ïw@€de Blad "ran „PEEL MAAS" Installatie van Jonge Wachten. Rondom de stem bus Bezilters-hebzucht. Hoeveel weet IJ van llw zaak? HANDEN =*4% Zaterdag 25 Maart 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 12 Zondag j.l. is voor Venray's Sint Antonius-Patronaat een dag geweest om niet te vergeten, 't Was ondanks de grimmige weersgesteldheid een dag van innige ontroerende blijd schap. Voor den eersten keer wer den leden van PatroDaatsgroepen plechtig geïnstalleerd als Jonge Wachten. Om negen uur in den morgen marcheerden ruim vijftig jongens in uniform, vergezeld van hun heeren Jeugdleiders, naar de kerk en brach- ten onderweg het saluut aan het H. Hartbeeld. De H. Mis werd op gedragen door den H.E.W. Heer Deken. Na het Evangelie hield de Eerw. Directeur met bewogen hart een toespraak. Een paar jaren geleden had men het eerste begin gemaakt met de nieuwe, de betere richting. Zeker, ook onder het oudere sys teem had het St. Antonius-Patronaat vele redenen om God dankbaar te zijn. Men had de godsdienstige ver- eenigingen, zooals de Maria-Congre gatie, die vooral den laatsten tijd een nieuwen bloei genoot, en de Jonge Derde Orde, die de liefde heeft van offervaardige jongens, de Algemeene H. Communie, de Bede vaarten men had de druk bezochte dagelijksche Cursussen, de schoone ontwikkelingsavonden, de in katho lieken zin geleide Sportclubs. Enz. enz. Ook de Zondagsche recreatie hoewel van minder beteekenis dan het overige, en niet strikt nood zakelijk heeft haar voortreffelijken kant. Maar zoo'n groote massa jongens is moeilijk te overzien niet ieder krijgt wat hij voor zijn persoon, zijn ziel, zijn katholieke opvoeding noodig heeft. Grooten dank bracht de gewijde spreker aan de heeren Jeugdleiders voor het vele goede wat zij door hun waarachtig apostolischen arbeid voor de onderscheidene Groepen hadden bereikt. De frissche stemmige patrouaats- uniform met den naam van Christus is van machtige beteekenishet be wijs dat de jongens voor Gods altaar hun eerewoord hebben gegeven, dat zij hun best zullen doen om trouw te wezen aan de Wet der Jonge Wachten van Christus. Wie deze uniform niet in eere mocht houden, zou een oneerlijke jongen zijn. De Jonge Wachten, die zelf de Mis zongen, brachten onder de Consecratie met luide stem den groet aan Jezus Christus. Aandoenlijk waa de stichtende wijze waarop deze goede jongens samen met hun Jeugd leiders de H. Communie ontvingen. Zeker hebben zij voldaan aan het verzoek om vurig te bidden dat nog meer leeken apostelen zich als Jeugd leider mogen aanbieden. Nadat er gezamenlijk gebeden was voor de ouders, levende en over ledene, las de eerw. Directeur vanaf het altaar de Wet voor en vroeg of de Jonge Wachten het voornemen hadden om deze Wet stipt te onder houden. Waarop allen met vaste stem telkens antwoordden: Wij beloven Wij willen 1 Nu kwamen de jongens. Groep na Groep met hun leider, naar het altaar, strekten de hand uit over het Vaan en legden de Belofte af. Dit is een plechtigheid van soberen eenvoud en daarom des te meer pakkend. De H.E.W. Heer Deken wijdde vervolgens de uniformen en zou daarna den priesterlijken zegen geven. Maar eerst verrastte en verblijdde Z.H E.W. de jongens en alle aan wezigen met een wel korte maar echt heerlijke en veelzeggende toe spraak, die allen diep in het hart greep. Even vreesde men dat de prediker zijn hevige ontroering niet zou meester blijven. Trouwens, er zijn onder deze plechtigheid van Installatie, bijgewoond door ouders en hoogste autoriteiten en andere belangstellenden, menige tranen ge vloeid die niemand zich schaamde. Ten slotte zongen alle aanwezigen luid en fier het lied„Aan U, o Koning der eeuwen 1" 't Was intusschen nogal laat ge worden. De Jonge Wachten voelden dat ze ook een maag hadden. Het gezamenlijk ontbijt, smaakvol in orde gebracht door de Jonge Damesclub, die zich schertsender wijze „De Compie" noemt, genoot dan ook zeer levendige belangstelling. De ge- lukwenschen werden overgebracht van het Hoofd der R.K. Jongens school, die elders surveillance had. Het nieuwe Patronaatslied: „Wij Roomsche Jongens" werd gezongen. De E.A. Heer Burgemeester sprak, mede namens de Patronaatscommissie, de jongens toe uit de volheid van zijn Katholiek hart. Er werd een foto genomen. De Jonge Wachten werden verblijd met de tijding, dat iemand, die ongenoemd wenschte te blijven, uit warme sympathie aan elke Groep het Groepsvaandel, waarvan wegens duurte vooralsnog was afgezien, ten geschenke bood. En geen van al die blije jongens mokte erover, dat de voorgestelde bedevaart per auto of fiets wegens het druilige weder werd verschoven naar een zonniger dag. Wij hebben van deze plechtigheid expres een wat uitvoerig verslag ge geven. Omdat nog steeds velen niet weten wat er op een groot Patro naat (dit is een der grootste van het land) alle dagen te doen is. Om dat nog steeds velen meeneD, dat 't alleen maar een huis is waar des Zondags eenige jongens komen kaarten of dammen of zich vervelen. Omdat nog steeds velen, laat het zijn ter goeder trouw maar in ieder geval tot genoegen van Satan, vooral hun aandacht spitsen op minder gunstige dingen, die onder een paar honderd jongens moeilijk te vermijden zijn, en voorbijzien het vele goede wat bizonder in de nieuwe richting vol bracht wordt voor de onsterfelijke zielen der jongens. Ter liefde Gods de steun, liefst de persoonlijke steun, gevraagd van alle begrijpenden en weidenkenden. Het Limburgsche stembiljet met 25 candidatenlijsten. Drie en vijftig partijen dingen naar honderd Kamerzetels. Op het oogenblik zijn in de Tweede Kamer twaalf partijen ver tegenwoordigd, waaronder vijf door slechts één man elk. Men kan zich voorstellen, hoeveel van die 53 gegadigden het tot een zetel zullen brengen, wanneer men weet, dat de kiesdeeler in 1929 ruim 33.790 was. Uit dat cijfer 53 spreekt de groote verdeeldheid op politiek gebied in ons kleine landje. Maar vele lijsten werden minder uit partijzucht ingediend dan wel om een gooi te doen naar een Kamer zetel, ter voldoening aan persoon lijke verlangens van candidaten. Id Limburg hebben lang niet alle partijtjes het tot een candidaatstel- ling kunnen brengen. Verschillende hebben blijkbaar geen kans gezien om hier het noo- dige aantal handteekeningen te ver krijgen. Wat niet tegen Limburg pleit, Maar het officieele Limburg sche stembiljet zal toch nog 25 can didatenlijsten tellen. Daar zijn vooreerst de groote par tijen. maar alle worden ze in den weg geloopen door afgescheiden groepjes. Rondom de Kath. Staatspartij, die in Limburg in 1929 niet minder dan 161.498 stemmen verkreeg, zwerven als kleine groepjes, die het haar lastig trachten te maken, een Kath. Democratische Bond, een R. K. Volkspartij, een R. K. Federatie en een B.K. Arbeiderspartij. Deze vier konden geen vrede vin den met de Kath. Staatspartij. En het is teekenend, dat die ka tholieke dissidenten het ook onder ling zoo oneens bleken, dat ze in vier groepen gescheiden aan de stemming deelnemen. Het is een allertreurigst verschija sel Alle stonden ze op ^m de Kath. Staatspartij afbreuk te doen, tegen de zeer ernstige vermaningen in van Z. H. den Paus zelve, tegen het tot eenheid aansporende vastenmande- ment der Nederlandsche Bisschop pen. Wij hebben het feit te aanvaar den. Maar katholiek Limburg moet ernstig tegen deze stemmenversnip- peraars opkomen. Wat zij ook mogen beweren, hun verbreken der eenheid veroordeelt hen. Katholiek Limburg stemme daarom als één man op de lijst der Kath. Staatspartij, de lijst Hermans. De anti-revolutionnaire en chris telijk historische partijen kregen in 1929 in Limburg samen 2919 stem men. Toch staan er nog vier protes- tantsche partijtjes gereed, om haar in Limburg stemmen af te troggelen: de Staatkundig Gereformeerden van dominee Kersten, de Hervormd Ge reformeerden van dominee Lingbeek en dan nog twee partijtjes, die zich Christel. Democratische Unie en Ned, Christel. Arbeidspartij noemen. De kiezers van Protestanschen huize zullen zich, hopen we, even min van Je wijs laten brengen als de Limburgsche katholieken. De grootere liberale partijen, de Vrijheidsbond en de Vrijzinnig De mocratische Bond komen bij deze stembus voor een heet vuur te staan. Zij brachten het in Limburg in 1929 samen tot 2602 stemmen. Maar nu dwarrelen hun ook hier allerlei partijtjes om de beenen, waar zij last van zullen hebben. Het zijn er een massa van de 53 en in Limburg een Algem. Demo cratische Unie, een Fascistische par tij, de Plattelandersbond en allerlei partijtjes, die er heil van verwachten om het woord „nationaal" in hun naam te zetten: Nationaal Verbond, Verbond van Nationalisten, waar elders in den lande nog bijkomen de Nederlandsche Nationaal socia listen, de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij, de Nationaal Socialistische Beweging. Dat alles tracht een gooi te doen naar een begeerden zetel. Vooral aan den zelfkant van de liberale partijen zullen we ze naar kiezers zien hengelen. Het revolutionnaiie volksdeel ver geet ook Limburg niet. Het komt in allerlei schakeeringen met de bolsjewieken van Moskou aan de spits, gevolgd door de S.D. A.P de Revolutionnair Socialistische partij en nog een partij uit Gronin gen en Friesland, met Kolthek aan het hoofd. Wat een -zekere '.Fraos Jacobs uit Geleen, met een lijst op z'n eentje op het verkiezings-slagveid denkt uit te voeren, weten we niet. Hij schijnt voor zich een Kamer zetel te beschouwen als een object van werkverschaffing. Maar hij zal gemakkelijker aan ander en beter voor hem passend werk kunnen komen, meenen we. dan meer dan 30,000 kiezers naar zich te halen. Ziedaar een kort overzicht van het groote biljet, dat den Limburg- schen kiezer op Woensdag 26 April a.s. in de hand zal worden gedrukt. We zullen nog gelegenheid ge noeg krijgen om onze lezers met verschillende van deze lijsten nader te laten kennismaken. I&geso&de& HtdidsBilBgea. Een einde aan liet lyden Het voortdurend succes van Foster's Rugpijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn kwellingen." Had ik uw geneesmiddel maar vroeger gekend, dan had ik niet zoo lang behoeven te lijden", zoodanig drukken duizen den dankbare personen zich uit Pas oprugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, urine- stoornissen, blaasstoornissen, water zuchtige zwellingen en andere ver schijnselen van verzwakking der organen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urinezuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven, en dat gij dringend behoefte hebt aan de opwekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden „Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a f 1.f 1.75 en f 3.per doos." 28 lloe de boeren soms worden geknepen. Nu behalve de pachtboeren ook de hypotheekboeren in grooten nood verkeeren, worden er prachtige voor beelden van christelijke plichtsbetrach ting vertoond. Grond- en kapitaal bezitters, groote en kleine maar vooral kleine komen hunne ver armde schuldenaars tegemoet. Zij verlagen de pachten- of hypotheek rente of schelden ze kwijt. Maar er zijn ook voorbeelden van het tegendeel, naar Henri Hermans in „De Volkskrant" meedeelt Een geval is ons bekend, waarin een katholiek grondbezitter in dezen ^fijd niet alleen de pachtsom voor Zijn pachters verhoogt, maar dezen ook nog een aaDtal voor waarden stelt, welke de herinnering wakker roepen aan den slechtsten tijd der leenheexschappij. Wij konden onze oogen niet gelooven, toen wij die voorwaar den lazen. Hulp bij het strooien van kunstmest moet kosteloos worden verleend kan dit in drukke tijden niet, dan hulpverleening door een ander op kosten van den pachter; de noodige stalmest voor den groententuin van den pacht heer moet kosteloos worden ver leend; de benoodigde kunstmest wordt voor een derde in rekening gebracht. En na dit alles volgt de mededeeling. dat de pacht voor het volgend jaar „slechts" met f50 zal worden... verhoogd 1 't Is eenvoudig schandelijk. De pachter kan zich beroepen op de crisispachtwet en wij hopen, dat hij dit niet zal nalaten. Er zijn nog rechters in Nederland 1 Maar ook hypotheekboeren ver keeren in nood. Zij kunnen soms van hun geheele inkomen niet de rente betalen. Maatregelen zijn dringend nood zakelijk, al ODtveizen wij ons niet de groote moeilijkheden, welke hier te overwinnen zijn, omdat houders van hypolheken eveneens in een toestand van verarming kunnen verkeeren. Maar dit is ook het geval bij de verpachters en men heeft een weg gevonden, om hier de ver schillende belangen te beschermen. De wetgever zal opnieuw moeten optreden, om kwaadwilligen goedwilligen behoeven niet door de wet gedwongen te worden, om hun plicht te doen tot recht en rede te brengen. Het denkbeeld is opgeworpen, om een staats-hypotheek te stich ten, die alle hypotheken overneemt tegen de beschreven waarden en dan voor de hypotheekschuldigen slechts renten berekent op basis van de tegenwoordige waarden. De verliezen zouden na veertig jaren ten deele kunnen worden aangezuiverd door later weer stij gende renten en ten deele door subsidies vao de overheid. Dit valt te overwegen. Maar hoe dan ookde nood is zoo hoog gestegen en de hebzucht van rijke bezitters is soms 200 onge breideld, dat op een of andere wijze hulp geboden moet worden. Dit is noodig voor de geheele voor een groot deel van de boeren afhankelijke economische positie des lands. Steunmaatregelen voor den landbouw. In aansluiting op hetgeen reeds gemeld is over de maatregelen door de drie centrale landbouworganisaties en de F. N. Z aan den minister voorgesteld om tot beperking van den veestapel te komen, verneemt de Msb., dat men zich de uitvoering aldus denkt, dat de inning van de heffing op het rundvleesch zou kun nen geschieden tegelijk met de in vordering van den geslacht-accijns. Hierdoor zouden de aan den maat regel verbonden kosten zoo laag mogelijk worden gehouden. Zooals gemeld, moet de opbrengst van de heffing dienen teneinde een fonds te vormen, waaruit de midde len geput kunnen worden om melk vee en toekomstig melkvee uit de markt te nemen. Mocht Diet voldoende melkvee voor afslachting worden aangeboden, dan zou naar de meening der orga nisaties de toeslag op de melk tot 80 pet. van de productie van vorige jaren kunnen worden beperkt om de boeren tot meer aanbod van melk vee te prikkelen. In ieder geval moet de melkveestapel worden verminderd. Dit is in verband met de tegenwoor dige omstandigheden een gebiedende eisch. Het overleg tusschen de drie cen trale landbouworganisaties en de F. N. Z. bepaalt zich niet tot de melk en het vleesch alleen. De ex portmoeilijkheden brengen de nood zakelijkheid met zich om tot een, zij het ook tijdelijke, nieuwe orienteering op landbouwgebied te komen. Het streven zal er daarbij op gericht moeten zijn, dat de producten van onzen landbouw zooveel mogelijk in eigen land worden geconsumeerd. De huidige kaasproductie is echter veel te groot voor eigen consumptie. Daarom overweegt men, of het niet mogelijk zou zijn de productie te verminderen en van de daardoor vrij komende melk boter te maken. Daar het percentage boter, dat door de margarine gemengd moet worden, van 25 pet. te verhoogen tot bij voorbeeld 50 pet. zou de grootere boterproductie kunnen worden weg gewerkt. Deze en andere aangelegenheden maken op het oogenblik nog een onderwerp van bespreking uit tus schen de Centrale landbouworgani saties en de F. N. Z. Zoodra men tot overeenstemming is gekomen, zullen ook hieromtrent voorstellen aan den minister worden gedaan. Vraag een zakenman„Hoeveel weet U van Uw eigen zaak hij zal zeer waarschijnlijk antwoorden „Ik kan haar van A. tot Z. Ik zit er reeds 10 jaar in." Dit is één van de gewoonste wan begrippen in de zakenwereld dat een man zijn geheele zaak kent. Aan het hoofd van eeu groote zaak te Londen staat een scheikun dige. Hij kent scheikunde, maar dat is dan ook alles wat hij weet. Maar niet meer dan 20 pet. van zijn zaak is chemie, 50 pet. er van is de kunst om de artikelen aan den man te brengeD, waar hij absoluut niets van af weet. Een groot gedeelte er van is machinale bediening en omgaan met arbeiders, waarvan hij zeer weinig weet In de meeste fabrieksfirma's kent de man. die aan het hoofd staat, slechts het technische gedeelte van de zaak, maar hij weet niets af van de kuDst om te verkoopen en de beginselen van organisatie en beheer. Hij kan 15 pet. van zijn zaak weten en iets meer. Maar hij verkeert in den waan, dat hij alles weet. Er zijn vele werkzaamheden in een groote zaak en in een kleine zaak eveneens. Zij zijn koopen, verkoopen, magazijnwerk, reclame, boekhouding, personeelzaken, financiën, organisatie, personeel-opleiding, ontwerpen allerhande dingen. Een man aan het hoofd van een zaak moet öf deze dingen zelf leeren, óf bij moet menschen aan zijn zaak verbinden, die van deze dingen af weten. Er zijn verschillende soorten van techniek in iedere zaak. Een firma, evenals een ketting, is slechts zoo sterk als zijn zwakste schakel. Menigeen, die bekwaam was in een vak, heeft dikwijls gefaald, omdat hij zijn zwakheid in andere vakkeD niet besefte. Een groot schip, in ieder opzicht perfect, kan op de rotsen loopeo, tengevolge van een gebroken pro peller. En een groote fabriek met 2000 arbeiders en een waarde van f 200.000 aan machines, kan gesloten moeten worden, omdat de man, die aan het hoofd staat, de techniek van reclame en verkoopen niet op de juiste waarde weet te schatten. Het vereischt zeer veel bekwaamheid om een groote zaak te leiden. En het voornaamste voor iederen directeur is, om geschikte menschen om zich heen te verzame len, die hij noodig heeft om zijn eigen bekwaamheid aan te vullen. Het is, zooals U ziet. een ver warrende vraag „Hoeveel weet U van Uw eigen zaak 1" Maar het is loonend om het antwoord hierop te vinden. Vergadering van den Gemeenteraad te Maashees en Overloon op 10 Maart. Ingekomen is een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij zij mededeeling doen, dat voor deze gemeente de belastingheffing is gestuit. De Secretaris ligt dit toe en zegt, dat hierdoor bij de Rijksbe lastingadministratie de vaststelling van belastingaanslagen is gestuit in afwachting of er nog eventueel verandering moet komen in de belastingheffing. Provinciale Staten hebben goed gekeurd de aanvraag, om subsidie in de kosten van verbetering der Vierlingsbeeksche beek, voor welk werk een gemeenschappelijke re geling is getroffen tusschen Vier lingsbeek en deze gemeente. Het provinciaal subsidie bedraagt 5/18 deel in de kosten, welke geraamd worden op f15800,—. De Voorzitter zegl, dat we altijd nog wachten op het rijkssubsidie. Tot heden is er nog geen be- lissing gevallen. Goedgekeurd zijn nog de ver ordeningen op het agentschap der arbeidsbemiddeling en de verorde ning regelende het beroep bedoeld in art. 79 der woningwet, als mede het besluit tot wijziging van het reglement voor het burgerlijk armbestuur. Benoeming stembureaux. Tol leden van het slembureau Maashees, worden benoemd P. v. d. Heuvel, Jos Geurts en tot plaatsvervangende leden Bruyslen en P. L. Stevens, (de Burgemees ter is ambtshalve Voorzitter) Tot leden van het stembureau Overloon, worden benoemd W. Crooymans (Voorzitter). M. Jans en A Fransen en tot plaatsver vangende leden A. J. Goemans en L. W. M. Keu ten. De nieuw benoemden verklaren allen hun benoeming aan te nemen. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f284,—. De Voorzitter zegt, dat in bet armbestuur te Overloon, door het overlijden van Jos. Poels een va cature is entstaan, welke door den Raad moet worden aangevuld. De door B. en VV. opgemaakte voordracht luidt 1. W Crooy mans; 2. L. Poels. Na stemming blijkt, dat W. Crooymans is benoemd. Wethouder Crooymans neemi de benoeming aan. De Secretaris leest de nota van aanmerkingen voor van Gedepu teerde Staten, waarin in hoofdzaak wordt gezegd, dat het beginsel, ten grondslag liggend aan het begrootingsmodel, mede brengt, dat de gewone dienst op zich sluit. Is het niet mogelijk de begroo ting sluitend te maken, dan is tot het eventueel nadeelig slot een bijdrage van het Rijk te ramen. Daarbij is het volgende in acht te nemen 1. dat de Regeering van oor deel is, dat noodlijdende of ver moedelijk noodlijdende gemeenten ten minste 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en 100 opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting moeten heffen; 2. dat de uilgaven niet hooger worden geraamd, dan strikt nood zakelijk is; 3. dat de post onvoorziene uit gaven niet hooger mag zijn dan pl.m. 1 pCt. der gewone uitgaven. Da Voorzitter meent, dat de ge meente niet beter kan doen, dan over te gaan tot verhooging der belastingen en voor het tekort de steun in te roepen van het Rijk. Wethouder v. d. Heuvel zou wel eens heel zeker willen weten, of de gemeente kan rekenen op Rijkssteun. Wethouder Crooymans zegt, dat indien we er niet heel zeker van zijn, dat we Rijkssteun krijgen, hij er tegen is om de belastingen te verhoogen, omdat de ingezetenen het niet kunnen betalen. De ge meente wordt door haar boschbe- zit steeds rijker, terwijl de huidige inwoners steeds armer worden ten gunste var. de menschen, die na ons komen. Jans vraagt, of het Rijk wel hel tekort zal dekken, zoolang de gemeente nog zoo'n groote achter stand in te vorderen heeft. Als de gemeente gedwongen de achterstallige pachten in te vor deren, beleekent dit voor de ge meente een groote strop. De Voorzitter zegt, dat er voor de gemeente niets anders op zit, dan zich bij de nota van aanmer kingen neder te leggen. De ge meente krijgt ook nooit toestem ming, om voor het tekort op de begrooting een crisisleening te sluiten. Gesteld dal ze een der gelijke leening zou goedgekeurd krijgen, dan raakte ze hoe langer hoe dieper in de put en zouden de inwoners nog veel meer moeten opbrengen. De verhooging van het aantal personeele belasting van 150 lot 200 en gemeentefondsbelasting van 80 tol 100 beloopt voor de inwoners ongeveer f 1800, Van de steun der regeering kunnen we verzekerd zijn, indien we ons neerleggen bij de eischen, die de regeering stelt. Belastingverhooging heeft tot gevolg een hoogere bijdrage van het Rijk in de kosten van werk verschaffing; ook wordt hierdoor het bedrag per inwoner, ingevolge de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten in het volgende vijfjarig tijdvak verhoogd. Geurts vraagt of er kans is, dat achterstallige pachten betaald wor den. De Voorzitter zou hierover gaarne even in geheime vergadering wil len spreken, hetgeen wordt goed gekeurd. Na heropening der vergadering wordt na eenige duscussie be sloten 1. het besluit tot verhaal van 81/2 pCt. pensioenspremie op het gemeentepersoneel, in dien zin te wijzigen, dat het besluit niet van toepassing zal zijn ten aanzien van de ambtenaren met een salaris van f 1000,of minder; 2. bij de pensioensgrondslag van den veldwachter, de kinder toeslag buiten beschouwing te laten; 3. de pacht der gemeenteboer derijen voor het2e halfjaar 1931/32 te bepalen op f 30,— per H.A. en voor het le halfjaar 1232/33 op f27 50 per II.A. 4. tegen J. Rademaker, pachter eener gemeenteboerderij, in te stellen een rechtsvordering; 5. heffing 200 opcenten perso neele- en 100 opcenten gemeente fondsbelasting. In verband met een verzoek van 7 caféhouders, die een biljart hebben, om den grondslag voor biljarten te verminderen, daar zij anders genoodzaakt zullen zijn, hun biljarts op te ruimen, indien daarvoor f 60,— personeele belasting moet worden betaald, wordt besloten, de grondslag voor biljarten in cafés, van f20,— le brengen op f 10,—. De Voorzitter brengt nog even in twijfel of dit laatste besluit door de Kroon wel zal worden goed gekeurd. De gewijzigde en aangevulde begreoting wordt daarna opnieuw vastgesteld. Besloten wordt aan het Burger lijk Armbestuur te Overloon een subsidie te verleenen tot een be drag van ten hoogste f 100,om van dit geld en van het geld, dat een collecte destijds heeft opge bracht, ten behoeve van Th. Ap pelhof, een noodwoning te bouwen. Fransen vraagt, om er rekening mede te willen houden, dat deze keet niet al te ver van kerk en school wordt gebouwd. B. en W. zullen daarmede zeker rekening houden en hebben al een terreinlje op het oog n.l. bij Th. Peelers. Jans zegt, dat Lamb. Hendriks gevraagd heeft, om nog bij te pachten het perceel ontgonnen grond, aan het Schaartven, door de werkverschaffing in orde ge bracht. Hij vraagt het eerste jaar gratis pacht en wil de twee volgende jaren de helft geven van de pacht van het thans bij hem in pacht zijnde perceel. Wordt goedgevonden. Jans spreekt nog over wateraf voer bij de weide van Gruysen en Koenen. De Voorzitter zegl toe om le gaan zien. Hierna sluiting. Schoonmaak^**-- ruw, rood of bescba- y I digd, worden weer vlug I Dooi 30 en 60 c». Bij Apoth.on Drogisten, 370-12

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7