Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. nmmmf Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Steekpenningen. Uit het Buitenland Binnenland. Rond de boerderij Provinciaal Nieuws Zaterdag 8 Juli 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 27 PEEL EN MAAS i) MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET ;;VOÖDDm.!{jSr/| PRIJS DER AuVRRTENTIEN l—S regels 60 cent, elke regel meer 7b* ct. bij abonnement lagere tarieven. KUFACHJRENf BLIJKEN TOCH HET Uitgave van FIRMA VAN DEN MITNOKHOF VEN RA V Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Na het gasschandaal en het mili taire schandaal, in welke beide zaken het ging om het aannemen vaD steekpenningen door ambtenaren, waarbij aan de zijde der milde'gevers de gedachte voorzat, dat ze door het verleeuen van opdrachten wel schadeloos zouden worden gesteld, na dat alles zijn thans weer in een P. T. en T.-schandaal gewikkeld, hetwelk eenzelfde onvoegzame basis heeft. Ec zitten al enkele ambtenaren in voorarrest, het aannemen van eenige tienduizenden door de ver dachten zou al bewezen zijn, maar aangenomen wordt eveneens, dat het nader in te stellen onderzoek nog veel meer van dergeiijke gevallen aan het licht zal brengen. Dat laatste moeten we helaas óók gelooven. Mag men afgaan op de berichten in de dagbladen, dan is de justitio- neele dienst in ons land soms erg naief van aard. Ze kan paf staan over dingen, welker bestaan de publieke opinie vrij algemeen aan nam, zij het ten rechte of ten on rechte, In het laatste geval zou een justitioneel onderzoek een valsche blaam van onkreukbare lieden kunnen wegnemen en in het andere geval zou ze een duren plicht vervullen door het openbare leven van onduld bare misstanden te zuiveren. De meesten onzer lezers zijn wel eens in militairen dienst geweest, ze hebben misschien aanraking gehad met ambtenaren of zijn in contact geweest met overheidsbedrijven. Zij kennen misschien ook het meesmui len van aannemers, schilders, leve ranciers en andere zakenlieden over „maat en strijkstok", waaraan altijd wel wat hangen blijft. Mogelijk is het meerendeels „klets", welke aldus wordt verkocht, maar voor de open bare meening staat het eigenlijk vast, dat in de publieke bedrijven sterk met steekpenningen wordt gewerkt en daaraan voegen we op eigen verantwoording toe, dat het in het particuliere bedrijfsleven geen haar beter toegaat. Dat schijnt het publiek echter koud te laten. Als zich misstanden, bestaande uit het aannemen van steekpenningen door ambtenaren in publieken dienst, openbaren, dan uiten velen een hef tige zedelijke verontwaardiging jegens de betrapten. Op zich zelf is dat niet verkeerd, maar wel achten we het onjuist, dat degenen, die de steekpenningen aanboden, als minder schuldig worden beoordeeld. Het zijn de laatsten, die het kwaad scheppen zij zijn de verleiders. Het is een zeer verwerpelijke handelsusance geworden om aan ambtenaren en aan personeel in publieke bedrijven belooningen aan ie bieden voor verrichte leveranties. Die usance is zoo algemeen gewor den, dat velen verleeien om het verwerpelijke cr van in te zien. Meu zoekt in de bladen per advertentie verbinding met menschen, die op kantoren of bureaux een positie hebbea,.„bijverdiensten" in het voor uitzicht stellende. Het betreft hier bijna altijd zaken, welke zich middels steekpenningen opdrachten verleend willen zien. Het schadelijke van het gebruik is natuurlijk, dat de koopers minder waardige artikelen ontvangen, of artikelen, welke ze te duur betaleD, of soms zelfs dingen, welke ze niet behoeven, maar welker behoefte ze door een directeur, procuratiehouder of beambte is gesuggereerd Men staat versteld, als men hoort of ervaart, welke eerste klas zaken het tot een gebruik hebben gemaakt om aan menschen, die gunningen voor leveranties kunnen beiovloeden, procenten aan te bieden. Zelf hebben- we relatie met een leverancier, voor wien we elke maaod een vast postje hebben. Het betreft hier een geheel persoonlijke aangelegenheid, maar omdat de leverancier bij het ontstaan der relatie ten onrechte heeft ver ondersteld, dat we eigenlijk als uit voerder voor anderen handeldeD, stuurt hij ons elke maand prompt twee nota's een, waarop de nor male prijs staat vermeld en een, waarop 10 pet. in mindering is ge bracht. De laatste moet worden vol daan en is voor ons privé verbruik bestemd, de eerste is voor verant woording bedoeld aan onze last gevers Gebruiken als het aanbieden van steekpenningen stompen de moreele gevoelens van menschen, die in dienstbetrekking jtaan, langzaam maar zeker af. De grenzen tusschen wat mag en niet mag, worden ver vaagd, en als de nood eens dringt, dan heeft men het reeds geleerd om véél goed te praten voor eigen ge weten. Al die lieden, van welke men tegenwoordig leest, dat ze kapitalen ten laste van anderen heb ben verduisterd, zijn ook eens be gonnen met de toeëigeniDg van kleine waarden en het schijngeloovig aanvaarden van drogredenen. Het is voor de maatschappij van weinig belang, of er nu weer een paar postambtenaren worden ge vangen gezet wegens het aannemen van steekpenningen. Het kwaad moest eens in haar vollen omvang worden onderzocht en dan moest de weigever ernstig pogen om het met wortel en tak uit 'te roeien. We zeggen de wetgever. Voor alles n 1. is noodig. dat er wettelijke be palingen worden geschapen, waar door de justitie meer vat krijgt op degenen, die menschen in afhanke lijke positie met hun geld in ver zoeking brengen. De crisis van de Economische Wereldconferentie. Wat Roo sevelt wenscht. Hoe de koer sen liepen. Het Oost-Europe- Pact geparafeerd. Weigert de Paus het Concordaatsverdrag met Duitschland te parafeeren? Balbo reist verder. De weigering van pres. Roosevelt om in eenig accoord te treden om trent een monetaire stabilisatie heeft zoo'n wanhoopsstemming ter Econo mische Conferentie veroorzaakt, dat nog in het midden dezer week met een volkomen fiasco ernstig rekening werd gehouden. Ook de Amerikaansche delegatie zelve bleek ontstemd over Roosevelt's starheid en over zijn weinig diplo matieke wijze van zeggeD. Eenige gedelegeerden keerden Woensdag al naar huis terug en Liwinoff, de Russische gedelegeerde vertrok naar Karlsbad voor het ondernemen van een vermageringskuur. Misschien dat het eten ter LondeDsche Conferentie het beste was van de heele aange legenheid. Colija heette een voorstel tot ver daging te hebben ingediend, maar 's anderen daags "'ernamen we, dat onze vertegenwoordiger dat voorstel „niet zelf" had gedaan, hoewel het feit der indiening niet was ontkend De gedelegeerden hebben zich in tusschen nog wat bezig gehouden in afwachting van een aangekondigde nieuwe missive van den Amerikaan- schen president. Deze missive is in- tusschen afgekomen, maar bevatte slechts instructies aan de Amerikaan sche delegatie. Roosevelt zou niet op zijn oorspronkelijk standpunt zijn teruggekomen, maar gewezen hebben op de nuttige zaken, welke de Con ferentie buiten alle monetaire kwesties om nog tot stand zou kunnen bren gen. Hij heeft in het bijzonder ge wezen op verlaging der tarieven en opheffing van handelsbelemmeringen. Voor vooriijdige zooals hij dat noemt stabilisatie blijft Roosevelt echter niets gevoelen. De algemeene verwachting is, dal de Economische Wereldconferentie binnen zeer afzienbaren tijd na het aannemen van een paar weinig zeggende resoluties een droef einde zal vinden. Nu de monetaire stabilisatie van de baan is en vanuit sommige landen een aanval verwacht mag worden op het muntpeil van de landen, welke deu gouden standaard tot eiken prijs besloten te handhaven, wordt met belangstelling het monetaire koers verloop gevolgd. Pond en dollar tuimelden deze week weer verder omlaag. Het pond kwam een oogen- blik zelfs op 8.30 de dollar noteerde 185. De positie van den gulden bleef heel sterk, wat vooral tot uiting kwam door het feit, dat de franc beneden het goudpunt, zij het maar weinig, kwam (e staan. In Bern is een internationaal be schermingscomité voor den gouden standaard. Voor ons land is de Amsterdamsche VereenigiDg voorden Effectenhandel er in vertegenwoordigd Ook het lot van Centrum en Beiersche Volkspartij is nu be zegeld. zoodat de Nat. Socialistische beweging nog het eenige openbare partijleven in Duitschland uitmaakt. Infusscben schijnen de onderhan delingen, welke von Papen in Rome met het Vaticaan heeft gevoerd, niet zoo vlot te zijn verloopen, als de Duitsche regeering zich wellicht had voorgesteld. Aan de Msb. werd van de week bericht, dat de Paus ge weigerd zou hebben om het ontwerp overeenkomst voor een rijks-concor daat te teekenen. De Paus zou de vrijheid en het bestaan der katholieke vereenigingen verzekerd willen zien. Aangenomen mag worden, dat hierbij in het bij'.onder aan de katholieke sociale organisaties en jeugdvereenigingen is gedacht. De non-agressie-pacten (overeen komsten om elkaar riet aan te vallen) tusschen Rusland en de Europeesche Dabuurstaten, alsmede Turkijë en de Kleine Entente, zijn alle geparafeerd geworden, waardoor de politieke verhoudingen in Oost-Europa een vredelievender aanzien hebben ge kregen. Het Italiaansch eskader, dat Zater dag van de vorige week op weg naar Chicago bij Amsterdam neer streek en Zondag weer naar London derry vertrok, heeft op Woensdag den reis naar Amerika via IJsland voortgezet. Ter Wereldtentoonstelling in Chi cago maakt men zich intusschen reeds op om den Ilaliaanschen gasten een grootsche ontvangst te bereidea. Als de tocht slaagt, kan deze het Ita- liaansche prestige in Amerika onge twijfeld sterk verhoogen. De schandelijke praetijken der Communisten. Groote schoonmaak noodzakelijk. De vroegere communist Van Buriok, die de Moscovieten den rug heeft toegekeerd, heeft oolangs in den Rotterdamschen Gemeenteraad interessante mededeelingen gedaan. Die mededeeliDgen zijn buitengewoon leerzaam, omdat ze iets onthullen van de schandelijke volksmisleiding, waaraan de communisten zich schul dig maken, vooral bij het uitlokken van stakingen. Vele arbeiders luiste ren nog naar de stem van deze op ruiers. Zij zullen goed doen, om eens kennis te nemen van de boeven praetijken, die Van Burink onthuld heeft. Wij laten den ex communist aan het woord „In 1931, toen 'er besprekingen loopende waren over mijn terugkeer naar de communistische partij, na de opheffing van de Wijukoop-groep, kwam er op een avond bericht bin nen, dat ik mijn proefstuk zou moeten levereD, de arbeiders in de werkverschaffing in Giethoorn moes ten in staking gebracht worden. „De Communistische Internationale staat achter jullie" kon ik aan de men schen mededeelen. De schriftelijke opdracht van den secretaris van de C. P. H., Schalker, heb ik nog in mijn bezit. Ik had succes, het proef stuk gelukte volkomen. De arbeiders legden het werk neer, en bij honder den gingen zij naar de steden terug. Maar toen begon de ellende. De I. A. H. en de Communistische Internationale steunden met geen cent. „Hier hebben jullie 'n bus en ga daarmee langs de huizen. Het geld, wat ge ophaalt, breng je hier en aan 't eind van de week krijgt ge een pakket levensmiddelen." Schandelijk is de rol, toen door de communisten gespeeld. Honderden slachtoffers werden gemaakt, die later op hunne knieën kwamen smeeken, of ze alsjeblief weer naar de werk verschaffing terug mochten, omdat ze krepeerden van deu honger. Dat vuile werk gebeurt in de C. P. H. thans nog. Reudermk mag het nu doen. Ik zal mij nooit weer er voor leenen. De werkloozen worden ver laagd tot bedelaars bij de bourgeoisie en van het geld, dat wordt opge haald, moeten de 1. A. H.-gesalarieer- den nog betaald worden l" Tot zoover de onthullingen. Ze zijn weinig minder dan ontstellend. En toch laten wij die boevenprac- tijken maar voortwoekeren. Sterker en dommer nogde geestelijke vaders van die praetijken. de leiders van de beweging, die aldus het volk op ruit en die den Staat liever beden dan morgen in gruizelementen slaat, gaan bij ons vrij uit. Wij laten ze in de kamer voor het fornuis van het Nederlandsche volk hun opruiende taal uitkramen en betalen hun van onze nationale armoe ook nog f 5000 salaris per jaar Tegen die boevenpractijken zal toch eindelijk wel eeDS een beetje „gehitlerd" moeten worden! Hard tegen hard in ons verkeer met Duitschland. Wijnkoop als paladijn van den goud galden. Demo cratische fusies. Uitvoering van groote werken. Allemaal een eigen radio-toestel. Nu Duitschland zich van plan heeft verklaard om voor de eerste zes maanden Duitsche schulden aan buitenlanders slechts voor 50 pet. te laten voldoen, schijnt het geduid van onze regegeering eindelijk te zijn uitgeput. We maakten reeds melding van de indiening van een ontwerp, betwelk retorsiemaatregelen mogelijk maakt tegen te straffe belemmeringen van onze export. En nu werd deze week ook een algemeenen maatregel van bestuur in uiiziebt gesteld, berustende op art. 2 van de Clearingwet. Zooals men weet, zal deze algemeene maatregel het der regeering mogelijk maken desnoods een gedwongen clearing van schuldvorderingen in te stellen ten aanzien van een land. dat in het internationale betalingsverkeer beper kende maatregelen heeft getroffen. De Duitsche regeering moet het ten slotte ook maar ondervinden, dat men oogst, wat men zaait. De spaak, welke pres Roosevelt in het wiel der Economische Wereld- confrentie heeft gestoken en het uit zicht op een internationale monetaire stabilisatie voorlöopig heeft verduis terd, dreef de landen bijeen, welke op het handhaven van den gouden standaard prijs stellen. Daartoe be hoort ook Nederland. De verdedi gers van onzen goud-gulden hebben hun gelederen op onverwachte wijze versterkt gezien door communisiischen aanloop. De heer Wijnkoop heeft zich pal gesteld voor den goud gulden en aan de regeering om „maatregelen" verzocht tegen den heer Henry Deterding en anderen, die het hebben durven bestaan om inflatie te bepleiten. Er is altijd nog al belangstelling geweest voor de vraag, of de mach tige katholieke staatspartij op den duur bestand zou blijken tegen de stormloopen op haar eenheid, welke vooral door de democratische en zeer radicale democratische groepee ringen werden ondernomen. Tot nu toe hadden die stormloopen niet zoo heel veel te beteekenen, omdat de aanvallers zelve de kracht der een heid misten. Intusschen hebben enkele groepen elkaar nu toch gevonden. De R. K. Volkspartij in de Tweede Kamer vertegenwoordigd door Mr. Arts en de Kath. Dem. Bond onder leiding van het oud-Kamerlid Prof. Veraart, zijn voor wat de bestu ren betreft tot overeenstemming gekomen inzake een samensmelting onder leiding van Prof. Veraart. Voor het zoover was echter heeft uit de R.K. Volkspartij een groep zich afgescheiden onder leiding vau Felix Donders, welke groep zich dezer dagen samenvoegde met de R.K. Arbeiderspartij. Er is dus fusie en verwijdering. Vooreerst zullen de beide samengevoegde groepeeringen nog wel scherper tegenover elkaar dan tegenover de Staatspartij blijven staan. Aan de regeering wordt het voor nemen toegeschreven om ter gedeel telijke oplossing van het werkloo- zenprobleem op grootscheepsche wijze productieve werken aan te pakken; waarvoor groote kapitalen beschikbaar zouden worden gesteld. Genoemd worden inpoldering van den N.O Zuiderzeepolder, tunnels onder Maas en IJ, resp. te R dam en A'dam, verbetering der spoorwegen rond genoemde steden, verbetering van het vaarwater Groningen Lemmer enz. Van verderen scholenbouw schijnt intusschen niet veel te zullen komen. Uit bezuinigingsoverwegingen is deze tot 1935 zoo goed als stop gezet door de Dieuw gestelde bepaling, dat een en ander naar een inge diend ontwerp van minister Marchant voor de stichting van een bijz. school een dubbel zoo groot aantal (80 in een kleine gemeente) leerlingen noodig zijn, terwijl ook geen open bare school mag worden bijgebouwd, terwijl zoo'n school evenveel leer lingen zal tellen, als voor een bij zondere school wordt vereischt of teDzij een belangrijke bevolkingsaan was zal plaats hebben. De regeeringszorg in Duitschlaod heeft er toe geleid, dat daar teD be hoeve van de Nat. Soc radio pro paganda voor allen, die dat wen- schen, prima ontvangsttoestellen be schikbaar worden gesteld met inge- bouwden luidspreker voor f 46,60. Intusschen verluidt, dat onze groot ste radio-industrie zoozeer geschaad wordt door de radio centrales, dat ze ook tot den bouw van een prima populair toestel besloot, hetwelk vermoedelijk reeds op de Utrechlsche Najaarsbeurs zal worden gepresen teerd en niet duurder dan f 50. kosten zal. Onze uitvoer van varkensvleesch. Verhelering van de kwaliteit. Bij de Tweede Kamer is een sup pletoire begrooting van hoofdstuk X (Economische zaken) der Rijksbe- grooting van 1932 ingediend. Ter toelichting van de volgende artikelen wordt gezegd Art. 144De mogelijkheid van uitvoer van varkensvleesch hangt o. m. nauw samen met de kwaliteit van het product. Onze op de En- gelsche markt gebracht bacon kan tot dusver niet concurreeren met het beste, wat daar van elders wordt ingevoerd. In het belang van onze positie op de buitenlaudsche markt was het daarom noodzakelijk de kwaliteit van het Nederlandscbe product tot een hooger peil op te voeren. De aangewezen weg om zoo spoedig mogelijk daartoe te geraken bestaat hierin, dat overal in den laDde beeren met uitstekende eigen schappen ter dekking worden ge steld. Het is in de practijk mogelijk ge bleken door een betrekkelijk geringe tegemoetkoming de beerhouders er toe te bewegen, slechts goedgekeur de stamboekbeeien ter dekking te stellen. Voor dit doel wordt een bedrag vau f 3Ö.0CU noodig geacht. Door dezen maatregel zullen de werkzaamheden van de varkens stamboeken zich sterk uitbreiden. Om een krachtige medewerking van de stamboeken en de selectiemesterijen mogelijk te maken, moeten deze instellingen gezamenlijk ongeveer f 20.000 meer ontvangen dan het geringe bedrag, dat tot dusver hier voor beschikbaar was. Art. 145 bis. Ingevolge het plan van uitvoering van de garantieregeling teu behoeve van verbouwers van suikexbieten, oogst 1932, werden in November en December 1932 onder het stellen van een bankgaranttie aan de suikerfabrieken voorschotten ver leend op de uit te keeren garantie- gelden De abnormaal lage suikerprijs gaf de regeering aanleiding het maximum van de in uitzicht gestelde garantie ten bedrage van f 8.25 per 1000 K.G. suikerbieten geheel in voorschot uit te keeren, zij het op een basis van een door deskundigen berekende schatting van de hoeveelheid ver werkte bieten. Op grond hiervan werd over een hoeveelheid van 1.604.000 ton in totaal uitbetaald als voorschot f 13.233.C00. Intusschen zal, wanneer de eind- berekening der campagne 1932-'33 officieel vaststaat, nog een slot uitkeering worden gedaan. De daar voor benoodigde som zal ongeveer f 250.000 bedragen. VENRAY, 8 Juli 1933. Bedevaart naar Tienray. Onder buitengewoon groote deel name trekt morgennamiddag de Ven- raysche H. Familie ter bedevaart naar Tienray (Klein Lourdes), ter viering van het 75-jarige jubilé, der verschijning van O. L. Vrouw te Lourdes. Voor een goede regeling der bedevaart het volgende Om tien minuten vóór twee begin nen bussen te loopennaar het Station. Punt van vertrek is de Groote Markt. Prijs per rit 10 cent. De extra-trein vertrekt 2.22. Bij aankomst aan het station Tien ray stelt de stoet zich als volgt op Voorop onze nieuwe vlag. Misdienaarsmet de groote offerkaars De mannen. Midden tusachen de mannen Fanfare Venray. De vrouwen. De Pastoor van Tienray komt ons met zijn bruidjes en zijn muziekkorps tegemoet bij den overweg. De processie trekt vervolgens naar de kerk. Bij aankomst aldaar wordt gezongen het lied Laten wij ons om den troon onzer lieve Moeder scharen (oud hand boekje no. 17, nieuw handboekje no. 109). Dan een hartelijk welkomstwoord van pastoor Dinckels, onze oud- directeur. Daarna het liedMaria Boodschap (Vervolgbundel no. 20, nieuw hand boekje no. 113). Tegen half vier begint de processie met het Allerheiligste rondom de kerk te trekken naar het altaar, dat in de openlucht is opgeslagen daar aangekomen wordt een plechtig Lof gezongen, waaronder de ons allen bekende pater Rothof de feestpredi katie zal houden, welke door luid sprekers zal worden versterkt. Na het Lof als het Allerheiligste naar de kerk is teruggebracht, is men vrij tot kwartier na zes. Wij hopen u dan allen te zien bijeenkomen aan de grot, waar tot afscheid gezongen wordt het lied Wij groeten U. o Koningin (oud handboekje no. 20, nieuw handboekje 112). Vervolgens in processie naar het Station, waar de trein om zeven uur vertrekt. P. S. Wij willen de mannen er aan herinneren hun medaille op te steken en hun zangboekjes mede te brengen. Fietsen kunnen gratis geplaatst worden in de Stations-wacht kamer 3e kias en bij den Heer Th. Camps aan het Station. Zondag j.l. behaalde de schut terij „Het Zandakker" op hel schut tersfeest te Mill de volgende prijzen Mooiste costuums, le prijs beker en f 10. Mooiste marcheeeren. le prijs lauwerkrans. Korpsschieten 8e prijs lauwerkrans. Grootste aantal leden, le prijs medaille. Marschslaan 2e prijs, W. Kessels. Tevens werd met het vaandel, ontworpen door het lid Fr. Hendriks, een le prijs behaald als schoonste standaard. Kostelooze rywielplaatjes. De Ontvanger der Directe Belas tingen te VeDray deelt mede, dat hij ter behandeling van aanvragen om kostelooze rijwielbelastingmerken, te zijnen kantore, Stationsweg 7, alhier, avondzittingen zal houden van half 7 tot half 9 op de volgende dagen in dit jaar: 18 Juli. 21 Juli, 25 Juli. 28 juli, 1 Augustus en 4 Augustus. EEN BUITENGEWONE SYMPATHIEKE LOTERIJ. Het bestuur der H. Familie houdt onder de mannen der aartsbroeder schap eene loterij om het mogelijk te maken, dat enkelen als afgevaar digden van onze groote bloeiende Venraysche H. Familie naar den Paus te gaan in dit jubeljaar. Als één persoon alleen het groote bedrag der reis moet betalen, dan zal men in het algemeen er niet toe komen om ter bedevaart naar Rome te gaan. Maar nu, zooals het bestuur het heeft geregeld wel. Wanneer men twee kwartjes betaalt, heeft men een 270ste kans om naar Rome te gaau. In geen loterij over zoo'n groot bedrag heeft men zooveel kans. Deze loterij biedt zooveel kans omdat zij niet opgericht is om er geid mee le verdienen. Het is een broederlijk de handen in elkaar slaan, om iemand als afgevaardigde naar den Paus te zeüden. Dit blijkt ook uit de onderstaande voorwaarden. Het dunkt ons, dat deze onderlinge loterij met sympathie door de mannen zal worden ontvangen en deze er wel een paar kwartjes aan wagen om 't geluk te beproeven. oorwaarden voor deelname aan de Loterij. 1. Aantal loten voor één Rome reis is 270. 2. De trekking is in een vergade ring der H. Familie van Venray. 3. Degene, die het nummer heeft, waarop het lot valt, maar er geen gebruik van wenscht te maken, moet het lot verkoopen of schenken aan een ander lid der Venraysche H. Familie. 4. Alleen leden der H. Familie mogen van deze onderlinge loterij profiteeren. 5. Bij genoegzame deelname zal na de eerste loterij (nummer 1—270) een tweede loterij plaats hebbeu (nummer 271— 5-iO). De gelukkige in de eerste loterij, mag ook nog deel nemen aan de tweede loterij. Indien

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1