in vijf dagen tijd op den onbewaakten over weg 1 van dit opeoluchtspel, de beer Vuysters in bun midden te hebben. En met eerlijke voldoening kon de auteur verklaren, dat hier in Over- loon zijn werk werd opgevoerd, zooals hij het zich steeds had voor gesteld. Zelfs was hij zoo getroffen door hetgeen hier op tooneelgebied ge presteerd werd, dat hij tusschen het 2e eD 3e bedrijf voor het aanwezige publiek en omringd door alle spelers een kort maar pittig buldigiugswoord richtte tot de leiders en spelers van het openluchttheater. Wij laten hier zijn korte toespraak volgen, enkele woorden slechts die kwamen recht uit het hart van een gul Brabander, mogen zij tevens een aansporing zijn voor diegenen, die nog geen bezoek aan het Over- loonsch openluchttheater brachten: „Vrienden in geloof en kunstHet Openluchttheater Overloon heeft er van zijne bezoekers in het zon netje te zetten. Eerst de toeschou wers en nu de auteur. Als ronde Brabander houd ik niet van officiali- teiten. Daarom persoonlijke buide werp ik af, het zou eeu wanklank zijn in bet gezicht der Tragedie van Christus Verwerping. Indien gij toch hulde wilt breDgen, geeft deze dan aan het geliefde Brabant, aan het volk zoolang verdrukt maar dat zich nu opricht vol levenslust en levens moed, aan Brabant met zijn rijkdom van arbeid en wetenschap en kuDSt, met zijn rijkdom aan kinder :n, met zijn rijkdom bovenal van geloof on- erwoestbaar als bet eeuwige groen zijner dennenboomen. Indien gij hulde wilt brengen, brengt deze dan kwis.ig aan de spelers van Overloon, die aan de stomme bladen van mijn werk monden hebben gegeven, die dit mooie openluchttheater dedeu trillen an de heerlijke symfonie, de samen zang van geloof en kunst En als ik dan met Petronius „oprecht moet spreken", kan ik niet anders dan getuigen, dat dit spel, na de vele opvoeringen die ik er van zag bij beroepsspelers en dilettanten, zich boven allen beeft onderscheiden door den kunstzinnigen opzet en het on gekunstelde, beschaafde, vrije spel. Het kan trouwens moeilijk anders in het hart van Brabant, waar het geloof de kunst bezielt en een herder als pastoor van Empel zijn schapen leidt eu weidt ook over de gladde banen der kunst. Brengt uwe hulde aan de spelers die ik samenvat in ééaen naam die van den heer Henckeos, de regisseur, die deze wonderen wist te wekken en door deze schitterende overwinning van alle moeilijkheden en zij zijn ontelbaar geweest het raadsel van den naam Victorieklef beeft op gelost. En ik eindig met de hoop uit te spreken, dat hij met zijn Sanhedrieten en Romeinen ook in andere spelen dezen beker der Vicfo ie in handen zal heulen en dat de bezoekers uit het gansche land zullen getuigen: De Victorie der Openluchtspelen gaat uit van den Victorieklef te Overloon!!!". Nog slechts twee opvoeringen zullen plaats hebbeu en wel op 30 Juli en 13 Augustus a.s. Voor de achtste maal heeft Zondag j.l. in bet openluchttheater te Overloon de opvoering plaats gehad van „Christus Verworpen". Hoewel de belangstelling niet dermate groot was als men met het oog op het zonmge weer had mogen verwachten, intusschen bieden ook andere plaatsen hun attracties aan het kijkgrage publiek hebben de enkele honderden, die in het open luchttheater zaten bijeengeschaard, wederom genoten van een inderdaad kunstzinnig opgevoerd passiedrama Eveoals andere malen kwamen ook thans meeidere tooneelkenners van naam, getroffen door het beschaafde, ongekunstelde spel regisseur er spelers met het gepresteerde geluk- wenscben. Een speciale voldoening echter was het voor hen thans den auteur VENRAY. 29 Juli 1933. Oratorium. Maandag 31 Juli om 8 uur repetitie in de zaal Schaeffers. Met de K.R.O. Naar de K KO. Door de afdeeling Veoray van de K.R.O. wordt bij voldoende deel- oame 'n uitstapje georganiseerd voor donateurs, leden en begunstigers, □aar de K R O. studio's te Hilversum en de zender te Huizen. Dit uitstapje zal plaats hebben op Zondag 27 Augustus a.s. De reiskosten bedragen f2.75 per persoon. 't Reisje dat per touringcar ge maakt zal worden, biedt de deel nemers zeer veel interessants. 't Tochtje voert ons n.l. door een gedeelte van Nederland, rijk aaD natuurschoon. Enkele voorbeelden omgeving van Arnhem, Veluwe, 't Gooi. Te Hilversum gekomen, dat op zich zelf de moeite van een bezoek rijkelijk loont, worden we ontvangen door de K.R.O. Onder deskundige leiding worden studio's en zender bezichtigd. Donateurs, leden en begunstigers van de K.R.O. afd. Venray, pro fiteert van deze goedkoope gelegen heid, om UW OMROEP te zien en meldt U schriftelijk aan voor 13 Aug. bij de Secretaris der Propa- gandacluh. Stationsstraat 21. Zie advertentie.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1