Vergadering Gemeenteraad van Venray. üemengde Berichten komeo, dat er stof of vuil in het wondje komt. Om het bloeden tegen te houden, legt men een propje zacht gaas of pluksel op de wond en daar omheen een stevig verbandje. Als de wond diep is, moet men opletten, dat de hoeken niet gapen en de randen aaseen sluiten, om te voorkomen, dat er een blijvend litteeken zou ontstaan. Daartoe legt men een stukje gaas op de wond in de richting van de snede en daarover plakt men een smalle streep hechtpleister aan beide zijden, lang genoeg om alles goed vast te houden, doch zoo, dat de wond er niet door wordt geraakt en dat de hoeken gelijkmatig tegen elkander blijven. Met een wollen lapje legt men een verbandje en als de wond zuiver is. kan men er dat verschillende dagen om laten zonder verwisselen. Verwondingen, die men in den tuin heeft opgeloopen, moet men goed uitweeken iu een slap ont smettingsmiddel, zooals b.v. lysol, om alle aarde en grint uit de wond te verwijderen. En, indien de plek, betrekkelijk groot en zwaar ontveld is, zou men het lichaamsdeel wat moeten ontzieD, om het herstel te bespoedigen en ontsteking te voor komen. Brandwonden zijn meestal veront rustend en eischen spoedige verzor- giog. Baden en onderdompelen in warm sodawater verlicht en verzacht tijdelijk de pijn. Op een halven liter warm water lost men een dessert lepel dubbelkoolzure soda. Daarna wikkelt men het gebrande deel in reepen zacht gaas, die in zachte olie, zooals olijf- of lijuolie zijn gedrenkt. En daarover het gewone doch lie ht; verband. Kneuzen en klemmen kunnen zeer pijnlijk zijn en op in het oog val lende plaats ook hinderlijk en leelijk. Het ouderwetsche middeltje om on middellijk de plek met boter in te smeren is dikwijls een uitstekend werkend middel. Heel dikwijls werkt het zoo afdoende, dat er daarna niets meer te doen overblijft dan een zacht verbandje te leggen. Een verzachtend middel is ook om wat watten of pluksel te drenken in koud water, waarin een beetje methyl spiritus en deze op de gekneusde plek te leggen, zooder verband. Men moet dan telkens opnieuw bevoch tigen tot de pijn is gestild. Dinsdag 9 Mei des nam. 4 uur. Voorzitter den heer O. L. P. van de Loo. Burgemeester. Secretaris den heer A. F. M. van Haaren. Tegenwoordig alle leden. 1 Notulen, De notulen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 2. Kasopname ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, lekwartaal 1933. Werd voor kennisgeving aange nomen. 3. Vaststelling der vergoedingen ten behoeve der verschillende bij zondere lagere scholen over 1931, overeenkomstig het bepaalde bij de artikelen 101 103 der Lager-Onder wijswet 1920. Bedoelde vergoeding werd bepaald op f 6.34 per leerling. 4. Vaststelling van het Cohier der hand- en spandiensten. Vastgesteld op 2182 dagen hand- dienst en 1666 dagen spandienst, waarbij de Voorzitter mededeele, dat het cohier der voerdiensten later aan de orde komt. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van circa 10 H A. ontgin- ningsgrond te Venray-Ysselsteyn ann J. H. Lacers te Ysselsteyn. De Voorzitter deelt mede. dat de gegadigde f 175.per H.A. biedt, waarmede B. en W. de Raad voor stelde accoord te gaan onder voor waarde. dat binnen een jaar op deze grond een boerderij wordt gesticht. Z.h.s. ging de Raad hiermede ac coord. De heer Stoot vroeg of bij dezen koopprijs de kosten van waterlossing ook begrepen was en de beer van Haren vroeg, wat er zou gebeuren als de boerderij eventueel niet ge bouwd werd. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de waterlossing gereed is en Lamers thans reeds de noodige maat regelen getroffen heeft om spoedig tot bouwen te kunnen overgaan. 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van circa 65 M2 grond, gelegen aan den provincialen weg Venray—Castenray van de Wed. H. Leijssen—Cox. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met de toenemende afname van electriciteit, het noodzakelijk is geworden om aan den weg Venray Castenray een transformatorhuisje te bouwen. Met de familie Leijssen-Cox is een koopovereenkomst aangegaan van 65 M2 grond om daarop een transformatorhuisje te doen bouwen, hetgeen de Raad goedkeurde. 7. Voorstel van B. en W. tot het kosteloos beschikbaar stellen van 65 M2 grond, gelegen langs den provincialen weg VenrayCastenray hij zich als een zeer beschaafd man, ja zijn manieren hadden iets fijns, als die van een man van de wereld. (Wordt vervolgd.) aan de Stroomverkoopmij, gedurende den duur der concessie overeenkom stig artikel 5 der concessievoorwaar den. De Voorzitter deelt mede, dat vorenvermelde 65 M2 grond over eenkomstig de concessie gedurende den duur der concessie kosteloos ter beschikking moet wordea gesteld aan de stroomverkoopmij tot het bouwen van een transformatorhuisje waarmede de Raad instemde. De heer Vermeulen vraagt, of de gemeente verplicht is voor grond van transformatorhuisjes te zorgen, waarop de Voorzitter zegt, dat dit bepaald is in de geheele provincie Limburg. De heer Millen spreekt den wensch uit, dat die transformatorhuisjes door Venrayers zullen worden gebouwd. 8- Voorstel van B. en W. tot ruiling van een strookje grond, ge legen te VenrayOostrum met den Staat der Nederlanden in verband met de Bekennormalisatie. De Raad besloot conform het voorstel deze ruiling aan te gaan. 9. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener rekening-courant- overeenkomst met de Nederlandscbe Landbouwbank, bijkantoor Venray, voor de periode van 1 Juli 1933—30 Juni 1934. Na uiteenzetting door den Voor zitter besloot de Raad deze overeen komst weder voor een jaar te con- stinueeren. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der afschrijvingen over eenkomstig de verordening, regelende den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. De Voorzitter las de lijst der af schrijvingen voor omtrent deze tak van dienst, welke de raad z.h.s. goedkeurde. 11. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw verhuren der oude school te Merselo aan de Afd. Mer- selo van den Limburgschen Land en Tuinbouwbond voor een jaar. De Voorzitter deelt mede, dat de huur indertijd is aangegaan voor 3 jaren tegen een huurprijs van f 100 per jaar. In verband met nog nadere regelingen, die in Merselo moeten getroffen worden, stelt B. en W. voor deze huur voor denzelfden prijs met een jaar te verlengen, waarmede de Raad instemde. 12 Voorstel van B. en W. tot verpachting van circa 4i/t H A. grond gedeelte van Sectie H. 1914 aan bet Zwart Water aan Louis Arts, Mer selo voor een tijdvak tot 31 October 1936. Wethouder Pubben wees erop, dat het hier betreft een ver wegge-? legen stuk grond, waarvoor zich thans een pachter beeft opgedaan voor den pachtprijs van f 45.De Wethouder adviseert den Raad hier op in te gaan, daar de grond dan in cnltuur blijft en niet verwilderd, waarmede de Raad accoord ging. De Voorzitter wijst er thans op. dat in den loop van het jaar op de boerderij van van Tilburg een kip- penkooi en op de boerderij van Arts een varkenshok zal worden gebouwd zooals indertijd bij het aangaan der pacht aan de pachters is toegezegd. 13. Aanvrage van het schoolbe stuur der Eerw. Zusters Ursulmen om beschikbaarstelling der noodige gelden voor de aanschaffing van 16 schoolbanken, benoodigd wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. De Voorzitter deelt mede, dat de Eerw Zusters wegens toename der leerlingen moeten overgaan tot het aanschaffen van 16 schoolbanken, waarvan de kosten zullen bedragen f288.welke gelden door de ge meente moeten beschikbaar worden gesteld. De beer van Boven vraagt of het noodzakelijk is, dat die banken wor den aangeschaft. Hij hoopt, dat niet lichtvaardig met de gemeentegelden zal worden omgesprongen. De Voorzitter zegt, dat aanschaf fing noodzakelijk is. 14. Aanvrage om subsidie van den Directeur der R. K Militaire Vereeniging te Nijmegen. De Voorzitter zegt dat B. en W er voor zijn in den loop van het jaar geen subsidie te verleenen. Waar 't hier een buitengewoon geval be treft en het slechts een bedrag van f 9.90 is, willen zij een uitzondering maken. De heer Arts is bang, dat er meer aanvragen zullen komen. De heer van Boven is het hiermee eens, en zegt dat Venlo voorrang heeft boven Nijmegen, waar meer Venrayers als militair dienen. De Voorzitter zegt. dat 't thans meer dan ooit noodig is, te zorgen voor een goed tehuis onzer soldaten waarop de heer van Boven zegt, dat hij deze inrichtingen zeer waar deert. maar dat 't niet aangaat die subsidies allemaal te verleenen. Na eenige op en aanmerkingen wordt besloten deze aanvrage aan te houden, 15. Aanvrage om subsidie van de stichting „Het Limburgsche Land schap". Conform het voorstel van B. en W. wees de Raad deze subsidie aanvrage af. Bij het opmaken der volgende begrooting kan de stichting opnieuw een aanvrage indienen. 16. Aanvrage van A. Riozzi, bioscoophouder te Breda om resti tutie van door hem betaald standgeld voor de kermis 1932. De Voorzitter verteltdat Rio22i de f 225.— standgeld voor zijn bioscoop op de kermis 1932 heeft betaald. In verband met het bios coopcoDfl ct verbood den bond van bioscoophouders den heer Riozzi iu deze gemeente te spelen. Met kunst en vliegwerk is de gemeente er toen in geslaagd om alsnog een circus op de kermis te doen komen, waarvoor de gemeente f 120.— standgeld heeft gekregen. B. en W. stellen daarom voor om aan den heer Riozzi de helft van zijn staudgeld, ad. f 112.50 terug te betalen, ja, zelfs nog iets verder te gaan en hem f 150 terug te geven. Door de komst van het circus heeft de gemeente toch geen noemenswaardige schade geleden. De heer Vermeulen meent, dat de heer Riozzi zich tot den bond van bioscoophouders moet wenden, die hem het spelen verboden heeft. De gemeente heeft met deze kwestie niets te maken. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Riozzi zich tot den bond ge wend heeft, doch slechts een kleine schadevergoeding heeft kunnen be komen. De heer Riozzi is tenslotte de gedupeerde, hetgeen B. en W. betreuren. Uit dien hoofde vinden zij een terugbetaling dan ook billijk. Nadat de Voorzitter ontkennend heeft geantwoord op de vraag van den heer van Boven, of het soms mogelijk is, dat de heer Riozzi een grootere uitkeering heeft gekregen van den bond van bioscoophouders, besloot den Raad aan den heer Riozzi f 150.— terug te geven. 17. Aanvrage van het R.K Kerk bestuur te Oostrum om eeue bijdrage van 20 pet. tot een maximum van f 10.000 in de kosten van stichting eener nieuwe kerk te Oostrum. De Voorzitter leest de aanvrage voor welke B. en W. alleszins ge motiveerd voorkomt. Bij de vergroo ting der kerk te Oirlo heeft de Raad ook bijgedragen. Bij den bouw der kerk te Ysselsteya heeft de Raad de verplichting gevoeld een extra bij drage voor den bouw dier kerk te geven. Al is het in de toekomst mogelijk, dat ook voor de kerken te Leunen en Castenray dergelijke aan vragen zullen binnenkomen, toch meenen B. en W. in dezen moeilijken tijd deze subsidies niet te mogen weigeren. Zij stellen daarom ook voor om f 7000 bij te dragen ia de maximale bouwkosten van f 35000, mits de aanbesteding voor 1 Juli 1934 plaats heeft. Deze subsidie zou termijnsgewijze worden uitbetaald met dien verstande dat de slot- uitkeering bij aflevering van het werk zal worden uitgekeerd. Hiervoor zou een leening te sluiten zijn aflos baar in 20 jaar. Desgewenscht zou het kerkbestuur ook kunnen krijgen een jaarlijkscbe subsidie van f 500 gedurende 20 jaren. De heer Vermeulen vraagt of er bij een sudsidie van f 10.000 wel en bij een sudsidie van f 7000 met ge bouwd zou worden, waarop de Voorzitter zegt, dat hem dit onbekend is, maar zeker is, dat er niet gebouwd zal worden als de raad geen subsidie verleend. Verder deelt de Voorzitter mee, dat er nog vooruitzicht is op eene provinciale subsidie van J 3000. In verband met de tijdsomstandigheden beveelt de Voorzitter het voorstel van B. en W. bij den raad aan, vooral daar de subsidie alleen moet strekken tot verwezenlijking van de meest sobere eischen voorde te bouwen kerk en in geen geval op een luxieuse wijze mag worden be steed. De heer van Haren wijst op de draagkracht van Oostrum als bede vaartplaats boven Leunen en Casten ray, waarop de Voorzitter zegt, dat het motief van den heer van Haren mede oorzaak is van het voorstel van B. en W. De heer Goumans merkt op, dat Oostrum de laatste jaren zeer ii inwonerstal is vooruitgegaan, zoodat de draagkracht wel wat te wenscnen overlaat, waartegen de Voorzitter opmerkt, dat indien dit waar is, wat de heer Goumans zegt, de lasten per inwoner in ieder geval nog wat minder worden, terwijl ook de offer blok der genadekapel zeker extra bedacht zal worden niet alleen door de inwoners van Oostrum, maar ook door de bezoekers der bedevaart plaats. De heer Stoot vraagt naar den finautieelen toestand der kerk. welke van invloed zijn kan op dit besluit, waarop de Voorzitter antwoord, dat de kerk van Oostrum nu juist niet noodlijdend genoemd mag worden, maar toch ook niet genoeg bezit om tot bouw van een nieuwe kerk te kunnen overgaan. De heer Vermeulen zegt ook tot deze slotsom gekomen te zijn na in gewonnen informaties. De Voorzitter zegt, in verband met de vraag van den heer Nelissen, dat verbouwing der bestaande kapel te duur zou worden en nieuwbouw het goedkoopste zal zijn. Hij ver zekert dat hij zich zal inspannen dat zooveel mogelijk Venraysche arbei ders worden tewerkgesteld. Wethouder Odenboven brengt nog eens in het midden al wat de Voor zitter gezegd heeft. Met genoegen constateert de Voorzitter de bevestiging zijner woorden. Nadat de heer Goumans nog eens had aangedrongen om f 10.000 sub sidie te geven, welk voorstel niet werd gesteund, ging de raad accoord met het voorstel van B. en VV. 18. Aanbieding van het verslag van den Vleeschkeuringsdienst over 1932. 19. Aanbieding van het verslag betreffende de Volkshuisvesting over eenkomstig artikel 77 der Woning wet. Werden ter inzage gelegd. 20. Aanvulling en wijziging der begrooting, dienst 1932. Conform het voorstel van B. en W. werd aanvu l.ng en wijziging aangebracht. De heer Millen klaagt erover, dat toen hij zich ter Secretarie vervoegde de meeste bescheiden voor deze aan vulling en wijziging niet ter inzage lagen. De Voorzitter zegt dat de meesten er toch wel geweest zullen zijn, waartegenover de heer Millen zijne bewering staande hield, hij hoopt dat in de toekomst verbeteren zal. 21. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de geldschietersbank in de Gemeente. De Voorzitter wijst erop, dat het in het belang der bevolking is, in dit opzicht eene strenge verordening in het leven te roepen, opdat zooveel mogelijk worde tegengegaan, het koopen van dingen, die men niet strikt noodig heeft. De heer vau Boven constateert met vreugde, de houding van B. en W. en hoopt, dat de verordening zoo strak mogelijk zal worden ge maakt. ter bescherming van arbeiders en middenstand. Bij de bepalicg der hoegrootheid der beschikbare kamers, werd op voorstel van den heer Arts, deze grootte bepaald op 18 M2. Verder zal deze zaak ontworpen worden door B. en W. 22. Schrijven van den heer G. Vermeulen, hoofd der bijz. school te Ysselsteyn, om huurvermindering der door hem van de gemeente gehuurde woning. Nadat de Voorzitter het schrijven had voorgelezen, merkt hij op, dat salarisverlaging geen rede is tot huurverlaging, hij deelt mede, dat de huurprijs thans bedraagt f 325, Teneinde deze zaak nader te kun nen overwegeo, stellen B. en W. voor, dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. De heer van Boven vraagt ver wonderd, waarom aanhoudeo. Bij dit huis is bovendien een mooiea tuin. die echter thans veel op een wildernis lijkt. Ook de heer Arts is voor afwer king dezer zaak. De heer van Boven wijst erop, dat indertijd een voorstel tot huurver laging der arbeiderswoningen ver worpen is, om verschillende redenen. De heer Houben is ook voor aanhouden van dit punt, waarop de heer van Dijck erop wijst, dat de tuin erg onderhevig is, aan zand verstuivingen. Deze had aan de andere zijde van het huis moeten worden aangelegd. Bovendien beeft de tegenwoordige bewoner een klein gezin en zoozeer geen behoefte aaD een grooten tuin. Tenslotte besluit den Raad deze aanvrage aan te houden. 23. Aanvrage van W. Swagho- ven om voor zes jaren in buur te mogen ontvangen een perceel groud ter grootte van circa I1/2 H.A. ge legen aan den Maasheezer weg, kad. bekend sectie C 2443 en 2440. De 'Voorzitter deelt mede, dat aanvrager van plan is, op dezen grond een wielerbaan te stichten. B. en W. stellen voor, om den jaariijkschen huurprijs te bepalen op f 25.—. De heer Millen wijst er op, dat den grond beter zal worden en zou daarom genoegen willen nemen met een pachtprijs van f 10, De heer van Boven, wijst op de groote kosten van het aanleggen eener wielerbaan, die aan de eischen van B. en W. zal moeten voldoeD. Een huurprijs van f 10,— acht hij dan ook genoeg. De Voorzitter merkt op, dat de tegenwoordige ongunstige tijd zich wel verbeteren kan. Hij vindt eeD huurprijs van f 10,— laag en vreest, dat Gedeputeerde Staten, dit niet zullen goedkeuren. Op de desbetreffende vraag, zegt de heer van Boven, dat hij ook met een huurprijs van f 15.— kan accoord gaan. Waarop de Voorzitter zegt, dat dit dan als aangenomen zal be schouwd worden en met den heer Swaghoven nader overleg zal wor den gepleegd, inzake het bouwen der wielerbaan, die de noodige veiligheid moet bieden voor het houden van wedstrijden, waarbij dan tevens de vermakelijkheid belasting nader zal worden geregeld. 24. Voorstel van B. en W. om den Burgemeester te machtigen tot het aangaan eener overeenkomst met de stichting „Charitas" der Eerw, Zusters Frenciscanesseo te Roosen daal tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in een inrichting voor besmettelijke ziekten. De Voorzitter kan tot zijn ge noegen mededeelen, dat met het nieuwe Ziekenhuis een overeenkomst zal worden aangegaan tot afzonde ring en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Hij breDgt hiervoor een woord van hulde en dank aan den Minister president, die persoonlijk de leiding hierin gehad heeft. Verder deelt de Voorzitter mede, dat van Gedeputeerde Staten goed keuring is ontvangen der nieuw in gestelde markten. Wethouder Pubben zegt, dit met groot genoegen vernomen te hebben en toch wijst hij erop, dat de Raad te ver gegaan is in verschillende be palingen ten opzichte van bet ter markt aan te voeren vee, en wel vooral bij de runderhorzelbestrijding. waarmede verschillende marktbezoe- kers al eens een proces-verbaal heb ben gekregen en veroordeeld zijn tot f 15,boete. De clausule, dat vee bezet met runderhorzelbulten niet ter markt mag worden aangevoerd moet geschrapt worden. De Voorziiter betreurt, dat de gemeenteraden van Horst, Deurne, Oss, Uden. Cuyk, Boxmeer, Nijme gen, Wychen, Valkenburg en den Bosch ter dezer zake niet zoo ijverig zijn geweest. Waar deze bepaling alleen in Venray geldt, zal de aan voer van vee op onze markt dan lijden. Ook Wethouder Odenhoven hoopt dat bij den Kantonrechter alsnog zal worden aangedrongen op kleinere boeten. De Voorzitter hoopt, dat eerlang een Rijkswet in deze zal voorzien, waarna de Raad in deze zal voorzien waarna de Raad besluit deze bepa ling te schrappen, De heer Millen vraagt of runder horzel besmettelijk is. Bij de rondvraag deelt de Voor- zittor mede, dat de Bisschoppelijke vereeniging zal overgaan tot de radio-distributie. De concessie daar toe is indertijd verleend. De heer van Haren hoopt, dat bij uit te voeren werken slechts zullen toegelaten worden R. K. georgani seerde bouwpatroons. waarop Wet houder Odenhoven opmerkt, dat niet iedereen in staat is vanwege de kosten om zich in den bond te doen opnemen. De Voorzitter zegt, dat men steeds het voorbehoud maakt, het werk aan den laagsten inschrijver niet te moeten gunnen, doch slechts aan hen die in staat geacht worden het werk uit te voeren. De heer van Haren voegt hier nog aan toe, dat de georganiseerde patroons thans dikwijls beconcureerd worden door ongeorganiseerde ge legenheidspatroons, hetgeen hij zeer onbillijk acht. Nadat over dit thema nog uitvoe rig van gedachten gewisseld is sluit de Voorzitter de discussie met de opmerking, dat in dezen ciisistijd men soms het een en ander door de vingers moet zien. De heer van Boven zag gaarne, dat er ter betaling van schoolgeld gelegenheid gegeven zou worden dit in termijnen te voldoen, terwijl ook de betaaltijd wat langer gesteld moest worden dan 25 Mei. De Voorzitter zegt toe dat in deze de noodige coulance betracht zal worden. Als de heer Arts nog eens infor meert hoe het staat met de lantaarn aan den Smakterweg zegt de Voor zitter, dat dit buitengewoon moeilijk is te regelen, waarop de heer Arts verzekert een buitengewoon gemak kelijk middel tot oplossing dezer duistere aangelegenheid te weten en wel door de noodige stroom voor de te plaatsen electrische lantaarn te betrekkea van het St. Annagesticht. Nadat de Voorzitter heeft opge merkt dat dit moeilijk zijn zal deze lantaarn op tijd te ontsteken en uit te doen, wijst hij er op, dat wij in middels den zomer ingaan, die mogelijk een meer gewenschte oplos sing zal brengen. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met gebed. Regeling van den 24steu Limburgsehen Katholiekendag te houden 5 Juni 1933 te Heerlen. 10 uur v.m. Hoogmis met Veni Creator in de St. Pancratiuskerk. 111/4 uur v.m. Aanvang der Af- deelingsvergaderingen 1. Limb. R. K. Werkliedenbond; Inleider Z. E. Z. G. Pater Dr. Lijdsman C. s. s. R.; 2. Limb. Land- en Tuinbouw bond; Inleider Z. E. Heer H. Bemel- mans, Roermond; 3. R. K. Limb. Middenstand; Inleider Z. E. Pater Petrus Nielen O. F. M., Heerlen; 4. R. K. Onderwijzersbond; In leider Z. E. Pater L. Loos, C. s. s. R Roermond; 5. R. K. Werkgevers vereeniging; Inleider Z. E. Rector P. Frenken, Breda; 6. Bond „Jong Limburg"; Inleider Z. E. Pater Wilh. De Leeuw O. F. M., Heerlen; 7. R. K. Vrouwenbond, Groene Kruis, Voor Eer en deugd; Inleider Z. E. Pater J. Schrijnen S. J,, Spaubeek; 8. R. K. Gymnastiek- en Athle- tiekbond, R. K. Voetbalbond; In leider Z. E. Pater Theoph. Sanders O. F. M., Maastricht; 9. R. K. Werknemende Midden stand; Inleider Z. E. Pater J. Colsen, Nuth; 123/4 uur n.m. 10. Kruisverbond en Mariaver- eeniging; Inleider Z. E. Pater Gilb. Lohuis O. F. M., Maastricht; 3 uur n.m. Optocht en huldebe- tooging; 4 uur n.m. Algemeene Vergadering, Spreker de H. E. Gestr. Heer Henri Hermans, Den Haag. Tijdens de Algemeene Vergadering,, afzonderlijke vergaderingen voor De Poohche Vereenigingen; de (Duitsche) Kettelerverein; de Slo- veensche Vereenigingen, de Hon- gaarsche Vereenigingen, de Italiaan- sche Vereeniging. 4 uur n.m. Vergadering van de K. J. V.; Spreker Z. E. Rector P. Frenken. Breda. 4i/4 uur n.m. Vergadering van den Limburgschen Patronatenbond. Na afloop der vergade ingen Con certen op de Markt. Algemeen Onderwerp Dienende Liefde. Ontvluchte krankzinnige aangehoudeu Zaterdagavond werd te Venlo door de politie een persoon aangebracht die per fiets zonder licht reed. De aangehoudene weigerde zijn naam op te geven en vertelde onge vraagd dat hij het rijwiel, dat hij in zijn bezit had te Well (L) gestolen had. De politie nam den man mede naar het politiebureau. Bij nader onderzoek bleek de aangehoudene te zijn, de 40 jarige B. afkomstig uit Helmond, die sedert 1 Mei uit het krankzinnigengesticht te Woensel was ontvlucht. De man is naar deze inrichting te Woensel teruggebracht. Negen ton houtwol in brand. Aan den voet van den Kruisberg te Bunde (Lis een vrachtauto der firma J. Simons, emballagefabriek te Oosterhout, beladen met 9000 K.G. houtwol, bestemd voor de Kristal- unie te Maastricht, in brand geraakt De brand ontstond door het in brand geraken der remschijf. Lading en vrachtauto verbrandden totaal. Er bleef van den 12.50 M. langen Krupp wagen slechts wat oud ijzer over. Mollenplaag te Eysden. Sedert eenigen tijd wordt er in de omgeving van Eysden in Zuid- Limburg door de mollen ernstige schade aan den tuinbouw toegebracht zoo zelfs, dat men van een mollen plaag kan spreken. Ten einde de schade zooveel doenlijk te beperken, wordt er een massale jacht op de diertjes gemaakt welke bij groote hoeveelheden ge vangen worden. Diefstallen te Boxtel. De laatste paar weken werd Boxtel en omgeving onveilig gemaakt door een dievenbende. Thans is het aan de politie gelukt vijf personen te arresteeren, terwijl bij huiszoekingen een groote partij gestolen goederen ontdekt werden. Autobus rydt op een woonwagen. Maandagavond te ongeveer kwart voor negen werd op den Maastrich ter weg nabij Roermond, ter hoogte van het kasteel Hattem een woon wagen, waarin 11 personen gezeten waren en welke getrokken werd door een paard, ingehaald door een autobus, bestuurd door zekeren J. Smeets te Linne. Vermoedelijk door het slechte achterlicht zag de bestuurder van Jen auto den woonwagen te laat. Hij trachtte nog uit te wijken, doch mede door de gladheid van den weg kon hij een aanrijding niet meer voorkomen en met een snelheid van ongeveer 40 K.M. reed de bus van achteren op den woonwagen in. Deze werd van den weg geslingerd en kwam totaal vernield in de sloot aan den kant van den weg terecht. De inzittenden, behalve eenige oudere personen waren eenige kinde- deten in den wagen moesten onder de overblijfselen van den woonwagen vandaan werden ge haald. Een jongen heeft een been gebro ken, terwijl de tweede gewonde knaap een schedelfractuur heeft opge loopen. Volgens de verklaring van den chauffeur reed de woonwagen geheel rechts van den weg, doch hij had den wagen eerst op het laatste moment ontdekt, daar deze geen rood achterlicht had. Voorop hing een gewone stallantaarn. De politie van Roermond heeft proces-verbaal opgemaakt. Familietwist. Zaterdagavond ontstond tusschen de vrouwen der gebroeders J. V. en W. V. die beiden in een huis in de Broekhin bij Roermond wonen, on- eenigheid. De echtgenooten mengden zich er in. De 39-jarige J. V. zou daarbij zijn 42-jarigen broeder W. V. bedreigd hebben, waarop deze naar een schop greep en daarmee zijn broer een slag op het hoofd;gaf. De schop drong eenige centimeters in het hoofd, zoodat V. in bewus- teloozen toestand en zwaar gewond werd hij naar het St. Laurentius Zie kenhuis werd vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De dader werd door de politie gearresteerd en ter beschik king der Justitie gesteld. Grysaard van al zyn spaar duitjes beroofd. In den nacht van Zaterdag op Zondag te circa twee uur is de al leen-wonende 77-jarige v. d. B. in zijd woning te Veghel overvallen en van f 680 beroofd. De man werd aan handen en voeten gebonden. De on bekende daders, vertrokken daarop per rijwiel. De politie heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld. Enkele maanden geleden waren bij dcnzelfden persoon f 300 gestolen. Raadselachtig geval. Op den Jutphaaschen weg bij de Roerstraat te Utrecht» ontstond Zon dagnacht een kleine twist tusschen enkele mannen. Bij de ruzie of dadelijk daarna dit heeft de politie nog niet kuDnen vaststellen is een 37-jarige koetsier in het water ge raakt en verdronken. Zijn lijk is later opgehaald. De politie is nog ^ez brengen in dit fetv geval. Uitvoer van^o savoyekool, kppi eieren. De „Stcrt", tan bevat de ministerie houdende regelitg naar Duitschland v; en savoyekool M Mei zullen cetifi worden met de afg last is Mr. L. N Haag. De h?f" dezer certificatjS^e paald op 5 cenq5£ een mioimum ran tificaat. Voorts zullen cei uitgegeven vooi d kippen- en eendmei land. Deze certifical verleend voor kipp doen aan bepaal gewichts voorschrift* „Eeier Verordngng Met het afgeven klaring is belast hoofd vau den I dienst voor Pluimv bergen. De kosten aan certificaten verbanc op 15 cent per 10( Elcetriciteitsvwrz Brabauten Er is Commiisie roepen, die op koi rapport zal u#jMi vraag, of eec^lcÊï Brabantsche Liobi teitsbedrijf tot coi nische voordeelm ja, onder weikei samenwerking al den. Voor het Brs citeitsbedrijf helbei sie zitting Mr. Dr. Rijckevorsel, Gmi ningin in de jpDvi bant, Dr. J. A.A. Dipl. Ing. D. D. J Limburgsche Heel E. O. J. M. Biroi Wes terflier, Conmi glo iD de Prorint Dr. ing C. Feldna: H. C. J. H. Gliss de heer J. IV dezer Commissh if Op 256-jarigei li Li Tsjiog Yen, kundige, de odste en waaiscbijnljk wereld, is opj 2; overleden. Li Tsjiog geboren, heef?^i nooten gehad. H zoons en kleinbc! achter-kleinzoa is Li Tsjiog Yen als een man va 1 zijn lange level t< het eten van jen waarmede hij zch Niet ieèrc Een protesinff bij benadering iati ning gemaakt va of beter van delatl de 18 eeuwei v< kerk. De groeibli volgende cijferi: i half millioen kal twee millioenie in 433 tien milloe millioen en nu in en vijftig million. Een barbierte Joego-Slavischtec het inzeepen en klant in sleats heeft nu zijn klantennpi omdat hij hetlwf doch ook ouda zegt. Is dit laaite Volgens de ha ken in Nedq. Zielenheil337pri< en 1216 zuster, 1 353.250 kathokkt Het telefoove de laatste jara ei Europa zijn eilO gen, waarvaoal! 3.250.000. Opled daar een toestl I marken spant ïch op iedere 10 iw< Amerika heeft22. gen Azië 1 3D.0 en Australië 7)5.1 worden de meste terwijl België m 1 het spaarzaam! z (ett Er sterven daj duizend mensflec berekend, zijn das katholieken. Kit» voor de anc^^j Er leven rum schen op de we ongeveer 260 nil] buiten andere chi hammedanen az. heidenen. Indien de .iisi nen, die er tv< vier aan vie ir deur trokken c een half jaar hp voorbij was.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6