Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. QicfSiP ÏYOOBDEEM MANUFACTUREN Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Vertrouwen. llit het Buitenland Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 24 Juni 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 25 i) MANUFACTUREN (i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAA 5 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DlsR AuVFRTKN i'lKN 18 regels 00 cent, elke regel meer 7'-t cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FSKMA V\X l)KxN MUNCKJIOP VKNKAV Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent als hij een beetje karakter heeft, dan beschouwt hij de nakoming zijner verplichtingen als een eerezaak, waarvoor hij desr.ojds krom zai gaan liggen. Een meDScb. die ver- trouweu krijgt, voelt zich moreel opgebeurd. Als het gaat om menschen, welke ons na bestaan, dan mogen we ze ook na bescbatningen ons vertrouwen nog niet ODthouden. Juist de her nieuwde blijken er van, moeten ze ééns beter maken en redden. Een slechte wereld, waar geen vertrouwen meer is, kan een betere wereld worden door ze vertrouwen te schenken. O. L. Vrouw Behoudenis der Krauken, Oostrum. Toevallig waren we eens getuige van het verdrinken van een jonge kat. De oude poes had den eigenaar verrast een onwelkome zorg voor het poesenoageslacht en met de ver deeling van het jonge goedje onder vrienden en kennissen was het ten slotte misgeloopen. len einde raad was toen besloten geworden, dat een der beestjes in een voor het huis loopend watertje uit haar be staan zou worden geholpen. De eigenaar had een soort van gazen kooi geprutst en deze verzwaard, opdat heel het proces vooral zoo humaan mogelijk zou verloopen. Het ging den maa alles werkelijk zeer aan het hart. Poes werd geroepep en in vol vertrouwen op den „baas" 'kwam het beest toeloopen. Snel werd ze nu in de kooi gestopt, om het geheel ging een lap en zoo snel hij kon en zijn zenuwen hem presteD. liep de eigenaar nu op het water toe. waarin heel het ge val verdween Het was gebeurd.. De man had niet willen kijken, maar was dadelijk naar de deur zijner woning terugge loopen. Wat daar onder water gebeurd is, weten we niet, maar wij, die nog even naar de rimpelende oppervlakte hadden gestaard, zagen plots het poesje weer boven komen. Het beestje zwoo snel Daar den kant en, had zich bibberend tegen de schoeo van haar moordenaar gevleid, nog voor deze kans had gezien om door de deur van zijn woning te ver d wijnen. 't Is al lang geleden, maar hij heeft het poesje nog. Ja, zoo n stom dier kan zoo'n gróót, zoo'n onuitroeibaar vertrouwen hebben in den mensch. Die baas van haar was dat vertrouwen niet waar dig, want hij had nog pas den dood van het beest gezocht, maar toen hij, ondanks alles, zich dat vertrou wen toch nog geschonken was, toen voelde hij zich verteederd; hij was overwonnen door het vertrouwen. Vertrouwen kan wonderen ver richten, maar het mankeert de menschheid tegenwoordig te veel aan vertrouwen. We durven niet meer op elkaar rekenen en dat ver lamt handel en wandel. We zijn schuw om elkander vertrouwen te schenken, bang als we zijn voor een beetje nadeel, maar we vergeten, dat we ons aldus ook de zekere voor deden ontzeggen. Laten we aannemen, dat vele menschen slecht zijn, we mogen dan nochtans niet vergeteD, dat ze in hoofdzaak slechts door het schen ken van vertrouwen beter kunnen worden. Een al te lichtvaardig vertrouwen is natuurlijk weer het verkeerde uiterste van wantrouwen, maar we moeten met het schenken van ver trouwen toch eenigszins gul zijn. Het doet het „betere-ik" in de men schen spreken. Een voorbeeld. Leen iemand een bepaald bedrag, nadat men hem ge zegd heeft, dat eerst informaties moesten worden ingewonnen en een paar borgen waren gesteld. De be voordeelde zal zijn schuld als een zeer zakelijke aangelegenheid opvat ten en zijn verplichtingen nakomen, nu ja voor zoover dat kan. Leen iemand eenzelfde bedrag, zonder schuldbekentenis en zonder borgen. Naar eene verdaging der Eco nomische Conferentie. Roo sevelt dreigt. Horizontale tariefsherziening Scheuren in het Duitsche nationale front, Duilsch Nationale stiijdorgani- satie en Stahlbelmafdeelingen ontbonden. Hitier eisebt de jeugd voor zich op. De Oos- tenrijksche regeeriog zal 't han delsverkeer op Duitschland her zien. Clara Zetkin overleden. Het loopt heel slecht ter Econo mische Wereldconferentie, zóó slecht dat er in het midden van deze week ernstig sprake was van een verda ging- De houding van de delegatie der Ver. Staten vooral, heeft zéér teleur gesteld. Tenslotte is het vooral de regeeriog der Ver. Staten geweest, welke deze conferentie als het ware heeft geforceerd en naar het du blijkt eigenlijk alleen om 't eigen belang te dienen. In haar voorstellen en beoordeelin gen was de Amerikaansche delegatie tot heden zeei weifelachtig. Ze wees voorstellen tot stabilisatie der valuta af. diende een voorstel in tot eeo z.g. horizontale tariefsverlaging met 10 pet., maar ontkende een dag later, dat haar voorstel een voorstel was. Tenslotte was het "weer toch een voorstel Zijn de Europeesche gedelegeerden van overtuiging, dat voor alles een stabiele valuta moet worden gescha pen, alvorens de internationale han del zich weer normaal zal kunnen ontw kkelen, Roosevelt meent en bij heeft van die meeniug krachtig blijk laten geven dat 't algemeen prijsniveau van goederen in Europa te laag is en dat door bepaalde maatregelen dat prijsniveau moet worden opgevoerd (natuurlijk tot Amerikaansche hoogte) en dat dan eerst van een herstel van den inter nationalen handel sprake zal kunneD zijn. Men ziet: de Ver. Staten zijn er alleen op uit om haar eigen concur rentiemogelijkheden te vergrooten. Stabilisatie van den dollar kaD wach ten, volgens Roosevelt, totdat nor male toestanden zijn weergekeerd. De Europeesche delegaties eD Frankrijk voorop, betoogen juist, dat gten maatregelen zullen baten en geen besluiten effect kunnen hebben, als niet eerst de valuta is gestabili seerd. Ze herinneren er aan, dat het b.v. ook onmogelijk zou zijn om het tariefbestanu te handhaven, als een bepaalde muntwaarde gedacht wordt aan den dollar snel omlaag zou worden gevoerd. Beide partijen staan strak op het ingenomen standpunt, Roosevelt heeft nadrukkelijk te kennen doen geven, dat de Ver. Staten zich van Europa zoudeu isoleeren en sterke tariefs- verhooging niet zouden worden ge nomen. De Ver. Staten toonen zich even onverzettelijk als voor velen althans onbegrijpelijk. De Amerikaansche delegatie heeft b.v. ook de idee geopperd van een „horizontale tariefsverlaging" met 10 pet., hetgeen beteekent, dat van alle tarieven, of ze 20 of 200 pet. be dragen, 10 percenten zouden afgaan een offer derhalve, dat te grooter zou zijn. oaarmate de huidige tarief- mnur lager is Tegenover deze idee stellen andere delegaties de gedachte om de tarieven niet met 10 pet te verminderen, maar met een tiende gedeelte. In al deze verschillen zien velen geen oplossing meer en vandaar.dat met de mogelijkheid eener verdaging ernstig rekening gehouden zal moeten worden. De binnenlandsche politiek in Duitschland gaat een crisis tegemoet Met straffe middelen poogt Hitier zich, na de anti nationale machten te hebben neergeslagen, van zijn natio nale medewerkers te ontdoen. In geheel Pruisen zijn de Nat. Soc. strijdorganisaties ontbonden en in het overige deel van het rijk wer den bij de leiders dier organisaties huiszoekingen verricht. Na Brunswijk, zijn nu ook in Dusseldorf en later in heelde provin cie de Stahlhelmorgaoisaties ontbon den. Voorwendsel vooreen en ander was Datuurlijk weer de opname van Marxistische" elementen. Ook de jeugdorganisatie der genoemde ver- eemgingen zijn ontbonden. Dit lot zal straks trouwens wel worden gedeeld door de confessio- neele jeugd vereenigingen, want Hitier schijnt de jeugd uitsluitend voor zijn beweging op te eischen. o In Oostenrijk heeft de regeerir.g thans heel de Nat. Soc. organisatie verboden. Een aanslag met hand granaten door jeugdige Nazi's op een marcheerende troep hulppolitie te Krems er vielen daarbij 30 gewonden was de directe aanlei ding er toe. o— De groote geestelijke leidster van het Duitsche communisme, Clara Zetkin, heeft den ondergang van het Duitsche communisme slechts enkele maanden overleefd. Op 76jarigen leeftijd stierf deze vrouw in een sanatorium te Moskou, alwaar ze reeds eenige jaren woonde. Eerste bezoek aan Venray van Z.'H. Exc. Mgr.Dr. Lemntens Toen j.l. Zondagmiddag omstreeks 4 uur Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens per eigen auto arriveerde bij bet Minderbroedersklooster op den Leuc- sche weg. waren de Hoogeerw. Heer Deken Thielen, de Kapelaans Geurts en Teunissen en het Kerkbestuur.de Edelachtbare Heer O. v. d. Loo, burgemeester van Venray, Venray's Fanfarecorps en de Ruitersclub. als medé de Rector, leeraren en studenteD vaD het Gymnasium Imm Conc der Paters FraociscaneD. met ontplooide vaandels daar reeds ter begroeting aanwezig. Onder het brengen van den Ro meinschen groet, klonk uit de bij het klooster verzamelde menigte een hartelijk hoera geroep op. Daar het weer eventjes mooier was geworden, verkoos Z. H Exc, te voec te gaan naar het Raadhuis, vanaf welks bordes hij het défilé wilde zien voorbijtrekken der talrijke Venraysche kerkelijke en sociale vereenigingen, clubs eo andere orga nisaties, welke bereids stonden op- gesteld vanaf Hotel Gitzeis in de Pater slaan tot bij de Marecoaussée kazerne in de Langstraat. Voorafgegaan door genoemde Ruitersclub en de Far fare, schreed Z. H. fcxe. Mgr. Dr. Lemmens. vriendelijk naar alle kanten wuivend en vaderlijk zegenend over de dichte rijen van VeDray's parochianen, die zich, ondanks het dreigende regen weer, in reusachtige menigte bevon den op de trottoirs der keurig en fleutig gepavoiseerde, met vaantjes en bloemen geslingerde Patersstraat en Groote Straat naar het Raadhuis, welks facade prijkte in een schat van levende sierplanten, terwijl de beide opgangtrappen en het bordes nog mooier versierd waren met lieve, reine levende bruidjes, eene ware verrukking voor alle toeschouwers. Direct na aankomst van Z H. Exc. op het Stadhuis, reed de Ruitersclub terug, om de verschillende vereeni gingen, welke voor Mgr. Dr. Lem- men» zouden defileeren, te gaan halen. Intusschen werd Z. H. Exc., nadat hij had plaats genomen op den voor hem gereserveerden zetel in de hal van het Raadhuis te midden van den iu hoefijzeiformatie opgestelden raad en gemeentesecretaris, toege sproken dooi den Burgemeester O. v. d. Loo, die zeide, dat het hem een groote eer was, als hoofd der gemeente het eerst publiek het woord te mogen richten tot den hoogsten vertegenwoordiger van het kerkelijk gezag in het Bisdom Roermond. In het bezoek, dat Z. Ii. Exc. aan het Stadhuis had willen brengeD, zag de spreker het bewijs, dat Z. H. Exc. de samenwerking tusschen kerkelijke en burgerlijke autoriteiten zeer op prijs stelde. Na gewezen te hebben op het groot aantal vereenigingen, waarbij hij bijzonder wees op het Patronaat en andere jeugdorganisaties, welke Mgr. zoo uiterst dierbaar waren, besloot hij zijne korte, maar krachtige en kernachtige rede met de plechtige verzekering, dat B. en W. en de RaaJ van Venray immer en altijd bereid zouden gevonden worden, om met Z. H. Exc. mee te werken, om vooral de hem zoo dierbare jeugd op te voeden voor Chrisius Koning. Toen de lange stoet van vereeni gingen, waarvan bijzonder de aan dacht trokken de groen gebloeste geestdriftige JoDge Wachters, die begeleid werden door de jeugdleiders, de in haar kleurig tenue gestoken, voor bet eerst uittrekkende, fier- zingende K.J.V.-meisjes en de in kranige houdiDg voortstappende schutterij „Het Zandakket" bij het Raadhuis waren aangekomen, reed de Commandant der regelingscommis sie, de Heer Vincent Pyls, eventjes vooruit, plaatste zich tegenover het Raadhuis en bracht met getrokken sabel het eere saluut» terwijl de vaandels zich naast elkaar op3telden aan den overkaDt van de Groote Straat en op de Groote Markt, en de fanfare plaats nam op de muziek kiosk op genoemde markt. Na afloop van hst défilé, dat besloten werd met een geestdriftig „Leve de Bisschop", op z'n „Ven- todsch aangeheven door den Heer Jan Poels, trok Z. H. Exc., vooraf gegaan door de fanfare, de bruidjes, en alle vaandels, de prachtige van binnen rijk met rood-geel en blauw wit draperieën behangen parochie kerk, waarop de vaderlandsche drie kleur en vier pauselijke vlaggen wapperden, binnen, gevolgd door den Hoogeerw Heer Deken, kape laans en het kerkbestuur, terwijl eene onafzienbare menigte het ruime Godshuis geheel vulde. Nu beklom Deken Thielen de pred:kstoei en heette Mgr. Dr. Lemmens in eigen Daam, en in naam zijner gers'elijke medehelpers, kerk bestuur en alle parochianen van harte welkom in deze majestueuze parochie kerk. Reeds lang zoo zeide de eenvoudige spreker hadden alle Venrayers naar de komst van Z. H. Exc. reikhalzend uitgezien, doch drukke werkzaamheden hadden den Bisschop van het diocees verhinderd eerder naar Venray te komen. De glans van geluk, welke du uitstraalde van aller gelaat, sprak duidelijker dan woorden dit kunnen doen, hoe innig blij Venray's parochianen waren met dit honge bezoek. Na Z. H Exc. toegezegd te hebben eerbied, liefde en vooral gehoorzame volg zaamheid, beloofde de gewijde spreker uit naam van alle parochianen, dat zij, evenals de geestelijkheid, hunneD Bisschop dagelijks zouden gedenken in het H. Misoffer. Onmiddellijk daarop verscheen de Bisschop zelf op den preekstoel om zijn dierbaar eD goed volk van VeDray eenige vaderlijke woorden toe te spreken. Na den Hoogeerw. Heer Deken bedankt le hebben voor diens wel komstgroet, uitte Z. H. Exc. zijne oveigtoofe blijdschap zich nu te bevinden onder zijne Venraysche kinderen, die hij dankte voor al hetgeen zij gedaan hadden, om hun Bisschop en Opperherder en Vader op zoo schoone wijze te ontvangen. Vooral toonde Z. H. Exc. zich dankbaar voor de hem toegezegde gebeden, welke zeer zeker verhooring zouden vinden bij deo Allerhoogste, iodien ze werden aangeboden door Maria, de Middelares aller genaden, de Patrones van het Roermondsche diocees. Van Zijnen kant beloofde de Bisschop te zullen bidden voor zijne Venraysche kiDdereD, van wie hij vooral volgzaamheid vroeg teD opzichte van de bisschoppelijke ver ordeningen en de bulp en steun der ouders, vooral door hun vooibeeld, om de schoone jeugd in innig con tact te brengen met deu Eucharis- tiscben Kindervriend. Jezus Christus. Na het plechtige pontificale Lof, dat nu volgde, begaf zich Z. H. Exc. te voet naar bet klooster en gym nasium der Eerw. Paters Minder broeders, en Eerw. ZustersUrsulinen. In beide genoemde inrichtiugen werd Z. H. Exc. op de meest eer biedige en enthousiaste wijze door woord en zang gehuldigd, terwijl na het verlaten van het gymnasium der Paters de Jonge Wachters en Jonge Christoffels van het St. Antonius- patronaat aan Mgr. eene aardige vaaodelhulde aanboden met bege leidend sportlied, welke op Z. H. Exc. eeneo hoogst aangenamen indruk maakten. Toen begaf de Bisschop zich naar het St. Josephgesticht der Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, die zich vooral wijden aan de op voeding van arme wees- en voogdij, kinderen. Bij het binnentreden van dit Ge sticht werd Z. H. Exc. harteiijk begroet en welkom geheeten uit naam van alle bewoners van „St. Joseph" door den aldaar rustend pastoor J. Poels. Daarna noodigden twee lieve Gestichtskinderen, een jongetje en een meisje, Z. H. Exc. uit naar de versierde feestzaal te komen. Kindervriend als Mgr. Dr. Lemmens is, nam hij de beide kleinen vaderlijk bij de hand en toen, na bet gezamenlijk begroetingslied, onder leiding van Mej. Sengers en een mooie toespraak van een grooter meisje, dat hem een rozenbouquet aanbood, alle kinderen hem begroet ten met „Dag, Excellentie", wees hij dien hem toch toekomenden titel van de band, en zeide bij de St. Joseph- kinderen te komen als hun „Vader." 'n Aardig moment was het, toen de onschuldige kleinen, jongens zoo wel als meisjes, zich spontaan om Z. H. Ex. heendrongen, al rcepende: Dag. Vader Bisschop 1" Zichtbaar aangedaan dankte Z. H. Exc. de lieve kleiDen voor hunne spontane hulde, vroeg een vrijen schooldag voor hen, en na ze alle maal nogmaals gezegend te hebben, zeide hij hun toe. dat hij bij de eerst volgende gelegenheid eeo extra-bezoek zou brengen aan het St. Joseph gesticht. Nauwelijks was het in hel dorp bekend gcwordeD, dat Z. H. Exc. te voet naar het klooster „Jerusalem" zou gaan, of zeer vele moeders, die reeds van ha:e kinderen gehoord hadden, welk eeD buitengewone Kindervriend de nieuwe Bisschop was, togen in allerijl naar de eveneens fraai-versierde Schoolstraat en Eind straat, om voor huDne lievelingen en hartlappen nog een extra-zegen en extra-kruisje te bemachtigen. Men vertelde ons zelfs, dat enkele kleinen in pyama's kwamen toege- loopen en eene moeder haar klein kindeke, dat aanvallen had van stuipen, langs dien weg in een kinderwagentje had gezet, opdat de Bisschop het zoude genezen... Slechts één roep ging er over héél Venray „Zóó'n vriendelijken bis schop hebben we nog nooit gehad En we mogen dit korte overzicht besluiten met de verzekering, dat de I8e Juni 1933 in Venray een ware triumfdag geweest is voor de Chris telijke democratie Dinsdag bezocht Mgr. Lemmens de verschillende parochie's en rec toraten op de gehuchten, alwaar ook door Mgr. het H. Vormsel werd toegediend. Op alle plaatsen waren prachtige versieringen en eerebogen opgericht, die duidelijk blijk gaven hoe het eerste bezoek van onzen Kerkvorst werd op prijs gesteld. zicht tot verstrekking van steun in natura geadviseerd. De commissie adviseert slechts om werkloozen in staat te stellen, naar hun believen voor een zeker deel van hun steunpenningen bonnen te verlangen, op welke ze zich in de door hen te kiezen zaken van levensmiddelen en andere artikelen voor levensonderhoud kuanen voor- zieD. De bons zouden een koop- waarde krijgen van een kwartje, maar de werkloozen zouden voor elke bon slechts 24 cent behoeven te misseD. De regeering zou dan van de winkeliers de bons weer terugnemen voor... 22 cent. De werklooze zou voor 24 cent der halve vooc een waarde van een kwartje kunnen koopen, maar de winkelier ontvangt 22 cent. De winkelier schenkt op elk kwartje dus 1 cent aan den werklooze en 2 cent aan den staat. In het geheel echter zal hij slechts 2 cent nadeel hebbeo, want 1 cent wordt op den fabrikant verhaald. Alles tesamen wordt het een geweldig ingewikkel de geschiedenis, welke tot allerlei geknoei aanleiding kan geven. Van een eigenlijke verstiekking van steun in Datura is geen sprake. De uitvoering van het plan komt ons bovendien onmogelijk voor. Welke wiükelier zal zich goeds moeds 12 pCt. op zijn verkoops prijzen laten korten Het voordeel voor de werkloozen kan ten hoogste 4 pCt, zijn. Welnu is het dan niet veel eenvoudiger voor zakenlui om te annonceeren; werkloozen krijgen op vertoon van hun werkloozenkaart 5 pCt. korting De werklooze zal die korting 'efereeren boven de korting ad pCt. op bonnen en de winkeliers besparen zich alzoo 7 pCt Neen, in de voorstellen der com missie zien we totaal niets. Als ze waren uit te voeren, hetgeen niet het geval is, dan zou het eenige effect kunnen zijn, of een verhooging der verkoopsprijzen, of een hooge extra-belasting ten behoeve van den werkloozensteuu, eene belasting, welke alleen den middenstand en dan nog op onredelijk zware wijze, zou treffen. Het zijn gelukkig slechts adviezeD, waar het hier om gaat. We gelooven, dat het vraagstuk, of er in dezen crisistijd sprake be hoort te zijn van overproductie dan wel van onderconsumptie, nog steeds niet is opgelost. Voor wat onze tuinbouwproducten betreft, gelooven we toch wel, dat er momenteel, ge let op de export moeilijkheden, over productie bestaat. Ook al zou aan ieder, die het niet betalen kan, een behoorlijke portie groente worden toegewezen, dan zou ec o.i. nog te veel zijn. Trouwens, de prijs der tuinbouwproducten is zoodanig, dat er maar weinig menschen zullen zija die zich bij hun maaltijd van deze geheel zullen moeten onthouden. Toch komen hier en daar weer demonstraties «/oor, ah groenten worden vernietigd, welke de mini mumprijzen niet kunnen opbrengen. Maar wat verwacht men dan van de producenten Ook zij hebben toch recht op loon voor bun arbeid Nu zijn de minimum prijzen al niet looneDd meer. Indien du door overmatigen aanvoer de prijzen be neden het minimum dalen en de aaogevoerde attikelen toch zouden worden verkocht, dan zou dat voor de volgende dagen een nog dieperen val tengevolge hebbeD. Een produ cent heeft het recht om een artikel, hetwelk de productiekosten niet kaD opbrengen, aan de consumptie te onttrekken. Dat gebeurt trouwens altijd Een bakker gaat het brood hetwelk hij op deu dag niet kon verkoopen, des avonds ook uitdeelen En in eiken groentewinkel vergaat het overschot van inkoopen, welke niet tijdig konden worden omgezet. Een arbeider werkt ook niet gratis zelfs al zou zijn werkgever nog zoo arm zijn en aan het uit te voeren werk nog zoo groote behoefte hebben. Dat alles neemt iniusschen niet weg, dat ons menschelijk gevoelen, ons sentiment, geweld wordt aan gedaan door de vernietiging van etenswaren en daarom zou een ge schikte oplossing der moeilijkheid door iedereen dankbaar worden aanvaard, We meenden zelfs, dat de instelling door de regeeriog van eene commissie, welke het vraagstuk van de verstrekking van steun in natura zou o iderzoeken, in niet geringe mate te danken was uit de protesten tegen voedselvernietiging in een vorig seizoen. Maar dan beantwoord bet resultaat van het onderzoek toch wel heel weinig aan de verwachtingen, welke gesteld mochten worden. 'In het rapport der commissie wordt in geen enkel op VENRAY, 24 Juni 1933. Voor Amateurphotographcn. Einde September zal in het Sint Antonius patronaat een schilder- en vakteekenten toonstelling gehouden worden, waaraan o a. zal verbonden zijn een tentoonstelling en wedstrijd van amateurphotographie. Alle mogelijke kiekjes in alle mogelijke formaten mogen worden ingezonden. De' jury zal vooral letten op het onderwerp, de toon, de compositie of groepeering en de artistieke af werking. Aan de wedstrijd kannen uitslui tend amateurphotographeD meedoen die de twee volgende voorwaarden zijn nagekomen 1. Alleen die photo's komen in aanmerking, die ofwel ingelijst ofwel in z n geheel opgeplakt ofwel met photo hoekjes op karton vastgeplakt zijn. 2. Alle ingezonden photo's moeten aan den achterkaot geteekeud zijn met een willekeurig gekozen motto en vergezeld gaan van een gesloten brief met hetzelfde motto en waarin zich naam en adres van den inzen der bevinden. Deze tentoonstelling wordt het aantrekkelijkst en ook het leerzaamst, wanneer veel inzendingen binnen komen. Daarom moeten de amateur- photographen in de komende vacan- tiemaanden nog eens hun best doen om vooral mooie kiekjes te maken. Er zijn b.v. verschillende plekjes in Venray's omstreken, die uit artistiek oogpunt waard zijn op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. De photo's kunnen worden inge zonden bij den Directeur der Vak- teekenschool, P. Hippolytus Gerz Patronaat, terwijl alle mogelijke in lichtingen over onderwerp, papier soort, afwerking enz. verkrijgbaar zijn bij de Gebr. van Bergen, Lang straat. Preiniekcuringen voor Trekhonden Dat het Rijk in deze moeilijke tijden subsidie is gaan verleenen ter bevordering van de trekhondenfok kerij bewijst wel. dat het van belang is, dat Limburg meer en betere trek honden krijgt. De Provinciale Regelingscommissie ter bevordering van de trekhonden- fokkerij is begonnen met bet aanleg gen van een stamboekhouderij en houdt jaarlijks premiekeuriogen. Zoo te Venray op Vrijdag 7 Juli om 5 uur n.m. op het Henseniusplein. Natuurlijk hebben deze premie-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1