Nooit meer óorlog. Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Algem. weekoverzicht rkiic Mar* lES Leesbibl Er bestaat een Volkenbond op de wereld, die heet te zijn gesticht om naties en haar regeeringen nader tot elkander ,4e brengen. Er zijn Volken- bondsvereenigingen, die de gedachte aan internationale samenwerking en vrede trachten levendig te houden. Er is tenslotte een machtige ver- eeniging met het devies„Nooit meer oorlog 1" en een gebroken geweer als insigne. Waarschijnlijk is dit lang niet alles, maar deze drie tezamen vormen een machtig organisme, dat. naar uiterlijke schijn, den moeilijken weg naar wereldvrede wil banen. Wij zeggen: naar uiterlijke schijn en willen daar mee het vertrouwen in den Volken bond niet schokken. Maar van de drie eenheden, die wij noemden, is zeker de diplomatieke volkenbond de meest onwaarachtige. Het is geen bond van volkenhet is een bond van regeeringen, van diplomaten, die elkander met fraaie redevoeringen een rad voor de oogen willen draaien en door ondergrondsche machinaties het welzijn van de andere volken benadeclen. Het wordt nu toch dag aan dag duidelijker, dat de pogingen om te komen tot ontwapening en daardoor tot grootere vredes-zekerheid, hope loos aan den grond vastloopen. Het is gecoquetteer met de mooiste be doelingen, met daarachter die geheime drijfveer van het eigen, beperkte nationale belang. En ook dat nog niet altijd De laatste tijden komen wij tot de beangstigende ontdekking, dat het werkelijke oorlogsgevaar na 1918 nog niet zoo groot geweest is als juist nu. En de schuld van dit ge vaar geeft men den economischen toestand. Maar men vergeet, dat die slechte tijden hun oorzaak vinden in de geestelijke, in de Christelijke ge steltenis der volken. Het herstel der wereldorde en de vrede moeten terugkeeren vanaf de onderste trede der maatschappijvan den mensch zelf, vanuit zijn hart dat vrede heeft. In de gezinnen moet vrede heerschea, want zij vormen allen tezamen den staat. Zij moet kunnen geven en nemen in eerlijk eigenbelang, dat nergens anders uit bestaat dan uit verdiensten van goede werken. De natie, het volk, wordt dan eendrach tig. zal bloeien door zijn Christelijk heid. Liefde ontbreekt er in de huidige wereld. Waar leert men elkander beminnen? In den Volkenbond? In het Geloof van Christus worden de hartstochten, de nijd, afgunst en andere zonden van het egoïsme in bedwang gehouden. Alleen in het Geloof is de overwinning van den vrede te bewerken met als wapenen: liefde en Godsvertrouwen. Voor de vrouwen. Hoe verbetert men een kind Jonge boompjes zijn plooibaar en leidzaam; dat weet de hovenier best en hij zal niet nalaten er een sterken paal naast te zetten en het boompje er tegen vast te binden, wanneer het neiging vertoont om krom te groeien Met weinig moeite kan men, de eerste jaren, zijn groei richten en leiden; maar eens dat bij zijn vol wassenheid heeft bereikt, zoudt gij hem eerder breken dan hem nog te buigen. Dat is ook waar voor 't kind. Iedere kinderziel vertoont neigin gen om krom te groeien; maar wan neer de sterke leiding van zijn op voeders als een richtende paal naast hem staat, dan zal hij zeker de goede rechte lijn bewaren; hij zal in eerlijkheid en goedheid tot een voor beeldig menscb opgroeien. De eerste jaren is uw kind nog een buigzaam boompje, maar zoo gij hem in zijn eerste jeugd verwaarloost, dan zal het licht te laat zijn. Daarom, ouders en opvoeders, houdt een open oog op uw kinderen en zoo haast gij gebreken in hen ontwaart, die noodlottig zijn of kun nen worden, verbetert ze aanstonds en roeit ze uit. Met de volgende puntjes zult gij rekening houden bij het verbeteren van uw kinderen: 1. Gij moet een fout kunnen on derscheiden van een ongeval; m.a.w gij moet nagaan in hoever de kin deren schuldig zijn aan hetgeen zij misdaan hebben. Zoo bijvoorbeeld: een leugen, een onbeleefdheid, een slag. het verzuim van de school enz. dat zijn fouten.... daarvoor moet het kind berispt worden. Daarentegen een val op den grond, een enkele maal vergeten te bidden, onvrijwillig iets laten vallen enz. dat zijn maar ongevallen; 't is voldoende daarbij het kind tot meer voorzichtigheid aan te zetten. 2. Uw verbeteringen moet gij met kalmte maken, anders zijn ze niet nuttig. Als gij in oogenblikken van gramschap uw berispingen geeft dan zijt gij geneigd om te over drijven. Wacht dus tot gij weer kalm zijt om uw vermaningen te geven. 3. De gehoorzaamheid moet gij van uw kinderen nooit afbedelen door beloften, noch door gevlei of door bedreigingen. Deze middelen zijn misleidend en hebben een valsch uitwerksel. Als gij zegtMieke, indien gij deze boodschap voor mij gaat doen, dan krijgt gij een appel, dan doet Mieke de boodschap om den appel, maar niet omdat gij het vraagt.,., dat is ikzuchtigheid aankweeken. 4. Verander niet te licht uw be velen.... eens het bevel gegeven, moet gij volharden tot het einde, laat u niet gemakkelijk beïnvloeden door de bedenkingen, welke de kinderen tegen uw bevel inbrengen. 5. Vader en moeder moeten elkaar niet tegenwerken; ze moeten beide aan dezelfde koord trekken, in de zelfde richting werken; anders breekt de een af wat de andere opbouwde. Ze zeggen wel eens, dat de politiek vuil is tegenwoordig, maar ze is dat tenslotte altijd min of meer geweest. Daar moest men vroeger maar over hoorenl Vooral in Limburg was het bar; daarover liepen boven den Moerdijk de wonderlijkste ver halen. Het viel echter heusch mee, als m;n de feiten persoonlijk mee maakte. We zijn daartoe eens het is natuurlijk al heel lang geleden in de gelegenheid geweest. We logeerden op een boerderijtje in een klein dorpje, waar de gemeenteraads verkiezingen op til waren. We zaten juist aan de thee met den gastheer en de gastvrouw, toen van buiten af een raampje werd geopend en daar een oolijken Limburgschen boeren-kop door werd gestoken. Er ontwikkelde zich een sappig gesprek in Limburgsch dialect, het welk we niet vermogen weer te geven, maar het kwam op z n Hoog-Hollandsch uitgedrukt op het volgende neer. De oolijke bezoeker was candidaat voor den gemeenteraad en hij was in gezelschap van een tweeden can didaat. met wien hij tesamen verkie zingspropaganda voerde. Ze hadden geen program en beloofden niets, maar noodigden onzen gastheer als gebuur uit, om des avonds in het café van Die en Die een potje bier te komen drinken. Ze hadden een heel vat besteld. Als recht-geaard Boven-Moerdijker schrokken we natuutlijk geweldig van zooveel politiek bederf en toen de candidaten vertrokken waren, riepen we dan ook ontsteld uit Maar dat is toch zuivere om- kooperij Onze gastheer lachte eens flauwtjes en antwoordde: Weineen! Die man nen presenteeren hun vrienden en geburen een biertje en rekenen daar tegenover op dezer steun bij de verkiezing, maar verplichten doen we ons tot niets. In verkiezingstijd hebben we hier menig avondje vrij drinken Wat zou dat Omdat ons het journalistenbloed reeds in de aderen stroomde gingen we 's-avonds mee naar de fuif, waar het overigens heel tam toeging. Het publiek vermaakte zich met de can didaten en de candidaten met het publiek. Waarom zoo interviewden we een der gegadigden naar een raads- zetel wil je hier in dat gat toch eigenlijk zoo graag in den raad zit ten Tja, kijk r's, luidde maar dan in het sappig Limburgsch zijn antwoord, ik heb ruzie met den burgemeester en dien kan ik nergens beter dwars zitten dau in den raad. Ook een politiek program 1 En zijn we nu tegenwoordig zoo veel beter en netter in de politiek, óók beneden den Moerdijk Was het niet beter een potje bier te drinken van een candidaat zonder politiek program, dan eiken dag via z'n brievenbus te worden getracteerd op de pamfletten der 53 partijen, gesticht door 530 lieden, wier hóógste eerzucht er in bestaat om een Kamer zetel te verwerven, al zou de volks eenheid en het volkswelzijn er voor aan stukken en brokken moeten Hun politieke overtuigingen zijn over het algemeen veilee dan het Limburg- sche bier. De een loopt, of liep. den Vrijheidsbond uit, om als tolbescorraer zijn betere „kansen" te benutten. Een ander deserteert uit de oude gelede ren, omdat het fascisme hem meer „en vogue" lijkt. Een derde specu leert op het mobilisatie-slachtoffer;! wee, een vierde op crisisbaloorigheid, een vijfde op werkloozenjammer. Geef óns dan nog maar liever bet Limburgsche bier, al smaakt bet dan wat zuur 1 Als er menschen zijn, die zich onmogelijk kunnen voegen in een der qroote geestesstroomingen, welke in ons land door enkele oude en groote politieke partijen in de Tweede Kamer worden vertegenwoordigd, laten ze hun kostbare stem. welke ze met zooveel strijd verworven hebben, dan toch niet vergooien aan een der vele snippartijtjes, maar dat zij dan eendrachtig steunen de can didaten van den Werkloozenbond. Zij zijn de eenigen. die den kiezers een tastbaar voordeel kunnen aan bieden. Mijnheer, zoo zei ons een propa gandist dezer nieuwe nationale „be weging' in dezen crisistijd komt het er vooral op aan, dat de hoogst mogelijke zuinigheid met 's Rijks financiën worde betracht. We knikten. Cumulatie van ambten en pen sioenen is uit den booze. We knikten. Maar tegen cumulatie van ambten en betrekkingen wordt in de Tweede Kamer niets gedaan. Wie zijn het, die er in de Kamer zitten Allemaal lieden, die reeds een goed bezoldigd baantje of een rijk inkomen uit hun zaak hebben* Ambtenaren, onder wijzers, officieren, advocaten, fabri kanten enz. We knikten nadrukkelijk. Welnu, is het geen schande, dat zulke dingen mogelijk zijn, terwijl er In ons land bijna vierhonderdduizend werkloozen rondloopen Wanneer alle kiezers stemden op de candidaten van den Werkloozenbond, dan zou den er straks honderd werkloozen minder zijn in ons land. De stakkerds zouden een goed bezoldigde betrek king hebben en de staat had honderd gezinnen minder te onderhouden. Er is iets voor te zeggen. Misschien ware bij wijze van werk verschaffing het aantal leden van het parlement ook uit te breiden. VENRAY. 25 Maart 1933. Yiiiccntiusvcrecniging. Op Sint Jozefsdag 19 Maart, was het 75 jaar geleden, dat de Sint Vincentiusvereeniging alhier werd opgericht. Na de H. Mis van dankbaarheid, waarin alle Vincentianen ler H. Tafel gingen, vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk dejeuner in het Hotel de Zwaan, Groote Markt. In de bijeenkomst van half twaalf, hield de President Dr. Janssen een korte rede, waarin hij de diepe godsdienstzin schetste, welke het 75 geleden reeds mogelijk maakte deze schoone Vereeniging op te richten, die in den loop der tijden zooveel heeft gedaan voor het welzijn van den evennaaste. En zeker zullen de Vincentianen hun groot loon ont vangen van Hem, die gezegd heeft: wat gij den minsten der Mijnen ge daan hebt, dat hebt gij Mij gedaan. Na de hoop te hebben uitgespro ken, dat de Vereeniging op den in geslagen weg moge voortgaan, felici teerde Spreker den Heer Roeffs, met diens 60-jarig lidmaatschap en de Heeren Fonck Sr. en Messemaeckers, die reeds 36 en 35 jaar lid der Vereeniging waren. In de aanstaande Juli maand, wan neer de kring Vergadering Noord Limburg in Venray gehouden wordt, zal naar Spreker mededeelde, dit 75 jarig jubilé feestelijk worden herdacht. Gedurende deze bijeenkomst kwam de H E. Heer Deken Thielen, de E. A. Heer Burgemeester v. d. Loo en het Lid der Ged. Staten J. Poels, hunne gelukwenschen aan de Ver eeniging brengen. Heden komen in de Lunch room Verheugen, Grootestraat alhier in vergadering bijeen Heeren Ge meenteraadsleden van Sevenum Horst, Venray, Broekhuizen, Bergen, Mook Meerlo, Gennep, Ottersum en Waos- sum, orn te geraken tot het oprichten van een Kring Venray der R. K. Federatie van Bonden van Centralen van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland. Feestvergadering W erkliedo n - vereeniging „St. Jozef' Venray. In de groote zaal van het St. Antoniuspatronaat nield de R.K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef" alhier haar jaarvergadering, welke goede gewoonte getrouw een feeste lijk karakter bad, zooals hierna zal blijken. De Voorzitter, de heer H. Oden- hoven, opende de vergadering met den Christelijken groet en een woord van welkom tot de velen, die ter vergadering waren opgekomen. Tot zijn leedwezen moest hij er bij ver melden, dat de Z E. Pater Jacobs telegrafisch bericht had de spreek beurt Diet te kunnen vervullen, wegens ontstane heeschheid. Dank zij echter aan den Weleer w. Heer Geurts, onzen Geestelijken Adviseur, is het echter moge gelukken dezen avond toch nog een Spreker te hebben. Im mers de Weleerw. Heer Geurts stelde direct met gunstig gevolg, pogingen in het werk om Aalmoezenier Ronkeu, die toch in Venray was, als spreker te krijgen. Met applaus werd deze mededeeling ontvangen. De Secretaris, de heer v. d. Ven, bracht hierna een keurig jaarverslag, hetwelk na goedkeuring door de ver gadering, door den Voorzitter bij zonder geprezen werd, daar dit het eerste verslag was van den nieuwen Secretaris. De Penningmeester, de heer Smits, deed hierna voorlezing van het financieel verslag, waaruit we aan- teekenden dat het ledental met 32 verminderd is en thans nog 220 be draagt. De rede van uittreding was niet bekend, doch het feit der uit treding werd betreurd, als een ver laten der plaats, waar men thuis hoort n.l in de Organisatie. Vooral in dezen tijd dubbel betreurenswaar dig. Per 31 Dec. '32 was er nog in kas f 297.99. De vergadering keurde dit verslag goed en verleende den Penningmees ter décharge voor zijn gevoerde administratie. De Voorzitter voerde er nog gaarne dank aan toe voor het vele hieraan verbonden werk. Inmiddels bleek de stem van den Voorzitter ook aangedaan en nam daarom de Geestelijke Adviseur de leiding der vergadering over en wees er op, dat in verband met de wet telijke bepalingen en ter voorkoming van kosten het gewenscht was, de vereeniging om te zetten in een onder-afdeeling der Limburgsche R.K. Werkliedenvereeniging St. Jozef, ge vestigd te Heerlen, waartoe de ver gadering unaniem besloot. Onder applaus deed thans de W. E. Heer Aalmoezenier Roncken zijn entree in de vergadering, die hoewel totaal onvoorbereid, een schitterende improvisatie hield over den alge- meenen wercldtoestand, waarin aller- wege een kreet opklinkt om recht vaardigheid en liefde. Tot dezen kreet kon men de huidige crisis terugbrengen. De ziekteverschijnselen onzer Maatschappij constateeren is heel wat gemakkelijker dan de oor zaken ervan aan te geven. De vraag hoe de oplossing van de crisis zijn zal, hangt echter voor een groot gedeelte af van ons, die dezen tijd beleven. Meer intens beleven van onze beginselen, een krachtige Jeugd organisatie, de hoop der toekomst, moet leiden tot overwinning door de Kerk, met wie Christus zijn zal tot het einde der tijden en die door de machten der hel niet zal overwel digd worden. Een luid applaus klonk op, aan het slot dezer schoone rede. Bij de rondvraag verkreeg de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts het woord, die er vooral op wees, dat het thaDS meer dan tijd is, dat de Katholieken met hun schoone en ware leerstellingen hun plaats midden in het leven nemen en hun licht niet meer verborgen houden onder de korenmaat. Ook deze met talent voorgedragen uiteenzetting van het door Aalmoe zenier aangestipte, verwierf een krachtig applaus De gratis tombola, waaraan zeer mooie prijzen verbonden waren, viel zeer in den smaak en velen keerden blijde met hun prijs huiswaarts. Met een hartelijk woord van dank aan den Geestelijken Adviseur, die van avond weer zijn medeleven met. de Vereeniging op buitengewone wijze getoond heeft en de Vereeni ging toch nog een Spreker wist te bezorgen. Verder een woord van dank aan de heeren Gemeenteraadsleden, die als afgevaardigden deze vergadering bijwoonden, sloot de Voorzitter na den gewonen Cbristelijken groet deze vergadering. Sehuttorsbond Venray en Omstreken. Zondag 19 Maart had te Geyste- ren in café Euwals de algera. jaar vergadering plaats van den schutfers- bond. Omstreeks 2 uur opende de Voorzitter, de heer C. Koenen uit Holthees, de vergadering heette alle leden hartelijk welkom, in het bij zonder de Hoogweledelgeb. Heer Jos. Baron de Weichs de Wenne die als beschermheer blijk gaf, mee te leven met het wel en wee van den Bond. Hierna werd door den Secretaris L. Hendriks, Bergen de notulen vaD de laatste vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den pen ningmeester H. Venaekens, Geysteren ontleenen wij bet volgende de in komsten bedroegen f 358,20, de uit gaven f 358. batig saldo 20 ct. Daar 't concours in September in Geysteren niet was doorgegaan wegens 't slechte weer, is er nog een waarde aan prijzen van ruim f 44.—De commissie tot nazien van rekeningen, had alle bescheiden van den penningmeester in orde bevonden en deze werden aldus vastgesteld en goedgekeurd. Daarna werd door hem de contributie opgehaald van de aangesloten schutterijen. Verder had de verkiezing plaats van voorzitter. Hiervoor wenschte Koenen niet meer in aanmerking te komen. Bij de gehouden stemming werd tot voorzitter benoemd met 11 van de 12 stemmen de secretaris L. Heodrikx, Bergen. De nieuw be noemde voorzitter daükt de leden voor 't in hem gestelde vertrouwen. Tot secretaris werd gekozen J. Weijs Well. Als nieuwe vereeniging wordt aangenomen Afferden. Het eerste concours van den Bond zal gehouden worden te Geysteren op Zondag li Mei. Het tweede te Bergen in Juni. 't Derde te Afferden in Augustus. De aankoop van prijzen werd aan het Dag. Bestuur overge laten. Het gecombineerde Bondsconcours zal gehouden worden te Well op Zondag 28 Mei. De vereeDigingen werden verzocht in zoo groot mogelijk getal op te komen. Bij de rondvraag werd 't woord gevoerd door den Beschermheer van den Bond, die zijne voldoening uit sprak over de gezellige samenwer king die er heerschte, hij dankte de oud-voorzitter Koenen voor de tot hem gerichte woorden bij het begin der vergadering en voor alles wat hij gedaan had voor den Bond, en sprak de hoop uit. dat het onder den nieuwen voorzitter steeds cresendo moge gaan, hetgeen met applaus werd begroet. Daarna dankt de heer Koenen voor de gezellige samenwerking en sluit de vergadering met gebed. We stichten Pan-Europa. Maar verdeelen ons zelve in 53 partijen. Sneevliet blijft in arrest. We krijgen nieuwe postzegel. De rijks middelen. De staart van Maart. Allerlei. We hebben weer een schoon ge baar gemaakt aan bet ziekbed der wereld. Wij, Nederlanders, hebben ons vereenigd althans een aantal onzer in een Nederlandsche Pan- Europavereeniging. welke bedoelt om ons wat sterker van internationale gedachten te doordringen, opdat eindelijk eens de tolmuren zullen worden weggevaagd, het autarkie- streven zal worden vernietigd en de vrijhandel, van welken we het in ons land toch maar moeten hebben, zal worden hersteld. Pan-Europa, zoo lezen we in het communiqué van de oprichters, wil een halt toeroepen aan de verdwazing van onzen tijd. Pan-Europa wil kweeken een Euro- peesch besef. .-Iet streven is ongetwijfeld schooo, maar voorloopig onvruchtbaar. De ideeën, welke Pan-Europa verkondigt, liggen vooral in dezen crisistijd zóó vast geworteld in ons volk, dat het ons haast overbodig lijkt om er middels deze nieuwe vereeniging nog eens extra van te getuigen. De vraag is maar, hoe we de volkeren en regeeringen der groote Europeesche staten tot onze zienswijze kunnen overhalen. Het kan intusschen geen kwaad, als Pan-Europa mede probeert om een goede zaak, misschien wel met andere en betere middelen, te dienen. Tot de oprichters hoort een uitge lezen schare van industrieele, econo men en andere geleerden. In scherpe tegenstelling met het centralistisch streven van de boven genoemde nieuwe organisatie, staat de politieke versnippering, waartoe het volk in eigen gelederen steeds opnieuw meewerkt. Bij de candidaat- stelling voor de Tweede Kamer hebben we ons voor heel Europa belachelijk gemaakt door het vestigen van een record in zeteljagerij. Niet minder dan 53 politieke „partijen" hebben hun geluk bij de verkiezingen willen beproevende te behalen „buit" zou bij eerlijke verdeeling onder de gegadigden nog geen twee zetels per politieke partij kunnen opleveren. En een volk, dat zich zóó verdeeld, zou zich moeten gaan op voeden voor het uitdragen van de internationale gedachte Het wordt tijd, dat door een wettelijke voor ziening aan de al te ergerlijke poli tieke uitbating van ons volk een einde worde gesteld. Ook een beroep op den minister van Justitie ten behoeve eener voor- loopige invrijheidstelling van den heer Sneevliet, lijstaanvoerder van de Rev. Soc. Partij, heeft geen effect gehad. De minister heeft bepaald, dat de heer Sneevliet, wien opruiïng wordt ten laste gelegd, in voorloopige hechtenis blijft. Het is overigens de vraag, of het „slachtoffer" daardoor veel verkiezingsschade wordt berok kend. Zijn gevangenhouding levert veel stof voor agitatie. Half Amster dam is vol-gekalkt met den eisch „Sneevliet moet vrij Ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje, worden vier soorten nieuwe postzegels uitgegeven in de waarden van li/ü cent, 5, 6 en 12i/2 cent. De rijksmiddelen vloeien steeds maar trager. In Februari bedroegen de ontvangsten ongeveer 31i/4 mil- lioen tegen circa 38 millioen in de zelfde maand van het vorig jaar. Wel een echt crisis verloop o— Ook in de natuur crisist het. Na een paar mooie Maartsche dagen, heeft Maart bewezen, dat ze haat staart nog driftig roeren kan. Stormen gaan gepaard met gewel dige plasregens en hagelbuien. Een droge Maart en een natte April, dan doet de boer al', wat-ie wil. Gelet op dat spreekwoord, voorspelt Maart den boeren en tuinders thans een sof. Nergens ter wereld schijnt het op het oogenblik trouwens plesant te zijn, wat het weer betreft. Uit Java wordt bericht, dat dit eiland door geweldige stormen en zware regenval wordt geteisterd. Groote overs'roo mingen hebben plaats en op ver scheidene plaatsen zijn slachtoffers te betreuren. De Israëlitische Kerkgenootschap pen hier te lande hebben een com missie benoemd met opdracht om stappen te doeD, welke de tijdsom standigheden in verband met den toestand der Joden in Duitschland h.i. zullen eischen. Blijkbaar wordt er rekening gehouden met de moge lijkheid, dat een aantal Duitsche Joden naar ons land zal moeten vluchten. Als een anti-Duitsch fascistische reactie mogen ook de demonstraties worden aangemerkt, welke in Am sterdam en Rotterdam zijn gehouden tegen opvoering van de film „Morgen- rot", een soort Duitsch-nationalis- tioche oorlogsfilm, in welke het oorlogshelden-gloriedom wordt ver heerlijkt. Vele protesteerenden blijken in tusschen communisten te zijn, men schen, die van oorlogsgeweld alleen maar afkeerig zijn, als het tegen de Sovjets gericht is of als daartegen gericht wordt beschouwd. Keukenlatyn. Boer Michelsen's zoon had reeds zes jaren aan de latijnsche school in de naburige stad gestudeerd, en het kwam Michelsen voor, dat zijn jon gen nog altijd niet zoo ver in de geleerdheid was als dat in verhou- tot de gouden tientjes, die de boer had uitgegeven, het geval had behoo ren te zijn. De student was weer met vacan- tie thuis en ging met zijn vader naar het veld. Plotseling vroeg de boer zijn zoon, terwijl hij een korenaar aanwees: Hoe noem je in het Latijn halm? Halmus, luidde het brutale ant woord. De oude knikte eenvoudig. Een weinig verder kwamen ze aan een sioot en weder examineerde de boer: Hoe is sloot in het Latijn? Slotus gaf de student ten ant woord. Michielsen keek even zijn zoon aan, knikte weder, doch reeds welsprekender en zweeg. De student nam zijn pet af, stak een sigaret aan en hief het Gaudeamus aan. Een slak kroop over den weg, en ander maal vroeg de boerEn wat is slak in het Latijn? - Slakkus ant woordde even driest als te voren de gymnasiast, Mïchie'sen knikte niet meer en deed geen verdere vragen Hij zweeg zelfs geheel en al. Dat beviel den jongen studioos niet, hij begon zich minder op zijn gemak te voelen. Toen zij nu weder thuis waren en over het bic Denplein gingen waar juist mest werd geladen, bleef de boer staan. Als een bliksemstraal vloog over zijn bronzen gezicht, de kleine oogen flikkerden en er lag iets don- derends in zijn stem, toen hij den in bang vermoeden verbleekten stu dent toevoegdeMijn zonus, neem gaffelus en laad mestusl Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Brief aan Oom Harie in Limburg. Beste Oom In uw laatste schrijven viel je mij verbazend mee Oom! Ik had niet gedacht zoo goedkoop van je af te zijn. Inlichtingen omtrent de verkiezing op den stemdag had je niet noodig, zei je. En toch moest ik een stuk schrijven, opdat anderen hun plicht zouden beseffen. Hoe is dat mogelijk? Dus jij, een oudje van dagen, weet alles tiptop, en dan zoo'n zorg over anderen je hebt zeker gemeend dat er nog dommer menschen waren als jij. Je behoeft u zoo bezorgd over anderen niet aan te stellen, anderen bekommeren zich maar weinig om jou. Als men u 't licht in de nogeD kon ontnemen, zat je heele dagen in 't duister. Maar ik begrijp je wel, je bent niet zoo zeer bezorgd over andere menschen, maar je beut be zorgd voor de goede zaak en da3r geef ik je gelijk in. Het ware echter te wenschen dat niemand inlichtingen noodig had, vele kosten en moeite zouden gespaard kunnen blijven. Maar van de verkiezi ïg hangt veel af en daarom moet niets te veel zijn om een gunstig resultaat te bevor deren. Ge behoeft echter heusch niet be vreesd te zijn dat men in Limburg verkeerd zal stemmen. Limburg stemt niet rood..., dat weet ik nu al voor uit. Natuurlijk zijn er in de huidige tijdsomstandigheden mopperaars en kankerpitten met de vleet, maac dat wil niet zeggen dat er verkeerde stemmers met de vleet zijn. Mecht het geval zich voordoen dat iemand nog onwetend is omtrent de handel* wijze van communisten en consorten, dat men dan eens naar Rusland gaat kijken hoe 't daar toegaat. Ik acht het geheel overbodig, de menschen op hun plichten te wijzen, men zal niet opzettelijk met 't hoofd tegen den muur loopen. Ook vind ik 't geheel o"erbodig om een uit gebreide redevoering te houden over politiek of wat dan ook, we hebben immers geheel andere menschen daar voor, en bovendien als ik dat ook al deed, dan gelooft men dat immers toch niet. Laat 't genoeg zijn dat ik u tevreden stel over den uitslag. De belangstelling en de bedrijvig heid is natuurlijk groot, ook vanwege de Kiesvereeniging. Ik weet echter met of 't allemaal goud zal zijn wat bij de Kiesvereeniging blinkt, maar dat doet niets af aan de zaak waar over 't gaat. Ieder katholiek is ver plicht om de katholieke leiders te steunen en in ieder geval katholiek te stemmen, dat spreekt toch vanzelf Oom. Zoudt ge iemand nog katholiek kunnen noemen, die 's Zondags een Israëlitische kerk bezocht Welnu, zoo gaat 't hier ook. Nog een ander voorbeeld zal ik aantoonen. In den nood leert een oud mensch draven. Iemand die In 10 jaren niets heeft gedaan aan kerk of godsdienst en plotseling in nood verkeerd, zal ter bedevaart gaan, beterschap be loven, goede werken doen enz. Zoo zal 't in Limburg ook gaan, Oom. Als Limburg in nood verkeerd, en de gevaren van alle kanten dreigen, dan zal Limburg uit den hoek komen en blijk geven, dat ze niet alleen thans, maar ook in de toekomst de goede zaak zullen steunen en geen afbreuk zullen doen aan 't katholieke leven. Doen zc dat niet, dan zijn 't ook geen ware katholieken. Maar zulk verwijt heeft Limburg niet noodig. Limburg spreekt nog altijd 't katholieke woord in 't dier baar oord, een aansporing om zulks te blijven doen, acht ik geheel over bodig. Inmiddels vind ik beter in een andere streek een ernstiger woord te uiten, waar 't grooter noodig is als hier in Limburg. Jammer, dat in zulke oorden zoo weinig propaganda wordt uitgeoefend. Dus Oom, stel je maar tevreden over Limburgik heb eenigszins aan je verzoek voldaan, ofschoon 't niet zoo noodzakelijk was. Ik hoor zeker nog wel eens iets van je. Tot vol gende keer dan. HUB, Brabant, 20 Maart 1933. VENLO. (t C vereeniging vf4a. aanvoer 1.825.^er< Groote eiereijf 1 Kleine eiereq f Eendeneieren f Ganseieren y,— ROERMON O Eiermijn van fljlag voer 5.700.000fen. Groote eierep f Kleine eieren f Eendeneiereirf opgei n?oo at ee Ml. H] te 'f zgyerl 5p Aainvinstejnu Ontspagsle Ned. werll Hoogstraten jch liefde van een fern Langens, J. 'kei Lei. Mandele, E. d. Middendorp] F in de Vendèe..* Reuling, J. (V Schaaf, N. V.D( Wermerskerlp. een moeder. Zoomers-Vejr, J dans. Corsari, W. iek Everaert, 0 E zweep. Sinclair, F. (Ie malaise. Wilma. Dejisb Wolffenbutt| R Kriek John Cr In het Ne Ayres, R. vrouw. Dudley, O. de aarde. Elster, K. Ijvei Grogger. P. Londres, A. Ruck, B. Gek De chi Varing, A. Webb, M. Austin, Annöe bridge tafel. Ayres, Ruby; N de wegen. Ayres, Ruby spoor. Brand, MajJet happy valley. Brand, MaGie wilde westeu. i Delly, De Iter Eberhart, G. noi van Hunting's! Gregory, Jac Hansen, Lat! Morrison, A: elftal. Reynolds, B kwam. Wallace, E( detective word Wallace, E< Ascott. Wallace, E( geesten, Duitsche Bauer, Wal die stadt. Schneider, I Saat erfror. Friedemano kommt nach I Vreemde Löhndorff, Jacinto. Mac Hugh the spring. Ve Mac Hugh, lllmer-Stichf). Heilige Jeugdboek Kieviet, C. Toe een jongen w< Studieboe Duinkerken, zet. Morullón, Film Postman, P. Westermann J van de Vries Ei Jo ilte Fr. /er J- V Schuddebeuil. ngs' P Ir landsche verze Sceenkamp, Indiëen rond 4>ere Miller. Fr. 's werelds gro< Wegwijzer vaart. Almanak, 1 iuiz markten, kerm Laak, H. oj Venlo 1933. Broek, C. v en evenaar 19 Stracke, D wonderbare 1( AamvinstAbj Jei ©el Jongensbt Abkoude 1 iets v: and sti Been. Wa hje Bruin. In i Bruining. I 1 dag Dorhout. Ibab Feenstra. Pink

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8