Algem. weekoverzicht FEUILLETON. De ondergang der Bokruiters. Bij Examens r ook gebouwen In de omgeving zullen komen en de gemeente dus toch genoeg profiteert, omdat baar grond dan in waarde stijgt. De Voorzitter vindt het bedrag tenslotte niet van zoo veel belang, hoepel f 25 niet onredelijk is. We krijgen ook wat aan de vermakelijk heidsbelasting. De beer van Boven hoort reeds spreken van opbrengst vermakelijk heidsbelasting. maar zooals de verordening thans luidt, kan die toch niet geheven worden. Neen, zegt de Voorzitter, maar een eventueele wijziging der verorde ning is reeds door B. en W. besproken. De heer Goumans zou het bedrag op f 25 aanhouden, doch daar tegenover stellen, dat de gemeente er wat beplanting aanbrengt. De Voorzitter zegt. dat dit niet op den weg der gemeente ligt. Wordt vervolgd. Vóór hei zonne sersl de huid inwrijven mei" „Zij"-créme of „Zij" olie. Dot 1 y-~ voorkom! zonnebrand en y Uw huid wordt levens^ <'-y~ prachtig gebruind. J7Ü"crêWE ofJZU-ouE Jl—w-mtK |n prij/<.n von 2Q./5 ci 50-10 De Rijksontvangsten over Mei vielen mee. Geruchten oVpr een nieuwe aanzienlijke 'verlaging der Rijkssalarissen. Zaandam bezuinigt niet genoeg. Nederland laat zich niet van de lange golf verdringen. Allerlei en sport. Met een weinig geforceerd opti misme zouden we de maand Mei een pracht van een crisismaaud kun nen heeten, voor zoover het tenminste de ontvangst der rijksmiddelen betreft. Die ontvangst beliep f 35,8 mil Jioen. Dat cijfer op zich zegt nog maar weinig, daarom teekenen we er bij aan, dat er in Mei voor circa 7 millioen meer werd ontvangen dan in April, toen trouwens een laagte record werd bereikt en de ontvang sten 3.2 millioen beneden de raming bleven. Mei overschreed de ramiDg met 4 millioen, waardoor het na- deelige verschil van de vorige maand geheel werd opgeheven. Gerekend over de eerste 5 maanden van het jaar zijn we nu nog slechts f 156.746 bij de raming der inkomsten ten achter. Bij dit alles vergete men echter niet. dat de ontvangsten in Mei '33 toch nog bijna 2 millioen minder bedroegen dan in Mei 32 en als we rekening houden met de nieuwe middelen, welke dit jaar voor het eerst toevloeiden opcenten invoerrechten, suiker- en bieraccijns dan bedraagt het nadeelige ver schil zelfs f3.625.000. o— Wat nu nooit eens meevalt, dat zijn de rijksuitgaven. Die blijven in een steeds meer verontrustend tempo stijgen en dat zal aanleiding worden tot nieuwe rigoareusc bezuinigingen en het opleggen van nieuwe lasten zoowel omtrent het een als het ander zullen we in September a.s. wel meer vernemen. Intusschen wordt er op de departementen na tuurlijk reeds gewerkt aan deze on vermijdelijke dingen en daar zal wel eens iets van naar buiten uitlekken en aanleiding geven tot het circu- leeren van allerlei geruchten, welker juistheid nog moeilijk is te contro leeren. Algemeen wordt aangenomen dat ook het overheidspersoneel weer een nieuwe financieele aderlating zal moeten ondergaan, al kunnen we voorshands niet gelooven, dat die zoo ingrijpend zal wezen, als Het Volk dezer dagen berichtte. Dat blad sprak over een te ver wachten voorstel om het salaris van het rijkspersoneel nog eens te ver minderen met niet minder dan 180/' Daarbij zouden maatregelen worden getroffen, opdat het loon van perso neel in gemeente- of provincialen dienst zich bij deze nieuwe aanzien lijke korting zou aanpassen. Het behoeft wel geen betoog, dal al zulke geruchten slechts onder bet noodige voorbehoud kunDen worden doorgegeven. Wel is het zeker, dat de regeering de gemeenten zal pogen te dwingen om haar bezuinigingskoers prompt te volgen. In Zaandam weten ze daarvan mee te praten. Gedwongen door Ged. Staten is ook het Zaansche gemeentebestuur er toe moeten over gaan om de salarissen van het ge- meentepersoneel te verlagen, maar thans is gebleken, dat Zaaadam naar de meening der regeering baar uit gaven nog niet genoeg heeft besnoeid hetgeen er toe was vastgesteld haar goedkeuring heeft onthouden, terwijl de regeering mede liet weten, dat ze de credieten voor kasmiddelen niet wenschte te bestendigen, omdat het gemeentelijk beheer niet zuinig ge noeg zou worden gevoerd. Het is te verwachten, dat de Zaansche socialisten thans hun twee wethouders uit het college van B. en W. zullen terugnemen, omdat de plaatselijke afdetling van de partij te kennen heeft gegeven, Jat ze in de oppo sitie zou gaan, als het gemeentebe stuur tot nog intensiever bezuiniging zou worden gedwongen. o— In Luzern is de radio conferentie dan toch tot een besluit gekomen en daarbij is Nederlandsch lange golf van 1875 Meter tot eene van 1350 Meter teruggebracht; onze korte golf zou in eene van 301 Meter moeten worden omgezet. Nederland heeft echter geweigerd om het plan te onderteekenen en zal op de oude golflengten blijven zenden. Dat doen ook Zweden, Polen, Finland, Grie kenland en Hongarije, die het be sluit evenmin hebben aanvaard. In October zou weer te Amsterdam v/orden vergaderd, waar dan een andere verdeeling van de lange golf zou worden opgemaakt, waarbij Nederland toch nog in het bezit van haar huidige golflengten in den aether zou kunnen blijven. Erg helder is het met deze mededeelingen nog allerminst geworden, hoe nu eigenlijk de vork in den steel zit. o— Het schijnt, dat de „politieke Zuivering" der marine, voor zoover het het personeel hier te lande be treft, zoetjes aan haar beslag heeft gekregen. In het geheel zou aan ongeveer 100 man ongevraagd ont slag uit den dienst zijn gegeven. De eierprijs blijft zoodanig.dat de regeeringssteunregeling 40 cent per 100 kleine kippeneieren ook deze week geldt. Op Zaterdag en Zondag had den weer een paar roofovervallen plaats, waarvan een in Tegelen en een in Amsterdam veel aandacht trokken. In Tegelen heeft de politie den vermoedelijken dader gevat. SPORTGo Ahaed uit Deventer behaalde Zondag voor de vierde maal het N.V.B. voetbalkampioen schap van Nederland; Hengelo pro moveerde naar de Oostelijke le klasse ten koste van Robur et Velocitas. Het Nederlandsche water polo-team verloor in Rotterdam met 2—5 van de Duitsche vertegen woordigers. Onze bekende Iooper Berger sloeg in Berlijn den Duitschen kampioen Jonath op de 100 en 200 Meter. Een zonderlinge Historie. Naar het Duitsch. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Gas met oordeel toege past, is een weldaad, houdt dat vast. In verband met de op Dinsdag 27 Juni a.s. te houden gastentoonstelling en gaskookdemonstratie leek het ons wel dienstig eene korte beschrijving te geven over gasbereiding en wat daarmede in verband staat. De meeste gasverbruikers hebben wellicht zelden er over nagedacht, op welke wijze deze gemakkelijke en goedkoope brandstof wordt bereid, nog minder zullen zij hebben vermoed, dat de steenkoolgasbereiding eene chemische industrie in het leven heeft geroepen van zoo grooten omvang en gewicht, welker producten in de huidige maat schappij onmisbaar zijn geworden. Het is natuurlijk niet mogelijk om in een kort courantenartikel eene volledige beschrijving te geven over gasbereiding en alles wat hiermee samenhangt, wij zullen daarom vol staan met een tekort eenige algemee- ne wetenswaardigheden te vermelden waaruit u duidelijk 2al blijken, dat de plaats welke de gasindustrie in onze maatschappij inneemt., van zeer groot belang is. Het woord „gas" is van Holland- sche oorsprong en werd in de 17de eeuw 't eerst gebruikt door den Hollandschen geleerde van Helmond, die er in 't algemeen de vluchtige stoffen mee aanduidde, welke door verhitting van verschillende vaste stoffen ontwikkeld worden en die bij afkoeling niet vloeibaar worden Het gas waarover wij het hier zullen hebben is het z.g. „stadsgas" en in ons land is die naam zeer zeker doelmatig en juist, aangezien bijua alle gasfabrieken in ons land in stedelijk bezit zijn en men dus het woord „stadsgas" kan opvatten als het gas, dat door de stad aan hare inwoners wordt geleverd en deze dus het gas betrekken uit hun eigen bedrijf. De eer3te maal dat gas doelbewust uit steenkool bereid werd. vond plaats in 1774, toen de Maastrichte naar, Jan Pieter Minckelers steenkool in een geweerloop verhitte en het ontwikkelde gas gebruikte voor de verlichting van zijn collegezaal en voor de vulling van luchtballons enz Het doel der gasfabrikatie is brand stofveredeling. De steenkool, die een ruwe brandstof is. welke bij het gebruik allerlei last bezorgt, veel rook en roet geeft, veel asch achter laat en in de verbruikstoestellen veel warmte onbewust laat verloren gaan, wordt bij de gasfabrikatie verwerkt tot de meest edele en meest zinde lijke brandstof, het gas, terwijl daarbij tevens een zeer zindelijke, vaste brandstof, de cokes, wordt gewonnen. Gas verbrandt zonder asch, zonder rook en zonder roet, terwijl cokes weliswaar een zekere hoeveelheid asch achterlaat, doch in elk geval zonder rook en roet verbrandt en daardoor bruikbaar is voor allerlei doeleinden voor welke onbewerkte steenkool niet kan dienen. Wij zien dus, dat op de gasfabriek twee rooklooze, zindelijke brandstof fen worden bereid, waarvan toepas sing zoowel in de huishouding, als in de nijverheid, groote voordeden oplevert ten opzichte van 't gebruik van steenkool. Al het vuil dat anders in de wo ningen en werkplaatsen last zou geven, blijft nu op de gasfabriek en daar weet men van dat voor anderen waardelooze en lastige vuil, waarde volle stoffen te maken, die der menschheid tot voordeel en zegen strekken. Het oudste gebruik dat van steen kool werd gemaakt, was de ver branding. Hierbij ontstaat 'n zekere hoeveelheid warmte, die voor allerlei doeleinden kan worden toegepast, terwijl daarnaast enkel waardelooze asch en sintels achterblijven. De waardevolle produsten, die bijv. uit teer kunnen verkregen wor den, gaan bierbij geheel verloren. Daarentegen verwerkt de gasindus strie de voor haar doel bruikbare Ja, ik geloof dat het de hoogste lijd is, en naar ik hoop zal het ten slotte nog niet te laat zijn, zeide Kirchhoff den kapitein glim lachend aanziende. Ik ben ruim zeven en veertig, maar ik hoop, dat ik nog wat frischheid der jeugd heb overgehouden. En mijn toe komstige vrouw is een verstandig, ontwikkeld meisje. Doch wat heeft het voor nut daarover te spreken, want ten eerste zal het u weinig belang inboezemen en ten tweede behoorde ik er in 't geheel nog niet over te praten, aangezien de verloving niet eens publiek is. Maar als de verloving er eenmaal door is, dan zal de bruiloft niet lang meer op zich laten wachten. Nu, iemand met zulk een flinke positie en mooie practijk, zal het toch bezwaarlijk tegen- loopen, zeide Festenrath zoo kalm en beleefd, als het hem in deze omstandigheden mogelijk was. Bent ii dan met uw lot in zoo'n klein stadje tevreden? U lijkt mij anders juist iemand voor een veel grooter arbeidsveld te zijn. Ik heb eenigszins den aard van Caesar, antwoordde Kirchhoff schertsend. Ik wil hier liever no. één zijn, dan ergens anders no twee of drie. En hier.ben ik inder daad no. één. De vroegere dokter is gestorven, een nieuwe is nog niet gearriveerd en het is zeer de vraag, of er een zal komen, wan veel practijk zou hij waarschijn lijk niet meer vinden. Weliswaar ben ik op de keper beschouwd alleen maar chirurg en als zoo danig oefen ik mijn beroep dan ook in het klooster uit; maar ik heb mij toch ook dikwijls met andere voorkomende ziekten bezig gehouden en heb menigmaal goede resultaten bereikt. De raen- schen uit den geheelen omtrek hebben vertrouwen in mij. Ik beken natuurlijk graag, dat ik nogal geluk gehad heb met de behandeling mijner patiënten. Het gesprek giDg nu geheel en al over de geneeskracht der ver schillende geneesmiddelen er Festenrath meende te bemerken, dat Kirchhof zich zelf van tijd tot tijdoverzijn kunde vroolijkmaakte, Hij deed zich daarbij voor als een slim, sarcastisch persoon. Toen sprong de conversatie weer over op allerlei algemeene onderwerpen en Kirchhof scheen ook in de literatuur goed thuis te zijn. Hij kende vooral de bedenkelijke ge schriften bedenkelijk voor een man zooals hij, die half en half tot een geestelijke orde behoorde, of tenminste in dienst daarvan stond van de nieuwe Fransche wijs^eeren en dichters tamelijk nauwkeurig. Daarna echier op zijn horloge kijkend, stond hij plotseling op en zeide, dat hij moest, gaan. Hij hoestte nu ook eenige malen, wat tot nu toe nog in 't geheel niet het geval was geweest en .schold op het onbestendige voorjaarsweer. Ik hoop, dat u mij ook eens een bezoek zult komen brengen zeide hij bij het afscheid nemen. Laat u mij toch weten, mijnheer Meisner, wanneer uw monsters zijn gearriveerd. Wel, en jij, George? wendde hij zich daarop tot den knaap, die gedurende het voor hem vervelende gesprek nu eens uit het venster had getuurd en dan weer met zijn sabel had zitten spelen. Wil je niet een eindje met me meegaan Ik loop nog even bij de Tils langs, daar hebben ze vandaag koek gebakken Ah, dan ga ik met u mee! riep George opgewekt. Of zal ik bij u blijven, oom Meisner? Ga maar mee, mijn jongen Je zult je daar beter amuseeren dan bij mij I Kirchhoff nam den knaap bij de hand en verliet met hem het vertrek. Toen zij vertrokken waren, leunde Festenrath verin zijn leun- sloel achterover. Zijn gelaat was ernstig maar de uitdrukking daar- steenkool op geheel andere wijze, n.l. door haar in van de lucht afge sloten ruimten te verhitteD, waarbij een geheele reeks van waardevolle stoffen wordt verkregen 'en van waardelooze afval geen sprake is. In de gasindustrie heeft alles waarde en aangezien de verkregen producten voor een belangrijk deel deel bestaan uit rookelooze, zindelijke brandstof fen en voor een ander deel uit waardevolle grondstoffen voor de industrie. Zoo wordt met recht de verwerking van steenkolen op de gasfabriek betiteld als eene veredeling van steenkool. Hoe deze producten worden ver kregen, hierop kan in dit bestek niet uitvoerig worden in gegaan, wij volstaan met te vermelden, dat de productie door de verwerking van steenkool opgeleverd in den eersten aanleg bestaan, behalve uit de hier boven reeds genoemde cokes en stadsgas, uit ammoniakwater en koolteer. Het stadsgas wordt aan zuiverings processen onderworpen en krijgt men hierbij in de zuiveringsmassa, behalve pl.m. 60 procent vrije zwavel ook eenige procenten cyaan, in den vorm van Berlijnsch Blauw, (dient voor de bereiding van schildersverf). Het zwavel wordt verwerkt tot zwavelzuur, hetwelk een der belang rijkste grondstoffen vormt voor uit- eenloopende takken van chemische industrie, o.a. voor de bereiding van kunstmest, (zwavelzure ammoniak, superphosfaat) van salpeterzuur, van rookeloos kruit, van explosiestoffen. voor de raffineering van petroleum en benzine enz. Het ammoniakwater ontleend zijn waarde aan het gehalte aan ammor akgas hetwelk tot verschillende producten kan worden verwerkt, al of niet met combineering van andere stoffen, het dient c.a. voor bereiding van vloeibare ammoniak noodig voor de bereiding van kuDstmatiq ijs en voor de bediening van koelinstallaties, verder dient het voor de bereiding van ammooiumsulfaat, ammonium- carbonaat, salmiak en ammonium- vitraat. Het is zeer interessant eens na te gaan hoe groot en veelzijdig het aantal prodneten is, dat uit koolteer kan worden gewonnen. Door distillatie scheidt men het teer in vijf groote fracties nl. lichte olie, middelolie, zware olie, anthra- ceenolie en als rest pek. Het pek dient o.a. voor de be reiding van steenkoolbriketten, eier kolen, het bereiden van vuurlak en andere teerlakken. De uit de andere vier fracties ge wonnen producten zijn zoo groot in aantal en van zoo groote ver scheidenheid, dat het niet mogelijk is deze hier te omschrijven, om u echter een inzicht te geven van de belang- ijkheid der gasfabrikage en de daar mede in verband staattde chemische industrie, volgt hieronder een lijstje van de voornaamste chemische pro ducten welke uit steenkool als grond stof bereid worden. Graphiet, ruw gas, zuiver gas, zwavel, zwavelzuur, cyaan, cyaan- kalium, Berlijnsch blauw, geel bloed- loogzout. Cokes, watergas, methaan, synthe tische benzine, carbid, alcohol en azijnzuur. Ruwe teer, asphaltpapier, dak- mastiek, roet, anthraceenolie. stook olie, anthraceen, anthrachinon, aliza rine kleurstoffen, Indauthreen kleur stoffen, laxeermiddelen. Pek, steenkoolbriketten (eierkolen) geprepareerde teer, blachvermisch en vuurlak. Zware olie, wagensmeer, kreosoot- olie (voor houtconserveering) wegen- teer, asphalt voor wegenbouw. Middelolie carbolineum (de echte), naphtaline, chinoline, verschillende anticeptica, kleurstoffen (spec, voor photografie), phtaalzuur, oranjebloe sem essence, indigo, cosini, nibonaph taline, naphtol, kleurstoffen in pl.m, 500 nuances. Lichte olie, ruw carbolzuur, creo line, krezol, metol (ontwikkelaar voor de photografie), lysol, pbenol, cume- rine (Meiwijn essence) salycylzuur, Wintergreenolie, salol (Odol) aspi rine, nitrophenol, amidol, rodinal. pikrinezuur, lydiet, benzol, nitroben- zol, dinitobenzol. ammoniet (spring stof), Bismarkbruin (Iederkleurstof), annaline zout, annaline, echt zwart, hydrocbinum, fuchrine, aonaline blauw en violet, salvarsan. alle nuan ces kleurstoffen speciaal voor katoen mauvein, methylviolet (voor hecto- graafinkten), metyleenblauw (malaria middel) ancifibrine, antifyrine, geele, oranje en roode wol en zijde kleur stoffen. Resoreioe (haacmiddel), carbol, pyrocatichine, (ontwikkelaar) cuajacol (med. kreosoot), vanilline. Pyridine, xylol, solventnofta, pon- ceaukleuren, kummelolie. Toluol, nitrotoluol, muskus, kleur stoffen voor wol en zijde, pl.m. 100 soorten, idem voor katoen meer dan 100 soorten, frotyl, (springstoffen). Sacharine, bittere amandelolie, malacbietgroen, patentblauw. kaneel- olie, pijnstillende middelen, benzol- zuur, reukstoffen, benzijlalcohol, rozinolie, indigo, jasmijnolie. Wij vertrouwen den lezers hier mede een indruk te hebben gegeven van het economische en maatschap pelijk belang der gasindustrie, die de ruwe steenkool veredelt tot zindelijke brandstoffen, welker toepassing in huishouding en bedrijf onnoemlijke gemakken en besparing geeft en die daarbij tevens producten wint, welke een onschatbaar magazijn vormen van grondstoffen voor de chemische industrie. Het algemeen en Uw eigen belang brengt dus mede, waar mogelijk, gebruik te maken van gas in de plaats van andere brandstoffen. U verschaft U zelf voordeel en zeer groot gemak en helpt hierdoor tevens mede aan den vooruitgang van Uw eigen Gas bedrijf. Doe het met Gas! Venray Juni 1933. De Directeur v. h. Gem. Gasbedrijf. van wisselde snel. Van tijd tot lijd schudde hij zijn hoofd, dan weer streek hij met de hand over zijn voorhoofd en drukte zijn hand voor de oogen, als iemand, die zwa^e hoofdpijn heeft of hem heftig, bestormende gedachten vast tracht le houden. Eindelijk rukte hij het raam ver open en liet de koele lentelucht binnenstroomen Toen werd er geklopt en Bokelman trad binnen. De rechter had niets bijzonders te melden hij kwam toevallig voorLij en wilde alleen maar even vragen, hoe het met den kapitein ging- Deze vertelde hem, dal de chirurg bij hem was geweest. En, niet waar? Een voor treffelijk mensch! riep Bokelmann uit. U kunt niet gelooven, hoe bemind en geacht hij is. Hij is de goedheid en menschlievendheid zelve hij valt niemand lastig om geld, de armen hebben vrije behandeling en zelfs de genees middelengratis bij hem. En boven dien een zeer verstandig mensch Ja, een verstandig mensch, dat geloof ik ook, zei Festenrath. Weet u, mijnheer Bokelmann, wanneer er iemand is die doorziet, dat ik de linnenhandelaar Meisner niet ben, dan is het stellig deze Kirchhoff. Nu, dat zou heusch zoo erg niet zijn! zei Bokelmann. Ik zou hem natuurlijk gemakkelijk tot zwijgen bewegen. En tenslotte Gemeenteraad van Maashees en Overloon Afwezig het lid Mart. Jans. Voorzitter Burgemeester H. Rieter Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Chnstelijkea Groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke met een kleine opmerking van Welh. Crooymans worden vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van het Staats- boschbeheer betreffende een nieuw werkplan voor werkverschaffing. Dit plan omvat in hoofdzaak het spitten van boschgrond, verbetering van boschwegen, singels en water leidingen. Weth. Crooymans verzet zich tegen het plan van het Staatsbosch beheer, omdat verschillende opjecten nooit rendabel kunnen worden. Hij zou liever zien, dat de gemeente zelf een plan maakte en kon aanwij zen welke objecten voor werkver schaffing op de eerste plaats in aan merking dienen te komen. De be werking van boschwegen en het spitten van boschgrond kost veel te veel geld. Daartegenover staat, dat de gemeente wel anderen grond kan laten bewerken, welke verbetering veel nuttiger is en meer rendabel zal zijn. Spreker zegt, dat dit plan niet van B. en W. is, maar van het Staatsbosch. De Voorzitter zegt, dat in het vervolg overleg zal gepleegd wor den met den boschwachter en B. en W. gezamenlijk. Hij stelt voor om uit het plan te laten het spitten van boschgrond en het verbeteren van boschwegen, en Rijkssubsidie aan te vragen voor verbetering van water leidingen en bewerking van bosch- singels. De Raad gaat hiermede accoord. b. Aangeboden wordt het ver moet hij toch het eerst weten, dat u de kapitein Festenrath bent in verband met juffrouw Rieden- burg Hij heeft mij over deze ver loving en het spoedig daarop volgend huwelijk verteld, alsof de zaak reeds geheelen al beklonken was, antwoordde de kapitein. Inderdaad, ik zal mijn incognito spoedig moeien opgeven en tocb, toch kan ik het niet doen. Ik heb daar redenen voor, er spookt mij zooveel door het hoofd, waarde mijnheer Bokelmann 1 Laat het vooreerst nog zoo blijven als het is. Maar zwijgt u ook tegenover Kirchhof! Hij had me daar anders bijna in groote ongelegenheid ge bracht, want hij verlangde mijn sorteering linnenmunsters te zien. Wij moeten ons hiervan voorzien. Hebt u geen vertrouwbaar persoon, dien wij naar Aken of Maastricht kunnen sturen en die daar een aantal ellen van de meest ver schillende stukken linnengoed met nauwkeurige opgave van den prijs koopt? Ik moet in ieder geval een flinke sorteering hebben. Goed, daar zal voor gezorgd worden! zei Bokelmann. Ik heb er ook al aan gedacht. Overigens lijkt hel mij toe, alsof u een klein vooroordeel tegen Kirchhoff hebt! Eigenaardig, dat ook de achtens- waardigsle en verstandigste man nen zich niet kunnen onttrekken aan zulke kwade invloeden van ijverzucht. slag betreffende de volkshuisvesting over 1932. c. Voor kennisgeving wordt aan genomen een schrijven van den Commissaris der Koningin, waarbij aan den Burgemeester verlof tot afwezigheid is verleend van 20 tot 30 JuDi a.s. d. Voorgelezen wordt een schrij ven van de Rijkscommissie voor Boomkweekerscrediet, hetwelk bier- op neer komt. dat de Regeering tot steun aan de boomkweekers tegec een laag rentepercentage credieten verstrekt. Evenwel moet de gemeente voor 10 pet. van de in de gemeende verstrekte credieten garant blijven in het eventueel nadeelig saldo. De Voorzitter zegt, dat deze credietverleening werkelijk in het belang der boomkweekers is. Hij is evenwel van meening, dat de ge meente zoo maar niet het risico van die garantie van 10 pet. op zich mag nemen, in verband met de financieele toestand. Daar het werke lijk het belang der kweekers is, dat ze van deze steun kunnen profiteered, heeft spreker het volgende voorstel, hetwelk ook is geaccepteerd door de boomkweekers, met wien hij een bespreking heeft gehad. De gemeente blijft garant voor 10 pet. der verleende credieten. Om du vaD den kant der gemeente geheel gedekt te zijn zou hij als eisch stel len, dat de kweekers voor dit bedrag bankgarantie stellen of borg. Weth. Crooymans vindt deze regeling voor de gemeente wel aan nemelijk, omdat er geen nadeel in kan zitten. Om nu een uniforme regeling te treffen, zou hij willen voorstellen, dat tot dekking van het eventueel tekort door de boomkwee kers 10 pet. van het crediet werd gestort bij de boerenleenbank als garantiebedrag. Verder moet de ge meente ook medezeggiDgsschap hebben over de verleende credieten. Na eenige bespreking wordt be sloten in principe garant te blijven met die restrictie, dat door de kwee kers een garantie-bedrag wordt ge stort van 10 pet. en dat geen crediet wordt verleend, dan na verkregen toestemming door B. en W. voor elk geval afzonderlijk. Een verzoekschrift van de R. K. Militaire Vereeniging te Venlo om subsidie voor 1934 wordt aan gehouden tot bij de behandeling der begrooting. f. De fceêrootiDg voor 1932 en 1933 wordt na een toelichting door den Secretaris gewijzigd. Zonder discussie wordt nog be sloten aan A. Nabuurs en M. Martens te Sambeek-Twist onderhands te verpachten voor den tijd van 3 jaar, een perceel weiland bij boerderij Huysmans te Overloon, voor f 25 per H.A. b. voor 1933 aan te gaan een kasgeldleening tot ten hoogste f 24G00,— De Voorzitter zegt, met de dokters in Venray een onderhoud te hebben gehad over aanstelling van een ver loskundige, gemeentegeneesheer be last met vaccinatie, lijkschouwing en armenpraCtijk. Hij stelt voor Dr. Bloemen en Vercauteren om de beurt per jaar aan te wijzen tot gemeentegeneesheer zou dat met ingang van 1 Juli voorstellen Dr. Bloemen te benoemen tot gemeentegeneesheer belast met lijkschouwing en vaccinatie. De rege ling der verloskunde en armenpractijk zou hij nog willen aanhouden. B. en W. zullen in de volgende vergade ring de noodige voorstellen doen. Wordt goedgevonden. Besloten wordt als koopprijs voor een perceel boschgrond en bouwland aangevraagd door G. Janssen te Overloon te bepalen resp. f 150, en f 600,— per H A. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met gebed. tnjmaiijii Neer», neen, zoo is het niet! antwoordde de kapitein levendig Maar laten we daarover niet meer spreken! Integendeel, het doet mij leed, als ik er aan denk, dat ik misschien een braven man de hoop op een groot geluk moet ont nemen Als ik van meening zou zijn, dat Annette mij niet liefhad., Dat zal immers gauw genoeg blijken meende Bokelmann. En in zulke gevallen meet de een zich terugtrekken, dat is nu een. maal niet anders Mag ik u verzoeken om juf frouw Annette een klein briefje van mij te bezorgen? vroeg de kapitein. Natuurlijk in 't geheim antwoordde de rechter. Want mevrouw Riedenburg mag toch zeker nu nog niet in 't geheim betrokken worden! Nu, ik ben bereid, hoewel het waarlijk niet mijn gewoonte is om voor liefdes- aposlel te spelen. Ik begrijp, dat het arme kind verlangend is naar eenige opheldering. Zij kijkt mij altijd zoo zonderling vragend en onrustig aan. Het zal geen geheim zijn, zeide Festenrath U zult den brief zelt eerst lezen. En hij ging bij de tafel zitten en schreef een niet heel langen brief, dien hij daarna aan Bokel mann overhandigde met het verzoek hem door te lezen. Wordt vervolgd. Verdraag Blijf flink !Zc geen rugpijn,all ligheid, onnare rheumatiek, s, stoornissen, bak de urine 1 Dejcb er op dat herf i gefiltreerd waj d Foster's RugjjJei Vervaarlootnr erger urinezuu&d onzuiverheden lei het bloed opjge richten in allesb; het lichaam. Gij kunt nZoi vorens de vete 1 rug, welke :dr zuivering vanjlo zond en sterk; En bet be$jd< Foster's Pillet Dit specialejl h hun gezondheige Waarom zcij I niet volgen Foster's Rt I krijgbaar bij dt f 1.75 per flat Sacrannp in HuizejS 1511 „Fijn, pracish tegen kunDenrgi waren de spoiuil Venraysche rs, voor de eersli c processie mqtei vatius." Lang vóóiro trekken, ver! (Ie seerde hoof<iw wapperende v lichtgele eeref v ingang was tic „Huize Sint Sus was. Bij nader teen al spoedig ziat mentsfeest betva dige voorstelden der verschil!^ deze, onder van Broedei 'an Bertels geschilderd di Boing, bracl publiek al aai Sacramentssti Om vier tg< te trekken. Omdat de kv Servatius" odjk deelnemers ktfal kruis- lantaan van welke lacat respectievelijklS zich in de n paviljoenen „ine Aloysius", gebouw opge Glimden Jat zoowel als k de bijzonderie, geborduurde Ie! vatius, van het Heilig Sei door de heera S en Van Hoykc Onmiddelliite liepen de 1 f dienaars, allito ter wij! Onsr monstrans c e baldakijn terjdd gedragen do« I Heer Dekeilel door twee broeders, PR Hoefnagels vot Ods Heer. n Heeren Data Servatius" ml eene eerbiedigt dende menige Eerw. Broei d verpleegden jo Langs denp de uitstekenprj kwamen BroeÜo daarbij geholoi de confrateii i overal eenejel elders gezienÉn bracht, terwije glanspunt b!e schat bij het) Ook 'vooi joenen hadi patroonheilij bloemenpracl Heel bij; roode geraniss Hartbeeld, w der Congref 1 Liefde. Dat er o d artisten wor a wezen de ko den heer I zaagde engeiui veerd warenf De vele bc over en langui vlagde pade*»i zeer toepass/S, aandoenlijke jot ments-aanroiB. De goudefói over deze Mjl haar schoont uitgevoerde p fanfare „St. iti van den hee», den boveoKh stemming, tche kransgebed 4c evenals de^e geplaatste vo'

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8