tTOMcmesof Weekblad voor VENEAY, HOEST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ROME EN HITLER Uit het Buitenland Binnenland. Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 15 Juli 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 28 m PEEL EN MAAS pi PRIJS DHR AuVHRTENTIHN 18 regels 60 cent, elke regel meer 7"s ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 et., per post 75 cent bij abonnement lagere tarieven. Telefoon 51 GIRO 150652 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent O. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. R. Het was bekend, dat de Duitscbe vice-kanselier Von Papen al enkele weken in Rome vertoefde tot het voeren van onderhandelingen met betrekking, tot het sluiten van een verdrag tusschen het Vaticaan en den Nationaal-Socialistischen staat. Nu eens heette het, dat het ver drag vrijwel tot stand was gekomen dan weer waren de onderhandelingen op het doode punt gekomen, doordat het Vaticaan in het ontwerp niet voldoende waarborg vond voor de vrijheid der R.K. Kerk, hare bedie naren en hare organisaties. En wanneer wij tijdens die onder handelingen de gebeurtenissen in Duitschland volgden, dan moesten we erkennen, dat deze weinig ge schikt waren, om de onderhandelin gen in Rome gunstig te beïnvloeden Katholieke vereenigingen werden in beslag genomen, priesters werden gearresteerd, ministers spraken en schreven smalend over de katholieke politieke partij, kortom, het leek wel ot men in Duitschland de tot stand- komiug van een verdrag wilde voor komen. Achteraf bekeken is dat alles nbt het werk geweest van Hitier zelf, die met Von Papen zeer grooten prijs stelde op het slui'.en van het concordaat en die daarvoor belang rijke concessies aan het Vaticaan gedaan heeft. Het heeft er allen schijn van, dat de revolutionnaire kopstukken onder Hitler's volgelingen het sluiten van het verdrag hebben willen voorkomen. Hier heeft Hitier weer eens den storm kunnen waar nemen als gevolg van den wind, dien hij zelf zaaide. De nazi-beweging is groot ge worden door revolutionnaire metho den. De ideologie van vele nazi's is heidensch en vele harer leiders zijn fel-anti-katholiek. Daardoor is het geen wonder, dat vele Nat.-Soc. geen halt wenschen te houden nu alles „gelijkgeschakeld" is en de totale staat, althans uiterlijk, bereikt is. Echter, ODdanks hen, is het trac- taat tot stand gekomen, waarvoor we nu inhoud en beteekenis kort zullen aangeven. Het concordaat bestaat uit 35 ar tikelen. De Katholieken zouden er volgens het concordaat vanaf zien zich politiek aaneen te sluiten en de groepen van katholieke actie die uitdrukkelijk slechts een confessioneel karakter mogen dragen worden onderworpen aan de controle van den staat. De kerkelijke eigendommen wor den geheel door de regeering erkend. Strict confessioneele vereenigingen zullen zijn toegelaten. De Kerk zou eenige vrijheden ontvangen ten aan zien van onderwijs. De reeds be staande concordaten met Beleren, Pruisen en Baden zouden door dat met het rijk worden vervangen. De diplomatieke vertegenwoordi gingen zouden worden verminderd tot één enkele ambassade van het Duitsche rijk. Priesters moeten zich van alle politiek onthouder, alsmede vereeni gingen op godsdienstig gebied en vereenigingen van priesters en leeken. Omtrent de toegelaten vereenigingen zal een nader accoord worden ge sloten. Katholiek godsdienstonderwijs op de scholen is verplicht in districten, waar de meerderheid der bevolking katholiek is. De Paus behoudt vol ledige vrijheid inzake de keuze der bisschoppen en deelt zijn keuze aan de regeering mede. Aan het kerkelijk huwelijk moet het burgerlijk huwelijk voorafgaat. Voor de definitieve onderteekening i zal de vice-kanselier, die Zaterdag avond Rome weer verlaat, binnen twee tot drie weken naar Rome terugkeeren. De publicatie ^an het rijksconcor daat zal eerst na de onderteekeniDg geschieden. Het resultaat der acht dagen ge duurd hebbende onderhandelingen, die van beide zijden van den beginne af in den besten geest gevoerd wer den, is ook ten Vaticane met de grootste voldoening begroet. De Economische Wereldcon ferentie bevroren. De Duitsche regeering wil zich ook tegenover haar aanhangers laten gelden. Een Crisisraad inde Ver. Staten; een dreigende koopersstaking. Het eskader-Balbo in Amerika. Van hier en daar. Alle partijen zijn het te Londen nu met elkaar eens geraakt over de noodzaak om de Economische Wereldconferentie te verdagen. Alle belangrijke vraagstukken zijn voor- loopig van de agenda genomen en het wachten is nu op de verdaging, welke uiterlijk nog een dag of tien op zich kan laten wachten. Mac Donald blijft optimistisch en gelooft, dat reeds tegen September zooveel verheldering zal zijn opge treden, dat de conferentie kan worden hervat, maar anderen meenen, dat zulks wel November zal worden. Na het sluiten van het rijksconcor daat met het Vaticaan en de onder werping van het Centrum, schijnt de nieuwe Duitsche regeeriog de poli tieke revolutie als geëindigd te be schouwen. Het schijnt, dat de meeste Centrumleden als hospitanten in de Nat. Soc. fractie zullen worden op genomen. Ingevolge de bepalingen van het concordaat zullen de priesters afgevaardigden hun mandaten ter beschikking van hun opvolgers stellen, terwijl de vrouwelijke afgevaardig den, die ais zoodanig niet door de Nazi's worden gewaardeerd, ook zullen aftreden. Nu de revolutie voltrokken wordt geacht, wenscht de Hitier regeering aandacht te besteden aan de evolutie van het nieuwe Duitsche rijk en daarbij schijnt ze het allereerst noodig te achten om haar gezag ook onder eigen volgelingen te laten gelden. Zoo wil Hitier het en zoo heeft daarom rijksminister Dr. Frick in een boodschap aan de rijksstadhouders doen weten, dat g?en enkele organi satie of partij-autoriteit zich eenige regeeringsbevoegdheid meer mag aan matigen en dat eventueele overtredin gen van dat verbod moeten worden gestraft, ongeacht, wie die over treders mogen zijn. Het is juist de grootste moeilijkheid na elke revolutie om de geesten te bezweren, welke werden losgelaten. In de besprekingen van Duitsche vertegenwoordigers met de vertegen woordigers van buitenlandsche banken welke op korten termijn gemeente en staatscredieten verstrekten (onze banken zitten voor 20 a 25 millioen in dit geval betrokken), hebben de Duitschers het gedaan gekregen, dat de rente van gemiddeld 5 pet. tot gemiddeld 4i/2 pet. werd verlaagd en de aflossingen tot na 15 Maart '34 werden verschoven. De duur der overeenkomst werd tot op denzelfden datum bepaald. Roosevelt, die voorloopig nog niets van muntstabilisatie moet hebben, maar alles verwacht van een prijs stijgingsactie, beleeft nog niet veel pleizier van zijn initiatief. Met het dalen van den dollar vliegen de groot- en kleinhandelsprijzen omhoog, maar de loonen stijgen niet in dezelfde mate. Lang niet zelfs en daarom zijn de consumenten io de Ver. Staten erg ontevreden, Zij dreigen nu met een koopersstaking. Roosevelt doet wanhopige pogingen om het verband tusschen prijzen en loonen te hand haven, maar het lukt hem niet. Met zijn ministers en de voornaamste administrateurs heeft hij nu een Crisisraad gevormd, welke regelend poogt op te treden en zoo noodig geen drastische maatregelen zal schuwen. Groote millioenenwerken zullen worden uitgevoerd, zoo noodig zul len de werktijdeo worden verkort eoz. Voor de katoenindustrie is een 40- urige werkweek reeds dwingend voorgeschreven. Bovendien werden de minimum-loonen vastgesteldvoor de Zuidelijke staten op 19 dollar per week, voor de Noordelijke stateD op 40 dollar. Chicago kan nu binnenkort de komst van het Italiaansche eskader onder generaal Balbo tegemoet zien, want het eskader is Woensdag van IJsland naar de Amerikaansche kust gestart. Bijzonderheden van den tocht zijn nog schaarsch op hetoogenblik. De Russen gaan voort met non agressie-pacten te oiuiten. Op het oogenblik zijn onderhandelingen daaromtrent ioopende met Italië en met Turkijë. In Japan heeft een ultra-nationalis tische organisatie weer eens moord aanslagen beraamd op ministers ook de Engelsche gezant schijnt in gevaar te zijn geweest. Honderden leden vaD de terroristische organisatie de „Zwarte Draak" zijn gearresteerd. In Portugal was het ook weer eens onrustig. De regeering heeft een aantal revolutionair-gezinden laten oppakken; de dictator schijnt ook van plan om een paar ministers uit te stooten. De Paus verliet van de week Rome voor een bezoek aan zijn buitengoed Castel Gandolfo. Het was voor het eerst sedert 1869, dat een gekozen Paus zijn gebied heeft ver laten. Prinses Juliana uit Engeland terug verlovingsgeruchten. Een Roemeensche prins kwam ons vliegwezen bestudeeren. Onze gulden noteert best, maar onze goederen zijn niets waard. Friesch nationalis me. Albarda tegen de strijdformaties der politieke partijen. Een Zaansche onderwijzer en een commu nistisch kinderkrantje. Het IJmuidensche visscherijconflict geëindigd. Donderdag j 1. is onze Nederland- sche kroonprinses uit Engeland terug gekeerd na daar voor enkele weken het society-leven te hebben gesmaakt Prinses Juliana is er bij verscheidene feestjes en ontvangsten in de ge legenheid geweest om ettelijke vorste lijke persoonlijkheden te ontmoeten en dat heeft zoowel in Engeland als in ons land aanleiding gegeven tot verloviDgsgeruchten. Bijzonder hard nekkig gaat de mare, dat binnen korten tijd de aankondiging zou zijn te verwachten van de verloving van onze kroonprinses met prins George, den derden zoon van den Engelschen koning, die bij de Britsche marine dient. Eenige reserve ten opzichte van zulke berichten is wel geboden, want prinses Juliana heeft in de laatste jaren geen land kunnen be zoeken, en geen vreemde prins kon hier te gast zijn, of er werd aan een aanstaande bruiloft in den Huize Oranje gedacht. Prins Nicolaas van Roemenië, die deze week ons land bezocht, kwam hier zeer zeker niet als huwelijks- candidaat. Hij heelt van zijn broer, den Roemeenschen koning, de op dracht te volvoeren gekregen om de Europeesche luchtvaart te bestudee ren en daarna in Roemenië zijn functie als luchtvaart-iDspecteur te komen hervatten. Het officiëele op treden van den prins in het buiten land en de er aan verbonden ont vangsten, maken hem straks bij zijn terugkeer in het eigen land misschien weer een beetje meer aanvaardbaar na zijn huwelijksavontuur, dat geen koninklijke instemming kon verwer ven en thans beëindigd schijot. Prins Nicolaas heeft ten onzent de groote vlieghavens bezocht, zoowel .de burgerlijke als militaire, en met interesse van onze vliegtuigindustrie kennis genomen. De minister van binnenlandsche zaken bood hem in Scheveningen een diner aan. Onze gulden staat al wéér steviger, dan hij reeds stond de gouddekkiDg is met 1,3 gestegen, Hoe beter de gulden komt te staan echter, hoe moeilijker hij te verkrijgen schijnt. Omtrent de opbrengst van de nieuwe land- en tuinbouwoogst luiden de berichten zeer somber. Zelfs de nieuwe aardappelen zijn voor een groot deel onverkoopbaar gebleken. De kosten van rooien kunnen zelfs Diet worden opgebrachtheele par tijen verdwijnen naar de mestvaalt. Over de toename van werkgelegen heid valt overigens niet te klagen het werkloosheidscijfer blijft afnemen, wat op het oogenblik trouwens een internationaal verschijnsel is. De Hollanders zijn het zich mis schien nog niet goed bewust, maar ze zijn onderdrukkers van een volk, van het goede Friesche volk nog wel. De Friezen hebben altijd een eigen aard gehad en die hebben ze nog. Ze hadden ook eea eigen taal en plaatselijk bezigen ze die nog vaak onder elkander. Sommige iutellectueele Friezen pogen hun taal weer wat te verlevendigen en er schoone uitingen van te brengen. Dat alles is een prachtig streven. Overigens hebben de Friezen zich prachtig aan de Nederlandsche volks gemeenschap aangepastwe konden met ons allen binnen de landsgren zen best met elkaar overweg. Hol landers, Friezen, Limburgers enz. Al zingen de laatsten ook van „Lim burg, mijn vaderland", ze rennen naar Den Haag, als dat noodig is, om hun en onze koningin en onze constitutie te verdedigen. Maar nu zijn er in Friesland weer een paar warhoofden opgestaan, die een Friesch nationalisme prediken en ons kleine landje weer in nog klei nere vakjes zouden willen verdedigen eigen volksgemeenscbapjes met eigen taal, eigen onderwijs, eigen recht spraak enz. Dingen waaraan niemand meer behoefte gevoelde. Die behoefte moet kunstmatig her wekt worden. Een Utrechtsch stu dent van Friesche bloede moest in Leeuwarden voor den politierechter verschijnen. Hij wilde er slechts spreken in de Friesche taal. En toen de politierechter hem daarop uit de zaal verwees, demonstreerde hij met een luid „Fryslan Oerein Toen hebben ze hem een paar uur in een cel gezet. Je weet nooit hoe de dingen loopen en misschieD krijgt deze „martelaar voor de Friesche zaak" later nog wel eens een 3taod- beeld in Leeuwarden. Voorloopig beleeft hij al vast de glorie, dat een Kamerlid, de heer van Houten (Chr. Demzijn zaak in enkele vragen aan de regeering heeft aanhangig gemaakt. De heer van Houten vraagt om te beginnen de toelating van „de eigen Friesche taal in de rechtszalen van Friesland en in het algemeen respect voor het sterk levend nationaal besef der Friezen. Ook de heer Albarda heeft de regeering deze week een paar vra gen gesteld. Hij weDscht ontwapening der strijdorganisaties van de politieke partijen en ook een uniformverbod voor die vereenigingen. Hij heeft althans geinformeerd, hoever de voor nemens van de regeering zich ten deze tot daden beginnen te ontwik kelen. Vooral het optreden der Nat. Soc. in Zuid Limburg, verontrust den heer Albarda en zijn partij. Ook anderen trouwens. o— In Krommenie heeft zich iets voor gedaan, dat misschien als het begin eener politieke zuiveringactie van het onderwijs moet worden aangemerkt. Op last der regeering wordt daar aan een onderwijzer-wachtgelder de verdere uitbetaling van wachtgeld onthouden de man is trouwens ook ongeschikt verklaard om Dog een functie bij het onderwijs waar te nemen op grond van het fei', dat hij leiding gaf bij het redigeeren van een communistisch krantje van eo voor schoolkinderen. Een deel van de Krommeniër schooljeugd is „georganiseerd" in een pioniersgroep, welke een eigen „or gaan" heeft. Het jongste nummer van dat orgaaD is in beslag genomen en na er kennis van te hebben genomen deed de regeenng aan Krommenie de aanzegging geworden, dat de wacht gelder moest worden afgevoerd. Reeds vroeger heeft de bedoelde onderwijzer tevergeefs gepoogd om in Krommenie een z.g. libertaiie school te stichten. o— Het visscherijconflict te IJmuiden is iu het begin dezer week eindelijk Deëindigd. dank zij de tusschenkomst van den rijksbemiddelaar. Maar in het midden der week dreigde al weer een ni;uw conflict. In een der Amsterdamsche bladen vonden we een ingezonden stuk van een mijnheer, die pas was getrouwd en nu zijn verontwaardiging luchtte over het gebleken gemis aan ambtelijk respect voor wat hij als een belang rijke gebeurtenis in zijn leven be schouwde, D.l. zijn huwelijk. Toen hij met zijn bruid en een uitgebreiden familiekring de trouwkamer was bin nengetreden, werd zijn oog getroffen door een mededeeling aan een der wanden, dat het streng verboden was om te rooken. De bruidegom vond dien maatregel zeer juist en hij keek nog even om, of alle leden van het gezelschap inderdaad hun sigaartje wel hadden gedoofd. 't Was in orde. Ook andere bruigoms en dezer aanhang bleven rookeloos. De schare wachtte in plechtige stilte op de dingen, die komen gingen Eindelijk, daar ging de deur open en verschenen de ambtenaren, die belast waren met de voltrekking der huwelijken. De heeren deden druk, maar niet gewichtig. Ze bielden een geurige sigaar tusschen de lippen en paften er lustig op los, voor, tijdens en na de plechtigheid. Quod licet Jovi, non licet bovi. Wat aan den oppergod Jupiter geoorloofd is, is daarom nog niet aan een os geoorloofd. Voor zoover de lieve bruidjes nog niet door de beteekenis van wat hier gebeurde, waren geroerd, werden ze misschien toch tot het plengen van een traan bewogen door amb telijke rook. Tegen de wel plechtige maar toch ietwat sombere zwarte kleedij der bruidegoms stak voorts schril af de hupsche ambtelijke kleeding, welke uit een lucht-linnen zomerpakje be stond. Zoo trouwt men tegenwoordig in de hoofdstad van ons land. De door ons bedoelde inzender bruigom was er onthutst over. Hij had een beetje meer respect, althans uiterlijk gevoel van meeleven ver wacht met een gebeurtenis, welke voor de betrokkenen van groote beteekenis is voor heel het leven. Althans zijn kan. o Het geval heeft ons tot nadenken gestemd en we kwamen tot de con clusie, dat de moderne opvatting over gezelschapmaoieren en gelegen beidskleeding wel zeer vervormd, om niet te zeggen misvormd, zijn. Voor wie een beetje behoudens- gezind is, is die vervorming zelfs schijnbaar beleedigend van aard. Toch komt de zaak in orde, naar we meeDen. Het moderne menschengeslacht schijnt een behoefte te hebben om zich van tijd tot tijd aan het een en ander te buiten te gaan, maar elke rariteit vindt tenslotte een vrij spoedig einde in de buitensporigheid, waarin ze verloopt. We hebben dat gezien aan de gekleurde kousen en korte rokken, welke zelfs een Dr. Frederik van Eeden geheel uit de plooi haalden en hem inspireerden tot de somber ste voorspellingen over den aan staanden ondergang der wereld in den poel der zedeloosheid. Die mode liep ook inderdaad de spuigaten uit. Maar.... we hebben ons, voor wat onze gedachten betreft, een beetje aangepastde vleeschkleurige kou sen hebben een gedekter en smaak voller tintje gekregen en de rokken zijn wat langer geworden, 't Is alle maal weer all right. Toen kwam de dansmanie. Elke vierkante meter dansvloer was ge durende eeDige jaren permanent bezet met minstens vijf paren menschen- voeteD, welke aan jonge maagden, lattig dunne jongelingen en oude buikige heeren toebehoorden. Mevr. PothuisSmit zag er den ondergang in van de proletarische vrouw en Ds. Kersten kondigde aan. dat de waereld dansende ten onder ging. Op het oogenblik zijn de meeste houders van danslokalcn al lang faillieten de overlevende danslustigen wiegen de heupen nog slechts op de weeë-Weensche muziek van Strauss. In onze dagen schudden alle wijze menschen het hoofd over de ont aarding der kleeding in het algemeen, van de sportkleeding in het bijzon der en bovendien over de vrije ma nieren der half en heel ontkleedeD onder elkaar, zéér in het bijzonder Ook dat zal regh kom' Menschen als u, egachte lezers en lezeressen, en wij, die nog een beetje conservatief zijn grootgebracht en nog meenen, dat zwart of althans donker bij een ernstige plechtigheid „past", een visite-toilet bij bezoek een licht pakje bij een zomersch vermaak enz. wij kunnen wel even verbaasd staan kijken, als we een paar nichtjes in pyama uit een auto zien stappen bij haar vacantiebezoek, of in een trainingspak (waarvan de broek de groote attractie is) van de fiets zien springen, maar och, wij zouden aan het zien van zoo iets gauwer wennen, dan onze nichtjes aan het dragen er van. Zulke malligheden gaan over. 'n Mensch met gezonden geest wordt aldra naar van die uitwassen van zulke nieuwigheden. Kerels, die met naakte bovenlijven op de fiets zitten, jong- of oudgeliefden, die in ge mengde zonnebaden -een „eisch" des tijdsl liggen te kleffen en te kleven vrouweD, die als mannen een broek weten te dragen, ze wek ken al heel gauw degouts op. Dat voelen ze eindelijk en dan is het met die buitensporigheden weer ge daan. Maar juist daarom zou het van overheidsorganen goed zijn, als ze door goede manieren de boeien der beschaving lieten blijven brullen langs de oude banen van der men schen levensvaart, opdat de tijdelijk dwalenden gemakkelijk kunnen terug keeren. VENRAY, 15 Juli 1933. Volksconcerten. Morgen Zondag zal Venray's Fanfarecorps een concert geven op de Groote Markt. Aanvang 8 uur nam. Het op 80 Juli a.s. te geven volks concert is wegeos het muziekfeest te Castenray op dien datum uitgesteld, en wordt gegeven op Zondag 20 Augustus a.s. des voormiddags half 12 (Matinée). Op de Zondag j.l. te Nijmegen gehoudim Hondententoonstelling wa ren van de 8 inzendingen Holland- sche Herders, 6 stuks uit „Kennel de Nachtwacht" Venray. Bekroningen als volgt: Kuno van H- Sipman, Nijmegen, le prijs Uitmuntendheid en 3 speciale prijzen. Bonzo van J. Min. Venray, le prijs Z. G. en 1 speciale prijs Bobble van C. Vis, Nijmegen, le prijs Z.G. en 1 speciale prijs. Wodun van J. Slot Bouwboer- Beyerman le prijs Z.G. Wolf van J. Vollebergh, Venray, 2e prijs G. Wakker van G, Verheijen, Venray, 3e prijs G. Fokkei: van deze honden was de heer V. Pyls, Venray. l»y de «fliciecle opening van het Sportterrein van V.V.V. aan den Dril. Men behoeft geen sportmaniak te zijn, niet aangestoken door de heden- daagsche recordziekte, geen bewon deraar van de tegenwoordige dwaze lichaamscultuur, geen ziekelijke ver eering koesteren voor de sporthelden, toch dunkt mij is er ook voor ods reden zich te verheugen over de plechtige opening van het Sportterrein aan den Dril. Meerdere jaren hebben onze man nen uitgezien naar een eigen sport veld. Zij begrepen, dat, wilden zij hun club voor sportbeoefening onder volwassenen in stand kunnen houden, dat zij dan de hand moesten kunnen leggen op een eigen flink en goed terrein. Met een volharding, die aan flinke mannen eigen is, hebben zij hun doei in het oog gehouden en week aan week iets van hun loon weggelegd. Zij hebben geduld gehaa!. Meermalen heb ik dat geduld bewonderd, vooral als er een tegenslag kwam en het vooruitzicht op een eigen; veld slech ter werd dan ooit. Ik ben er blij om, dat hun zwaar beproefd geduld beloond i sgeworden en zij in verbinding zijn gekomen met de familie Janssen-Krijns uit „De Gouden Leeuw." Gratis ontving de club de beschik king over het terrein aan den Dril bovendien liet Mevrouw Janssen- Krijns op haar kosten ro.adom het terrein een flinke aanplam'.ing door de firma van Baar aanbrengen. De mannen zelf hebben met de heeren M. van Mill en J. van den Munckhof voor het bespeelbaar maken van het veld gezorgd en du is de Edelachtbare Heer Burgemeester bereid gevonden het terrein officieel te openen en onze Zeereei w. Heer Deken het in te zegenen. De geschiedenis van de club geeft mij waarborgen, dat ik, als geestelijk adviseur, mij thans zonder reserves mag verheugen bij de opening en inzegening van dit nieuwe sportveld. De mannen van V V.V. rullen de drie voorwaarden voor ee:a goede sport zeker nakomen n.l.'t doel in bet oog houden, volharding en zelf bedwang. Zooals zij in de afgeloopen jaren t doel, een eigen terrein, nooit uit het oog verloren hebben en door hun volharding geslaagd zijn, zoo zullen zij, nu voor hen een nieuw tijdperk aangebroken is. het doel met een gezonde lichaamskracht ook hun geestelijke krachten te ontwik kelen - niet uit het oog verliezen en door zelfbedwang toonen, dat voor hen de spori meer is dan spierkracht en zij achting verdienen van allen, ook van de „kalme" burgers, die niet waan loopen, als het over „sport" gaat.: De geestelijke adviseér van V.V V. Kap. W. GEURTS. Kostelooze rywielplaatjes. De Ontvanger der Directe Belas- tingen te Venray deelt tnede. dat hij ter behandeling van aanvragen om

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1