3 i MANUFACTUREN] i BLIJKEN I TOCH HET jj Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. s® taMDHUGSIfi i MANUFACTURE' fYQQADEÜJGSri Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Nog is het tijd. Belastingen. Uit het Buitenland Rond de boerderij Provinciaal Nieuws Zaterdag 17 Juni 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 24 PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER AijVF.RTENÏIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7',ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent 0. L. Vrouw Behoudenis der Krankeu, Oostrum. „Tijd"' is een wonderlijk iets, traag, als we hem „om" wenschen, uiterst snel, als we hem behoeven. 'n Jaar of wat, beteekent eigenlijk maar heel weinig in het leven. Wat is nu 'n jaar of watEn toch. 'n Jaar of wat geleden, toen voelden we ons nog krachtig en flink en daar was reden voor, want we waren nog jong en gezond. We waren vervuld van illusies. Dit zouden we doen en dat. Het een zouden we nastreven en het ander. Wat leek de ouderdom nog ver af Er zijn tenslotte echter nog maar enkele jaren noodig om de grens te passeeren, welke het jonge leven afsluit. Op een keer wordt men het zich ineens bewust, dat men nu ja, nog wel niet oud is, maar dat men het recht niet meer heeft om zich jong te wanen of te noemen men voelt zich plots op z'n retour- Dat is een min of meer ontgooche lende periode in het leven. Men koml tot het inzicht, dat men alle krachten behoeft om te behouden, dus om geen terrein meer te verliezen. Alle plannen, welke we een paar jaar geleden nog hadden een paar jaar geleden, toen we nog „jong" warenmoeten we laten varen. En daaronder was toch zooveel goeds en schoons. Nu is er geen tijd meer voor... Zou het werkelijk zoo zijn? Zeer zeker is het 't beste om te werken, als het dag is, d.w.z. als we nog jong zijn en sterk of als de gelegenheid er is De dag is zoo gauw voorbij en daarom moeten we dien zooveel mogelijk uitbaten. Nooit iets uitstellen, dat goed is en dadelijk gedaan kan worden. Worden we niet elk jaar verrast door den langsten dag Als het winter is, maken we ons allerlei schoone voornemens voor den zomer. Dan zijn de dagen lang en kunnen we véél afdoen. Jawel, maar nauwe lijks is het voorjaar voorbij en nóg hebben we maar enkele keeien de schaduwkoestering van het boom- gebladerte ondergaan, of verrast be zinnen we het ons, dat we den 21 Juni al zijn gepasseerd, dat de langste dag voorbij is. En wat kwam er terecht van ons zomerprogram Wie zich tijdig herinnert, dat hij voor den langsten dag staat, kan nog haast maken en veel afdoen. Nóg is het tijd voor hem. Ook wie in de kracht van zijn leven er van doordrongen is, dat hij straks, over een paar jaar, zijn besten tijd zal hebben gehad, ook die kan nog profiteeren van zijn volle kracht en een groot prestatievermogen. Daarom denkt vooruit en handelt nu Maar ook als we het meest ge schikte moment voor de uitvoering van velerlei goede voornemens lieten passeeren, mogen we ons toch niet laten ontmoedigen. Om goed te doen is het nimmer te laat. We zeiden het reeds, dat tijd een wonderlijk iets is; tijd krijgt zijn waardeering door de vulling. Tijd vliegt, als hij leeg is, zonder inhoud, maar tijd duurt en telt, als hij wordt afgepaald door daden. De jeugdtijd wordt gevuld door idealen en strevingende rijpere jaren kunnen geldend, waardevol en duur zaam worden gemaakt door daden. Nóg is het tijdl Geldt dan ook in waarheid óók voor de ouderen. Er is tijd. zoolang men leeft er zal tijd zijn. zoolang men wil handelen. Daarom vergooit uw mooie rijpere jaren Diet met de gedachte, dat het voor veel of voor alles te laat i£ geworden. Wie zóó redeneeren, meenen, dat het loon van daden ge legen is in de gevolgen er van en naarmate er meer of minder kans is, dat men die gevolgen nog zal kunnen genieten, meent men de daden al dan niet nog te moeten stellen. Het is een verkeerde zienswijze. Wie in het stellen van een daad op zich geen genoegen kan smaken, zou Dog minder vreugde beleven van de ge volgen. Als we een dagje gaan visschen - om eens een voorbeeld te Doemen zullen we het genoegen van het hengelen moeten weten te waar- deeten. Wie het uitsluitend om het vischmaal te doen is, kan goedkoo per en met minder inspanning zijn visch in den winkel bekomen. Om te handelen eD te streven, om daden te stellen, is men nimmer te oud. Immer heeft men daartoe nog tijd. We leven wel in een buitenge woon zwaren tijd. Allerwege schrom pelen de inkomens meer en meer in ten gevolge van de wereldcrisis Staat en Provincie en Gemeente hebben enorme crisis-uitgaven te doen en ze weten onderhand niet meer hoe de middelen voor al die extra uitgaven zooals werkverschaf fing en werkloozenuitkeering te vinden. De Staat moet desondanks zorgen voor een sluitende begrootinghij mag niet meer uitgeven dan zijn inkomsten bedragen. In het huis- houdpotje van 7 millioen Nederlan ders is een tekort van 60 millioen guldens. De minister voelt niets voor leenen, waarmede we het hartgrondig eens kunnen zijn. Die 60 millioen moeten dus uit de belastingbron ge tapt worden. De groote bronnen zijn die, welke geboord zijn in den ver mogens- en den inkomstenader. De vermogensader schijnt voorloopig bevroren te zijn, zoodat de inkom stenbron, hoewel ook al aardig op gedroogd, de 60 millioen zou moeten leveren. Verdeeld over 1.88C 000 belasting betalers zou dus ieder aangeslagene gemiddeld f 3.30 meer moeten be talen. Wanneer men-dat bedrag met een ferme progressie ging heffen, waren de 60 millioen op een billijke wijze bij elkaar. Die oplossing vindt men blijkbaar te eenvoudig, zoo betoogt een inzen der in een onzer dagbladen en hij vervolgt dan over de ingediende Omzetbelasting Zegels drukken, zegels verkoopen en zegels laten plakken. Tarieven en rubrieken met veel regels en Dog meer administratie met meec personeel Wagonladingen papier volschrijven door iedereen, die handel drijft en een legertje ambtenaren om de juist heid van de ingevulde papiertjes te kontroleeren. Het eerste zonder, 't laatste met salaris. Die handelaren moeten de kosten van zegeltjes plakken -f- admiDistreeren, geld voor schieten en wanbetalers naloopen maar op... den konsument verhalen. Aangezien de konsument tegenwoor dig echter nogal krap bij kas is, zal hem niets anders overblijven dan wat minder te koopen, wanneer de artikelen duurder worden. De handelaar ziet dus zijn debiet verminderen met het bedrag van de omzetbelasting -f- de kosten -}- de oninbare vorderingen. Het onver mijdelijke gevolg hiervan is een ver mindering van inkomsten vaD deze handelaren. Als eenig lichtpuntje daartegenover staan dan de salaris sen van nieuw aan te stellen perso neel buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Immers de inningskosten van de voorgestelde omzetbelasting zijn daarom voor het Rijk zoo laag, omdat de handelaren de administratie uit eigen beurs moeten bekostigen. Is zoo'n belasting rechtvaardig Neen 1 Om twee redenen is deze belasting onrechtvaardig. De eerste en meest klemmende reden is wel, dat niet alle 1.880.000 aangeslageDen in de rijks-inkomsten belasting naarmate van hun betalings capaciteit meebetalen. Zeer zwaar zal deze belasting drukken op de kleinere inkomens, vooral wanneer het gezin bestaat uit meerdere per sonen zonder eigen inkomsten, school gaande kinderen, studeerenden, ouders enz. De tweede reden is de hierboven reeds besproken methode om met de wet in de hand, een groote groep handelaren te dwiogen gratis hun medewerking te verleenen bij het innen en administreeren. Dit is regel recht in strijd met een gezond begrip van gezagshandhaving. Zijn wij Nederlanders dan werke lijk zulke kinderen, dat deze fopspeen voor ons noodig is Gelooft de be lastingadministratie niet, dat wij de belastingcijfers zelf wel bij elkaar tellen, al zijn de benamingen nog zoo verschillend Wanneer ooit voor een nieuwen bewindsman de tijd gunstig geweest is voor een grondige, breed-opgezette saneering van het geheele belasting systeem. dan is het nu. De heele wereld is beu van peuter-methoden, waarbij het eene gat gestopt wordt door een ander te graven. De ver mogens hebben geen vaste waarde meer de eigenaar van één beklant overvaar-pontje is rijker dan de man, die een heele vloot van oceaan- stoomers aan de ketting heeft liggen. Met dergelijke veranderde omstan digheden mag in dezen tijd wel ter- dege rekening gehouden worden. Een goed berekende, progressieve inkomstenbelasting is onder alle om standigheden te verdedigen, een ver mogensbelasting of een omzetbelas ting in geen enkel opzicht. Over de wet zelf, die er zeker komen zal, zij het dan wellicht hier en daar gewijzigd, nog enkele prac tische opmerkingen. De heffing geschiedt op elke trans actie en kan wel tot 10 pet. oploo- pen. De goederen worden belast, vóór ze den kleinhandel bereiken, zoodat de winkelier niets te maken heeft met zegeltjesplakken etc. De minste belastiDg is 10 ct. Brood, aardappelen, margarine en turf zijn vrij van de belasting. De R. K. Middenstandsbond heeft zich per request verzet tegen ver schillende bepaliDgen. Hij is tegen de meermalige heffing van belasting op een zelfde artikel en o.m. ook tegen de vrijstelling van productie- coöperaties. We zullen ten slotte de wet wel moeten slikken en we vreezeD, dat er nog wel meer onsmakelijke pillen verorberd zullen moeten worden Van de Loüdensche Con ferentie. De spanning tusscben Oostenrijk en Duitschiand. Men maakt er zich te Londen ongerust over. Een Ameri- kaansche verrassing inzake de Europeesche schulden. Geen conventie betreffende 40-urige werkweek. Uit Spanje. Ter Economische Weceldconferen tie zijn de algemeene beschouwingen reeds geëindigd en ondertusschen zijn ook verschillende particuliere bespre kingen gevoerd om de eerste toe naderingen te bewerkstelligen. Maar meegevallen is dat alles nog niet. Was oorspronkelijk de meening vrijwel algemeen, dat althans inzake de stabilisatie van het muntwezen een vergelijk niet al te moeilijk zou zijn, nu is reeds gebleken, dat zulks veel te optimistisch is gezien. Besprekingen tusscben de direc teuren der staatsbaükeD hebben nog tot niets geleid. Omtrent e.ventueele besluiten ter verlaging der tarief- muren, waren de verwachtingen niet hoog gespannen. Als die verwach tingen in beurswaarde konden worden uitgedrukt, zouden we geneigd zijn om te melden, dat ze op 'toogeDblik ver beneden pari staan. Dr. Colijn, de voornaamste Ne derlandsche gedelegeerde, heeft het in een interview trouwens rorduit erkend, dat hij niet aan eenig be sluit tot een algemeene verlaging der tariefmuren gelooft. Er zal ge streefd moeten worden, meent hij, naar uitbreiding der reginale verdra gen, ais die van Quchy. In verband met deze woorden krijgen de berichten omtrent samen- sprekingen en zelfs inzake een over eenkomst tusschen de Scandinavische landen, alsmede Nederland. België, en Luxemburg, groote beteekenis. Mac Donald doet intusschen al zijn best om resultaten te forceeren. Hij ziet geen heil in gerekte bespre kingen. „Snel handelen, zoo heeft hij ter conierentie verklaard, is nood zakelijk voor succes." o— De verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschiand raakt meer en meer gespannen. De Oostenrijksche Nat. Socialisten laten zich vervoeren tot allerlei daden van willekeur en ter reur. omdat ze de macht van Hitier achter zich weten. Maar Dolfus laat □iet met zich spotten. Een paar aanslagen tegen Heim- wehrleiders en een bomaanslag ook op een eenheidsprijzenwinkel in Weenen, welke aan de Nat. Soc, worden toegeschreven, hebben geleid tot arrestatie van honderden N azi's, het staatsgevaarlijk verklaren van de Nat. Soc. Partij, het sluiten van alle bruine huizen en de gevangenneming van Hitler's persoonlijken gezant in Oostenrijk, Dr. Habicht. Het is overduidelijk, dat heel de Nat. Soc. agitatie in Oostenrijk door de Duitsche regeering wordt gesti muleerd en over deze buitenlandsche inmenging in de binnenlandsche Oostenrijksche aangelegenheden is men b.v. ook ter Economische Con- fepentie in Londen zeer ontsticht. Zelfs de Italiaansche regèering moet er zich verontrust door betoonen. De toestand in Oostenrijk is ge spannen en Bondskanselier Dollfuss, die ter conferentie te Londen ver toefde, heeft zich genoodzaakt gezien om Woensdagmiddag naar zijn land terug te keeren. Tegen de arrestatie van Dr. Ha bicht heeft Berlijn intusschen gede monstreerd door de gevangenname van den Oostenrijkschen persattaché te Berliji. Met dit alles: de Duitsche regeering maakt slechts vijanden. o België, Frankrijk en nog enkele aodere staten hebben te kennen ge geven aan Washington, dat ze den schuldtermijn van 15 Juni niet kon den voldoeo. Engeland bood de „afbetaling" d.w.z. van den termijn aan van één millioen pond dus in mindering. En Washing ton accepteerde Van de week moet trouwens een verrassend Ameri- kaansch aanbod inzake schuldenre geling aan de Europeesche debiteur- staten zijn gedaan, een aanbod, dat in eDg verband zou staan, met de te Londen te bereiken resultaten. We hebben het trouwens altijd wel gezegd, dat Amerika haar schuld- papieren ter Londensche conferentie zou pogen uit te wisselen. o Ter Arbeidsconferentie te Geneve zijn de gedelegeerden het niet eens kunnen worden omtrent de 40 urige werkweek. In 1933 zal een con ventie ter zake in geen geval wor den gesloten. De tijd wordt nog niet rijp geacht voor toepassinq. o— In SpaDje is de kabinetscrisis op gelost, doordat de afgetreden premier weer een nieuw kabinet heeft ge vormd met medewerking van dezelfde partijen, welke in het vorige minis terie waren vertegenwoordigd. Ook de socialisten hebben dus weer deel de radicalen blijven uitgesloten. Algemeen overheerscht de meening, dat de poging van den president der republiek om de socialisten uit de regeering te bannen, mislukt moet worden geacht. I)e varkens-inventarisatie van 1933. Deze is vooral merkwaardig, om dat er uit blijkt, dat sedert Septem ber 1932 een vermindering van bijna 23 percent van de totaal aanwezige varkens en biggen heeft plaats ge vonden. Deze vermindering is ten deele toe te schrijven aan de normale seizoenschommelingen. In het voorjaar toch zijn er gewoonlijk verhoudings gewijs meer biggen en minder andere varkens dan in den herfst, doch daarnaast heeft een aanzienlijke ver mindering van den varkensstapel in zijn geheel plaats gevonden. Deze komt vooral tot uitiog bij de geheel of gedeeltelijk slachtrijpe varkens van 60100 en boven 100 K.g. Een gunstig verschijnsel is de ver mindering van het aantal fokzeugen van 264.794 tot 234.776, dus met pl.m. 30.000 stuks, wat te meer op valt, omdat in den regel in Maart meer fokzeugen op de bedrijven zijn dan in September. De Voorzitter van de Ned. Var kenscentrale, ir. W. de Jong, betreurt het echter, dat door bijzondere om standigheden in sommige provinciën geen vermindering van 't aantal fok zeugen plaats vond, waarom men in deze streken wel zeer speciaal aan dacht aan de beperking van het aan tal zeugen dient te wijden Steun aardappeloogst 1933. De centrale organisaties hebben tot den minister van Economische Zaken het volgend verzoek gericht Na gewezen te hebben op de treurige ervaringen, die de aard appeltelers in het nu afgeloopen seizoen bij den atzet van hun product hebben opgedaan, dat de vooruit zichten voor den oogst 1933 van consumptie aardappelen weinig be moedigend zijn. Het laat zich aan zien, dat weer een belangrijk aantal H.A. met aardappelen beplant zijn, al zal er minder uitgepoot zijn dan in 1932. Doch men kan den aard appel in den wisselbouw niet missen en er zijn ook geen rendabele ver vangteelten aan te wijzen. Waarbij komt, dat velen de kans op twee „slechte" aardappel jaren niet zeer groot achten en daarom hun gewone areaal hebben beplant. En hoewel van de toekomstige groeiomstandig- heden nog niets te zeggen valt, zal de aandachtige opmerker reeds weer rekeDing houden met een oogst, te groot voor de vermoedelijke afzet mogelijkheid. Nu het buitenland ons meer en meer in den steek laat en waar men heden nog een invoerrecht voldoende acht, morgen tot contingenteeriDg van den invoer kan besluiten, zal men, bij de beperktheid van de in- landsche behoefte, spoedig weer voor een catastrophe als in 1932 kunnen staan. Daarmede zou echter voor een groot aantal akkerbouwers de fioancieele ondergang bezegeld zijn. Zeer veel hangt af van het feit, dat de overheid ditmaal tijdig een plan tot hulpverleening zal gereed hebben. De C. L. O. vragen daarom, reeds thans zooveel mogelijk de voor bereidingen te treffen, waardoor het apparaat tot steunverleening gereed zal zijn, om het, zoo noodig, onver wijld te kunnen doen fuDctionneeren. Veetelling. In verband met de plannen om te geraken tot inkrimping van den vee stapel zal, ter verkrijging van de noodige gegevens omtrent de uitge breidheid van den veestapel, binnen korten tijd over het geheele land een veetelÜDg plaats hebben. Voor de vrees dat ruw ingrijpen het door de fokkers opgebouwde veebestand in gevaar zal brengen, bestaat geen grond. Integendeel zal er rekening mede worden gehouden, dat de te nemen bijzondere maatregelen zooveel moge lijk ten goede zullen moeten komen aan de verbetering van de hoedanig heid van den Nederlandschen vee stapel in het algemeen. Overigens zal de bedrijfsvrijheid worden voor gestaan. Doch deze zal uitsluitend mogelijk zijn en blijven, indien de veehouders en de betrokkenen bij met de veehouderij samenhangende bedrijven zonder uitzondering hun volle medewerking verleenen bij de ten uitvoerlegging der te Deinen maatregelen. VENRAY. 17 Juni 1933. Visschery. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den dat aanvragen tot het bekomen van een vischakte voor het jaar '9331934 zoo spoedig mogelijk dienen ingediend te worden. Venray, 13 Juni 1933. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Eindexamen Gymnasium Venray. Van de 19 candidateo, die op gingen voor eindexamen Gymnasium, slaagden er de vorige en deze week 17. De namen dier gelukkigen zijn le groep: Jourd Andela, Bolsward, Jan v. d. Berg. Leeuwen-Beneden, Henk v. d. Boogaard. Nijmegen, Herman Breukel, Nijmegen, Theo Breukers, Lichtenvoorde, Nol Dle- mers. Delft, Antoon Hazelhorst, Tilburg, Jan v. d. Reit, Oss. 2e groep: Jan Hettema, Bolsward, Herman van Hoorn, Lochem, Wim Kamerbeek, Rotterdam, Jan Knippen borg, Ulft, Johan v. d. Berg, Dreu- mel, Mathieu Martens, Venray, Jean Lambi, Bleyerheide, Dolf Staverman, Amsterdam, Dries Versteeg, Delft. Allen A-candidaten. Voorwaar een groot succes voor de Eerw. Paters Franciscanen, Van harte proficiat! Voor het exameD Lager On derwijs slaagde deze week onze dorpsgenoot, de heerj. P. N. Muis, die zijne opleiding genoot aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Venlo. Proficiat 1 Voor het eindexamen Gym nasium slaagden onze dorpsgenooten de heeren Mathieu Martens, Gym nasium alhier en H. Wismans, Bis schoppelijk College te Roermond. Zaterdag 10 Juni slaagde in het Pensionaat „Jerusalem" alhier voor 't eindexamen Middelbare School, onze dorpsgenoote Mej. W. Esser. 25-jarig bestaan van het St. Anna- gestieht te Venray. Begin September zal het 25 jaar geleden zijn, dat het St. Annagesticht voor R.K. Vrouwelijke Krankzin nigen alhier werd geopend. Een eD ander zal feestelijk herdacht worden en daarvoor is dan ook reden. Hoevelen honderden toch hebben in den loop dezer jaren in 't Gesticht een zorgvuldige verpleging genoten, hoevelen zijn wederom hersteld in het gezin teruggekeerd Hoe nimmer genoeg te waardeeren is het werk geweest der Eerw. Zusters, die geleid door bekwame geneesheeren en bij gestaan door een staf van helpsters, dag in dag uit rondgingen, troostende en verplegende de ongelukkige even- menschen, zonder dat de wereld het zag. Het gesticht ligt in de nabijheid van den Maasheeschenweg in een gezonde en boschrijke omgeving. Herhaaldelijk is het in den loop der jaren uitgebreid en gemoderniseerd. Het bevat een 12-tal paviljoenen, waarin een 700 tal patiënten kunnen worden verpleegd. Aan het hoofd staat thans als geneesheer directeur de bekende psychiater Dr. H. J. Schim van der Loeff, terwijl er ver der nog aan verbonden zijn de doctoren W. F. J. Nuyens, (plaats- verv. Gen. Dir.), J. B. M. Veraart en P. J. M. Schmidt. Verder zijn er werkzaam een 100-tal Eerw. Zusters en verpleegsters. Het Gesticht is steeds met zijn tijd meegegaan en niets wordt na gelaten, om de maatschappelijke on- gelukkigen het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Bij het zilveren jubileum, hetwelk dan tevens gevierd wordt door het hoofd van den technischen dienst, de heer P. Verbeek, en den chauf feur J. Remmen, hopen wij nog nader op een en ander terug te komeo. Handboogsport. Op het te Vlierden gehouden jubileumconcours werden door de navolgende handboogschutterijen uit Venray prijzen behaald le zestallen. le St. Antonius, Halfweg 105 p. Rozenprijs St. Anna. Venray, 4 rozen, laatste blazoen 2 rozen. Eereteeken P. v. Arsen, St. An tonius, Halfweg, 22 punten. Koningskruis W. Aarts, St. An tonius, Haltweg. 22 punten. 2e zestallen. 4e prijs St. Antonius, Halfweg, 61 punten. De nood der Middenstanders. Dinsdag had te Utrecht de lande lijke crisis-vergadering plaats van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Het onderwerp der vergadering crisis-crediethulp. werd ingeleid door Mr. J. A. van Hellenberg Hubar, had aller belangstelling getrokken. Niet minder dan 19 sprekers had den zich opgegeven. Deze vergade ring, waarin ook Limburg goed ver tegenwoordigd was, duurde bijna 6 uur. Onder de sprekers waren de Heeten Hub. Verheugen uit Venray, Koops uit Venlo en Cools uit Afferden. Deheer Verheugen, Venray meende, dat de bestuurs-actie op breederen grondslag moest worden geplaatst, zoodat zij alle middenstandsgroepen van nut zou kunnen zijn. Hij her innerde aan de abnormale hypotheek renten en huren uit de hoogconjuc- tuurtijd, die herziening behoeven en verdedigde conversie van Staats leningen en verlichting van straat-, trottoir- en personeele belasting en gas- en electriciteits-tarieven. Aan de concurrentie met behulp van vreemde arbeidskrachten moet een einde gemaakt worden. Tenslotte vroeg spreker een studiecommissie uit de drie landelijke bondeD, om deze vraagstukken onder de loupe te nemen. De heer Koops uit Venlo meende, dat wij veel te lang te bang zijn geweest, om ons te laten hooren. Wij waren immers maar een klein laodje. Maar tellen onze koloniën dan niet mee? roept spreker uit. Spreker vertegenwoordigt Limburg, maar eigenlijk het geheele grens gebied, dat eerst ondermijnd is door middel van de Duitsche en Belgische inflatie en nu zwaar te lijden heeft door de credietmarken. Hoeveel van deze marken zijn door particulieren speciaal uit de vrije beroepen aangevraagd, om daarmede hun in- koopen te doen over de grens Spreker gewaagt dan van de hon derdduizenden kroppen sla, die te Venlo vernietigd moeten worden. Waarom Omdat wij ons te Berlijn in de luren hebben laten leggen en genoegen hebben genomen met een tariefvermindering van enkele pro centen, welke de ondergang van de Limburgsche tuinbouw beteekent. Waarom eischen wij geen deviezea- clearing Men wil omzet-belasting heffen. Maar waarom wordt de volle winst van naamlooze vennootschappen niet met de volle inkomsten-belasting belast, de bedrijven, die zooveel af schrijven en reservefondsen vormen als zij willen? Wij in Limburg eischen een wet op de bescherming van het klein bedrijf. een verbod van levensmid-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1