Provinciaal Nieuws Kortzichtig Gemengde Berichten Mark Districts-Ar WAT MOKT DE KIEZER DOEN Stemmen natuurlijk den man wiens naam staat bovenaan op lijst 25. HOE MOET DE KIEZER ZIJN STEM UITBRENGEN OP LIJST 25 I De kiezer Iet alleen" op lijst 25, de kiezer kijkt wie op lijst 25 bovenaan staat. Bovenaan staat in Limburg HERMANS H G. M. De kiezer neemt het potlood, dat in het stemhokje hangt en kleurt daarmede het witte stipje vóór den naam van Hermans H. G. M. De ondervinding leert, dat men de kiezers niet dikwijls genoeg kan voorhouden op welke wijze zij hun stem moeten uitbrengen. Er gaan nog veel stemmen ver loren. doordat kiezers niet vol- doelde zijn ingelicht en in hun onwetendheid hun stem verkeerd uitbrengen, waardoor ze waarde* loos is. VENRAY. 22 April 1933. GEVONDENEen rijwielplaatje en een kindertaschje met inhoud. Inlichtingen Gemeente-politie. GEVONDEN: Rijwielplaatjes. Inlichtingen Marechaussee- kazerne. Aanbesteding brandstoffen. De gemeente Venray zal publiek aanbesteden de levering van 15000 k g. anthraciet nootjes I, afmeting 50/80, der mijn Wilhelmina, Oranje Nassau II of Dorainale mijo, franco plaatsen van bestemming. Omstreeks 6500 k.g. meet geleverd worden aan de O.L. school te Venray Heyde, de rest Onder den Boog, Groote Markt. Voor het binnendoen zorgt de gemeente zelf. De aanbiedingen moeten uiterlijk Vrijdag 28 April a.s. om elf uur voormiddag in gesloten enveloppe ten Gemeentehuize zijn ingeleverd. Op 28 April des voormiddags elf uur worden de enveloppen in de vergadering van het College van Burgemeester en Wethouders geopend Delevering kan terstond geschieden en moet uiterlijk in de maand Augustus plaats hebben. Venray 17 April 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. Jacht. Openbare verpachting der jacht op de uitgestrekte gemeente-gronden te VeDray op 5 Mei ten Raadhuize, 11 uur v.m. De verpachting geschiedt voor 3 jaren ingaande 1 Juli. De voorwaarden liggen ter inzage ter gemeentesecretarie en zijn ook tegen betaling vanfl,verkrijgbaar. Het Gemeente-Bestuur. Toegekend de zilveren rr ^daille voor 24-jarigen trouwen dieDst aan Wachtmeester A. Theunissen te Venray. Bouwvergunningen. Ingevolge de Bouwverordening onzer gemeente werd vergunning verleend aan G. Linders tot het bouwen van een woonhuis te Ysselsteyn; W. Gossens tot het verbouwen van een woonhuis in de Hofstraat; H. Peetcrs tot het bouwen van een boerderij aan het Schoor; A. van Loon tot het bouwen van een woonhuis aan den Maasheezer weg: Gebr. Oudenhoven tot het bou wen van een dubbel woonhuis aan den Ouden Oostrumschen weg. Studcntonclub opgericht. Donderdagmiddag werd alhier een Studentenclub opgericht. De Eerw. Heer Hub. Dassen, die den Bondsmoderator vertegenwoor digde, legde duidelijk 't doel en 't s'reven van de Studentenclubs uit. Tot onze groote spijt was onze Moderator, de Weleerw. Heer L. Teunissen verhinderd te komen. Daarom heette de Eerw. Heer E. Beel allen hartelijk welkom. Van de zestig aanwezige studenten hebben zich reeds 54 als lid aange meld. Met algemeen goedvinden werd de naam van de oude Studentenclub „St. Bernardus" weer aangenomen. Laten wij hopen dat onze club in de toekomst moge groeien en bloeien tot heil van onze Venraysche stu denten. Vergadering a.s Maandag. Contributie meebrengen. Twee boerderijtjes en twee woon huizen door het vuur vernield. Deze week had onze brandweer weer volop werk. Dinsdagmorgen ontstond in het boerderijtje van W. Swinkels aan de Scheide brand. Het gebouw werd totaal door het vuur vernield. Een 4 tal vette varkens en eenige biggen kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. Dinsdagavond brak brand uit in de woning vaD den vrachtrijder H. Baeten aan den Stationsweg. In korten tijd stond het dak en zolder in vlammen. Het daarnaast gelegen huis van Trommar onderging het zelfde lot. De inboedels konden gedeeltelijk gered worden. Een bijna nieuwe vrachtauto van Baeten ging mede verloren. Wegens gebrek aan water kon de brandweer weinig uitrichten. Woensdagmiddag is aan den Bosch- huizen het boerderijtje van Janssen in de vlammeo opgegaan. Daar de vrouw slechts alleen met de kinderen thuis was, kon weinig gered worden. Een koe en een varken vonden den dood in de vlammen, terwijl later nog eenige biggen moesten worden afge maakt. Huis en inboedel waren verzekerd, doch het vee niet, zoodat deze brand voor J. een heele schadepost is. Op den hoek Gasstraat-Over- looDsche weg kwam Woensdag de bakker L. alhier met paard en wagen in botsing met een motorrijder. Beide voertuigen bekwamen schade. Onder ling werd deze geregeld. Onder groote belangstelling vierde deze week bet echtpaar Wil lem Daniels te Veltum de 40-jct'ge bruiloft De buurt had een mooie eereboog opgericht. Vooral van zijne talrijke „patiënten" mocht Willem vele blijken van belangstelling onder vinden. Zondag hield de Postduiven vereniging „De Zwaluw" een wed vlucht vanuit Solré (B.). afstand 186 K.M. Deelname 104 duiven. Gelost om half 9 met Zuidwesten wind. De prijzen werden behaald als volgt: le, 6e, 7e en 17e St. Servatius 2e, 24e, 25e en 26e J. Vermeulen; 3e en 23e J. Kusters; 4e en 21e G Vissers 5e Gebr. Rutten 8e en 19e G. Janssen; 10e en lie J. Gommans; 12e en 13e Gebr. Hendriks 14e P Kersten; 15e G. v. d. Putten; 16e en 20e J. Janssen 22e G. v. Dijk. Overduif J. Vermeulen. Aankomst eerste duif 10-40 52. Laatste duif 10-58-11. OIRLO. Op de vakwedstrijd in Den Haag behaalde onze dorpsgenoot de bakker P. Rongen, met zijne in zending beschuit het gouden kruis mei diploma. OIRLO. Uit de woning van R alhier werd dezer dagen een rijwiel ontvreemd. Door het uitsnijden eenet glasruit heeft de dief zich toegang verschaft. Door de marechaussees werd een onderzoek ingesteld. Aanbesteding. Dinsdag werd te Maashees aanbe steed het bouwen van een landhuisje aldaar, voor rekening van den heer Bekkers te Venlo. Ingeschreven werd als volgt Van den Brakel, Oploo 4585 J. Gerrits, Overloon 4525 Th. Siebers, Venray 3879 Th. Maassen, Venray 3823 Rijnders, Waussum 3790 Geurts, Vierlingsbeek 3547 Vissers, Wanssum 3450 M. Veldhuizen, Maashees 3375 Verstraalen, Venray 3296 HORST. Onder groote belang stelling van de geheele parochie Meterik vierde Dinsdag het echtpaar Jac. Lemmen Verdellen hun 50-jarige echtvereeniging. HORST. Paaschdag droeg de Eerw. Heer P. Hoogers de oudste zoon der achtenswaardige familie J. Hoogers, aan de Markt in de parochiekerk van den H. Lambertus alhier, voor de eerste maal het H. Misoffer op. WELLERLOOI. Op le Paasch dag deed in onze parochiekerk den weleerw. heer A. van Rijswijck zijn eerste H. Mis. OVERLOON. Paasch-Maandag was hel 25 jaar geleden dat de heer H Verdijk in vaslen dienst bij de P.T.T. werd aangesteld.Dit feit werd feestelijk herdacht. De jubilaris ontving dien dag talrijke blijken van belangstelling. Inden namiddag was Verdijk de gulle gastheer van vele collega's uil den omtrek, waaronder hel bestuur van den bond van Poslpersoneel, waarvan Verdijk ruim 18 jaren een Irouw mede-bestuurslid is. Sinds 1914 is de jubilaris te Overloon in dienst der Posterijen. Sleeds vriendelijk en hulpvaardig, heeft de heer Verdijk weten te verwerven de hoogachting en sympathie van geheel Overloon. Verdijk, ad muitos annos Maandag ontstond brand op een perceel gemeentegrond is het verdeelen der partij in kleine partijtjes alleen door hun verdeeldheid tellen de Katholie ken in vele landen Diet mee zelfs ontketende zich in katho lieke landen meermalen een ver volging. Wij zeggen wel, dal zoo iets in Nederland niet moge lijk zou zijn, maar in Frankrijk en Spanje dachten de katholieken dat vroeger ook. Anderen zeg gen die groepeeringen staan op katholieken grondslag en zoodra de tegenstanders aan ons geloof komen, vinden 2ij ons tegenover zich. Een feit blijft, dat onder den parlementairen regeerings» vorm veel meer gewicht is te hechten aan één groote politieke partij. fr. dr. G. VRIJ MOED O.F.M. aan den Vierlingsbeekschen weg alhier. De brand liet zich in den beginne ernstig aanzien, daar hel perceel tusschen de bosschen ligt. Door het flinke optreden van loe- geloopen inwoners, onder leiding van jachtopziener Keizers, werd erger voorkomen. De Zondag alhier gehouden bloempjesdag ten bate van de »R. IC. Blinde" leverde een flink balig7sa^° °P- Heidebrand te Venlo. Dinsdagavond is op het militaire oefenterrein „De Groote Heide" te Venlo een heidebrand uitgebroken. Omwonende landbouwers begonnen onmiddellijk met blusschen en waar schuwden de militaire overheid. Met behulp der militairen uit het garnizoen slaagde men er spoedig in dezen heidebrand te blusschen. Een groot perceel heide en laag struikgewas ging echter verloren. Groote smokkelaar aangehouden. Woensdagnacht is de in het Lim- burgsche grensgebied beruchte smok kelaar Sch. door de marechaussee te Venlo op de Maasbrug gearresteerd toen hij, met een vriend in een luxe auto gezeten een verkeersovertreding beging De marechaussee herkende in eeD der inzittenden den lang gezochten smokkelaar, die enkele weken geleden op hef station te München Gladbacb toen bij in verband met door hem gepleegde smokkelarijen naar een rechtszitting werd overgebracht wist te ontsnappen. Sedertdien stelde de Duitsche politie alle pogingen in het werk om den vluchteling te arresteeren, die zich, zooals bekend, inde omstreken van Venlo ophield. Bij de aanhouding bieek Sch. in het bezit te zijn van een bewijs van Nederlandschap dat op naam stond van zekeren D., terwijl als beroep vlieger werd vermeld. Wegens het opgeven van een valscben naam werd Scb. gearresteerd en in bet politiebureau ingesloten Het is Diet onwaarschijnlijk, dat de man als lastige vreemdeling over de Belgische grens zal worden gezet daar een uitlevering naar Duitsch land wegens smokkeldelicten niet mogelijk is, tenzij de Duitsche politie autoriteiten op andere gronden een arrestatiebevel tegen hem hebben uitgevaardigd. Athletiek. De eerste wedstrijd op 7 Mei a.s. De Kring Noord Limburg van de R. K. Gymnastiek- en Athletiek- bond in het diocees Roermond, zal te Blerick op het Olympiaterrein haar eerste athletiek wedstrijd houden. Het programma bevat een keur van nummers, waaronder 4 loop, 4 spring en 3 werpnummers. Bereids zijn alle R. K. Gymnastiek vereenigiogen uitgeDOcdigd, terwijl ook leden van R. K. Voetbalver eenigingen voor 27 April, kunnen inschrijven bij hetTec'nn.Secr.Groofe Steegstraat 3 Blerick. Inschrijfgeld wordt niet geheven. Een knap schutter. Zondag had op de doelen van het handboogschuttersgezelschap „Vrede en Vermaak" te Weert de opening van het scbietseizoen plaats, waarbij zich bet lid, de heer Jos. Adriaens als een knap schutter ontpopte. Reeds voor de opening schoot hij in een schietbeurt3 rozen achter elkaar. Na de opening schoot hij in een schietbeurt 4 rozen en 1 vier Daarna had een schietbeurt plaats van 10 schoten, waarbij hij het zeldzame stukje uithaalde om 49 punten van de 50 te schieten en wel als volgt7 rozen achtereen, daarna 1 vier, dicht aan de roos, en tenslotte nog 2 rozen. Met deze schoten won genoemde schutter 192... glaasjes bier. Openluchtspel. Te Leeuwen-Maasniel zullen dezen zomer ten behoeve van de verbouw de parochiekerk weer openluchtspelen gehouden worden Afwisselend zul len worden opgevoerd het legende spel van Jac. Ballings „Hel lieve Vrouwken en de herderskaap" en „De bokkenrijders in het land van Valkenburg" van Huib Ubagbs. Zilveren priesterfeest Pater P Nielen. Paaschmaandag had de plechtige kerkelijke viering plaats van 't zil veren priesterfeest van den Zeereerw. Pater Petrus Nielen O.F.M., Rector der St Franciscuskerk aan de Laan- derstraat te Heerlen. De R.K. Limb. Middenstandsbond, waarvan Pater Nielen reeds vele jaren geestelijk advlaeur is. bood den jubilaris een cadeau aan in den vorm van meubileering van een der ver trekken van 't nieuw te bouwen patronaat. Zooals bekend was Pater Nielen vele jaren te Weert werkzaam o.a. als commissaris der Derde Orde. Moordenaar gcarresteord In den nacht van 19 op 20 Juni 1932 werd in de aan Kerkrade gren zende gemeente Merkstein de natio- naal-sociallst Hambückers door com munisten vermoord. Tal van gearresteerde verdachten moesten wederom in vrijheid gesteld worden. Een hunDer die zich laogen tijd in Limburg heeft opgehouden en aan vrouwen had verklaard, aan den overval te hebben deelgenomen, werd door de landjagers uit Her- zogenrath gearresteerd. Een beambte der Kriminal-polizei te Aken is speciaal belast met het verdere onder zoek. Wat verstaat men in den volksmond onder „ASPIRIN" Verkeerd is de meening, dat elk hoofdpijn-tabletje „ASPIRIN" is. Alleen „ASPIRIN-TABLETTEN met het Bayer-kruis zijn het origineele product, dat door zijn uitstekende werking niet alleen tegen hoofd en kiespijn, do;b ook tegen alle ziekten, welke op kouvatten berusten, een wereldvermaardheid verkregen heeft en nog steeds ongeëvenaard is. Let ec dus in Uw eigen belang op. steeds .ASPIRIN-TABLETTEN' (herkenbaar aar; het Bayer kruis) te ontvangen, indien U „ASPIRIN" verlangt. Verkrijgbaar in oranjeband buisjes van 20 tabletten a 70 cent en oranje zakjes van 2 tabletten a 10 cent bij apothekers eb erkende drogisten. HORN. Bij Kon. besluit is be noemd tot burgemeester van Horn L. M. Klrkels. Zigeuners aan de grens, Naar wij vernemen zijn wederom een aantal zigeuners aan de Neder- landsch-Belgische grens gesignaleerd. De Nederlandsche grenspolitie is reeds met een en ander op de hoogte gesteld en bewaakt streng de Neder landsche Rijksgrens, teneinde deze ongewenschte gasten den toegang tot ons land te ontzeggen. Eierhandel. Door de eierleveraDciers uit mid den-Limburg, welke rechtstreeks aan den handel leveren, werd getracht een vastere prijsregeling te bewerk stelligen. Een vereeniging werd gevormd en een voorloopig bestuur benoemd, zoodat overleg met den betrokken handel kan worden begonnen. De definitieve oprichtingsvergade ring met bestuurskeuze zal spoedig worden gehouden. AANMANING TOT INKRIMPING VAN DEN PLUIMVEESTAPEL. Naar aanleding van een spoed- eischende vergadering van besturen van de Pluimveehoudersbonden van N.C.B. en L L.T.B. en directeuren van de Coop. Roermondsche Eier mijn, Coöp Venlosche Veilingver- eeniging en Bredasche Eiermijn, wordt het volgende onder de aan dacht van belanghebbenden ge bracht De vooruitzichten der pluimvee houderij blijven buitengewoon donker. De onderhandelingen met Duitschland zijn nog niet beëindigd; zij bieden vooralsnog weinig hoop op een be- hooi lijken export aan redelijke prijzen. Ook naar andere landen gaat de export met groote moeilijkheden ge paard In elk geval zijn de prijzen voor den afzet, die nog met groote zorg kan plaats hebben, van dien aard, dat slechts van verliesgevende productie kan worden gesproken. Nu is de hoop van velen gevestigd op de wet tot steun van de kippen en eendenhouderij. Velen hebben de verkeerde meeDiDg, dat de Regeering een garantie geeft, dat over 1933 een gemiddelde prijs zal kunnen uit betaald worden van f 2 80 per 100 stuks. Dat die opvatting oDjuist is, blijkt ten duidelijkste uit de mede- deelingen van den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid ia de Tweede Kamer op 6 April bij de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp. De Minister sprak als volgt „Intusschen zal aan de Kamer bekend zijn, dat de toestand van de eierbelanghebbenden buiten gewoon gedrukt is door de ont stellende maatregelen, die ons vooral van Duitsche zijde hebben getroffen. Het zal veel afhangen van de te treffen regelingen met Duitschland, of eigenlijk met deze steunregeling voor bet kippenbedrijf iets te doen is. Wij hebben er 5 millioen voor uitgetrokken, maar wanneer ons de slagen zoo zouden worden toege bracht als Duitschland ze aan vankelijk voor ons had gedacht, is het bedrijf eigenlijk met steun niet meer omhoog te houden. Aan hetgeen dan zou moeten gebeureo, zou ik op het oogenblik niet durven denken." Bovengenoemde vergadering acht zich verplicht in het belang der aan gesloten leden zelf, ernstig aan te manen, dat de pluimveehouders Krachtige maatregelen nemen om den hoenderstapel in te perken. Roermondsche middenstandsweek. Z.H. Exc. Mgr. Dr G. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft het eerevoorzitterschap aanvaard van de van 1221 Mei e.k. te houden Roer mondsche Middenstandweek, Het Limburg-nummer van „de kampioen", 'De kampioen" van deze week is. ter inleiding van het aanstaande Gou den Bondsjubilé, gewijd aan Limburg, afd. VI van den' A N W.B. De Commissaris der Koningin in die provincie, Mr.E O.J.M. Baron van Höveil tot Westerflier, heeft on der den titel: "Limburg's waardee- ring voor den A N. W.B." het hoofd artikel voor dit nummer geschreven, waarin het vele goede en nuttige werk herdacht wordt, dat de Bond gedurende zijn 50 jarig bestaan heeft tot stand gebracht en waarin er op wordt gewezeD, hoezeer de A N.W.B. die tot een algemeene toeristenorga nisatie is volgroeid, werkt voor de belangen van alle toeristen en lief hebbers van natuurschoon in Neder land, zoodat de toeristenbond bij zijn jubileum kan wijzen op een welbe steed bestaan, op een verleden, rijk aan verdiensten. Met ingenomenheid herrinnert de schrijver eraan, hoe hij eenige jaren geleden door een per soonlijk daad van zijn sympathie voor den Bond heeft kunnen doen blijken, door bij gelegenheid van de plaatsing van den 3000sten Bonds- wegwijzer (bij Gronsveld) hulde te brengen aan den Bond, voor het geen deze in 't beiaDg van het ver keer in heel het land, maar in bijzonder in Limburg, heeft gedaan. Waneer ingezetenen en vreemde lingen thans zonder moeite van het natuurschoon in Limburg kunnen ge nieten, wanneer thans de bekende wegwijzers en pijltjes en de practi sche kaarten hen breogen naar de schoonste plekjes, dan danken zij dat den A N.W.B. op de eerste plaats. Ia dit Limburg nummer, dat de portretten toont van de in deze pro vincie gevestigde leden van het Al gemeen Bestuur en Bondsconsuls. geeft verder Mr.E. Franquinet een enthousiaste schets van Limburg "ons toeristeniand bij uitnemendheid", waarbij hij doet uitkomen, dat niet alleen het bij toeristen bekende Zuid- Limburg, maar ook het noorden en het midden van de proviDcie zoo veel bezienswaardigs bieden. De Afd. Consul, H F. Aerts ge denkt het aandeel, dat Limburg, ook dank zij den toegewijden arbeid van de Bondsconsuls, gehad heeft in de 50 jarige geschiedenis van den A N, W.B. en het groote toeristische werk van den Bond. Een gedicht van A. Wehrens: Limburg's Glorie" getuigt van 'den rijkdom aan natuurschoon van dit schoone geweest, waarvan ook de foto's spreken, waarmede dit aan trekkelijke nummer is geïllust ce;d Voorts bevat dit zesde Provinciale nummer een aantal cijfers, betrek king hebbende op het Bondswerk en een kaartje van den Bondswan- delweg in Zuid Limburg. Aan do gevolgen overleden. Te Eindhoven is het 5 jarig knaapje V., wonende Koudenhovensche weg. dat Zateidag uit een kan kokende koffie gedronken had, aan de daarbij opgeloopen inwendige brandwonden overleden. Vernieuwing rybewyzen. Ter voorkoming van moeilijkheden met de politie wordt aan houders van rijbewijzen, welke in de maaod Mei a.s. verloopen, aangeraden minstens acht dagen voor den verval datum een nieuw rijbewijs aan te vragen ter secretarie hunner woon plaats. De geldigheid van elk rijbewijs eindigt twee jaar na de dagteekening der afgifte. Kijk eens na of uw eigen rijbewijs niet verloopen isl Revolver-smokkelaars aangehouden Zaterdagnacht is het de marechaus sees te Oss gelukt een vijftal re vol versmokkelaars aan te houden. Toen zij op surveillance waren, ontdekten zij nabij het café Kerkhofs aan den Heescheweg een auto langs den weg, waarbij eenige mannen zich bevonden. De marechaussees vonden het optreden der onbekenden nogal verdacht en hielden hen daarom aan Bij de foulleerirg bleek dat zij een goede vangst hadden gedaan. De mannen bleken in het bezit te zijn van met scherp geladen revolvers en toen men de auto aan een nader onderzoek onderwierp, werd daarin ook nog een partij revolvers ge vonden De vijf mannen zijn daarop naar de marechausseekazerne iD Oss overgebracht, waar zij in arrest zijn gesteld. Twee hunner zijn afkomstig uit Tilburg, twee uit 's Hertogenbosch en een uit Vughr. Beperking Ned Rundvee-stapel. Iu antwoord op de vraag van den heer Lovink, betreffende van re- geeringswege reeds gedane of voor bereide stappen in zake een even- tueele beperking van den Nederland- schen rundveestapel deelt de minister mede, dat het vraagstuk van de beperking van den Nederlandschen rundveestapel een punt van ernstig onderzoek uitmaakt, hetwelk met grooten spoed wordt verricht. Voor het bewerkstelligen van zoodanige beperking zullen echter der regeeriog ruime wettelijke be voegdheden moeten ten dienste staan. In ieder geval zal met een beper king, als bedoeld, niet worden aan gevangen dan na overleg met de drie centrale landbouworganisaties. De nood in do klompenindustrie. In een druk bezochte vergadering van de afd. Culemhorg van den R.K. Nationalen Klompenmakerspa'roons- bond werd ernstig geklaagd over het uitblijven van regeeringsmaatregelen tot steun van dezen tak van onze Nederlandsche industrie en volksbe staan. De nood is zoo hoog ge stegen dat de armoede in tal van klompenmakersgezinnen haar intrede heeft gsdaan en velen zelfs reeds 't allernoodzakelijkste moeten ontberen. Het besluit werd genomen bij den betrokken minister schriftelijk aan te dringen op bespoediging der m g. regeeringsmaatregelen. Jongetje doodgereden. Woensdagmiddag is te Wagenin- gen het anderhalf jarige zoontje van J. P. Breekveld, dat zonder dat de chauffeur het bemerkte op de tree plank van een stilstaanden vrachtauto was geklommen bij het aanzetten van den auto eraf gegleden en door een der wielen overreden. Het kind was op slag dood. TRAGISCH AUTO-ONGELUK TE NIEUW EN HOORN. Trouw en vier kinderen verdronken. Een tragisch auto-ongeluk, dat Woensdagmiddag te ongeveer tien voor drie te Nieuwenhooru. een ge meente, gelegen aan het Voornscbe Kanaal, gebeurd is, heeft een vrouw en vitr jooge kinderen het leven gekost. De auto is bij het nemen van een bocht achteruit van een steilen berm af het Voornsche Kanaal ingereden, De chauffeur en een jongetje, dat naast hem zat, wisten zich met veel moeite uit den wagen te werken. De vrouw en de kinderen konden eerst na geruimen tijd uit de auto gehaald worden. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, maar zonder resultaat. Alle vijf bleken om het leven te zijn gekomen. De vrouw is de 58 jarige Th. Kuiper—Bontebal, die in Rockanje woont. De kinderen zijn allen uit Rotterdam afkomstig. Chauffeur van de verongelukte auto is de 2 I-jarige H. Salij, die zijn broertje Piet bij zich had. Zij wonen te Rotterdam. De toedracht van het ongeluk. Te tien voor drie kwam Salij den weg van Oudenhoorn afrijden. Bij Nieuwenhoorn gekomen moest hij een bocht maken om naar links den weg langs het Voornsche Kanaal in te slaan. Juist in den bocht staat het brug wachtershuisje van de zoogenaamde ijzeren brug die ever het Voornsche Kanaal ligt. Dit huisje belemmert het uitzicht en rekening houdende mei een eventueel vac. dec anderen kani komenden wagen, nam Salij de bocht zoo ruim mogelijk. Te ruim echter, want plotseling bemerkte hij dat een van de achterwielen in den berm van den weg biieef steken. De wagen begon achter uit te glijden. Salij zette de voetrem aan «naar dit hielp niet. Steeds sneller schoot de auto achter uit den berm af en onder een vreese- lijk gegil van de inzittenden geraakte de wagen te water. Tegen een dei palen van het remmiogsweik van de brug bleef het vehikel steken. Hei zonk toen e en hal veil meter onder water weg. Salij wist de ruit naast hem, die balf open stend los te duwen, waar na hij boven op c.en wagen klauterde Zijn broer'je, dat naa t him zat had het portier weten te openen en kon zich eveneens boven op den wagen in veiligheid stellen. Door luid geschreeuw wisten zij de aan dacht van menschen op den wal te trekken, die met een roeiboot naar de plaats des onheils voeren. Salij en zijn broertje werden in de boot gehaald maar het bleek onmogelijk om de vrouw en de vier meisjes uit den wagen te halen. Nadat Salij en zijn broertje aan den wal waren gebracht en in het café van A. v. d. Berg waren onder gebracht, heeft men een vrachtauto uit Rotterdam die juist passeerde met een staaldraad aan den gezonken auto verbonden om hem zoo boven water te trekken. De staaldraad brak echter al heel spcedig, en met be hulp vac touwen is men er ten slotte na veel moeite in geslaagd de auto boven water te brengen. De vrouw en de vier meisjes zijn toen met haken uit den wagen getrokken. Langdurige pogingen zijn aange wend om de levensgeesten op te wekken. Zonder resultaat evenwel. Den gouden standaard officieel verlaten Staatssecretaris Woodin zeide in een verklaring over het uitvoerverbod van goud dat de Vereenigde Staten thans ook officieel den gouden stan daard heeft verlaten, hetgeen niet officieel reeds 6 maandeD geleden is geschied. Dollar en gulden. De wederinvoering van een em bargo op goud in de Vereenigde Staten en de door de Amerikaansche regeeriog afgelegde verklaringen, volgens welke de dollar op de buiten- laudsche wisselmarkten niet zal worden gesteund had te Amsterdam een verdere koersdaling van het Amerikaansche ruilmiddel tot gevolg De noteering voor contante dollars reageerde tot f2.20, waarna een licht herstel plaats vond. Het disagio op 3 maand-dollars bedroeg f5.50 per 100 dollar. Daarentegen lagen Fransche, Zwit- sersche en Belgische francs zeer vast terwijl ook het pond sterling aan merkelijk hooger noteerde. Door de gebeurtenissen in de Ver eenigde Staten is in cms land weer ongerustheid gewekt ten aanzien van den gulden, hetgeen b.v. weer tot uitdrukking kwam in vraag naar goud en gouden munt, waarvoor hoogere prijzen werden besteed. Naar ons uit gezaghebbende bron wordt ver klaard zijn aan de maatregelen in de Vereenigde Staten voor den gulden geen consequenties verbonden. De gcudec standaard blijft ge handhaafd en de Nederlandsche Bank zal geen verandering brengen in haar tot dusver gevolgde politiek. De positie van onze circulatiebank is van dien aard, dat het boven eiken twijfel verbeven is, of zij in staat zal zijn den gulden tegen eventueele aanvallen te verdedigen. Burgerik \{ir van 14 t<21 GEBOREN Maria H. Tqen, Maria J. V$rf, Martinus VArts Mathijs xH/imo Antoinette IDei Peter W. J$en, GEHUWD: Frederik Jano, te Vierlingsbic ei Weiten, 21 ja«,.te Gerardus I chauffeur en 22 jaar, beiden Jan Willem ppai nastiekleeraar Am: J. H. Hoedemaijrs, 1 OVERLEDEN Peter Jos. vi H( genoot van Hf.. J Catharina J. Overbroek. Joannes Tbd. 66 jaar, ech^noc Gielens, Hoenóstré Elisabeth V( O jaar, echtgenoa va Draalstraat. 2 patiënten 5 Se Kerkelijk Parliie Morgen Zondf 8 onder de Eeri I kinderen, men vHt ken in het miiwc] ook de verp^jN] zoeken de gebvig communiebank j g laatste kinderei op zijn, 2 uur grooiCo lecte voor de kis i herhalingscatechmu! H. Familie is en wegens de Eeite 1 uinderen. Maandag halfjaa Peeters, 8 uur jtrg. Hermina Evers i kii Dinsdag feestan gezongen H. Al w half 8 jaarg. vot Ge Niessen, 8 uur ^rg. om 9 uur plechje I Petrus Janssen i Wi Woensdag hf 7 zielerust van icob der H. Familie, hal Elisabeth Arts, 8 u voor Elisabeth Snuic Donderdag 7 ur 1 half 8 leesmis, |uu Hend. Caesar Cujers Vrijdag half 7eesi rust van Theoda'vai der H. Familie, half jaarg. 2e i las v#r J en familie. Zaterdag hjj^e van Opbergen is 1 dragers, de jongns en de meisjesjer biechten, 7 uuïof biecht gehoordan i De Vastendispnsai worden afgedragn, een vastenaalmes offeren. A.s. Zondag jaat gatie ter bedeaarl trek uit de kerkom A s. Woensdajavo ring der prefeon Paffsl Morgen Zonag Missen, 8 uur loog gez. Vespers, m Hoogmis Bestursv Orde. Maandag om lalf H. Missen voorlacc lid der Aartsbroider wegens het fest Dinsdag feesttag om 7 uur procesie der aarde. Na le p om half 7, 7 uir ei voor Theodorusvan der Aartsbroedesch; ter eere v.d. Woensdag Theodorus van?jp Derde Orde. Ie t verzocht vandaaj en voor hun overledn m Donderdag 7uur Elisabeth Marcdis-^ der Derde Orde Vrijdag 7 utr I wegens het feist v. h. Kruis. Om hall weg. Vrijdagavoid voor het Mannmza Orde. fttro Wegens nooch vergaderingen vai lang kan er lel Zondag geem Rtr tributie van tbz< valt, doch die tar zooals immers ste is geweest. 'V Donderd.27 Wychen Dinsdag2 Kantoorv^Ufi Worden g 4 boerendiensme 1 boerendienim« JongeD v. boirei 1 keukenmeid v. 3 dagmeisjes var Bieden zi 9 burgerdier»?<fcM Metselaars, tfmi lieden, losse arbeid' steenfabrieksarbeide dagmeisies, schilders smid bekend met h

Peel en Maas | 1933 | | pagina 2