Slad van Li M MAAS" FEUILLETON. De ondergang der Bokruiters. Sproeten komen vroegin het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Terugkeer tot de Moederkerk. Uit het leven der Kerk. Zaterdag 13 Mei 1933 Vier en vi|ftigste Jaargang No. 19 ff De achteruitgang der R.K. Staatspartij in Limburg. Ooi de genezing van een kwaal met kans op succes te beproeven, is het noodzakelijk haar oorzaken op te sporen. En om de redenen van een elec torale nederlaag te doorgronden, is het noodlg om vooraf na te gaan, waar de verliezen werden geleden. Dit onderzoek is voor Limburg Diet moeilijk, wanneer men beschikt over de gegevens van ieder der acht provinciale kieskringen en ieder der 121 gemeenten. Bepalen wij ons beknoptheidshalve tot den uitslag der kieskringen, dan zien wij, dat Venlo, Weert. Roer mond, Sittard en Maastricht een kleine winst opleverden die relatief natuurlijk toch een verlies beteekende maar dat Horst, Heerlen en Gul pen een volstrekten achteruitgaug te zien gaven van resp 138, 1782 en 3915 stemmen. Het absolute verlies valt dus vooral waar te nemen in het Zuiden der provincie en bovenal in den kieskring Gulpen. En het is niet een gevolg van socialistische winst waut die bepaalt zich hier tot 252 stemmeD. Maar het is bijna uitsluitend toe te schrijven aan het overloopen der landelijke bevolking naar de dissidente partijtjes. Dit houdt geen verband hoege naamd met godsdienstige factoren; want relatief zijn de zwaarste ver liezen geleden in de kleinere, vol komen eensgezinde en goedgeloovige katholieke gemeenten, waar in ver schillende gevallen de Staatspartij niet of nauwelijks de helft van het aantal geldige stemmen behaalde. Zoo werd te Slenaken 56.7 pet. te Mheer 43.9 pet. en le Mesch slechts 41.3 pet. genoteerd. Wel is het percentage over den heelen kieskring Gulpen aanzienlijk hooger maar ia de 24 gemeenten die bij de berekening zijn betrokken en waar het aantal andersdenkenden nog geen 5 pc', der bevolking be draagt, werd toch geen hooger ge middelde bereikt dan 64.3 pet. dus veel lager dan in eenige andere streek van het Zuiden en slechts weinig hooger dan in het door roode giftkiemen zwaar besmette Maas tricht dat een percentage van 58,7 aanwees. Men kent derhalve thans den zetel der kwaal en men kent ook de oor zaak de wassende ontevredenheid in landbouwkringen met den gang van zaken en vooral met de crisis maatregelen, die in deze streek als een onduldbare uiting van oveiheids- dwangworden gevoeld. Wellicht zal de tijd zich beiasten met het verzachten of wegnemen dezer grief. Immers wanneer de crisis voorbij is, verdwijnen meteen de crisiswetten en keert met de rust ook de tevredenheid terug in de landelijke gemoederen. Maar het zou o.i. stellig niet ver standig zijn het verloop der diogen werkloos af te wachten. Voor zoo ver de bezwaren gegrond zijn, dienen ze zooveel doenlijk te worden weg genomen ea voor zoover zij over dreven of ongemotiveerd zijn, be- hooreD zij door deskundige voor lichting tot de juiste proporties te worden teruggebracht. Het bestuur van den LimburgscheD Boerenbond vindt hier een ruim veld voor vruchtbaren arbeid. Dat daarnaast de politieke organi satie uitbreiding en verbetering be hoeft betoogden wij reeds bij her haling. Juist in den kieskring Gulpen is de verkiezingspropaganda allesbe- Een zonderlinge Historie. Naar het Duitsch. Ik verkeerde in de stellige meening, dat ook zij mij niet ver gelen had. Mijn meening daaromtrent berust natuurlijk slechts op ver moedens en u zult in ieder geval zelf zekerheid dienen te verkrijgen viel Bokelmann hem in de rede. Maar ik geloof, dat ik mij op de hoofdpunten niet vergis. Bent u nu nog van plan le vertrekken? Stellig niet! riep Festenrath met een van vreugde stralend ge laat. Beschikt u slechts over mij, ik wil uwe maatregelen onvoor waardelijk gehoorzamen. U kent de omstandigheden... En juist omdat ik die zoo goed ken, zou uw aanwezigheid mij zoo zeer gewenscht voorkomen, vulde de rechter aan. Ik heb goede redenen, cm aan te nemen, dal een deel der schuldigen in de on middellijke nabijheid, hier in het stadje zelf, schuilt. Maar ze ken nen hier elkaar allemaal en men ontziet iemand of men neemt zich voor hem in acht. Een onbekende halve actief gevoerd De kiezers hebben drie of viermaal meer reclame drukwerk ontvangen van de dissi dente groepen dan van de Staats partij. (Experto crede!) Dit kan en moet anders worden. Want het blijft tdch een ergerlijke misstand, dat in dorpen, waar nooit tevergeefs eeu beroep wordt gedaan op de trouw en de medewerking der geloovigen voor de kerk, de proces sie, de missie^of 'andere goede wer ken, de Staatspartij verliezen van 40 a 50 pet. te betreuren heeft Als men nu niet bij de pakken gaat neerzitten en eerst weer in be weging raakt wanneer een nieuwe verkiezing voor de deur staat, maar onverwijld de hand aan den ploeg slaat, dan kan de organisatie thans in alle rust en kalmte den poliii:keD akker bezaaien, om over vier jaren een rijken oogst van katholieke stemmen binnen te halen. De Msb. R. L. Overzicht van belangrijke overgangen. In „Het Schildapologetisch maandschrift der A pol. Vereeniging Petrus Cauisius, waarvan wij aan elkeen de lezing niet voldoende kunnen aanbevelen, geeft de redac teur prof. J. P. Verhaar, van War mond, een overzicht van belangrijke overgangen tot de Katholieke Kerk iu de laatste jaren, waaruit blijkt, hoe er, juist in deze tijden van hevige beroering en verwarring, een ernstige drang zich openbaart over de geheele wereld, vooral cnier meer begaafde en vooraanstaande personen om waarheid eD vrede te zoeken in de aloude Moederkerk „Wij publiceren dit niet, aldus de schrijver, om er op te gloriëen als er te roemen vak, kunnen we alleen Gods groote genade roemen, die de zoekende zielen dringt naar Christus Heilige Kerk. Maar wij schrijven dit vooral, opdat de Katholieken er zich van bewust mogen zijn, welke groote verantwoordelijkheid op hen rust, wijl zij gerjepeo zijn door woorden en vooral door voorbeeld en gebed mee te werken aan de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde". Dan worden uitvoerige opgaven gemeld omtrent den terugkeer van velen tot de Moederkerk, een lijst te uitvoerig om deze hier geheel mede te deelen. Bepalen we ons tot eenige bijzonderheden. Op de missie te Roebya (district Roekoba, Afrika) is koning Roohinda op 2 September 1932 in de Kath. Kerk opgenomen. Te Quebec (Canada) wed de voorzitter van de chauffeurbond, in tegenwoordigheid van 200 collega's, plechtig opgenomen in de Kerk. Deze bekeering heeft een grooten invloed uitgeoefend op de mentaliteit van den geheelen bond. De z.g. patriach der op instignatie van Calles opgerichte z.g nationalis tische schismatieke kerk in Mexico, de afgevallen priester Joachim Perez, heeft zich met de Moederkerk ver zoend, In de Vereenigde Staten zijn in 1931, blijkens een officieele opgave 40.269 volwassenen tot de R. K. Kerk overgegaan. Ook de vooraf gaande jaren werd het getal 40.000 ongeveer benaderd. persoonlijkheid is voor mij in ieder geval noodzakelijk. In zal u bij de weduwe Mertens, een ach tenswaardige vrouw, inkwartieren. U gaat door voor een koopman, die voor zijn linnenwaran een afzetgebied wil zoeken lach daar niet om, een voorname, aan zienlijke persoon mag u niet zijn, anders kunt u mijn plan niet vol voeren U moet evenwel als een fatsoenlijk, achtenswaardig man optreden, als de eigenaar van ben groote weverij ik zal u in alles ondersteunen en onderrichten. Nu goed dan, ik ben lot alles bereid! riep Festenrath. Maarhoe krijg ik zekerheid omtrent Annette en hoe kan ik haar berichten,dat ik in de nabijheid ben Dat zullen wij nog wel over leggen antwoordde Bokelmann. Ik moet nu gaan. Ik breng u vanavond bij de weduwe Mertens nog wel een bezoek. Misschien neb ik uw hulp vannacht nog noodig. Uw militaire mantel laat u hier achter. Ik bezorg u wel een andere. De kamers bij de weduwe Mertens zijn al in orde. Zegt u maar, dat ik u gezonden heb. En hebt u geen vermoeden, wie hier in Hertog-nradegeweten kan hebben, wat ik zelf acht dagen geleden zelf nog niet wist, dat ik namelijk dezer dagen hier zou arriveeren vroeg Festenrath, wien dit geheim nogsteeds leven dig bezighield. Hier volgen enkele persoonlijk heden. De bekeode 7\mericaansche jour nalist Hunt vroeg onderricht tijdens zijn verpleging in een katholiek ziekenhuis. Hij werd in de Kerk opgenomen. In 1931 ging dr. Selden P. Delany, een der meest gezaghebbende leiders van de Episcopale kerk te New York over tot de R. K. Kerk. De bisschop van Assisi nam 15 Feb. 1981 in de katholiek Kerk op den Amerikaansch-episcopaalsche geestelijke Lloyd Burden Holsapple, oud-aalmoezenier der Amerikaansche troepen in N. Frankrijk, doctor der universiteiten van Oxford en Yale. Iu den staat Iodianopolis is de millionair Edwin Showers toegetre den tot de Kath. Kerk. Hij was vroeger een leidende figuur in de Vrijmetselarij. Op 13 Mei 1932 werd te Sioux City de vroegere „pastoor" der z.g. Christelijke Kerk der Campbellieten, Harold Bushey, door mgr. O'connell plechtig opgenomen in de R.K. Kerk Vroeger was hij een ijverig lid van de beruchte Ku Klux Klan. Vooral het heilig voorbeeld van hem bekende Katholieken hadden hem tot ernstig nadenken gebracht. VolgeDS „Die Friedensstadt" is John Moody uit New-York in 1932 katholiek geworden. Hij heeft 40 jaar lang alle mogelijke pbilosophi- sche systemen en godsdiensten door zocht. Hij schreef o.m.„Ik ben pas sinds negen maanden katholiek, maar ik kan in waarheid zeggen, dat ik deze maauden een vrede gevonden heb als nooit tevoren." Rev. Thomas Bowyer-Campbell, een der leiders van de anglo katho lieke richting in de Amerikaansche Episcopale kerk is overgegaan tot de R.K. Kerk. De bekende schrijfster Mis Reed, die meerdere verderfelijke boeken over huwelijk ea huisgezin schreef, heeft haar verkeerde moraal erkend, haar geschriften veroordeeld en her roepen en is katholiek geworden. In Britsch-Indië werden op 20 Sept, 1930 de Jacobitische bisschop pen mgr. Ivanalos en mgr. Theo- pbilos opgenomen in de R. K. Kerk Duizenden Jacobieten zijn hun bis schoppen gevolgd. In Madras zija twee bekendf leeken katholiek geworden, nl. Br. Charian en Jozef George, advocaat en bekend journalist. In Chittagong werd eenigen tijd geleden de anglicaansche zendeling dr. M Benjamin Betteridge katholiek, alsook zijn vrouw. De vroegere grootmeester der vrijmetselarij Rowtotham is kort ge leden teruggekeerd tot de Kath. Kerk en iu Trichinuopoli verzoend met de Kerk gestorven. Rome In een toespraak, welke de H. Vader oolangs hield, betoon de hij vooral het volgende „Er be staat geen ware wetenschap, die in strijd zou kuunen zijn met het geloof Alleen de schijn en partij-wetenschap welke niet in het volle 1 c'H der waarheid wil binnendringen, kan op dwaalwegen geraken. De ware en echte weteoschap, de slechts de waarheid nastreeft, moet noodzake lijkerwijze voeren tot het H. Geloof". België In België zijn de socia listen en liberalen nog sleeds besloten den strijd tegen de katholieke vrije scholen voort te zetten. De meerder heid der ouders verlangt echter een godsdienstige opvoeding voor hun Neen, dat is mij een raadsel. Maar wie ter wereld kan hier wat tegen mij hebben vroeg Festenrath. Dat zou toch alleen maar een medeminnaar kunnen zijn. Zet u die gedachte maar ge rust op zij! riep nu Bokelmann lachend. Kirchhoff is zoo'n brave eerlijke man, dat hij zich vanzelf zal terugtrekken, zoodra hij hoort, dal Annette's hart reeds door een ander veroverd is Neen, dat is een geheim, dat wij misschien juist door uw incognito het best op het spoor kunnen komen. Maar daarover later 1 Hij scheen werkelijk haast te hebben, daarom hield Festenrath hem ook niet langer op en beiden namen afscheid met een harte- lijken handdruk. II. Toen Festenrath het wachtver- trek verliet, om zich met een bode hem door den politierechter Bo kelmann gezonden, naar hel huis van de weduwe Martens te be geven, brandde bijna in alle huizen licht; alleen een zindelijk, klein huisje, waar hij voorbij kwam, vertoonde nog donkere vensiers zat zij, die Festenrath's gedachten in beslag nam en die... aau hem dacht. Zij dacht eraan, hoe weinig toch ook de beste mannen hun woord I hield, hoe weinig zij bedachten, kinderen. De ouders van 750626 kinderen verlangen godsdienstonder richt en slechts 27450 kindeten wordt op vei langen der ouders geen gods dienstonderricht gegeven en 57271 kinderen bezoeken zoogenaamde neutrale scholen zonder godsdienst onderricht. DuitschlandTe Freiburg in Breisgau is onlangs een katholiek tehuis voor Chineesche studenten geopend. Het doel daarvan is de joDge Chineezen in staat te stellen zich met de leef- en denkwijze der katholieken vertrouwd te maken. Dergelijke tehuizen bestaan reeds langer in Loyon, Bourg-la-Reine bij Parijs, Leuven en te Freiburg in Zwitserland. De bekende bedevaartplaats Keve laar is in 1932 door meer dan een half millioen pelgrims bezocht. Van de 451 bedevaarten, welke het ge nade oord bezochten, kwamen er 97 uit ons land. Engeland: Sinds eenigen tijd worden in Londen van katholieke zijde voordrachten vcor communisten gehouden. Men verwacht, dat dit middel velen de oogen zal openen. Verder wordt er in Engeland hard gewerkt om de studie der pauselijke encyclieken te bevorderen Wat den socialen arbeid betreft geldt het ge zegde „Er mogen geen katholieken bestaan, die niet minstens dezelfde werkkracht ontplooien als de com munisten.'' Frankrijk Gelukkig worden er in de voorsteden van Parijs, waar het gebrek aan bedehuizen zich zoo nijpend deed gevoelen, steeds nieuwe kerken gebouwd. Het vorige jaar heeft de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Verdier. den eersten steen voor 42 nieuwe, kerken gelegd. Dit jaar zullen verschillende daarvan in gebruik genomen worden. ItaliëAls aandenken aan he* heilig jaar 1933 hebben de inwoners van Florence het plan opgevat op den welbekenden berg Alverna een 10 M. hoog ijzeren kruis te plaatsen. Men wil den Paus verzoeken dit kruis in den Paaschnacht van uit het Vaticaan door middel van een marconi apparaat te illumineeren. SpanjeIn Santander heeft on langs het tweede nationaal congres van de katholieke jeugdvereenigingen plaats gevonden. Op den sluitings dag naderden 3000 jeugd afgevaar digden tot de heilige Tafel. De volgende resolutie is op het cougres aangenomenDe katholieke jeugd van Spanje wil de heropbouw vao het land op godsdieDStigen grondslag. Als middelen werden aangegeven regelmatige geestelijke oefeningen, liturgisch leven, bevordering van het katechismusonderricht, aanbidding en vooral het ontvangen dersacramenten. Zelfbeheersching. Heersch zelf over je omgeving Daar is op de eerste en ook op de laatste plaats zelfbeheersching voor noodig. Wie zichzelf niet weet te beheer- schen behoeft zich niet in te beelden, baas te blijven over z'n omgeving. IntegendeelZoo iemand wordt voor anderen een speelbal. Maar wie zichzelf weet te be- beerschen, z'n smaak, z'n oogen. z'n ooren, z'n tong, z'n hart, zoo iemand weet ook eerbied af te dwingen bij anderen. welke verlangens zij in een stil, vertrouwend meisjeshart kunnen opwekken, welke droomen zij lichtzinnig te voorschijn tooverden, legen welker glans de sombere werkelijkheid laterdes te grilliger afsteekt, Had zij hem toch maar niet leeren kennen dan zou zij zich gemakkelijker in haar lot hebben kunnen schikken Een deur ging open, Annette werd iu haar overpeinzingen ge stoord. Maar kind, je zit nog in het donker! riep een zachte, vrouwe lijke stem. Neem me niet kwalijk, moe der, zei Annette. Het is net alsof de voorjaarslucht me wat moe maakt en alsof ik er behoefte aan had, wat uit Le rusten. Nu, dat jonge volkje tegen woordig lijkt werkelijk wel teere poppetjes moe door de lucht Wat moeten wij oudjes daarvan wel zeggen I riep haar moeder schertsend. Annette legde haar hand om haar schouders en zoo gingen zij samen naar het aangrenzende, verlichte vertrek, waar haar moeder tafelgoed vouwde. De moeder was een vrouw van middelmatige lengte, de dochter wat grooter, een slanke, regel matige gestalte, die schilders en beeldhouwers zoo zeer bevalt, om dat deze voor hen het ideaal van bekoorlijkheiden gratie belichaamt Volgens de mode van den toen 't Is toch zoo jammer, dat de meesten niet voldoende zelfbeheer sching bezitten en dat daardoor 't getal „speelballen" zoo groot is 1 Jongens, niet kwaad van aard, van huis uit goed, laten zich bang maken door 'n spotlach en... en... gaan mee naar huizen des verderfs 1 Meisjes, onschuldig van harte, die geregeld ter Communie gaan, komeo soms den eersten keer al tot val, omdat... ja omdat... ze den moed misten, om weg te vluchten uit het gezelschap, waarin ze verzeild ge raakt waren. Hoevelen doen mee aan onkuische gesprekken, ofschoon ze in hun bin nenste er 'n hekel aan hebben Hoeveel blijven er 's Zondags uit de H. Mis, omdat ze door kameraden ergens heen getroond worden? Hoevelen werden lid van socialis tische vereenigingen, omdat ze niet durfden weigeren, toen hij het vroeg en zij allemaal er bijstonden Hoeveel zouden het huwelijk be leven gelijk het moet, indien ze maar durfden weerstaan aan den spot der buren of bekenden? Wat 'n beklagenswaardige slaven van hun omgeving 1 Hadden die meer gedaan aan zelfbeheerschiog. dan zouden ze ook geleerd hebben standvastiger te zijn tegenover an deren. Laten we toch eens bedenken, dat we door den lof der menschen eigenlijk niets beter en door hun afkeuring of spotternij eigenlijk niets minder worden. Niet wat de menschen over ons zeggen, is van waarde, maar hoe God over ons oordeelt, daar komt het op aan. Laten we bedenken, dat, wie ferm en rustig z'n plicht doet in alles eo voor allen, eerbied afdwingt bij anderen. En dat de slaaf van z'n omgeving bij niemand eerbied (wel laffe vleierij) inoogst en voor zich zelf 'n ongeluk is. Nee, nee 1 Niet wij moeten buigen voor onze omgeving, tegen ons geweten in; maar onze omgeviog heeft te buigen voor ons en te eer biedigen, wat onze gewetensplicht is 1 Fier het hoofd omhoog en recht door zee 1 Dat zij onze leus lagsaanisa Uilileillngia. Het Zwakke Punt. Het zwakke punt voor mannen eD vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgen, door kou vatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urine- stoomissen, waterzuchtige zwellingen hoofdpijo, duizeligheid en rheuma- tische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijde lijk verlichting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel behaalde reeds jaren lang een onge evenaard succes legen rheumatiek, spit. ischias, waterzucht, urinestoor- nissen, lendenpijn en blaasstoomissen. „Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a f 1.—, f 1.75 en f 3.per doos.' 25 VOOR DE VROUWEN. De groote schoonmaak. Eenige practisehe wenken. De groote schoonmaak beteekent wellicht voor den heer des huizes een algeheele omwenteling in den gewonen gang van het huishouden, zeep-, spiritus, en boenwas-luchtjes en een dikwijls prikkelbare huisvrouw. maligen lijd, droeg zij het haar rondom heur voorhoofd en naar achter gekamd, wat haar fijne slapen en de fraaie ronding van het sierlijk gevormde voorhoofd op het voordeeligst deed uitkomen. Het haar was licht, van een zeldzaam mooien malblonden glans. Haar gezicht was, zonder zieke lijk le zijn, wal bleek en de oogen die met hun donkere wenkbrauwen en hun helderbruine sterren een eigenaardige tegenstelling vormden met het blonde haar en de teere gelaatskleur, vertoonden een pein zende, zwaarmoedige uitdrukking. Ontegenzeggelijk droeg haar ge heele verschijning de kenteekenen van edele eenvoud en zeldzame schoonheid. Zij hielp haar moeder bij hel rangschikken van het tafelgoed. De moeder praatte als een recht geaard echtgenooteover haarman die *8 middags vertrokken was en eenige dagen weg zuu blijven, dal hij nu al haast op de plaats van beslemming kon zijn en of hij zich warm genoeg gekleed had in dit bedrieglijke jaargetijde. Toen werd er aan de huisdeur gebeld en het dienstmeisje kwam zeggen dat de chirurg er was en liet vrager, of hij een oogenblikje mocht binnenkomen. Het antwoord luidde bevestigend en de moeder zei Annette, moet je den dokter niet bij lichten Het jonge meisje nam aarze lend een kaars en ging naar de Is dit eigenlijk wel noodig Heeft de man geen recht om na een vaak vermoeiende dagtaak, waarbij geest of lichaam den geheelen mensch vragen, in een rustig en ordelijk gezin te komen. Met een weinig overleg is dit zeer goed mogelijk en wanneer de man thuiskomt, moet alles aan kant zijn en mag slechts de frissche lucht ge tuigenis afleggen van het verrichtte werk. Van groot belang is, dat de huis vrouw met overleg te werk gaat. Voor alles moet zij voor een doel matige arbeidsverdeeling zorgen en moet alle noodige werkmateriaal aanwezig zijn en in goeden staat verkeeren, zoodat men niet onver wachts verlegen is om spiritus, am moniak, zeep of wat dan ook. Gordijnen worden veelal aan huis gewasschen en gespannen. Voor men de gordijnen in het water zet, moeten ze voorzichtig uitgeklopt en geborsteld worden, zoodat het stof verwijderd is, zeer fijne weefsels worden opgevouwen als ook oude gordijnen, bier en daar met een paar steken vastgehecht en in het handwarme doch niet heete sop gelegd en voorzichtig opgedrukt waarna nogmaals een of twee nieuwe sopjes worden gegeven en naspoelen la lauw water volgt; geen wringen, doch uitdrukken. Zija er gaatjes in tulle gordijnen dan worden deze na het spannen gerepareerd door een stukje van dezelfde tulle in stijfselwater te dren ken en dit op den verkeerden kant op het gaatje te leggen en daarna te strijken. Roestvlekken door riagen behoeft men niet in de gordijnen te krijgen. In de eerste plaats kan men de gordijnringen voor het wasschen af tornen en met een draadje de plooien aangeven. Een andere methode, die zeer practisch is, is om de plooien op de vereischte breedte in de gor dijnen te hechten en dan een heel smal doornjgbandje mede te naaien, waarmede de ringen vastgestrikt worden. Men heeft dan bij het wasscben eenvoudig even de bandjes los te makeü. Voor het ophangen der schoone gordijnen moeten de houten stokken of koperen roeden met een doek met boenwas worden ingewreven; de ringen glijden dan veel beter bij het dichtschuiven. Kleeden worden zoo noodig ge klopt, indien men ten minste niet de beschikking heeft over een stofzuiger daarna afgewreven met een doek, die gedrenkt is in aardappelenwater dat men hiertoe eeDige dagen heeft bewaard. Ook kan men ze met vochtig zaagsel schuieren. Men haalt hierdoor Je kleuren op en verwijdert de vlekken. Heeft men vaste kleeden opge nomen om die eens grondig te reinigeD, dan vergete men niet een laagje courantenpapier onder het tapijt te leggen, dit om de motten- plaag zooveel mogelijk tegen te gaan. Eerste hulp by huishoudelijke ongevallen. Het voornaamste, dat men zich hierbij herinneren moet, is, dat alle sneden en wonden, waardoor ook veroorzaakt, op de meest zorgvuldige wijze gezuiverd moeten worden. De meest voorkomende verwondingen zijn wel een diepe messnede en bij kinderen gewoonlijk de wonden ver oorzaakt door een val binnens- of buitensbuis. De snede van een gewoon mes is gewoonlijk zuiver, maar het is toch aan te raden de wond even te baden in wat warm water, waarbij een ontsmertingsmiddeltje is gevoegd. Als het niet bloedt, kan men er een pleistertje op plakken, of een lapje om binden, beide slechts om te voor deur, die op de gang uitkwam. Zij opende deze en had op dat oogenblik een gewaarwording, alsuf zij een sluipend geruisch op de gang hoorde, in de richting van den tuin. Maar het geluid verstierf onder het lichte hoesten van den man, dien zij thans op de gang voor zich zag en die eerbiedig zijn hoed afnam. Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw Annette zei hij. Maar een beetje hoesten moeten ook wij mannen van het beroep bij deze weerswisseling op den koop toe nemen. Maar is alles wel? Het is eigenlijk niet goed van me, dat ik stoor, daar ik toch maar enkele minuten kan blijven. Het jonge meisje verzocht hem vriendelijk binnen te komen en haar moeder kwam hem al tege moet en reikte hem de hand, die hij vol eerbied aan zijn lippen bracht. Hij was een man van kleine gestalte, nauwelijks zoo groot als Annette, donker *en zorgvuldig gekleed, met zwarte kousen en gespschoenen, het lichte wat dunne haar netjes terugge- kamd. sierlijk gefriseerd en in een hoogst bekoorlijk vlechtje ge vlochten. Toen Bokelmann lot Festenrath had gez*gd, dat de chirurg Kirchhoff ver in de veer tig was, had hij zich of vergist, of Kirchhoff was heel jong ge bleven, want men gaf hem nau welijks veertig. Overigens gedroeg

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5