Derde Blad van „PIEL MM MAAS" Provinciaal Nieuws Duivensport. Gemengde Berichten Algem. weekoverzicht Zaterdag 1 April 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 13 VENRAY. 1 April 1933. WAARSCHUWING. Aangezien is geconstateerd, dat er in de gemeente Venray inrichtingen, welke onder de Hinderwet vallen, zijn in werking gebracht of worden in werking gehouden zonder de ver- eischte vergunning of met afwijking van de verleende vergunning, wordt de aandacht gevestigd op artikel 1 der Hinderwet, luidende als volgt „Het is verboden inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, op te rich ten zonder vergunning, welke, behoudens de bij deze wet ge maakte uitzonderingen, door het gemeentebestuur wordt gegeven, en op artikel 14 dier wet „Eene nieuwe vergunning is noodig om le. de inrichting uit te breiden of een andere wijze van bewer king, welke verandering van deD aard der inrichting ten gevolge heeft, in te voeren 2e. eene inrichting, welke vier jaar heeft stil gestaan, opnieuw in werking te brengen 3e. eene inrichting, welke door eenig onheil, dat het gevolg is van den aard of het gebruik maken der inrichting, is ver woest, te herstellen." Tegen overtreding dezer bepalin gen zijn zware straffen bedreigd. Aan de Politie is opgedragen op de naleving der Hinderwet strenge contröle uit te oefenen. Men zij dus gewaarschuwd. Venray, 30 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN. Geldschieterswct. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 7, 3e lid, der Geldschieterswet. ter openbare kennis, dat op 24 Maart is ingekomen een verzoek van De N. V. Handelsmaatschappij in roerende goederen „Vesta"' v/h Firma G. Eeuwens en Cie, gevestigd en kantoorhoudende te Amsterdam, ten deze domicilie kie zende te Venray, Overloonscheweg 28, ten kantore van haar vertegen woordiger aldaar P. J. Coppers, om toelating als particuliere geldschieters- bank, welk bedrijf zal worden uit geoefend in perceel en lokaliteit voornoemd aan den Overloonschen weg alhier. Op dit verzoek moet binnen twee maanden d.i. voor 25 Mei a.s. be schikt worden. Tegen inwilliging kunnen door eenieder bij Burgemees ter en Wethouders bezwaren worden ingebracht. Venray, 30 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Verbod van loopen in de bossclicn De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemeene kennis, dat het, met het oog op het groote brandgevaar, verboden is in de ge- meentebosschen zich op te houden. Aan de bosschen zijn plaatjes aan gebracht „Verboden Toegang". Aan dit verbod zal streng de hand worden gehouden en bij overtreding onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Tegen degenen, die de geplaatste bordjes mochten verwijderen, ver plaatsen of beschadigen, zal met strengheid worden opgetreden. Venray, 21 Maart 1933. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Verbod van rooken ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide, gras of veenbrand Waarschuwing. De Burgemeester van Venray her innert de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 11 Juni 1925, waarbij ingevolge het bepaalde bij artikel 429 sub 4 van het Wetboek van Strafrecht, is verboden het rooken in alle bosschen veen-, turf- en heidegronden en tot op een afstand van tien Meter hier van op alle daardoor, daarin, daar langs of daarbij gelegen wegen, voet paden of openplaatsen of terreinen. Dit besluit is op de wijze bedoeld in artikel 203 der Gemeentewet, denzelfden dag afgekondigd en on middellijk in werking getreden. Aan dit besluit zal zeer streng de hand worden gehouden en bij over treding onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt. Venray, 21 Maart 1933. De Burgémeester van Venray O. VAN DE LOO. VUURWAPENWET. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat in verband met de gewijzigde vuurwapenwet de verleende machtigingen tot het voor handen hebben van vuurwapenen vervallen. Er zal gelegenheid gegeven worden tot het aanvragen van nieuwe ver gunningen tot uiterlijk 25 April a.s. Hierbij dient een nauwkeurige op gave te gescheiden van soort, kaliber en fabrieksnummer van het wapen. Verder moeteu overlegd worden twee welgelijkende portretten van den aanvrager van ongeveer 4 c.m. hoogte en 3 c m. breedte. Venray 22 Maart 1933. De Burgemeester van Veniay, O. VAN DE LOO. Waakzaamheid ter voorkoming van bosch- en heidebranden. Burgemeester en Wethouders van Venray achten het noodzakelijk nog eens aan te sporen tot de meest mogelijk waakzaamheid met betrek king tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heidebranden. De aan dacht zij daarom andermaal gevestigd op het navolgende!: le. liet is bekend, dat bij een verblijf in de bosschen en de heide, bij droog weder en speciaal in het warme jaargetijde de minste onacht zaamheid de grootste nadeelige ge volgen kan hebben. Het wegwerpen van een nog brandende lucifer of van een eindje sigaar of het wegvliegen van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen beteekenis. kan brand doen ontstaan en aldus een strafbaar feit opleveren volgens art. 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar o.m. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100 boete wordt be dreigd tegen deDgene, die doorjgebrek aan de noodige omzichtigheid of voorzorg gevaar voor bosch heide-, helm-, gras- en veenbrand doet ont staan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door onvoorzichtigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ontstaat. Het rooken in de bosschen en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut verboden terwijl ook ten strengste verboden is het, om welke reden dan ook, zonder vergunning van het bevoeqde gezag, aanleggen van vuur in of in de nabijheid van bosschen of heide, hetwelk steeds direct, dus ook al zonder dat brand ontstaat, strafbaar is volgens hetzelfde artikel 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100 boete het aan leggen voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan. In dit verband wordt er nog met den mees ten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of heide mogen verblijven, aangezien de ervaring leert, dat de jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur, of het doen ontstaan van kleine branden, waarvan vaak de gevolgen niet zijn te overzien. Drin gend manen wij de ouders en ver zorgers aan, in deze hunne groote verantwoordelijkheid wel te beseffen. 2e. Wanneer een bosch-of heide brand ontstaan is, moet degene, die zulks het eerst ziet, er voor zorgen, dat daarvan terstond kennis worde gegeven bij den burgemeester of bij de politie, opdat onverwijld maat regelen kunnen worden genomen om den brand in zijn voortgang zooveel mogelijk te stuiten. Venray, 21 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Hoofdkeuring van Springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hoofdkeuring van springstieren alhier zal plaats hebben op Donder dag 27 April a.s. des voormiddags half 10, Henseniusplein. De houdera, die hunne stieten aan de aanstaande hoofdkeuring wenschen te onderwerpen, dienen hiervan aan gifte te doen ter secretarie vóór 15 April a.s. Jaarvergadering veeverzekering Leunen—Heide—Ysselsteyn. In het Bondsgebouw te Leunen hield de veeverzekering Leunen Heide—Ysselsteyn een drukbezochte jaarvergadering. De Voorzitter opende de ver gadering met den Christ, groet en heette de aanwezigen welkom, zijn voldoening uitsprekende voor de talrijke opkomst. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Uit het dan aan de orde komende jaarverslag ontleenen wij het volgende, Het aantal leden bedroeg 207 met 816 verzekerde koeien en 40 pinken. Verzekerde waarde f 166200. Overgenomen werden 40 koeien, waarvoor uitbetaald werd f 6641. Aan premie werd ontvangen f 3552.95. De uitgaven bedroegen in totaal f 8164.89. De inkomsten f 7700.80. Nadeelig saldo f 464.09. Begonnen werd met een nadeelig saldo van f 346.35, zoodat het zuiver verlies bedroeg f 117.74. Een en ander was door de Com missie van Comptabiliteit onderzocht en in orde bevonden, zoodat met een woord van dank aan Secretaris penningmeester een en ander werd goedgekeurd. In de Commissie van Comptabili teit werd benoemd de heer H. Jans sen, Heide. De schatters welke aan de beurt van aftreden waren werden bij acclamatie herbenoemd. Verder werd nog goedgekeurd om bij geval van miltvuur, de kosten van inspuiting van het overige voor risico der vereeniging staande vee ter plaatse, half voor rekening der vereeniging te nemen. De uitkeeringen werden verlaagd en gebracht op 70 en 60 pet. Na een korte rondvraag voigde sluiting op de gewone wijze. Korenbond Horst-Venray. Donderdagavond had in Hotel Timmermans te Horst, de jaarverga dering plaats van den Korenbond Horst Venray, waarbij aanwezig de Zeer Eerw. Heeren Rector v,d. Kronenberg, voorzitter, kapelaan Peeters uit Sevenum.de Eerw. Heeren Rectoren uit Leunen en Oostrum, zoomede Pater Dr. Bruning uit Ven ray. Bij genoemden bond rijn 15 kerkelijke zangkoren aangesloten met een gezamenlijk ledental van ruim 250. De eerw. heet Eggelen, kape laan te Meerlo, die voorbeen lid was van het Geestelijk Bestuur wenscht als zoodanig niet meer in aanmerking te komen. Aan zijne Eerwaarde, die steeds een groote ijveraar was voor den kerkzang, steeds alle vergaderin gen bijwoont, bij iederen zangers- avond op Gregoriusdag tegenwoor dig was, werd slechts noode ontslag verleend, In de vacature daardoor ontstaan, werd voorzien door benoeming van den Weleerw. Heer Theunissen, kapelaan te Venray, die door of namens het bestuur zal worden aan gezocht om deze benoeming te aan vaarden. Verder werd besloten om de ge zamenlijke zangkoren tegenwoordig te doen zijn op de groote Liturgische week die van 21-25 Augustus a.s. gehouden wordt te Venray, om bij gelegenheid van de Pontificale hoog mis op 24 Augustus feestdag St. Bartholomeus een actief aandeel te hebben bij de uitvoering van den Gregoriaanschen volkszang en in den namiddag de completen te zingen. In verband hiermee werd besloten om op Maandag 24 April a.s. 's avonds om 8 uur te Leunen een zangersavond zal wordenr gehouden, in de zaal voor alle bij den Bond aangesloten koren, bij welke gelegen heid daa onder leiding van Pater Bruning de gezangen der Completen zullen worden ingeoefend, zoowel ieder koor afzonderlijk als allen ge zamenlijk. Omtrent de dezen zomer door Bestuur en Directeuren-organisten te houden excursie, werd in principe besloten om zich in verbinding te stellen met de Paters Trappisten van de Abdij Koninghoeve te Tilburg en in de maand Mei op een nader vast te stellen datum eens te gaan luisteren naar den zang van de kloostermonniken aldaar bij gelegen heid van een uitvoering van een Hoogmis, Completen en Lof. Raad van Maashees. 24 Maart. De Raad is voltallig.' Voorzitter is Burgemeester H Rieter. Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijk en Groet en zegt, dat de notulen van de vergadering van 10 Maart j.l. wegens drukke werkzaam heden nog niet klaar konden zijn. I. Verpachting Gemeenteboeiderijen De Voorzitter zegt, dat de Raad in de vorige vergadering besloot tegen J. Rademaker, pachter eener gemeente- boerderij, een rechtsvordering in te stellen. Rademaker heeft thans met B. en W. onderhandeld en zal op 1 Mei a.s. vertrekken, terwijl hij de vordering van de gemeente zal betalen. B. en W. meenen, dat ze een goeden pachter hebben voor deze boerderij n.I. Vloet uit Zeeland. Zij zijn met hem overeengekomen de boerderij te ver pachten voor drie jaar. Het bouw- en weiland kan direct aanvaard worden en de gebouwen op 1 Mei a.s Als pachtprijs is met Vloet overeengekomen een bedrag van f 35 per H.A. met dien verstande, dat voor de le termijn (Mei 1933) moet betaald worden f 30 per H.A. B. en W. zijn van oordeel, dat dit een redelijk bod is in den tegenwoor- digen tijd. Geurts vraagt, hoe groot de boerderij is. De Voorzitter zegt: ongeveer 13 H.A. B. en W. meenen niet voor langer dan drie jaar te mogen verpachten, hopende, dat daarna de tijdsomstandigheden beter zijn. Na verloop van dezen tijd moet pachter de voorkeur hebben om weder in te huren. De Voorzitter vraagt, of de Raad hieraan zijn goedkeuring kan geven. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. De Voorzitter zegt, dat Rademaker zich verplicht heeft de achterstallige pacht te betalen, alsmede de kosten welke bereids gemaakt zijn door den advocaat ter zake van de te voeren procedure. Rademaker heeft echter de boerderij gedeeltelijk al ingezaaid met rogge, heeft destijds een put geslagen met pomp, afrasteringen geplaatst enz. en op eigen kosten een kippenhok ge bouwd. B. en W. zijn nu, omdat dit geen uitstel kon leiden, met Rademaker overeengekomen, dat de gemeente een en ander zal overnemen voor de som van f 150. De Voorzitter vraagt hiervoor de goedkeuring van den Raad, welke met algemeene stemmen wordt gegeven. II. Verpachting Gemeentejacht. De Voorzitter zegt, dat een combinatie van pachters de gemeentejacht wil pachten. Deze wil gsven voor de ge- heele jacht, met de strook langs Lac- taria, dus alles behalve het blok, dat reeds verpacht is, voor drie jaar, de som van f 175 per jaar, met het recht om na verloop van dezen tijd wederom voor drie jaar, tegen denzelfden prijs de pacht aan te houden. Spreker vindt het bedrag wel wat weinig. Evenwel staat daar tegenover, dat jachtopziener Keizers, die thans bij de gemeente is tewerkgesteld, zal worden overgenomen en dat ook nog een tweede jachtopziener hier komt wonen. Voor dezen jacht opziener, wil de pachter huren het huis van de gemeente te Overloon voor den prijs van f 3.50 per week. Geurts vraagt of ze persé die strook langs Lactaria er bij willen hebben. De Voorzitter antwoord bevestigend. Wethouder Crooymans zegt, dat we wel goed zullen moeten oppassen, dat daar niet te veel konijnen komen. De Voorzitter zegt, dat die heeren alle mogelijke moeite zullen doen de konijnen daar weg te houden. Boven dien kan de gemeente, zooals altijd is geschied, de bevoegdheid behouden om de konijnen op te ruimen, indien er te veel zijn. Geurts vraagt, wie de pachter is. De Voorzitter zegt, dat deze is Baron van Laamsweerde te Nijmegen. Wethouder Crooymans zou die heeren willen vragen, of ze er accoord mee gaan, om na drie jaar wederom de voorkeur te hebben De Voorzitter zegt, dat ze na drie jaar de bevoegdheid aan zich willen hebben om de jacht weer voor den zelfden prijs te houden." Wethouder Crooymans stelt voor, om als de Raad verpacht, te bepalen, dat de pacht eindigt na het sluiten der houtsnippenjacht en niet op 1 April. Tenslotte wordt dit punt nog aange houden en het nemen van een besluit tot een volgende vergadering uitgesteld De Voorzitter zegt, dat de gemeente nog altiijd zit met de onverpachte boerderij Peeters. Er is vandaag nog een persoon bij hem geweest, die er idee in had. Deze zou uiterlijk Dinsdag a.s. bericht geven. Deze boerderij is ongeveer 38 H.A. groot. Omtrent het bepalen van den pacht prijs gaat de Raad in geheime zitting over. Na heropening der vergadering besluit de Raad dit punt nog aan te houden. Ingekomen stukken. a. Ingekomen is een schrijven van Gedeputeerde Staten, inhoudende dat het besluit d.d. 10 Maart j.l. tot ver laging van den grondslag biljarten voor de heffingder personeele belasting, niet meer kan gelden voor het belasting jaar 1933. Ged. Staten adviseeren het jaartal 1933 te wijzigen in 1934. Aldus wordt besloten. Voorgelezen wordt een nota van aan merkingen van Gedeputeerde Staten op de verordening regelende de eischen van benoembaarheid ,en bezoldiging der "gemeenteveldwachters. Ged. Staten adviseeren namens den Minister om vrije kleeding tot ten hoogste een bedrag van f 75 per jaar, te wijzigen inof in vrije kleeding, of in een toelage van f 100 per jaar, als mede een overgangsbepaling op te nemen voor den thans in functie zijnden veldwachter, waarbij deze de thans geldende kindertoeslag, n.I. vanaf het eerste kind beneden 16 jaar, blijft ge nieten. De verdere aanmerkingen zijn van redactioneele aard. Wethouder Crooymans stelt voor om met betrekking tot de vrije kleeding te bepalen vrije kleeding tot ten hoogste een bedrag van f 100 per jaar. Dit voorstel wordt overgenomen, terwijl aan de overige aanmerkingen zal worden tegemoet gekomen De verordening wordt aldus gewijzigd vastgesteld. In verband met een schrijven van den Inspecteur der Volksgezondheid, waarbij deze mededeelt, dat de wet sedert de intrekking van de woning noodwet het begrip „noodwoning" niet meer kent en waarbij geadviseerd wordt een permanente woning te bouwen voor Appelhof, wordt besloten het besluit van de vorige vergadering tot hetver- leenen van subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur te Overloon voor het bouwen van een keet, in te trekken. De Raad is van oordeel, dat de ge meente geen woning kan bouwen. Deze kwestie wordt nog uitgesteld. Ingekomen is een schrijven van ver schillende pachters te Overloon om herziening der pachtprijzen van ge meentegronden over 1932 en 1933. Gevraagd wordt om eenzelfde verlaging als aan de pachters der gemeente- boerderijen is toegestaan. De Voorzitter zegt, dat het voor de gemeente te erg zou zijn deze pachten allemaal te verminderen als de gemeente boerderijen. Hij zou willen voorstellen een commissie te benoemen. Jans zegt, dat er van de losse per- ceelen weinig is afgegaan tegenover van de gemeenteboerderijen De pach ters der losse perceelen hebben altijd goed betaald en die krijgen weinig reductie, terwijl de gemeenteboerderijen veel meer reductie krijgen. Hij vindt het wel juist, dat deze menschen eerst bij de gemeente aankloppen alvorens ze naar den kantonrechter gaan. Crooymans meent, dat deze pacht toch heel anders is dan van de boerde rijen. Het zijn over het algemeen kleine perceelen. Jans zegt, dat er nog perceelen zijn van f 60 per H.A., dit is veel te veel. De Voorzitter zegt, dat een percents gewijze verlaging niet goed te regelen is. Een commissie zou de perceelen stuk voor stuk kunnen bekijken. Bruysten vindt, dat het altijd moeilijk is ook voor een commissie. De Voorzitter zegt, dat pachtverlaging nog voor 1932 zeer moeilijk zal gaan, omdat de meeste pachters al betaald hebben. Bruysten zou voor 1933 nog wat wachten, met het oog op eventueele roggesteun. Jans zegt, dat op de pachten der gemeenteboerderijen over 1932 de vorige vergadering ook nog reductie is ge geven waarom kan dit niet aan de menschen, die wel betaald hebben. De Voorzitter stelt voor om voor 1932 afwijzend te beschikken. Crooymans is er voor om te zijner tijd, indien het noodzakelijk wordt ge acht, een flinke reductie toe te staan voor 1933. Jans vindt ook wel, dat het moeilijk is om voor 1932 nog te verlagen. Besloten wordt voor 1932 afwijzend te beschikken en de pachten voor 1933 t.z.t te herzien. Op voorstel van Wethouder Crooy mans wordt besloten als stemlokaal voor Overloon aan ie wijzen het patro naat. In verband hiermede zal de ver ordening worden gewijzigd. Jans spree-1 nog over een kwestie tusschen Hermans en Cruysen. Hermans heeft indertijd grond van de gemeente gepacht en deze pacht onder goed keuring van den Raad aan Cruysen overgedragen. Nu wil Hermans het perceel weer terug hebben. De Voorzitter zegt, dat de Raad hier niet tusschenbeide kan komen en dat belanghebbenden tot overeenstemming moeten zien te geraken. Crooymans zegt, dat G. Janssen gevraagd heeft om vrijstelling van be taling der baatbelasting voor electrisch licht. Janssen is niet aangesloten, wilde indertijd wel aansluiten, maar had daar over kwestie met de P.N.E.M. Crogymans meent, dat Janssen wer kelijk een goede reden had om niet aan te sluiten. Wordt besloten den aanslag voor 1932 oninbaar te verklaren. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring met Onze duivenliefhebbers weten, dal oude duiven reeds allen jongen heb ben. Nu hoort men reeds van alle kanten klagen bij de eene liefhebber waren de eieren niet allemaal bevrucht, een ander zegt: bij mij gaan er vele jonge duiven dood. Zoodoende klaagt de eene nog harder dan de andere. Dat wij op ons duivenhok in dit voorjaar enkele onbevruchte eieren aantreffen, ligt alleen aan de weersgesteldheid die wij hebben meegemaakt tijdens het koppelen der duiven. Wij moesteD toen onze duiven binnenhouden omrede dat het veel te koud was en er sneeuw lag. zoodoende hebben onze duiven hun gewone gang niet kunnen gaan om bevruchte eieren voort te brengen. Het dood gaan van jonge duiven in dezen tijd is hoofdzakelijk te wijten aan bet kunst mest wat de oude duiven opnemen, bij het Daar 't veld gaan. Want op 't oogenblik wordt door de land bouwers veel kunstmest gestrooid eö daar het weer droog is, blijft genoemd meststof zeer gevaarlijk voor ODze jonge duiven. Het beste middel hier voor is dat wij moeten zorgen steeds klipzout, keukenzout of een andei zoutmiddel op ons duivenhok voor radig te hebben, dan zijn onze duiven niet zoo verlekkerd op het genoemde kunstmest. Dezer dagen is bij den duivenlief- hebber J. Kusters een duif geboren met 3 pooten, welke in het geheel 12 normale teenen bezit. Degene die dit wonderbeestje wil zien kan dit hedenmiddag komen bezichtigen. De Duitsche margarine. Men meldt uit Helmond De smokkelarij van Duitsche Mar garine duurt in deze streken onver anderd voort en het gebruik van de ze accijnsvrije boter schijnt in Hel mond en omliggende dorpen den laatsten tijd zóó groot zijn, dat nog slechts weinig inlandsche boter en margarine wordt verkocht. De politie is echter'zeer waakzaam. Dinsdagmorgen slaagde zij erin weer drie smokkelaars aan te houden, die op hun rijwielen met in totaal 200 K.G. Duitsche margarine Helmond wilden binnenkomen. Zoowel boter als rijwiel werden in beslag genomen, terwijl tegen de mannen proces ver baal werd ^opgemaakt Ook vond de plitie in een onbe woond huis nog een hoeveelheid van 100 K.G. De eigenaar heeft zich na tuurlijk nog niet aangemeld. Kloek met kuikens naar Indie. Met de verzending van broed eie ren per K.L.M. van Nederland naar Indie zijn verleden jaar met succes verschillende proeven genomen. Na dien heeft dil vervoer dan ook gere geld plaats gehad Met het vliegtuig, dat Donderdag 30 dezer naar Indië vertrok, zal een niet minder belangrijke proef worden genomen. Daarmede zullen namelijk een kloek met vijftien kuikens, als ook een Rhode Island red-haan ver voerd worden, teneinde de aan deze verzendingswijze verbonden voordee- len te kunnen nagaan. In een reservoir met kokend water gevallen. Dinsdagmorgen is te Dongen de heer A. S. adjunct-directeur der coöperatieve stoomzuivelfabriek in een reservoir met kokend water ge vallen. Met ernstige brandwonden over laden is hij naar het St. Elisabeths- gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. De daling der inkomens. Na Paschen weer onderbande - lingen over het handelsverdrag met Duitschland. Verkeers- toestanden in Friesland. Nog altijd: de bom! Allerlei. Met een weertje als dat, waarmee Maart van ons afscheid nam, zou men haast alle crisiszorgen vergeten. Hoe hardnekkig De Bilt het ook voor eiken volgenden dag kouder bleef voorspellen met toenemende bewolking en regeDkans. de zon straalde eiken ochtend heerlijker en geen wolkje viel aan den hemel te ontdekken. Tenminste...., als deze regelen gedrukt zijn, zijn we weer een dagje ouder geworden dan toen wc ze schreven en in zoo'n tijds verloop kan ten onzent, wat het weer betreft, veel gebeuren. Meer betrouwbaar dan de weer berichten van De Bilt, zijn de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. En die hebben ons deze week geieerd, dat er wel degelijk sprake is van een economische crisis Helaas ja Het gezamenlijk volks inkomen of eigenlijk het gezamenlijk belastbaar volksinkoroen blijkt in de laatste 10 jaar Dog al aan fluctuaties onderhevig te zijn geweest; het daalde van 1920 af, maar liep in '24 en'25 weer aardig omhoog; daarna volgde echter een diepe val. De inkomens zijn in 10 jaar met 752 millioen ge daald en alleen reeds van '30 tot '32 bedroeg de daliog 161 millioen. De daling van het inkomen 'over het jaar 1932 zelve komt in het genoem de cijfer nog niet tot uiting, omdat voor aanslagen in de inkomstenbe lasting en daaruit zijn de gegevens geput steeds het inkomen in het voorafgegane jaar als bans wordt genomen, De daling in 1932 is nog niet te becijferen, maar zal in elk geval veel aanzienlijker zijn dan in '931. De perspectieven blijven tevens uiterst somber. a*.* Er is weer sprake van nieuwe onderhandelingen met Duitschland, maar we hebben het verleerd om illusies te koesteren omtrent den uit slag van dergelijken besprekingen. De 31 dezer vervallende handels overeenkomst is voorloopig verlengd tot 31 Juli a.s. en Da Paschen zouden de discussies over het sluiten van een nieuw verdrag worden heropend. Men zou het haast een geluk gaan achten, dat verschillende toestanden in het eigen land nog niet zoo vol maakt zijn, dat ze de uitvoering van groote werken kunnen belemmeren. Minister Reymer heeft het deze week bij een inspectietocht door Friesland kunnen ervaren, dat daar nog heel wat te doen valt aan de verbetering der wegen. Vooral nu de voltooiing van den afsluitdijk een feit is geworden en daarmee ™oor Friesland het uitzicht op een beteekenende toename van het verkeer is geopend, klemt het bezwaar van de slechte onderlinge verbinding van belangrijke gemeen ten in Friesland te meer. Minister Reymer, die zijn reis per auto maakte, heeft het kunnen zien, hoe slecht en smal vele wegen zijn en... hoe lang 1 Van Sneek naar Heerenveen is linea recta 21 K.M., maar de weg tusschen beide plaatsen is 36 K.M. lang. Van Sneek naar Joure moet men een om weg maken van 13 K.M. Zoo zijn er veel méér bezwaren. In Friesland koestert men na het ministerieel be zoek de verwachting, dat er aan de verbetering van het wegennet iets zal worden gedaan. Ook minister Deckers zal wel ver zuchten, dat één vrouw duizend mannen te erg kan zijn. In de Eerste Kamer heeft Mevr. Pothuis—Smit den minister al gevraagd, of het waar was, dat hij aan den fabrikant van de bom, welke op de Z. P. is geworpeD, een dankbetuiging heeft gezonden voor de gebleken deugde lijkheid van het fabrikaat. De minister antwoordde, dat zoo iets „natuurlijk niet" was geschied. Men zou meenen, dat de tabel daar mee uit zou zijD. maar deze week heeft dezelfde socialistische afgevaar digde haar vraag nog eeDs schrifte lijk herhaald, a!s motief daartoe noemende, dat er onder het personeel van de bedoelde brief toch maar over een dergelijke dankbetuiging gesproken blijft worden. Als minister schijnt men ten onzent wel een zeer harde huid te moeten hebben. Hoewel langzaam gaan verschil lende overheidsbedrijven zich met haar tarieven ook eenigszins aan passen aan de gewijzigde omstandig heden. We gaan straks immers reizen op goedkooper spoorkaartjes en als we dan onderweg een dringeod telegram te versturen krijgen, b.v. dat we den laatsten trein terug hebben gemist, dan zal ons dat, van 1 April af, niet meer het drievoud kosten van een gewoon telegram, maar het tweevoud.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5