Blad van- L EM MAA§9! Het te zware Kruis. FEUILLETON. De ondergang der Bokruiters. Arbeidsdienst plicht in Duitsch- land. •&&AG3: Nieuwe Stem- methode. Zaterdag 20 Mei 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 20 Met een zwaren zucht blies dien nacht een man zijn laatsten adem uit Zijn aangezicht, diep-geel door groefd van de sporen, die zwaar lijden nalaten, viel op zijn ingevallen borst, waarin het hart had opgehou den te kloppen. Men bedekte het arme lichaam met een wit laken. Men opende de ramen... men veegde de kamer bij... men verwij derde van de latafel en van den schoorsteen het heele leger van veelkleurige fleschjes, poederdoosjes en geleerde medicamenten, iedereen moet leven 1 En de kamer kreeg dadelijk een veel rustiger aanzien. In dien tijd verscheen de man voor God. En hij kwam boven aan, heel zijn wezen in opstand. Een verkropte toorn lichtte zich op voor Hem, die onverschillig aan zijn schepsel een te zwaar kruis op de schouders bad gelegd. Met een uitdagende beweging ploft hij zijn hulsel voor God's rechterstoel neer. Werkelijk, die man was te beklagen Gebroken was hij naar lichaam en naar ziel... De man ziet op naar God en in zijn blik lag haat. Omdat gij, in uw oneindig ge luk, bloed wilt zien en tranen... daar hebt Gij er!.. En nu, nu Ge mij uitgeperst hebt als in een wijnpers, stuur me nu maar naar uw eeuwige hel. Daar moet ten minste ééne vreugde zijn... die, dat men van U niets meer te verhopen heeft Vol ontzetting zagen de engelen God aan. God glimlachte treurig. Waarom hebt Gij mij er de schouders mede verpletterd Nooit heb Ik een dergelijk kruis aan geen enkel schepsel opge legd. Maar ik heb het dan toch moeten dragen. Ja, het kruis is daar... maar het is niet het mijne. Mijn juk is zacht. Mijn last is licht. Met beide handen lichtte God het kruis op. Overtuigd U er van dat het niet één kruis is... het zijn een menigte kruisen die je gedragen hebt. En God haalde ze naar voren, het een na het ander. Eerst die Voortdurende zorg voor de toekomst. Ik heb u leeren bidden geeft ons heden ons dagelijksch brood. Welnu, gij hebt steeds getracht de toekomst te willen kennen en ge hebt geleden door alles wat ge II verbeeldet, dat die toekomst U brengen kon. Ik toch had u gewezen op de vogelen en de leliën des velds... Ik had u geleerd... Houd er u mede bezig, maar maak u er niet bezorgd over Want Ik ben er. een vader geeft aan zijn zoon geen slang als deze hem om brood vraagt, Dat vertrouwen, gij hebt ge weigerd er de groote zoetheid van te ondervinden. Dus is dat kiuis niet een kruis van Mij. Dan dit... Gij hadc bijna alles om geluk kig te kunnen zijn... ja bijna alles En gij zijt jaloersch geworden op hen die gelukkiger schenen te zijn dan gij, om uw positie te versterken hebt ge afschuwelijke dingen rond gezegd die natuurlijk weer verzet uitlokten... in uw hand hebt ge tranen... misschien zelfs kleeft er bloed aan. Gij zijt er in geslaagd te doen lijden, maar zelf hebt ge ook ge- Een zonderlinge Historie. Naar het Duitsch. In ieder geval was zijn positie in Hertogenrade waar hij be halve het goed gesalarieerde ambt van klooslerarls nog een groote practijk in de s'ad en de 'omstre ken bezat een zoodanige, dat hij een graag geziene gast was in die huizen, waar nog dochters waren, die den huwbaren leeftijd hadden bereikt. Kirchhoff', wiens gezicht niet bijster sympathiek, maar zeer ver standig was, bleef' heel kort en scheen de moeder haast nog meer opmerkzaamheid te bewijzen dan de dochter, hoewel zijn grijze, levendige oogen heel vaak op het peinzende ernstige gelaat van An nette rustten. De dames behandelden hem met vriendelijke vertrouwelijkheid, zoo als dit tegenover een vriend des huizes past. Bij het afscheid ge leidden beiden hem tot aan de deur. Sluit u 's nachts de deur maar heel goed, mevrouw Rie- denburg 1 zei Kirchhoff nog ter leden. Is dat kruis van uw naijvers, van Mij De Heer vervolgde. De man antwoordde niet. Gij hebt liefde willen brengen in uw leven... en dat is zeer begrij pelijk... zelf heb Ik aan Adam gezegd het is niet goed dat de mensch alleen zij. Maar de liefde is zoo iets heiligs en zoo iets teers, dat Ik aan de meoschheid de middelen heb aange wezen om ze niet te ontheiligen. God ging verder. Ik heb u gezegd Eene zaak is noodzakelijk, dat is, dat ge uw ziel moet redden Gij hebt uitgemaakt dat geld verdienen noodzakelijker was. En daaraan hebt ge u heele- maal gegeven... Daarvoor hebt gij dingen gedaan die ik U nooit zou gevraagd heb ben... Och 't vreeselijk leven dat je geleid hebt...! de ontstellende ver wikkeling van de zaken... het akelig donkere bureau... de droge boek houding de doodsangst voor de vervaldagen... de proza van de zwarte fabrieken... Ik heb de aarde geschapen... de goede de vruchtbare aarde, die altijd op stille en gezonde wijze de nederigen voedt die haar aannemen. Als mijn hemel heel warm gloeit, dan wordt het gouden koren rijp Als er overvloedig regen valt komt dat den groenen bloeitijd ten goede 1 Ik heb de vrije lucht gemaakt en dezen wijden horizon... en de vogelen en de visschen... Ik heb de vrijheid gebracht Dat kruis van de zaken... dat kruis van met alle geweld geld te willen verdieneD en het meest moge lijke geld, is dat van Mij heb Ik daarmede uw schouders belast Maar mijn lichamelijk lijden, snikte de man. Welke God luisterde. En toen de man alles verteld had zeide God Ik heb u gezegd „Wees matig Gij zijt dat niet geweest," Ik heb gezegd „Wees rein"., en ge hebt uw heele lieve jeugi vergooiJ aan het genieten gij hebt u naar alle kanten willen uitleven.,. Zijn die kruisen van Mij En toen God van dat te zware kruis verwijderd had alle mensche- lijke kruisen alle kruisen die niet van He n kwamen bleef er een over, een enkel, dat wel het zijne was... dat waarvan God gezegd heeft Hij die Mij volgen wil, neme zijn kruis opMaar dat kruis was klein... o zoo klein!... Dit was geheel in liefde gewikkeld en het was door vertroosting zoo verzacht... het straalde zóó van hoop dat men het haast geen kruis meer kon noemen... En de ziel eerst zoo opstandig, vernietigde zich als 't ware voor God, toen zij het kruis beschouwde: Vergiffenis Heer Vergiffenis. PIERRE L HERMITE. „De Tijd wijdt een artikel aan de Arbeidsdienstplicht in Duitschland Het blad is in contact gekomen met een Duitscher, die zelf eenigen tijd in zulk een kamp heeft gewerkt. Hij schildert in bijgaand artikel de werk wijze van zulk een kamp en geeft hoogst interessante mededeelingen over de toestanden, die staan geboren te wordeD, nu het vrijwillige omgezet wordt in het gedwongene. loops. Als er geen mannen in huis zijn, dan is er al gauw de een of andere slechie kerel, die van de gelegenheid tracht te pro fiteered Maar ik wi! u met zulke op merkingen geen schrik aanjagen ik scherts alleen maar De vrouw van den rentmeester was echter een heel voorzichtige vrouw en zij grendelde en sloot daarom zelf de huisdeur, toen Kirchhoff vertrokken was en gaf ook het dienstmeisje opdracht niemand meer binnen te laten, als er niet bepaald reden voorbestond Daarna keerden moeder en dochter naar de huiskamer terug. - Ik vind, dat de chirurg niet alleen een verstandig, maar ook een zeer beleefd en voorkomend man is, zeide mevrouw Riedenburg bij het gebruik van het eenvoudige avondeten. Ik mag graag zien dat de mannen niet zoo vrij en indringerig zijn, maar voorkomend en eerbiedig. Vindt je ook niet? Inderdaad, beste moeder, er is al heel weinig op mijnheer Kirchhoff aan te merken, zeide Annette. Ook mag vader hem graag lijden. Mij is hij echter wat al te voorkomend. - Och, dat komt door zijn be roep, zei baar moeder. Ook ik mag hem wel. Ik denk zoo, dat elui over een dag of acht je ver- oving wel publiek zult maken. Het jonge meisje keek strak Tot nu toe bestond er in Duitsch land slechts een vrijwillige arbeids dienst. Werkloozen, niet ouder dan 25 jaar, die niet langer zondtr bezig heden wilden zijn. lieten zich in schrijven en konden veertig weken lang werken, zonder loon" Ze kregen voedsel, woonden gezamenlijk in barakken, ontvingen kleeding en een zakgeld van 30 pfenning per dag en werkten. Ondanks de slechte voorwaarden en ondanks 't feit, dat dit werk geen bestaan en toekomstmogelijk heid bood, waren ze gelukkig. Men moet in zoon kamp geweest zijn, om dat te kunnen begrijpen. „Opstaan", roept de kampleider, des morgens om 6 uur. Weldra wordt de pomp, waaraan de jonge mannen zich wassen, bestormd. Kort daarop staan ze met koppen in de hand bij den reusachtigen ketel „Gulaschkanone" veldkeuken genoemd, waarin nu reeds de koffie kookt en 's middags het eten wordt klaar gemaakt. Met koffie, brood en jam begint de dag. Dan gaat men aan het werk. Eenigen blijven achter om op te ruimen en te koken. De anderen formeeren zich tot een kolonne en marcheeren zingend met bijl en schop op den schouder door de straten. Vakkennis is niet noodig. Bij den vrijwilligen arbeidsdienst bestaat het werk uit het opwerpen van dammen, het dempen van moerassen en het ontginnen van woeste gronden. In genieurs en dikwijls ook eenige vakarbeiders geven leiding. De menschen behoeven echter al leen maar te graven of te hakken. Zij doen dit den beelen dag, alleen wordt het werk door korte schaft tijden des morgens en des middags onderbroken. Velen van hen valt het werk niet mee, want er zijn ook kantoorbe dienden onder, die dezen arbeid niet gewend zijn. Maar ook zij zijn ver heugd, ten eerste omdat ze nu iets te doen hebben, al wordt het dan ook niet betaald en bestaat er geen toekomst in en ten tweede, omdat ze dit werk vrijwillig doen. En juist met dit vrijwillige, zal het nu uit zijn. De rijkskanselier Hitier heeft het zoo juist verkondigd in zijn rede ter gelegenheid van het Feest van den Arbeid op het Tem- pelhofer Feld. Uit den vrijwilligen arbeidsdienst ontstaat de arbeidsdienst als plicht. Dit is natuurlijk van invloed op den arbeid zelf, maar ook op den vrije tijd der jongelui. In het kamp der vrijwilligers be gint die vrije tijd om 45 uur na den middag met een nieuw bezoek aan de veldkeuken. Daarna komen de jongens bijeen, krijgen les, hooren voordrachten en lezingen, houden muziekavondjes (ia ieder kamp is een harmonie) of doen aan sport, maar daac zijn de meesten te moe voor na het inspannende werk. Ook wordt er nu en dan verlof gegeven, want in geen geval zullen de jongens van hun huis worden vervreemd. Wanneer de veertig weken om zijn, soms duurt de diensttijd ook korter, is het afscheid nemen meestal zwaar. Velen zouden gaarne blijven. Vrijwillig Vrijwillig, juist het feit, dat de arbeidsdienst vrijwillig was, heeft men in het anderhalf jaar van zijn bestaan tot een zijner grootste voor deden gerekend. De jongelui, die werkloos zijn geworden, zijn toch geen slaven, zullen niet gedwongen worden arbeid te verrichten, die misschien niet overeenkomt met hun lichamelijken aanleg. Uitdrukkelijk was het verboden, voor zich; geen trek op haargelaat verried haar inwendige ontroering alleen werd zij wat bleeker. Dus gelooft u, dat Kirchhoff vaders toestemming al heeft? vroeg zij zachtjes. Stellig, mijn kind. Vader heeft hem je hand reeds toegezegd en is erg in zijn nopjes door deze verbintenis. Zijn reis heeft zelfs gedeeltelijk ten doel om inlichtin gen in te winnen, of een klein erfdeel, dat jou van den kant van een tante is te beurt gevallen, spoedig afgewikkeld kan worden, opdathetvoor je uitzet zou kunnen dienen. Want den 29 April, den verjaardag van je vader, zal de verloving plaats hebben. Je weel dat we je niet veel mee te geven hebben, de tijden waren te moeilijk om te sparen, we waren al blij dat we behoorlijk konden rond komen. Des te beter, dat er een man is komen opdagen, die in 't geheel niet op een bruidschat lel. Annette antwoordde niet. Daar zij echter vreesde, dat haar moeder in haar trekken zoü kunnen lezen en raden, hoe treun'g het daar binnen met haar gesteld was en omdat zij een veel te verstandig meisje was om zich te beklagen, dat al haar hoop ijdel was ge bleken, dwong zij haar gelaat tot kalmte. Zij wilde tegenover de werkelijkheid, die haar ouders zoo gunstig toescheen, niet de vluchtige schaduwen van het verleden plaatsen. Zij had zich op de jonge werkeloozen druk uit te oefeneD, zich bij den dienst aan te melden. Ze kwamen vanzelf, Van het eerste oogenblik af waren er aldoor meer vrijwilligers den werk voor hen was. Het werk zelf werd georganiseerd volgens een gecompliceerd systeem: de zoogenaamde „dragers van den arbeid, dus zij, die het werk in op dracht geven, waren meestal stads besturen en andere autoriteiten, de zoogenaamde „dragers van den dienst' dus de organisators van het werk, waren meestal vereenigingen en or ganisaties. Zij brachten hun werkloozen in contact met den arbeidsdienst. Zij verheugden zich iets te kunnen doen voor hun werklooze kameraden Het oppertoezicht op den geheelen vrij willigen arbeidsdienst had het Mi nisterie van Arbeid Het moest toestemming geven voor elk werk en moest er over w&len, dat twee voorwaarden wer den vervuld het werk moest „ge- meinnützig" zijn, dat wil zeggen dat het niet ten voordeele van den enkeling, maar van de gemeenschap mocht strekken en het moest „zusat- lich" zijn, dat wil zeggen, dat het zonder den arbeidsdienst niet zou worden uitgevoerd, dus geen schade brengt aan werk in gewonen loon dienst. Daarmede werd bereikt, dat aan de normale arbeidsmarkt geen werk werd onttrokken en dat door een ar beids vrij willige geen arbeider werk loos raakte. Maar de resulaten, die men in Duitschland met den vrijwilligen ar beidsdienst heeft bereikt, zijn ver keerd begrepen. In het Derde Rijk gebeurt niets meer vrijwillig, maar alles onder dwang. Niet meer vrijwillig zullen de jongelui naar het werkkamp gaan zij moeten dat gedwongen doen. En niet alleen zij, maar alle jonge menschen, of zij een positie of werk hebben of niet, worden tot den dienst veipbcht. Met den militairen dienst, die toch tenslotte de verdediging van het vaderland gold, heeft dit niets te maken, hoewel men natuurlijk ook in de werkkampen militaire tucht zal invoeren. Ook met de bestrijding der werk loosheid heeft dit niets uitstaande, want het werk, dat in de werk kampen wordt gedaan, moet onpro ductief zijn, omdat anders de loon arbeider zijn bestaan zou verliezen. -Maar meu krijgt, op die manier de heele jeugd onder toezicht van den Staat, onder het toezicht der natio- naal-socialistische jeugdleiders. Men dwingt den jongen man, arbeid met de vuist te doen, voor den Staat te werken dit is de officieele motiveering. In werkelijk heid dwingt men hem onder de macht der nationaal-socialistische autoriteit. De lichting der 19-jarigen, die het eerst voor den arbeidsdienst zullen opgecommandeerd worden, bedraagt 500.000 man. De dienst zal, naar de plannen, één jaar duren. Iedere arbeidsplichtige kost den Staat, dit blijkt uit de ervaringen, die met den vrijwilligen arbeidsdienst zijn gemaakt 1000 M. Een sprekend voorbeeld dus: die 500.000 arbeidsplichtigen van één lichting kosten 500 miilioen mark, dus een half milliard De opbrengst van het werk. dat wordt gedaan is gering. Het bo-iwen van wegen, wat Hitier aangaf, als .een der hoofdwerken, is het aan wegen allerminst arme*.Duitschland, nu juist niet productief. Hoe het Rijk dat halve milliard moet opbrengen, is voorloopig een raadsel. Zeker is alleen, dat thans in die arbeidskampen, waarin tot dusverre vrijwilligers werkten, welke met plezier hun arbeid deden, een andere geest zal binnentrekken. Het is een groot verschil, of een werklooze vrijwillig naar schop of hark of bijl grijpt, om zonder loon te werken, of dat iemand, die een betrekking heeft, en maandsalaris verdient, wordt gedwongen zijn po sitie af te geven en aan den rand van den weg steenen te gaan klop pen. Door den arbeidsdienstplicht wordt aan het plezier in de werkkampen een ontijdig en plotseling einde ge maakt. door haar liefhebbend hart in zoete droomen laten wiegen; thans was zij ontwaakt, de morgenstond leek haar koel en kil, maar zij moest zich aanpassen aan deze droeve werkelijkheid, het kostte wat het wilde. Klokslag 10 uur gingen moeder en dochter naar bed. De slaap kamers lagen aan den anderen kant van de gang, din van de ouders aan de voorzijde, die van Annette meer naar den tuinkant. Maar gedurende de afwezigheid van haar vader, sliep Annette op de kamer van haar moeder. Inlusschen stonden op den tegen- overliggenden hoek van het kleine straatje, dat precies ter hoogte van het huis van den rentmeester uitkwam, eenige mannen op de loer. Lantaarns waren er in Her togenrade niet, die enkele uitge zonderd, waarmee deeenof andere gedienstige geest zijn oude of jonge meesteres naar huis geleid de. De lucht was geheel bedekt met een egale wolkenmassa, zoo dat hel licht van de maansikkel niet tot de aarde vermocht door te dringen. In de hoeken en portalen van de onregelmatig ge bouwde huizen, waren dus de vier bespieders volkomen onzichtbaar. Bokelmann, die zich natuurlijk het recht niet had laten ontnemen om van de partij te zijn, stond met Festenrath, die eveneens voor geen prijs op het appél ontbroken zou hebben, in een nis van een Ons bedrijfsleven. Met ons bedrijfsleven gaat het in duizelingswekkende vaart bergaf. Dat is de toon, die te beluisteren viel op de derde crisis-vergadering van de Katholieke Werkgevers te Tilburg. De Voorzitter Mr. Steenberghe, herinnerde eraan, dat dit binnen den tijd van één jaar, de derde groote vergadering is, welke de R.K. werk gevers aan het economisch probleem wijden, hier zal men ook gelegenheid hebben den toekomstigen kabinets formateur de wenschen voor de komende regeeringsperiode kenbaar te maken. Het zal U, zoo vervolgde spr. dan, niet verwonderen, dat ik de pessimistische klanken, welke ik op be.de vorige bijeenkomsten over den gang van zaken in het Nederlandsch bedrijfsleven heb doen hooren, thans weder in versterkte mate moet uit brengen. Sinds onze vorige bijeen komsten is het met het Nederland- sche bedrijfsleven stijl bergaf gegaan. Ontslag van personeel op groote schaal, verkorting van werktijd, en zelfs sluiting van tot nu toe goed fuactionneerende ondernemingen vol gen elkaar in duizelingwekkende vaart op. Voor den objectieven toeschouwer ontwikkelt zich het beeld vaa de ineenstorting van een groot gedeelte van het bedrijfsleven, hetwelk de nationale welvaart moet verzekeren. Reserves worden uitgeput en de allernaaste toekomst wordt met bange zorgen tegemoet gezien. Naast den landbouw, die het zeer hard te ver antwoorden heeft, doch terecht van overheidswege sterk wordt gesteund, moet de toestand van de industrie in de eerste plaats de aandacht van de Regeering hebben. Helaas beschik ken wij nog steeds niet over de uitkomsten van de beroepsstelling van 1930, doch voor wie na 1930 de ontwikkeling van de Nederland- sche nijverheid heeft gadegeslagen moet het duidelijk zijn, dat minstens 40 tot 50 pet. van de Nederlandsche arbeidende bevolking in de industrie zijn brood moet verdienen. Steun aan de industrie is dus een elsch van zelfbehoud. Spr. somde verder als noodzake lijke maatregelen op bevordering van den export, versterking van den binnenlandschen afzet onzer produc ten, instelling van een afzonderlijk departement van economische zaken verhooging van invoerrechten en Een beslagen tong is bewijs van slechte spijsvertering en ver stopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen als laxans uitstekend. 0.65 per flacon, huis. Zij wisselden nu en dan enkele woorden, echter zoo zacht mogelijk. Ik ben overtuigd, als er nieL van de diefstal is afgezien, dat de kerel vannacht nog komt, fluister de Bokelmann. Dergelijke lui kunnen niet wachten. En boven dien heeft hij gelijk, want een toeval kan immers den rentmeester morgen wel weer doen terug- keeren. Het werd elf uur. Niels bewoog zich. Weliswaar passeerde er van tijd tot lijd een Hertogen rader, maar niet degene, op wien zij wachten, Als ik niet zeker wist, dat hij van de achterzijde niet in het huis komen, dan zou ik bijna ge- looven, dat hij getracht had zich daar toegang te verschaffen, fluisterde 3okelmann. Maar het is nog vroeg. De tijd tusschen een en twee uur wordt gewoonlijk speciaal door de dieven uitgekozen. Ik ben erg nieuwsgierig hoe hij het zal aan leggen de deur of de vensterluiken te openen. En als hij nu al eens binnen was? vroeg Festenrath op den zelfden zachten toon. Duivels, daar hebt u gelijk aan zei de rechter snel. Maar neen! De deur in het huis van den rentmeester is altijd gesloten, telkens als er iemand komt maakt hel dienstmeisje de deur los om haar daarna direct weer te sluiten bevordering van de standensamen- werking tot organische opbouw der maatschappij in den geest van Qua- dragesimo Anno. iBgIH&ilB XldtdllllBgia. De eerste waarschuwing. Wordt niet van kwaad tot erger! Die pijn in de lendenen die rheu- matische pijnen, duizeligheid, hoofd pijn en die nare urinestoornissen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtreeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloo- zing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, 3pit, blaaszwakte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare menschen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoedig uw gezondheid en kracht herstellen. „Foster s Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a f 1.f 1.75 en f 3.— per doos." 27 We hebben er al eens meer op ge wezen, dat een zeer groot deel van ons kiezerskorps niet in staat is, om met het stembiljet om te gaan. Toen we dat constateerden, hebben we be toogd, dat onze politieke organisatie meer en veel meer moest doen, om den kiezer beter te ontwikkelen. Dat blijft voor ons hoofdzaak. Thans zien we, dat er ook gezocht wordt naar een eenvoudiger stemtechniek, om het juist en geldig stemmen ge makkelijker te maken. Rector F. van Mansfeld geeft hier omtrent de volgende meening; De stern-methode deugt niet voor minder ontwikkelde menschen* Men krijgt een groot vel papier in zijn handen, dat men eerst open.moet vouweneerst kijken (als men zien kan) wat boven en wat onder is. Waar is de roode hand en die vin ger. die er heen wijst Het zweet breekt hen uit. Maar gauw een hok je rood gemaakt op hoop va zegen, dat het op de goede plaats gedaan is. Het ongeluk is, dat de heele stemmethode uitgedacht en uitge* werkt is door zeer ontwikkelde men schen, dat het ook uitgevoerd moet worden door een groot aantal kie zers, die zelden of nooit een stuk papier in handen krijgen, om er zelf een aanteekening op te maken. Bij het stemmen moeten twee hoofdcondities betracht worden. De stemming moet geheim zijn en ieder moet volkomen vrij zijn, zijn of haar stem uit te brengen op de partij en op den persoon, dien men wenscht te kiezen. Kan dit tweevoudig doel nu niet bereikt worden op een veel eenvou diger manier Ik meen van wel. Mag ik zoo vrij zijn mijn plan nader te ontwikkelen. De oproepingskaarten worden zooals voorheen aan eiken kiezer uitgereikt per postdoch elke candidaat krijgt een volgnummer, in dit geval op de lijst van onzen Kies kring van 1 tot 327. In de plaats van de tegenwoor dige stembiljetten krijgen kiezers uit de hand van den voorzitter een vel letje stevig van zegge 15xi/J (groot formaat briefkaar)dit velletje wordt in het midden"" toegevouwen over- Er kan niemand naar binnen sluipen. Hij zal ons nu toch, naar ik hoop, niet lang meer laten wachten. Deze hoop ging echter niet tn vervulling. Het sloeg middernacht de nachtwacht zong een eentonig lied en steeds maar bleef alles stil. D schiet er wederom uw nachtrust bij in, zei Bokelmann. U had niet met ens mee moeten gaan, daar u ook gister nacht geen oog hebt dichtgedaan. Daar heb ik weinig hinder van. De korte tijd, dien ik van morgen heb geslapen, is voor mij voldoende, antwoordde de ka pitein. Hoe zou ik rustig weg hebben kunnen blijven, terwijl ik wist, dat hier iets ongewoons zou geschieden Zou het niet beter geweest zijn dat wij de vrouwen in het geheim hadden ingewijden een schildwacht in de kamer, waar het geld zich bevindt, ver dekt hadden opgesteld? Wees maar niet bang, den dames zal geen leed geschieden, fluisterde de rechter. De brand kast bevindt zich op het bureau van den rentmeester, daar links, De dames slapen daar rechls. waar de dief niets te zoeken heeft. Maar stil! Aan den overkant onlstond eenige beweging, of het binnen- of buitenshuis was, dat was nog niet direct te onderscheiden. Te zien was er nog niets. Had erheen

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5