Stempels De Vader des Vaderlands. Provinciaal Nieuws Dat we bij het vierde eeuw feest van zijn geboorte ons vooral de groote waarde herinneren van de geestelijke vrijheid, welke Prins Willem van Oranje voor ons volk grondvestte in een tijd, waarin de politieke en religieuse hartstochten fel oplaaiden. Be schermen we die geestelijke vrij heid, welke een Nederlandsche traditie werd, ook in de moeilijke oogenblikken van het heden. Het zij ons vergund om in het beknopte bestek van dit artikel -«'an onze waardeering te gewagen voor den grondlegger van onze nationale zelfstandigheid, Willem van Oranje, bijgenaamd den Vader des Vaderlands van wien we op Maandag a.s. het vierde eeuwfeest zijner geboorte her denken. We zullen het vermijden om biologische en geschiedkundige bij zonderheden naar voren te brengen, omdat deze in de laatste weken ruimschoots zijn verstrekt door tal van schrijvers en redenaars. Met de geschiedenis van Willem van Oranje is het volk trouwens over het algemeen wel bekend. Na tuurlijk zal die bekendheid van meer of minder beteekenis en van ver schillenden omvang zijn, naarmate de intellectualiteit onzer burgers, maar de figuur van Willem van Oranje is uit onze vaderlandsche geschiedenis wel de eenige, die voor alle Neder landers een geestelijke gestalte heeft van duidelijke vormen en met trekken, welke van het karakter van dezen nationalen held spreken. Dat alleen reeds is de beste ge tuigenis van zijn groote beteekenis. Ware dit vierde eeuwfeest gevallen in een tijd, waarin ons nationale bestaan werd bedreigd, in dagen van oorlogspanning b.vdan zouden we wellicht in het bijzonder hebben ge wezen op de verdienste van Willem van Oranje als grondlegger van onze zelfstandigheid, maar thans dringen de omstandigheden er toe, dat we herinneren aan 's PriDsen persoon als beschermer van de geestelijke vrij beid van oas volk. De tijd, waarin ons volk onder Willem van Oranje haar zelfstandig heid bevocht, werd mede gekenmerkt door de felheid, waarmee religieuse hartstochten oplaaiden, hetgeen op zich een ernstige bedreiging was voor de gewenschte nationale een heid. In den godsdienststrijd heeft W. v. O. ook voor zijn persoon zijn standpunt bepaald hij schaarde zich bij de Calvinisten naast de Roomsche Nederlanders, niet tegenover hen. Hij heeft zich in zijn strijd tegen Spanje ongetwijfeld gesterkt gevoeld door den wensch om de Nederland sche protestanten te verlossen van de Spaansche Inquisitie, maar hij heeft later ook steeds zijn invloed aangewend om de trouw gebleven Katholieken in de Nederlandsche gewesten tegen protestantsche ver volging te beschermen. Al slaagde bij daarin niet altijd als gevolg van de felle volksreacties in den religieusen strijd dier dagen en van de brute zeden van ons oude Geuzenvolk. Willem van Oranje heeft de saam- hoorigheid van ons volk niet willen wrochten door het tot een voorge schreven eenheidsgedachte te dwingen, maar de basis van de volkseenheid, welke hij wenschte, was de geestelijke vrijheid, gepaard aan ruime begrippen van verdraagzaamheid. Daaraan is het te danken, dat het volk thans, na vier eeuwen, hoe verdeeld bet ook moge zijn naar religie en partijschap, gemeenschap pelijk den Vader des Vaderlands kan herdenken. Als we ons thans herinneren, hoe zeer de geestelijke vrijheid, welke sinds vier eeuwen zij het geleide lijk ons deel is geworden, is ge waardeerd en immer als een kostbaar volksbezit werd aangemerkt, dan moeten we ons er tevens van door dringen, hoe gevaarlijk en avontuurlijk het zoude zijn om in een kwade crisisbui of uit een soort economische baloorigheid de geestelijke vrijheid van ons volk aan banden te gaan leggen en deze dan te gaan ruilen voor een uiterst-rechtsche of uiterst- linksche dwingelandij. Het is mogelijk, dat onze geestelijke vrijheid wat ontaard is. Daarom echter behoeft ze nog niet geboeid te worden, wél geordend. Geheel onbeteugelde, ongeordende vrijheid kan niet bestaan; ze zou tot bandeloosheid verworden en bande loosheid is de ergste vorm van terreur en dwingelandij. Wie de vrijheid minnen, moeten grenzen weten te stellen; voor zich zelf en als dat noodig is ook voor anderen. Maar bet wezen der vrijheid, het welk ons volk aanzien gaf op deze wereld en respect voor haar afdwong, dat late men ongeschonden. Ook omwille der nagedachtenis aan den Vader des Vaderlands. VENRAY. 22 April 1933. Verkoop van turfslyk. Burgemeester en Wethouders zul len publiek bij opbod verkoopen ondèr de gewone betalingsvoorwaar den ter plaatse op Dinsdag 2 Mei a.s. des voormiddags negen uur precies vijf slagen turfslijk in het Venraysch Broek. Venray 20 April 1933. Turfsteken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat wederom gelegenheid wordt gegeven tot het steken van turf in de Peel a f 2.per dag. Zij die hiervan gebruik wenschen te maken moeten zich aanmelden Maandag 1 Mei a.s. tusschen 5 en 6 uur namiddag ten kantore van den Gemeente-Ontvanger onder den Boog. Aanwijzing zal worden gedaan aan de Kraayenhut door den kanton nier Engels op Dinsdag 2 Mei a.s des voormiddags acht uur. Gestoken mag worden Woensdag 3, Donder dag 4. en Vrijdag 5 Mei, Dinsdag 9 en Woensdag 10 Mei a.s. Het zoogenaamde korten of steken mag slechts door één persoon geschieden. Na Maandag 1 Mei zal geen ge legenheid meer worden gegeven tot het verkrijgen van een vergunning tot turfsteken. Venray, 18 April 1933. Openstelling Bureau Gemeente secretarie en Gemeente-Ontvanger Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeente-Secre tarie in verband met de verkie zingen op Woensdag 26 April a.s. uitsluitend is geopend voor de afdeelingen Burgerlijke Stand, Bevolking en het verstrekken van inlichtingen in verband met de verkiezingen. Het kantoor van den Gemeente ontvanger is den geheelen dag gesloten. Venray, 19 April 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Verkiezingen 1933 De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat de alphabe- tische lijst, bedoeld in art, 57f der Kieswet, vanaf heden voor eenieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk of afschrift verkrijgbaar gesteld is. Venray, 19 Aprii 1933. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Aanplakken van biljetten aan huizen en gebouwen. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 21 der Alge meene Politieverordening Venray, lui dende als volgt „Het is verboden, op of aan den openbaren weg zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn, bekend makingen of reclameplaten te plaatsen te bevestigen of aan te brengen, op of aan openbare gebouwen, gemeente eigendommen of van gemeentewege opgerichte aanplakborden, of zoodanige handelingen te verrichten op of aan particuliere eigendommen, tenzij krach tens wettelijk voorschrift of toestemming van den eigenaar, beheerder, gebruiker of bewoner. Eveneens is het verboden op of aan den openbaren weg wederrechtelijk eens anders eigendom te beschrijven, te bekrassen, te bekladden of op andere wijze te verontreinigen." Geene aanplakbiljetten, ook geene verkiezingsbiljetten mogen dus geplakt worden op officieele gebouwen en op particuliere woningen, alleen met toe stemming van eigenaar of bewoner. Bij overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt. Venray 19 April 1933. De Burgemeester voornoemd, O VAN DE LOO. Verkiezingen 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van be langhebbenden op de artikelen 55 en 56 der Kieswet, luidende als volgt „Art 55. Personen, bij wie en be stuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voorzoover niet bij algemee- nen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde." „Art. 56. Personen en bestuurders, in het voorgaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werk dagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren, in het voorgaande artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamen lijk." Venray 19 April 1933. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. Verkiezingen 1933. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat de stemming voor de verkiezing der leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben op Woensdag 26 April a.s. van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur. Hierbij wordt gewezen op het be paalde bij a. artikel 128 van het Wetboek van strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." b. artikel 150a der Kieswet, luidende: „Hij die bij eene verkiezing als ge machtigde stemt voor een persoon, wetende "dat deze overleden is, wordt gestraft niet hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden." Terwijl voorts in herinnering wordt gebracht de verplichting, opgelegd bij artikel 72, 2e lid der Kieswet, voor schrijvende, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich bin nen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aange wezen stemdistrict. Venray 19 April 1933. De Burgemeester voornoemd O. VAN DE LOO. Wat is Nederlandsch product? De propaganda „koopt Neder landsch product" is nog in vollen gang. Over de mogelijke resultaten dient het oordeel dus nog te worden opge schort. Toch make men zich van die uitkomsten geen overdreven verwach tingen. Al jaren sta ik midden in de toe gepaste propaganda voor Neder landsch Fabrikaat. En door het hel pen aanbrengen van een kleine 1000 raambiljetten, (ver deinde uitgave van het groote biljet, dat door geheel Ne derland is aangeplakt), bij winkeliers in geheel ons land, nam ik aan de thans gevoerde propaganda een werk zaam aandeel. Op grond hiervan mo ge ik mij dus alleszins tot oordeelen bevoegd achten. Mijn oordeel luidt nu. zoolang voor het publiek niet duidelijk te onderscheiden is, wat Nederlandsch is en wat niet, van het slagen van de „koopt Nederlandsch product-propaganda" uiet mag wor den gesproken. Aan de hand van rapporten, die voor elk werkelijk be langstellende gaarne ter inzage, en ook op grond van hetgeen hieron der nog volgt, kom ik tot dat oor deel. Door dumpingprijzen van Buiten- landsche producte laten verscheidene Nederlandsche firma's zich verleiden deze te koopen en te verpakken. Dit verpakte product zal dus goedkoo- per zijn. dan dat van geheel Neder landsch Fabrikaat. Bovendein is er voor de Nederlandsche fabrikant nog een tweede nadeel, dat veel fnuiken der is. Het blijkt namelijk, dat de kwaliteit van deze buitenlandsche producten in vele gevallen slechter is dan het Nederlandsche fabrikaat. Het buitenlandsche product wordt altijd aangeboden in een verpakking met Nederlandsche tekst bedrukt. En gewoonlijk is die tekst zoo opgesteld dat de kooper(ster) en ook de win kelier denkt te doen te hebben met een product van zuiver Nederlandsche oorsprong (vele voorbeelden zijn hiervan te vinden in mijn rapporten). De minderwaardige kwaliteit van die buitenlandsche artikelen brengen dus niet alleen het product in kwestie in discrediet, maar doen bij de kooper (ster) de gedachte opkomen dat de Nederlandsche Industrie niet in staat schijnt te zijn een prima product te leveren 1 Het vorenstaande is van zoo groot belang, dat de Regeering hier moet ingrijpen, wil zij hare propaganda niet krachteloos maken. Ook de Nederlandsche Veereeniging van Huisvrouwen dringt bij de Regee ring op duidelijke onderscheiding aan, wat Nederlandsch is en wat niet W.M.Hartman. Scheveningen. Harstenhoekplein 11. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5