De Economische Wereldconferentie. Gemengde Berichten Zaterdag 10 Wanneer we in dit artikel aandacht vragen voor de Maandag a.s. te openen Economische Wereldconfe rentie te Londen, dan doen we dat niet om in bijzonderheden te treden over hetgeen daar behandeld gaat worden, dus niet om de lezers van voorlichting te dienen over de agenda dier conferentie. Zoo'n agenda be staat eenvoudig niet. Hoe de onder handelingen in Londen zullen ver loopeD, is zelfs niet bij benadering aan te geveD we willen dan ook slechts wijzen op het zeer groote gewicht van hetgeen in Engelands hoofdstad te gebeuren staat, opdat onze lezers van den aanvang der conferentie af zich voor het ver handelde zullen interesseeren. De Economische Wereldconferen tie te Londen is de grootste van die uit de na oorlogsche jaren. Dat die conferentie weid georganiseerd, is de internationale eikenning van het feit, dat de wereld economisch diep in den put zit en dat we, ieder voor zich trachtende om er uit te komen, niets anders hebben bereikt, dan dat we elkaar er dieper hebben inge trapt. In de put zittende, hebben we gegrepen naar de vergane ankers van tariefverhooging, contingenteering en inflatie, om ons op te trekken, maar bet eenige resultaat was, dat we dieper werden teruggesmakt door de brokkelende wanden. De internationale erkenning van het feit, dat we met eigen, dus nationaal toegepaste middelen de algemeene crisis niet kunnen bezweren, is op zich zelt reeds een hoopvolle aanwijzing, dan de Economische Wereldconferentie tenminste kans van slagen biedt. Het verloop der Ontwapenings conferentie behoeit ons voor wat de mogelijke resultaten der Economische Confcre itie zullen zijn, niet te ont moedigen. Bij deze laatste conferentie heeft elk land groot belang, bij een slagen der Ontwapenings conferentie is dat niet het geval. Groote mogendheden, welke een belangrijke miliraire machtspositie hadden, zijn bij de haren naar Gecève gevoerd moeten worden, omdat ze daar niets te winnen hadden Wél zou eenig resultaat te Genève aan Londen nog een betere kans bieden, omdat een vermindering van bewapening een aantal miilioenen zou losmaken, welke voorde eco nomische saneering van de wereld nuttig gebruikt kooden worden. We vragen dus aandacht voor Londen en wel daarom, dat ieder mensch geïnteresseerd is bij een oplossing der economische weield- crisis. Welnu Londen kan het begin dier oplossing beteekenenen indien 's werelds diplomaten en economen te Londen falen Londen kan ook beteekenen, dat we nog vele jaren zullen moeten voortsukkelen in crisiswee en dat nog zware offers van de burgerij geëischt zullen moeten worden om de fatale gevol genvoor geslachtofferde landgenooten te helpen verlichten. Op hoedaoige wijze de regeerings delegaties te Londen de crisis zullen pogen te keeren We zeiden het reedseen bepaalde agenda van werkzaamheden is nog niet opgesteld. Met interesse zal geluisterd worden naar elke gedachte, elk voorstel, hetwelk geschikt kan zijn om een nieuwe, betere economische orde te scheppen, maar zeer zeker kan men aannemen, dat drie hoofdschotels ter conferentietafel zullen worden geser veerd le. de tarievenkwestie. 2e. de monetaire kwestie (stabi liteit van het geldwezen), 3. de schuldenregeling. Het onder punt 3 genoemde zal voorloopig nog wel niet officieel op eenige agenda worden vermeld de Ver. Staten verzetten zich daartegen. Ook in Washington echter zal men er wel van overtuigd wezen, dat geen nieuwe economische orde mogelijk kan zijn, als Europa uit elk beetje herleefde welvaart de on noemelijk groote kapitalen zou moeten putten om haar schulden aan de Ver. Staten te voldoen. Dat zal alle herstelde verhoudingen weer ontwrichten. De regeering te Washington zal tenslotte dan ook wel in een her ziening of kwijtschelding vao schulden berusten, als het maar wéét, wat het daartegenover wint aan economische voordeelen, als b.v. een herstel van den wereldhandel door verlaging van tariefmuren en opheffing, althans sterke beperking van contingenteerin- gen. Alles zal in Londen draaien om de kwestie der tarieven. Het moet erkend worden, dat tariefs- verhooging en contingenteering de eenige middelen zijn ter nationale bescherming in een economische wereldcrisis, maar herstel van de ii 1933, No. 23 algemeene wereldwelvaart is slechts mogelijk door internationaal elk pogen te staken om nationaal eenig voordeeltje te behalen. Een herstel van de wereldwelvaart is ook nauw verbonden aaD de stabiliteit van het muntwezen. Het doet er niet toe, of dollar of pond al dan niet weer op goudbasis zullen worden gestabiliseerd, mits ze maar worden gestabiliseerd, zoodat inflatie als een wapen in den economischen strijd wordt uitgeschakeld. Óver al deze dingen zal men het te Londen eens moeten zien te worden. En terwijl daar gepraat wordt, zal de delegatie van Washing ton met de Europeesche schuld papieren in de hand zitten, gebarende: wat we met die papieren doen gaan, zal van Europa afhangen. Mogen de bekwame delegatie leiders voor ons land min. pres. Dr. Colijn elkaar aantreffen in een goeden geest van internationali- teit, in een geest van opofferend begrip voor eikaars moeilijkheden. Het vredelievende Duitschland. De Nederlandsche Jeugdleiders- centrale heeft bij onderzoek van het hoofdbestuurslid van Laar willen vaststellen, of een bezoek der jeugdige Nederlandsche trek kers aan de «gelijkgeschakelde" Duitsche jeugdherbergen onder de huidige oms andigheden kan wor den aanbevolen. In het door den beer van Laar uitgebrachte ver slag lezen wij o.a. het volgende Toen, bij het bezoek aan een der bij de Nederlandsche trekkers geliefde jeugdherbergen de auto der delegatie stilhield, kwam uit de herberg een afdeeling gewa pende Stahlhelm le voorschijn, die een allesbehalve vriendelijke houding aannam. Na eenig over en weer pralen werd toegang verleend. Tusschen geweerrekken en mitrailleuses door, bereikten de Hollanders het dagverblijf. Hier was een afdeeling F. A. D. gelegerd. Dit is een afkorting van Frei- willige Arbeits Dienst, in schijn een vorin van werkloozenzorg, in wezen een opleiding tol soldaat. Van Laar, die als gewezen militair een goeden kijk op de zaak heeft, verklaarde, dat hier model ge drild werd. Telkens appél, schiet oefening, waarbij het aardewerk als schietschijf gebruikt werd, 's nachts gas-alarm, nachtelijke oefeningen, enz. Alle veertien dagen wordt de ploeg afgelost door nieuwe krach ten, die in de volgende twee we ken eveneens een volledige mili taire opleiding ontvangen, gegeven door een officier van de Rijksweer. Welk een paskwil deze »werk- loozendienst" is, blijkt wel uithet feit, dat iemand, die niet werk loos is, op zijn verzoek veertien dagen verlof krijgt met doorbe taling van salaris, teneinde zich bij den F.A.D. te laten vormen In de bewuste jeugdherberg werden regelmatig z.g. Deutsche Abende 'georganiseerd. Op zulk een Duitschen Avond werd een tableau-vivant opgevoerd. Hierin z8g men een Fransch soldaat op den grond uitgestrekt, terwijl een Duitsche soldaat den voet op zijn hoofd liet rusten en een ander een geweer met gevelde bajonet op zijn hart richtte. De aanwezi gen zongen daarbij uit volle borst het hatelijke «Siegreich woll'n wir Frankreich schlagen", datin- tusschen vaak gevarieerd wordt'. «Siegreich woll'n wir Moskou schlagen". Ziedaar feiten uit het nationaal- socialistische Duitschland, feilen, die met den uitroep »Es ist nicht wahr» worden ontkend. Adolf Hitler heeft kans gezien de wereld zand in de oogen te strooien, heeft met onbetwistbaar redenaarstalent hardnekkig gelogenstraft, dat de organisaties mililairistisch geor ganiseerd zouden zijn. Daarbij heeft hij de vredelievende gezind heid van Duitschland tot onom- stootelijke waarheid geprocla meerd, met het gevolg, dat de wereldheer juichte Van Duitsch land geen gevaar te duchten 1 In Parijs, dóar zitten de vijanden van den vrede 't Is haast niet denkbaar, dat de gedelegeerden ter ontwape ningsconferentie werkelijk zoo beïnvloed zijn door de verklaring van Hitler als zij doen voorkomen. Het is niet mogelijk, dal alleen woorden en niets dan woorden die door feiten worden weer sproken een totale frontenwij ziging kunnen veroorzaken. Daar wordt in Genéve comedie gespeeld en heel gevaarlijk. De wereld heeft een zucht van ver lichting geslaakt, na Hitler's woorden en zij vergat zoowaar de uitdagende, ongehoord felle rede van Von Papen. Als die wereld nu maar niet té gerust wordt op den vredeswil van Duitschland, want dan.... over tien jaar 1.... Liefdesdrama. Ten huize van J. aan het plant soen te Doesburg heeft C. in 't H. uit Dieren een moordaanslag ge pleegd op de 20-jarige Mina B. Het meisje is met steekwonden in hals, rug en arm opgenomen in het St. Elisabethgesticht. De dader, die bekend heeft, is op het politie-bureau in arrest gesteld. Minnennijd is de oorzaak van den aanslag. Een vlot met werklieden te water Dinsdagavond zijn 8 werklieden, die bezig waren op een vlot, zgn, gewapende korven naar de bouw- kuip van een der pijlers van de nieuwe brug te Nijmegen te brengen te water geraakt. Zeven konden er onmiddellijk gered worden, de achtste zekere B. uit Scherpenisse ver dronk. De Paus en het werk van Pater Cassianus. De hoogeerw. Pater Honoratus Caminada, Provinciaal <fer Minder broeders in Nederland, die wegens het Generaal Kapittel der Orde dezer dagen te Rome vertoeft, werd door Z. H. Paus Pius XI in particuliere audiëntie ontvangen, Z. H. E. werd daarbij vergezeld door Pater Dr. jacobus van der Veldt, O.F.M Professor aan de pauselijke Univer- siteit der propaganda. De H. E. Pater Provinciaal bood tevens aan Z. H. den Paus een exemplaar aan van het eerste deel van den grooten Commentaar op de Encycliek „Quadragesimo Anno", dat Pater Cassianus Hentzen deed verschijnen in de Collectanea Fran- ciscana Neerlandica Z. H. de Paus betuigde zijn levendige instemming met dit werk, sprak zijn vreugde erover uit, dat een Encycliek, welke Hij zelf van zoo ge wichtige beteekenis acht voor de ontwikkeling van het moderne maatschappelijk leven, met zulk een rijke documentatie was voorzien, hoopte dat de ontwikkelde gedachten zouden doordringen tot allen, die leiding hebben te geven in het sociale leven en zegende ten slotte den schrijver en zijn werk. Uitstapje naar Scheveniugen. Te Woensel (Eindhoven) is de schoenmaker R. met zijn echtgenoote gearresteerd als verdacht van poging tot brandstichting in bun woning. Een sterke benzinelucht, welke uit het huis kwam, had de aandacht ge trokken en bij onderzoek de be woners warén in verband met de Pinksterdagen naar Scheveningen gegaan bleek, dat door heel het huis goederen verspreid lagen, welke in benzine waren gedrenkt. Toen R. en zijn vrouw van de reis terug keerden, werden zij daarop aange houden. Het bleek, dat zij met zekeren A. M. H. hadden afgespro ken, dat hij tijdens hun afwezigheid het huis in brand zou steken. Doodelyke ongevallen. In den avond van den tweeden Pinksterdag omstreeks half acht kwam de 23-jartge mej. E. van Gils, wonende Koudepad te Goirle, in ge zeischap van haar verloofde per liets over den Bredascheweg g: reden in de richting Tilburg-Hulten (Gilze Rijen) kwam mej. v. G. door een nog onopgehelderde oorzaak te val len en werd zij door een passeeren- de auto overreden. De dood trad vrijwel ocmiddeiijk in. Het lijk is naar het ziekenhuis teGoirle overge bracht. De politie stelt een onder zoek in Maandagmiddag omstreeks 2 uur werd op den hoek van den Wilhel- minasingel Bourgognestraat te Maas tricht een wielrijder door een luxe wagen gegrepen. Door krachtig rem men poogde de bestuurder de aan rijding le voorkomen.. Echter ver geefs, want ofschoon de auto rechts tegen een boom aan slipte en het voorwiel van den wagen schoof, werd de wielrijder tegen de straat geworpen en zeer ernstig gewond. Ter plaatse van de aanrijding lag een groote bloedplas. De remsporen waren over 15 meter zichtbaar. De aangeredene is overgebracht naar het ziekenhuis Calvariënberg. In den loop van den nacht is de jonge man overleden. Nu liet warm is Te Naarden is Zondagmiddag de 10-jarige B. Breedsnijder uit Amster dam, die in zee aan hel spelen was, te ver gegaan, voorovergevallen en weggezonken. Bij het baden in de haven te Heus- den is de 22-jarige machioist Hoo- gentoorn wonende aldaar verdronken. Te Rhenen is de ongeveer 50-jari- ge sigarenmaker J. van Dalen bij het baden verdronken. Twee zusjes verdronken. Men meldt uit hyppolitushoef Zondagmiddag vond een voorbijgan ger in het afwateringskanaal tusschen Wieringen en den Wieringermeerpol- der twee kinderlijkjes drijvende haalde ze op het droge en waarschuw de onmiddelijk een dokter. Deze trachte nog door kunstmatige adem haling de levensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs. De ver dronken kinderen bleken te zijo twee dochtertjes van den landbouwer N. L. Zij zijn waarschijnlijk bij het spe len te water geraakt. Man door tram gegrepen. Maandagavond is te Bonte Brug nabij Silvolde de tuinman Kuipers uit Gendringen met zijn fiets onder de passeerende Geldersche tram geraakt en terstond gedood. Zijn lijk was on herkenbaar verminkt en het duurde geruimen tijd voor de indentiteit kon worden vastgesteld. Den bestuurder van de motortram trof geen schuld. Deze heeft nog getracht den man te grijpen, maar tevergeefs. Duitsche rentebetaling. Bij de transfer besprekingen der Duitsche leeningen op langen termijn hebben de Nederlandsche gedelegeer den geprotesteerd tegen een trans- fermoratoium. De Amerikaansche vertegenwoordigers zouden gedreigd hebben met inbeslagneming van goederen van Duitsche onderdanen in de Vereenigde Staten. Ook in Londen is het bericht over een door Duitschland af te kondigen transfer moratorium tamelijk ernstig opge nomen. Jongen liep de straat op. Woensdagavond om zes uur is de 11-jarige C. P. op den Boschdijk te Eindhoven door een passeerenden luxe auto gegrepen. Het hoofd van den jongen, die nog ongeveer 20 meter werd meege sleept, werd verpletterd. De knaap kwam plotseling met een hoepel de straat opgeloopen, vlak voor de naderende auto, zoodat den bestuurder, den heer G. uit Den Haag, vermoedelijk geen schuld treft Het lijkje is naar het politie-bureau vervoerd. Op de auto is beslag gelegd. Ned. Nationale Bedevaart naar Lourdes. Het Comité tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten verzoekt te berichten, dat de gelegenheid om als pelgrim voor de Bedevaart naar Lourdes. welke zal plaats hebben van 25 Juli lot 3 Augustus a.s. met vertrekstation Roozendaal, nog slechts zeer beperkt is. Voor pelgrims, die vanaf Roozen daal in een eerste klasse wenschen te reizen, zijn geen plaatsen meer beschikbaar, terwijl ook geen in schrijvingen meer kunnen worden aangenomen voor het gebruik van de maaltijden in den restauratiewagen met vertrekstation Roozendaal. Voor den trein die van Nijmegen rechtstreeks naar Lourdes vertrekt, kunnen nog inschrijvingen worden aangenomen. Amsterdam trok er op uit Dat de drukte op de Amsterdam- sche stations met de feestdagen enorm is geweest, bewijst wel het volgende. Op deneersten Pinksterdag reden tusschen Amsterdam en Zandvoort 36 extra-treinen en tusschen ^Vnister- dam en het Gooi 20. Het aantal kaartjes, dat verkocht en in ont vangst werd genomen was 62.000 abonnementen niet meegerekend. De tweede Pinksterdag spande echter de kroon. Naar en van Zand voort reden 33 extra treinen, voorts in andere richting in totaal 63, ter wijl het getelde aantal reizigers 90.000 bedroeg. De Alkmaar Packet vervoerde op de lijnen Amsterdam, Velsen, IJmui- den, Amsterdam, Zaandam en Am sterdam, Alkmaar v.v. 43.507 water- loeristen. Felle bruïul by Alplien. Woensdagmiddag onstond brand in de broodbakkerij, annex boerderij, van den heer Gruithuizen. gelegen in het gehucht Gteffeling nabij Alphen (N.BAangewakkerd door den feilen wind en mede tengevolge van de groote droogte sloeg het vuur over naar twee naastgelegen boeren woningen, bewoond door de families van den Ebzollenberg. De brand weer van Alphen kon niet voor komen. dat zoowel de broodbakkerij annex boerderij als de beide boeren woningen geheel afbrandden. Ook de inboedels gingen grootendeels verloren. By het spelen verdronken. Woensdagmiddag te circa half vier viel het 8-jarig zoontje van den heer W. uit de van Heutzstraat te Tilburg bij het achterna loopen van een bal in hel Wilhelminakanaal. Ofschoon door een brugwachter en den mare chaussee B. alle pogingen in het werk werden gesteld om het knaapje te redden, kwam de hulp te laat. Toen men het kind, dat geen levens teekenen meer vertoonde op het droge had gebracht, heeft men nog geruimen tijd door toepassing van kunstmatige ademhaling de levens geesten trachten op te wekken. De knaap bleek echter reeds te zijn overleden.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5